Vyberáme najlepší jogurtovač (7 recenzií) + ako si vyrobiť domáci jogurt

Redakcia DoDomácnosti.sk Test 0

Celkoví víťazi testu

Klarstein Gaia jogurtovač, 12 pohárov Delimano Joy 1,4 L jogurtovač Severin JG 3525 Bravo jogurtovač 7x150ml
Víťaz testu Ľudová voľba Pre náročných Zlatá stredná cesta
Klarstein Gaia, čierny, jogurtovač, 12 pohárov, časovač, nerezová oceľ
Joy Delimano 1,4 L Jogurtovač
Severin JG 3525
Bravo jogurtovač 7x150ml
 1. až 12 samostatných uzatvárateľných nádob
 2. veľký objem
 3. priehľadný kryt
 4. časovač
 5. podsvietený displej
 1. lacný
 2. veľký objem
 3. jednoducho sa ovláda
 1. automatické vypnutie
 2. časovač
 3. viacero tipov na recepty
 4. priehľadný kryt
 1. lacný
 2. jednoduchá obsluha
 3. kompaktné rozmery
 1. niektorí zákazníci tvrdia, že uzáver na pohárikoch dobre netesní
 1. nemá časovač
 1. vyššia cena
 1. nemá časovač
 2. uzáver nie je priehľadný
Objemný jogurtovač s časovačom a so samostatnými nádobami na prípravu jogurtu s viacerými praktickými funkciami a za rozumnú cenu. Lacný jogurtovač s veľmi jednoduchou obsluhou, v ktorom na jedenkrát pripravíte až 7 kelímkov domáceho jogurtu. Stredne veľký jogurtovač vybavený časovačom, priehľadným krytom a automatickým vypnutím pre dokonalú kontrolu nad prípravou domáceho jogurtu. Lacný a jednoduchý jogurtovač, v ktorom na jeden raz môžete pripraviť až sedem pohárikov s domácim jogurtom.
42,90 € 19,42 € 35,70 € 26,90 €
Zobraziť ponuku
Zobraziť ponuku
Zobraziť ponuku
Zobraziť ponuku
Ak si radi pochutíte na jogurtoch a uvažujete o tom, že by ste chceli skúsiť takúto zdravú pochúťku vyrobiť doma, rozhodne k tomu potrebujete kvalitný jogurtovač. Pomocou jogurtovača si pripravíte tento kyslomliečny výrobok doma podľa vlastných predstáv a budete mať nad jeho zložením a kvalitou maximálnu kontrolu.

Jogurtovač je jednoduché zariadenie, ktoré nie je náročné na obsluhovanie. Jogurty si pomocou neho vytvoríte presne podľa vašej chuti a navyše vás takéto kvalitné jogurty v konečnom dôsledku budú stáť menej ako tie kupované. V našom teste jogurtovačov vám poradíme, podľa čoho si tento prístroj vybrať a na čo pri jeho výbere zamerať pozornosť. Okrem toho vám prinesieme aj tipy na recepty na prípravu chutného domáceho jogurtu.

V teste najlepších jogurtovačov za rok 2020 sme sa podrobnejšie pozreli na parametre 7 modelov a zisťovali sme, aké majú výhody i nevýhody. Najlepšie sa spomedzi výrobcov v našom teste umiestnili značky Klarstein, Severin a Delimano.

Ako si vybrať jogurtovač?

 • typ jogurtovača: rozhodnite sa, či chcete jogurtovač s jednou nádobou alebo s viacerými menšími uzatvárateľnými nádobami
 • veľkosť: všímajte si, aký má jogurtovač objem. Pre menšie domácnosti bude jogurtovač s 12 nádobami zbytočný.
 • príkon: jogurtovače nepatria k zariadeniam s vysokou spotrebou elektrickej energie, avšak prístroje s vyšším príkonom vám pripravia jogurt za kratší čas
 • funkcie: na trhu nájdete jednoduché jogurtovače, ktoré len zapnete alebo vypnete, ale i prepracovanejšie modely s časovačom a funkciou automatického vypnutia po uplynutí prípravy jogurtu

