4 účinné spôsoby ako vyhubiť mole

Georgina Babinová Téma 31. augusta 2020 3

Ako vyhubiť mole je otázka, ktorá už potrápila zrejme mnohých z nás. Najčastejšie prichádzame do styku s jedným z dvoch typov molí – potravinovými alebo šatníkovými, najhorší scenár je, keď s obidvomi. Na prvý pohľad sa nezdajú byť škodlivé, ale opak je pravdou. Tento malý drobný hmyz vyzerá ako menšia a menej pekná verzia motýľa. Je rozmanitý veľkosťou, tvarom a farbou a podobne ako motýle patrí do radu Lepidoptera. Nepredstavujú žiadnu bezprostrednú hrozbu pre ľudí, ale spôsobia spúšť vo vašom šatníku, čalúnení a potravinách vo vašej komore. Mole sú považované za bežných domových škodcov na celom svete. Je to “globálna mrzutosť”. Zaujímavé je, že to nie sú dospelé jedince, ktoré spôsobujú túto paseku, sú to larvy. Dospelé mole nemajú ústa; šokujúce, že!

Vo vojne platí, že aby ste vedeli úspešne bojovať proti nepriateľovi, musíte sa s ním najprv zoznámiť a potom strategizovať. Takže poďme na to. Zoznámme sa s nimi a potom si znova položme otázku: Ako vyhubiť mole?

Ako sa dostanú mole do našich domovov?

Často prostredníctvom kontaminovaných potravín alebo oblečenia. To je dôvod, prečo je dobré prekontrolovať zásoby v špajzi a použité oblečenie. Malé, takmer neviditeľné vajíčka prichádzajú do vášho domu v obaloch potravín, vyliahnu sa do lariev, ktoré sa neskôr zmenia na mole. Vajíčka sú často prítomné v nasledujúcich potravinách a krmivách:

 • krmive pre vtáky
 • cereáliách a zrnách
 • múke
 • sušenom ovocí
 • cestovinách
 • cukríkoch
 • krmive pre domáce zvieratá
 • sušených bylinkách
 • sušenom mlieku

Tiež sa vyhýbajte hromadnému zásobovaniu ryžou, orechami a obilninami.

Mole sa k vám môžu dostať aj cestou väčších škodcov ako sú hlodavce alebo vtáky. Larvy molí sa zachytia na perí alebo srsti – vyliahnu sa z orechov a zŕn, ktoré prinášajú tieto hlodavce alebo vtáky do svojich hniezd. Porozhliadajte sa aj v tmavých rohoch vášho domova. Nech je to akokoľvek, v tomto článku nájdete návod ako vyhubiť mole a ako zabrániť budúcim zamoreniam pomocou bezpečných stratégií.

💡 Vedeli ste že…  Mole počujú zvuky krídlami. Ich krídla pokrývajú tisíce drobných šupín a chĺpkov, nie prášok ako by sme si mysleli. Na tykadlách majú orgán nazývaný Johnstonov orgán, ktorý je zodpovedný za udržanie rovnováhy a orientácie najmä počas letu.

 

Druhy molí

Nie všetky mory vás musia znepokojovať. Niektoré sú neškodné. Existujú však tri hlavné typy, na ktoré by ste sa mali zamerať; pretože práve tieto sú schopné páchať nemalú škodu na vašom oblečení, zásobách potravín a ďalších predmetoch vo vašej domácnosti.

Škody páchajú larvy, nie dospelé jedince

Škody páchajú larvy, nie dospelé jedince

 

Mole potravinové

Tento typ mole sa nazýva zavíjač múčny a je najnepríjemnejším, resp. prinajmenšom najničivejším typom. Tento agresívny malý hmyz napadne vaše zásuvky, skrine a špajze a prežerie sa vašimi zásobami s takou horlivosťou a nadšením, aké len vedia zozbierať vo svojich drobných telách. Farbou sú podobné hnedým domovým morám, okrem krídel, ktoré sú sivé. Ak ich doma objavíte, musíte konať okamžite. Samice molí môžu naraz zniesť až 300 vajíčok a keď sa tieto vyliahnu, aj oficiálne máte potvrdené zamorenie.

