Robotický mop iRobot Braava 390 T – recenzia

Georgina Babinová Recenzia 19. októbra 2021 0
iRobot Braava 390 T
 • Hmotnosť: 1,8 kg
 • Výška robota : 24,4 cm
 • Typ batérie: Ni-MH
 • Typ podláh: tvrdé podlahy
 • Doba nabíjania: 2 h
 • Dostupnosť: Skladom
Zaradené do: Robotické mopy
179,00 € s DPH Pozrieť najlepšiu ponuku
Heureka.sk

Značka iRobot je známa predovšetkým výrobou rady robotických vysávačov Roomba, u ktorých milujeme kombináciu výkonného vysávania, jednoduchej obsluhy a pocitu života v budúcnosti. iRobot Braava 390 T patrí do jej menej známeho radu mopovacích robotov Braava. Aby sme zistili, ako si rad Braava vedie v porovnaní s Roombou, pozrieme sa dnes na mop Braava 390T detailnejšie.

Čítať viac...

kde kúpiť
Heureka.sk ⭐️ porovnanie cien vo všetkých dostupných eshopoch
⭐️ možnosť bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkom"
179,00 € Do obchodu Heureka.sk

iRobot Braava 390 T – prvý dojem

iRobot Braava 390T je veľmi moderné a nadčasové zariadenie. Vďaka neutrálnej bielej farbe je vhodný do každej domácnosti. Už na prvý pohľad je zrejmé, že iRobot Braava je svojimi rozmermi 24,4 x 21,6 x 7,9 centimetra prekvapivo malý. Okrem toho váži iba 1,8 kilogramu, čo je podľa našich skúseností porovnateľne málo. Kompaktná veľkosť je určite veľkou výhodou, pretože umožňuje robotovi upratovať aj pod nábytkom, kam by bežný mop alebo vysávač nedosiahol.

Dizajn modelu iRobot Braava 390t tiež nenecháva žiadny priestor na kritiku. Robot na prvý pohľad vyzerá skôr ako modem DSL než domáci spotrebič. Dizajn považujeme za moderný, príťažlivý a funkčný. Ovládacie tlačidlá sú umiestnené na prednej strane zariadenia a sú prehľadne usporiadané. Zodpovedajúce symboly označujú príslušnú funkciu ovládacích prvkov, čo uľahčuje manipuláciu. Pre väčšie pohodlie má Braava rukoväť zabudovanú v zadnej hrane, vďaka čomu sa obzvlášť ľahko prenáša. Jedinou výhradou je, že rukoväť je umiestnená na rovnakej strane ako nabíjacie body, ktoré spustíte dole do zvislej nabíjacej základne. Z tohto dôvodu nemôžete použiť rukoväť keď vyberáte robot z doku. Je to maličkosť, vzhľadom na to, aká ľahká Braava je, ale napriek tomu by bola lepšou voľbou horná rukoväť.

iRobot Braava 390T

Vďaka svojim kompaktným rozmerom sa robot hodí aj do malých bytov bez toho, aby zaberal veľa miesta. Celkovo pôsobí iRobot Braava 390t vysoko kvalitným dojmom. Všetky komponenty sú pevné a nerachotia, ani sa nekývu. IRobot Braava 390t ponúka kvalitu, na ktorú sme u spotrebičov od iRobot zvyknutí.

Dizajnovo dávame Braave solídnu známku. Je to dobre vyzerajúci, nenápadný spotrebič – nehovoriac o tom, že je tichý a je zďaleka jeden z najtichších zo všetkých robotických mopov. Ak nastavíte mopovanie kuchyne, pri sledovaní televízie vo vedľajšej miestnosti, nebudete musieť zvyšovať hlasitosť. Ale, čo ponúka z hľadiska výbavy a výkonu?

 

Obsah balenia

Braava 390t je pevne a bezpečne zabalená. Dodáva sa v praktickom a kompaktnom vonkajšom obale. Všetky komponenty sú prehľadne zabalené v ochrannej fólii, aby počas prepravy nedošlo k ich poškodeniu. Znovu zabalenie je tiež jednoduché, pretože všetky diely majú konkrétne a jasne identifikovateľné miesto. To pre prípad, keby ste ho chceli vrátiť.

