Oxymeter – čo je to pulzný oxymeter na prst a ako si vybrať?

Veronika Štrbová Téma 31. marca 2021 0

Čoraz viac sa dostáva ľuďom do pozornosti malé nenápadné zariadenie, ktoré sa nazýva oxymeter. A to nielen kvôli ochoreniu Covid-19, pri ktorom dokáže toto zariadenie sledovať stav pacienta, ale využíva ho aj veľa športovcov. Pulzný oxymeter na prst je malý ručný lekársky prístroj prevažne pre domáce využitie, ktorý meria saturáciu krvi pacienta kyslíkom. Niektoré modely môžu tiež ukazovať aj srdcovú frekvenciu.

Toto malé zariadenie je verejnosti ľahko dostupné, na trhu nájdete množstvo modelov za rôzne ceny. Určite nikdy nie je na škodu mať takého pomocníka doma, aj keď práve nemáte žiadne zdravotné problémy. Taktiež je ľahko prenosný a skladný, určite vám nebude nikde zavadzať ani zaberať veľa miesta. Pozrite sa teda, ako pulzný oxymeter na prst funguje, pre koho je určený a ako si taký produkt vybrať.

Pozrieť ďalšie

 

Čo je to pulzný oxymeter?

Pulzný oxymeter je malé zariadenie, ktoré pripomína štipec na oblečenie. Vložíte prst dovnútra a behom niekoľkých sekúnd sa rozsvieti displej s číslicami označujúcimi hladinu kyslíka v krvi a srdcovú frekvenciu. Väčšina zdravých ľudí má kyslík okolo 95 až 98 percent. Niektorí ľudia s existujúcim zdravotným problémom môžu mať nižšie bežné hodnoty. Ak počet klesne na približne 93 alebo 92 alebo menej, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom.

Zariadenie tiež zobrazí vašu srdcovú frekvenciu. Normálny pokojový srdcový rytmus pre dospelých sa pohybuje od asi 60 do 100 úderov za minútu, hoci športovci s vyššou kardiovaskulárnou zdatnosťou môžu mať nižší pulz. Hoci sú na trhu k dispozícii rôzne typy pulzných oxymetrov, z dôvodu ľahkého použitia je najpopulárnejším pulzný oxymeter na prst.

Dve ruky pri používaní oxymetra.

 

Tento postup, nazývaný pulzná oxymetria, je neinvazívny a bezbolestný, čo rýchlo a ľahko detekuje, ako účinne je pumpovaný kyslík zo srdca do najvzdialenejších častí tela vrátane nôh a paží. Nasýtenie pulzu, ktoré určuje pulzný oxymeter, môže pomôcť naznačiť, či vaše srdce a pľúca stále fungujú správne.

 

Na čo slúži pulzný oxymeter na prst

Pulzný oxymeter slúži na neinvazívne meranie saturácie hemoglobínu kyslíkom v arteriálnej časti krvného riečišťa (SpO2) a srdcovej frekvencie (tepovej frekvencie). Saturácia hemoglobínu kyslíkom udáva, koľko percent hemoglobínu v arteriálnej krvi je nasýtené kyslíkom. Preto je dôležitým parametrom pre posúdenie funkcie dýchania. Pulzný oxymeter používa na meranie dva svetelné lúče rozdielnej vlnovej dĺžky, ktoré dopadajú na prst vložený dovnútra prístroja. Nízka hodnota saturácie hemoglobínu kyslíkom poukazuje prevažne na choroby ako ochorenie dýchacích ciest, astma, srdcová insuficiencia, atď.

U človeka s nízkou hodnotou saturácie hemoglobínu kyslíkom sa vo väčšej miere objavujú tieto príznaky: dýchavičnosť, zvýšenie srdcovej frekvencie, pokles výkonnosti, nervozita a náhle potenie. Chronická a známa znížená saturácia kyslíkom vyžaduje sledovanie pomocou pulzného oxymetra a kontroly u lekára. Náhle zníženie saturácie kyslíkom so sprievodnými symptómami alebo bez nich, je nutné ihneď riešiť s lekárom, môže sa jednať o život ohrozujúcu situáciu. Pulzný oxymeter je vhodný najmä pre rizikových pacientov, napríklad osôb s ochorením srdca, astmatikov, ale aj pre športovcov a zdravé osoby, ktoré sa pohybujú vo veľkých výškach (napr. horolezci, lyžiari alebo športoví letci).

