Ako sa zbaviť vínnych mušiek? Poradíme vám!

Georgina Babinová Téma 12. októbra 2021 0

Vínne mušky nie sú z domácich škodcov, ktoré napádajú naše domovy, úplne najhoršie. Neublížia nám, nie sú obzvlášť nechutné na pohľad a vystrašíme ich mávnutím ruky – aspoň dočasne. Napriek tomu sa cítime troška diskomfortne, ako keby sme mali nečistý domov a áno, sú otravné. Prezradíme vám však dobrú správu: Drozofily sa nemusia nutne objaviť vašou vinou, nejde o problém čistoty.

Mušky prídu s vami domov na potravinách, ktoré si prinesiete domov zo supermarketu. A keď ich máte doma, je neuveriteľne ťažké sa ich zbaviť, pretože dokážu klásť vajíčka na čokoľvek, dokonca aj na tie najmenšie omrvinky. Aké nepríjemné na to už len pomyslieť. Našťastie existujú kroky, ktoré môžete podniknúť, aby ste zabránili ich usadzovaniu, zbavili sa ich, akonáhle sa u vás objavia, a zabránili ich návratu. Náš článok vám predstaví hneď niekoľko spôsobov ako sa zbaviť vínnych mušiek.

💡 TIP na produkt - Aeroxon lapač ovocných mušiek 1 ks
Aeroxon lapač ovocných mušiek 1 ks

Ak ste príliš zaneprázdnení a DIY projekty sa už do vášho harmonogramu nezmestia, riešením problému s vínnymi muškami môže byť takýto lapač vínnych mušiek, ktorý svojim dizajnom nijako nenaruší interiér a môžete ho bez obáv umiestniť aj v blízkosti potravín.

Účinkuje až 8 týždňov a môže sa likvidovať jednoducho s domovým odpadom.

💡 TIP č.1: eshop ponúkajúci kvalitný tovar z Rakúska💡 TIP č.2: tu nájdete → prebiehajúce akcie💡 TIP č.3: objednávky do 13:00 sa doručujú v nasledujúci pracovný deň

 

Čo je to vínna muška a kde sa berie?

Vínne mušky, Drosophila melanogaster, boli pôvodne doma iba v Afrike, ale teraz sú jedným z najbežnejších škodcov na svete. Veľmi prispôsobivé si našli cestu na každý kontinent na planéte vrátane Antarktídy a vďaka rozšíreniu medzinárodného obchodu sa dajú nájsť dokonca aj na niektorých z najmenších ostrovov v odľahlých oblastiach južného Pacifiku.

Prispôsobivosť ovocných mušiek je do značnej miery spôsobená ich mimoriadne krátkou životnosťou a vysokou mierou reprodukcie. V podivnom zvrate osudu ich tieto vlastnosti, ktoré obťažujú vás doma, ich robia veľmi cenenými vo vedeckej komunite. Šesť nositeľov Nobelovej ceny použilo Drosophilu vo svojom ocenenom výskume. Sú nosnou témou používanou pri štúdiu histórie života, evolúcie, mikrobiálnej patogenézy, fyziológie a genetiky.

Vínne mušky na jablku

 

⭐ Čo je to vínna muška?

Drosophila melanogaster sa bežne označuje ako vinná, ovocná, alebo octomilná muška. Ide o malý lietajúci hmyz, ktorý je na celom svete považovaný za obťažujúci. Je ľahko identifikovateľný – dospelé samice majú 3-4 mm a samce sú o niečo menšie. Oba majú telá oválneho tvaru. Ovocné mušky majú žltohnedé alebo hnedé telá s bruchom, ktoré je na spodnej strane čierne a sivé. Samce aj samice majú pruhované brucho, pričom samce sa líšia výraznou čiernou škvrnou. Ich najnápadnejšou časťou sú však oči. Oči vínnej mušky sú zvyčajne jasne červené, vzácnymi príkladmi sú tmavšie červené.

 

⭐ Čím sa živí?

Ovocná muška je veľmi vyberavý jedák, aj keď sa to možno nezdá. Jej preferovaná strava pozostáva z organických látok, ktoré sa rozkladajú, hnijú alebo kvasia. Poškodené ovocie a zelenina sú obľúbené, pretože poskytnú pokrm dospelým aj mladým. To je tiež dôvod, prečo považujú smetné nádoby a odtokové žľaby za také atraktívne. Kal, ktorý sa v nich nachádza, ich môže živiť celé generácie. Niekoľko ďalších favoritov ovocných mušiek je pivo, víno, sladené nápoje, hnoj a rozkladajúce sa hríby, alebo iné huby.