Rozsah dodávky iRobot Braava 390t je komplexný a funkčný. Dodávané príslušenstvo je vcelku rozsiahle. Okrem samotného robota robotického získate nasledujúce komponenty:

 • batéria NiMH s 2 000 mAh
 • navigačná kocka North Star (kanál 2)
 • dve C batérie pre navigačnú kocku
 • rýchlonabíjacia stanica
 • nabíjací kábel
 • zásobník Pro Clean
 • multifunkčná čistiaca podložka
 • dve utierky z mikrovlákna na vlhké upratovanie
 • dve utierky z mikrovlákna na suché upratovanie
 • návod na použitie

Keď si kúpite iRobot Braava 390t, získate skutočne všetko, čo potrebujete na používanie zariadenia a nebudete si musieť dokúpiť ďalšie príslušenstvo, aby ste sa mohli pustiť do upratovania – ako to niekedy býva v prípade iných robotov. Diaľkové ovládanie však chýba. Aj keď robot sa dá plne ovládať pomocou tlačidiel, pre starších ľudí by to malo zmysel.

 

⭐ Utierky

Bez problémov ich môžete používať opakovane, pretože sa dajú prať. . Stačí ich vložiť do práčky na 60 stupňov. Braava však bude rovnako dobre fungovať aj so všetkými ostatnými známymi (aj menej známymi) jednorazovými utierkami. Jedinou dôležitou vecou je, aby ste si určite kúpili elektrostatické utierky, pretože prach by sa na nich mal držať.

Pripevnenie utierky

Aby však iRobot Braava 390t mopoval správne, je najlepšie použiť na tento účel dodané utierky (sú modré). Tieto utierky z mikrovlákna rozhodne pôsobia kvalitným dojmom. Vlákna skutočne siahajú po okraj látky a tak zbytočne neznižujú absorpčnú kapacitu Braavy 390 T.

 

⭐ Takmer žiadne príslušenstvo nemusí byť vymieňané

Kým na robotických vysávačoch musíte pravidelne meniť filtre a kefy, iRobot Braava 390t v skutočnosti nevyžaduje takmer žiadnu údržbu. Jedinou vecou, ​​ktorú by ste mali pravidelne meniť, sú samozrejme utierky. Pri pravidelnom používaní to je však postačujúce každé tri až štyri mesiace. V každom prípade si ušetríte prvý nákup, pretože súčasťou dodávky je ďalšia suchá aj vlhká utierka.

 

Funkcie a vlastnosti

iRobot Braava 390 T môžete používať s dvoma rôznymi režimami upratovania:

 • režim zametania (Sweep)- na suché upratovanie podláh
 • režim mopu (Mop) – na vlhké čistenie tvrdých podláh

Ak sa rozhodnete použiť režim Sweep, handrička z mikrovlákna iRobot Braava 390 T zachytáva vlasy, voľné nečistoty a prach z podlahy. Ak však nastavíte režim mopu, zo všetkých tvrdých a parketových podláh sa odstránia aj povrchové nečistoty. Požadovaný režim upratovania sa nastavuje v hornej časti zariadenia pomocou dvoch zodpovedajúcich tlačidiel.

Ak je iRobot Braava 390t spustený v režime zametania, pohybuje sa po priamych pruhoch po povrchu podlahy. Je dôležité, aby ste predtým natiahli utierku z mikrovlákna na suché čistenie. V teste dopadol iRobot Braava pri použití v suchom režime naozaj dobre. Spoľahlivo odstráni uvoľnené nečistoty z podlahy, takže si môžete ušetriť manuálne vysávanie.

