Odpudzovač mačiek, alebo ako najjednoduchšie vyhnať mačku zo záhrady

Georgina Babinová Téma 1. apríla 2021 0

Odpudzovač mačiek je niečo podobné ako odpudzovač hmyzu, len na prvé počutie môže znieť toto slovné spojenie čudne. Predstavte si ale situáciu: Vy sa rozhodnete nemať mačku. Mačky vášho suseda si ale vašu starostlivo udržiavanú záhradu, ktorá je pre ne atraktívnou toaletou, označia ako svoje územie. A zdroj napätia medzi susedmi je na svete. A potom sú tu túlavé mačky. Môže byť zábavné sledovať ich z diaľky, ale keď sa rozhodnú, že váš dvor bude ich domovom, to je už iný príbeh. Zatiaľ čo susedove mačky k vám prídu zo zvedavosti, kvôli páreniu alebo lovu potravy, tuláci sa narodili a vyrastali vonku, správajú sa inak ako priateľské mačky od vedľa a sú nepredvídateľné. Takéto mačky roznášajú choroby a sú hostiteľmi parazitov, ktoré sú nebezpečné nielen pre iné zvieratá, ale aj pre ľudí.

Ich exkrementy môžu obsahovať parazit, ktorý spôsobuje toxoplazmózu, ochorenie, ktoré sa prejavuje bolesťou svalov a príznakmi podobnými chrípke. V najzávažnejších prípadoch môže toxoplazmóza poškodiť mozog, oči a iné orgány a je obzvlášť nebezpečná pre tehotné ženy, pretože môže infikovať aj ich nenarodené dieťa. Dokonca aj kontakt s pôdou, z ktorej si mačka spravila toaletu, vás môže vystaviť riziku. Našťastie existujú riešenia, ktoré pomôžu udržať týchto malých votrelcov od vašej záhrady. Čítajte ďalej.

Pozrieť ďalšie

 

Odpudzovač mačiek, alebo ako odradiť mačky od vašej záhrady

Ak si susedova mačka aj vašu záhradu označila ako svoje teritórium, pohovorom so susedom to nevyriešite. Mačky sú krásne zvieratá, ale s nevyspytateľnou a neovládateľnou povahou. Preto tento problém budete musieť riešiť ináč. A pravdepodobne aj napriek vašej snahe sa vždy nájde mačka, ktorá bude voči vašim snaženiam imúnna. Našim cieľom bolo zostaviť článok, ktorý by vám pomohol nájsť najlepší odpudzovač mačiek a zbaviť vašu záhradu týchto, niekedy aj nebezpečných, ale predsa úžasných samozvancov.

Mačka nazerajúca z kôlne do dvora

 

Typy odpudzovačov

Ešte predtým než prejdeme k odpudzovačom, existuje niekoľko krokov, ktoré vám pomôžu vo vašom úsilí.

  • vždy odstráňte výkaly mačiek z vašej záhrady čo najskôr, ako je možné. Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, nie je to dobré hnojivo a mohlo by poškodiť vaše rastliny.
  • mačky sa často vracajú na rovnaké miesto, aby označili svoje územie. Ak je tento bod na tvrdom povrchu, vyčistite ho mydlovou vodou, aby ste čo najviac rozptýlili zápach. Verte tomu alebo nie, mačky uprednostňujú vôňu vlastného moču a exkrementov pred krásne voňajúcim mydlom.
  • ak vidíte mačku v akte, skúste ju zastaviť, ale nevystrašte ju. Prejdite k nej, zdvihnite ju a dajte ju niekde inde.

Aj keď tieto rady nezabránia mačkám používať vašu záhradu ako toaletu, podporí to akúkoľvek metódu, ktorú si zvolíte.