 

⭐ Kde sa berie?

Aj keď sa zdá, že sa objavia z ničoho nič, pravdou je, že vínne mušky sú priťahované fermentovaním ovocia a zeleniny a prospievajú im látky s vysokým obsahom fruktózy, ako aj kvasené výrobky ako pivo, alkohol a víno. Pochopenie toho, ako rýchlo sa objavujú, si vyžaduje základné znalosti o ich biológii a zvykoch. Od vajíčka po dospelého jedinca sa ovocné mušky vyvíjajú veľmi rýchlo. Z tohto dôvodu, ak si nájdu cestu do vášho domova v ktorejkoľvek zo 4 fáz svojho vývoja, môžu vás v krátkom čase zamoriť. Vajíčka sa najčastejšie dostávajú do vášho domova na produktoch, či už kupovaných v obchode s potravinami, na trhu alebo z vašej záhrady. Organické „bio“ potraviny znamenajú, žiaľ, ešte väčšie riziko, pretože neboli vystavené pesticídom a iným ošetreniam, ktoré by mohli narušiť životný cyklus ovocných mušiek.

Samice ovocných mušiek kladú vajíčka na povrch alebo dovnútra prezretého, hnijúceho alebo kaziaceho sa ovocia. A pripravte sa! Každá samica drozofily dokáže položiť až 500 vajíčok naraz! Vajíčka sa liahnu už za 24 hodín. Zjavne to robí tieto zvieratká takmer nekontrolovateľnými. Z tohto dôvodu je dôležité začať konať hneď, ako uvidíte prvú mušku.

Po vyliahnutí larva niekoľko dní hoduje vo svojom okolí (napríklad super zrelý banán) a potom sa vyvinie do plne formovaného dospelého jedinca. Dospelé ovocné mušky sú úžasnými letcami a majú pozoruhodné zmysly. Niektorí vedci veria, že za správnych podmienok cítia hnijúce ovocie vo vzdialenosti viac ako 6 km. Celkovo je ich životný cyklus pomerne rýchly – vínne mušky sa môžu páriť už dva dni po tom, ako sa stanú dospelými – čo znamená, že vaša akcia musí začať okamžite. Pronto, žiadne čakanie.

 

⭐ Ako dlho žije?

Ako dlho žijú ovocné mušky, závisí vo veľkej miere od počasia. Darí sa im v teplom vlhkom počasí a v chladnom majú tendenciu rýchlejšie odumierať. Ich minimálna prirodzená dĺžka života je 25 dní, ale v priemere budú žiť 40 až 50 dní. Čo je skutočne úžasné, je to, že za tak krátku dobu dokáže samička vyprodukovať viac ako 500 potomkov a všetky jej deti budú plodné a pripravené na rozmnožovanie za menej ako dva týždne. Preto je také dôležité eliminovať ovocné mušky, hneď ako uvidíte prvé známky ich prítomnosti.

Vývojové štádia drozofily

Vývojové štádiá drozofily

 

Ako sa zbaviť vínnych mušiek?

Ovocné mušky sú nielen nepríjemné, ale predstavujú pre ľudské zdravie aj potencionálnu hrozbu ( o tom nižšie podrobnejšie). Ak ich máte doma, je v záujme každého, aby ste ich čo najskôr zlikvidovali. Môžu slúžiť svojmu účelu v širšom ekosystéme sveta, ale okolo ľudí a najmä ich potravín nemajú miesto. Riziko je jednoducho príliš veľké.

Aj keď úplné vyhladenie vo vašej blízkosti pravdepodobne nie je možné, je však možné udržať ich prítomnosť na zvládnuteľnej úrovni. Kontrolu nad vínnymi muškami je možné získať množstvom metód. Ktoré z nich sú najlepšie, závisí do značnej miery od miery zamorenia a od toho, kde sa rozhodli hniezdiť. Teraz sa pozrieme na najobľúbenejšie a najefektívnejšie prostriedky, ktoré je možné použiť na likvidáciu ovocných mušiek z vášho domova, od niektorých pomerne jednoduchých metód DIY až po tie, ktoré používajú profesionálne služby.