Systém Pro-Clean slúži na použitie mopového režimu a vytretie podlahy vlhkou handričkou. Za týmto účelom nasaďte dno nádrže na vodu spolu s nádržou na vodu a robot vybavte príslušnými utierkami. Braava sa potom pohybuje špeciálnym pohybom tam a späť po podlahe. Zariadenie takmer dokonale presvedčí aj v režime mopovania. Škvrny spôsobené rozliatymi tekutinami sú odstránené rovnako spoľahlivo ako mastné nečistoty. Zaschnuté, odolné škvrny ale môžu znamenať problém.

Nádrž na vodu

Nádrž na vodu

 

Nádrž na vodu necháva priestor pre kritiku

Dve prídavné zariadenia na stieranie (jedno na suché zametanie a druhé na mopovanie) sú k dispozícii na pripevnenie zodpovedajúceho stierača k robotovi. Stierka na mokré čistenie slúži aj ako nádržka na vodu. Zmestí sa do nej 100 ml. To by mohlo byť trochu viac. Voda sa prenáša na utierku cez malý knôt v strede podložky. Tento zvlhčovací mechanizmus nie je až taký úžasný. Už dokonca aj niektoré hybridné roboty, ako napríklad Deebot Ozmo 930 a iLife V80, majú v nádrži elektronické čerpadlo, ktoré distribuuje vodu. Vďaka to je to samozrejme oveľa flexibilnejšie, pretože môžete prispôsobiť množstvo vody (napr. pomocou aplikácie) rôznym typom podláh.

Ale aj menší brat Braava 390 T, iRobot Braava Jet 240, namiesto kvapkacieho mechanizmu používa technológiu striekania – myslíme si, že je to lepšie. Napriek tomu však musíme povedať: Utierka iRobot Braava 390t rýchlo zvlhne. Žiaľ, to nie je vždy prípad tohto typu technológie.

 

NorthStar kocka – zastaraný systém, ktorý ešte stále perfektne funguje

Navigačná kocka North Star

zdroj: pinterest.com

Aj keď príbeh kocky NorthStar určite nie je najaktuálnejší, napriek tomu stále funguje dobre. Ale čo to vlastne je? Táto malá, čierna kocka je pre mopovací robot Braava to, čo je pre vaše auto satelitná navigácia. Keď nastavíte kocku NorthStar a zapnete ju, „hodí vám“ neviditeľnú mapu na strop. Braava 390t ju však dokáže vidieť a predovšetkým prečítať. Zrazu vidí prekážky, steny a dokáže si určiť vlastnú pozíciu v priestore. To ju robí oveľa inteligentnejšou ako chaotických robotov, ktorí sa random pohybujú po miestnosti.

Navigáciu mopu Braava 390t mimoriadne pozitívne ovplyvňuje kocka NorthStar. Čo sa nám obzvlášť páči: Vďaka technológii iAdapt 2.0 v kombinácii s NorthStar, robot vie kde už upratoval a samozrejme kde ešte musí pracovať a aj to, kedy prešiel všetky časti miestnosti. Potom sa vráti do východiskového bodu a na rozdiel od „chaotických“ robotov nepokračuje v upratovaní, kým neukončíte hru Vy alebo sa nevybije batéria.

Existuje však aj dôvod, prečo sa táto technológia v dnešnej dobe už nepoužíva: má jednoducho svoje hranice. Pretože kocka funguje iba v rámci miestnosti. Akonáhle je prerušená dverami alebo je vzdialenosť príliš veľká, mapa už nebude presná. LDS alebo kamerové systémy sú preto samozrejme pokročilejšie. O to viac je zaujímavé, že iRobot Braava 390t má napriek tomu najlepší navigačný systém. Pretože všetky novšie mopovacie roboty fungujú v režime chaosu. Ak chcete, aby Braava 390 T vytrela naraz celé podlahovú plochu musíte si dokúpiť kocky NorthStar a prepojiť ich. Funguje to dobre, ale robot nezvládne v režime mokrého mopovania viac ako 32 m². Teoreticky môžete prepojiť až štyri kocky, ktoré pokryjú 186 m².

