Pestovanie stromu ginko biloba – ako na to?

Georgina Babinová Téma 21. augusta 2021 0

Ginko biloba je listnatý, odolný strom s unikátnymi vejárovitými listami, ktorý je príbuzný s primitívnou rodinou stromov, ktoré sa bežne vyskytovali v Číne pred 160 miliónmi rokov. Geologické dôkazy o ginko, ktorý je považovaný za najstarší žijúci druh stromu na svete, sa datujú do mezozoika, pred viac ako 200 miliónmi rokov! Ginko biloba sa niekedy nazýva aj „fosílny strom“, pretože je posledným svojho druhu bez blízkych príbuzných. Funguje dobre aj v mestskom prostredí, vďaka vysokej tolerancii voči rôznym podmienkam. V medicíne je široko známy ako možná pomoc pri prevencii straty pamäte.

Pestovanie ginko je vďačné, pretože je to dlho žijúci strom, odolný voči suchu a škodcom a je neuveriteľne silný. V skutočnosti tak silný, že bol jediným stromom, ktorý prežil po útoku atómovej bomby v Hirošime. Strom rastie pomaly, ale nakoniec môže dosiahnuť výšku až 30 m. Správny výber lokality a starostlivosť vám umožní pestovať a užívať si ginko dlhé roky.

💡Pri sadení sa vám zaručene zíde kvalitný rýľ…⤵

Pozrieť ďalšie

 

Ginko – pestovanie

Ginko je listnatý strom, ktorý je najbližšie k starovekým cykasom. Je pozostatkom z prehistorických čias a akonáhle bol považovaný za vyhynutý, bol znovu objavený nemeckým vedcom na konci 16. storočia v Japonsku. Skupina čínskych budhistických mníchov si dala za úlohu zachrániť a kultivovať tento druh. Mali úspech a dnes sa ginko pestuje po celom svete ako okrasný strom.

Ginko biloba má mnoho odrôd a nezávisle od nich, vo všeobecnosti môžeme zodpovedne vyhlásiť –  vyhýbajte sa pestovaniu samičích stromov. Samičie gingko stromy prinášajú okrúhle plody, ktoré majú zápach podobný hnijúcemu jedlu. Ginko je možné pestovať aj zo semien. Majte však na pamäti, že ginko vypestované zo semena môže dozrievať až 30 rokov, takže dovtedy nebudete vedieť pohlavie stromu. Väčšina záhradníkov preto uprednostňuje množenie ginka z odrezkov z mäkkého dreva odobratých z mužských stromov.

Samčie gingko biloba

Samčie gingko biloba

 

➡️ Ako určiť pohlavie stromu ginko?

Ginko je nádherný strom, ktorý rastie v rôznych klimatických podmienkach. Je to silná rastlina s dlhou životnosťou a je to jediný prežívajúci exemplár divízie Ginkgophyta, ktorý nevyhynul. Existuje mnoho nálezov prehistorických fosílií tohto stromu, niektoré pochádzajú až viac ako 200 miliónov rokov dozadu. Fosílie boli nájdené na všetkých kontinentoch s výnimkou Antarktídy a Austrálie. Rastie bez problémov ako pouličný strom, v komerčných nehnuteľnostiach a v mnohých záhradách. Je to takmer dokonalý mestský strom, pretože dokáže rásť a prospievať v znečistení, odoláva chorobám a je ľahké ho prerezávať. Jedna vec, ktorá nie je taká dokonalá, ako sme už spomenuli vyššie, je jeho pohlavie.  Samičie rastliny sú zdrojom vôbec jedinej sťažnosti vznesenej proti tomuto stromu – na jeseň z nich opadáva páchnuce ovocie.

Ovocie je, žiaľ, viac-menej jediným spôsobom, ako spoľahlivo rozoznať pohlavie ginka. Jeho jedlé plody, charakteristické ofenzívnym, dlhotrvajúcim zápachom, predstavujú definitívny spôsob určenia pohlavia tohto stromu. A ak je vašim cieľom vyhnúť sa zapáchajúcemu, nechutnému ovociu, možno vás zaujímajú skôr ďalšie spôsoby, ako rozoznať mužské a ženské ginko.

