Ako vyrobiť nábytok z paliet? – do interiéru, záhrady či na terasu + postup

Veronika Štrbová Téma 21. mája 2021 0

Príjemné strávenie času na záhrade alebo terase veľmi závisí od správneho nábytku. Ale nová, kvalitná sada záhradného nábytku môže byť dosť nákladná. Existuje však aj lepší spôsob, ktorý je nielen lacný, ale aj veľmi originálny. Paletový nábytok je zaujímavé a čoraz populárnejšie riešenie. Vyrobiť ho nie je veľmi ťažké a čo je dôležitejšie – nie je to ani drahé. A čo je najlepšie, paletový nábytok nikdy nevyjde z módy, pretože tento nadčasový doplnok sa hodí takmer všade. Prečítajte si nápady a tipy, ako si tento záhradný nábytok vyrobiť svojpomocne a inšpirujte sa rôznymi nápadmi na nový paletový nábytok a doplnky.

👉 Pri výrobe paletového nábytku oceníte pomocníka v podobe kvalitného rázového uťahováku:

Viac rázových uťahovákov

💡💡 u nás nájdete celý test rázových uťahovákov

 

Prečo paletový nábytok?

Čoraz väčší počet ľudí sa rozhoduje pre výrobu vlastného paletového nábytku. To, čo robí toto riešenie tak atraktívnym, je hlavne jeho nízka cena. Cena podobného nábytku ponúkaného výrobcami v obchode je zvyčajne dosť vysoká. Všetko, čo potrebujete na výrobu zaujímavého a jedinečného paletového nábytku, je však len trochu kreativity a niekoľko paliet. Okrem paliet budete neskôr potrebovať napríklad skrutky, skrutkovač, uholník alebo meter.

Podľa najnovších trendov je „DIY nábytok“ štýlovým prvkom dekorácie interiéru, ale aj exteriéru. Recyklácia je tiež dôležitou súčasťou života čoraz väčšieho počtu ľudí. Paletový nábytok je realizáciou obidvoch týchto trendov. Vytváranie predmetov z paliet má veľa výhod. Najdôležitejšie je, že sú mimoriadne lacné. Samozrejme tie najlacnejšie bude treba ešte trochu opracovať predtým, ako z nich začnete vyrábať niečo nové.

👉Výhody paliet:

 • ľahko dostupné
 • nadčasový dizajn
 • za nízku cenu (alebo zadarmo)
 • možnosť z nich vyrobiť rôzne produkty
 • nábytok z paliet je vhodný do interiéru aj do exteriéru
 • jednoduchá montáž a výroba nábytku

 

Aj keď palety zvyčajne nie sú vyrobené z kvalitného dreva, sú veľmi pevné a odolné proti poškodeniu. Preto sú projekty z paletového dreva silné a takýto nábytok majiteľovi slúži dlho. Materiál je ľahký a ekologický. Ak je paletový nábytok navrhnutý dobre, môže byť elegantný a celkom štýlový. Paletový stôl alebo paletová lavica je dokonalým doplnkom škandinávskeho alebo minimalistického štýlu.

 

Kde zohnať palety a aké druhy poznáme

Výhodou paliet je, že sa dajú zohnať naozaj bez problémov. Použité palety viete kúpiť už za 2-3 eurá, od známych dokonca aj zadarmo. Taktiež širokú ponuku paliet nájdete aj na Bazoši. Takéto palety však musíte doma ešte opracovať, aby z nich nevyčnievali triesky či dokonca klinčeky. Rovnako by vám ich vedeli posunúť veľké známe obchody, ako napríklad Hornbach či Obi. Tie sú prevažne nepoškodené a pekne opracované, vhodné na okamžité použitie.

Ak chcete ušetriť svoj čas, palety si môžete objednať aj online. Na výber máte dokonca aj opracovanie či farbu paliet. V tom prípade si však priplatíte. Takáto jedna paleta vás môže vyjsť aj na 20-30 EUR. Avšak, máte to úplne bez práce, stačí sa pustiť hneď do výroby nábytku. Nepoužité nábytkové palety vynikajú dlhou životnosťou, ľahkou údržbou, odolnosťou a stálosťou. Palety majú rozmery klasických europaliet a hobľovaný povrch. Takmer ihneď sa tak môžete pustiť do výroby postele, pohovky, písacieho stola alebo komody z paliet.

