Chryzantéma – pestovanie, rozmnožovanie, starostlivosť a symbolika rastliny

Georgina Babinová Téma 16. marca 2021 0

Chryzantéma dostala svoje pomenovanie z gréckych slov chrysos, čo znamená zlato a anthem, čo znamená kvet – chrysanthemum. Etymológia odkazuje na jeho ázijský pôvod. Slovo pre chryzantéma v čínštine aj japončine je ekvivalentom zlatého kvetu. Zatiaľ čo význam názvu kvetu je spoločný pre rôzne kultúry, jeho symbolizmus už nie. Od starovekých ázijských kultúr až po súčasnú Ameriku, chryzantémy znamenali všetko od života až po smrť.

Chryzantéma je úzko prepojená s východnou kultúrou, pretože prvýkrát bola kultivovaná v Číne. Keramika z 15. storočia pred n.l. opisuje kvetinu, ako ju poznáme dnes. Rešpekt k tomuto kvetu bol tak veľký, že po ňom bolo pomenované aj mesto: Chu-Hsien alebo Chrysanthemum City. V starovekej Číne mali takmer všetky časti chryzantémy lekárske využitie. Korene sa varili a používali na úľavu od bolesti, okvetné lístky sa konzumovali a z listov sa varil ceremoniálny nápoj. Legenda hovorí, že kvetina v sebe skrýva silu života. 

Pozrieť ďalšie

 

Požiadavky pre pestovanie chrynzantém

Chryzantéma

Chryzantémam sa najlepšie darí a produkujú najviac kvetov, ak sú vysadené na priamom slnku. Kladne reagujú na množstvo výživy a vlhkosti. Existujú stovky odrôd chryzantém, ktoré vám ponúkajú širokú škálu možností pre výšku, farbu, veľkosť kvetu a čas kvitnutia. Môžete si vybrať druhy, ktoré vyhovujú vašim potrebám pri návšteve škôlky. Samozrejme chryzantéma môže byť vypestovaná aj zo semien, odrezkov alebo delením. 

Mala by byť zasadená do dobre pripravenej, úrodnej, piesočnej pôdy. Chryzantémy neznášajú “mokré nohy”, takže jama by mala byť vyhĺbená extra hlboko. Odporúča sa nepestovať chryzantémy na rovnakom mieste viac ako tri po sebe nasledujúce roky, aby ste predišli súvisiacim problémom s chorobami a škodcami. Rastliny by mali byť umiestnené v rozmedzí 45 až 70 centimetrov. Mierne hnojte každé 2 týždne dobre vyváženým univerzálnym hnojivom. Keď sú rastliny cca 15 cm vysoké, uštipnite asi 2 cm z každej vetvičky na podporu kvitnutia a hustoty. Keď dosiahnu výšku 30 cm, znova ich odštipnite. Chryzantémy potrebujú v noci neprerušovanú tmu na podporu kvitnutia, takže ich nevystavujte umelému svetlu.

 

Rozmnožovanie delením a presádzanie

Chryzantémy by sa mali rozdeliť každých tri až päť rokov, aby sa predišlo preplneniu a podporilo sa tak maximálne kvitnutie. Mali by byť rozdelené na jar, keď sa objaví nový rast. Vykopte celé zhluky a oddeľte rastliny ostrým, čistým nožom alebo lopatkou. Odstráňte všetky mŕtve a choré časti rastlín. Presaďte ich čo najskôr do voľnej, dobre odvodnenej, bohatej organickej pôdy. Chryzantémy by sa mali pravidelne premiestňovať na nové miesto, ale ak to nie je možné, pôda by mala byť chemicky sterilizovaná, aby sa znížilo nebezpečenstvo chorôb a problémov s hmyzom.

Chryzantéma

 

Rozmnožovanie odrezkami a semenami

Odstráňte spodnú polovicu listov zo zdravého a čerstvého odrezku 10 – 15 cm dlhého pomocou ostrého čistého noža! Ponorte približne 2 cm rezu do koreňového hormónu. Vložte odrezok asi 2,5 centimetra hlboko do sterilného vlhkého piesku, vermikulitu alebo sphagnového machu. Nad črepníkom vytvorte mini skleník pomocou fólie cez drôtený rám a umiestnite ho na svetlé miesto (nie priame slnko), až kým sa nevytvoria korene.