 

1. Akustický odpudzovač mačiek

Použitie zvuku je jedným z najbezpečnejších a najefektívnejších spôsobov, ako dostať nechcené mačky z vašej záhrady. Tieto odpudzovače odradia mačky, ale aj iných škodcov tým, že vydávajú vysoký tón. Je príliš vysoký na to, aby ho zachytilo ľudské ucho.Takýto odpudzovač využíva infračervené senzory na detekciu pohybu, ktorý zase spúšťa zvuk. Ultrazvukové zariadenia sú známe tým, že sú veľmi účinné a sú oveľa bezpečnejšie ako mnohé iné formy odstrašovania mačiek. Zvyčajne prichádzajú vo forme solárnych, alebo batériou napájaných zariadení a existujú aj v prevedeniach, ktoré sú určené do auta.

💡 Vedeli ste že… Mačka má schopnosť sa v určitých prípadoch uzdraviť sama – pradením. Pradenie domácej mačky má frekvenciu medzi 25 a 150 Hz, čo je frekvencia, pri ktorej sa svaly a kosti najlepšie vyvíjajú a hoja.

⭐Batériou napájané odpudzovače

Existuje jedna veľká nevýhoda, ktorú má mnoho zariadení napájaných batériami a to, že nie všetky majú indikátory životnosti batérie! Pretože zvuk je často príliš vysoký na to, aby ste ho mohli počuť, môže byť prakticky nemožné zistiť, či zariadenie stále funguje. Ak sa chystáte investovať do batériou napájaných odpudzovačov stačí mať na pamäti, že treba hľadať zariadenie s indikátorom životnosti batérie.

⭐Solárne odpudzovače

So solárnym odpudzovačom mačiek nenarazíte na žiadne problémy týkajúce sa úrovne energie, pokiaľ ho neumiestnite do oblasti, ktorá nie je vystavená slnečnému žiareniu. Avšak, ak ho nainštalujete na správne miesto, potom by ste mali úplne zbaviť záhradu mačiek.

Súčasný trh ponúka široký výber odpudzovačov škodcov, ten najvhodnejší pre vás určite nájdete aj tu:

Conrad.sk

 

2. Repelenty

Väčšina repelentov na odpudzovanie mačiek obsahuje síran hlinitý, ktorý vo všeobecnosti odradí mačky a psov, vtáky aj hlodavce. Jedna fľaša repelentného spreja zvyčajne obsahuje dostatok tekutiny na pokrytie priemernej záhrady počas celého roka. Tento odpudzovač “vonia” hrozne, ale nie všetky mačky ho nenávidia. V skutočnosti by vás mohol otravovať viac ako miestne mačky. Možno budete musieť vyskúšať viac rôznych repelentov skôr, kým nájdete sprej, ktorý funguje naozaj efektívne. Pomôžu vám v tom aj recenzie a skúsenosti používateľov, ktoré nájdete na rôznych internetových fórach.

 

6 prirodzených, ekologicky šetrných odpudzovačov mačiek

Mačka v záhrade

 

1. Šupky citrusových plodov

Citrusové plody obsahujú limonénové a linaloolové oleje, ktoré po požití môžu byť pre mačky toxické. Tieto oleje sa metabolizujú v pečeni a pri požití vo veľkých množstvách môžu spôsobiť poškodenie pečene. Mačky sa však prirodzene vyhnú citrusovým plodom, preto nikdy nie sú vystavené olejom v takom množstve, aby boli pre ne nebezpečné. Umiestnite šupky citrusových plodov do dotknutých oblastí, aby ste mačky odradili.

💡 Upozornenie:  Ak vlastníte mačku aj vy, vyhnite sa používaniu produktov na báze citrusov v dome, pretože môžu spôsobiť vašej mačke žalúdočnú nevoľnosť.

 

2. Kajenské korenie

Kajenské korenie je iritujúce pre mačky rovnako ako pre ľudí. Mačky majú omnoho citlivejší čuch. Keďže majú 80 miliónov čuchových receptorov (ľudia majú 5 miliónov), koncentrované vône éterických olejov môžu od nich ochrániť vašu záhradu. Dráždivé pachy ako čili alebo korenie sú pre mačky nepríjemné a vyhýbajú sa im. Posypanie daných oblastí kajenským korením funguje. Avšak, ako pri všetkých “vonných” odpudzovačoch, je potrebné ich aplikovať opakovane, aby sa zachoval účinok, najmä ak pršalo.

