Rovus Ultra – prenosný ochladzovač vzduchu (recenzia)

Georgina Babinová Recenzia 24. októbra 2021 0
Prenosný ochladzovač vzduchu Ultra
 • Rýchlosti: 3
 • Výkon: 5 V, 1,5 A
 • Kapacita nádobky: 550 ml
 • Dĺžka kábla: 180 cm
 • Hlučnosť: 52,4 db
 • Dostupnosť: Vypredané
PRODUKT JE NEDOSTUPNÝ

Rovus prenosný ochladzovač vzduchu Ultra sa zameral na zákazníkov, ktorí hľadajú prenosný ochladzovač vzduchu s nízkou spotrebou energie. Oáza pohody, chladenie miestnosti bez chemikálií, chladiaca technológia Hydro-Chill? A za cenu cca 30 euro? Áno, zdravý skepticizmus je tu na mieste. Na prvý pohľad sa ochladzovač javí ako rýchle, lacné a veľmi flexibilné riešenie ochladenia prehriatych miestností. Ale dokáže táto chladiaca kocka vo svojej účinnosti zastúpiť serióznu klimatizáciu, ako to tvrdí reklama?

Základné informácie

Rovus prenosný ochladzovač vzduchu Ultra dokáže ochladzovať priestor počas 12 hodín denne prostredníctvom nádrže na vodu, ktorá premieňa horúci vzduch na studený. Tento typ chladiaceho systému sa považuje za dostupnú alternatívu ku klimatizácii, ktorá má tendenciu spotrebovať viac energie a stojí značné množstvo peňazí. Okrem toho výrobca deklaruje, že toto zariadenie môžete použiť aj ako zvlhčovač, resp. čistič vzduchu. Jeho primárnym určením je však ochladzovanie a to, že súčasne zvhlčuje aj vzduch, je dôsledok používanej technológie. V niektorých prípadoch môže do miestnosti odvádzaný vlhký vzduch znamenať aj nevýhodu v podobe zvýšeného rizika tvorby plesní.

Ultra je inovovanou verziou pôvodného ochladzovača Rovus Arctic Cooler. Tento nový model ponúka cca o 20% vyšší výkon ako pôvodný a je vybavený vylepšeným penovým filtrom, ktorý je umývateľný aj vymeniteľný a zbavuje vzduch alergénov aj zápachu. Filter odporúčame čistiť pravidelne. LED osvetlenie označené ako “relaxačné a ideálne do spálne” zostalo aj v tejto verzii, s tým rozdielom, že na pôvodnej verzii bolo možné meniť farbu osvetlenia. U Ultra táto možnosť nie je daná. Novinkou je nastaviteľná mriežka prietoku vzduchu a nádrž na vodu, ktorá zabráni vylievaniu.

Dôležité parametre: 
Výkon:5 V, 1,5 A
Kapacita nádoby:550 ml
Dĺžka kábla:180 cm
Hlučnosť:52,4 dB
Počet rýchlostí:3

 

Ako funguje „Hydro-Chill technológia“?

Pomenovanie je oveľa zložitejšie, ako samotná technika chladenia vodou, ktorá je použitá. Ide o jednoduchý princíp voštinového filtra zaveseného pred ventilátorom, ktorý má byť nasiaknutý trochou ľadovej vody z mini nádrže, ktorú potom odovzdá nasávanému horúcemu vzduchu. Rovnaký účinok je možné dosiahnuť zavesením vodou nasiaknutej tkaniny pred klasický ventilátor. Zo skúsenosti je chladiaci účinok cítiť iba priamo na koži – to znamená, ak človek zostáva v užšej oblasti odparovacej zóny. Účinok však nie je dostatočne silný na ochladenie celej miestnosti.

„Mini klimatizácia“ je vybavená 3 rôznymi úrovňami chladenia. Čím vyššia úroveň, tým rýchlejšie sa otáča ventilátor, inštalovaný v plastovom tele. Následne zariadenie vháňa viac vzduchu do okolia. Pre zvýšenie účinnosti chladenia je možné pred použitím vložiť filter do mrazničky, resp. do nádrže s vodou vložiť kocky ľadu. Síce nie nejako výrazne, ale funguje to.