Kvitnúce kvety môžu tiež naznačovať pohlavie, pretože ženský kvet má jeden piestik. Tieto stromy nesú semená v kužeľoch, ktoré sa skladajú vo vnútri zo semien. Vonkajšia vrstva nazývaná sarcotesta vydáva smradľavý zápach. Naučiť sa rozoznávať pohlavie ginko bolo študijným programom pre arboristov, vedcov a záhradníkov. Prítomnosť tohto zakrytého semena je jediným spôsobom, ako rozpoznať rozdiel medzi samčím a samičím ginko. Vyvíja sa niekoľko kultivarov „iba mužských“, ale ani to nie je spoľahlivé, pretože je dokázané, že ginko môže meniť pohlavie. Takže aj keď existuje spôsob, ako rozlíšiť mužské a ženské ginko, neznamená to, že pohlavie stromu je trvalé. Ak si prajete nájsť samčie gingo na výsadbu, sledujte vývoj kultivaru. Nové odrody sú už na obzore.

Plody gingko

Zapáchajúce plody gingko

 

➡️ Výber stanovišťa

Ginko stromy tolerujú znečistenie, čo z nich robí ideálnu voľbu pre mestské lokality. Pred vysadením stromu zvážte odhadovanú výšku a šírku koruny v dospelosti. V dospelosti dosahujú stromy gingko výšku až 30 m a majú baldachýn široký 10 až 15 m. Vyhnite sa vysádzaniu stromu ginko pod a v blízkosti elektrických vedení, alebo iných vysokých štruktúr.

Ginko patrí medzi tie vzácne stromy, ktoré je možné pestovať v blízkosti chodníkov a ciest. Na rozdiel od ostatných stromov, jeho korene spolupracujú a zostávajú dole, takže nezdvíhajú chodníky, ani nepoškodzujú vašu terasu.

 

➡️ Pôda, svetlo a voda

Stromy gingko biloba vyžadujú dobre priepustnú pôdu. Rastú vo väčšine pôdnych typov vrátane ílových, bahnitých, hlinitých, kyslých a zásaditých, ale ideálna pôda pre ginko je piesočnatá, vlhká a dobre odvodnená. pH pôdy sa môže pohybovať od 3,7 do 8,0. Keď vykopete jamu pre strom, naplňte dno 5 cm vrstvou kompostu. Ginko nepotrebuje na to, aby prosperovalo, ďalšie hnojivo. Musí sa však dostávať plné slnko; v tieni nerastie dobre. Počas prvých troch až piatich rokov udržujte pôdu vlhkú. Ginko je po tomto čase odolné aj voči suchu.

Ak je vaše ginko tri až štyri roky staré a narástlo len trochu, nezúfajte. Pomalá rýchlosť rastu je pre mladé ginko úplne normálna. Po prvých niekoľkých rokoch sa rast zrýchli a vyrastie o 30 až 60 cm za rok za predpokladu, že sú zabezpečené vhodné podmienky pre ich rast.

 

➡️ Výsadba

Vykopte jamu dvakrát väčšiu ako koreňový bal vášho stromu a rovnakej hĺbky. Umiestnite strom do otvoru a zasypte. Pri utláčaní pôdy buďte pozorní, aby ste odstránili vzduchové vrecká. Keď je pôda zarovnaná s vrcholom koreňového balu, strom bohato zalejte. Okolo okrajov výsadbovej jamy postavte prstenec alebo hrádzu z kompostu vysokého asi 10 – 12 cm. Hrádza pomôže udržať vlhkosť okolo stromu, kým nebude dobre zakorenený.

Malé gingko pred výsadbou

Ginko – pestovanie zo semena

Ginko biloba, jeden z našich najstarších rastlinných druhov, sa dá množiť z odrezkov, štepov alebo semien. Prvé dve metódy sú oveľa rýchlejšie, ale proces pestovania ginko zo semien je zážitok, ktorý si nenechajte ujsť. Stromy technicky neprodukujú semeno, ale samičky rodia ovocie, ktoré opeľujú samčie stromy. Na rozmnožovanie semien ginka musíte dostať z ovocia vajíčka alebo nahé semená. Pokračujte v čítaní a my vám prezradíme tipy na výsadbu semien ginka.

