Ako sa zbaviť zápachu v chladničke

Jaroslava Putirková Téma 2. júla 2020 0

Niektorým miestam v domácnosti nevenujeme prílišnú pozornosť. Jedným z nich je aj chladnička. Úprimne ruku na srdce, ako často ju umývate? Nielen umývaním, ale aj zlým skladovaním potravín v chladničke môže vzniknúť nepríjemný zápach, ktorého sa zbaviť je ťažšie ako by ste čakali. Niektoré potraviny samy o sebe zanechávajú nepríjemný zápach a po otvorení chladničky sa roznesie do celej kuchyne.

Ako sa zbaviť nepríjemného zápachu a ako udržiavať v chladničke neutrálny pach po celú dobu? V článku si ukážeme, ako sa to dá zvládnuť prírodnými prostriedkami, ktoré máte určite doma a predovšetkým nie sú finančne náročné. Avšak dôležité je udržiavať v chladničke čerstvé potraviny, ktoré nebudú zápach spôsobovať. 

Prečo chladnička zapácha?

Aby sme mohli riešiť problém zápachu chladničky, musíme nájsť príčinu a odstrániť ju. Príčiny zápachu v chladničke môžu byť rôzne, preto by ste si mali dať pozor a nájsť tú správnu. Ak aj do chladničky umiestnite prostriedok, ktorý pohltí pach, ale príčinu neodstránite, nepríjemný zápach sa bude len zhoršovať. 

 

Potraviny po dobe minimálnej trvanlivosti 

Minimálna trvanlivosť na obaloch potravín, nie je len na parádu, ale mali by ste sa ňou naozaj riadiť. Potraviny po dobe minimálnej trvanlivosť môžu začať plesnivieť a spôsobia nepríjemný zápach v chladničke. V horšom prípade, vám pokazený jogurt priam exploduje v chladničke. Potom môže začať hĺbkové čistenie, ktoré tiež raz za čas nie je na škodu. Preto by ste mali minimálne raz za týždeň skontrolovať minimálnu trvanlivosť na všetkých produktoch a spotrebovať tie, ktoré ste nakúpili skôr.

💡  Ak sa neviete rozhodnúť či sú potraviny ešte použiteľné, alebo ich radšej vyhodiť, odporúčam prečítať náš článok o tom, koľko vydržia potraviny v chladničke.

 

Upchatý kanálik/odtok

V chladničke sa nachádza kanálik, ktorým voda odteká pri samoodmrazovaní. Ak kanálik pravidelne nečistíte, môže sa stať, že sa upchá. Na tento problém nemusíte prísť, až kým nezacítite nepríjemný zápach, ktorého príčinu nemôžete nájsť. Kanálik sa dá prečistiť špeciálnou hadičkou, ktorá môže byť pribalená pri chladničke, alebo ho prečistíte horúcou vodou a octom. Nižšie v článku si povieme viac o čistení kanáliku.

 

Zanedbaná starostlivosť o chladničku

Áno, aj chladnička je priestor, ktorému treba venovať pozornosť. Svoju chladničku by ste mali umývať aspoň raz za mesiac. Samozrejme, že to závisí od toho, aké potraviny v nej skladujete. Dôležité je vyčistiť malé škáry a miesta, ktoré nie sú ľahko viditeľné a voľne prístupné. Na týchto miestach sa špina a baktérie hromadia najčastejšie. Nižšie v článku si povieme, ako jednoducho umyť chladničku v 5 krokoch.

usadená nečistota v chladničke

Usadená nečistota v chladničke, môže byť jednou z hlavných príčin nepríjemného zápachu.

 

Nesprávne skladovanie potravín

Aj nesprávne skladovanie potravín, môže v chladničke zanechať nepríjemný zápach. Táto problematika sa týka predovšetkým zeleniny a ovocia, ktoré môže pri nesprávnom skladovaní začať hniť a plesnivieť. Ďalej to však môže byť aj pri mliečnych výrobkoch či syroch. S nesprávnym skladovaním sa často stretnete aj pri varenom jedle, ktoré do chladničky vkladáte v nevhodných nádobách, alebo ho skladujete pridlho.

💡  Ak sa chcete dozvedieť viac o správnom skladovaní zeleniny v chladničke, odporúčam prečítať náš článok s tipmi a trikmi, ako na to.

 

Ako sa zbaviť zápachu v chladničke

Zápach má svojho pôvodcu, ktorého musíte nájsť a zbaviť sa ho. Dôležitým krokom je čistota chladničky. Ak vám v chladničke vytiekla tekutina alebo sa rozbilo vajíčko, je potrebné chladničku vyčistiť. Ak však už zápach vznikol a nemôžete sa ho zbaviť, odporúčam používať prevažne prírodné materiály. Neodporúčam používať chemikálie, ktoré by mohli v chladničke zanechať štipľavý zápach alebo by mohli napáchnuť potraviny. Ktoré prostriedky vám pomôžu pohltiť zápach? Veľa z nich poznáte a určite ste ich využili pri čistení kuchyne či kúpeľne.