Tri druhy paliet

Takéto hotové opracované palety si môžete kúpiť napríklad v Hornbachu

 

Ako sa vyrábajú samotné palety?

Palety sa vyrábajú samozrejme z klasického dreva. Ideálne je, ak sú nosné časti z rovnakého stromu a ložná plocha taktiež. V závislosti od požadovaných vlastností môžu byť všetky časti z toho istého dreva, čo je najčastejší prípad, no pri niektorých paletách môže byť ložná plocha z iného dreva ako nosná časť. Drevo na palety sa obvykle nemorí, používa sa iba vodovzdorný náter. Ten býva veľmi často chemický, aby boli palety odolné nie len voči vplyvom počasia, ale aj prostredia, kde sa obvykle nachádzajú, teda v skladoch.

Opracované drevo sa lepí a následne dáva dokopy pomocou klincov do predpísaného alebo požadovaného tvaru, pričom spoje musia byť veľmi presné. Paleta musí byť presne vyvážená a všetky rozmery musia byť presné s odchýlkou 0,1 milimetra. Ak by neboli, paleta môže prasknúť alebo sa zlomiť, čím môže znehodnotiť tovar a materiál, ktorý je na nej uložený.

 

Druhy paliet

Poznáme dva najčastejšie druhy paliet. Klasické drevené palety a europalety. Aký je medzi nimi rozdiel? Drevené palety sa vyrábajú jednorazovo alebo sa ďalej spracúvajú a predávajú. V tomto prípade hovoríme už o europaletách. Jednorazové palety poznáme z obchodov, kde väčšinou ich cesta aj končí.

Europalety sú viac stabilné a pevné, takže sa dajú použiť aj viackrát. Musíte si však pri nákupe dávať pozor na ich označenie. Europalety typu A sú čisté, svetlé bez nejakých poškodení či plesní. Europaleta B je tmavšia, taktiež bez nejakých poškodení či chorôb, ale v minulosti bolo s ňou už manipulované. Europaleta C si zachováva svoj tvar, ale je už značne poškodená. Vďaka svojej pevnosti sú europalety vhodnejšie na výrobu nábytku z paliet.

Vďaka svojim univerzálnym rozmerom a mimoriadnej odolnosti sú europalety najobľúbenejšou voľbou pre paletový nábytok. Sú vyrobené z impregnovaného a tepelne opracovaného dreva. Pre projekty domácich paliet však môžete použiť akýkoľvek druh drevenej palety.

 

Vlastnosti paliet

Maximálna nosnosť paliet predstavuje 1000 až 3000 kilogramov a rozmery od 60 x 60 centimetrov až do 220 × 220 centimetrov pri výške od 8 do cca 20 centimetrov. Najčastejšie sa používajú takzvané EUR palety, prezývané aj europalety. Tie majú výšku 14,4 centimetra, šírku 120 centimetrov a hĺbku 80 centimetrov. Ich nosnosť je 1500 kilogramov. Môžete sa tiež stretnúť s rozmermi 10 x 100 x 120 centimetrov, ide o ISO palety. Hmotnosť EUR paliet je v rozmedzí 20 až 24 kg.

 

👉 Ak by ste chceli luxusnejší paletový nábytok bez starostí, možnosťou je kúpa hotového paletového nábytku:

Pozrieť ďalšie

 

Výroba paletového nábytku

Pri výrobe nábytku a doplnkov z paliet sa medze vašej kreativite nekladú. Z paliet môžete vyrobiť skutočne všeličo od klasického záhradného posedenia cez postele, konferenčné stolíky, komody, stoly, taburetky, až po pohovky, regály či malé skrinky. Krásne ukáže aj stojan na kvetináče. Inšpirácie na výrobu paletových výrobkov nájdete nižšie.

Vďaka svojmu rustikálnemu charakteru sú europalety perfektným materiálom na výrobu nábytku s opotrebovaným vzhľadom („used look“). S trochou kreativity si individualizovaný interiérový i exteriérový nábytok z lacného paletového dreva môže vyrobiť naozaj každý.