Najlepšie Jogurtovače na základe porovnávacieho testu 2020

Recenzie 7 najlepších jogurtovačov pre rok 2020

1. Klarstein Gaia jogurtovač, 12 pohárov

Príkon: 21,5 W ● Počet nádob a objem: 12*210 ml

Klarstein Gaia, čierny, jogurtovač, 12 pohárov, časovač, nerezová oceľ

Jogurtovač Klarstein vám umožňuje na jeden raz pripraviť až 2,5 litra jogurtu. Jogurtovač obsahuje 12 pohárikov so skrutovacími uzávermi, pričom jeden pohárik má objem 210 ml. Jogurtovač má príkon 21,5 W a jeho výhodou je, že hoci v ňom viete pripraviť až 12 porcií jogurtu, je kompaktný a vhodný aj do menších domácností. Jogurtovač má protišmykové nožičky a priehľadný kryt, vďaka ktorému budete mať dokonalú kontrolu nad prípravou jogurtu. Konštrukcia zariadenia je jednoduchá a má nerezový rám, jednoducho sa čistí.

Jogurtovač je vybavený ochranou proti prehriatiu a nie je náročný na obsluhu. Oceňujeme, že je možné individuálne nastaviť dobu prípravy jogurtu. Disponuje tiež podsvieteným displejom a aj funkciou časovača, takže príprava jogurtu pomocou neho je skutočne pohodlná a jednoduchá.

Výhody

 • až 12 samostatných uzatvárateľných nádob
 • veľký objem
 • priehľadný kryt
 • časovač
 • podsvietený displej

Nevýhody

 • niektorí zákazníci tvrdia, že uzáver na pohárikoch dobre netesní

Verdikt: Objemný jogurtovač s časovačom a so samostatnými nádobami na prípravu jogurtu s viacerými praktickými funkciami a za rozumnú cenu.

Naše hodnotenie:

Cena: 42,90 €

Zobraziť ponuku
Detail


2. Severin JG 3525

Príkon: 13 W ● Počet nádob a objem: 7*150 ml

Severin JG 3525

Jogurtovač Severin JG 3525 má vo svojej výbave 7 pohárov, pričom každý má objem 150 ml. Príkon zariadenia je naozaj nízky, len 13 W, takže spotreba elektrickej energie je nízka. Jogurtovač Severin má guľatý tvar a je z brúsenej ocele a vďaka farebným uzáverom na pohárikoch má aj zaujímavý dizajn. Kryt jogurtovača je priehľadný, a tak máte dobrý prehľad o príprave vášho jogurtu.

Prístroj pre výrobu jogurtov Severin je vybavený otočným časovačom, na ktorom si viete nastaviť čas až na 15 hodín. Nechýba ani svetelná kontrolka a automatické vypnutie po uplynutí nastaveného času. Páči sa nám, že na prístroji nájdete QR kód pre okamžité načítanie receptov na prípravu jogurtu cez váš smartfón.

Výhody

 • automatické vypnutie
 • časovač
 • viacero tipov na recepty
 • priehľadný kryt

Nevýhody

 • vyššia cena

Verdikt: Stredne veľký jogurtovač vybavený časovačom, priehľadným krytom a automatickým vypnutím pre dokonalú kontrolu nad prípravou domáceho jogurtu.

Naše hodnotenie:

Cena: 35,70 €

Zobraziť ponuku
Detail

Pre náročných


3. Delimano Joy 1,4 L jogurtovač

Príkon: ? ● Počet nádob a objem: 7*200 ml

Joy Delimano 1,4 L Jogurtovač

Jogurtovač Joy od Delimano vám umožňuje pripraviť si na jeden raz až 7 pohárov jogurtu. Každý pohárik má objem 200 ml a príprava jogurtu v tomto jogurtovači by mala trvať približne 6 hodín. Nádoby na prípravu jogurtu sú vybavené uzávermi a je možné umývať ich v umývačke riadu.

Jogurtovač Delimano je vybavený priehľadným vekom, a tak budete mať prehľad o príprave vášho jogurtu. Nemá však časovač ani funkciu automatického vypnutia po skončení procesu výroby jogurtu. Súčasťou návodu na použitie je aj niekoľko tipov na prípravu chutných domácich jogurtov. Údaje o príkone zariadenia sme nenašli. Čo sa týka ceny, Delimano jogurtovač patrí k tým lacnejším na trhu.

