Čili papričky a ich pestovanie v skleníku, v byte či na balkóne (aj v zime)

Laura Haršániová Téma 4. apríla 2021 0

Pestovanie čili papričiek v byte, na balkóne či v záhrade je v našich končinách stále populárnejšie. Čili papričky sú vo všeobecnosti nenáročné rastlinky a môžete si vybrať z mnohých odrôd, ktoré sa líšia farbou a tvarom plodov, ich chuťou či stupňom pálivosti. Pestovať ich môžete vnútri aj vonku a plody týchto rastliniek vás budú tešiť svojím vzhľadom i praktickým využitím, ktoré ocenia hlavne milovníci štipľavých jedál.

V našom článku sa dozviete základné informácie o pestovaní čili papričiek a starostlivosti o tieto rastlinky, ktorú zvládnu aj menej skúsení pestovatelia. Priblížime si rozličné odrody čili a oboznámime vás so stupnicou používanou na meranie ich štipľavosti. Zaujíma vás niečo z histórie čili papričiek a to, ako ich pestovať? Čítajte ďalej!

✅ Ak chcete skutočne bohatú úrodu, čili papričky sa oplatí pestovať v skleníku ➡️

💡💡 u nás nájdete celý test záhradných skleníkov

 

Čili papričky v kocke

Farebné plody čili rôznych tvarov a štipľavosti sú známe asi každému z nás. Viete však, ako a kedy sa dostali do Európy a ako sa meria ich pálivosť?

História

Aj keď korene rastlín čili papričiek nerastú v zemi do veľkej hĺbky, kultúrne korene tejto rastlinky siahajú naozaj hlboko. Čili papričky boli využívané ako dochucovadlo a prostriedok medicinmanov už pred tisíckami rokov, a podľa botanikov pochádzajú z oblasti strednej a južnej Ameriky. Tam bolo čili známe a využívané údajne už 7500 rokov pred naším letopočtom, kým do Európy sa dostalo až v roku 1496, po druhej ceste Krištofa Kolumba do Ameriky. Jeho lodný doktor Diego Álvarez Chanca si všimol, že pôvodní obyvatelia pridávali čili papričky do väčšiny jedál, a tak sa rozhodli tieto vzácne nové plody priniesť do Európy.

Čili papričky však členov španielskej kráľovskej koruny sklamali, rastlinky sa totiž veľmi dobre aklimatizovali a dokázali rásť aj v našich podmienkach. V porovnaní s ostatnými exotickými koreninami sa teda stali pre korunu bezvýznamnými – nemalo zmysel s nimi obchodovať, keďže si ich mohol dopestovať ktokoľvek a kdekoľvek.

Druhy čili papričiek

Existuje nespočetné množstvo kultivarov čili papričiek, z ktorých si môžete vybrať. Líšia sa svojím pôvodom, tiež farbou, tvarom a štipľavosťou plodov, či nárokmi na pestovateľské podmienky. Najčastejšími odrodami, teda druhmi, sú paprika ročná (Capsicum anuum), paprika čínska (Capsicum chinense), ďalej paprika kríčkovitá (Capsicum frutescens) využívaná napríklad v známej omáčke tabasco. Menej pálivé sú plody papriky bobuľnatej (Capsicum baccatum). Starou odrodou, ktorú pestovali už pôvodný obyvatelia Južnej Ameriky je paprika páperistá (Capsicum pubescens), ktorá dostala svoj botanický názov podľa chĺpkov prítomných na listoch rastliny.

Pozrime sa na niektoré z bežne pestovaných kultivarov čili papričiek:

Cayenne (druh Capsicum anuum)

Kajenské papričky väčšina z nás pozná vo forme usušených plodov rozomletých na prášok s názvom kajenské korenie. Jedná sa o odrodu s podlhovastými červenými plodmi s miernou pálivosťou (okolo 30 000 jednotiek SHU).