Keďže palety pôvodne neboli plánované ako materiál na výrobu nábytku, je najskôr potrebné ich na tento účel pripraviť. Pretože drevo na výrobu paliet navyše väčšinou pochádza z ihličnatých stromov, mali by ste ho – najmä v prípade trvalého vonkajšieho použitia, natrieť základnou farbou a lazúrou alebo nalakovať. Drevo borovice, smreka alebo jedle navyše v dôsledku napadnutia hubami často zmodrie, čo v konečnom dôsledku uľahčuje prenikanie vody do dreva a trhanie vlákien. Preto drevo ošetrite aj ochranou proti modraniu.

👉 Výroba jednoduchej pohovky z paliet:

Jak vytvořit pohovku z palet - DIY

 

➡️ Záhradný paletový nábytok

Veľmi dobrým benefitom paletového nábytku je jeho využitie v exteriéri. Vyrobiť si môžete nielen nábytok z paliet na terasu, ale aj paletové sedenie či dokonca altánok. Je to skutočne najjednoduchšia forma výroby nábytku pre vašu domácnosť a nemusíte byť žiadny profesionál v tomto obore, určite to zvládnete ľavou zadnou. Ak by ste potrebovali pomoc, určite nájdete na internete množstvo videí, ako postupovať pri výrobe paletového nábytku.

Ak nie ste príliš nároční, za pár minút si dokážete aj sami vyrobiť napríklad paletové posedenie. Potrebovať budete len tri palety, kladivo a klince, a potom už len doplnky v podobe matracov či podsedákov, ktoré chcete použiť na sedenie. Najjednoduchší postup je dve palety priklincovať na seba a tretiu zvislo z bočnej strany priklincovať k nim. Tým pádom tretia paleta bude slúžiť ako operadlo. Na vrchnú paletu položíte nejaký matrac, podušku či podsedák a máte hotový nábytok presne podľa vašich predstáv a takmer úplne bez nákladov. V prípade potreby si môžete palety pred výrobou opracovať či namaľovať.

👉 Takto môže vyzerať vaše paletové sedenie na terasu:

 

➡️ Posteľ z paliet

Možno by ste to ani nepovedali, ale posteľ z paliet je stále populárnejšou alternatívou na spanie. Vašej spálni dodá super šmrnc, ušetríte a upraviť si ju môžete podľa vašich požiadaviek. Výšku postele si môžete prispôsobiť niekoľkými poschodiami paliet pripevnených na sebe. Aj rozmer postele sa dá bez problémov prispôsobiť, či už vášmu matracu alebo celkovému priestoru, ktorý máte k dispozícii.

Palety sa ľahko dajú rozpíliť, preto sa s nimi môžete naozaj vyhrať. Palety, podobne ako pri záhradnom posedení, pripevňujte k sebe pomocou klincov. Dôležité je dbať na to, aby vaša posteľ z paliet nemala žiadne triesky, drevo bolo ošetrené a očistené. Pritom si tiež dávajte pozor, aby netrčali ani hlavičky klincov.

👉 Vedeli by ste si predstaviť paletovú posteľ vo vašej spálni?

 

➡️ Pohovka, resp. gauč z paliet do obývačky

Paletový gauč do obývačky je nielen moderný nadčasový kúsok, ale rovnako aj tá najlacnejšia verzia nábytku, ak máte obmedzený rozpočet. Pritom výsledok je úžasný v oboch prípadoch. Hlavné je dobre palety opracovať, natrieť a samozrejme zladiť s interiérom, napríklad farebne. Nezabudnite tiež na vhodné matrace, podušky, vankúše či deky, ktoré spolu budú tvoriť dokonalý celok.

Postupovať pri výrobe môžete takto: Pripravte si tri najstabilnejšie palety. Položte dve palety na seba a priskrutkujte ich. Tretiu paletu použite na operadlo. Postavte ju na dlhšiu stranu a na niekoľkých miestach ju poriadne priskrutkujte. Operadlo musí byť stabilné a vydržať záťaž. Výrobu sedenia môžete ľubovoľne upravovať – predĺžiť alebo zvýšiť. Výhoda paliet je, že si môžete nábytok poskladať na skúšku a zoskrutkovať, až keď si budete istí finálnou podobou. V závislosti od veľkosti vašej obývačky môžete palety pridávať a vytvoriť si paletový gauč v tvare „L“ či už na pravú alebo ľavú stranu.