 

Ako funguje pulzný oxymeter?

Keď vložíte prst do pulzného oxymetra, bude cez váš prst vyžarovať rôzne vlnové dĺžky svetla, pričom vy nebudete nič cítiť. Zameriava sa na hemoglobín, molekulu proteínu v krvi, ktorá prenáša kyslík. Hemoglobín absorbuje rôzne množstvá a vlnové dĺžky svetla v závislosti od úrovne kyslíka, ktorý prenáša. Váš pulzný oxymeter vám poskytne numerické údaje – percento, ktoré označuje hladinu nasýtenia kyslíkom vo vašej krvi. Ak ste boli u lekára za posledné roky, zrejme ste už zažili pulznú oxymetriu.

Toto zariadenie pracuje lepšie s teplejšími rukami ako so studenými. A preto, že hladiny kyslíka môžu kolísať, zvážte meranie niekoľkokrát denne. Vyskúšajte to tiež v rôznych polohách, napríklad v ľahu, na chrbte alebo pri chôdzi. V prípade potreby si urobte poznámky, aby ste ich mohli zdieľať so svojím lekárom.

Pulzný oxymeter používajte výhradne u človeka k meraniu saturácie hemoglobínu kyslíkom v arteriálnej časti krvného riečišťa (SpO2) a srdcovej frekvencie (tepovej frekvencie). Pulzný oxymeter je vhodný na použitie ako v súkromnom prostredí (doma, na cestách), tak aj v zdravotníckej oblasti (nemocnice, zdravotnícke zariadenia).

👉 Fungovanie pulzného oxymetra v praxi:

Oxymeter - ako funguje a na čo sa používa

 

Typy oxymetrov

Existujú tri typy oxymetra a to pulzný oxymeter na prst, ručný oxymeter a fetálny pulzný oxymeter. Zo všetkých je však najpoužívanejší práve pulzný oxymeter na prst, preto sa mu budeme venovať aj v našom článku. Zvyšné si len v krátkosti popíšeme.

⭐ Pulzný prstový oxymeter – tento variant sa najčastejšie používa doma. Je malý, obdĺžnikového tvaru a pripnutý na prst. Obrazovka displeja je na samotnej sonde. Tento typ je zvyčajne napájaný z batérie. Zvyčajne sa používa na okamžitú kontrolu saturácie kyslíkom lekármi, opatrovateľmi alebo samotnými pacientmi.

⭐ Ručný oxymeter – tieto modely väčšinou používajú lekárske ústavy a nemocnice, pretože sú o niečo prepracovanejšie a poskytujú presnejšie hodnoty. Sonda je pripojená ku káblu pripojenému k obrazovke. Aby bolo možné odpočítať, musí byť sonda pripojená k prstu osoby – najlepšie ukazováka. Tento typ oxymetra sa používa pre náhodné kontroly, ale je tiež schopný pokračovať v monitorovaní saturácie kyslíkom.

⭐ Fetálny pulzový oxymeter  – ak potrebujete posúdiť nasýtenie kyslíkom u detí, musíte hľadať značku, ktorá je špeciálne určená pre deti. Pulzné oxymetre pre deti sú navrhnuté tak, aby pohodlne sedeli na malé prsty. Existujú tiež modely, ktoré sa môžu pripevniť k nohe alebo hlave a ktoré môžu fungovať lepšie, ak sú prsty vášho dieťaťa veľmi malé.

 

Ako si vybrať správny pulzný oxymeter

Pred nákupom oxymetra sa poraďte so svojím lekárom. Môžete to urobiť ako prvé alebo počkať, až zhromaždíte nejaké informácie sami. Nech už si vyberiete akúkoľvek možnosť, pred konečným nákupom sa v určitom okamihu tohto procesu poraďte so svojím lekárom. Môže navrhnúť, ktorý oxymeter vám bude najlepšie vyhovovať a rozhodnúť, či potrebujete nejaké špeciálne funkcie.