Ak chcete na kockách ušetriť, jednoducho prenesiete Braavu z A do B. Batériu je potrebné tak či tak každú chvíľu dobiť a medzitým môžete vymeniť aj utierku.

 

Batéria a nabíjacia stanica

Batéria Braava

zdroj: pinterest.com

Rovnako ako bežne u robotov série Braava, ani 390T nemá samonabíjanie. Životnosť batérie 2,5 – 4 hodiny v závislosti od toho, či zametáte alebo utierate podlahu. Robot sa dodáva s „Turbo Charging Cradle“ od iRobot, čo je v podstate nabíjací dok. Robot sa sám nedokuje musíte ho tam umiestniť. Batéria sa nabije už za 2 hodiny.

Keď už hovoríme o nabíjacom doku, jeho zvislé vyrovnanie je odchýlkou od toho, čo vidíme u modelov Roombas, ktoré sa nabíjajú v vodorovne. To znamená, že Braava zaberá v pokojovej polohe oveľa menej podlahového priestoru, čo uľahčuje schovanie nabíjaného robota za gauč.

 

Ovládacie prvky

Ovládacie prvky Braava

Braava má iba tri tlačidlá: jedno na stieranie za sucha, druhé na mokré stieranie a ďalšie na zapínanie a vypínanie. Režimy mokrého a suchého stierania majú každý svoju vlastnú zreteľnú čistiacu hlavu. Hlava na suché čistenie je navrhnutá na prácu s jednorazovými handričkami v štýle Swiffer (rovnako ako dodaná suchá handrička z mikrovlákna), zatiaľ čo hlava na mokré čistenie má zásobník, ktorý budete musieť neustále plniť vodou. Zamieňanie hláv je absolútne jednoduché, rovnako ako výmena utierok. Hlava na mokré upratovanie pomocou jemných podložiek podobných suchému zipsu drží látku na mieste, zatiaľ čo hlava na suché čistenie má drážky, do ktorých môžete utierku zastrčiť.

 

iRobot Braava 390 T v akcii

Manipulácia s iRobot Braava je jednoduchá a intuitívna. iRobot Braava 390 turbo sa používa tak jednoducho, že manuálny vysávač už ani nebudete chcieť vyťahovať. V skutočnosti nejde o robotický vysávač, ale funkcia suchého mopovania 100% nahrádza bežné vysávanie na tvrdých podlahách. Predtým, ako robot začne pracovať, nemusíte spraviť nič iné, len pripevniť príslušnú utierku na čistiacu podložku. A to funguje bez problémov. Potom nastavte preferovaný režim čistenia a oprite sa, pretože robot urobí zvyšok sám. Rovnako ako Roomba, aj Braava detekuje objekty, potom spomalí a šetrne do nich zaťuká, potom jemne vyrazí okolo okraja objektu, precíti cestu cez miestnosť a zabezpečí, aby sa dostala do každého rohu.

Ani potom, čo iRobot Braava 390 turbo odviedol svoju prácu, nemusíte zasahovať. Robot sa automaticky vráti do východiskového bodu. Pozitívne hodnotíme, že tento robot je počas prevádzky veľmi tichý. U mnohých iných robotov to tak nie je: často šuštia alebo hučia tak nahlas, že počas ich prevádzky nie je možné telefonovať alebo pozerať televíziu. S iRobot Braava 390t to nie je vôbec problém, pretože robot je počas upratovania takmer nepočuteľný.

Pokiaľ ide o obsluhu, máme len dve menšie výhrady: Žiaľ, u tohto modelu sa musíte zaobísť bez diaľkového ovládania. To môže byť nevýhodou najmä pre starších ľudí, pretože pri programovaní prístroja sa musia skloniť. Trochu nám chýba aj funkcia časovania. U mnohých konkurenčných modelov máte možnosť nastaviť čas spustenia tak, aby robot začal automaticky sám upratovať. To však, žiaľ, nie je možné u iRobot Braava 390t, takže zariadenie musíte vždy spustiť manuálne.