👉 Paletový gauč do obývačky môže mať aj takúto podobu:

 

➡️ Paletový stolík

Paletový stolík môžete využiť na terase, ale aj v obývačke. Často si naň ľudia montujú aj kolieska pre pohodlnú manipuláciu. Ak ho chcete priviesť do dokonalosti, na vrchnú paletu pridajte sklo a bude pôsobiť naozaj elegantne a moderne. A ak budete mať pohovku vyrobenú z paliet, spolu so stolíkom budú tvoriť skvelú dvojku. Určite ich neváhajte následne zladiť, aby sa stali stredobodom vašej domácnosti.

Veľmi jednoduchá výroba: Vezmite si paletu a na spodnú stranu do rohov priskrutkujte štyri stabilné kolieska. Paletu s pripevnenými kolieskami priložte na druhú paletu a dobre ich k sebe priskrutkujte. Ak nechcete, aby bol stolík pojazdný, môžete namiesto koliesok použiť ďalšiu paletu na bočné steny a zároveň nohy stola.

👉 Ktorý stolík z paliet sa vám najviac páči?

 

➡️ Hotový paletový nábytok

Hotový paletový nábytok zakúpený v obchode je skvelou alternatívou, ak nemáte čas na kutilské projekty a stále chcete mať na záhrade krásny paletový nábytok. Stačí si kúpiť už vyrobený paletový nábytok. Ponúkajú ich nielen výrobcovia domácich majstrov, ale aj komerční výrobcovia. Takto si môžete ľahko zvoliť testované dizajnérske vybavenie, ktoré ohromí každého, kto navštívi vašu záhradu. Jedinou nevýhodou tohto paletového nábytku je, že vás vyjde veľmi draho v porovnaní s tým, keby ste si ho sami vyrobili. Ak vás však financie neobmedzujú, môžete si dopriať rôzne druhy paletového posedenia a ďalších produktov.

👉 Nájdete ho, okrem iných, aj v e-shope Mall.sk, kde máte možnosť si vybrať napríklad takéto zostavy:

Pozrieť ďalšie

 

Ako pripraviť palety na výrobu paletového nábytku

Dôležité je najprv presné premeranie

Každý nábytok musí začať nákresom. Ak chcete robiť posteľ alebo pohovky a použiť kupované matrace, prepočítajte rozmery s ohľadom na ne. U postele nevadí, ak po strane zostane miesto. Môžete ho využiť namiesto nočného stolíka. Rovnako tak môžete domodelovať schodíky po odkladanie vecí. Pre paletové letisko na dvoch vrstvách paliet zvyčajne spotrebujete sedem kusov s tým, že jeden rozrežete. Každé poschodie tak bude mať štyri palety (jednu necelú). Riešením je aj použitie ôsmich paliet.

Skladačku si ešte pred úpravou zostavte k sebe a určite, ktoré palety majú prvé padnúť do oka (tie najzachovalejšie, samozrejme). Nezabudnite si rozvrhnuté kusy označiť. Pri modelovaní požadovaného tvaru máte tri možnosti. Buď návrh rovno prispôsobiť veľkosti paliet alebo natvrdo rezať, či vyrezať stupne a zložiť palety ako trojrozmerné puzzle.

 

Druhý krok spočíva v príprave paliet

➢ Na výrobu paletového nábytku môžete používať nové alebo použité europalety. Pôvod a spôsob ošetrenia dreva spoznáte podľa natlačených skratiek. Nápis „EUR“ znamená, že paleta zodpovedá európskej norme. Europalety označené navyše skratkou „EPAL“ prešli kontrolou kvality a je možné ich vymieňať i v rámci rôznych štátov. Skratka „HT“ znamená, že drevo bolo ošetrené žiarom, skratka „DB“ potom oznamuje, že ide o drevo zbavené kôry.

