Koľko vydrží jedlo v chladničke – nechať alebo vyhodiť?

Veronika Štrbová Téma 6. júla 2020 0

Žijeme v dobe, v ktorej sa veľmi plytvá jedlom a potravinami všeobecne. Čo je však pozitívne, ľudia si to začínajú uvedomovať. Jedným z faktorov, ktorý ich v tomto smere ovplyvňuje, je zrejme aj neustály rast cien potravín. Na druhej strane však treba vedieť potraviny a uvarené jedlo dobre skladovať.

Určite sa aj vám už stalo, že ste pripravené jedlo nezjedli celé. Úplne reálny a častý prípad je nedojedený obed v domácnosti. Čo ste s ním urobili? Zrejme ste si zvyšné jedlo odložili do chladničky na neskôr. Zrazu sa môže stať, že prejdú dva – tri dni a nedojedené jedlo sa nachádza stále na rovnakom mieste. Vtedy vám napadne otázka, je to ešte čerstvé, jedlé? A čo ostatné potraviny, ktoré sa tu skladujú? Teraz sa dozviete, ako zabrániť pokazeniu jedla v chladničke, koľko vydržia jednotlivé potraviny čerstvé a tipy, ktoré vám pomôžu predísť plytvaniu potravín.

Medzi potraviny, ktoré sa zvyknú najčastejšie pokaziť, patria ovocie a zelenina, čerstvé mäso, potraviny zakúpené v chladiacich boxoch či čerstvo navarené jedlo uložené na neskoršiu konzumáciu. Preto sa zvyčajne uskladňujú v chladničke. Niektoré druhy čerstvého ovocia a zeleniny vydržia dosť dlho čerstvé, pokiaľ sú skladované na naozaj chladnom mieste, iné však naopak chlad dobre neznášajú. Ktoré sú to sa dozviete nižšie.

Chladenie môže podstatne znížiť rýchlosť, akou sa potraviny kazia. Nízke teploty totiž spomaľujú rast mikroorganizmov a rýchlosť chemických (vrátane enzymatických) zmien v potravinách. Toto sú dve z hlavných príčin znehodnotenia potravín.

Základné pravidlá uchovávania potravín v chladničke

Nádoby

Skladujte jednotlivé potraviny vo vzduchotesných nádobách alebo vreckách na zips. Pred uskladnením odstráňte čo najviac vzduchu. Použite čo najplytkejšie nádoby, ktoré umožňujú minimalizovať vzduch okolo potravín.

Potraviny uložené v nádobách v chladničke

Potraviny v chladničke dôkladne uskladnite

Skoré chladenie

Škodlivé baktérie sa množia pri izbovej teplote, takže čím rýchlejšie môžete chladiť svoje potraviny, tým lepšie. V chladničke je možné umiestniť aj zvyšky teplého jedla, neumiestňujte ich však vedľa mlieka alebo mäsa. Nechajte ich voľne položené, až kým nevychladnú, a potom ich dôkladne uzavrite do nádoby.

Chladí sa práve uvarené jedlo

Uvarené jedlo nechajte vychladnúť

Dátum spotreby

Nezamieňajte si dátum výroby a dátum spotreby uvedený na produktoch. Prvý z nich označuje, kedy bol výrobok vyrobený, resp. odkedy ho predajca ponúka na predaj. Druhý dátum vám prezrádza, dokedy je výrobok vhodný na konzumáciu. Po dátume expirácie by sa už nemal v obchode predávať.

Výrobok s uvedeným dátumom výroby a spotreby

Aj takto rozoznáte dátum výroby a dátum spotreby

Umiestnenie v chladničke

Mlieko, mäso a zvyšky jedla skladujte v chladnejších priestoroch chladničky (nie vo dverách), aby sa predĺžila ich trvanlivosť. Vajcia by sa mali skladovať v pôvodnom obale na polici.

Vajcia v pôvodnom obale v chladničke

Vajíčka v pôvodnom obale patria na policu

Umiestnenie chladničky

Chladničku by ste nemali v miestnosti umiestniť príliš blízko stien alebo nábytku. Vzduch potrebuje priestor na cirkuláciu, aby mohol spotrebič pracovať efektívne. V príručke s pokynmi sú uvedené požadované vzdialenosti. Vyhýbajte sa umiestneniu chladničky na veľmi horúcich miestach, ako je napríklad rúra alebo sušička.

