Ako si svojpomocne vyrobiť adventný veniec? Podrobný fotonávod + rozhovor

Veronika Štrbová Téma 19. októbra 2020 1

Adventný veniec je symbolikou príchodu Vianoc a väčšina domácností si bez neho už tento čas nevie ani predstaviť. Je to dekorácia, ktorá zdobí naše stoly a pozostáva z venca, ktorý zdobia vždyzelené vetvičky a sviečky. Nie je to však len taký hocijaký veniec. Nesie v sebe veľké posolstvo a každá sviečka a jej konkrétna farba niečo symbolizuje. My vám teraz priblížime nielen celý význam adventného venca, ale ukážeme vám aj to, ako si vyrobiť adventný veniec a priložíme aj niekoľko krásnych moderných inšpirácií. Nebude chýbať dokonca ani zaujímavý rozhovor s odborníčkou v tejto oblasti.

Účel a symbolika adventného venca

➡️ Význam adventného venca

Adventné obdobie je časom prípravy pre naše srdcia a mysle na výročie Pánovho narodenia na Vianoce. Používanie adventného venca a sviečok počas tohto obdobia je dlhoročnou katolíckou tradíciou, ktorú si kresťania pôvodne osvojili v stredoveku ako súčasť svojej duchovnej prípravy na najkrajší sviatok v roku – Vianoce. Veniec a sviečky sú plné symboliky viazanej na vianočné obdobie. Samotný veniec, ktorý je vyrobený z rôznych vždyzelených rastlín, znamená nepretržitý život. Kruh venca, ktorý nemá začiatok ani koniec, symbolizuje Božiu večnosť, nesmrteľnosť duše a večný život, ktorý nachádzame v Kristovi.

Adventný veniec so zapálenými červenými sviečkami

 

Aj jednotlivé vždyzelené rastliny, ktoré tvoria veniec, majú svoje vlastné významy, ktoré sa dajú prispôsobiť našej viere. Vavrín znamená víťazstvo nad prenasledovaním a utrpením. Borovica, cezmína a tis znamenajú nesmrteľnosť a céder znamená silu a uzdravenie. Šišky, ktoré zdobia veniec, symbolizujú život a zmŕtvychvstanie. Veniec ako celok nám má pripomínať nesmrteľnosť našich duší a Boží prísľub večného života.

 

➡️ Význam sviečok na adventnom venci

Sviečky majú tiež svoj osobitný význam. Štyri sviečky predstavujú štyri adventné týždne a každú nedeľu sa zapaľuje jedna sviečka. V rímskokatolíckej cirkvi sa tradične používajú tri fialové sviečky ako symbol pokánia a jedna (zapaľovaná ako v poradí tretia) ružová sviečka ako symbol radosti. V protestantizme sa tradične používajú modré sviečky ako symbol nádeje a očakávania Krista a pokiaľ veniec obsahuje piatu sviečku, tá má obvykle bielu farbu na znak Kristovej čistoty a zapaľuje sa na Štedrý deň.

 1. sviečka – fialová, zapaľuje sa na prvú adventnú nedeľu a symbolizuje nádej.
 2. sviečka – fialová, zapaľuje sa na druhú adventnú nedeľu a symbolizuje mier.
 3. sviečka – ružová, zapaľuje sa na tretiu adventnú nedeľu a symbolizuje radosť.
 4. sviečka – fialová, zapaľuje sa na štvrtú adventnú nedeľu a symbolizuje lásku.
Fialovo ružový adventný veniec

Takéto farby by mali mať sviečky podľa starých tradícií

 

💡 TIP: Medzi symboliky Vianoc patrí aj Vianočná ruža. Všetko o tejto krásnej rastlinke sa dozviete v našom článku – Vianočná ruža – pestovanie a starostlivosť.

 

Výroba adventného venca

Presne tak, ako všetko okolo nás podlieha každoročne trendom, ani adventný veniec nie je výnimkou. Ľudia si ho zvyknú farebne ladiť s vianočnou výzdobou v domácnosti a so stromčekom. Ako sme už spomenuli, najtradičnejšou kombináciou je fialová s ružovou. Dlhé roky je však najviac zaužívaná červená farba sviečok a ozdôb, prípadne červeno-zlatá kombinácia. Ak aj vy preferujete tieto farby, inšpirujte sa naším postupom výroby adventného venca. Celý postup sme nafotili a vyrobili venček, ktorý je vcelku jednoduchý, avšak doladí ľahko každú domácnosť. Prípadne môžete postup dodržať a prispôsobiť si podľa seba len farebnú kombináciu.