➢ Pre ďalšie použitie najskôr vykonajte obnovu palety. Menšie trhliny v použitých paletách opatrne roztiahnite (napr. pomocou skrutkovača), medzeru vyplňte glejom na drevo a oba diely k sebe pritlačte pomocou skrutkovej svorky, kým glej nestuhne. Hrubé nečistoty vydrhnite vodou a saponátom. Odstráňte triesky a poškodené miesta a vytvorte príjemnú štruktúru tým, že celú paletu obrúsite pomocou pásovej brúsky. Ťažko prístupné uhly a hrany zaoblite delta brúskou.

➢ Ak pre plánovaný kus nábytku potrebujete oddeliť dosky od palety, musíte ich opatrne vypáčiť – pri použití drevených klinov, kladiva alebo páčidla to ide naozaj rýchlo. Následne vytiahnite jednotlivé klince pomocou tesárskeho kladiva alebo páčidla na klince.

➢ Pokiaľ dosky nepotrebujete na iný účel, naštiepajte drevo pomocou dláta a stolárskeho kladiva tak, aby ste oddelili vrchnú dosku. Teraz sú už klince odkryté a vy ich tak môžete z dreva vytiahnuť pomocou tesárskeho kladiva a toto následne naštiepať na klátiky. Odkryté klince odštiepite pomocou klieští a zvyšky jednoducho zatlčte do dreva pomocou kladiva a priebojníka.

‼️ Upozornenie: Pri použitých paletách dávajte pozor na to, aby paleta nebola príliš znečistená a aby boli jednotlivé dosky pokiaľ možno nepoškodené.  V opačnom prípade by opakované využitie takej palety bolo veľmi obmedzené.

 

Postup ako vyrobiť paletový konferenčný stolík

Z dvoch na sebe ležiacich a vzájomne zoskrutkovaných paliet vznikne za malú chvíľu šikovný konferenčný stolík. Vďaka svojím dvom poschodiam má príjemnú výšku, zároveň tak vzniknú praktické odkladacie priehradky na časopisy, diaľkové ovládanie k televízoru a ďalšie doplnky v domácnosti.

 1. Z palety, ktorá sa bude neskôr nachádzať celkom dole, najskôr odstráňte tak spodné dosky medzi rohovými klátikmi, ako aj oba prostredné bloky. Z hornej palety odrežte spodné dosky okolo všetkých blokov.
 2. Pripravenú spodnú paletu postavte na podlahu, potom na ňu položte druhú a obe palety potom vzájomne zoskrutkujte. Najlepšie to vykonáte pomocou rohových spojovníkov alebo dlhých skrutiek. Skrutky pritom pripevnite šikmo a vyvŕtajte otvory cez klátiky a dosky.
 3. Medzery v hornej strane stola vyplňte narezanými zvyšnými doskami a pribite ich klincami.
 4. Aby ste tento konferenčný stolík mohli neskôr pohodlne premiestňovať, môžete ho v tomto okamihu vybaviť aj nábytkovými kolieskami umiestnenými na spodných blokoch. Nakoniec stolík ošetrite lazúrou (farebnou alebo bezfarebnou), úplne podľa vášho vkusu.
 5. Namiesto vyplňovania medzier v hornej palete zvyšnými kusmi dreva (aby nimi nič neprepadalo) môžete použiť aj sklenenú dosku (alternatívne aj drevenú dosku). Presne narezanú sklenenú dosku so zaoblenými rohmi jednoducho položte na štyri gumové podložky (tieto gumové podložky umiestnite do rohov). TIP: Dosku z plexiskla môžete dokonca prevŕtať a potom jednoducho priskrutkovať.

👉 Jeden z postupov ako vyrobiť paletový stolík:

Urob si sám - výroba paletového stolíka

 

Pri výrobe zložitejšieho paletového nábytku sa vám môže zísť aj takýto pomocník:

Viac rázových uťahovákov

💡💡 u nás nájdete celý test rázových uťahovákov

 

Doplnky pre paletový nábytok

Keď už budete mať paletový nábytok hotový, nezabudnite na čalúnenie. Aby ste si mohli vychutnať čo najväčšie pohodlie a relax, nezabudnite na mäkké podušky, matrace či vankúše. Dodajú vášmu sedeniu nielen pohodlie, ale budú aj skvelým doplnkom, ktorý viete zladiť so zvyškom okolia. Podušky rôznych veľkostí, tvarov a farieb dokážu šikovné ženy ušiť aj doma. Ak však na to nemáte dostatočné pomôcky či schopnosti, zakúpite ich v známych obchodoch s textilom či bytovými doplnkami.

