Stĺpovité ovocné stromy – aké sú ich výhody a ako sa o ne starať? + skúsenosti s ich pestovaním

Georgina Babinová Téma 21. mája 2021 0

Čo sú to vlastne stĺpovité ovocné stromy? Tieto k mestu priateľské stromčeky sú ideálne pre tých, ktorí majú malú záhradu a sú úžasnými rastlinami pre každého záhradkára, ktorý podniká malé kroky za veľkým záhradkárskym snom. Priestorovo úsporné stĺpovité stromy sú atraktívne, aj plodné a sú príjemným akcentom každého balkónu alebo terasy. Ale ešte aj 30 rokov po ich uvedení na trh sú tieto neobvykle úzke a vzpriamene rastúce stromčeky, stále akosi cudzie a neznáme. V našom článku sa pokúsime stručne a jasne priblížiť najdôležitejšie tipy týkajúce sa ich pestovania a starostlivosti.

💡 Pri starostlivosti o stĺpovité ovocné stromy sa vám zídu kvalitné záhradné nožnice:

Viac záhradných nožníc

💡💡 u nás nájdete celý test záhradných nožníc

 

Prečo pestovať stĺpovité ovocné stromy?

Tieto plodonosné stromy sú nádhernými rastlinami a na svoj rast potrebujú menej pôdy a priestoru, čo je ideálne pre každú malú záhradu, alebo ak máte dom, alebo byt s balkónom a chcete pridať život neúrodnému priestoru. Stĺpovitý ovocný strom môže po dosiahnutí dospelosti dorásť až do výšky 2,5 až 3 m a šírky 60 až 90 cm. Celkom malé, že? Štandardné stromy dorastajú až do výšky 6 m a môžu dorásť aj pomerne do široka. Aj keď stĺpovité ovocné stromy dorastajú len do malej výšky, ovocie, ktoré rodia, má normálnu veľkosť. Z tohto hľadiska sú tiež úžasné!

Vďaka ich kompaktnej veľkosti nebude konečný výnos nikdy taký ako u tradičného stromu. Skutočnosť, že môžu byť vysadené iba o 60-90 cm od seba, to však viac ako vynahrádza a usadený strom bude produkovať až 10 kg ovocia. Teraz predpokladajme, že priemerná malá záhrada je veľmi skromná, 5 m dlh a že kordóny sú vysadené iba na jednej strane hranice záhrady. Prepočítajte si to a zistíte, že tento rad vám ponúkne 80 kg domácej dobroty za sezónu – a to všetko na páse zeme nie väčšom ako pár metrov. Skvelé je aj to, že od nich môžete očakávať, že budú plodiť aj 20 rokov. Ich vitalita, krása a nádherné ovocie z nich robí vynikajúci doplnok každého domova vrátane malých, obmedzených priestorov. Najúspešnejšie kordóny tvoria jablká a hrušky, hoci aj čerešne a slivky sa dajú takto pestovať.

Kvitnúca stĺpovitá jabloň

 

➡️ Kde pestovať stĺpovité ovocné stromy?

Skutočnou krásou pestovania stĺpovitých ovocných stromov je ich nenáročná starostlivosť a ľahký prístup k nim. Stromy sa najlepšie pestujú pri stene alebo plote, aby zachytili odrazené teplo, ktoré pomôže dozrieť ovociu. Kordóny sa dajú pestovať aj voľne stojace proti vodorovným drôtom uviazaným na statných zvislých stĺpikoch, ktoré majú naprieč najmenej 10 cm. Ich pestovanie týmto spôsobom otvára možnosť použiť kordóny ako živú stenu na rozdelenie oblastí záhrady – aký lepší spôsob by ste našli na vyznačenie hranice zeleninových záhonov?

 

Výsadba

Pripravte pôdu pre každý strom tak, že odstránite všetku burinu a potom do bezprostredného okolia zahrabete aspoň vedro plné (najlepšie dve) dobre zhnitého hnoja, alebo kompostu. Pridajte niekoľko hrstí kostnej múčky, aby ste pomohli koreňovému systému. Vysokú bambusovú palicu priviažte do drôtených podpier, kde nakoniec vyrastie stonka každého stromu a bambus podľa potreby upravte. Stonke bude poskytovať oporu.