Výhody

 • lacný
 • veľký objem
 • jednoducho sa ovláda

Nevýhody

 • nemá časovač

Verdikt: Lacný jogurtovač s veľmi jednoduchou obsluhou, v ktorom na jedenkrát pripravíte až 7 kelímkov domáceho jogurtu.

Naše hodnotenie:

Cena: 19,42 €

Zobraziť ponuku
Recenzia

Ľudová voľba


4. Bravo jogurtovač 7x150ml

Príkon: 13 W ● Počet nádob a objem: 7*150 ml

Bravo jogurtovač 7x150ml

Jogurtovač Bravo je vybavený siedmimi samostatnými pohármi na prípravu jogurtu s objemom 150 ml. Zaujímavá je možnosť automatickej regulácie teploty, vďaka ktorej môže prebiehať celý proces fermentácie jogurtu. Príprava jogurtu pomocou tohto prístroja trvá zvyčajne okolo 6 hodín.

S jogurtovačom Bravo sa dobre pracuje, avšak chýba možnosť nastavenie časovača a uzáver na zariadení nie je priehľadný. Príkon zariadenia je len 13 W, a tak ide o úsporný domáci spotrebič. Cenovo patrí k tým najlacnejším, je kompaktný a vhodný do malých a stredne početných domácností.

Výhody

 • lacný
 • jednoduchá obsluha
 • kompaktné rozmery

Nevýhody

 • nemá časovač
 • uzáver nie je priehľadný

Verdikt: Lacný a jednoduchý jogurtovač, v ktorom na jeden raz môžete pripraviť až sedem pohárikov s domácim jogurtom.

Naše hodnotenie:

Cena: 26,90 €

Zobraziť ponuku
Detail

Zlatá stredná cesta


5. Steba JM2

Príkon: 21 W ● Počet nádob a objem: 12*200 ml

Steba JM2

Jogurtovač značky Steba je vybavený 12 pohárikmi s objemom 200 ml a s praktickým uzáverom pre jednoduché skladovanie a prípadne aj prenášanie hotových jogurtov. Má elegantný dizajn a jednoducho sa obsluhuje. Príkon tohto zariadenia na výrobu domáceho jogurtu je 21 W.

Jogurtovač Steba má priehľadné veko, a tak môžete sledovať prípravu jogurtu. Je tiež vybavený časovačom a LCD displejom. Po ukončení uplynutého času vás na to upozorní zvukový signál. Tento prístroj na domácu prípravu jogurtu sa jednoducho čistí a súčasťou návodu na použitie sú aj recepty na chutné a zaujímavé jogurty.

Výhody

 • priehľadné veko
 • časovač
 • zvukový signál

Nevýhody

 • vyššia cena

Verdikt: Prepracovanejší jogurtovač pre náročnejších zákazníkov, v ktorom pripravíte na jeden raz až dvanásť jogurtov. Vybavený je časovačom a akustickou signalizáciou.

Naše hodnotenie:

Cena: 54,91 €

Zobraziť ponuku
Detail


6. Ariete Yogurella ART 621

Príkon: 20 W ● Počet nádob a objem: 1 nádoba s objemom 1 l

Ariete Yogurella ART 621

Jogurella je kompaktné zariadenie na prípravu domáceho jogurtu. Jogurtovač je vybavený len jednou nádobou, v ktorej môžete pripraviť liter jogurtu. Nádobu s hotovým jogurtom viete uskladniť v chladničke a je možné ju umývať v umývačke riadu.

Tento model jogurtovača má dvojité priehľadné veko, ktoré vám umožňuje sledovať proces zrenia jogurtu. Zariadenie je vybavené aj rozšíreným príslušenstvom na výrobu gréckeho jogurtu. Chýba však časovač či funkcia automatického vypnutia po ukončení procesu zrenia.

Výhody

 • nádobu je možné skladovať v chladničke a umývať v umývačke riadu
 • príslušenstvo na výrobu gréckeho jogurtu
 • kompaktné rozmery
 • lacný

Nevýhody

 • nemá časovač
 • nemá funkciu automatického vypnutia

Verdikt: Cenovo dostupný jogurtovač s jednou nádobou, ktorý je vybavený aj príslušenstvom na výrobu gréckeho jogurtu.