 

⭐ Výsledok

Po obidvoch cykloch čistenia je na utierke prekvapivo veľa nečistôt, čo je dobré znamenie, ale malé, zaschnuté škvrny od rozliateho jedla a nápojov sú nedotknuté. Robot plní skvele pri zametaní a stieraní, ale nemá váhu, aby do svojej akcie skutočne vložil silu. Prichádza sklamanie z poznania, že sme mohli odviesť lepšiu prácu sami a za podobné množstvo času.

iRobot Braava 390 T v akcii

Pre zaneprázdnenú (a možno trochu lenivú) domácnosť je Braava príjemným doplnkom. Funguje metodicky, ticho a celkom rýchlo. Ak sa používa každý deň, udržiava vaše podlahy lesklé a čisté. Je obzvlášť užitočná pri udržaní psích a mačacích chlpov na uzde. Ale v protiklade s modelmi Roomba, ktoré dokážu nahradiť konvenčný vysávač (minimálne mimo schodov) je Braava len doplnkom k už používaným čistiacim nástrojom.

 

Cena

Tento model je aktuálne v ponuke za 179,00 € eur. Aj napriek niekoľkým nedostatkom väčšina zákazníkov oceňuje mopovací robot iRobot Braava 390 T za dobrý výkon, takže pomer ceny a výkonu je v konečnom dôsledku v poriadku.

 

💡 TIP: Ak vás iRobot Braava 390 T z nejakého dôvodu nepresvedčil, roztomilý iRobot  Braava Jet 240 vás zaručene dostane.

 

Čo sa nám na iRobot Braava 390 T páči?

 • dobrý čistiaci výkon v oboch režimoch čistenia
 • kompaktné rozmery a nízka hmotnosť
 • vhodný aj na upratovanie pod nábytkom
 • spoľahlivo odstraňuje nečistoty z rohov
 • umožňuje šetrné čistenie citlivých podláh, ako sú parkety
 • spoľahlivo detekuje prekážky ako nábytok a schody a vyhýba sa im
 • mäkký nárazník zabraňuje poškriabaniu alebo poškodeniu v prípade kolízie s nábytkom
 • veľmi tichá prevádzka
 • dlhá výdrž batérie až štyri hodiny v závislosti od režimu
 • krátka doba nabíjania batérie vďaka rýchlonabíjaniu
 • jednoduché použitie

 

Čo sa nám na iRobot Braava 390 T nepáči?

 • vysoká spotreba energie v režime mokrého stierania, takže výdrž batérie je podstatne kratšia
 • absencia diaľkového ovládania pre nastavenie režimu
 • absencia časovača
 • technológia vlhkého mopovania nie je úplne top
 • zaschnuté škvrny nie sú jeho doménou
 • nedokuje sa sám
 • oblasť pokrytia je dosť obmedzená bez extra kociek North Star
 • s robotom sa dodáva iba jedna kocka North Star

 

Recenzie zákazníkov

iRobot Braava 390 T u slovenských zákazníkov bez debaty boduje. Heureka neprináša ani jednu negatívnu recenziu. Zákazníci sú spokojní s efektívnosťou stierania a väčšina kupujúcich si obľúbila tichý chod mopu a potvrdila, že ho možno použiť na pozadí, aj keď práve telefonujete bez akéhokoľvek rušenia. Mnohí ho odporúčajú kombinovať s robotickým vysávačom, vďaka čomu majú task upratovania v zozname odfajknutý. Pozrime sa na niektoré z recenzií aj spoločne:

iRobot Braava 390 T recenzie

 

Zhrnutie na záver

V súhrne môžeme povedať, že iRobot Braava 390t tiež spĺňa všetky očakávania v porovnaní s predchodcami série iRobot Braava. Presvedčí najmä dobrým výkonom a vysokou spoľahlivosťou. Ale aj kompaktný dizajn, ktorý umožňuje upratovanie pod nábytkom, hovorí jasne v prospech tohto robota s funkciou mokrého mopovania.