 

💡 Resumé: Jednotka nedokáže ochladiť miestnosť, ani znížiť izbovú teplotu! Prístroj chladí selektívne. Po opustení vzdušného tunela, rovnako ako pri ventilátore, už nepociťujete chladenie.

 

Hlučnosť

Výrobca udáva, že ochladzovač je vybavený “super tichým” ventilátorom. Toto je sčasti pravda a vzťahuje sa to len k prvému stupňu rýchlosti:

 • úroveň 1: približne 55 dB – tichá ( ako dážď, zvuky chladničky)
 • úroveň 2: približne 65 dB – mierna (ako konverzácia v reštaurácii)
 • úroveň 3: približne 70 dB – zreteľne počuteľné (rovnako hlasné ako TV alebo fén)

A takto ponúka toto zariadenie predajca:

Prenosný ochladzovač vzduchu Rovus Ultra #2

 

Rovus prenosný ochladzovač vzduchu Ultra vs. prenosná klimatizácia

Klimatizácia vždy obsahuje chladivo, ktoré absorbuje teplo. Chladivo sa v plynnej forme dostáva do kompresora. Kompresiou sa zohreje a pokračuje do výmenníka, kde je plyn ochladený prúdom vzduchu a opäť skvapalnený. Uvoľnené teplo je odvádzané do vonkajšieho priestoru. Prenosný ochladzovač vzduchu Rovus Ultra pracuje na jednoduchom princípe chladenia odparovaním.

 

Prenosný ochladzovač vzduchu Ultra

Výhody

 • nízka spotreba energie
 • žiadna chémia
 • priaznivá cena

Nevýhody

 • pri chladení odparovaním je vlhký vzduch vždy vedený do miestnosti, čo môže viesť k rastu plesní
 • pretože v lete máme zvyčajne vysokú vlhkosť vzduchu, ďalšie zvlhčovanie vzduchu môže zvýšiť „sparno“ a pocit tepla
 • ochladzovač vzduchu bez chladiacej kvapaliny nedokáže tak efektívne ochladiť priestor ako klimatizácia –  žiadny výrazný pokles teploty miestnosti

 

Prenosná klimatizácia

Výhody

 • klimatizácia chladí, odvlhčuje, vetrá, kúri a čistí vzduch
 • účinne ochladí teplotu v priestore

Nevýhody

 • vyššia spotreba energie
 • použité chladivá boli často škodlivé pre životné prostredie. Najnovšia generácia klimatizačných zariadení však už používa ekologické chladivá.

 

Recenzie zákazníkov

Aké sú reálne skúsenosti s týmto zariadením? Rôzne. V tomto prípade si naozaj treba uvedomiť, čo od tohto zariadenia môžete očakávať a že prenosný ochladzovač vzduchu Rovus Ultra nie je navrhnutý tak, aby ochladil celú miestnosť. Je dobrou voľbou pre malé priestory – ochladíte ním priestor vášho pracovného stola, alebo priestor vášho obľúbeného čítacieho kresla. Poďme sa teda pozrieť na tie recenzie:

Rovus prenosný ochladzovač vzduchu Ultra - recenzie

 

Zhrnutie na záver

Nastaviteľná mriežka na prúdenie vzduchu, schopnosť zmraziť / umyť filter a možnosť použiť kocky ľadu vo vodnej nádrži robia z ochladzovača Ultra omnoho lepší produkt ako bol jeho predchodca. Mínusom je podľa nášho názoru to, že sú k dispozícii len obmedzené informácie o metroch štvorcových, ktoré dokáže ochladiť, čo potom môže viesť ku sklamaniu z produktu a následne k negatívnym recenziám. Najväčšou prednosťou tohto produktu je jeho cena.

Výhody

 • nízka spotreba energie
 • priateľská cena
 • chladenie bez chémie

Nevýhody

 • malá účinnosť
 • pri vyššej rýchlosti hlučný

Záver recenzie: Prenosný ochladzovač vzduchu, ktorý je vcelku dobrá alternatíva malého ventilátora.

Hodnotenie autora
 • výkon
 • dizajn
 • jednoduchosť používania
 • cena

Súhrn

Kompaktný ochladzovač vzduchu, ktorý je na pocit účinnejší ako ventilátor, pretože odparovaný chlad na ľudskej pokožke príjemne chladí.

4.4
Vývoj ceny Rovus prenosný ochladzovač vzduchu Ultra


Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.