 

Ocot

Ocot určite pozná každý a nie raz v domácnosti pomohol aj vám. Rovnako nesklame ani pri odstraňovaní zápachu z chladničky. 1 liter octu a 3 litre vody spolu priveďte do varu a prelejte do tepelne odolného skla. Vložte do chladničky na 4 hodiny. Ocot pohltí pachy a tak zbaví chladničku nepríjemného zápachu. Vodu však nemusíte vylievať. Vyumývajte s ňou chladničku, všetky priečinky aj poličky. Ocot vám pomôže zbaviť sa baktérií.

 

Jedlá sóda

Jedlá sóda je výborným pohlcovačom pachu. Okrem toho, že ňou môžete chladničku umyť, a tak sa zbaviť škvŕn a baktérií, pomôže ako pohlcovač pachu. Umiestnite misku s jedlou sódou do chladničku a nechajte pôsobiť. Jedlá sóda nemá žiadnu vôňu, preto pachy iba pohltí. Len ju nechajte niekde v úzadí, aby vám pomohla odstraňovať zápach. Po dobe 2 týždňov sódu vymente za novú a nechajte ďalej pôsobiť.

ocot, sóda a citrón

Ocot. sóda a citrón – silná trojka, ktorá v domácnosti pomôže s čistením.

 

Káva

Káva je rovnako výborným pohlcovačom, má to však jednu nevýhodu (alebo výhodu). Zanecháva po sebe vôňu kávy. Aj keď to pre niekoho nemusí byť problém, pre iného je to nepríjemné. Predovšetkým by ste si mali dať pozor na potraviny v chladničke, aby od kávy nenapáchli. Mne sa však káva v chladničke osvedčila, avšak iba na určitú dobu. Potom je dobré ju z chladničky vybrať a vystriedať napríklad so sódou. Budete potrebovať 3 čajové lyžice kávy, ktoré vložíte do misky či pohára a umiestnite v chladničke. Nechajte takto pôsobiť pár dní, kým sa vám nebude zdať, že káva stráca svoju vôňu.

 

Citrón

Môžete použiť napríklad citrónové šupky alebo prekrojený citrón na polovice, ktorý umiestnite do chladničky. Využiť môžete aj citrónovú šťavu s vodou, ktorou umyjete chladničku v pomere 1:4. Citrón môžete pri umývaní skombinovať aj s octom alebo jedlou sódou.

 

Ryža

Je všeobecne známe, že ryža pohlcuje vlhkosť, ako je to s pachom? Niektoré zdroje uvádzajú, že dokáže pohlcovať aj pachy. Vyskúšajte dať do chladničky misku s ryžou. Tá by mala pohltiť pachy a odstrániť tak zápach z chladničky.

 

Aktívne uhlie

Aktívne uhlie pomáha pri tráviacich ťažkostiach. Skúste ním odstrániť pachy z chladničky. Aktívne uhlie vložte do misky a položte na poličku do chladničky. Ak ste nekúpili aktívne uhlie v prášku, rozdrvte tablety a použite rovnako. Nechajte pôsobiť 3-4 dni.

 

5 krokov k čistej chladničke

Pri zápachu chladničky je dôležitá jej čistota. Ak vám chladnička zapácha, budete ju musieť umyť celú. Najlepšie urobíte, ak chladničku dôkladne umyjete aspoň raz za mesiac. Odstránite tým všetky baktérie a tak zabránite vzniku zápachu. Povieme si ako na to v 5 jednoduchých krokoch.

 

1. Chladničku vypnite a vyberte z nej potraviny

Ako prvé chladničku vypnite, aby ďalej nechladila. Ak máte chladničku spolu s mrazničkou, dajte pozor aby vám voda nevytekala von, ale do nádoby poprípade na miesto kam má odtekať. V ďalšom kroku je dôležité, aby ste z chladničky vybrali všetky potraviny, ktoré by sa mohli pokaziť. Potraviny umiestnite do boxu, ktorý udrží teplotu po celý čas, čo budete chladničku čistiť.

 

2. Chladničku nechajte odmraziť a vyvetrajte ju

Kým chladničku začnete umývať, mala by sa jej teplota zvýšiť. Ak ju začnete umývať a je moc namrazená, handrička sa vám prichytí na stene chladničky a primrzne. Môžete si teda pomôcť teplou vodou s octom, ktorá pomôže odstrániť zápach a chladničku vám odmrazí. 1 liter octu zmiešajte s 3 litrami vody a priveďte k varu. Vlejte do nádoby a následne vložíte do chladničky a nechajte pôsobiť minimálne hodinu. Ak máte čas je dobré nechať pôsobiť až 4 hodiny. Vodu nevylejte, neskôr ju môžete využiť na čistenie chladničky.

