Ako sa zbaviť otravných vošiek

Georgina Babinová Téma 26. februára 2020 1

Vošky sú drobný hmyz s mäkkým telom, ktorý je na prvý pohľad veľmi ťažko spozorovať na záhrade. Ale žlté, zdeformované listy, zakrpatený rast a nevzhľadná čierna lepkavá látka na rastline je neklamným znakom toho, že asi máte vošky. Vošky sa kŕmia širokým spektrom rastlín, nájdete ich na jabloni, na ružiach, muškátoch, jahodách, hruškách, fazuli, na paprike v skleníku alebo fóliovníku a aj na izbových kvetoch, napr. na ibišteku – čínskej ruži. Z viac ako štyroch tisíc druhov vošiek, ktoré poznáme, asi 250 je považovaných za škodlivé pre plodiny.

Vošky patria medzi “prominentných” a veľmi úspešných záhradných škodcov po celom svete. Tento drobný hmyz prepichne stonky rastlín – dáva prednosť novému rastu pred ustálenou zeleňou – s cieľom vysať na živiny bohatú šťavu, čím zbaví rastlinu “paliva”, ktoré potrebuje pre svoj rast. Vošky často prenášajú aj vírusy, ktoré infikujú hostiteľskú rastlinu, a z ktorých mnohé sú nevyliečiteľné a smrteľné pre plodiny, ako sú zemiaky, citrusové plody a zrná. Okrem toho, medovica vylučovaná voškami vytvára priaznivé prostredie pre čierne plesne, ktoré sa rýchlo rozširujú, pokryjú listy a rastlinu zbavujú slnečného žiarenia. Dôvodov je teda dosť na to, aby sme podnikli kroky na kontrolu vošiek na záhrade.

Identifikácia vošiek

Vošky

Vošky sú malé (dospelé majú menej ako 0,5 cm) a často sú takmer neviditeľné voľným okom. Môžu sa objaviť rôzne druhy – biele, čierne, hnedé, sivé, žlté, svetlo zelené alebo dokonca ružové! Niektoré môžu mať voskovitý alebo “vlnený” povlak. Majú hruškovité telá s dlhými anténami; nymfy vyzerajú podobne ako dospelé vošky. Dospelé vošky sú zvyčajne bez krídel, ale väčšina druhov môže vyvinúť aj okrídlenú formu, keď sa populácia stane preplnenou, čiže keď kvalita potravy klesá a hmyz musí putovať k iným rastlinám, reprodukovať a začať budovať novú kolóniu. Vošky sa zvyčajne živia vo veľkých skupinách, aj keď ich môžete príležitostne vidieť jednotlivo alebo v malom počte. Zatiaľ čo vošky sa vo všeobecnosti živia širokou škálou rastlín, rôzne druhy vošiek môžu byť špecifické pre určité rastliny. Napríklad voška maková, voška kapustová, skorocelová, voška broskyňová, voška ružová, melónová alebo jabloňová.

Vošky na ružiach

Škody spôsobené voškami

Nymfy aj dospelé jedince sa živia šťavou rastlín, napádajú listy, stonky, púčiky, kvety, ovocie a / alebo korene, v závislosti od druhu. Väčšina vošiek má rado sukulentný, resp. nový rast. Niektoré, ako napr. voška broskyňová sa živia rôznymi rastlinami, zatiaľ čo iné, ako je napr. voška jabloňová, sa zameriavajú na jednu alebo len niekoľko hostiteľských rastlín. Aké sú teda neklamné znaky prítomnosti vošiek:

