Ako si svojpomocne vyrobiť adventný kalendár

Veronika Štrbová Téma 2. decembra 2020 0

Advent je krásne sviatočné obdobie, ktoré má aj svoje symboly. Okrem adventného venca je to napríklad aj určite všetkým dobre známy adventný kalendár. Používa sa odpočítavanie dní do Vianoc od prvého decembra. To teda znamená, že sa skladá z 24 okienok, pričom posledné sa otvára práve na Vianoce. Adventných kalendárov sú plné obchody, takže určite nebudete mať problém nejaký zohnať. Najčastejšie obsahujú čokoládové figúrky. Takýto adventný kalendár sa však dá jednoducho vyrobiť aj doma. Pozrite sa ako a inšpirujte sa aj ďalšími nápadmi na obrýzkoch.

História adventného kalendára

Prvý adventný kalendár pochádza z roku 1851 a bol vyrobený ručne. Do tejto doby si ľudia robili len čiary s kriedami za každý deň v decembri až do Štedrého dňa. Prvý tlačený kalendár vyrobil nemecký tlačiar Later Lang v roku 1908, bol však bez otváracích okienok. Nazval ho Mníchovský Vianočný kalendár. V roku 1921 však Lang vyrobil adventný kalendár aj s malými okienkami na otváranie. Okienka naplnené čokoládou však boli v predaji až v roku 1958. Takýmto adventným kalendárom sa tešia hlavne deti, ktoré si každý deň otvoria jedno okienko, z ktorého si vytiahnu nejakú sladkú pochúťku.

 

Čo obsahuje adventný kalendár

Tradičné adventné kalendáre obsahujú scénu v jasliach, Svätého Mikuláša a zimné počasie, zatiaľ čo iné majú tematickú škálu, od športu po technológie. Vyrábajú sa v rôznych formách, od jednoduchého papierového kalendára s chlopňami zakrývajúcimi každý jeden deň, cez látkové vrecká na pozadí, až po maľované drevené škatule s otvormi na drobné predmety. Možností je už teraz naozaj veľa.

Mnoho adventných kalendárov má tvar obdĺžnika a obsahuje 24 jednotlivých otváracích okienok. Zvykom tiež býva, že čísla nejdú po poradí za sebou, ale sú rôzne poprehadzované. O to je prekvapenie detí pri otváraní okienok väčšie. Ako sa okienka v kalendári otvárajú, postupne odhaľujú obraz, báseň, časť príbehu (napríklad príbeh Ježišovho narodenia) alebo malý darček, napríklad hračku alebo čokoládovú drobnosť. Na každom okienku môže byť vytlačený biblický verš alebo kresťanská modlitba, ktorú kresťania začleňujú do svojich každodenných adventných pobožností. Na niektorých adventných kalendároch môžete nájsť tiež na zadnej strane vytlačené hádanky a hry (papierová vystrihovačka, skladačka alebo pexeso).

Červené a zelené okienka adventného kalendára

V každom okienku adventného kalendára sa skrýva prekvapenie

 

Vymeňte čokoládu za milú pozornosť

Adventné kalendáre sa predávajú v obchodoch od novembra, aby si každý vedel nejaký uchmatnúť do zásoby. Avšak, čo je veľmi smutné, množstvo druhov kalendárov neobsahuje kvalitnú čokoládu. Minimálne polovica z nich teda určite. Niekomu to nevadí, niekto si na kvalitu naopak potrpí. Ak by ste upustili od tradičného čokoládového kalendára, vyrobte si ho pohodlne a jednoducho sami doma a vložte doň niečo zdravšie alebo nejaké milé drobnosti, hračky alebo krásne láskyplné slová na papierových odkazoch, ktoré zahrejú pri srdci deň čo deň. Fantázii sa medze nekladú a v dnešnej dobe sú možnosti naozaj veľké. Čo by ste mali radi v adventnom kalendári vy?

 

Kedy je najvhodnejší čas zaobstarať si adventný kalendár?

Niektoré rodiny majú zaužívanú tradíciu, že adventný kalendár nosí Mikuláš a vtedy majú deti najväčšiu radosť, pretože majú k dobru hneď šesť maškŕt. Následne každý deň jednu. Iné rodiny zase kupujú adventný kalendár hneď na začiatku decembra a teda od prvého dňa otvárajú okienka až do Vianoc. Určite je ale najlepšie nad ním rozmýšľať aspoň dva týždne pred začiatkom Adventu, to znamená, cca v polovici novembra.

