Ako vyčistiť gauč? – látkový, kožený či semišový + domáce triky, ktoré vám pomôžu zbaviť sa škvŕn či zápachu

Petra Lyžičiarová Téma 30. septembra 2021 0

Pravdepodobne aj vy ste už niekedy stáli pred otázkou ako vyčistiť gauč? Gauče a sedacie súpravy patria k najčastejšie využívaným kúskom nábytku v našej domácnosti a sú vystavované pomerne ťažkým skúškam. Platí to hlavne pre tie domácnosti, v ktorých sú aj deti či domáci miláčikovia. Ruku na srdce, hocikomu sa môže pritrafiť nehoda s kávou, čajom alebo nebodaj s červeným vínom a na svete je škvrna, ktorá vás môže poriadne potrápiť.

Ak sa chcete dozvedieť, ako vyčistiť gauč a ako odstrániť aj odolné škvrny, ste na správnom mieste. V našom článku sa pozrieme na overené spôsoby odstraňovania škvŕn a čistenia gaučov s rôznymi typmi poťahov. No a pridáme tiež domáce triky na odstránenie škvŕn i zápachu z vášho gauča.

Rýchlosť je najdôležitejšia

Deti, domáce zvieratá či návšteva s pohárom vína v ruke môže byť zdrojom nepríjemných škvŕn na vašom gauči. Nech už akokoľvek dávate pozor, nehoda sa pritrafí veľmi rýchlo a stačí len chvíľka nepozornosti a na vašom gauči je škvrna od vína, kávy, čaju či mastný fľak od jedla. V takomto prípade je rozhodujúca rýchlosť a s odstránením škvrny by ste nemali otáľať. V opačnom prípade je pravdepodobné, že sa nečistoty dostanú hlboko do látky a už sa vám zrejme nikdy nepodarí úplne sa škvrny zbaviť.

Na čistenie gauča by ste mali použiť čistú bielu handru, pretože sa môže stať, že farebná látka váš gauč zafarbí. Dôležité je pracovať jemne a nevyvíjať prílišný tlak, pretože tak by ste mohli narobiť viac škody ako osohu. Škvrnu by ste mali odstraňovať vždy od okrajov k stredu, pretože tak predídete tomu, aby sa rozpíjala ešte viac.

Čo sa týka prostriedkov a presného spôsobu odstraňovania škvrny na vašom gauči, podstatné je uvedomiť si, z akého materiálu je gauč. Úplne inak sa totiž čistí látkový gauč a gauč z pravej kože či so semišovým poťahom.

V prípade, že na gauči nájdete škvrnu neznámeho pôvodu, začnite ju odstraňovať najskôr čistou studenou vodou. Teplá voda my mohla spôsobiť, že by sa nečistoty zrazili a fľak by ste už vyčistili len veľmi ťažko, ak vôbec.

Jedným zo základných pravidiel týkajúcich sa toho, ako vyčistiť gauč, je použitie bielej čistej handričky

Jedným zo základných pravidiel týkajúcich sa toho, ako vyčistiť gauč, je použitie bielej čistej handričky

 

Základné pravidlá

  • škvrnu odstráňte čo najrýchlejšie
  • na čistenie použitie čistú bielu handru
  • pracujte jemne, nevyvíjajte príliš veľký tlak
  • škvrnu odstraňujte od okrajov k stredu
  • použitie techniku a čistenie podľa toho, z akého materiálu je gauč vyrobený
  • vždy použite najskôr studenú vodu
  • látkový alebo semišový gauč by ste mali vysávať aspoň raz za týždeň za použitia vhodnej hubice a kefy na čalúnenie
  • v rámci údržby by ste po vysávaní mali gauč pretrieť svetlou handričkou namočenou vo vode, najlepšie v destilovanej, aby ste odstránili zvyšný zachytený prach
  • ak má váš gauč snímateľné poťahy, najmenej raz ročne ich operte

 

Ako vyčistiť gauč s látkovým poťahom

Gauč s látkovým poťahom je vhodné pravidelne vysávať, pretože tak ho zbavíte usadeného prachu. Ťažšie prístupné miesta povysávajte použitím špeciálnej hubice alebo kefkou na čalúnenia. Čo sa týka dôkladnejšieho čistenia, technika sa odvíja od konkrétneho materiálu, z ktorého je gauč.