Naše hodnotenie:

Cena: 17,90 €

Zobraziť ponuku
Detail


7. Clatronic JM 3344

Príkon: 14 W ● Počet nádob a objem: 7*160 ml

Clatronic JM 3344

Prístroj na výrobu domácich jogurtov značky Clatronic je vybavený siedmimi pohármi s uzávermi, ktoré majú objem 160 ml. Na jedenkrát si pomocou neho môžete vyrobiť 1,1 litra jogurtu. Jogurtovač má kompaktné rozmery a v kuchyni vám nezaberie veľa miesta.

Ide o jednoduchý model, ktorý sa ľahko ovláda len stlačením jedného tlačidla. Jeho príkon je 14 W, takže spotreba elektrickej energie nie je v prípade tohto zariadenia vysoká. Jogurtovač Clatronic má priehľadný uzáver, takže môžete sledovať proces prípravy jogurtu. Časovačom ani funkciou automatického vypnutia tento model vybavený nie je.

Výhody

 • kompaktné rozmery
 • priehľadné veko
 • jednoduché ovládanie
 • cenovo dostupný

Nevýhody

 • nemá časovač
 • chýba funkcia automatického vypnutia

Verdikt: Jednoduchý jogurtovač kompaktných rozmerov s priehľadným vekom, v ktorom si pripravíte na jeden raz sedem porcií domáceho jogurtu.

Naše hodnotenie:

Cena: 23,50 €

Zobraziť ponuku
Detail


Čo je jogurtovač a ako funguje

Jogurtovač je veľmi jednoduché zariadenie, pomocou ktorého si doma pripravíte lahodné jogurty presne podľa vašej chuti. Ak si chcete toto zariadenie zadovážiť, nebude na škodu, ak sa oboznámite s tým, ako funguje a čo všetko potrebujete na to, aby ste si taký domáci jogurt vyrobili. Úlohou jogurtovača v procese výroby jogurtu je vytvorenie vhodného prostredia pre rozmnožovanie bakteriálnych kultúr potrebných na to, aby mohol jogurt vzniknúť. Jogurt totiž vzniká kvasnými procesmi v mlieku, na ktorých sa podieľajú práve spomínané baktérie. Tieto baktérie potom pôsobia priaznivo aj na naše trávenie.

Jogurtovač

Ako vyrobiť jogurt v jogurtovači?

Na to, aby ste si mohli vyrobiť domáci jogurt v jogurtovači, budete potrebovať aj jogurt z obchodu. Keď si chcete pripraviť domáci jogurt správne, je potrebné kúpiť kvalitný čistý biely jogurt s obsahom živých kultúr, pričom sa vyhýbajte odtučneným produktom s označením “light”. Ak máte možnosť, môžete si zadovážiť aj čistú jogurtovú kultúru.

Ďalšia prísada, ktorú budete pre prípravu jogurtov v jogurtovači potrebovať, je mlieko. Vhodné je čerstvé nepasterizované mlieko priamo od chovateľa kráv, prípadne mlieko z mliečneho automatu. Ak k takémuto mlieku nemáte prístup, zvoľte čerstvé, nie trvanlivé, plnotučné alebo polotučné mlieko z obchodu.

Začnite tým, že v hrnci zohrejete mlieko a tesne pred bodom varu ho vypnete. Mala by sa na ňom vytvoriť koža, takže mlieko by malo mať teplotu asi 80 až 85 stupňov. Potom mlieko nechajte vychladnúť na teplotu približne 50 až 30 stupňov, no myslite na to, že čím bude teplota mlieka nižšia, tým bude príprava jogurtu trvať dlhšie. Potom do mlieka pridáme jogurt, odporúča sa pomer jedna lyžica na liter mlieka, no nájdete tiež recepty odporúčajúce pridať na jeden liter mlieka celý kelímok jogurtu.

Takto pripravenú zmes potom nalejeme do nádobiek jogurtovača, uzatvoríme a nádoby uložíme do jogurtovača. Tu bude jogurtová zmes pracovať približne 6 až 8 hodín a za tento čas by ste mali mať hotový chutný domáci jogurt. Ak chcete mať istotu, že sa vám jogurt podarí a bude poriadne hustý, môžete ho nechať pracovať aj 10 až 12 hodín. Hotový jogurt si môžete potom dochutiť podľa vlastných predstáv.