 

Mole šatníkové

Tieto mole sú menšie ako potravinové a majú nielen tendenciu sa zabývať vo vašom šatníku a bielizníkoch, ale majú slabosť hlavne pre prírodné tkaniny, ako je napríklad vlna. Obľubujú deky, koberce, čalúnenie. Akonáhle napadnú kus oblečenia zostávajú v jeho blízkosti až kým ich nenájdete a nezničíte.

Šatníkové mole majú zlatohnedú farbu a ich najvýraznejším znakom sú načervenalé chĺpky na hlavách. Dospelé mole žijú 20-28 dní a samičky nakladú niekde medzi 40-100 vajíčkami, ktorým trvá 3-21 dní, aby sa vyliahli. Avšak skutočný zdroj problému, larvy môžu žiť až 35 dní.

 

Mole domové

Hofmannophila pseudospretella, alebo zdobka obyčajná sa skrýva vo vašej špajzi a kŕmi sa suchými potravinami alebo číha v skrini, aby si pochutnala na vašom svetri. Samica tohto malého hmyzu môže naklásť až 600 vajíčok. Spoznáte ich podľa hnedých krídel s malými bronzovými škvrnami. Sú veľké cca 1 cm.

 

Ako vyhubiť mole v kuchyni?

Larva mole v sušených hruškách

 

⭐1. krok – Vyhoďte všetky suché potraviny

Toto môže znieť extrémne, ale ak ste našli larvy v jednom vrecku múky, je prakticky zaručené, že navštívili aj vaše cereálie, ovsené vločky, ryžu, krmivo pre domáce zvieratá, vtáčie semená a iné suché výrobky uložené v rovnakej skrini. Dajte všetko rovno do kontajnera. Neuchovávajte odpad v garáži, alebo kdekoľvek inde v interiéri až do dňa vyzdvihnutia odpadu, lebo riskujete šírenie zamorenia inde vo vašom dome.

Majte na pamäti, že larvy sa dokážu prehrýzť cez papier aj plast, takže ani neotvorené vrecko orechov nemusí byť bezpečné. Pozorne skontrolujte všetky balenia, či nie sú na nich otvory. Obaly, ktoré sa zdajú neporušené, ale napriek tomu máte pochybnosti, vložte do mrazničky na štyri dni, aby sa zničili všetky vajíčka, ktoré by tam mohli byť.

⭐2. krok – Dôkladne upracte

Tento krok nevynechajte. Mole číhajú v najmenších prasklinách, vrátane trhlín v konzervách a iných obaloch. Všetky nádoby a plechovky umyte mydlom a vodou. Dôkladne povysávajte špajzu komoru alebo skrinku a venujte osobitnú pozornosť rohom a trhlinám. Možno budete musieť použiť špáradlo, aby ste sa uistili, že v rohu nie sú žiadne vajíčka alebo larvy. Keď skončíte, vymeňte vrecko vysávača alebo nádrž vonku vyprázdnite Ak máte na regáloch papier, bolo by dobré ho vymeniť za nový. Poličky umyte bieliacim roztokom, po ktorom nasleduje mydlo a voda.

⭐3.krok – Použite feromónové pasce

V posledných rokoch sa objavili rôzne feromónové nástrahy. Nastavte ich v zamorených oblastiach. Aj keď tieto pasce bezpečne a účinne zabíjajú mory, rôzne druhy reagujú len na špecifické feromóny. Najlepšie je poznať presný druh, s ktorým máte do činenia a nakupovať podľa toho. Pasce označené pre „potravinové mole“ alebo „šatníkové mole“ budú zvyčajne obsahovať všetky feromóny potrebné na prilákanie hlavných druhov, ktoré patria do každej kategórie.

💡 Vedeli ste že… Šatníkové mole nepijú vodu; vlhkosť, ktorú potrebujú získajú z ľudského potu, ktorý zostal na oblečení. Pot a iné znečistenie tkaniny im tiež poskytuje vitamín B a rôzne soli a iné esenciálne živiny, ktoré pre život potrebujú.

 

Ako vyhubiť mole v šatníku?