Správne umiestnená chladnička

Neumiestňujte chladničku tesne vedľa iných spotrebičov

Rady pre efektívne chladenie potravín v chladničke

 • Skontrolujte správnu teplotu v chladničke pomocou teplomera, mala by ukazovať teplotu pod 5 º C v hlavnej časti chladničky.
 • Dvere chladničky nechávajte otvorené čo najkratšie.
 • Chladničku pravidelne rozmrazujte (neplatí pre automatické modely rozmrazovania).
 • Pravidelne kontrolujte aj tesnenie dvierok.
 • Priebežne likvidujte pokazené potraviny, chladnejšie miesto v chladničke nezastaví ich znehodnotenie.
 • Zakryte všetky varené potraviny a ak je to možné, uložte ich na policu nad tepelne neupravenými potravinami.
 • Potraviny so silným zápachom, ako sú morské plody a niektoré syry, by ste mali zabaliť a nemali by ste ich dlhodobo skladovať v blízkosti potravín, ako je mlieko a smotana, ktoré sú náchylné na poškodenie.
 • Vyhnite sa hromadeniu skladovaných produktov v chladničke, zabezpečujú dobrú cirkuláciu vzduchu okolo každej položky. Správne skladovanie nielenže udrží vaše potraviny v dobrom stave a zabezpečené pred rastom baktérií spôsobujúcich otravu jedlom, ale ušetrí vám aj nákupný čas a peniaze, pretože znižuje množstvo odpadu.

💡 Nezabudnite! Rôzne časti vašej chladničky budú inak pracovať pri rôznych teplotách. V starších chladničkách budú horné police často o niečo chladnejšie ako spodné police.

Potraviny uskladnené v chladničke

Potravinám nechajte v chladničke dostatok priestoru

💡 TIP: Ak premýšľate nad kúpou novej chladničky, pomôže vám náš test, v ktorom sa dozviete, ktoré chladničky s mrazničkou patria medzi tie najlepšie.

 ⭐ Táto tabuľka zobrazuje životnosť niektorých chladených potravín v najchladnejšej časti chladničky:

POTRAVINYTRVANLIVOSŤ
Morské plody3 dni
Mäso3-5 dní
Mleté mäso a drobky2-3 dni
Údeniny2-3 týždne
Hydina3 dni
Ovocné šťavy7-14 dní
Mlieko5-7 dní
Smotana5 dní
Syr1-3 mesiace
Mäkké syry (camembert, brie)2-3 týždne
Cottage, ricotta a smotanové syry10 dní
Vajcia3-6 týždňov
Maslo8 týždňov
Margarín6 mesiacov
Olej a tuk6 mesiacov

Tipy, ako efektívne nakupovať a vyhnúť sa tak pokazeniu jedla

 • Ak plánujete potraviny uskladniť dlhodobejšie, stavte na kvalitu. Vyhnite sa v tomto prípade akciovým výrobkom, ktoré nie sú zárukou kvality a môžu mať zníženú životnosť. Nakoniec to skončí plytvaním peniazmi a tým, že vyhodíte pokazené jedlo.
 • Čerstvé a konzervované mäso, ryby, mliečne výrobky a hotové jedlá (ako sú šaláty, quiche, plnené koláče a iné hotové jedlá) by ste mali zakúpiť len z chladeného boxu. Vyhnite sa obchodom, ktoré ponúkajú tieto produkty pri izbovej teplote. Tvrdé, suché syry (napríklad parmezán) a niektoré salámy sa môžu skladovať bez chladenia v chladnom prostredí. Ak však nie ste oboznámení s týmito tradičnými výrobkami, odporúča sa chladenie.
 • Nekupujte nafúknuté balenia chladených potravín. Chladené šťavy, nespracované syry, jogurty a čerstvé cestoviny môžu obsahovať škodlivé mikróby (ktoré sa tam dostali pri balení). Takéto nafúknuté balenie je známkou toho, že mikróby začali rásť a produkovať plyn. Zvyčajne to znamená, že výrobky boli určitý čas skladované pri vyšších teplotách alebo že sú blízko konca ich spotreby.
 • Ak si chcete kúpiť chladené produkty balené v priehľadných fóliách, dávajte veľký pozor na plesne. Niektoré formy sú schopné rásť aj pri teplotách chladenia.
 • Keď idete nakupovať, vezmite si so sebou termo tašku a vždy kupujte chladené potraviny až na konci nákupu. Ak nemáte so sebou takúto tašku, aspoň sa uistite, že chladené produkty sú zabalené do niekoľkých vrstiev papiera, aby sa minimalizovalo zvýšenie teploty počas cesty domov. Nikdy nenechávajte chladené potraviny v aute dlhšie ako je nevyhnutné.
 • Akonáhle prídete domov, prečítajte si návod na uskladnenie na balených potravinách. Potom, ak je to potrebné, uložte produkt do chladničky. Každá minúta vášho jedla strávená vo vyšších teplotách skracuje jeho životnosť.
 • Starostlivo vyberte svojho predajcu. Ak máte podozrenie, že s potravinami nie je zaobchádzané tak, ako by malo, nakupujte inde. Môžete to tiež oznámiť predajcovi a v prípade potreby aj výrobcovi.