Jalapeño (druh Capsicum anuum)

Táto veľmi známa odroda s nízkou štipľavosťou pochádza z Mexika, kde je využívaná ako súčasť mnohých jedál, omáčok či marinád. Túto papričku môžete sušiť, používať na prípravu chilli omáčok, údiť či nakladať a zavárať.

Habañero (druh Capsicum chinense)

Takisto veľmi známe a obľúbené čili papričky, medzi ktorými nájdete mnoho odlišných druhov s rozličnou farbou a pálivosťou plodov. Zaujímavosťou je napríklad čokoládové habañero, najštipľavejšia paprička tohto kultivaru.

Trinidad Moruga Scorpio (druh Capsicum chinense)

Výrazne štipľavá odroda, s ktorej vám bohato postačí aj úroda z jedinej rastlinky. Odporúča sa pestovanie v skleníku či fóliovníku.

Carolina Reaper (druh Capsicum chinense)

Podľa oficiálnych meraní získala viackrát titul najštipľavejšia čili paprička a zapísala sa dokonca do Guinnessovej knihy rekordov. Vhodná len pre odvážnych!

Paprička kríčkovitá (druh Capsicum frutescens)

Menej štipľavá paprička vhodná na prípravu domácej fermentovanej omáčky tabasco.

rôzne druhy plodov čili papričiek na svetlom drevenom podklade

Plody čili sa líšia farbou, tvarom aj stupňom štipľavosti

 

Meranie štipľavosti čili papričiek

Pálivosť čili papričiek je spôsobená obsahom látky nazývanej kapsaicín, ktorého obsah sa meria v jednotkách Scoville-ovej stupnice. Jednotky udávajúce množstvo kapsaicínu v papričkách sú označované SHU (z ang. „Scoville heat units“).

Štipľavosť je odlišná nie len u rozličných odrôd, ale aj u papričiek tej istej odrody. Na štipľavosť má vplyv mnoho faktorov, hlavne prostredie a podmienky, v ktorých papričky pestujeme, no závisí aj od samotnej rastlinky.

Medzi najpálivejšími papričkami sveta držala dlhšiu dobu oficiálne prvenstvo Carolina Reaper so štipľavosťou dozretých plodov okolo 2 200 000 jednotiek SHU. Rebríček je však premenlivý, keďže každý rok sa pestovatelia pretekajú v štipľavosti dopestovaných papričiek.

Bežné druhy čili papričiek s priemernou štipľavosťou sa pohybujú v rozmedzí 2000 až 20 000 jednotiek SHU (napr. jalapeños 2500 – 5000 SHU), SHU pálivejších druhov, ako habañero, sa pohybujú okolo 300 000. Na horných priečkach štipľavosti sa pohybujú napríklad už spomínaná Carolina Reaper, Trinidad Scorpio či Bhut Jolokia.

 

Pestovanie zo semena

Pri pestovaní čili papričiek zo semiačka je dôležitá kvalita samotných semien. Ak semienka kupujete, odporúčanou voľbou sú tie európskeho pôvodu, ktoré sú odolnejšie ako semienka z Južnej Ameriky či Indie. Ak chcete na sadenie použiť vlastné semienka, určite vyberte tie z kvalitných plodov, nie z „nepodarkov“, ktoré vám z úrody zostali. Zo semienok na sadenie vyberajte tie väčšie a dbajte na to, aby ste nesadili tie, ktoré ste mali uskladnené dlhšie ako tri roky. Zároveň by mali byť semená skladované v chlade, suchu a tme.

