Detský koberec – ako vybrať koberec do detskej izby? + inšpirácie

Petra Lyžičiarová Téma 29. septembra 2021 0

Detský koberec by mal byť súčasťou každej detskej izby, a to hneď z viacerých dôvodov. Koberec v detskej izbe nielen zmäkčí tvrdú podlahu, ale tiež ju zateplí a zmierňuje hluk. Navyše sa môže koberec stať súčasťou detskej hry a stimulovať tak detskú fantáziu.

Ak zariaďujete detskú izbu alebo len uvažujete o výmene starého koberca za nový, poradíme vám, ako si vybrať pre vás a vaše deti ten najlepší detský koberec. V článku vám pomôžeme s výberom správneho typu a vhodného materiálu a pridáme aj niekoľko inšpirácií.

Prečo potrebujete detský koberec?

Deti trávia väčšinu svojho dňa na podlahe, a tak by sme si mohli koberec predstaviť ako ihrisko. Často behajú po izbe bosé a hrajú sa v sede alebo v ľahu na zemi, a tak je dôležité, aby mali pri kontakte s podlahou pocit pohodlia. No a ten dodá bosým detským nohám príjemný mäkký detský koberec. Detský koberec je výborný aj ako tlmič hluku a dupotu detských nožičiek.

💡 Detské koberce:

Pozrieť ďalšie

Mnoho rodičov sa však kobercu v detskej izbe vyhýbalo v záujme zdravia svojich potomkov. Hlavným dôvodom bola obava z toho, že v kobercoch sa zachytáva prach a môžu byť nevhodné pre alergikov, respektíve pre citlivé deti. Pravdou však je, že toto dnes už neplatí. Moderné koberce sú vyrobené z kvalitných syntentických materiálov, ktoré sa vyznačujú veľmi dobrými antistatickými vlastnosťami. To znamená, že prach nielen že nezachytávajú, ony ho dokonca odpudzujú.

Výhody a nevýhody

Výhody

  • vytvára príjemný povrch pre hru
  • odhlučňuje
  • zútulnenie detskej izby
  • tlmí nárazy

Nevýhody

  • náročnejšie na čistenie ako podlahy
💡 Mohlo by vás zaujímať

Ak zariaďujete izbu školákovi, určite budete potrebovať písací stôl. Všetko podstatné sa dozviete v našom článku Ako si vybrať detský písací stôl.

 

Aký zvoliť materiál a typ

Najdôležitejšími parametrami pri výbere detského koberca by mali byť materiál a typ koberca, teda či bude koberec kusový alebo metrážny.

Materiál

Materiál a typ detského koberca sú veci, ktoré by vás mali zaujímať ako prvé. Detský koberec musí odolávať pomerne veľkej záťaži, a tak by mal byť vyrobený z odolného a ľahko udržiavateľného materiálu. Práve z týchto dôvodov sú najlepšou voľbou koberce zo syntetických materiálov, napríklad z akrylu, nylonu alebo polyamidu. Navyše je tento typ kobercov cenovo dostupný a odolný voči zašpineniu. Polyamid je výborný tiež svojimi antistatickými vlastnosťami, takže zabraňuje usádzaniu prachu a iných nečistôt. Nylonové vlákno je zárukou pevnosti a trvácnosti koberca, pričom mnoho výrobcov používa špeciálnu úpravu proti zašpineniu.

V prípade, že by ste chceli dať prednosť kobercu z prírodného materiálu, zvoľte vlnený koberec. Ten je celkom odolný a na dotyk príjemný a mäkký. Navyše má vlna výborné tepelné a akustické izolačné schopnosti. Vlna sa vyznačuje aj dlhou životnosťou, no jej nevýhodou je pomerne vysoká cena a náročné čistenie. Preto sú vlnené koberce vhodné skôr do izby väčších detí.

Čo sa týka prírodných materiálov, obľúbené sú tiež bavlnené koberce. Mnohé z nich sú prateľné, a tak je ich čistenie veľmi nenáročné a rýchle.

Zaujímavým materiálom je ECO pena, z ktorej sa vyrábajú obojstranné kusové koberce. Tie je možné umývať, ich povrch je antibakteriálny a bez obsahu ftalátov, ťažkých kovov či formaldehydu a iných škodlivín. Tento typ kobercu je vhodný dokonca aj na vonkajšie použitie.

Detský koberec v hnedej farbe

Detský koberec môže byť aj v neutrálnej hnedej farbe

Kusový či metrový detský koberec?