Vlna rozožratá moľami

 

⭐1. krok – Identifikujte ich prítomnosť

Drobné diery vo svetroch alebo iných odevoch. Ak vidíte diery v jednom svetri, pravdepodobne ich nájdete vo viacerých. Skontrolujte vaše oblečenie s obsahom vlny, peria, kožušiny a hodvábu. Napadnuté oblečenie môže vyzerať prašné, fádne, alebo má zatuchnutý zápach.

⭐2. krok – Vyperte každý kus oblečenia

Je dôležité vyprať každý kus oblečenia, aby ste sa zbavili vajíčok, ktoré mohli mole naklásť. Ak je to možné, usušte ich v horúcej sušičke. Položky, ktoré nie je možné sušiť na vysokej teplote, vložte do mrazničky na niekoľko dní, aby sa zničili všetky vajíčka.

⭐3. krok – Vyumývajte skrine

Keď ste všetko odstránili zo šatníka, je na čase, aby ste ho dôkladne vyčistili, aby ste sa zbavili vajíčok, ktoré tam stále môžu číhať.
Na čistenie podlahy a stien skrine použite mydlovú vodu alebo roztok vody a octu. Ponorte špongiu do roztoku a vydrhnite steny, aby ste odstránili všetky vajíčka. Zvlášť dôkladne vyčistite v trhlinách a rohoch. Dôkladne povysávajte koberce a čalúnenie nábytku, pretože vajíčka môžu byť nakladené aj tam.

⭐ 4. – Nastavte pasce

Nastavte feromónové nástrahy, ktoré ich priťahujú a zabíjajú lepivou látkou, z ktorej nevedia uniknúť, keď sa jej dotknú.

 

4 účinné spôsoby ako vyhubiť mole prirodzene

Sušená levanduľa

 

1. Prírodné repelenty

Tradičné guličky proti moliam, ktoré obsahujú naftalén alebo PDB (paradichlórbenzén), sú toxické tak pre mole, ako aj pre človeka. Namiesto impregnácie oblečenia s týmito škodlivými chemikáliami, skúste prírodný repelent alebo fumigant. Cédrové triesky a vrecúška cédrového oleja (fumiganty) sú skvelé na dlhodobé skladovanie citlivých tkanín. Prirodzeným repelentom (aj fumigantom) je gáfor. Pre potravinové mole skúste umiestniť klinček, eukalyptus, bobkový list, alebo sušenú citrónovú kôru v špajzi alebo potravinovej skrini.

Vrecúška naplnené sušeným rozmarínom, tymiánom, klinčekmi, levanduľou alebo bobkovým listom zviažte a zaveste do skrine. Esenciálne oleje z týchto bylín sa rozptýlia vo vašom šatníku alebo na oblečení ako účinný odstrašujúci prostriedok šatníkových molí.

💡 Vedeli ste že… Šatníkovým moliam sa nechce lietať a môžete ich zvyčajne vidieť ako cupitajú po povrchu zamorených materiálov, najmä keď zapnete svetlo.

 

2. Potravinárska kremelina

Táto látka je skvelá netoxická, priateľská alternatíva k insekticídom. Vzhľadom k tomu, že ide o potravinársky výrobok, môže sa bezpečne používať v okolí oblečenia a potravín. Posypte extra jemnú vrstvu tohto materiálu okolo zamorených plôch, vnútorných rohov a trhlín. Pre vás to bude voňať ako mastenec, ale pre mole a larvy, to je zubaté sklo. Pohybujú sa nad ním, začínajú unikať a zúfalo zomierajú.

 

3. Po domácky vyrobené pasce na šatníkové mole

Položte obyčajné, lacné, lepkavé nástrahy pre hlodavce a hmyz v rohoch a pozdĺž stien skríň a regálov, ktoré zachytia túlajúce sa larvy. Alebo môžete si vyrobiť aj pasce, ktoré budú priťahovať dospelé jedince. Budete potrebovať lepkavú mucholapku, jeden alebo dva vatové tampóny a na atraktant rybí olej (z tuniaka, sardinky…). Namočte vatové tampóny do rybieho oleja a nalepte ho na mucholapku. Zaveste dva alebo tri do skrine alebo ich umiestnite pozdĺž jej stien alebo stien zásuviek.