 

➡️ Výsadba do záhrady

Každý kordón zasaďte 60 – 90 cm od seba a strom nakloňte, aby sa stretol so svojou palicou. Dbajte na to, aby spojka, v ktorej sa stonka stretáva s podpníkom, sedela nad úrovňou zeme. Táto spojka je identifikovateľná ako vydutie v spodnej časti stonky. Zvyčajne vychádza z jednej strany podpníka. Kmeň priviažte o bambusovú palicu a spevnite pôdu okolo koreňov jemným zatlačením chodidlami. Dobre zalejte a pokračujte v polievaní aj počas akýchkoľvek suchých období.

 

➡️ Výsadba do kvetináčov

Stĺpovitým ovocným stromčekom sa darí aj v kvetináčoch, vďaka čomu máte väčšiu kontrolu nad ich pestovateľským prostredím. Stromy pestované v kontajneroch môžete presunúť na iné miesto, aby ste ich chránili pred nepriaznivým počasím, alebo ich počas vlny horúčav presunúť na čiastočne tienisté stanovište. Vhodná veľkosť kvetináča pre stĺpovitý strom je asi 50 cm široký aj hlboký. Aby ste čo najlepšie využili malý priestor, môžete pod stĺpovité ovocné stromy vysadiť drobné kvitnúce rastliny.

Na dlhodobé pestovanie odporúčame použiť kvetináč skôr svetlej farby; črepník by nemal byť čierny, pretože inak sa v zime príliš zahrieva a poskytuje stromu príliš dobré klimatické podmienky. Odporúčaným substrátom je štrukturálne silná zemina. Pri prezimovaní zvoľte tienisté a chránené miesto s čo najmenším priamym slnečným žiarením. Keď teploty klesnú pod -5 ° C, kvetináč a spodná časť stonky by mali byť zabalené izolačným materiálom. Ochrana pred teplom a slnečným žiarením je dôležitejšia ako ochrana pred chladom.

 

💡 Neviete, kde si tieto stromčeky zaobstarať?

Stĺpovité ovocné stromy - hruškaAj keď ste možno doteraz o stĺpovitých ovocných stromoch nepočuli, určite pri ich zháňaní nebudete mať problémy. Mnoho rozličných odrôd tohto typu ovocných stromov je bežne dostupných nielen v záhradných centrách, ale aj online v neustále sa rozširujúcej sieti rôznych e-shopov.

 

 

Starostlivosť

Pretože sú to malé stromčeky s malými koreňovými systémami, stĺpovité ovocné stromy si vyžadujú pravidelnú zálievku po celý rok. Pôda by nikdy nemala byť príliš rozmočená alebo príliš suchá. Stĺpové stromy reagujú na vyvážené tekuté hnojivo aplikované počas vegetačného obdobia približne každé 4 týždne. Zriedená rybia emulzia je ideálnym organickým hnojivom používaným buď v koreňovej zóne pri polievaní, alebo ako postrek na listy, alebo sa môžete rozhodnúť pre hnojivo s postupným uvoľňovaním raz ročne. Či už sú vaše stromy v zemi alebo v kvetináčoch, na jar ich zakryte kompostom o hrúbke 2,5 až 5cm, aby ste pomohli obnoviť pôdu.

 

➡️ Orezávanie

Kordónový ovocný strom neostane kordónom, ak nie je správne orezaný. Našťastie je to veľmi jednoduchý proces! Rovnako ako tvarovanie stromu pomôže aj jeho orezanie, ktoré spomalí rast – myslite na to ako na menej extrémnu formu bonsai.

Kľúčové orezávanie prichádza koncom leta, keď sú nové bočnice, ktoré vychádzajú z hlavnej stonky, odrezané späť na tri listy. Výhonky vyprodukované z laterálnych častí – existujúce krátke stonky, ktoré nesú ovocie – sa odrežú späť na jeden list za bazálnym klastrom. Tento rez sa často vykonáva s plodmi, ktoré sú ešte na konári a prinúti strom, aby sa sústredil na produkciu kvetných pukov nasledujúcej jari, čo je samozrejme dobrá správa.