Vínna muška na hruške

 

Prevencia, alebo snažme sa vyhnúť zamoreniu

Najľahší spôsob, ako eliminovať vínne mušky z domu je, nevpustiť ich tam. Je to takmer nemožné, aby niekedy nevletela jedna mucha otvorenými dverami, ale jedna mucha nespôsobí zamorenie. Dve vytvoria možnosť, ak im vytvoríte dostatočný komfort a 20 je okamžitý „mejdan“ ovocných mušiek, ktorý bude ťažko zvládnuť.

Gram prevencie má hodnotu kilogramu liečby – tu je 10 kľúčových krokov, ako udržať ovocné mušky mimo vášho domova.

 

➡️ Majte pod kontrolou otvorené dvere a okná

Vinné mušky sú úžasné malé tvory, ktoré budú cestovať kilometre, aby našli dobré jedlo, alebo perfektné miesto pre hniezdo. Uistite sa, že otvorené dvere a okná sú správne chránené, či už sieťkou, alebo ventilátorom typu vzduchovej clony.

 

➡️ Zeleninu a ovocie umyte hneď, ako ich donesiete domov

Čerstvé ovocie a zelenina, napriek tomu že vyzerá úžasne, môže byť pokryté vajíčkami, alebo drobnými larvami mušiek. Umytie všetkých produktov škrabkou na ovocie alebo mäkkou kefkou nielenže odstráni škodcov, ale odstráni aj všetky zvyškové chemikálie, ktoré sa môžu nachádzať na ovocí a zelenine.

 

➡️ Zrelé ovocie a zeleninu skladujte v chladničke alebo uzavretých nádobách

Misa ovocia na stole môže byť skvelým spôsobom, ako miestnosti pridať farebný akcent a povzbudiť ľudí, aby jedli zdravo, ale je to súčasne magnet na vinné mušky. Keď ovocie a zelenina dozrievajú, uvoľňujú do vzduchu etanol, čím signalizujú muškám, že je k dispozícii prvotriedne miesto na hniezdenie. Ovocné mušky dokážu detegovať túto zlúčeninu až zo vzdialenosti 6 km a sú k nej priťahované. Skladovanie potravín v chladničke má ďalšiu výhodu v tom, že predlžuje ich trvanlivosť a znižuje množstvo odpadu v domácnosti.

Ovocie a zelenina v chladničke

 

💡 Apropo, chladnička Aj ona nás dokáže niekedy prekvapiť a nie vždy príjemne. Každý z nás sa už určite stretol s „vôňou“ valiacou sa z chladničky. Nemusí to zákonite znamenať pokazené potraviny. Dôvodov môže byť viac. O nich a aj o tom ako ich eliminovať sa dozviete ➡️ z nášho článku  Ako sa zbaviť zápachu v chladničke

 

➡️ Prezreté a hnijúce produkty zlikvidujte

Jediné prezreté jablko, banán alebo dokonca cibuľa sa môže stať živnou pôdou pre vínne mušky v priebehu niekoľkých hodín. Denne kontrolujte všetky produkty v domácnosti a správne zlikvidujte všetko prezreté ovocie a zeleninu. Ak máte na pulte misu s ovocím, venujte jej osobitnú pozornosť a uistite sa, že je denne osviežená a jej obsah je pred konzumáciou umytý.

 

➡️ Potravinový odpad likvidujte správne

Nikoho nebaví vynášať odpadky a dokonale uzavrieť vrecia na odpad môže byť niekedy naozaj problém. Avšak jeden vyhodený ohryzok jablka, alebo šupka zo zemiakov môže ponúknuť potravu pre 500 „baby“ mušiek. Likvidujte všetok potravinový odpad tak často, ako je to ešte praktické v uzavretých vreciach. Pokiaľ je to možné, je najlepšie použiť uzatvárateľné odpadkové nádoby. Čím pedantnejší budete pri potravinovom odpade, tým menšia pravdepodobnosť, že budete mať problém s ovocnými muškami.