 

➡️ Zabezpečenie klíčivosti

Pri pestované ginka zo semena musíte zaistiť určité podmienky na zabezpečenie klíčivosti. Najprv musíte získať samičiu rastlinu a nazbierať ovocie. Ak chcete zvýšiť šance na úspech, pozbierajte ho viac. Vyzerajú trochu ako malá žltkastá slivka, alebo čerešňa a v zrelom stave budú v októbri až novembri opadávať zem okolo dospelého samičieho stromu.

Pri zbere noste rukavice, pretože mäsitý exteriér spôsobuje kontaktnú dermatitídu. Príliš zrelé vajíčka budú mať veľmi odporný zápach, ale stále sa dajú použiť. Vnútri dužinatého exteriéru je škrupina pripomínajúca oriešok. Aby ste sa dostali k tomuto „semenu“, budete musieť odstrániť dužinu. Vložte semená do vrecúšok s trochou vlhkého rašelinového machu a uložte na šesť týždňov na teplé, ale nie horúce miesto.

 

➡️ Klíčenie

Ginko stromy a ich spadnuté ovocie zažívajú v krajine svojho pôvodu skutočné zimy. To znamená, že vaše semená musia mať rovnakú expozíciu chladu. Potom, čo sú semená uložené vo vreckách na stanovený čas, presuňte ich do chladničky najmenej na tri mesiace. Tento stratifikačný proces umožní prelomenie embrya, aby mohlo dôjsť k klíčeniu. Môžete tiež navlhčiť piesok vysypať naň semená a nádoby na zimu umiestniť von.

Po uplynutí stanoveného času odstráňte semienka a zľahka ich obrúste brúsnym papierom. Niektorí pestovatelia odporúčajú namočiť semeno do 3% roztoku peroxidu vodíka, ale to nie je potrebné, ak používate čisté, sterilné nádoby a médium.

 

➡️ Výsadba

Použite buď navlhčený záhradnícky piesok alebo zmes piesku a perlitu. Ďalšími odporúčaniami sú rašelinový mach alebo vermikulit. Čisté kvetináče naplňte vopred navlhčeným médiom. Semená vysádzajte plytko, nech sú len práve zakryté. Nádobu prikryte priehľadným plastovým vreckom a umiestnite na teplé miesto. Médium udržiavajte mierne vlhké. Klíčivosť očakávajte za 30 až 60 dní. Vrecká odstráňte keď uvidíte klíčky. Kým váš malý stromček začne plodiť sám, môže to trvať 20 až 30 rokov a predtým, ako ho presadíte von, aby dozrel do dospelosti, bude z neho niekoľko rokov krásna izbová rastlina.

Gingko v kvetináči

Kým zo semiačka vyrastie strom, bude vám robiť radosť ako izbová rastlina

 

Ginko – pestovanie v kvetináči

Ginko pestované v kvetináči má mnoho rovnakých potrieb ako ginko pestované v zemi, aj keď niektoré jeho požiadavky sa líšia. Vyberte kvetináč s dostatočnými drenážnymi otvormi. Pri presádzaní použite nádobu, ktorá je asi dvakrát väčšia ako pôvodná nádoba ginka. Rastlina pestovaná v kvetináči potrebuje pravidelnú zálievku, obzvlášť pri aktívnom raste. Ak je to žiaduce, v zime ho môžete orezať.

Gingko - pestovanie ako bonsai

Ginko sa často pestuje aj ako bonsai

 

Starostlivosť

Novo vysadené ginko potrebuje pravidelnú zálievku, kým nezapustí hlboké korene. Akonáhle sa to stane, polievajte iba počas suchých letných mesiacov a akýchkoľvek podmienok sucha. Radšej má pôdu mokrú, ale nie premočenú. Staršie stromy nepotrebujú žiadnu dodatočnú zálievku, pretože sa budú spoliehať na bežné zrážky. Mulč nie je potrebný pre dospelé stromy ginko, pretože môže interferovať s priestorom pórov v pôde a absorpciou dostupných živín.

Sebestačnému ginko stromu nie je potrebné dávať ani hnojivo. Všetky potrebné živiny bude čerpať z pôdy. Aby ste tomuto procesu pomohli, nechajte listy rozložiť sa (zhniť) na zemi pod stromom. Ale ak sa pre hnojenie predsa len rozhodnete…

 

➡️ Kedy a ako hnojiť stromy ginko?