Výsev – sadenie semien

Semená sa sadia pred začiatkom jari, už v januári alebo februári, prípadne v marci. Je tomu tak z toho dôvodu, že väčšina štipľavých odrôd papričiek má dlhšiu dobu klíčenia, preto je potrebné vysádzať ich skôr. Následné kvetináč so zasadeným semienkom umiestnite na miesto, kde bude mať pri klíčení dostatok svetla. Pri skorej výsadbe v januári či februári budete možno musieť semiačkam zabezpečiť LED lampu, pretože prirodzené svetlo v týchto mesiacoch nemusí byť pre klíčenie dostačujúce. Stabilná teplota a vlhkosť sú ďalšími základnými potrebami semienka čili pri klíčení, preto je vhodné nechať ich vyklíčiť v kvetináči, v parenisku alebo pomocou rašelinových tabliet v interiéri pri pravidelnom zalievaní.

sadenie semena čili papričiek do rozložiteľného kvetináča

Semienka čili papričiek môžete vysiať do kvetináčov (obyčajných či rozložiteľných) alebo do rašelinových tabliet

 

Kvetináč či rašelinové tablety?

Pri sadení môžu byť veľmi užitočné tzv. rašelinové tablety, ktoré majú oproti sadeniu semien do kvetináča mnoho výhod a vyžadujú oveľa menej starostlivosti. Tablety zaberajú málo priestoru a semená sa v nich rýchlejšie zakoreňujú vďaka vyváženému pomeru obsiahnutého vzduchu v pôde. Navyše sa nemusíte báť plesní, škodcov či húb v substráte, keďže tieto tablety ich neobsahujú. Semená zasadené v rašelinových tabletách nie je potrebné zavlažovať tak často, ako tie v kvetináči, keďže majú vyššiu absorbciu vody. Tablety jednoducho namočíte do vody, necháte ich „nabobtnať“, umiestnite do nich semienko a jednoducho počkáte, kým vyklíči. Keďže rašelinové tablety podporujú rýchlejšie klíčenie semien, sú obzvlášť vhodné pre pestovanie chilli papričiek, keďže doba klíčenia je pri týchto rastlinkách dlhšia.

 

🌿 Pri klíčení rastlín čili papričiek zo semien majte na pamäti:

  • je dôležité udržiavať zasadené semiačko v prostredí so stabilnou teplotou
  • počas klíčenia udržiavajte zeminu neustále vlhkú
  • rýchlosť vyklíčenia semien závisí od druhu čili – niektoré vyklíčia už po týždni, iným to môže trvať aj mesiac
  • vyklíčené semienka je dôležité umiestniť na miesto s dostatkom slnečného žiarenia

 

Ak sa chystáte pestovať čili papričky zo semien, skvelou voľbou sú rašelinové kvetináče alebo tablety:

Pozrieť ďalšie

 

Sadenie priesad – v byte aj v skleníku

Či už ste si vyklíčili rastlinku čili doma, alebo ste si zadovážili hotové priesady, ďalším krokom je sadenie alebo presádzanie rastlín. Ak sa chystáte čili papričky pestovať v kvetináči v interiéri, presadiť môžete rastlinky hneď, ako majú prvé listy. Kvetináč následne umiestnite na slnečné miesto. Ak chcete čili papričky pestovať na balkóne, počkajte na vyššie teploty a kvetináč presuňte von až potom.

Rovnako by ste mali počkať na vyššie teploty, ak sa chystáte papričky pestovať vonku alebo v skleníku. Dôležité je s presádzaním počkať, kým prejde obdobie prízemných mrazov a vysádzať už pri trochu vyšších teplotách. Medzi jednotlivými zasadenými rastlinami vynechajte asi 30 cm vzdialenosť, aby mali dostatok miesta a slnečného svetla.

mladá rastlinka čili papričky v pôde

Rastlinky, ktoré už trochu podrástli a majú listy, môžeme presádzať – do väčšieho kvetináča alebo do skleníka

 

Starostlivosť o rastliny čili

Ako sme už v našom článku spomínali, čili papričky nie sú na pestovanie náročné, avšak je potrebné dodržiavať pár zásad, aby sa rastlinkám darilo. Ak sa o rastliny budete starať správne, odmenia vás bohatou úrodou, ktorá svojou farebnosťou rozveselí váš byt či záhradu a poteší vaše chuťové poháriky.