 

➡️ Čistiace prostriedky a nástroje udržiavajte čisté a suché

Môže sa to zdať ako maličkosť, ale to je aj vinná muška. Špinavé hubky na riad a mopy, ktoré zostanú vlhké, môžu ľahko ponúknuť toľko potravy a vlahy pre mušky, aby ich považovali za hlavné hniezdisko. Vždy vyperte handry a mopy, najmä tie, ktoré boli použité na čistenie rozliatych sladkých nápojov a usušte ich. Vajíčka mušiek vyzrievajú vlahu a suché handry a mopy im nebudú slúžiť.

 

➡️ Kuchyňu udržiavajte čistú a suchú

Väčšina kuchýň nie je taká čistá, ako si myslíme. Menšie rozliatie pod odšťavovačom, rozliaty nápoj, ktorý sa dostal do trhlín, vlhké omrvinky ponechané v podnosoch hriankovačov, smetiaky, ktoré nie sú poriadne vyčistené, odtok kuchynského drezu – to sú všetko vynikajúce chovné oblasti pre vínne mušky. Pravidelné vykonávanie hĺbkového upratovania a dezinfekcie všetkých kuchynských priestorov predstavuje veľký krok k zamedzeniu invázií ovocných mušiek.

Dokonale čistá kuchyňa

 

➡️ Venujte pozornosť odtokom

Kuchynské aj kúpeľňové odtoky môžu poskytnúť ideálne miesto na položenie vajíčok ovocným muškám. Na prevenciu ovocných mušiek sa odporúčajú dve metódy čistenia odtokov. Jednou z nich je prepláchnuť odtoky vriacou vodou a použiť kovovú kefku na potrubia, ktorá je dostupná v železiarstvach, a potom znova opláchnuť vriacou vodou. To pomáha odstrániť všetky častice, ktoré by sa mohli prilepiť na steny potrubia a poskytnúť tak zdroj potravy. Druhý spôsob je naliať zmes, pol pohára soli, pol pohára sódy bikarbóny a pohár jablčného octu do odtoku a nechať pôsobiť cez noc. Ráno opláchnite vriacou vodou.

Je oveľa jednoduchšie udržať ovocné mušky mimo vášho domova, ako sa ich zbaviť, keď sa už presadia. Aj keď tento zoznam nie je ani zďaleka vyčerpávajúci, vyššie uvedené kroky a dodržiavanie všeobecných hygienických postupov urobia váš domov pre vínne mušky oveľa menej príťažlivým.

 

Ako sa zbaviť vínnych mušiek, keď sme prevenciu zmeškali

Pokiaľ nie ste vyškolený odborník, použitie chemikálií vo vašej domácnosti by mohlo predstavovať presne toľko rizík ako výhod. Našťastie existuje mnoho úplne prirodzených spôsobov, ako sa zbaviť vínnych mušiek bez toho, aby ste ohrozili rodinu. Môžu byť pomalšie ako servis profesionálov a vyžadujú si väčšiu námahu z vašej strany, ale ak ste ochotní vynaložiť úsilie, dokážu byť veľmi účinné. Na dosiahnutie najlepších výsledkov je ideálne skombinovať tieto metódy s metódami prevencie, ktoré sú uvedené vyššie.

Najjednoduchším spôsobom, ako redukovať populáciu vínnych mušiek bez toho, aby ste sa museli uchyľovať k chemikáliám alebo míňať veľa peňazí, je vytvoriť pasce pomocou predmetov, ktoré už zvyčajne doma máte a obrátiť vlastnú povahu vínnych mušiek proti nim. Tu je šesť jednoduchých spôsobov odchytov ovocných mušiek, ktoré môžete vyskúšať doma, a sú úplne prirodzené.

 

⭐ Pasca z jablčného octu

Vínne mušky milujú jablčný ocot. Kombinuje všetky veci, po ktorých túžia, v jednom aromatickom balení, ktorému jednoducho nedokážu odolať. Môžete to proti nim použiť tak, že poháre do štvrtiny až polovice naplníte jablčným octom a potom buď prikryjete vreckovkou zaistenou gumičkou alebo igelitom. Vytvorte malé otvory v kryte a pasce umiestnite do oblastí, kde často vidíte aktivitu ovocných mušiek. Mušky majú úžasný čuch a budú nasledovať pach octu cez otvory do pohára. Bez plynovej stopy octu, ktorá by ich viedla, nebudú schopné nájsť diery a uniknúť z pasce a vy ich môžete zlikvidovať, ako uznáte za vhodné.

