Pestujeme oleander – strihanie, rozmnožovanie, zazimovanie

Georgina Babinová Téma 13. marca 2021 3

Oleander (Nerium oleander) je voňavý, kvetnatý, vždyzelený ker alebo malý strom, ktorý kvitne od jari do jesene. Kvety sa tvoria vo veľkých zhlukoch a prichádzajú v odtieňoch bielej, žltej, ružovej a červenej. Každá kvetina má päť okvetných lístkov, ktoré sú rozložené ako čepele ventilátora. Štíhle listy s kopijovitými tvarmi vytvárajú jemný kožovitý dojem. Oleandre rastú rýchlo a dokážu zvládnuť náročné podmienky vrátane sucha, zlej pôdy, soľného postreku a tepla odrážaného napríklad od vozovky a stien. Jediné, čo neznesú, sú zimné teploty pod 6 ° C. Ak pestujeme oleander v našich klimatických podmienkach hlasovali by sme skôr za pestovanie v kvetináči, ktorý pri poklese teploty môžeme preniesť do interiéru.

 

Oleander – nebezpečná krása

Všetky časti oleandrového kríka sú pre človeka a domáce zvieratá jedovaté a ich požitie, dokonca aj v malom množstve, môže byť smrteľné. Okrem toho aj dym zo spaľovania oleandrov je toxický a kontakt s kvetmi a listami môže spôsobiť vážne alergické reakcie. Pri práci v blízkosti oleandru je najlepšie nosiť dlhé rukávy a rukavice. Ale ak sa s ním zaobchádza opatrne, je krásnym, živým a vibrujúcim akcentom vášho exteriéru aj interiéru.

Ružový oleander

 

Ako a kde pestovať oleander?

Oleander je stredomorská rastlina, ktorá je populárna v Európe už stovky rokov. Je to vytrvalá rastlina, ktorá neznesie teploty po bodom mrazu, takže pestovanie v kvetináči je zaručený spôsob, ako si jej krásu vychutnávať aj v našom podnebí, aj keď pestovanie vonku je tiež možné. Skutočnosť, že oleander je taký populárny v celej Európe – kde vo väčšine častí nedokáže prežiť zimu – by vám malo hneď našepkávať, aké ľahké je pestovať ho v kontajneri, hoci aj na balkóne, alebo slnečnej terase.

Drvivej väčšine odrôd oleandrov sa darí za plného slnečného svetla, ale dokážu tolerovať aj ľahký tieň. Najlepšie výsledky dosiahnete, keď vo svojej záhrade nájdete oblasť, ktorá denne dostáva najmenej šesť hodín priameho slnečného žiarenia. Keď sa pestujú v čiastočnom tieni, oleandre majú skôr „vychudnutú“, otvorenú formu ako plnú a huňatú, nebudú vytvárať kvety tak veľkolepo ako na slnku. Oleandrové kríky sú ideálne „steny“ proti vetru a môžu chrániť citlivejšie rastliny, ale škody spôsobené počas silného vetra môžu počas sezóny zničiť otvorené kvety a púčiky.

 

➡️ Kvalita pôdy

Oleander dokáže tolerovať väčšinu pôdnych podmienok, ale ak pracujete s vyčerpanou pôdou, ktorá je zbavená živín, mali by ste na jej povrchu pridať hrsť kompostu, aby ste ju obohatili. Najlepšia pôda pre oleandre je dobre odvodnená. Tieto rastliny sú však celkom prispôsobivé a zvyčajne dokážu prežiť relatívne dobre v suchých aj bažinatých pôdach. Vyvážené a výživné pôdy sú vždy najlepšie, ale oleandre dokážu prežiť aj v pôdach s vysokými hodnotami pH, vysokým obsahom solí a podobnými problémami. Hoci to nie je nevyhnutné, môžete pridať rašelinový mach do piesočnatej pôdy, ak chcete zvýšiť schopnosť pôdy zadržiavať vodu.

 

➡️ Vyberte zdravú rastlinu

Keďže žijeme vo veku masovej výroby,  smutnou pravdou je, že väčšina v obchode predávaných oleandrov pozostáva z viac ako 10 odrezkov v kvetináči. To by mohlo byť na prvý pohľad celkom atraktívne, ale bude to z dlhodobého hľadiska nepriaznivé, najmä pokiaľ ide o orezávanie. Ak si chcete oleander uchovať mnoho rokov, mali by ste si vybrať rastlinu, ktorá sa vypestovala z jediného rezu. Tieto rastliny sú zvyčajne o niečo drahšie a môžu vyzerať menšie, ale ich drevitá základňa je odolnejšia a rastlina je oveľa nenáročnejšia na pestovanie. Mala by mať silné konáre a tmavo zelené listy. Celkovo by mala byť rastlina výrazne hustá. Vyhnite sa rastlinám označeným ako “double white,” “single red,” a tak ďalej. Namiesto toho sa rozhodnite pre rastliny, ktoré majú konkrétne pomenovanú odrodu. Pred nákupom rastlinu skontrolujte. Uistite sa, že na nej nie sú vošky, ani iný hmyz. Koreňový systém by nemal byť prerastený a vykukujúci z rastových médií.