 

Fotopostup na výrobu tradičného adventného venca

 👉 Čo budete potrebovať:

 • polystyrénový kruh (veniec)
 • umelú (alebo živú) čečinu
 • šišky
 • sviečky
 • držiaky na sviečky
 • farebné ozdoby – mašličky, guľôčky (matné alebo lesklé), mini-darčeky
 • hviezdičky badiánu, celú škoricu, gaštany (prípadne môžete použiť aj sušený plátok pomaranču)
 • farebné nálepky hviezdičiek
 • tavnú pištoľ + tyčinky do tavnej pištole
 • nožnice
Ozdoby na výrobu adventného venca

Materiál, ktorý sme použili na výrobu nášho venca

 

👉 Postup:

1. Výroba adventného venca je jednoduchá. Začnite tým, že si zoberte veniec a pomaly dôkladne naň namotajte zelenú čečinu. My sme použili umelú, na ktorej boli pripevnené dokonca červené mašličky. Začiatok a koniec čečiny sme upevnili na veniec špendlíkom, môžete ju však postupne prilepovať aj pomocou tavnej pištole. Následne si napichnite na veniec držiaky na sviečky. Sú dosť ostré a určite budú na venci dobre držať aj so sviečkami.

Adventný veniec s čečinou a držiakmi na sviečky

 

💡 Tip: Ak chcete na veniec pripevniť živú čečinu, pomôžte si pevnou niťou, ktorú nahusto namotajte na čečinu po celom obvode venca. Takto vám bude na ňom dobre držať.

 

2. Základ je hotový a teraz zapojte už len fantáziu a zdobte svoj veniec podľa predstáv. Hľadajte ideálne miesto pre každú ozdobu. My sme začali šiškami, keďže boli najväčšie, aby mali stabilné miesto na venci. Ďalej sme pridávali postupne mini-darčeky, škoricu, badián či zlaté guľôčky.

Pripevnenie škorice na adventný veniec pomocou tavnej pištole

Tavná pištoľ vám pomôže prilepiť všetky ozdoby naozaj kvalitne

 

3. Prichádzame do finálnej fázy, kedy lepíme už naozaj posledné ozdoby a vypĺňame posledné voľné miesta na adventnom venci, na ktoré sa hodí nálepka hviezdičky či škorica alebo badián. Na záver prilepíme na každú sviečku zlatú mašličku a adventný veniec je hotový. Pre ešte lepší efekt môžete hotový veniec vylepšiť trblietavým sprejom. Všetok potrebný materiál je voľne dostupný v obchodoch, avšak veľa materiálu vám dokáže poskytnúť aj sama príroda. Je len na vás, pre čo sa rozhodnete.

Červeno zlatý adventný veniec so sviečkami

Takto vyzerá náš hotový adventný veniec

 

Samozrejme, vy môžete použiť iné farebné kombinácie aj iné druhy ozdôb. Fantázii sa naozaj medze nekladú. Ak by ste však nevedeli, ako napríklad začať, môžete sa inšpirovať aj naším postupom. Toto je taká červeno-zlatá klasika, ktorá nikdy neomrzí a pekne rozžiari vašu domácnosť počas adventného obdobia. Sviečky na adventný veniec môžu byť rovnako veľké alebo majú výšku podľa toho, v akom poradí ich zapaľujete. Prvá je najvyššia a postupne sa zmenšujú. Niektoré bývajú aj označené číslami od 1 po 4.

 

Ako vyrobiť moderný adventný veniec

Moderné adventné vence sú v dnešnej dobe tvorené napríklad kruhovým umelým vencom, umelou čečinou, slameným alebo dreveným kruhom, kartónom, atď. Jednoducho, človek je tvorivý a má rád štýlové a moderné veci. Adventný veniec má prevažne tvar kruhu, niektoré sa však dajú vyrobiť aj iným spôsobom a to tak, že sviečky uložíte vedľa seba do jedného radu. Postup je inak rovnaký ako pri tradičnom venci, len používate moderné ozdoby. Sviečky v adventnom venci uložené vedľa seba môžu vyzerať aj takto:

Foto zdroj: Lucia Jakubičková

Určite ste si však aj vy všimli, že advent a dekorácie spojené s týmto obdobím, každým rokom napredujú na dizajne, farebných kombináciách a rôznych ozdobách. Jednoducho povedané, aj adventné vence idú s dobou. Preto, ak nie ste zástancom červeno-zlatej klasiky ako v našom prípade, inšpirujte sa nasledovnými obrázkami moderných adventných vencov. Autorkou mnohých z nich je šikovná floristka Lucka, ktorá nám poskytla aj rozhovor. Prečítať si ho môžete nižšie.