  • hľadajte znetvorené, skrútené, zakrpatené alebo žltavé listy. Nezabudnite skontrolovať spodnú stranu listov; vošky sa tam rady skrývajú.
  • ak sú listy alebo stonky pokryté lepkavou látkou, je to znamenie, že vošky sú prítomné. Táto sladká kvapalina, zvaná medovica je produkovaná hmyzom ako odpad a môže prilákať iný hmyz, ako sú mravce, ktoré zhromažďujú túto látku ako potravu. Keď vošky napadnú strom, medovica môže padať na autá, záhradný nábytok, príjazdové cesty a tak ďalej a veľmi ťažko sa odstraňuje.
  • medovica môže niekedy povzbudiť rast húb, čo spôsobí, že listy a vetvičky sčernejú
  • kvety alebo ovocie môžu byť zdeformované
  • niektoré druhy vošiek spôsobujú tvorbu nádorov na koreňoch alebo listoch
  • môžu prenášať vírusy medzi rastlinami a takisto priťahujú iný hmyz, ktorý sa nimi živí, napríklad lienky

🌿 Čo je to vlastne medovica?

Medovica na listoch

Medovica na listoch

Medovica je lepkavá kvapalina bohatá na cukor, vylučovaná voškami, múčnatkami a niektorými inými druhmi hmyzu, ktoré sa živia rastlinnou šťavou. Medovica je roztok zložený z jednoduchých sacharidov: sacharózy, fruktózy a glukózy. Okrem toho obsahuje aj menšie množstvo zložitejších cukrov, ako je melecitóza, stopy bielkovín a aminokyselín, minerálne látky a rastlinné farbivá. Čerstvá medovica sa skladá z 80% z vody. Hmyz vytvára medovicu zo sladkých štiav prúdiacich v rastlinách a vylučuje ju análnym otvorom v podobe kvapiek, alebo v pravidelných intervaloch vystrekuje. Medovica je vyhľadávaná mravcami. Pre ne je natoľko dôležitá, že vošky ochraňujú pred predátormi, prenášajú ich na ďalšie rastliny a dokonca aj pomáhajú s prezimovaním vajíčok. Tento obojstranne výhodný vzťah sa označuje ako mutualizmus. Medovica je však škodlivá pre rastliny pretože upcháva dýchacie prieduchy a je živnou pôdou pre škodlivé baktérie a plesne.[zdroj]

10 organických spôsobov likvidácie vošiek, ktoré skutočne fungujú

Zatiaľ čo útok vošiek začína pomaly, rýchlo sa rozmnožujú a kolónia týchto škodcov môže ľahko zničiť celé plodiny, ak sa ponechá bez ošetrenia. Našťastie existuje mnoho spôsobov, ako udržať vošky pod kontrolou pomocou čisto prírodných a organických prostriedkov bez chémie, ktoré neohrozia zdravie vašej záhrady alebo vašej rodiny.

Vošky žijú s mravcami v symbióze

Vošky žijú s mravcami v symbióze

1. Fyzické odstránenie

Pri minoritnom napadnutí voškami je možné hmyz fyzicky odstrániť z vašich rastlín. Oblečte si záhradnícke rukavice a utrite alebo odštipnite škodcov zo stoniek a listov. Ak je nákaza prítomná na jednej alebo dvoch stonkách alebo vetvách, oddeľte postihnuté časti a vložte ich do vedra s mydlovou vodou, aby ste zabili škodcov.

2. Prúd vody

Vďaka jednoduchej aplikácii záhradnej hadice je možné odstrániť vošky z rastlín. Zatiaľ čo táto metóda môže poškodiť mladšie, krehkejšie hostiteľské rastliny, môže byť celkom efektívna pri kontrole populácie malých kolónií vošiek na robustnejších a usadených rastlinách.

3. Mydlová voda

Charakter jemných domácich detergentov ich robí dokonalými na to, aby ste sa zbavili mierneho až stredne závažného napadnutia voškami. Zrieďte niekoľko polievkových lyžíc prostriedku na umývanie riadu alebo tekutého mydla v malom vedre vlažnej vody a použite špongiu alebo rozprašovaciu fľašu na aplikáciu zmesi na rastliny. Pri kontakte postrek, vďaka mydlu, rozpustí voskovitý ochranný povlak z tela vošky, dehydruje a zabije hmyz bez toho, aby poškodil rastlinu. Nezabudnite tiež ošetriť spodnú stranu listov, kde sa môžu skrývať vajíčka a larvy! Je dôležité poznamenať, že väčšina mydiel bude zabíjať aj prospešný hmyz. Dávajte pozor pri použití tejto liečby na vaše rastliny, pretože zabíjanie populácií prírodného lovca vošiek, ako sú lienky, pestrenky a sieťokrídlovce nechá dvere široko otvorené pre nové kolónie vošiek.