Platí, že čalúnený gauč by ste nemali nikdy čistiť pomocou bielidla s obsahom chlóru alebo peroxidu vodíka, pretože by mohlo dôjsť k nenávratnému poškodeniu alebo zosvetleniu látky. Predtým, ako sa pustíte do veľkého čistenia, vyskúšajte prípravok na malom kúsku povrchu, ktorý nie je viditeľný na prvý pohľad. Vďaka tomu zistíte, či prostriedok funguje tak ako má a látku nezosvetľuje. V žiadnom prípade nedrhnite látku tvrdou kefou. Ak je škvrna veľmi odolná, skúste to pomocou kefky s jemnými štetinami.

Čistenie škvrny na gauči

Na čistenie odolných škvŕn na látkovom gauči môžete použiť jemnú kefku

 

Tkanina

Látkový gauč z tkaniny vyčistíte pomocou handričky namočenej v mydlovej vode alebo v špeciálnom prípravku určenom na tepovanie a čistenie látok. Po čistení utrite povrch gauča handričkou namočenou v čistej vode, aby ste z tkaniny dostali všetky zbytky mydlovej vody, respektíve čistiaceho prípravku. V opačnom prípade by tieto zbytky priťahovali gauč.

💡 Na odstránenie väčšiny škvŕn budete potrebovať čistiaci prostriedok na poťahy a čalúnenia:

Pozrieť ďalšie

 

Mikrovlákno

Pýtate sa, ako vyčistiť gauč, ktorého poťah je z mikrovlákna? Výborne vám na to poslúži svetlá hubka namočená v jemnom mydle alebo v prípravku na čalúnenie, či na tepovanie kobercov. Hubkou látku jemne pretrite a následne ešte dočistite čistou handričkou navlhčenou vo vode.

 

Odnímateľné poťahy

V prípade, že máte gauč s odnímateľnými poťahmi, čistenie bude pre vás hračka. Poťahy je vhodné prať najmenej raz, ideálne dvakrát do roka v práčke na jemnom programe, prípadne ich môžete čistiť pomocou parného čističa.

 

💡 TIP: Poťahy niektorých gaučov môžete čistiť aj s použitím parného čističa. Tieto multifunkčné parné čističe zároveň môžete v domácnosti použiť na množstvo iných povrchov a druhov znečistenia.

Tu je 5 najlepších parných čističov za rok 2021: 

💡💡 u nás nájdete celý test parných čističov

 

 

Tipy na čistenie koženého gauča

Neviete, ako vyčistiť gauč z pravej kože? Keď chcete vyčistiť pigmentovanú kožu bez toho, aby ste ju poškodili, je nevyhnutné používať prípravky určené na tento typ materiálu. V žiadnom prípade nečistite kožený gauč s použitím detského oleja, pracieho prášku, aviváže, či pomocou babských receptov využívajúcich olivový olej či Indulonu a podobne. Nevhodné čistiace prostriedky môžu spôsobiť, že sa na gauči začnú vytvárať fľaky, mapy, praskliny alebo sedačka získa nepekný matný vzhľad.

Gauč z pigmentovanej kože by ste mali čistiť pomocou jemnej hubky a jemnej kefky, handričkou z mikrovlákna a čistiacim prostriedkom s neutrálnym pH. Postup čistenia je podobný ako pri iných typoch gauča – gauč je potrebné najskôr dôkladne povysávať a potom naň naniesť čistiaci prostriedok. Urobte tak pomocou aplikátora či handričky z mikrovlákna. Nezabudnite ani na ťažšie prístupné miesta, ako sú záhyby a spoje. Ak je znečistenie odolné, použitie na odstránenie nečistoty jemnú kefu. Prostriedok nechajte pôsobiť niekoľko minút a následne ho utrite čistou utierkou.

Ochranu a výživu vášmu koženému gauču dodáte pomocou impregnačného prostriedku, ktorý sa dostane hlboko do štruktúry kože a chráni ju pred vodou. Navyše tiež poskytuje ochranu pred vodou.

 

Takto vyčistíte semišový gauč

Semišový gauč je tiež v podstate kožený gauč, avšak ide o brúsenú kožu – velúr alebo nubuk. Nubuk je koža brúsená z lícovej strany, je príjemne zamatová a na údržbu dosť náročná. Naproti tomu velúr je koža brúsená z rubovej strany a jej povrch je hrubší.

Čistenie semišového gauča by malo prebiehať v troch krokoch. Najskôr je potrebné odstrániť škvrny, následne treba aplikovať ochranu pred vyblednutím a vysušením, no a záverečnou fázou je ochrana pred vodou.

Škvrny na semišovom gauči by ste mali čistiť vždy len nasucho, nikdy nepoužívajte vodu. Voda totiž vytvára nepekné mapy, ktorých je náročné sa zbaviť. Na čistenie použite špeciálny brúsny vankúšik, gumu na čistenie škvŕn a špeciálny čistiaci prostriedok. Vankúšikom alebo gumou odstráňte hrubé nečistoty a potom podľa potreby pokračujte v starostlivosti o gauč druhým krokom, ktorým je ochrana pred vyblednutím a vysušením.