Možno sa neviete rozhodnúť, či máte dať do detskej izby kusový alebo metrážny detský koberec. Ak chcete koberec použiť vyslovene len do kútika na hranie a vo zvyšku izby vám postačí podlaha, tak siahnite po kusovom detskom koberci. Na trhu nájdete kusové detské koberce v rôznych veľkostiach, pričom natrafíte na obdĺžnikové, štvorcové i okrúhle či oválne. Čo sa týka farieb a vzorov, paleta je mimoriadne pestrá. Okrem jednoduchých farebných geometrických tvarov nájdete aj detské koberce s rôznymi zvieratami či s postavičkami z obľúbených detských rozprávok. Medzi deťmi sa tiež veľkej obľube tešia koberce, ktoré môžu použiť na hru – napríklad také, ktoré majú na sebe obrázky cesty, domčekov, rôznych budov a podobne.

V prípade, že chcete kobercom pokryť väčšiu časť detskej izby, prípadne celú podlahu, tou správnou voľbou pre vás bude metrážny detský koberec. Tam si viete zvoliť rôzne šírky a dĺžku presne podľa vašich potrieb. Ak by ste chceli metrážny koberec len do určitej časti miestnosti, uistite sa, či vám predajca poskytuje možnosť obšitia koberca. Koberec s obšitými okrajmi vyzerá určite lepšie ako bez nich. Niektorí predajcovia dokonca ponúkajú možnosť voľby tvaru koberca, a tak si môžete okrem klasických tvarov zvoliť napríklad aj hviezdu, kvetinu, srdce a podobne.

💡 Mohlo by vás zaujímať

Zariaďujete detskú izbu a hľadáte vhodnú poschodovú posteľ? Náš článok o poschodových posteliach vám poradí s výberom.

Jedna farba, vzor či obrázky?

Ako sme už spomenuli, ponuka detských kobercov je skutočne široká a vybrať si môže aj ten najnáročnejší rodič. V obchodoch nájdete metrážne aj kusové detské koberce s rôznymi vzormi, farebnými zvieratkami, kvetinovými motívmi či dokonca s postavičkami z obľúbených rozprávok. Takéto koberce sú však často tak povediac “záväzné”, pretože musíte hľadieť aj na to, aby ladili s celkovým vybavením a farebnosťou detskej izby.

Ak chcete dať prednosť niečomu jednoduchšiemu, odporúčame skôr siahnuť po nadčasových detských kobercoch v neutrálnejších farbách a s neutrálnejšími vzormi, z ktorých deti tak rýchlo nevyrastú.

Zelený detský koberec

Výrazné farby môžu deti stimulovať a podnecovať ich fantáziu

Výbornou voľbou sú “hracie” detské koberce, ktoré sa tešia veľkej obľube medzi deťmi i rodičmi. Veľmi obľúbený je detský koberec “autodráha”, ktorý má na sebe cestu, dopravné značky či semafory, a tak sa deti môžu na ňom hrať s autíčkami. Ak máte doma dcéru, výrobcovia mysleli aj na dievčatká – na trhu môžete nájsť koberce s motívom princezien, hradov a zámkov, alebo také, na ktorých nájdete rôzne obchody a podobne.

💡 Detské koberce:

Pozrieť ďalšie

 

Čo všetko si všímať pri výbere

Okrem základných vecí, akými sú materiál, typ a vzor koberca do detskej izby, si pri jeho kúpe treba všímať aj ďalšie dôležité parametre.

Vlas

Do detskej izby by sme jednoznačne odporúčali koberec s kratším vlasom. Hoci koberce s dlhým vlasom pôsobia útulnejšie, sú náročnejšie na čistenie a údržbu. Koberec s krátkym hustým vlasom znižuje riziko zakopnutia a najmenším deťom neumožňuje vytrhávanie jednotlivých vlasov. Nehrozí tak, že by dieťa z koberca ochutnalo.

Detský koberec s dlhým vlasom

Koberec s dlhým vlasom nie je do detskej izby najvhodnejší

Kvalita

Kvalitu koberca do detskej izby by ste nemali podceniť, pretože tam bude vystavený pomerne veľkej záťaži. Ak teda nechcete za krátky čas kupovať nový koberec, investujte aj v prípade detského koberca do kvality. Kvalitný koberec vám poslúži aj niekoľko rokov.

 

Bezpečnosť

Do izby k malým deťom odporúčame vybrať koberec s nízkym hustým vlasom, ktorý je bezpečnejší. Ako sme už spomenuli, deti z takéhoto koberca nevedia vytrhnúť jednotlivé vlákna a nebudú ich strkať do úst a jesť. Okrem toho sa nečistoty nedostanú hlboko do koberca a ľahko sa povysávajú.

V prípade, že chcete do detskej izby kúpiť kusový koberec, mal by byť vybavený protišmykovou vrstvou, prípadne si k nemu zadovážte protišmykovú podložku. Riešením môže byť aj prilepenie koberca obojstrannou lepiacou páskou alebo lepidlom na koberce. Vďaka upevneniu koberca predídete nepríjemným nehodám a pripevnený koberec sa vám bude aj lepšie vysávať.