Teplota

Väčšina odrôd čili papričiek je citlivá na nízke teploty, preto sa neodporúča pestovať ich vonku. Ak máte záhradu, na pestovanie je vhodnejšie zvoliť skleník alebo fóliovník. Odrody bežne pestované v našich končinách, akými sú baranie rohy či klasické guľaté feferónky, môžu dozrieť aj v záhradách, ale pre lepšiu výnosnosť rastlín sa tiež odporúča pestovanie v skleníkoch či fóliovníkoch.

Rastlinkám je vhodné zabezpečiť stabilnú teplotu, ideálne v rozmedzí 25 až 35 °C, no pre niektoré druhy čili môžu byť vhodné už teploty od 18 °C. Preto je dôležité riadiť sa tým, čo vyžaduje odroda, ktorú sa chystáte pestovať, a zabezpečiť rastlinám vhodnú teplotu. Hlavne pri pestovaní v skleníkoch či fóliovníkoch si dávajte pozor, aby teplota nepresiahla 50 °C a aby vzduch v skleníku cirkuloval. Pri vysokých teplotách a nedostatočnom prúdení vzduchu by mohli rastlinky odumrieť.

Vlhkosť a zalievanie

Počítajte s tým, že pri pestovaní čili papričiek budú rastlinky vyžadovať neustálu vlhkosť. Je potrebné ich zalievať pravidelne, ideálne odstátou vlažnou vodou alebo vodou rovnakej teploty ako má pôda. Avšak ani s vlhkosťou to netreba preháňať, pôda by mala medzi jednotlivými zalievaniami preschnúť, aby rastlinkám neodhnívali korene v bahnitej rozmočenej zemine. Ideálne je zalievať papričky ráno a v prípade potreby doplniť o večerné zavlažovanie.

Okrem preliatej bahnitej pôdy si tiež dávajte pozor na vysokú vzdušnú vlhkosť, ktorá čili papričkám nevyhovuje. Tento problém hrozí hlavne pri zle vetraných skleníkoch a fóliovníkoch, v ktorých sa môže držať vysoká vlhkosť vzduchu.

muž polievajúci kríček rastliny čili v záhrade

Čili papričkám sa darí vo vlhkej pôde. Dávajte si však pozor, aby ste ich nepreliali!

 

Svetlo

Ak chcete, aby sa vašim rastlinkám čili darilo, je potrebné ich pestovať na slnečnom mieste. Rastlinky budú v tomto prípade obsypané kvetmi a budete sa môcť tešiť z bohatej úrody. Pri pestovaní v byte je teda vhodným miestom parapet okna s orientáciou na južnú stranu, prípadne slnečný balkón. Rastlinky umiestnené na parapete okna pozorujte, či im prudké slnko prechádzajúce cez sklá okien nespaľuje listy.

Pri pestovaní v skleníku alebo fóliovníku si tiež dávajte počas horúcich letných dní pozor, aby prudké slnečné žiarenie nespálilo listy rastlín. V prípade potreby vtedy môžete rastliny čiastočne zatieniť tkaninami určenými na tento účel, prípadne vhodne vysadenými ťahavými rastlinami, ako sú určité druhy fazule či uhoriek, ktoré prirodzene zatienia časť slnečného žiarenia.

Pôda a hnojenie

Čili papričkám sa darí v priepustnom, vzdušnejšom substráte, ktorý odvedie nadbytočnú vodu zo zálievky. Na prevzdušnenie pôdy, v ktorej sa chystáte čili papričky pestovať, môžete do zeminy primiešať perlit.