Čo sa týka ochrany semišového gauča pred vyblednutím a vysušením, v prípade nového gauča ju stačí robiť raz za rok, postupne však aj tri až štyri razy do roka. Ochranu aplikujte hneď po čistení gauča a postupujte podľa pokynov výrobcu.

Posledným krokov v starostlivosti o semišový gauč je ochrana pred vodou, ktorú docielite vďaka impregnácii. Tá prenikne hlboko do štruktúry materiálu a odpudzuje kvapky vody. Impregnáciu je dobré robiť aspoň dvakrát za rok, pričom je potrebné riadiť sa pokynmi výrobcu daného prípravku na impregnáciu. Okrem ochrany pred vodou impregnácia dodáva koži výživu a predlžuje jej životnosť.

 

💡 TIP: Poriadne potrápiť vie aj znečistený koberec. Náš článok o čistení kobercov je plný užitočných rád, ktoré sa vám určite zídu.

 

Čistenie gauča z ekokože

Ekokoža je dokonalou napodobeninou pravej kože, je priedušná, pevná a mala by byť dostatočne odolná voči oderu. Jej veľkou výhodou v porovnaní s pravou kožou je jej cenová dostupnosť. Nevýhodou však je, že je náchylnejšia na kontakt s tekutinami, preto by ste aj pri čistení mali použiť čo najmenej vody.

Gauč z ekokože môžete čistiť pomocou slabšieho roztoku mydla alebo pracieho gélu, či špeciálneho čističa určeného na ekokožu. Použiť treba mäkkú bavlnenú handričku. Určite sa vyhnite drsnej tvrdej kefe, chemickým prípravkom na báze rozpúšťadiel, lieh, benzínové čističe a krémy, vosky či iné prípravky určené na čistenie prírodnej kože. Odporúčame, aby ste akýkoľvek čistič najskôr vyskúšali na menej viditeľnom mieste a až potom ho použite na celý gauč.

V prípade, že sa vám na gauč vyleje tekutina, čo najrýchlejšie ju vydajte papierovou utierkou a následne vzniknutú škvrnu dočistite vlhkou handričkou. Podobne postupujte aj v prípade, že sa na gauč dostane jedlo.

V prípade, že sa gauč znečistí ťažko odstrániteľnou látkou, napríklad lakom na nechty či atramentom, radšej sa obráťte na odbornú upratovaciu firmu, ktorá vám gauč vyčistí profesionálne.

Čistenie gauča z ekokože

Gauč z ekokože môžete vyčistiť jemným roztokom pracieho gélu alebo mydla

 

Domáce triky na čistenie škvŕn

Gauč nie je len miesto na náš oddych, ale tiež na ňom trávime čas s rodinou a priateľmi pri poháriku vína, kávy či pri dobrom jedle. Preto môžeme očakávať, že sa skôr či neskôr na našom gauči objaví škvrna z jedla či nápoja. Ak sa chcete dozvedieť, ako vyčistiť gauč od rôznych škvŕn pomocou prostriedkov, ktoré máte s veľkou pravdepodobnosťou doma, ste na správnom mieste.

 

➡️ Domáce tipy na čistenie škvŕn od ovocia

Ak ste na vašom gauči objavili škvrny od čučoriedok, jahôd, malín či iného ovocia, stačí ich pokvapkať citrónovou šťavou alebo ich posypať soľou. Rovnaký účinok dosiahnete aj pomocou octu zmiešaného s citrónovou šťavou v pomere jedna k jednej. Citrónovú šťavu, ocot či soľ je potrebné nechať pôsobiť niekoľko minúť a následne umyť pomocou teplej vody.

 

➡️ Škvrny od krvi

Ak sa na gauči objaví škvrna od krvi, určite ju čistite studenou vodou. V prípade zaschnutej škvrny poslúži roztok s citrónovej šťavy, ktorý pripravíte zo 100 ml vody a jednej čajovej lyžičky šťavy. Roztok votrite do škvrny bielou handričkou, pričom čistíme od krajov do stredu. Použiť môžete aj vlažnú mydlovú vodu alebo vodu s prídavkom čpavku.

