Ako pestovať bobkový list na záhrade – strihanie, choroby a zber

Petra Lyžičiarová Téma 13. marca 2021 3

Bobkový list alebo aj vavrín pravý je neodmysliteľnou súčasťou mnohých jedál. Toto populárne korenie používame pri nakladaní zeleniny, na ochutenie duseného mäsa, rýb či polievok. Korenina je známa svojou jemnou vôňou, avšak pre horkú chuť sa nekonzumuje.

Ak si chcete bobkový list vypestovať vo vašej záhrade, v našom článku nájdete všetky potrebné a dôležité informácie. Pozrieme sa na to, čo všetko obnáša pestovanie bobkového listu, ale dozviete sa aj viac o jeho využití nielen v kuchyni.

Čo je bobkový list a kde sa vzal

Bobkový list, po latinsky je známy aj ako vavrín pravý. Svoj pôvod má v oblasti Malej Ázie, Iránu a Sýrie, rozšírený je tiež v celom Stredomorí a ide o vždyzelený dekoratívny strom či krík, ktorého listy sa používajú ako korenina. Listy tejto rastliny majú kopijovitý oválny tvar, sú tvrdé a výrazne voňajú.

Bobkový list vás v záhrade poteší nielen tým, že sa ako ker dobre tvaruje a jeho strihanie nie je náročné, ale aj drobnými kvetmi zelenožltej farby. Vavrín kvitne od marca do apríla. Z kvetov potom vznikajú plody veľké asi ako čerešne, ktoré majú fialovú alebo čiernu farbu a ukrýva sa v nich kôstka.

S bobkovým listom sa spája viacero zaujímavosti. Táto rastlina sa pestovala už od starovekých čias a ide presne o tú istú rastlinu, ktorú používalí starovekí Gréci na vence pre víťazov v rôznych atletických disciplínach. Neskôr, počas stredoveku, sa začal bobkový list vo veľkom využívať pre svoje účinky na naše zdravie. Okrem toho bol bobkový list v antickom Grécku a Ríme považovaný za posvätnú rastlinu a často sa vysádzal v blízkosti chrámov a tiež sa pálil pri rôznych rituáloch.

 

Čo obsahuje a ako pôsobí na naše zdravie

Bobkový list dodáva jedlám nielen typickú chuť a arómu, ale obohacuje ich aj o niekoľko zdraviu prospešných látok. Ukrýva v sebe silice, glykosidy, partenolidy, triesloviny, horčíny a tiež éterické oleje.

Táto rastlinka má viaceré priaznivé účinky na naše zdravie. Prospešná je napríklad pri cukrovke druhého typu, pretože pomáha znižovať hladinu cukru v krvi. Okrem toho môže pomôcť aj pri reume, bolestiach kostí a krížov a využíva sa aj na podporu trávenia a zvýšenia chuti do jedla. Svoje využitie má aj pri zmierňovanie príznakov dny a opuchov.

Bobkový list pomáha aj pri migréme a môže zlepšiť sústredenie a podporiť pamäť. Vhodný je aj ne zlepšenie prekrvenia organizmu. Bobkový list pôsobí dezinfekčne a protizápalovo. Jeho listy môžete sušiť, avšak viete si z nich vyrobiť aj olej. Vhodné sú na prípravu odvaru i obkladov, ktoré zlepšia hojenie rán tým, že zmiernia zápal.

Bylinka môže podľa niektorých výskumov pôsobiť aj ako prevencia vzniku obličkových kameňov. No a tiež existujú štúdie, podľa ktorých bobkový list pomáha pri liečbe porúch mozgu, napríklad pri epilepsii.

 

Ako pestovať bobkový list

Bobkový list si môžete vypestovať aj doma vo svojej záhrade, prípadne aj na balkóne. Odporúča sa však, aby ste ho v našich podmienkach pestovali v kvetináči, pretože znesie mrazy len do -2 °C, a tak je potrebné ho pri prvých mrazoch zazimovať a premiestniť dovnútra. Prejdime si však pestovanie bobkového listu pekne krok za krokom.

 

Pestovanie zo semena

Možno úplne prvou otázkou, ktorá vás bude o pestovaní bobkového listu zaujímať, bude tá, či je možné rastlinu vypestovať aj zo semena. Odpoveď je áno, avšak oveľa jednoduchšie a pohodlnejšie je kúpiť si už vypestovaný bobkový list v črepníku.

Ak by ste si predsa len chceli dopestovať bobkový list zo semena, pripravte sa na to, že to nebude úplne jednoduché. Semená bobkového listu sa sadia dva až tri centimetre hlboko a vyklíčia približne po šiestich týždňoch. Počas obdobia klíčenia i po tom, ako rastlinka vyklíči, je potrebné, aby ste udržiavali stabilnú teplotu na úrovni okolo 21 ° C.