Pasca z jablčného octa

Pasca z jablčného octa (zdroj: pinterest.com)

 

⭐ Pasca z jablčného octu a saponátu na umývanie riadu

Ďalším spôsobom, ako proti nim využiť lásku k jablčnému octu, je skombinovať ho so saponátom na riad. Vezmite si akúkoľvek šikovnú nádobu, nalejte jablčný ocot a pridajte zdravú dávku saponátu na riad podľa vlastného výberu. Dobre premiešajte – snažte sa vyhnúť tvorbe peny a nechajte pôsobiť, kdekoľvek bežne vidíte ovocné mušky. Ocot priťahuje ovocné mušky ako magnet a keď sa pokúšajú ho popíjať, mydlo im obalí krídla a znemožní odlet. Budú uväznené v kvapaline a utopia sa.

Mušky utopené v pasci

Pasca z jablčného octu a pár kvapiek saponátu

 

⭐ Vínna alebo pivná pasca

Ak si občas doprajete dobre chladené pivo, alebo večer radi relaxujete pri pohári vína, táto pasca na vínne mušky je pre vás ideálna. Ako bonus – jej nastraženie je najľahšie a najzábavnejšie. Postup je veľmi jednoduchý, otvorte si fľaškové pivo, alebo fľašu červeného vína. Vypite väčšinu obsahu, ale na dne nechajte asi centimeter tekutiny. Nechajte ho nerušene stáť v oblasti, kde ste pozorovali ovocné mušky. Mušky milujú pivo a víno a budú nasledovať výpary z nápoja do fľaše. Keď sú vo vnútri, úzky krk im sťažuje cestu von a väčšina mušiek zostane uväznená vo vnútri.

Vínna pasca

Vínna pasca (zdroj:pinterest.com)

 

⭐ Ovocná pasca

Existuje dôvod, prečo sa Drosophila nazýva aj ovocná muška. Ovocie je jej obľúbenou potravou a hniezdiskom. Pasca funguje presne na princípe pasce z jablčného octu. Do misy vložíte plátky banánov, jabĺk alebo iných chutných dobrôt a prikryjete ich igelitom. Do krytu urobte malé otvory, ktoré sú dostatočne veľké na to, aby sa cez ne mohli dostať ovocné mušky. Budú nasledovať vôňu ovocia cez otvory a uväznia sa vo vnútri misy. Na dosiahnutie najlepších výsledkov používajte ovocie, ktoré je prezreté a zhnité. Čím nechutnejšie sa vám bude zdať, tým viac ovocných mušiek bude priťahovať.

Zhnité ovocie

Čím nechutnejšie bude ovocie, tým viac bude mušky priťahovať

 

⭐ Pasca zo sviečky a vody

Ovocné mušky majú „orlí“ zrak, ale v tme dobre nevidia. Z tohto dôvodu sa inštinktívne vyhýbajú tmavým oblastiam a sú priťahované k zdrojom svetla. Toto inštinktívne správanie môžete použiť na ich likvidáciu. Umiestnite sviečku do plytkej misky. Naplňte misku vodou a zapáľte sviečku. Zhasnite všetky ostatné svetlá v oblasti. Čím tmavšie prostredie, tým lepšie. Ovocné mušky budú priťahované k jedinému dostupnému zdroju svetla. Keď priletia príliš blízko plameňa, teplo zo sviečky im spáli krídla, spadnú do vody a utopia sa.

Pasca so sviečkou

Pasca so sviečkou (zdroj:pinterest.com)

 

⭐ Lievik na vínne mušky

Toto je ďalšia veľmi jednoduchá pasca na prípravu a môže byť vytvorená dvomi spôsobmi. Potrebujete len lievik, ktorý je o niečo väčší ako nejaká čistá nádoba. Stačí do nej vložiť ovocie, jablčný ocot alebo inú vhodnú návnadu a lievik položiť na vrch, úzkym koncom nadol. Ovocné mušky vstúpia cez lievik a uviaznú v nádobe. Ak nemáte lievik, môžete ho ľahko zostrojiť zvinutím kusa papiera do kužeľa. Najlepšie je utesniť spoj medzi nádobou a lievikom páskou, ale nie je to nevyhnutné.