👉 Zvoliť môžete napríklad tieto produkty:

Pozrieť ďalšie

 

Rozhovor

💡 Neprehliadnite!

Rozhovor s odborníkom na výrobu paletového nábytku Dominikom Kelušiakom

Dominik Kelušiak, D.P.-Paletový Nábytok

Dominik Kelušiak, D.P.-Paletový Nábytok

Článok o paletovom nábytku sme vyšperkovali rozhovorom s odborníkom v tejto oblasti, s pánom Dominikom Kelušiakom. Prezradil nám niečo o sebe, o svojej práci a samozrejme, o paletovom nábytku, jeho spracovaní či výrobe a starostlivosti. Jeho prácu nájdete aj na facebookovej stránke D.P.-Paletový Nábytok.

„Zaoberám sa výrobou paletového nábytku, resp. nábytku z masívu už približne dva roky. Naša dielňa sa nachádza v Habovke, v dedinke pod Západnými Tatrami, pod Roháčmi. Veľmi sa mi páčil paletový nábytok alebo nábytok z paliet tak som si do svojej izby vyrobil prvý paletový nábytok. Prakticky toto bol moment, ktorý to celé odštartoval. Popri výrobe nábytku z masívu sa venujeme aj výrobe nábytku z paliet a naše výrobky sa tešia veľkej obľube, čo je pre nás naozaj podstatné a posúva nás to vpred. Vyrábame nábytok presne podľa požiadaviek zákazníkov a snáď ani neexistuje produkt, ktorý by sa nedal z masívu vyrobiť.“

 

Dodomacnosti.sk: Do akého typu interiéru (exteriéru) sa hodí paletový nábytok?

Dominik Kelušiak: Tento druh nábytku sa hodí prakticky do akéhokoľvek typu či štýlu interiéru aj exteriéru, nakoľko ho vieme rôznymi úpravami (hobľovanie, brúsenie, náter, atď.) upraviť presne podľa požiadaviek zákazníka.

 

Dodomacnosti.sk: Líši sa niečím špeciálnym paletový nábytok do interiéru a do exteriéru?

Dominik Kelušiak: Čo sa týka rozmerov či tvarov nábytku tak nie, pretože paletové sedenie môžete využiť ako vonku, tak aj vnútri. Ide tu však o povrchovú úpravu produktov. Kým paletovému nábytku v interiéri netreba venovať až toľko času, nábytok v exteriéri je vystavovaný vonkajším podmienkam, ako je vietor, dážď či sneh, preto je potrebné ho natrieť vhodným prípravkom, či už kvalitná farba alebo lak ktorý mu zabezpečí čo najdlhšiu životnosť.

 

Dodomacnosti.sk: Ktorý druh nábytku z paliet od Vás je u zákazníkov najobľúbenejší?

Dominik Kelušiak: Vyrábame skutočne rôzne druhy nábytku, avšak teraz už z masívu a prakticky sme sa ešte nestretli s takým, ktorý by sa nedal vyrobiť. Samozrejme, ten istý vieme vyrobiť aj z paliet. Veľmi často vyrábame napríklad manželské postele, či už samotné alebo so zásuvkami, s čelami, prípadne aj s nočnými stolíkmi. Ďalej sú obľúbené menšie balkónové sedenia vyrobené na mieru do panelákov a bytoviek.

 

Dodomacnosti.sk: Aký je rozdiel medzi bežnými paletami a tzv. EURO paletami?

Dominik Kelušiak: Určite v ich celkovom spracovaní. EURO palety sú oveľa kvalitnejšie, sú podrobené rôznym testom a samozrejme, podliehajú európskym normám. Naopak, tie bežné palety nie sú vyrobené z tak kvalitného dreva, nie sú nikde testované ako EURO palety, zväčša sú aj viackrát používané, preto strácajú ešte viac na svojej kvalite.

 

Dodomacnosti.sk: Ako v skratke prebieha výroba nábytku z paliet, napr. konferenčný stolík?