Po konzultácii s lekárom sa rozhodnite, aké sú vaše ciele pri používaní pulzného oxymetra. Existuje niekoľko druhov oxymetrov, takže jeho plánované použitie vám pomôže vybrať si ten správny. Ak chcete pravidelne kontrolovať hladinu kyslíka, pravdepodobne bude fungovať malý pripínací oxymeter. Ak trpíte chronickým ochorením, ktoré si vyžaduje neustále sledovanie, budete potrebovať model, ktorý možno neustále používať. Ak chce lekár tiež merať vašu srdcovú frekvenciu, oxymeter musí disponovať touto funkciou. Pri rozhovore so svojím lekárom môžete zúžiť svoje špecifické potreby a uľahčiť hľadanie správneho oxymetra.

 

Na ktoré parametre sa zamerať pri výbere oxymetra

➡️ Presnosť merania

Vysoká presnosť čítania je kritická vlastnosť, ktorú by mal vlastný kvalifikovaný pulzný oxymeter. Pri výbere správneho modelu oxymetra sa preto najprv zamerajte na presnosť. Nezabudnite preto vybrať ten, ktorý dokáže zaručiť presnosť na ± 2 % čítanie.

 

➡️ Zvukové signály

Alarm je ďalšia užitočná funkcia pulzného oxymetra. Modely s alarmom môžu vydávať hlasný zvuk, ktorý používateľa upozorní, keď je úroveň saturácie kyslíkom nebezpečne nízka. Táto funkcia je veľmi užitočná pre tých, ktorí nepoznajú normálnu úroveň nasýtenia kyslíkom a tepovú frekvenciu.

 

➡️ Prenosnosť oxymetra

Väčšina jedincov, najmä športových nadšencov a pilotov, ktorí potrebujú monitorovať hladinu kyslíka nasýtenú pulzným oxymetrom, ho bude musieť po celý čas prenášať. Preto by mal byť pulzný oxymeter ľahko prenosný. Nezabudnite si vybrať jeden z modelov malých rozmerov a nízkej hmotnosti, aby ste ho mohli ľahko prenášať.

 

➡️ Pohodlné užívanie

Odporúča sa vybrať oxymeter s pohodlnou sondou. Dobrý pulzný oxymeter by mal byť pohodlný na nosenie, ktorý sa môže dobre prispôsobiť tvaru prsta. Odporúčaná je sonda v tvare dutiny, pretože sa dobre prispôsobí tvaru prsta, čo umožňuje pohodlnejšie detekciu.

 

➡️ Jasný a čitateľný displej

Hľadajte pulzný oxymeter s OLED alebo LCD displejom s vysokým rozlíšením. Dôvodom je, že na HD displeji môžete bez problémov zobraziť odpočty aj zobrazené údaje. Odporúča sa tiež nájsť prístroj s displejom, ktorý podporuje nastavenie jasu za rôznych svetelných podmienok.

 

➡️ Výkonná výdrž batérie

Uistite sa, že ste vybrali pulzný oxymeter s dlhou životnosťou batérie a nízkou spotrebou energie, najmä ak ho chcete použiť pre nepretržité monitorovanie saturácie kyslíkom. To vám môže poskytnúť dlhú dobu používania a zvýšiť odolnosť vášho modelu, čo môže viesť k lepšiemu používaniu. Väčšina oxymetrov je napájania pomocou klasických batérií (prevažne sú to 2 x AAA batérie, ale nie je to pravidlom).

 

👉 Na trhu nájdete skutočne širokú ponuku modelov a značiek oxymetrov, vybrať si môžete aj z týchto prístrojov:

Pozrieť ďalšie

 

Kľúčové vlastnosti oxymetra

Oxymetre disponujú rôznymi funkciami. Majte toto všetko na pamäti pri zhromažďovaní informácií, aby ste sa mohli rozhodnúť, ktoré sú pre vás nevyhnutné. Patria medzi ne:

⭐ Úrovne presnosti – pulzné oxymetre môžu mať výstražnú kontrolku, ktorá indikuje, či nedochádza k rušeniu alebo nepresnému čítaniu. To vám pomôže zistiť, či máte nízku hladinu kyslíka alebo či zariadenie funguje správne.