V čase výsadby ginko nehnojte. Ginko stromy prihnojte na konci zimy alebo skoro na jar, tesne pred novými listovými púčikmi. Obvykle stačí raz za rok, ale ak si myslíte, že je potrebné viac, môžete strom znova hnojiť na začiatku leta. Nehnojte ginko počas sucha, pokiaľ len strom nie je pravidelne hnojený. Majte tiež na pamäti, že ak strom rastie v blízkosti hnojeného trávnika, nebudete musieť používať hnojivo.

Hnojiť ginko je prekvapivo jednoduché. Odmerajte obvod stromu približne 1,2 metra nad zemou, aby ste určili, koľko hnojiva použiť. Na každých 2,5 cm priemeru aplikujte 0,5 kg hnojiva. Suché hnojivo rovnomerne rozsypte na pôdu pod stromom. Sypte hnojivo na „odkvapkávaciu líniu“, čo je oblasť, kde z končekov konárov kvapká voda. Dobre zalejte vodou, aby hnojivo preniklo do kompostu a rovnomerne vsiaklo do koreňovej zóny.

 

➡️ Aké hnojivo použiť?

Ginko hnojte vyváženým hnojivom s pomalým uvoľňovaním s pomerom NPK 10-10-10 alebo 12-12-12. Vyhnite sa hnojivám s vysokým obsahom dusíka, najmä ak je pôda chudobná, zhutnená, alebo zle odteká (dusík je označený prvým číslom v pomere NPK). Namiesto hnojiva môžete okolo stromu kedykoľvek v roku rozhádzať aj štedrú vrstvu kompostu, alebo dobre zhnitého hnoja. To je obzvlášť dobrý nápad, ak je pôda chudobná.

 

💡 Nemáte vo svojej záhrade dostatok priestoru pre túto košatú nádheru?

Stĺpovité ovocné stromy - jabloňSkúste pestovanie stĺpovitých ovocných stromov, ktoré sú ideálne do malých záhrad a sú nielen atraktívne, ale vás každý rok potešia aj úrodou šťavnatých plodov.

Ak ste o nich ešte nepočuli, náš článok venovaný ich pestovaniu vás s nimi zoznámi a aj zaručene inšpiruje.

 

➡️ Polievanie

Mladé stromčeky, môžete polievať ručne hadicou, alebo zavlažovacím systémom. Prvá možnosť môže byť lepšou voľbou, pretože tieto stromy po usadení sa nepotrebujú pravidelnú zálievku. Stačí hadicou niekoľko minút namáčať oblasť okolo kmeňa, kde sú korene. Polievanie zavlažovacím systémom môže byť problematické. Riskujete ním nadmerné zalievanie. To platí najmä pre dospelé stromy, ktoré skutočne nepotrebujú oveľa viac ako pravidelné zrážky. Ak polievate trávu systémom časovaného postrekovača, uistite sa, že ginko príliš nepolieva.

 

➡️ Orezávanie

Staršie ginko potrebuje iba minimálny rez. Bez veľkej pomoci produkuje vyvážený, rovnomerný baldachýn. Môžete vykonať jarné tvarovanie, alebo riedenie. Najlepšie je to urobiť, keď je strom mladý a spiaci, tesne pred pučaním. To mu poskytne šancu uzdraviť sa z rezov skôr, ako bude musieť vložiť energiu do pestovania a produkcie kvetov a listov. Včasné tvarovanie stromu môže zabrániť potrebe prerezávania neskôr. Odstránenie mŕtvych, alebo chorých vetiev sa vykonáva kedykoľvek počas roka.

Pred orezávaním stromov ginko sa uistite, že rozumiete zvyku rastu danej odrody. Každá odroda ginka má svoj vlastný prirodzený obrys. Stĺpovité stromy napríklad rastú v úzkom tvare stĺpa. Ostatné odrody rastú viac do šírky a majú pyramídový, alebo dáždnikový tvar. Pomôže to pri vedení vašich rezov.