Na ďalšiu prípravu jogurtu potom môžete použiť už svoj vlastný jogurt, z ktorého odoberiete potrebné množstvo a pridáte ho do mlieka. Domáci jogurt skladujte v chladničke, kde by mal vydržať približne štyri až šesť dní.

Samozrejme, recepty a tipy na to, ako si pripraviť domáci jogurt, vám v prípade kvalitných jogurtovačov prinesie určite aj návod na použitie.

 

Pozrite sa, ako vyzerá príprava jogurtu v jogurtovači v tomto videu:

Ako vyrobiť domáci jogurt - jogurtovač gorenje

 

💡 Recept na domáci vanilkový jogurt z jogurtovača
Domáci jogurt s vanilkou

Domáci jogurt s vanilkou

Ak si chcete vyrobiť chutný domáci jogurt s vanilkou, máme pre vás tip na recept.

Budete potrebovať:

 • 4 šálky kvalitného plnotučného mlieka
 • 1/4 šálky jogurtu s bakteriálnymi kultúrami
 • 3 polievkové lyžice trstinového cukru
 • 1/2 čajovej lyžičky vanilkovej pasty
 • 1/2 čajovej lyžičky vanilkového extraktu

Postup: 

Mlieko zohrejte na teplotu 80 až 85 stupňov, potom odstavte z ohňa a pridajte doň vanilkovú pastu, vanilkový extrakt a cukor. Počkajte, kým mlieko vychladne na teplotu asi 50 stupňov. Potom doň vmiešajte jogurt a zmes nalejte do nádob jogurtovača. Nechajte ho tam približne 8 hodín, potom dajte jogurt na 4 hodiny do chladničky a môžete ho zjesť. Pred podávaním ho môžete dochutiť orieškami, sušeným ovocím či ovsenými vločkami.

Zdroj

 

Prečo si kúpiť jogurtovač?

V prípade, že ešte nie ste pevne rozhodnutý, či si jogurtovač kúpite alebo nie, máme pre vás niekoľko dôvodov, pre ktoré sa tento prístroj oplatí mať doma.

 • máte kontrolu nad kvalitou jogurtu
 • môžete si pripraviť jogurt takej konzistencie, zloženia a chuti, ako si želáte
 • môžete vymýšľať zaujímavé príchute a popustiť uzdu fantázii
 • nemusíte do jogurtu pridávať žiadne konzervačné látky
 • nezaťažujete životné prostredie plastami
 • cena za menšie jogurtovače vôbec nie je vysoká, a tak sa vám investícia čoskoro vráti v príjemnej podobe chutného domáceho jogurtu
 • v konečnom dôsledku ušetríte, pretože príprava 200 ml domáceho jogurtu vás bude stáť okolo 20 centov

 

Ako si vybrať jogurtovač

To, ako funguje príprava jogurtov v jogurtovači, už viete. Ak však neviete, podľa čoho si máte vybrať spomedzi širokej ponuky jogurtovačov na trhu, poradíme vám. Pri výbere je totiž dôležitých viacero základných parametrov, a tak sa poďme na ne pozrieť.

 

Jogurtovač s viacerými samostatnými nádobami

Jogurtovač s viacerými samostatnými nádobami

 

1. Typ jogurtovača

Na trhu nájdete dva rôzne typy jogurtovačov -- jeden vám umožňuje prípravu jogurtu v samostatných menších nádobkách a druhý vyrába jogurt v jednej veľkej nádobe. V prípade jogurtovača, ktorý pripravuje jogurt v jednej nádobe, je potom potrebné hotový jogurt rozdeliť do menších nádob, v ktorých ho budete skladovať. Jogurtovače so samostatnými nádobami majú nádoby zvyčajne vyrobené zo skla, no natrafíte aj na plastové nádobky.

 

2. Veľkosť

Druhý parameter, ktorý by vás pri výbere jogurtovača mal zaujímať, je jeho veľkosť. V prípade, že si zvolíte jogurtovač s viacerými samostatnými nádobami na prípravu jogurtu, je objem jednej nádoby zvyčajne od 150 do 250 ml. To je zhruba objem zodpovedajúci jednému bežnému kelímku jogurtu z obchodu. Najmenšie modely takéhoto typu jogurtovačov obsahujú len dve nádoby, prípadne štyri nádoby. Tie väčšie ich môžu mať až osem, či dokonca dvanásť. Jogurtovače s jednou nádobou na prípravu jogurtu majú rôzny objem, zvyčajne však jeden alebo 1,2 litra. Natrafiť však môžete aj na veľké jogurtovače s nádobou určenou na prípravu až 2,5 litra jogurtu.