⭐ Alarmy – niektoré prístroje môžu vydávať zvuk, ktorý užívateľa varuje pred nízkou saturáciou kyslíkom. To je užitočné pre tých, ktorí nemajú lekárske vzdelanie a nie sú oboznámení s normálnym rozsahom saturácie kyslíkom a srdcovou frekvenciou.

⭐ Čitateľnosť zobrazených meraní – farba a veľkosť obrazovky môžu mať vplyv na čítanie zobrazených dát. Vyberte displej, ktorý môžete bez problémov čítať.

⭐ Odolnosť a životnosť batérie – vopred premyslené použitie pomôže určiť, aký odolný stroj budete potrebovať. Ak je to len pre osobné použitie, nepotrebujete zvlášť robustný stroj. Ak potrebujete iba občasné odpočty kyslíka, vaše zariadenie nepotrebuje dlhú výdrž batérie. Pre nepretržité odpočty nasýtenia kyslíkom budete potrebovať buď veľmi dlhú výdrž batérie alebo zásuvné zariadenie. Tým zabránite tomu, aby ste museli často vymieňať batérie.

 

⭐ Skontrolujte veľkosť sondy

Skontrolujte veľkosť sondy na vašom oxymetri. Väčšina sond sa dodáva v rozsahu veľkostí 0,7 cm až 2,5 cm, do ktorého sa vojde väčšina dospelých prstov. Inú možnosť budete musieť hľadať len v tom prípade, ak sú vaše prsty buď veľmi veľké alebo veľmi malé. Sonda by mala tesne priliehať k prstu. Ak váš prst vyduje alebo akokoľvek vyčnieva, je sonda príliš malá. Väčšiu veľkosť konzultujte so zamestnancom obchodu. Pri objednávke online zmerajte prst od hornej časti nechtu po spodnú časť podložky na špičke prsta. Toto meranie použite na vyhľadanie konkrétneho merania prsta.

 

⭐ Skúška u lekára

Keď sa rozhodnete pre pulzný oxymeter, budete musieť skontrolovať jeho presnosť. Testy ukazujú, že rôzne chyby môžu spôsobiť, že sa oxymetre veľmi líšia v presnosti. Ak chcete skontrolovať ten svoj, vezmite ho do ordinácie svojho lekára. Porovnajte namerané hodnoty z jeho pulzného oxymetra s vašimi. Ak sú rovnaké, je váš oxymeter v dobrom prevádzkovom stave. Ak nie, vráťte ho a získajte lepší model. S jeho výberom vám lekár určite rád pomôže.

 

Čo nájdete na displeji oxymetra

Záleží to od konkrétneho modelu a výrobcu, avšak určite by nemal chýbať počet pulzov, ktorý je na displeji označovaný ako HR (alebo BPM, PRbmp, bpmHR, H/min, HRT) a saturácia, čiže percento nasýtenia krvi kyslíkom, presnejšie povedané, meria obsah oxyhemoglobínu v arteriálnej krvi. Na displeji ho nájdete pod označením O2 alebo SpO2 ( alebo SpO2 %, % SpO2, OXY), je to vždy ten väčší údaj na displeji.

V strede na displeji môže byť ďalší percentuálny údaj PI %, to je tzv. perfúzny index, ktorý indikuje silu impulzu v mieste senzora. Tieto hodnoty sa môžu pohybovať od 0,3 %, čo je extrémne slabá hodnota, až po 25 %, čo je extrémne silný pulz. Vysoký perfúzny index znamená, že pulzová vlna sa veľmi dobre šíri od srdca k perifériám a kapelarita v mieste, kde sa meria, čiže na končeku prstov, je veľmi dobrá.

Popis displeja oxymetra

Usporiadanie týchto údajov na displeji sa môže líšiť pri rôznych modeloch

 

Normálne hodnoty saturácie sú 99 % – 94 %. V rozmedzí intervalu 94 % – 90 % sú to nižšie hodnoty a odporúča sa návšteva lekára. Pod 90 % sú to kritické hodnoty, takže treba okamžite vyhľadať lekársku pomoc. V hornej časti displeja sa môže zobrazovať grafický priebeh nameraných hodnôt. Ojedinele môžete naraziť dokonca aj na model, ktorý má zabudovaný bezdotykový teplomer.