Ako skladovať jednotlivé druhy potravín

Mliečne výrobky

Čerstvé mlieko, smotana a niektoré mäkké syry majú len krátku trvanlivosť a rýchlo strácajú kvalitu pri vystavení vyšším teplotám počas skladovania. Mliečne výrobky majú tendenciu “napáchnuť” z iných potravín, takže ich majte vždy zabalené alebo zakryté a mimo silne zapáchajúcich potravín. Tvrdé syry majú dlhú životnosť, ale môžu sa vyvinúť jemné povrchové formy plesne. Ak k tomu dôjde, pleseň odstráňte a odrežte približne 2 cm syra. Syry so znížený obsahom soli môžu mať kratšiu trvanlivosť ako bežné syry.

Mlieko, tvaroh, smotana a syr v chladničke

Čerstvé mliečne produkty treba čo najskôr skonzumovať

Vajcia

Vajcia, na rozdiel od toho, čomu mnohí ľudia veria, by mali byť uložené v chladničke. Tým sa zachová kvalita vajec a výrazne sa predĺži doba skladovania. Najlepšie je skladovať ich v kartónoch, aby sa znížila strata vlhkosti cez škrupinu. Doba skladovania je veľmi presne určená skladovacími teplotami počas distribúcie. Väčšina obchodov neuchováva vajcia v chladničke a podľa toho, ako dlho sú vajcia skladované pri izbovej teplote, bude ovplyvnená potenciálna doba skladovania.

Vajcia v plastovom obale v chladničke

Vajíčka patria taktiež do chladničky

Surové mäso, hydina a morské plody

Slovo „mäso“ zahŕňa hovädzie mäso, jahňacie mäso, bravčové mäso atď. Tieto položky by sa mali skladovať v najchladnejšej časti vašej chladničky. Zabalené čerstvé mäso je možné bezpečne skladovať až tri dni a nerozbalené čerstvé mäso do piatich dní pri nízkych teplotách, 0 ° až 3 ° C. Zabalené mäso zostáva vlhké a zachováva si kvalitu, ale na povrchu podporuje rast mikroorganizmov a asi po troch dňoch zostane mäso slizké. Ak spozorujete zápach, najlepšie je vyhodiť ho.

Mäso, ryby, morské plody v surovom stave

Aj mäso či morské plody treba dobre uskladniť

Nezabalené mäso vydrží dlhšie ako zabalené mäso. Keď sa mäso skladuje nezabalené, povrch vyschne. Toto sušenie spomaľuje mikrobiálny rast, ale nadmerné sušenie spôsobuje nežiaduce zmeny farby a stratu chuti. Kompromis možno dosiahnuť skladovaním mäsa v dostatočne vetranej nádobe alebo uvoľnením obalu okolo mäsa, aby mohol cirkulovať vzduch. Chladené kurča je dobré odbaliť, dôkladne umyť, osušiť papierovou utierkou a potom skladovať ako je uvedené. Čerstvé celé ryby by mali byť vypitvané a umyté, ak sa majú skladovať dlhšie ako 24 hodín.

💡 POZOR!  

Mäso pre zvieratá by nemalo prísť do priameho styku s mäsom určeným pre ľudskú spotrebu, pretože mohlo byť vyrobené za menej hygienických podmienok. Malo by byť dobre zabalené a uložené v najchladnejšej časti chladničky.