Zimný rez, keď je strom v pokoji, zahŕňa zriedenie preplnených odnoží a vyrezanie všetkých skutočne starých, ktoré zlyhávajú pri plodení. To umožní cirkuláciu väčšieho množstva vzduchu, čím sa zlepší všeobecné zdravie stromu a podporí sa nový produktívny rast, ktorý sa rozbehne tam, kde starý rast skončil. Jediné ďalšie orezávanie, ktoré je potrebné zvážiť, je, keď hlavný kmeň dosiahne požadovanú výšku. V tomto okamihu je nový výrastok na konci stonky každú jar orezaný späť iba na jeden list.

 

 

Opeľovanie

Mnoho z ovocných stromov je samoopelivých. Niektoré odrody jabĺk, hrušiek, sliviek a čerešní však nie sú a budú si vyžadovať opeľovače rovnakého druhu. Pre pomoc pri identifikácii toho, ktoré stromy budú „spolu“ vychádzať sú vytvorené opeľovacie skupiny. To v zásade oddeľuje odrody podľa období kvitnutia; hlavným kritériom pre dobré opelenie je, aby boli kvety otvorené súčasne. Aj keď pre kauzálneho pozorovateľa môžu jablone vyzerať, že všetky kvitnú súčasne, v skutočnosti to nie je pravda. Počas krátkeho, času kvitnutia odrody začnú a skončia kvitnutie v rôznych časoch. Ak vyberiete dva stromy s rôznymi obdobiami kvitnutia, môžu sa navzájom minúť ako milenci stratení v hmle … Ak to znie príliš komplikovane, nebojte sa. Systém je ľahko pochopiteľný a ak ste predsa len trochu zmätení, špecializovaná škôlka s ovocnými stromami vám dokáže pri výbere poradiť.

 

✅ A takto to funguje:

Odrody majú číselnú alebo písmenkovú predponu a sú zatriedené do opeľovacích skupín A, B, C alebo D alebo 1,2,3 alebo 4. Musíte sa len ubezpečiť, že vami vybrané odrody sú v rovnakej alebo v priľahlej skupine. Pretože sa určité obdobie kvitnutia prekrýva, môžete si zvoliť napríklad 2 skupiny opeľovania „B“ alebo „A“ a „B“ spolu alebo „B“ a „C“ a bude to stále fungovať. To, čo nemôžete urobiť, je pretrhnúť reťaz a vynechať jednu skupinu – napríklad „A“ a „C“ .

 

 

Možné problémy a ich riešenie

Vaše stĺpovité ovocné stromy môžu trpieť rovnakými škodcami a chorobami ako všetky ostatné ovocné stromy. Našťastie ich kompaktný tvar a výška výrazne uľahčujú ošetrenie akýchkoľvek problémov. Existujú však aj kultivary, ktoré sú odolné proti škodcom a chorobám. Napríklad jablká Blenheim Orange sú odolné proti múčnatke. „Newton’s Wonder“ je odolný voči rakovine a „Discovery“, „Sunset“ a „Ashmead’s Kernel“ sú odolné voči chrastavitosti. Tieto odrody sa oplatí vysadiť vždy, keď je to možné: všetky sú známe a chutné, ideálne na stĺpovité pestovanie.

 

⛔️ Škodcovia

Existuje veľa škodcov, ktorí môžu mať vplyv na zdravie vášho stromu a nakoniec aj vašej úrody. Nižšie sú uvedené niektoré z najhorších páchateľov:

  • Rhagoletis pomonella
  • Cydia pomonella
  • Conotrachelus nenuphar
  • Štítnička nebezpečná

Existuje veľké množstvo univerzálnych chemických postrekov na ovocné stromy, ktoré pomôžu v boji proti škodcom. Použite ich za súmraku keď nie je v okolí opeľujúci hmyz. Pamätajte, že chemická kontrola často zabije užitočný hmyz, rovnako ako škodcov, takže skúste najskôr myslieť na použitie možností bez obsahu chemikálií.