V teste urobila dojem najmä efektívna a systematická navigácia robota. Zabezpečí nielen to, že iRobot Braava 390t spoľahlivo obchádza prekážky, ako je nábytok alebo izbové rastliny, ale tiež zabezpečí vysokú efektivitu: robot si pamätá oblasti, ktoré už vyčistil, a nevracia sa tam. Preto iRobot Braava 390t urobí svoju prácu v relatívne veľmi krátkom čase. Tiež spoľahlivo detekuje schody, mení smer a pokračuje v stieraní na inom mieste. Férový pomer ceny a výkonu nenecháva žiadne priania otvorené. Robotický mop je vhodný najmä pre domácnosti s menšími miestnosťami, ktoré sú prevažne vybavené tvrdými podlahami, ako sú dlaždice, laminát alebo parkety. Čistí citlivé parkety jemnejšie ako bežný robotický vysávač. Vďaka mnohým výhodám môžeme iRobot Braava 390t bez výhrad odporučiť.

 

Najčastejšie otázky k iRobot Braava 390 T

❓ 1. Koľko vydrží robotický mop na jedno nabitie?

Pri iba miernom znečistení vydrží iRobot 3,5 hodiny v režime suchého stierania. Počas tejto doby zvládne najviac 93 metrov štvorcových. Najneskôr potom mu dôjde dych. Vybavený vlhkou handričkou vydrží maximálne 2,5 hodiny alebo 33 metrov štvorcových. Ak je pripojený k rýchlonabíjacej stanici, je pripravený na použitie po 2 hodinách. Trvá teda nejaký čas, kým sa poupratuje celý dom.

❓ 2. Dokáže robotický mop nahradiť ručné mopovanie?

Robot 390t by mal pomocou suchých alebo navlhčených čistiacich handričiek odstraňovať nečistoty a škvrny zo všetkých typov utesnených tvrdých podláh. Na tento účel je zariadenie vybavené nádržkou na vodu, ktorú je možné voliteľne naplniť čistiacimi prostriedkami. Aj keď robot vykazuje dobrú navigáciu, výsledky upratovania sú zmiešané a to najmä kvôli nízkej absorpčnej schopnosti utierok. Na utierkach sa drží prach a ľahké nečistoty. Robot však tlačí pred sebou prachových zajačikov alebo klbká vlasov, čím z času na čas zanecháva na utretej podlahe malé nahromadené nečistoty. 390t zvyčajne neodstráni úplne zaschnuté tekutiny, blato alebo podobné nepoddajné nečistoty. Zhrňme to teda takto: Čím menšia plocha a menšie znečistenie, tým lepší výsledok. Manuálne vytretie podláh však nenahradí v každom prípade.

❓ 3. Ako nabijem batériu?

Keď je batéria vybitá, zaznie akustický signál a robot musí byť prenesený do nabíjacej stanice a umiestnený vo zvislej polohe. Vo výsledku zaberá pri nabíjaní prekvapivo málo miesta, ale nedokáže automaticky spustiť proces nabíjania.

Výhody

 • mimoriadne tichý chod
 • inteligentný navigačný systém iAdapt 2.0 s navigačnou kockou
 • turbo nabíjacia stanica dobije mop už za 2 hodiny
 • systém PRO-CLEAN so zásobníkom pre čistiaci roztok

Nevýhody

 • niekedy môžu ostať po umytí šmuhy

Záver recenzie: Revolučný robotický pomocník s inteligentnou navigáciou.

Hodnotenie autora
 • efektivita výkonu
 • jednoduchosť ovládania
 • kvalita prevedenia
 • pomer cena/hodnota

Súhrn

Ak už vlastníte robotický vysávač a chcete ho „dovybaviť“, potom je Braava 390t určite najlepším riešením robotického mopu. Pracuje systematicky, poriadne a najmä pri pravidelnom používaní dokáže naplno ukázať svoje silné stránky.

4.7

iRobot Braava 390 T

✅ Cena: 179,00 €

Chcem iRobot Braava 390 T Heureka.sk
Vývoj ceny iRobot Braava 390 T


Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.