 

Stanovisko a substrát

Keď si domov prinesiete bobkový list v črepníku a budete ho chcieť presadiť, odporúča sa použiť bežný substrát pre izbové rastliny alebo tiež substrát určený na pestovanie byliniek. Kvetináč môžete umiestniť do záhrady či na balkón, kde ho môžete mať od jari až do jesene.

Ako sme už spomínali, s príchodom prvých mrazov je potrebné rastlinu zazimovať a premiestniť dovnútra. Čo sa týka výberu stanoviska, najlepšie sa bobkovému listu bude dariť na mieste s dostatočným množstvom slnečného svetla. Ideálne je pestovať ho na priamom slnku.

 

Hnojenie a zálievka

Bobkový list si vyžaduje pravidelné polievanie. V prípade, že ste ho umiestnili na priame slnko, budete ho musieť polievať aj každý deň. Pozor však treba dať na to, aby nebola pôda premokrená. Rastlina má totiž korene veľmi plytko, a tak by pri premokrení mohli začať hniť.

Skvelé je, že rastlinka vám počas leta sama dá vedieť, kedy potrebuje poliať. Keď sa mladé lístky začnú trošku skrúcať a výhonky skláňať, je najvyšší čas dať rastilne vodu. Po pár hodinách od poliatia sa potom rastlinka vráti do normálneho stavu.

Okrem polievania je vhodné bobkový list rosiť, a to hlavne pri umiestnení v interiéri. Rosenie listov by malo byť samozrejmosťou hlavne vtedy, ak je rastlina v suchej miestnosti. Vhodné je rosiť aj bobkový list v záhrade, avšak robte tak večer, aby nedošlo k spáleniu vlhkých listov slnečným žiarením.

Žena polieva bobkový list

Bobkový list si vyžaduje pravidelné polievanie

 

Pozrieť ďalšie

 

Zazimovanie

Bobkový list je potrebné na jeseň premiestniť zo záhrady či z balkóna, pretože mrazy by nemusel prežiť. Vhodné je preto zazimovať rastlinu ešte predtým, ako udrú prvé mrazy. Bobkový list na jeseň premiestnite do svetlej a chladnejšej miestnosti, v ktorej sa teplota pohybuje v rozpätí od 13 °C do 18 °C. Veľmi dobrou voľbou je napríklad prezimovanie na chodbe, avšak myslite aj na dostatoka svetla, ktoré bobkový list potrebuje aj v zime. Počas zimného obdobia je potrebné aj výrazné obmedzenie polievania.

 

Hnojenie

Vášmu bobkovému listu sa bude dariť, ak mu doprajete aj pravidelnú dávku hnojiva. Hnojiť je vhodné počas vegetatívneho obdobia, v zime nehnojíme. Čo sa týka pravidelnosti, hnojiť môžeme každé dva týždne. Na hnojenie bobkového listu sú vhodné hnojivá pre bylinky alebo univerzálne hnojivá.

Na hnojenie bobkového listu môžete použiť aj tieto hnojivá:

 

Strihanie bobkového listu

Či už budete pestovať bobkový list v záhrade alebo na balkóne, strihaniu sa nevyhnete. Dobrou správou je, že strihanie je jednoduché a nepotrebujete žiadne predchádzajúce skúsenosti. Vavrín, teda bobkový list, je veľmi dobrou rastlinou na tvarovanie a pokojne si ho môžete vytvarovať ako stromček na vysokom kmienku s korunou. Ak by ste chceli, aby vám záhradu či balkón krášlil takto vytvarovaný bobkový list, docielite to pravidelným strihaním spodných výhonkov a lístkov.

Platí, že korunu vavrína by ste mali zastrihávať dva razy do roka. V prípade, že budete mať doma bobkový list na kmienku, odporúča sa pestovať ho do výšky najviac 1,5 metra. Dôležité je priviazať kmienok k opore, ktorá zabezpečí, aby rástol rovno.

Dobre je vedieť, že si počas zastrihávania môžete pripraviť odrezky, ktoré dáte zakoreniť. Približne po roku začne takto rozmnožený vavrín rásť a po tomto čase je možné ho strihať a tvarovať.

Strihanie bobkového listu

Bobkový list je veľmi jednoduchý na tvarovanie a strihanie

 

Choroby a škodcovia

Ani bobkovému listu sa nevyhýbajú rôzne choroby či škodcovia, hoci vavrín je voči škodcom pomerne odolný. Zo škodcov ho môže napadnúť roztočec chmeľový, ktorý sa najčastejšie vyskytuje v prípade, že rastlinu pestujete v interiéri. Roztočec nie je viditeľný voľným okom, no v teplých bytových podmienkach sa mu darí celý rok. Vavrín napadnutý roztočcom má na vrchnej strane listov striebristé fľaky.