 

➡️ Ako vyčistiť gauč od zalepenej žuvačky

V domácnostiach, v ktorých žijú deti, sa môže prihodiť aj nepríjemná nehoda so žuvačkou zalepenou na gauči. Našťastie, aj táto nepríjemnosť má svoje riešenie. Potrebné je žuvačku zamraziť, no ako to urobíte, keď je na gauči? Je to celkom ľahké. Stačí kocka ľadu zabalená v mikroténovom vrecúšku, vrecko s mrazenou zeleninou alebo mraziace vložky. Ľad, zeleninu či mraziace vložky položte na žuvačku a nechajte ju zamrznúť. Potom pomocou príborového noža žuvačku zľahka a opatrne zoškrabnite z gauča. Ak na gauči zostane škvrna z farebnej žuvačky, vhodné je dočistiť ju vlhkou handričkou s jemným čistiacim prostriedkom určeným na čistenie čalúnenia.

Odstraňovanie škvrny z gauča

Škvrny odstraňujte od okrajov k stredu, aby nedošlo k ich rozpíjaniu

 

➡️ Mastné škvrny

Neviete si poradiť s tým, ako vyčistiť gauč od mastných škvŕn? Mastnotu by mali bez problémov zvládnuť špeciálne čistiace prostriedky určené na čalúnenie. Menšie mastné fľaky zvládnete vyčistiť teplou vodou s trochou mydla alebo saponátu na riad. Na tie väčšie už odporúčame spomínaný prípravok na čalúnenie.

 

➡️ Červené víno

Pri červenom víne je najdôležitejšie konať rýchlo. Účinné je posypať škvrnu od vína na gauči hrubou vrstvou soli okamžite po tom, čo ste víno rozliali. Soľ nasiakne víno a zhruba po hodine ju môžete jemne odstrániť papierovou kuchynskou utierkou. Ak si chcete byť naozaj istý, že soľ svoju prácu odviedla správne, pokojne počkajte aj dve hodiny.

Rovnako dobre ako soľ vám poslúži aj sóda bikarbóna. Tú však na škvrnu od červeného vína nasypte až potom, čo všetko prebytočné víno necháte nasiaknuť do papierovej vreckovky či kuchynskej utierky. Sódu bikarbónu nasypte na celú škvrnu a nechajte pôsobiť asi päť minút. Potom pretrite vlhkou utierkou a nasiaknutú sódu bikarbónu odstráňte.

 

➡️ Káva, kečup a čokoláda

Škvrny od kávy, kečupy či čokolády určite odstraňujte pomocou studenej vody. Teplá voda by spôsobila zrážanie a škvrny by sa stali nevyčistiteľnými. Na pomoc si môžete zobrať aj menšie množstvo pracieho prostriedku, ideálne gélu. Kakao a kečup môžete vyčistiť aj pomocou prostriedku na čistenie kobercov, no a v prípade starších zašlých škvŕn od čokolády alebo od kávy by vám mal poslúžiť glycerín.

 

➡️ Čo so zvieracími chlpmi?

Zvieracie chlpy na gauči môžu byť poriadne nepríjemné, pretože po tom, čo si na gauč sadnete, ich máte na seba a takto sa dostanú prakticky všade. Vhodným pomocníkom na odstránenie chlpov je napríklad gumová kefa alebo gumové rukavice určené na vyčesávanie zvierat. Pomôcť môže aj povysávanie chlpov pomocou vysávača so štrbinovým nadstavcom.

 

Ako zbaviť gauč zápachu

Ak sa vám zdá, že váš gauč zapácha, môže vám pomôcť domáci trik v podobe jedlej sódy bikarbóny. Najskôr je potrebné celý gauč dôkladne povysávať a vhodným nástavcom vyčistiť aj ťažko dostupné miesta medzi operadlom a sedacou časťou či bočné opierky. Následne celý gauč zasypte obyčajnou sódu bikarbónou a poriadne ju votrite do gauča. Potom pomocou rozprašovača zľahka pokropte vodou a nechajte pôsobiť najmenej hodinu, ideálne dovtedy, kým nebude sóda znovu suchá. Teraz stačí gauč znovu povysávať a je to hotovo.

💡 Mohlo by vás zaujímať

Ak sa chcete dozvedieť ako vyčistíte matrac, prečítajte si náš článok o čistení matracov , v ktorom sa dozviete užitočné tipy a triky.

 

💡 Na odstránenie väčšiny škvŕn budete potrebovať čistiaci prostriedok na poťahy a čalúnenia:

Pozrieť ďalšie

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Petra Lyžičiarová

Redaktorka magazínu DoDomácnosti.sk. Mám rada prírodu, zvieratá a rada tvorím. Kreatívne sa realizujem nielen pri písaní, ale i v domácnosti, záhrade a v kuchyni, a tak verím, že moje články budú pre vás zaujímavé, užitočné a prínosné.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.