čistenie chladničky handričkou

V chladničke je dôležité umyť všetky časti.

 

3. Vyčistite odtok v chladničke

Odtok môže byť jednou z príčin, prečo chladnička zapácha. Na čistenie odtoku by ste mali použiť niečo dlhé, avšak nie drôt, aby ste nepoškriabali steny. Niektoré značky chladničiek automaticky pribaľujú špeciálnu gumovú tyčku, na čistenie priestoru. Môžete ho prečistiť aj s octom a sódou, ako klasický odtok. Do dierky nasypete jedlú sódu a zalejete vriacim octom. Dávajte pozor, zmes môže vyprsknúť. Zopakujte viackrát, kým neuvidíte, že voda cez odtok preteká.

 

4. Všetky poličky vyberte a dôkladne umyte

Vodu, ktorú ste použili na odmrazenie chladničky môžete použite na jej umytie. Pre sviežu vôňu môžete pridať aj pár kvapiek citrónovej šťavy. Celú chladničku dôkladne vyumývajte a nezabudnite vybrať poličky. Miesta, ktoré sú najmenej viditeľné bývajú najviac zanesené. Výhodou poličiek je, že ich môžete vybrať a dôkladne poumývať teplou vodou, aby ste odstránili všetky baktérie a nečistoty. Nezabudnite chladničku poriadne vysušiť, aby neostala vlhká. Mohli by sa v nej znova množiť baktérie.

 

5. Aj za chladničkou sa ukrýva špina

Raz za čas by ste určite nemali zabúdať na odtiahnutie chladničky. Za chladničkou sa ukrýva prach a špina, ktorá sa tam hromadí a ukladá na tepelný výmenník chladničky. Prach môže v tomto prípade spôsobiť nepríjemnosti. Pôsobí ako izolant a môže sa stať, že zabráni chladeniu motora a tak sa zvýši spotreba chladničky. Vďaka prachu, ktorý sa tam usadí môžu neskôr nastať aj nepríjemné komplikácie a tie zabránia správnemu fungovaniu chladničky.

 

3 tipy, ako predísť zápachu v chladničke

Skúste predchádzať vzniku zápachu v chladničke. Je to jednoduchšie, ako sa ho neskôr zbavovať a zabránite tak aj vzniku baktérií, ktoré by mohli spôsobiť nepríjemné ochorenia či problémy. Predovšetkým však nezabúdajte na čistotu chladničky. Ak bude vaša chladnička čistá predídete zbytočnému zápachu.

 

1. Kupujte vhodné množstvo potravín

V chladničke by ste mali mať iba také množstvo potravín, ktoré ste schopný spracovať a skonzumovať. Preto by ste sa na nákup mali vždy pripraviť a spísať si zoznam. Niekedy zvykneme nakupovať potraviny len kvôli tomu, pretože sú v akcií alebo vo zvýhodnenej cene. Je vhodné si dopredu plánovať čo do chladničky nakúpite a čo budete určite na najbližšie dni potrebovať. Aj kvôli plytvaniu potravín, ktorému by ste sa takto jednoducho mohli vyhnúť a tým ušetriť peniaze.

plná otvorená chladnička

Preplnená chladnička nemusí byť vždy vhodným riešením, nakúpte len toľko potravín, koľko spotrebujete.

 

2. Správna teplota v chladničke

Moderné chladničky vedia na každú poličku nastaviť inú teplotu podľa toho, aké potraviny tam budete skladovať. Staršie chladničky túto vymoženosť nemajú, preto by ste si mali dať pozor na to, akú teplotu v chladničke máte. Teplota by mala mať 3-4°C. Pri tejto teplote vám potraviny vydržia najdlhšie a nezačnú sa rýchlo kaziť.

 

3. Skladovanie potravín so zápachom

Niektoré potraviny zapáchajú samy o sebe, preto by ste mali dbať na ich skladovanie. Takéto potraviny by ste mali umiestniť na špeciálne miesto v chladničke alebo ich dať do uzatvárateľnej nádoby. Tá zabráni šíreniu zápachu a vaša chladnička tak zostane naďalej neutrálna.

 

 

Použité zdroje:

  • wikihow.com – How to get rid of the smell in your fridge
  • lifehack.org – 6 quick ways to get rid of bad odors in the fridge

Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Jaroslava Putirková

Baví ma čítanie a spoznávanie nových možností. Teší ma, keď prídem na niečo užitočné a môžem to posunúť ďalej ľuďom, ktorí to využijú. Či už sa to týka rád alebo pomoci pri výbere. Hlavne v dnešnej dobe, keď je na trhu veľká škála elektroniky a spotrebičov, je dôležité vybrať si správne.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.