Z chorôb sa môže objaviť antraknóza, teda hubové ochorenie, ktoré napáda rastlinu zospodu, avšak prejavuje sa na listoch. Najskôr stmavnú špičky listov, no tmavé škvrny sa po čase rozšíria na celé listy. V prípade, že napadnuté listy neodstránite, choroba môže napadnúť celú rastlinu a spôsobiť jej uhynutie.

Pri pestovaní bobkového listu sa môžete stretnúť aj s fytoftorovým odumieraním. Aj toto ochorenie je hubového charakteru a prejavuje sa podobne ako antraknóza – rastline najskôr sčernejú listy, no tmavnutie sa môže objavovať nielen na špičke, ale aj v strede listu. Po odpadnutí listu sa môže ochorenie prejaviť aj na vetvičkách rastliny.

V prípade oboch chorôb je vhodné rastlinu ošetriť prípravkom proti hubovitým ochoreniam a odstrániť napadnuté časti rastliny.

 

Zber a sušenie

Listy z bobkového listu môžete zbierať v podstate kedykoľvek počas roka. Vhodné je sušiť lístky, ktoré si zostriháte počas úpravy rastlinky. Odstrihnuté listy sušte v sušičke alebo voľne rozložené vonku či vo vnútri v dostatočne teplej a dobre vetranej miestnosti. Vysušené listy môžete skladovať v sklenenom pohári alebo papierovom či plátenom vrecúšku. Listy však neskladujte príliš dlhý čas, pretože časom strácajú svoju chuť aj vôňu. Na varenie je možné použiť aj čerstvo odtrhnuté listy.

sklenená nádoba so sušeným bobkovým listom

Sušený bobkový list môžete skladovať v sklenenej nádobe

 

💡 Tieto a podobné poháre sú na skladovanie sušeného bobkového listu ideálne:

Pozrieť ďalšie

 

Využitie v kuchyni i v domácnosti

Vavrín pravý, teda bobkový list, ktorý si vypestujete doma, môžete použiť nielen v kuchyni, ale aj v domácnosti. Tu je niekoľko možností využitia tejto na pestovanie nenáročnej bylinky.

  • zaváranie – bobkový list je možné použiť pri zaváraní zeleniny či húb, ale používa sa aj pri nakladaní kapusty
  • odpudzuje hmyz – vôňa bobkového listu odpudzuje hmyz, preto je vhodné použiť ho napríklad do nádob s potravinami. Môžete ho vložiť do nádoby s ryžou, strukovinami či sušenými hubami a vyhnete sa tak tomu, aby ich napadli rôzne druhy hmyzu, napríklad aj potravinové mole.
  • repelent – bobkový list môžete použiť aj ako repelent, a to tak, že rastlinku umiestnite na balkón alebo na terasu. Vďaka jeho aróme si budete môcť vychnutnávať posedenie vonku bez otravného hmyzu.

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Petra Lyžičiarová

Redaktorka magazínu DoDomácnosti.sk. Mám rada prírodu, zvieratá a rada tvorím. Kreatívne sa realizujem nielen pri písaní, ale i v domácnosti, záhrade a v kuchyni, a tak verím, že moje články budú pre vás zaujímavé, užitočné a prínosné.

Komentáre

Jak bobkovy list zazimovat na zahrade aby nezamrzl. Minuly rok jsem ho zabalil do igelitoveho pytle ale moc se mu to nelibilo. Tak tak se na jaro spametal.

Chcela by som vedieť,či je to pravda,že obsahuje kyanid.Učili sme sa to na chémii.Maturovala som z chémie a predseda pororty – chemik,mi to povedal pri mojej maturitnej otázke.

Dobrý deň,
som vášnivá pestovateľka bobkového listu. Dlhé roky som sa ho snažila vypestovať z odrezkov prinesených z Chorvátska, ale aj zo zakúpených rastlín v kvetináčoch ale v byte na sídlisku. Až v roku 2013 som si zasadila bobkový list na chate do záhrady. Krásne zakorenil a vyrástol do nádherného stromu asi 3 m. Je to určite podmienené tím, že má podobné podmienky ako pri mori, pretože chatu máme na Šulianských jazerách a z jednej strany sú naše jazerá a z druhej zasa Gabčíkovo. Tento rok zakvitol a už som cez víkend pozberala prvé plody. Len nikde v na internete sa neviem dostať k informáciám ako tieto plody spracovať, na čo sa dajú použiť.
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď, Rybárová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.