Tie najdrahšie modely ponúkajú ešte aj bezdrôtové pripojenie na smartphone alebo tablet a ukladanie dát v aplikácii. Vďaka tomu si môžete neskôr sledovať v prípade potreby aj nejakú históriu alebo štatistiky z minulosti.

 

Ako získať čo najpresnejšie údaje pomocou oxymetra

Nameranie čo najpresnejších údajov môže ovplyvniť niekoľko faktorov, ktorým sa musíte vyhýbať. Preto majte na pamäti:

 • Umývajte si ruky – vzhľadom k tomu, že pulzný oxymeter funguje tak, že svieti cez kožu, môžu nečistoty interferovať blokovaním svetla a viesť k nepresným údajom. Môžete sa tiež nakaziť, ak klip kontaminujú baktérie. Aby ste tomu zabránili, pred použitím oxymetra sa uistite, že máte čisté a úplne suché ruky.
 • Odstráňte z prsta lak na nechty – lak na nechty absorbuje svetlo, ktoré vyžaruje oxymeter, čo sťažuje detekciu hemoglobínu. Výsledkom je nepresné čítanie. Uistite sa, že prst, na ktorý pripnete oxymeter, neobsahuje lak na nechty. Ak je to naliehavá situácia a nie je čas na odstránenie laku na nechty, môžete prístroj umiestniť do strany, aby ste sa vyhli čo najväčšiemu množstvu laku.
 • Pozor na jasné svetlo – ak je oxymeter používaný, nevystavujte ho jasnému svetlu. Keďže oxymeter pracuje tak, že k detekcii hemoglobínu vydáva svetlo, môžu jasné svetlá interferovať a viesť k nepresnému odpočtu. Nepoužívajte oxymeter na slnku a počas používania neodstraňujte žiadne jasné svetlá od oxymetra.
 • Zostaňte v pokoji – zatiaľ čo oxymeter pracuje, buďte v pokoji. Najbežnejšou príčinou nepresných údajov je pohyb. Aby ste tomu zabránili, zostaňte v pokoji, zatiaľ čo oxymeter odpočíta hodnoty. Oxymeter môžete použiť pri cvičení na sledovanie nasýtenia kyslíkom pri námahe, ale počas odčítania zostaňte v pokoji.
 • Teplé ruky – uistite sa, že máte teplé ruky. Ak máte studené ruky, pravdepodobne v nich nie je dostatok krvi. Vzhľadom k tomu, že oxymeter potrebuje k správnemu testu krv, môžu studené ruky viesť k nepresnému odpočtu. Pretrepte si ruky, aby sa zahriali a stimulovali prietok krvi. To vám pomôže správne čítať.

 

Postup ako používať pulzný oxymeter

Použitie pulzného oxymetra je skutočne veľmi jednoduché. Všetko, čo musíte urobiť je:

 1. Do oxymetra vložte prst (najlepšie ukazovák nechtom hore).
 2. Stlačte tlačidlo (väčšinou má oxymeter iba jedno jediné tlačidlo), aby sa oxymeter zapol.
 3. Počkajte pár sekúnd, kým sa prístroj zosynchronizuje s vaším prstom a na displeji sa vám hneď ukážu namerané hodnoty.
 4. Je dôležité, aby ste nemali pri používaní oxymetra nalakované nechty, pretože meranie nebude presné.
 5. Taktiež buďte počas merania v kľude a vyhýbajte sa priamemu slnečnému žiareniu na oxymeter.
 6. Dbajte na to, aby boli vaše ruky počas merania teplé, pretože studené ruky tiež môžu ovplyvniť výsledok merania.
 7. Prst môžete vybrať a zariadenie sa automaticky po malom okamihu vypne.
 8. Niektoré novšie oxymetre ukladajú dáta alebo prenášajú namerané hodnoty do počítača. Ak žiadny z nich nemáte, nezabudnite si všetky svoje hodnoty zapísať a ukázať ich svojmu lekárovi.