Dráždivej vôni, akú má aj kajenské korenie sa mačky vyhýbajú

Dráždivej vôni, akú má aj kajenské korenie sa mačky vyhýbajú

 

3. Rastlina Coleus canina

Táto rastlina (po slovensky Mačka Jaj) je stredne veľký ker, člen rodiny Mentha. Rastliny patriace do tejto rodiny majú tendenciu byť silne voňavé, čo je pre mačky odstrašujúca vlastnosť. Taká je aj  Coleus Canina. Má silnú arómu, ktorá je niekde medzi marihuanou a psím močom a práve vďaka tejto druhej podobnosti si získala reputáciu ako prirodzený repelent a odpudzovač mačiek. Rastlina je veľmi atraktívna pre včely a motýle, nemá rada tieň a nie je zvlášť odolná, takže počas tuhých mrazov uhynie. Ak nie je zasadená vo vašej záhrade (čo sa vzhľadom na jej vôňu ani neodporúča), najlepšie je vypestovať ker v kvetináčoch a tieto potom strategicky umiestniť do záhrady.

💡 Vedeli ste že… Mačky používajú svoje mňaukanie na komunikáciu s ľuďmi, nie medzi sebou navzájom. Jediné obdobie, keď mňaukajú, aby komunikovali s inými mačkami je, keď sú mačiatkami a signalizujú svojej matke.

Coleus Canina - jej "vôňa" je nepríjemná nielen pre mačky

Coleus Canina – jej “vôňa” je nepríjemná nielen pre mačky

 

4. Levanduľa

Levanduľa je tiež členom rodiny Mentha, ale na rozdiel od Coleus canina, vonia nádherne ľuďom, zároveň ale zostáva iritujúcou pre mačky. Levanduľa rastie v takmer každej časti záhrady, čo vám umožní strategicky umiestniť ker do problémových oblastí.

 

5. Odpudzovač mačiek po domácky

Doma vyrobené repelenty sú pravdepodobne najpohodlnejším spôsobom nutnej opakovanej aplikácie vonného odpudzovača mačiek. Tri hlavné kategórie organických odpudzujúcich látok sú citrusové ovocie, paprika a aromatické zložky mäty. Tieto organické látky môžu byť lúhované vo vode a aplikované prostredníctvom fľaše s rozprašovačom. Je dostupných mnoho receptov, ale istota je istota, odporúčame použiť kombináciu všetkých troch látok. Pretože aj keď je dosť pravdepodobné, že niektorá mačka môže byť ľahostajná k jednému z týchto troch aromatických odradzujúcich činidiel, je ale nepravdepodobné, že by žiadny z nich nemal na ňu účinok.

Pridajte nasledovné zložky do pol litra vriacej vody:

  • šupky troch citrusových plodov alebo 15 kvapiek esenciálneho pomarančového oleja
  • tri veľké lyžice feferónky alebo zväzok čili
  • hrsť listov alebo niekoľko kvapiek esencie rodiny Mentha (levanduľa, mäta alebo rozmarín)
  • pol šálky octu

Roztok rozmixujte a nechajte lúhovať cez noc. Preceďte cez tenké plátno alebo mušelín. Fľašu s rozprašovačom naplňte roztokom a postriekajte inkriminované miesta.

 

+1 osvedčený tip

Staňte sa majiteľom psa. Vlastnenie psa je najúčinnejším a najrukolapnejším odpudzovačom mačiek. Zatiaľ čo mačky a psy dokážu žiť harmonicky v jednej domácnosti, mačky sa vyhnú záhradám a dvorom, kde je v susedstve pes. Váš pes sa o ne ani nemusí výrazne zaujímať, už jeho samotný pach zbaví váš pozemok mačiek.

 

Pozrieť ďalšie

 

💡 TIP: Ak ste sa už zbavili mačiek, ale váš trávnik ešte stále devastujú krtkovia, prečítajte si náš článok Ako sa zbaviť krtka v záhrade

 

Použitý zdroj:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.