Semená sa majú vysievať do sterilného zakoreňovacieho média okolo 1. apríla. Semená chryzantémy sú mimoriadne malé (15 000 semien/10 g ), preto buďte opatrní, aby ste zabezpečili ich rovnomerné rozloženie. Približne po 6 týždňoch sú oddelené a presadené do rašelinových črepníkov.Semená môžu byť tiež zasadené v interiéri veľmi skoro na jar a neskôr premiestnené do záhrady. Semená chryzantémy sú bežne dostupné a ľahko klíčia, pokiaľ sú udržiavané pri konštantnej teplote 21 až 23 stupňov C. Ich predaj je už bežný aj na internete a cena rovnako dostupná, ako semená samotné.

 

Prezimovanie

Potom, čo sa vašich rastlín dotkol prvý mráz, odrežte ich až k zemi a doprajte im ľahký vzdušný mulč zo stálezelených vetvičiek alebo podobného materiálu. Najnebezpečnejší hazard pre chryzantémy v zime je neustála vlhkosť alebo ľad. Majoritný problém spôsobuje aj striedanie zamrznutej a rozmrznutej pôdy. Ak chcete vyriešiť tento problém a udržať rastliny ako tak chránené a suché, môžete pôdu okolo každej rastliny nahromadiť, rovnako ako pozdĺžne vytvoriť jednoduchý drenážny príkop.

Chryzantéma

 

Prezimovanie chryzantém v kvetináči

Najlepší scenár je nasledujúci: Keď kvety vyblednú, presuňte rastliny na chladné, ale dobre osvetlené miesto. Dbajte o to, aby vaše rastliny boli zalievané, ale nie príliš. Keď zemina zaschne do hĺbky 5 – 8 centimetrov, dôkladne ich polejte, aby voda vytekala cez dieru na dne kvetináča. Tým, že rastlina sa umiestni na chladnom, jasne osvetlenom mieste, udržíte ju pri živote kým pominie najhoršia zima a potom ju môžete vysadiť do záhrady.

Chryzantéma

Ak nedôjde k žiadnemu novému rastu, môže sa vysadiť, aj keď sa v noci ešte očakávajú teploty pod bodom mrazu. Ak je prítomný nový rast, počkajte so sadením, kým pominú aj nočné mrazy. Aklimatizujte ich postupne. Najprv ich umiestnite do chránenej časti záhrady s čiastočným tieňom počas dňa a v noci do vašej najchladnejšej miestnosti. Keď nebezpečenstvo mrazov už nehrozí, doprajte im dávku hnojiva, pre čo najskoršie kvitnutie.

 

 

Choroby a škodcovia

Chryzantémy patria k najlepším priateľom záhradníka, pretože vyžadujú len slnko, dobre odvodnenú pôdu a pravidelné zavlažovanie – sú vo všeobecnosti bezproblémové.

Žlté listy – nedostatočná drenáž

Ak chryzantéme žltnú listy, venujte pozornosť pôde. Rastliny, ktoré sú vysadené v ťažkej pôde alebo v pôde, ktorá sa zle odvodňuje, nie sú šťastné rastliny. Chryzantémy potrebujú dobre odvodňovanú pôdu, aby sa im darilo. Ak pôda neuvoľní vodu, korene sa utopia a rastlina začne žltnúť. V tomto prípade je potrebné presunúť rastliny na miesto s ľahšou pôdou. Alternatívne môžete vylepšiť pôdu vmiešaním piesku alebo rašeliny, aby sa lepšie odvodňovala.