 

💡 Zaujímavosť: Niektoré modely nových inteligentných hodiniek, napríklad Apple Watch Series 6 alebo Garmin disponujú taktiež oxymetrom, ktorý však začína budiť rozporuplné reakcie. Prvé testy totiž naznačujú, že snímač okysličenia krvi nie je ani zďaleka tak presný, ako obyčajný oxymeter, ktorý môžete kúpiť za oveľa menší peniaz. Tieto údaje sú vyslovene len pre rekreačné účely, nikdy nie tie zdravotné.

 

Starostlivosť o oxymeter

Pulzný oxymeter nie je určený pre vysokotlakovú sterilizáciu. V žiadnom prípade nesmiete pulzný oxymeter umývať pod vodou, pretože by sa do neho mohla dostať kvapalina a poškodiť ho.

 • Po každom použití očistite kryt a pogumovanú vnútornú plochu pulzného oxymetra jemnou utierkou navlhčenou lekárskym liehom.
 • Ak sa na displeji pulzného oxymetra zobrazí nízky stav batérie, vymeňte batérie.
 • Ak nebudete pulzný oxymeter používať dlhšie ako mesiac, vyberte batérie, aby ste zabránili ich prípadnému vytečeniu.
 • Ak je váš oxymeter napájaný z batérií, udržujte ho nabitý. Týmto spôsobom, ak to potrebujete v zhone, bude okamžite pripravený na použitie.
 • Vyčistite časť sondy oxymetra. Váš oxymeter sa pri používaní nevyhne zašpineniu. Udržiavanie čistej sondy je dôležité z dvoch dôvodov. Po prvé, špina a prach môžu blokovať svetlo vyžarované v oxymetri a viesť k nepresným údajom. Po druhé, nahromadenie mikroorganizmov na sonde môže spôsobiť infekciu, keď ju nasadíte. Na odstránenie nečistôt použite mierne navlhčenú utierku alebo kuchynskú utierku. Pomocou alkoholového tampónu zabite baktérie a vírusy.

Batérie v oxymetri

zdroj: www.youtube.com/screen

 

Skladovanie

Pulzný oxymeter uchovávajte v suchom prostredí (relatívna vlhkosť vzduchu ≤ 95%). Príliš vysoká vlhkosť vzduchu môže skrátiť životnosť pulzného oxymetra alebo ho poškodiť. Pulzný oxymeter uchovávajte na mieste, kde je okolitá teplota medzi -40 °C a 60 °C. Oxymeter uložte na bezpečnom mieste. Uistite sa, že je váš oxymeter niekde, kde sa neprevrhne a nepoškodí. Ak je váš oxymeter typu plug-in, uistite sa, že všetky konektory sú na bezpečnom mieste a nezakopnete o ne.

 

Čo robiť v prípade problémov?

Samozrejme, aj pri tomto zariadení sa môže vyskytnúť nejaká nečakaná chyba. Väčšinou to však nie je nič, čo by ste nedokázali odstrániť. Ak by ste však mali nejaké problémy, skúste sa riadiť podľa nasledovných pokynov:

 

Problém: Pulzný oxymeter nezobrazuje žiadne hodnoty

Riešenie: Problémom môžu byť vybité batérie v pulznom oxymetri, treba ich vymeniť. Taktiež môže byť chyba v nesprávnom uložení batérií. Batérie vložte znovu do prístroja. Ak sa po správnom vložení batérií stále nezobrazujú žiadne hodnoty, obráťte sa na zákaznícky servis.

 

Problém: Pulzný oxymeter zobrazuje hodnoty prerušovane alebo vo veľkých skokoch

Riešenie: Môže byť za tým nedostatočné prekrvenie prstu určeného k meraniu, preto dodržujte varovné a bezpečnostné pokyny v manuáli. Problém môže byť aj v tom, že prst určený k meraniu je príliš veľký alebo malý, nezabudnite: špička prsta musí mať tieto rozmery – šírka medzi 10-22 mm, hrúbka medzi 5-15 mm.  Prst, ruka alebo telo sa pohybujú, čo by sa počas merania nemali stávať, dajte na to pozor a buďte vždy v maximálnom pokoji. Príčinou môžu byť taktiež poruchy srdcového rytmu, kedy treba vyhľadať lekársku pomoc.