Gingko by malo mať jediné zvislé vodítko, preto orežte všetky konáre, ktoré zdanlivo konkurujú hlavnému kmeňu. Môžete tiež vidieť prísavky – malé, vzpriamené stonky, rastúce zo zeme. Môžete ich tiež odstrihnúť. Ak chcete svoj strom dodatočne tvarovať, orežte vetvy tam, kde sa stretávajú s kmeňom. Odstráňte konáre, ktoré visia príliš nízko a prekážajú chodcom, alebo premávke. Vytvorí to pekný tieňový baldachýn pre nie stĺpové odrody. Vyrežte všetky vetvy, ktoré vyzerajú mŕtve alebo slabé. A odstráňte niekoľko strategických menších vetiev, aby ste zvýšili prúdenie vzduchu v celej korune.

Akonáhle je vaše ginko vyššie ako asi 2 metre, môžete pravidelné prerezávanie spomaliť. V tomto mieste by si mal zachovať svoj tvar a bude potrebovať už iba odstránenie zlomených alebo mŕtvych konárov. Pri prerezávaní odstráňte mŕtve drevo a odumierajúce konáre čistými, sterilizovanými rezacími nástrojmi. Odstráňte tiež všetky choré vetvy.

 

💡 A v tomto bode sa bez kvalitných záhradných nožníc nezaobídete:

Viac záhradných nožníc

💡💡 u nás nájdete celý test záhradných nožníc

 

Rozmnožovanie

A aj keď existuje viac spôsobov rozmnožovania týchto stromov, rozmnožovanie odrezkami je preferovanou metódou kultivácie. Pokiaľ ide o množenie odrezkov, vaša prvá otázka môže znieť: „Je možné zakoreniť ginko vo vode?“ Krátka odpoveď je nie. Ginko stromy sú citlivé na zlé odvodnenie; uprednostňujú dobre odvodnenú pôdu a dobre sa im darí v mestských oblastiach obklopených betónom. Príliš veľa vody ich utopí, takže zakorenenie vo vode nie je príliš úspešné.

V lete (máj-jún) hľadajte visiace žlté kužele peľu na samčích stromoch a odoberte z nich odrezky; samičie stromy produkujú lepkavé páchnuce vrecká na semená, ktoré sú veľmi nežiaduce. Odrezky zastoknite do záhradnej pôdy alebo do 5-10 cm hlbokej nádoby so zmesou vermikulitu. Táto zmes pomáha predchádzať množeniu plesní a húb v semennom lôžku. V prípade potreby sa môže použiť koreňový hormón (prášková látka, ktorá napomáha zakoreneniu). Osivo udržujte vlhké, ale nie mokré. Odrezky by mali zakoreniť za 6-8 týždňov.

Ak zima nie je príliš studená, odrezky môžete nechať na mieste až do jari a potom ich vysadiť na trvalé miesta. V drsnom počasí odrezky zasaďte do črepníka s priemerom 10-15 cm. Presuňte črepník do chráneného priestoru až do jari.

Odrezky gingko

Odrezky gingko biloba (zdroj: pinterest.com)

 

Škodcovia a choroby

Ginko sú veľmi húževnaté, odolné stromy s malým množstvom prirodzených nepriateľov. Listy, korene a drevo ginka sú jedovaté pre väčšinu hmyzu, vďaka čomu sú vysoko odolné voči škodcom vrátane Lymantria dispar dispar, tzv. cigánskej mory. Ginko môže utrpieť zranenie hlodavcami, ako sú zajace, králiky a hraboše. Hrozba poškodenia hrabošmi sa zníži, keď pri výsadbe stromu vyložíte otvor drôteným pletivom alebo sieťovinou.

Ako každý strom, aj ginko je citlivé na niektoré choroby. Medzi choroby stromu patria problémy s koreňmi, ako sú známe nematódy koreňových uzlov a hniloba koreňov phytophthora.