Uvarené mäso, hydina a morské plody

Mäso, hydina a morské plody musia byť po uvarení čo najskôr zmrazené. Aby sa však zabránilo nadmernej kondenzácii v chladničke, uprednostňuje sa krátka doba chladenia (nie viac ako jednu hodinu) pred chladením. Aby ste zabránili kondenzácii, nezakrývajte horúce kúsky mäsa pred chladením. Umiestnite ich odkryté do chladničky, kým nevychladnú, až potom zakryte nádobu alebo zabaľte mäso pevným obalom. Uchovávajte varené výrobky v chladničke nad akýmkoľvek surovým mäsom, hydinou alebo morskými plodmi, aby sa zabránilo krížovej kontaminácii tekutinou zo surového mäsa alebo kvapkaním, pretože aj k tomu by mohlo dôjsť. Ak sú však horné police chladničky najchladnejšie, čerstvé mäso, ktoré sa rýchlo kazí, by sa malo skladovať tam.

Tepelne upravené mäso, ryby a morské plody

Úplne teplé jedlo nedávajte hneď do chladničky

Lahôdky

Väčšina mäsových pochúťok, ako je šunka, saláma, slanina a iné mäsové dobroty, musia byť uložené v chladničke. Mali by byť spracované ako čerstvé mäso, ale nemali by s ním prísť do styku. Do tejto skupiny patria aj paštéty. Dajte si pozor pri mäsových výrobkoch, ktoré kupujete pri pulte ako voľný predaj. Môže sa totiž stať, že sa obal výrobku nejakým spôsobom poškodí a veľmi rýchlo sa výrobok znehodnotí počas skladovania v chladničke, ak by ste si to nevšimli.

Mäsové lahôdky na tanieri

Kto by nemal rád tieto mäsové lahôdky

Čerstvé ovocie a zelenina

S ovocím a zeleninou by sa malo zaobchádzať opatrne, aby nedošlo k podliatinám a poškodeniu ich povrchu. Takéto poškodenie podporí následne hnilobu. Väčšina čerstvých produktov je citlivá na teplotu a mala by byť uskladnená v najchladnejšej časti domu, ak nie je k dispozícii chladiaci priestor. Niektoré produkty, najmä tie z tropických oblastí, ako je ananás a banány, sú citlivé na chlad a nemali by sa skladovať v chladničke.

Ovocie a zelenina v chladničke

Niektorým druhom ovocia či zeleniny chlad naopak neprospieva

Ak odstránite listy z mrkvy, petržlenu alebo červenej repy, môžete predĺžiť ich životnosť v chladničke aj na mnoho týždňov alebo dokonca niekoľko mesiacov. Zemiaky uchovávajte na chladnom, tmavom, dobre vetranom mieste, aby sa zabránilo klíčeniu. Vyberte ich z plastových vrecúšok a umiestnite ich do silného papierového vrecka, krabice alebo alebo plastovej nádoby. Sladké zemiaky sú citlivé na chlad a nemali by sa uchovávať v chladničke.

Paradajky by mali dozrievať pri izbovej teplote, mimo dosahu priameho slnečného žiarenia. Najlepšie dozrievajú pri mierne teplých teplotách. Keď sú úplne zrelé, najmä v horúcom počasí, môžu byť uskladnené v chladničke niekoľko dní. Potom už však postupne strácajú chuť.

⭐ Pozrite si porovnanie, ako dlho vydržia potraviny čerstvé v tmavej, chladnej komore a v chladničke

POTRAVINYSKLADOVANIE V ŠPAJZISKLADOVANIE V CHLADNIČKE
Paradajky3-5 dní2-7 dní
Zemiaky1-2 mesiace1-2 týždne
Mrkva, petržlen1 týždeň2-3 týždne
Paprika5 dní5-7 dní
Kapusta, kel2 týždne2-3 týždne
Jablká3 týždne3-6 týždňov
Špenát2-3 dni3-5 dní
BanányKým nedozrejú5 dní
Hrozno1 deň1 týždeň
Pomaranče10 dní3 týždne
Jahody, maliny1 deň2-3 dni
Slivky, marhule2 dni3-5 dní

Zdroje:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Veronika Štrbová

Rada píšem články, ktoré sú zaujímavé a majú pridanú hodnotu. Praktické rady do domácnosti, návody či nápady, ktoré využijú mnohí z vás v každodennom živote. Pravidelne testujem rozličné užitočné produkty. Verím, že aj moje články vám pomôžu nájsť odpoveď na rôzne, doteraz nevyriešené otázky.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.