 

Údržba

Údržba a čistenie koberca sú v porovnaní s čistením podlahy o niečo náročnejšie. Koberce síce povysávate celkom jednoducho, s mokrým čistením to bude už o čosi zložitejšie. Ak máte doma vysávač s funkciou tepovania, máte vyhraté. Ak nie, viete si objednať pracovníka, ktorý vám domov príde koberec vytepovať profesionálnym strojom.

Dobrou investíciou môžu byť bavlnené prateľné koberce, ktoré jednoducho vyčistíte opraním v práčke. Jednoducho sa čistia aj penové koberce – tie môžete umyť vo vani prúdom vody a šetrným čistiacim prostriedkom.

💡 Mohlo by vás zaujímať

Ak chcete efektívne vyčistiť detský koberec a nemáte kvalitný vysávač, v našom teste vysávačov si určite nejaký vyberiete.

 

Detský koberec ako súčasť hry

Koberec v detskej izbe nemusí spĺňať výhradne praktické funkcie, ale môže mať aj pridanú hodnotu. Detské koberce sa totiž môžu vďaka svojim vzorom stať súčasťou detskej hry a vytvárajú pre deti stimulujúce prostredie. Ak teda chcete, aby koberec spĺňal takúto funkciu, siahnite po prevedení v pestrých farbách, ktoré upútajú detskú pozornosť a podnietia predstavivosť.

Veľmi dobrou voľbou môžu byť v takomto prípade detské koberce s motívmi zvierat, rozprávkových postavičiek a podobne. Pomerne obľúbené sú medzi deťmi koberce, ktorú slúžia ako autodráha – sú na nich motívy cesty alebo mesta a podobne. Niektoré koberce majú aj didaktickú funkciu, pretože učia deti rozpoznávať farby, písmená, číslice či tvary. Nájsť môžete dokonca aj koberce s motívom mapy sveta, a tak sa môže dieťa už od útleho veku učiť geografiu.

💡 Mohlo by vás zaujímať

Obľúbenou súčasťou detských hier je aj detská kuchynka. V našom teste detských kuchyniek sa dozviete, podľa čoho ju vybrať a ktoré sú najlepšie.

 

Inšpirácie na detský koberec

Ak aj vy milujete inšpirácie, máme pre vás  čerešničku na torte. Pozrite sa, aké rôzne detské koberce môžete na trhu nájsť a ako úžasne ich viete zakomponovať do celkového zariadenia detskej izby.

Čierno-biela kombinácia

Koberce s v čierno-bielej kombinácií sú nadčasové kúsky, ktoré využijete pri najmenších bábätkách aj pri starších deťoch. Výrazný kontrast medzi čiernou a bielou stimuluje zrak a pozornosť najmenších bábätiek a hodí sa prakticky do každej detskej izby.

Čierno-biely detský koberec

Čierno-biely detský koberec

 

Obľúbená autodráha

Koberce s motívom cesty či mesta a budov sme v článku spomínali už viackrát. Ich nevýhodou môže byť to, že sa na nich ťažie hľadajú malé hračky. Preto si dávajte pozor, kam stúpate.

Detský koberec "autodráha"

Detský koberec “autodráha”

 

Pestré farby

Pestré farby a deti jednoducho idú k sebe. Ak chcete detskú izbu trochu ozvláštniť a oživiť, určite siahnite po pestrom koberci plnom farieb.

Detský koberec s výraznými farbami

Detský koberec s výraznými farbami

 

Nadčasová jednoduchosť

V prípade, že chcete, aby koberec v detskej izbe slúžil čo najdlhšie, odporúčame vám siahnuť po neutrálnom jemnom kúsku. Nič ním nepokazíte a ak by ste už v detskej izbe nechceli mať, viete ho použiť v inej miestnosti.

Jednoduchý jednofarebný detský koberec

Jednoduchý jednofarebný detský koberec nič nepokazí

 

Penový koberec

Skladacie obojstranné penové koberce sú výbornou praktickou voľbou, ktorá je nenáročná na čistenie a svoj účel splní na výbornú.

Penový detský koberec

Penový detský koberec sa vyznačuje jednoduchou údržbou

 

Veľký motív

Deti milujú zvieratká a ak má vaša ratolesť nejakého favorita v zvieracej ríši, nie je problém zohnať koberec s jeho motívom. Nájdete prakticky všetko – pandy, žirafy, medvedíkov čistotných a iné.

Detský koberec s obrázkom leva

Detský koberec s obrázkom leva

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Petra Lyžičiarová

Redaktorka magazínu DoDomácnosti.sk. Mám rada prírodu, zvieratá a rada tvorím. Kreatívne sa realizujem nielen pri písaní, ale i v domácnosti, záhrade a v kuchyni, a tak verím, že moje články budú pre vás zaujímavé, užitočné a prínosné.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.