Dominik Kelušiak: Prvým krokom je výber správneho dreva. Využívame prvotriedne drevo z oravského smreku. Následne sa všetky dosky vhodné na výrobu stolíka dôkladne poprezerajú, či nemajú náhodou nejaké poškodenia. Prevezieme ich k nám do dielne, kde sa narežú, resp. napília na konkrétne rozmery. Ďalej pokračujeme úpravou reziva, ako je hobľovanie, brúsenie či náter. Všetko záleží od požiadaviek zákazníka. Nakoniec sa jednotlivé časti zmontujú a nový nábytok je na svete. K dokonalosti snáď už len dodám, že stolíky môžu byť dodávané aj s kolieskami pre lepšiu manipuláciu či so sklom na vrchu stolíka, ktoré ho robí luxusnejším.

 

Dodomacnosti.sk: Čo všetko ste už z paliet vyrábali vy a čo je možné ešte vyrobiť do interiéru aj exteriéru?

Dominik Kelušiak: Bolo toho naozaj veľmi veľa. Tento druh nábytku je totiž veľmi obľúbený a nadčasový. Z masívu a paliet sme vyrábali napríklad kuchynské linky na mieru, rôzne komody so zásuvkami, stolíky do obývačky alebo na terasu, manželské postele, gaučové sedenia interiérové aj exteriérové, zaujímavé stoly a stoličky. Povedal by som, že ani nie je taký druh nábytku, ktorý by sa týmto štýlom nedal vyrobiť.

 

Dodomacnosti.sk: Je paletový nábytok tak kvalitný, že dokáže úplne nahradiť ten bežný z obchodov?

Dominik Kelušiak: Určite áno, pretože, keď sa pozriete na kúpený nábytok v obchode a na nábytok vyrobený z masívu, je to sto a jedno. Vydrží vám oveľa dlhšie a okrem toho, máte doma kus prírody, čo je skutočne na nezaplatenie.

 

Dodomacnosti.sk: Je paletový nábytok lacnejší ako ten klasický?

Dominik Kelušiak: Toto je diskutabilná otázka. Ak by ste si išli sami vyrobiť z pár kusov starších paliet nejaký nábytok, tak vás to samozrejme vyjde oveľa lacnejšie. Pri nábytku z masívu však hovoríme o dlhoročnej vysokej kvalite, ktorá zodpovedá aj cene. Investícia do tohto nábytku však stojí za to, pretože na takejto posteli vám deti môžu dennodenne skákať a nepokazí sa, kdežto posteľ, ktorú si kúpite bežne v obchode, by takýto nápor zrejme nezvládla.

 

Dodomacnosti.sk: Ako je potrebné sa o paletový nábytok starať celkovo a ako počas rôznych ročných období?

Dominik Kelušiak: Čo sa týka nábytku v interiéri, ten nepotrebuje až toľko opatery, odporúčam ho však približne každý druhý rok natrieť vhodným prípravkom a trošku ho tým takpovediac obnoviť, aby opäť vyzeral krásne. V exteriéri dbajte viac na starostlivosť a určite vždy pred a po sezóne, teda na jar a pred zimou natrite nábytok prípravkom, aby ho nenapadli buď škodcovia alebo nepoškodilo zlé počasie.

 

Inšpirácie na ďalšie produkty vyrobené z paliet

Palety majú aj ďalšie využitie. Okrem spomínaného nábytku do interiéru aj exteriéru z nich môžete vyrobiť napríklad stojan na kvety, police do obývačky alebo na terasu, knižnicu, obývaciu stenu a mnoho iného. Inšpirovať sa môžete aj nasledovnými obrázkami alebo na internete. Veľa nápadov nájdete aj na stránkach ako napríklad pinterest.

👉 Inšpirácie pre výrobu paletových produktov do domácnosti:

 

💡 TIP: Prečítajte si náš článok Ako na vyvýšené záhony a dozviete sa ďalší praktický nápad ako využiť palety.

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Veronika Štrbová

Rada píšem články, ktoré sú zaujímavé a majú pridanú hodnotu. Praktické rady do domácnosti, návody či nápady, ktoré využijú mnohí z vás v každodennom živote. Pravidelne testujem rozličné užitočné produkty. Verím, že aj moje články vám pomôžu nájsť odpoveď na rôzne, doteraz nevyriešené otázky.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.