Čo sa týka hnojenia, čili papričky síce nie sú tak náročné na živiny ako napríklad paradajky, pravidelné hnojenie počas ich rastu však vašej úrode určite prospeje. Hnojenie je dôležité hlavne pri rastlinách pestovaných v kvetináčoch v byte či na balkóne, keďže živiny z obmedzeného množstva substrátu rýchlo vyčerpajú. V čase kvitnutia rastlín ich môžete prihnojovať aj raz týždenne tekutým kryštalickým hnojivom či hnojivom rozpustným vo vode. Na hnojenie môžete používať aj hnojivo na paradajky, keďže čili papričky rovnako vyžadujú vyšší obsah dusíka v pôde. Hnojivo na paradajky však používajte na čili papričky v nižšej koncentrácii, pri prehnojení totiž budú rastlinky bujnieť a vyháňať množstvo listov, no mnohých plodov sa nedočkáte. Nadbytok dusíka v pôde rozoznáte podľa nadmerne veľkých tmavozelených listov rastlín.

 

💡 TIP na produkt - Agro CS Kristalon hnojivo pre zdravé paradajky a papriky
Agro CS Kristalon granulované hnojivo pre zdravé paradajky a papriky 500 gr

 

💡 TIP č.1: porovnanie cien vo všetkých dostupných eshopoch💡 TIP č.2: možnosť bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkom"

 

Kvitnutie a opeľovanie

Rastlinky čili majú biele alebo ružovkasté kvety, ktorými môžu byť doslova obsypané. Ak sa vám zdá, že rastlinka je primalá a slabá, a podmienky na dozrievanie plodov (teplota a množstvo svetla) ešte nie sú vhodné, môžete v tejto fáze kvety odlomiť. Tak podporíte rast a silu samotnej rastliny, miesto predčasného kvitnutia a plodov, ktoré by nemuseli dozrieť.

Čo sa týka opeľovania, ak pestujete čili papričky vonku v skleníku alebo fóliovníku, problém s opelením kvetov mať určite nebudete. Väčšina odrôd čili je čiastočne samoopelivá, takže mierny prievan v skleníku a prítomnosť opelivého hmyzu sa postará o potrebné procesy. Ťažšie to môže mať rastlinka pestovaná v kvetináči v interiéri s nedostatočnou cirkuláciou vzduchu, kde nemusí dôjsť k prirodzenému opeleniu. V tomto prípade sa môžete poistiť tým, že malým štetcom alebo vatovou tyčinkou pretriete kvety, čím dôjde k ich opeleniu.

záber na biele kvety rastliny čili

Čili papričky majú zväčša biele až svetloružové kvety

 

Dozrievanie plodov

Čili papričky všetkých druhov dozrievajú priebežne, pričom proces vývoja a dozrievania plodu môže trvať v závislosti od druhu od 2 do 4 mesiacov. Plody začínajú dozrievať zväčša v júly až auguste a so zberom zrelých plodov môžete zväčša pokračovať aj počas celej jesene, keďže rastliny ešte rodia. Čím dlhšie necháte plody na rastline dozrieť, tým vyššia bude ich štipľavosť. V tomto prípade však treba počítať s tým, že rastlina bude vyživovať už zrelé plody, čím sa obmedzí tvorba nových kvetov a dozrievanie ďalších plodov.

Pýtate sa, ako rozoznáte, že sú plody čili papričiek zrelé? Univerzálna odpoveď neexistuje, keďže každá odroda má v zrelosti inú veľkosť či farbu plodu. Vhodné je preto vedieť, ako by mali papričky vami pestovanej odrody vyzerať v zrelosti a riadiť sa podľa toho. V prípade, že odtrhnete ešte nie úplne zrelú papričku, neurobíte nijakú hroznú chybu, keďže čili papričky dozrievajú aj po odtrhnutí z rastliny.

rastliny čili s dozrievajúcimi farebnými papričkami

Ak sa o čili budete správne starať, rastlinky vás potešia množstvom farebných plodov

 

Pestovanie v kvetináči

Pri pestovaní čili v kvetináči v interiéri máte o úrodu papričiek postarané celoročne. Čerstvé čili papričky v zime určite potešia nejedného fanúšika štipľavých jedál. Rastliny pestované v kvetináči môžete navyše pestovať ako viacročné, vydržať vám môžu 2-3 roky, avšak časom sa výnos rastlín znižuje a klesať môže aj kvalita dopestovaných plodov.