Foto zdroj: Lucia Jakubičková

 

💡 Neprehliadnite!

Rozhovor s floristkou Luckou Jakubičkovou

Lucia Jakubičková

Lucia Jakubičková

Nakoľko je téma adventu a vencov pre ľudí veľmi zaujímavá, rozhodli sme sa osloviť aj šikovnú floristku Lucku, ktorá sa zaoberá výrobou krásnych adventných vencov a ďalších dekorácií. Prezradila nám niečo o sebe, ale aj o svojej práci a jej ponímaní adventu. Celú Luckinu prácu si môžete pozrieť aj na sociálnej sieti, kde ju nájdete pod názvom Lussy dekor.

„Dobrý deň, volám sa Lucia Jakubičková. Mám 38 rokov a pochádzam z malej podhorskej dedinky Krnča v okrese Topoľčany. Som vyštudovaná floristka a svojej práci sa venujem od roku 2003. Venujem sa výrobe darčekových a dekoračných predmetov. Menovite výrobe sezónnych venčekov, dekorácií, ale aj svadobných a smútočných dekorácií.“

Dodomacnosti.sk: Kedy ste začali s vašou krásnou ručnou prácou a čo vás k tomu viedlo?

Lucia Jakubičková:  Práca s kvetmi ma oslovila už na strednej škole, kde som chodila na rôzne súťaže v aranžovaní. A vtedy ma to už chytilo za srdce 😊 a zistila som, že ma to nesmierne baví… Tak po ukončení strednej školy som išla ešte ďalej študovať odbor floristika, práca a aranžovanie kvetov.

Dodomacnosti.sk: Čo vás inšpiruje pri tvorbe adventných vencov, a nielen tých?

Lucia Jakubičková: Inšpiráciu beriem všade okolo seba, v prírode , sledujem trendy, ktoré sú dané pre každý rok. Ale inšpiráciou sú aj moje dve malé deti, preto tak rada robím na Vianoce rozprávkové adventné vence, aby sa potešili a rozžiarili aj malé detské očká.

Dodomacnosti.sk: Aké materiály a pomôcky využívate pri svojej práci?

Lucia Jakubičková: Rada pracujem s kvalitným a trvácnym materiálom, ale tiež používam veľa prírodného materiálu, rôznu sušinu, drievka. Pri adventných a vianočných vencoch používam veľmi rada sušené pomaranče, badián a škoricu. Tie venčeky krásne prevoňajú a máte potom aj príjemnú vianočnú atmosféru. Čo sa týka pomôcok, tak nesmie chýbať kvalitná tavná pištoľ. Florex na dekorovanie trvácneho materiálu sa používa šedý, drôtiky rôznej hrúbky, ale aj ozdobné drôty. V dnešnej dobe je toho na trhu veľmi veľa.

Dodomacnosti.sk: Aký význam pre Vás osobne má adventný veniec?

Lucia Jakubičková: Adventný veniec predstavuje symboliku a je pre mňa znakom a symbolom adventu. Je znakom príchodu Vianoc, chvíľami pokoja, rozjímania a pohody. Pre moje deti zapálenie každý týždeň jednej sviece a čakanie na Ježiška.

Dodomacnosti.sk: Akú životnosť majú Vaše adventné vence?

Lucia Jakubičková: Keďže pracujem väčšinou s trvácnym materiálom, životnosť mojich adventných vencov po uskladnení je niekoľko ročná. Stačí si len vymeniť adventné sviece. Výhodou je, že nemusíte kupovať alebo si vyrábať každý rok nový veniec. Čo je v dnešnej uponáhľanej a hektickej dobe niekedy náročné.  

Dodomacnosti.sk:  Aké produkty, okrem spomínaných adventných vencov, ponúkate svojím zákazníkom?

Lucia Jakubičková: Ako som už spomínala, okrem adventných vencov vyrábam aj venčeky sezónne – jarné, jesenné, celoročné. Rôzne dekorácie do exteriéru, ale aj interiéru. Ale taktiež robím aj svadobné kytice, korsáž pre ženícha, parter na svadobný stôl. V neposlednom rade aj smútočné dekorácie na hrob. Keď to celé zhrniem, tak asi všetko, čo sa týka dekorovania a viazania kvetov.

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Veronika Štrbová

Rada píšem články, ktoré sú zaujímavé a majú pridanú hodnotu. Praktické rady do domácnosti, návody či nápady, ktoré využijú mnohí z vás v každodennom živote. Pravidelne testujem rozličné užitočné produkty. Verím, že aj moje články vám pomôžu nájsť odpoveď na rôzne, doteraz nevyriešené otázky.

Komentáre
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.