Lieviková pacsa

Lieviková pasca (zdroj: pinterest.com)

 

⭐ Komerčné pasce, ktoré môžete kúpiť

  • ak nie ste fanúšikom DIY projektov, alebo chcete len čo najjednoduchšiu pascu na vínne mušky, vo väčšine obchodov sú ešte stále k dispozícii staromódne papierové lepiace sa pasce. Ich účinnosť môže byť zlepšená umiestnením návnady, napr. plátku banánu, do ich stredu. Malo by sa však poznamenať, že zachytia všetko, čo sa dotkne oblasti lepidla, vrátane rúk a labiek a nemali by sa používať v oblastiach, kde sa k nim môžu dostať domáce zvieratá, alebo deti. Lepiace sa pasce sú najekonomickejšie a možno aj najuniverzálnejšie, pretože ich možno umiestniť alebo zavesiť takmer na akékoľvek miesto, od kuchynských liniek až po kmene stromov.
  • tekuté pasce na vínne mušky sú takmer rovnako lacné ako lepivé, ale vo výsledkoch, ktoré ponúkajú, sú oveľa lepšie. Väčšina pracuje na podobných princípoch, ako sú DIY lapače ovocných mušiek, ktoré sme popísali vyššie, ale sú oveľa menšie a menej nápadné ako pasce vyrobené doma. V skutočnosti sú mnohé z nich navrhnuté tak, aby skôr dopĺňali a nie rušili interiér. Ponúkajú výhodu diskrétnosti, zameriavania sa výlučne na vínne mušky, sú pomerne hygienické a jednoducho ich vyhodíte, keď sa naplnia. Ich použitie je veľmi jednoduché.
  • elektrické pasce na ovocné mušky sú najdrahšou možnosťou, ale dostanete to, za čo zaplatíte. Používajú ultrafialové svetlo na prilákanie mušiek a potom ich zachytia na lepkavé podložky alebo častejšie zasiahnu elektrickým prúdom. Najväčšou výhodou týchto pascí je, že hoci môžu byť na začiatku drahšie, slúžia celé roky s malou až žiadnou údržbou. Sú to najúčinnejšie komerčne vyrábané pasce na ovocné mušky, ktoré si môžete kúpiť. Zabíjajú nielen ovocné mušky, ale aj mikróby, ktoré prenášajú, pomáhajú predchádzať šíreniu chorôb a zvyčajne sú namontované na stene alebo zavesené na strope, ktoré nezaberajú drahocenný priestor na pulte.

 

💡 Nielen vínne mušky dokážu znepríjemniť život…

Mravec na citróneAko sme už spomenuli v úvode, vínne mušky nie sú jedinými škodcami, s ktorými sa v našich domovoch stretávame.

Do podobnej kategórie „viac – menej neškodné, ale zato o to nepríjemnejšie“ patria aj mravce. Náš článok Ako sa zbaviť mravcov, vám tento problém pomôže spoľahlivo vyriešiť.

 

 

Sú vínne mušky naozaj len nepríjemné, alebo nás aj ohrozujú?

Sú ovocné mušky nebezpečné? Veľmi stručne ÁNO! Väčšina ľudí nepovažuje ovocné mušky za nič iné ako otravnú nepríjemnosť. Je úplne pochopiteľné. Koniec koncov, nehryzú ani neštípu a aj keby áno, nie sú jedovaté.

Nebezpečenstvo, ktoré ovocné mušky predstavujú, je to, že ich odborníci nazývajú vektorom chorôb. To znamená, že šíria vírusy, baktérie a iné mikroorganizmy šíriace choroby z miesta na miesto a veľmi často je týmto miestom vaše jedlo alebo oblasť na prípravu jedla. Kontaminujú potraviny, zjete ich a ochoriete. Vzhľadom na to, že ovocné mušky milujú život a rozmnožovanie na nechutných miestach, ako sú odpadkové koše, špinavé mopy a odpadové potrubia, skutočnosť, že sú nosičmi chorôb, by ani nemala byť veľkým prekvapením, ale je potrebné poznať veľkosť rizika. .

Aj keď vínne mušky môžu šíriť akékoľvek mikroorganizmy, s ktorými prídu do kontaktu, v súvislosti s nedávnou štúdiou sa uvádzajú tri hlavné riziká pre ľudské zdravie, ktoré sú najbežnejšie a aj najzávažnejšie. Sú to E. coli, Salmonella a Listeria.

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.