 

3. Príkon

Keďže ide o elektrické zariadenie, mal by vás pri výbere jogurtovača zaujímať aj jeho príkon, ktorý je udávaný vo wattoch (W). Platí, že čím má jogurtovač väčší objem, tým aj aj vyšší príkon a teda aj vyššiu spotrebu elektrickej energie. Príkon väčšiny jogurtovačov sa pohybuje zvyčajne na úrovni okolo 20 až 30 W. Modely s väčším objemom môžu mať príkon aj 40 W. V porovnaní s inými domácimi spotrebičmi však ide o celkom malé hodnoty, a tak sa nemusíte obávať toho, že by vám kvôli jogurtovaču dramaticky narástla spotreba elektrickej energie. Hodnota príkonu ovplyvňuje aj to, ako dlho bude príprava jogurtu trvať.

 

4. Funkcie

Rôzne typy jogurtovačov sú vybavené rôznymi funkciami. Vo všeobecnosti ide však o veľmi jednoduché zariadenia, no niektoré z nich sú vybavené funkciami, ktoré vás môžu osloviť. Pozrime sa teda, čo všetko taký jogurtovač dokáže.

 

➡️ LCD a LED displej

Lacné a jednoduché jogurtovače displejom zvyčajne vybavené nie sú. Nájdete ho však na prepracovanejších jogurtovačoch. Na displeji môžete sledovať napríklad čas, ktorý zostáva do ukončenia prípravy jogurtu, prípadne iné údaje.

 

➡️ Časovač

Funkcia časovača je veľmi užitočná a umožňuje vám nastaviť presný čas, kedy má jogurt prestať s prípravou jogurtu. Vhodný je napríklad vtedy, ak si chcete počas noci pripraviť jogurt, ktorý zjete na raňajky. Stačí nastaviť časovač a potom si ráno už len vychutnať čerstvo pripravený domáci jogurt.

 

➡️ Priehľadný kryt

Väčšina jogurtovačov má priehľadný kryt a vďaka nemu vidíte, v akom stave je práve pripravovaný jogurt. Môžete tak vidieť, aká je jeho hustota a prípravu jogurtu máte pod dokonalou kontrolou.

 

➡️ Automatické vypnutie

Ide o veľmi užitočnú funkciu, ktorá sa postará o to, že po skončení prípravy jogurtu sa prístroj automaticky vypne.

 

➡️ Zvukový signál

Zvukový signál je tiež celkom praktická funkcia. Akustickým signálom vám zariadenie dá vedieť, že je váš jogurt hotový.

 

➡️ Svetelný signál

Jeho úloha je rovnaká ako úloha zvukového signálu -- pomocou svetelných diód vás prístroj informuje, že je príprava jogurtu ukončená.

 

➡️ Poháre navyše

Niektoré jogurtovače sú vybavené aj pohármi navyše. Takéto typy by sme odporúčali hlavne početnejším rodinám, v ktorých sa jogurty konzumujú dennodenne. Ide o praktické riešenie, vďaka ktorému si môžete hotový jogurt uchovávať v chladničke a ak si budete potrebovať pripraviť ďalší, nebudú vám chýbať nádoby.

 

➡️ Možnosť prípravy gréckeho jogurtu

Pomocou niektorých modelov jogurtovačov si môžete pripraviť aj grécky jogurt. Slúži na to špeciálne príslušenstvo v podobe sita, avšak takúto výbavu ponúkajú len niektoré modely jogurtovačov.

 

Obľúbené značky a cena

Jogurtovače má vo svojej ponuke viacero značiek, pričom cenovo dostupné jogurtovače ponúka napríklad aj Lidl. Ku kvalitným značkám vyrábajúcim tieto zariadenia patria Klarstein, Severin, Steba, Clatronic, Delimano a iné.

Z hľadiska ceny nájdete na trhu lacnejšie jogurtovače za približne 20 eur, ale i drahšie modely za dvojnásobnú sumu. Tie najlacnejšie jogurtovače sú zvyčajne menšie, avšak nemusí to tak byť vždy. V podstate ide o veľmi jednoduché modely bez nejakých pridaných funkcií.