Rastlina žltne – vošky

Tento hmyz v tvare hrušky nie je väčší ako hlava špendlíka. Ale voška zriedka cestuje sama. Zhromažďuje sa vo veľkom počte na stopkách a púčikoch chryzantém. Ak vidíte, že rastliny sú žlté, skontrolujte, či nie sú prítomné práve vošky. Našťastie môžete eliminovať problémy vyvolané voškami tým, že odštipnete zamorené a žlté listy chryzantémy a odhodíte ich uzavreté do plastového vrecka do odpadkov. Môžete tiež postriekať púčiky insekticídnym produktom podľa pokynov na etikete.

Voška na chryzantéme

Voška zriedka “cestuje” sama

Vážnejšie problémy chryzantém

Žlté listy chryzantémy môžu tiež naznačovať závažnejší problém s vašou rastlinkou. Môže to byť fusarium oxysporum alebo chloróza. Fusarium často spôsobí vädnutie alebo žltnutie rastlinných tkanív a neexistuje žiadna liečba, ktorá vylieči infikované rastliny. Do určitej miery môžete ochrániť zdravé rastliny postriekaním fungicídom, ale infikované rastliny musia byť zničené. Podobne neexistuje žiadna liečba chlórtickej škvrnitosti. Jediné, čo môžete urobiť, je zničiť všetky infikované rastliny so žltými listami. Budete musieť tiež dezinfikovať záhradné náradie, ktoré používate a vyhnite sa dotyku zdravých chryzantém po manipulácii s infikovanými rastlinami.

 

Význam a symbolika chryzantém

Hoci ich kvety kvitnú na jeseň, chryzantémy znamenajú radosť a krásu aj napriek nadchádzajúcej zime. Avšak chryzantémy mali rôzne významy v rôznych časových obdobiach a kultúrach, a to ako pozitívne, tak negatívne.

  • Viktoriáni používali chryzantémy, ako dôkaz priateľstva a priania všetkého dobrého
  • Budhisti používajú chryzantému ako obetu kvôli jej silnej energii Yang.
  • V Číne sa kytica rezaných chryzantém tradične dáva starším ľuďom, pretože symbolizuje dlhý život a domáce šťastie
  • V Austrálii sú chryzantémy oficiálnym kvetom pre Deň matiek vďaka ich prezývke “mums”.
  • V Belgicku, Rakúsku a aj u nás sa chryzantéma využíva takmer výlučne ako pamätná kvetina na počesť blízkych a je kvetom, ktorý je vhodný na umiestnenie na hrob.
Chryzantémy na hroboch

Pre nás je chryzantéma symbolom spomienky na našich zosnulých

 

7 zaujímavých faktov, ktoré by ste o chryzantéme mali vedieť

Aby ste sa dozvedeli ešte viac o čarovnej a vibrujúcej chryzantéme, prejdite nižšie a prečítajte si niektoré zaujímavé fakty :

1. V Japonsku boli tieto krásne živé kvety predstavené v 8. storočí a japonský cisár prijal kvetinu ako svoju oficiálnu pečať. Dodnes sa usporadúva “Festival šťastia”, ktorý oslavuje existenciu tohto úžasného kvetu.

2. K dispozícii v rôznych tvaroch, veľkostiach a dúhových farbách, tento nádherný kvet je tiež oficiálnym kvetom Chicaga.

3. Podľa mýtu sa kedysi verilo, že chryzantéma prináša ľuďom dlhý život. Začali sa robiť čaje a víno použitím jej kvetov.

4. Kvety sa používajú v rôznych svetových kuchyniach nielen kvôli ich liečivým vlastnostiam, ale okvetné lístky chryzantém sa často používajú v pokrmoch pre ich príjemnú arómu a chuť.

5. V Kórei sa kvety chryzantémy používajú na ochutenie vína známeho ako “Gukhwaju” alebo “Chrysanthemum wine”.

6. Chryzantémový čaj je veľmi žiadaný, pretože sa považuje za účinný pri liečbe niektorých závažných srdcových a cievnych porúch.

⭐7. Chryzantéma patrí do rodiny Asteraceae, ktorá je najväčšou rodinou kvitnúcich rastlín a zahŕňa viac ako 23 0000 druhov, z ktorých Wikipédia uvádza 50 akceptovaných druhov chryzantém.

 

Použitý zdroj:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.