Hadica, mydlová, voda a odštipnutie postihnutej oblasti

Záhradná hadica, mydlová voda a mechanické odštipnutie – 3 efektívne spôsoby odstránenia vošiek

4. Neemový olej

Používa sa podobne ako mydlová voda. Organický a čistý neemový olej sa môže riediť vodou a striekať na rastliny zamorené voškami. Organické chemické látky prítomné v oleji pôsobia ako repelent nielen proti voškám, ale aj širokému spektru iných záhradných škodcov, vrátane červcov, kapustových červov, listovcov, mravcov a húseníc. Neem olej je tiež účinný pri kontrole šírenia mnohých typov húb, ktoré infikujú rastliny. Zatiaľ čo neemový olej nemusí nutne zabíjať prospešný hmyz, môže ho odplašiť z vašej záhrady. Z tohto dôvodu aj túto ako ktorúkoľvek inú formu insekticídu alebo repelentu aplikujte opatrne.

💡 Čo je neemový olej?

Plody neem, z ktroých sa lisuje olej

Plody neem, z ktorých sa lisuje olej

Neem olej je rastlinný olej lisovaný z ovocia a semien neem (Azadirachta indica), stálezeleného stromu, ktorý je endemický pre indický subkontinent a je udomácnený v mnohých ďalších oblastiach trópov. Neem olej môže mať rôzne farby; môže byť zlatožltý, žltohnedý, červeno-hnedý, tmavo hnedý, zelenkastý alebo jasne červený. Má pomerne silnú vôňu, o ktorej sa hovorí, že je spojením vône arašidov a cesnaku. Skladá sa hlavne z triglyceridov a obsahuje mnoho triterpenoidných zlúčenín, ktoré sú zodpovedné za horkú chuť. Je hydrofóbny povahou. Azadirachtin je najznámejším a najskúmanejším triterpenoidom v oleji neem. Nimbin je ďalší triterpenoid, ktorému boli pripísané niektoré vlastnosti neemového oleja, napr. antiseptické, antifungálne, antipyretické a antihistaminické. Neemový olej tiež obsahuje niekoľko sterolov, vrátane kampesterolu, beta-sitosterolu a stigmasterolu. 

5. Esenciálne oleje

Vytvorte koktail z rovnakých častí tymianového, mätového, klinčekového a rozmarínového oleja – stačí 4 až 5 kvapiek z každého. Tento roztok premiešajte a dajte do malej rozprašovacej fľaše naplnenej vodou. Dobre pretrepte a naneste na zamorené rastliny. Postreky z tejto silnej zmesi esenciálnych olejov zabijú väčšinu záhradných hmyzích škodcov, rovnako ako ich vajíčka a larvy. Táto kombinácia funguje skvele ako univerzálny vonkajší / vnútorný odpudzovač hmyzu!

Pomôžeme vám nájsť “ingrediencie” :

 

6. Prospešný hmyz

V niektorých prípadoch môže byť jednoduchšie zaviesť nové alebo posilniť existujúce populácie predátorského hmyzu do oblastí zamorených voškami. Najznámejším z nich je lienka, ktorá sa môže zakúpiť hromadne od väčšiny dodávateľov záhradníckeho a poľnohospodárskeho vybavenia. Svojim apetítom sú známe aj pestrenky a sieťokrídlovce. Pestrenky viete pritiahnuť do svojej záhrady prirodzene a to výsadbou voňavých bylín, ako je cesnak, kocúrnik a oregano, ktorých kvety priťahujú týchto drobných dravcov. Môžete tiež pestovať bylinky, ako je ďatelina, mäta, kôpor, fenykel, ktoré prirodzene priťahujú lienky a sieťokrídlovce.