  • nematódy koreňového uzla – sú malé červy žijúce v pôde, ktoré sa živia koreňmi stromov. Ich kŕmenie spôsobuje, že korene ginka vytvárajú hálky, ktoré bránia koreňom absorbovať vodu a živiny. Liečba chorôb ginka, ktoré zapríčiňujú háďatká koreňového uzla, je náročná. Jediné, čo môžete urobiť, je začať obhospodarovať choré stromy ginko pridaním kompostu alebo rašeliny do pôdy, čo stromom pomôže spracovať živiny. Ak sa vážne nakazia, budete ich musieť odstrániť a zničiť. V každom prípade je lepšia prevencia. Kúpte svoj mladý strom v renomovanej škôlke.
  • hniloba koreňov Phytophthora – je ďalšou z príležitostne sa vyskytujúcich chorôb ginka. Tieto patogény prenášané pôdou môžu spôsobiť, že ak sa strom nelieči, v priebehu niekoľkých rokov zomrie. Liečba týchto typov chorôb ginko stromov je možná. Mali by ste použiť fungicídy obsahujúce zložku fosetyl-al. Postupujte podľa pokynov na štítku.

 

Plody ginko biloba

Ako sme už spomenuli, samičí strom prináša ovocie. Ginko je dvojdomé, čo znamená, že samčie a samičie kvety kvitnú na oddelených stromoch. Plod je mäsitý, hnedasto oranžový, asi ako čerešňa. Napriek tomu, že strom nebude rodiť, kým nebude mať asi 20 rokov, raz to urobí a meškanie nahradí podivuhodnou produkciou.

Veľké množstvo ovocia opadáva zo stromu, pričom spôsobuje nielen neporiadok, ale roztlačené ovocie tiež uvoľňuje pomerne nepríjemný zápach. Všetci súhlasia s tým, že aróma je nepríjemná, ale do akej miery, to je individuálne- niektorí ju opisujú ako zrelý hermelín, alebo zatuchnuté maslo a iní ju porovnávajú skôr so psími výkalmi.

Plody gingko biloba

Plody gingko biloba – nakoľko je ich „vôňa“ nepríjemná je na individuálnom posúdení

 

➡️ Jadrá Ginko biloba

Východoázijci považujú konzumáciu orechov Ginko biloba za pochúťku. Orechy svojim vzhľadom pripomínajú pistácie s jemnou, hustou textúrou, ktoré niekomu chutia ako kombinácia edamame, zemiakov a píniových orieškov a iným chutia ako gaštan. Orech je v skutočnosti semeno a predáva sa v Kórei, Japonsku a Číne ako „strieborné marhuľové jadierko“. Obvykle sa pred jedlom opekajú a používajú sa do dezertov, polievok a k mäsu. Sú však mierne toxické. Naraz by sa malo zjesť iba niekoľko semien.

A ak by útočný zápach a toxické zlúčeniny nestačili na to, aby odradili od konzumácie, ginko má v rukáve ďalšie eso. Vonkajší mäsitý obal semena obsahuje chemikálie, ktoré môžu mať za následok dermatitídu, alebo pľuzgiere podobné tým, ktoré spôsobuje jedovatý brečtan.

 

Pre ktorú odrodu ginko sa rozhodnúť?

Samčí strom ginko je skvelým doplnkom väčšiny záhrad. Môžete si zvoliť rastový zvyk, veľkosť a ďalšie charakteristiky výberom z niekoľkých typov stromov gingko:

Jesenné zlato“ a „Magyar“ sú bežné samčie odrody so symetrickými, kužeľovitými tvarmi, dobrou farbou lístia a stredným tempom rastu. „Princeton Sentry“ je úzky, vysoký až 18m, ale široký iba 7m, takže je dobrým kandidátom na pouličný strom. „Jade Butterfly“ je trpasličie gingko, dorastá iba do 3 až 6 m. „Pendula“ je ovisnutá forma, ktorá dorastá do výšky 3,5 m a má horizontálne vetvy s mierne klesajúcim oblúkom.

Kultivary samčích a samičích stromov majú často rôzne názvy, preto sa uistite, že ste vybrali mužský strom, ak teda chcete strom, ktorý má nízke nároky na údržbu a nebude prinášať (smradľavé) ovocie.

 

💡Ak sa rozhodnete pre pestovanie ginko v kvetináči, možno si ho vyberiete práve tu⤵

Nova Grow záhradný záhon
179,90 €
Modu Grow 50 vyvýšený záhon
99,91 €
Altiplano Cubic vyvýšený záhon
71,91 €
Solid Grow Rust kvetináč
89,91 €

Pozrieť ďalšie

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.