Čo sa týka vhodných kvetináčov, čili papričky nevyžadujú špeciálne kvetináče, dokonca ani výnimočne veľké či hlboké nádoby na pestovanie. Ďalej je dôležité riadiť sa tými istými zásadami, ako sme popísali vyššie v článku v starostlivosti o rastliny. Základom je vzdušná ľahšia pôda, dostatok svetla, stabilná teplota a pravidelné zalievanie. Ak zvolíte kvetináče s otvormi na dne, prebytočná voda z nich odtečie a ľahšie sa tak vyhnete preliatiu pestovaných rastlín.

Zastrihávanie rastlín pestovaných v kvetináče im môže výrazne prospieť. Rastliny sa budú po zastrihnutí rozkonárovať a hustnúť, čo je pri nedostatku priestoru v bytových podmienkach výhodou. Viacročné kvetináčové rastlinky čili vždy začiatkom roka orežte, podporíte tak ich jarné kvitnutie.

 

V byte môžete čili papričky pestovať pohodlne v kvetináčoch:

 

Škodcovia a choroby

Čili papričky sú proti rôznym škodcom a chorobám pomerne odolné. Najčastejším problémom spomedzi škodcov zvyknú byť vošky a molice, ktoré sú postrahom pri pestovaní väčšiny druhov zeleniny. Pomôcť vám môže umiestnenie žltých lepivých tabuliek v blízkosti pestovaných rastlín.

💡 TIP – vošky: Ak máte problém s voškami, prečítajte si náš článok Ako sa zbaviť otravných vošiek.

Pri napadnutí rastlín čili alebo pôdy, v ktorej ich pestujete, hubami a plesňami, je okrem postrekov účinným spôsobom zlepšiť cirkuláciu vzduchu v pestovateľskom priestore a zredukovať zálievku.

vošky na stonke rastliny čili

Čili papričky nie sú náchylné na choroby, väčším problémom pre pestovateľov zvyknú byť napríklad vošky

 

 

Často kladené otázky ohľadom pestovania čili papričiek

Kedy sadiť čili papričky?

Ak vysievate semená, vhodné je vysadiť ich k naklíčeniu už vo februári, prípadne marci.

Kedy presádzať čili papričky?

Rastliny môžete presádzať, keď po vyklíčení semien trochu podrastú a majú aspoň pár plne rozvinutých listov. Zakúpené sadenice presádzajte do väčších kvetináčov kedykoľvek, do skleníkov či fóliovníkov mladé rastliny vysaďte až keď trochu stúpnu teploty a nehrozí riziko prízemných mrazov.

Ako často zalievať čili papričky?

Rastlinky čili vyžadujú mnoho vlahy, preto je pravidelné zalievanie dôležité. Pôda by ale mala medzi jednotlivými cyklami zalievania mierne preschnúť, aby rastlinám nezačali z nadmernej vlhkosti odhnívať korene.

Môžem čili papričky pestovať v kvetináči v byte?

Áno, rastlinkám sa darí aj v interiéri v kvetináči. Týmto spôsobom ich môžete dokonca pestovať ako viacročné rastliny, ktoré vydržia 2-3 roky.

Kedy dozrievajú čili papričky?

Rastliny v kvetináči v interiéri alebo v celoročných skleníkoch a zimných záhradách rodia počas celého roka. Rastliny sadené sezónne vonku, vo fóliovníkoch alebo skleníkoch zvyknú začať dozrievať od augusta.

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Laura Haršániová

Naša domácnosť je zároveň aj naším domovom - miestom, kam sa vraciame a chceme sa tam cítiť pohodlne a bezpečne. Verím, že písaním článkov o domácnosti prispievam k tomu, aby sme si svoj domov zveľaďovali, cítili sa v ňom dobre, a zároveň si život spríjemňovali a zvyšovali jeho kvalitu.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.