Na začiatku jari použite netoxický záhradnícky olej bez chemikálií na udusenie spiaceho hmyzu a jeho vajíčok. Nastriekajte ho na strom skôr, ako sa objavia nové listy. Insekticídne mydlové výrobky sú ďalším účinným spôsobom boja proti škodcom – najmä voškám, ktoré sú najbežnejším hmyzom sajúcim šťavu. Ide o biologicky odbúrateľnú metódu kontroly, ale nie organickú.

Udržiavanie čistej, upratanej plochy bez buriny a pohrabanie všetkého spadnutého lístia a zvyškov odpadu pomôže odstrániť všetky potenciálne úkryty pre škodcov. Výsledkom je, že to určitým spôsobom eliminuje problém so škodcami.

Choré listy jablone

 

⛔️ Choroby

Najbežnejšie problémy sú:

Najlepším postupom je nechemická kontrola, ktorá zahŕňa vyrezanie infikovaných výbežkov, listov a plodov a správnu likvidáciu postihnutých častí, aby sa zabránilo šíreniu spór plesní.

Udržujte čistý a uprataný priestor na výsadbu, starajte sa o rastliny a pravidelne ich prerezávajte, aby ste udržali tieto plesňové choroby na uzde. Rovnako ako u všetkých rastlín, aj tu vždy existuje riziko škodcov a chorôb. Ak budete mať dobrý návod a správne záhradnícke postupy, zistíte, že pestovanie vlastného ovocia je nielen uspokojivé, ale aj jednoduchý spôsob, ako byť trochu sebestačnejší.

 

💡 TIP: Ak vás pestovanie mini stromčekov neoslovilo a zostávate radšej pri „klasike“ množstvo užitočných informácií vám ponúkne náš článok venovaný technikám spojeným so starostlivosťou o ovocné stromy.

 

Stĺpovité ovocné stromy – výhody a nevýhody ich pestovania

Hlavnou výhodou týchto odrôd je vysoký výnos pri mimoriadnej kompaktnosti stromov. Kordóny zaberajú v záhrade veľmi málo miesta. A pretože sú vysoko dekoratívne, nie je potrebné im vyhradiť samostatné miesto, je vyslovene žiaduce vysádzať v rade pozdĺž plotu alebo záhradných chodníkov.

Plody prvých odrôd stĺpovitých ovocných stromov sa v horšom prípade líšili od klasických odrôd – boli skôr menšie a tvrdé. Ale ako výsledok tvrdej práce chovateľov v posledných desaťročiach sa objavili moderné odrody stĺpových stromov s vynikajúcim, veľkým, chutným a šťavnatým ovocím. O kordóny je ľahko sa starať, úrodu z nízkych stromov je možné zbierať bez rebríkov, pretože plody sú v dosahu rúk a všetko je viditeľné. To priaznivo odlišuje stĺpovité ovocné stromy od obyčajných, u ktorých je väčšina ovocia umiestnená vysoko, v hustej korune. Keďže sú ťažko dostupné, často prezreté padajú na zem.

Nevýhoda stĺpovitých ovocných stromčekov je jediná – potrebujú neustálu dôkladnú starostlivosť, predovšetkým polievanie. Všetky agrotechnické operácie by sa navyše mali vykonávať správne a včas, inak hrozí riziko straty nielen úrody, ale aj samotných stromov.

Pred založením stĺpovitej záhrady zvážte klady a zápory. Preštudujte si eventuálne recenzie a skúste sa porozhliadnuť po internetových fórach, kde si už ostrieľaní záhradkári vymieňajú svoje skúsenosti. Áno, tieto stromčeky vyžadujú pozornosť. Ale ak dodržíte podmienky potrebné pre vývoj a plodenie, poďakujú sa vám úžasným ovocím.

 

Prinášame vám zopár odkazov na diskusné fóra, kde sa dozviete aké sú skúsenosti s pestovaním tohto druhu stromčekov:

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.