Lienky sú prirodzeným nepriateľom vošiek

Lienky sú prirodzeným nepriateľom vošiek

7. Vtáci

Ďalšou metódou prirodzenej kontroly vošiek je podporiť hniezdenie vtákov, ako sú napríklad pipíšky a sýkorky, vo vašej záhrade. Najlepším spôsobom, ako prilákať týchto úchvatných predátorov, je ponúknuť im potravu a miesto na hniezdenie. Títo vtáci dávajú prednosť hniezdeniu v malých stromoch a kvetnatých kríkoch, ktoré poskytujú dobrý kryt. Skúste vysadiť hortenzie, abélie a iné kríky s hustým lístím, v ktorom sa môžu vtáky skrývať pred dravcami. Stálezelené kríky a stromy ako napríklad buxusy sú tiež vynikajúcou voľbou pre prilákanie vtákov, ktorých korisťou sú vošky. Malé vtáčie búdky špeciálne navrhnuté pre tieto druhy sú ďalšou skvelou voľbou. Aj keď sa to môže zdať kontraproduktívne, vyložte kŕmidlo určené pre malé vtáky a naplňte ho semenami, ktoré ich priťahujú. Slnečnicové semiačka, orechy a ľanové semienka sú všetko dobré voľby. Vtáky, ktoré prichádzajú pre semiačka, s najväčšou pravdepodobnosťou zostanú na večeru u vašich vošiek!

8. Zbavte sa mravcov

Medovica vylučovaná voškami je obľúbenou potravou pre mnoho druhov mravcov. A preto, mravce často chránia kolónie vošiek pred predátormi podobne ako ľudia chránia svoj dobytok. Nájdite spôsob, ako dostať mravce od ich zdroja, napríklad návnadou v podobe malej nádoby medu umiestnenou v blízkosti základne zamorenej rastliny. Ak mravce nebudú v ceste vtáky a hmyz bude mať lepší prístup k voškám. Mravcov sa dá zbaviť množstvom rôznych spôsobov, prečítajte si o tom viac v našom článku.

Postreky sú proti voškám účinné a ani nemusia byť chemické

Postreky sú proti voškám účinné a ani nemusia byť chemické

9. Prírodné repelenty

Vošky nemajú rady organické zlúčeniny, ktoré dávajú cibuli a cesnaku ich signifikantnú arómu. Pestujte ich vo vašej záhrade, aby ste odradili vošky od toho, aby sa v nej usadili.

10. Zachovajte rovnováhu

Riešenie na kontrolu populácie vošiek nemusí nevyhnutne znamenať úplné vyhubenie týchto škodcov z vašej záhrady. Zvážte toto: Ak neexistujú vošky, ktoré by si dopriali predátori, ktorí prirodzene konzumujú tento hmyz, určite odletia hľadať bohatšie zdroje potravy. Namiesto toho, aby ste zničili každú vošku, snažte sa pestovať rastliny, ktoré sú dostatočne odolné na prežitie ataku malej populácie vošiek. Nehnojte nadmerne, nadmerne neochraňujte, ani inak nerozmaznávajte vaše rastliny. To im umožní vyrastať zdravo v plnej sile, aby boli schopné čeliť určitému napadnutiu savým hmyzom. Akonáhle dosiahnete rovnováhu medzi predátormi, korisťou a hostiteľskými rastlinami, nemusíte sa už obávať nadmernej populácie vošiek vo vašej záhrade.

Použitý zdroj:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre

Dospelí môžu a nemusia mať krídla. Väčšina druhov vošiek sa vyskytuje aj v okrídlených formách, najmä ak je ich populácia vysoká alebo na jar a na jeseň. Vošky sa na rastlinách vyskytujú väčšinou vo veľkom množstve, pretože sú schopné rýchleho nárastu populácie.

https://lifeandagri.com/aphids/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.