 

Kde kúpiť a aká je cena

Pulzné oxymetre môžete kúpiť v lekárňach, špecializovaných predajniach so zdravotníckymi potrebami a dokonca aj v niektorých elektro predajniach. Ak sa vyberiete nakúpiť do kamenného obchodu, máte výhodu, že vám s výberom môže pomôcť vyškolený personál. Alebo sa poraďte so svojím lekárom a choďte na istotu. Takisto si môžete toto zariadenie kúpiť online cez niektorý z overených eshopov. V tomto prípade je dobré prečítať si recenzie na konkrétne modely. A v akej cenovej relácii sa pohybujú?

 • cena do 20 EUR – do tejto kategórie patria tie základnejšie oxymetre, u ktorých nenájdete tie najmodernejšie technológie, ako je napríklad spárovanie s aplikáciou. Zväčša ponúkajú len meranie okysličenia krvi a tepovú frekvenciu.
 • cena od 20 do 50 EUR – do strednej cenovej kategórie zaraďujeme tie modely, ktoré poskytujú spoľahlivé merania a viac nameraných hodnôt zobrazujúcich sa na displeji.
 • cena od 50 EUR – najdrahšie pulzné oxymetre vám poskytnú dokonca prepojenie s počítačom alebo spárovanie s mobilnou aplikáciou, kde si môžete pohodlne ukladať svoje namerané hodnoty pre budúce porovnanie či oboznámenie vášho lekára. Ich presnosť by mala byť logicky najlepšia.

 

Často kladené otázky a odpovede

❓ 1. Záleží na tom, aký prst použijem na meranie?

Väčšina zdravotníckych technikov umiestni prístroj na ukazováky, ale štúdia 37 dobrovoľníkov zistila, že najvyššia hodnota bola zistená z tretieho prsta na dominantnej ruke. Tesnou sekundou bol dominantný palec. Ak ste teda pravák, použite pravý prostredník. Ak ste ľavák, použite ľavý prostredník. Rozdiel medzi prstami je však naozaj malý, takže ak uprednostňujete ukazovák, je to úplne v poriadku.

❓ 2. Prinášajú rozdiel v meraní dlhé nechty alebo lak na nechty?

Áno. Vyvarujte sa im, pokiaľ je to možné. Tmavý lak na nechty môže mať vplyv na presnosť odčítania. Veľmi dlhé nechty by zase sťažovali správne vloženie prsta do spony.

❓ 3. Pre koho je pulzný oxymeter najviac vhodný?

Pulzný oxymeter meria hladinu kyslíka v krvi počas cvičenia a je užitočným nástrojom pre všetkých športovcov a ľudí so zdravotnými problémami. Napríklad športovci, ktorí sa rutinne venujú intenzívnemu cvičeniu, jazde na bicykli, alebo tí, ktorí sa venujú športovej činnosti vo vysokých nadmorských výškach, môžu nosiť pulzové oxymetre so sebou, aby si zistili zodpovedajúce hodnoty okysličenia. Vhodné sú aj pre všetkých, ktorí trpia respiračnými chorobami (astma, dýchavičnosť) vysokým či nízkym tlakom, alebo pre tých, ktorí sa zotavujú z chirurgického zákroku.

❓ 4. Je bolestivé používanie pulzného oxymetra?

Pulzný oxymeter je bezbolestné zariadenie. Pretože do vašej pokožky nie je vpichnutá ihla alebo na ňu nie je vyvíjaný nadmerný tlak, nebudete pociťovať pri používaní pulzného oxymetra žiadnu bolesť.

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Veronika Štrbová

Rada píšem články, ktoré sú zaujímavé a majú pridanú hodnotu. Praktické rady do domácnosti, návody či nápady, ktoré využijú mnohí z vás v každodennom živote. Pravidelne testujem rozličné užitočné produkty. Verím, že aj moje články vám pomôžu nájsť odpoveď na rôzne, doteraz nevyriešené otázky.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.