Takto vyzerá borax v prírode

Takto vyzerá borax v prírode

 

4. Po domácky vyrobené pasce na potravinové mole

Sú dva spôsoby ako urobiť pasce na potravinové mole. Prvá metóda je jednoduchá. Umiestnite malé množstvo obľúbených potravín molí na rovné, lacné lepkavé pasce na hmyz a strategicky ich rozmiestnite. Pre druhú pascu zmiešajte 1 diel kyseliny boritej (Borax) s 3 časťami kukuričnej múky. Naneste pastu na viečka nádob a zase strategicky umiestnite okolo skladovaných potravín.

 

Ak však dávate radšej prednosť rýchlym a jednoduchým riešeniam, vyberte si z nasledujúcich prípravkov proti moliam: 

 

Správne skladovanie potravín

Na ochranu potravín a zabránenie zamoreniu v budúcnosti skladujte potraviny v nádobách odolných moľom. Kartón, tenký plast a papier ich neochránia.

 • najlepšie sú poháre, ktoré sa uzatvárajú svorkami a gumovými tesneniami
 • obyčajné skrutkovacie nádoby budú fungovať, ale len ak majú gumovú zátku
 • tvrdé plastové nádoby tiež budú fungovať kým je tesnenie vzduchotesné
 • chladničky a mrazničky sú bezpečnými zónami

Ak si myslíte, že tá ktorá potravina je bezpečná a nekontaminovaná, ale potrebujete predsa len istotu, vložte ju do plastového vrecka, zapečaťte páskou a zmrazte ju na štyri dni. To určite zabije všetky larvy alebo vajíčka.

 

Správne uchovávanie oblečenia a tkanín

Šatníkové mole potrebujú viac ako len keratín nájdený vo vlnených kúskoch, aby sa im skutočne darilo. Potrebujú škvrny od jedla alebo moču, pot alebo odumretú pokožku, aby uspokojili nutričné požiadavky potrebné na vývoj po sebe idúcich generácií. Takže udržiavanie oblečenia v čistote mu poskytne istú ochranu. Larvy a vajíčka sú veľmi krehké (dospelé mole nejedia vlnu, len sa rozmnožujú a kladú vajíčka) – a to je dôvod, prečo kúsky, ktoré sú konzistentne používané len zriedka trpia zničením moľami. Ak nejaký kus oblečenia nebudete používať, dvakrát mesačne ho vyberte a vytraste. Mimosezónne kúsky je potrebné správne uskladniť a tu je spôsob, akým to robiť:

 • pred uskladnením oblečenia sa uistite, že nie je kontaminované žiadnymi larvami ani vajíčkami
 • pre skladovanie potrebujete nepreniknuteľnú bariéru. Hrubé plastové vrecia budú fungovať, ak sú zapečatené teplom.
 • plastové nádoby, ktoré sa posúvajú pod posteľ, fungujú dobre, ale hrany je potrebné opáskovať.
 • nech si vyberiete čokoľvek, pridajte ďalšiu vrstvu ochrany vo forme už spomenutých prirodzených repelentov alebo fumigantov
 • predtým, ako oblečenie znova použijete, vyperte ho, alebo aspoň vyvetrajte

 

💡 TIP: Ak vás netrápia mole, ale krtkovia, ktorí každú noc rozryjú váš precízne udržiavaný trávnik, prečítajte si náš článok Ako sa zbaviť krtka v záhrade

 

Použité zdroje:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre

Bojujem s moľami druhý rok – bezúspešne. Denne zabijem minimálne dve tieto tmavokrídle potvory. V skriniach mám levanduľu, bobkový list, čierne korenie – a to na každom možnom mieste. Kde sa dalo som zložila tie lepkavé pasce. Nachytá sa na ne statočný počet. Potraviny, ktoré sú sypké, všetky v pohároch. Nič nepomáha, chcela som riešiť len prírodnou cestou, ale vidím, že musím použiť chémiu. Možno mi niekto poradí čo mám použiť, aký prípravok, lebo ja som už z toho zúfalá. Ďakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.