 

💡 Tip: Ďalším zo symbolov Adventu je adventný veniec. Prečítajte si článok Ako si svojpomocne vyrobiť adventný veniec a vyrobte si jeden aj vy doma. Potrebujete nejaké ďalšie nápady? Článok 30+ inšpirácií na adventné vence vám určite dobre poradí.

 

Ako si vyrobiť adventný kalendár

Kvôli adventnému kalendáru sa nemusíte naháňať po obchodoch. Zostaňte v pohodlí domova a vyrobte si ho jednoducho sami. Postup je veľmi jednoduchý a materiál naozaj ľahko dostupný. Toto je jeden z tých najbežnejších a najľahších adventných kalendárov, internet však ponúka nekonečné možnosti ďalších druhov.

👉 Materiál, ktorý budete potrebovať:

  • kartón z krabice
  • 24 papierových roliek
  • lepiaca pištoľ alebo naozaj kvalitné lepidlo
  • nožnice
  • maškrty alebo hračky do okienok
  • čierna fixka
  • ľubovoľný papier
  • dve rovnako dlhé vetvičky čečiny

 

👉 Postup výroby:

1. Pripravte si všetok materiál a pustite sa do toho. Prvý krok spočíva v tom, že si nastriháte papierové rolky od kuchynských utierok (alebo z „toaleťáku“) na 24 cca 15 cm dlhých roliek. Je dôležité, aby boli všetky rovnaké, inak to nebude v konečnom dôsledku pekne vyzerať.

Nožnice a papierové rolky

 

2. Poukladajte si rolky vedľa seba do tvaru obdĺžnika tak, aby vzniklo šesť riadkov po štyri rolky. Jednotlivé rolky pomocou tavnej pištole prilepte o seba. Následne na spodnú časť prilepte rovnako veľký obdĺžnik vystrihnutý z kartónu.

Lepenie papierových roliek tavnou pištoľou

 

3. Teraz môžete všetky prilepené rolky naplniť ľubovoľným prekvapením, napríklad čokoládky, cukríky, ale aj hračky, nejaká bižutéria alebo z každého niečo, taký mix. Ak vám zostane nejaké voľné miesto v rolke, môžete ho ešte prípadne vyplniť slamou, vatou (ale nie je to potrebné).

Cukrovinky v papierových rolkách

Čokoládové vajíčka v papierových rolkách

 

4. Teraz si zoberte nejaký papier, buď takej farby aký máte kartón alebo môžete kľudne použiť aj iný, farebný papier a bude to ešte zaujímavejšie. Vystrihnite z neho 24 kruhov s priemerom takým veľkým, aký majú vaše rolky. Každý vystrihnutý kruh teraz prilepte na každú rolku. Keď máte všetky rolky takto uzatvorené, napíšte na ne čísla 1 – 24. Buď klasicky po poradí, alebo hocijako preskakovane, tu neplatí žiadne pravidlo. Následne vystrihnite z kartónu ešte jeden dlhý úzky obdĺžnik, prehnite ho na polovicu a nalepte v podobe striešky tak, ako vidíte na nasledovnom obrázku.

💡 Tip: Na striešku môžete nalepiť namiesto kartónového obdĺžnika dve vetvičky čečiny.

Postup výroby adventného kalendára

 

Takto vytvorený adventný kalendár plný prekvapení si položte niekde na poličku, na stôl alebo proste niekam, kde ho budete mať každý deň po ruke a bude vám zároveň skrášľovať váš domov a navodzovať sviatočnú vianočnú atmosféru.

 

Ďalšie kreatívne návody na adventný kalendár

Potrebujete ďalšie kreatívne nápady a návody na výrobu adventného kalendára? Pozrite si nasledovné video, na ktorom uvidíte 10 super nápadov, ako môže práve ten váš vyzerať.

 

👉 10 nápadov na výrobu adventného kalendára:

10 DIY Advent Calendar Idea / HOW TO!

 

Obrázkové inšpirácie

Nakoniec máme pre vás ešte obrázkové inšpirácie, pretože uznajte, nápadov nie je nikdy dosť, a čo vy viete, ktorý sa vám najviac zapáči? Tak strihajte, lepte, maľujte, buďte kreatívni a potešte svojich najbližších.

 

Zdroje informácií:

 


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Veronika Štrbová

Rada píšem články, ktoré sú zaujímavé a majú pridanú hodnotu. Praktické rady do domácnosti, návody či nápady, ktoré využijú mnohí z vás v každodennom živote. Pravidelne testujem rozličné užitočné produkty. Verím, že aj moje články vám pomôžu nájsť odpoveď na rôzne, doteraz nevyriešené otázky.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.