Ak chcete mať objemnejší jogurtovač vybavený napríklad časovačom či svetelnou alebo zvukovou signalizáciou, budete si zaň musieť priplatiť.

Najlepšie jogurtovače, ktoré patria aj k tým cenovo najnáročnejším a stoja 40 eur a viac, vás potešia napríklad aj LED displejom a do niektorých z nich sa zmestí až 12 pohárikov na jogurt.

 

Časté otázky

Keďže jogurtovač nie je úplne bežným domácim spotrebičom, mnohým zákazníkom sa pri rozhodovaní o jeho kúpe v hlave vynárajú rôzne otázky. Tu je niekoľko najčastejších z nich.

 

Kde môžem kúpiť jogurtovú kultúru?

Ak chcete na prípravu domáceho jogurtu použiť namiesto kupovaného jogurtu jogurtovú kultúru, môžete si ju kúpiť napríklad v niektorých mliečnych automatoch. Nájdete ju však aj v špecializovaných internetových obchodoch či v obchodoch so zdravou výživou.

 

Aké mlieko je vhodné na prípravu jogurtov?

Ako sme už spomínali, jogurt si doma môžete pripraviť v ideálnom prípade z pasterizovaného mlieka priamo od chovateľa kráv, prípadne z mlieka z mliečneho automatu. Pokojne však môžete použiť aj čerstvé, teda nie trvanlivé, mlieko z obchodu, pričom je na vás, či siahnete po polotučnom alebo plnotučnom. Niektoré zdroje uvádzajú, že jogurt si môžete pripraviť dokonca aj zo sušeného mlieka. Z trvanlivého mlieka sa vám pravdepodobne tiež podarí pripraviť jogurt, avšak nebude taký krémový.

Jogurt si doma môžete pripraviť aj zo sójového mlieka, pričom by malo byť pasterizované a malo by obsahovať fruktózu, slad alebo med. Tieto zložky sú nevyhnutné na to, aby došlo k fermentácii.

Určite by ste na prípravu domáceho jogurtu nemali používať ochutené jogurty a mlieko či jogurt po dátume spotreby.

 

✅ Ako dlho vydrží domáci jogurt v chladničke?

Keďže domáci jogurt neobsahuje žiadne konzervačné či iné pridané látky, rátajte s kratšou trvanlivosťou ako je to v prípade kupovaných jogurtov. Domáci jogurt pripravený v jogurtovači by mal v chladničke vydržať približne tri až štyri dni, no môže sa stať, že aj po šiestich dňoch jogurtu nič nebude.

 

✅ Môžem jogurtovač použiť aj na niečo iné?

Niektoré jogurtovače je možné použiť aj na prípravu zmrzliny, no primárne je jogurtovač určený na prípravu jogurtov, prípadne jogurtových nápojov.

 

Tipy na záver

Hoci príprava domáceho jogurtu v jogurtovači nie je náročná, môže sa stať, že narazíte na drobné problémy. Preto tu máme niekoľko tipov, ktoré sa vám pri používaní jogurtovača môžu hodiť.

 • ak po fermentácii, teda po dokončení procesu výroby jogurtu, cítite zápach, jogurt nekonzumujte a skontrolujte, či ste nepoužili pokazené mlieko či jogurt po dátume spotreby
 • správne pripravený jogurt by mal konzistenciou pripomínať hustý puding a mal by mať biely alebo žltý lesk
 • v prípade, že necháte jogurt v jogurtovači príliš dlhý čas, bude veľmi hustý, kyslý a oddelí sa z neho srvátka. Ak vám však takýto jogurt chutí, pokojne môžete čas prípravy jogurtu predĺžiť.

 

Zdroje informácií:

Do testu sme vybrali len z overených eshopov

Ohodnoťte náš test:

Jogurtovače v našom katalógu

Autor článku
Redakcia DoDomácnosti.sk

Tento článok pre vás pripravili redaktori magazínu DoDomácnosti.sk. Hľadáme to, čo vás zaujíma. Testujeme, porovnávame, recenzujeme všetko, čo patrí do domu, bytu, záhrady, či dielne. Kontakty na nás nájdete v sekcii O webe.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.