 

💡 Oleander je v našich klimatických podmienkach rozumnejšie sadiť do kvetináčov ⤵️

Nova Grow záhradný záhon
179,90 €
Airflor kvetináč
169,90 €
Solid Grow Rust kvetináč
149,90 €
Blumfeldt Luxflor, kvetináč, 55 x 50 x 55 cm, tmavosivý (GDW11-Luxflor-55.50)
141,90 €
Timberflor kvetináč
122,90 €
Modu Grow 50 vyvýšený záhon
99,91 €
Solidflor kvetináč
89,91 €
Solid Grow Rust kvetináč
89,91 €

Pozrieť ďalšie

 

➡️ Výsadba

Oleandre sú ideálne pre veľké kvetináče, alebo je možné ich vysadiť na slnečný okraj do skleníka alebo zimnej záhrady bez mrazu. Vykopte dostatočne veľkú jamu. Otvor by mal byť približne taký hlboký ako koreňová guľa, ale musí byť dvakrát až trikrát širší. Príliš hlboká jama môže spôsobiť, že základňa hlavnej stonky zostane pod zemou, čo môže spôsobiť poškodenie vlhkosťou. Kvetináč so sadenicou opatrne nakloňte na bok. Jednou rukou vyvíjajte tlak na bočné strany a druhou rukou opatrne vytiahnite celú rastlinu aj s koreňom. Po vybratí položte rastlinu do zvislej polohy do stredu vyhĺbeného otvoru, resp. kvetináča. Voľne vyplňte zhruba polovicu priestoru okolo koreňovej gule záhradnou pôdou. Pôdu opatrne sypte. Nedávajte ju rukami, pretože by to mohlo spôsobiť poškodenie koreňového systému. Dobre zalejte, aby pôda klesla. Po aplikácii vody chvíľu počkajte . Musíte ju nechať odstrániť všetky vzduchové vrecká a dôkladne usadiť pôdu. Vyplňte zvyšok prázdneho priestoru zeminou. Rovnako ako predtým, pôdu voľne sypte a nezaťažujte ju rukami.

Oleandre v kvetináčoch

Aj vaša záhrada môže mať atmosféru ako táto ulička v Provence

 

Starostlivosť

 • V lete pravidelne zalievajte. Počas aktívneho vegetačného obdobia potrebujú oleandre 2,5 cm vody za týždeň. Možno nebudete musieť rastliny zalievať tak často počas vlhkého leta. Aj keď etablované oleandre dokážu odolávať suchu, užívajú si, keď sa im dostane príležitostného hlbokého zalievania. Ak však listy začnú žltnúť, rastlina dostáva príliš veľa vody. Odstráňte všetky listy, ktoré úplne zožltli a nechajte oleander suchý dlhšiu dobu.
 • Aplikujte kompost. Aj keď silnejšie hnojivá nie sú zvyčajne potrebné, môžete hnojiť oleander aplikáciou kompostu okolo základne hlavnej stonky. Na jar môžete použiť mierne hnojivo s vyváženým množstvom fosforu, draslíka a dusíka, ak je pôda zvlášť chudobná na živiny, ale iba v prvých rokoch. Keď sa rastlina ustáli, namiesto aktívneho hnojiva prejdite na ľahký kompost.
 • Použite mulč. Každú jar rozprestrite 5 cm vrstvu mulču. Na konci jesene túto vrstvu odstráňte a nahraďte ju ďalšou 5 cm vrstvou.
  Mulčovanie na jar chráni rastlinu pred burinou a umožňuje koreňom udržať vlhkosť. Mulčovanie na jeseň pomôže izolovať koreňový systém a chrániť rastlinu pred chladom. Používajte organický mulč.
 • Keď zvädne kvet, odrežte ho, aby ste podporili dlhšie obdobie kvetu. Po odkvitnutí môžete odrezať aj konce stoniek, aby ste podporili lepšie vetvenie. Nečakajte však príliš dlho, kým to urobíte. Nový rast potrebuje niekoľko týždňov, aby sa vytvrdol skôr, ako príde mráz. 
Strihanie oleandra

Pri manipulácii s oleandrom nezabudnite na rukavice

 

Strihanie

Kvety sa objavia koncom leta (júl až október) na nových výhonkoch rastu aktuálnej sezóny, takže prerezávajte koncom zimy alebo skoro na jar. Pretože korene rastliny sú aktívne po celý rok, ich orezanie na jeseň by vyvolalo ďalšie pučanie. Pri prerezávaní by sa mali nosiť rukavice (ideálne aj okuliare), pretože miazga je potenciálne jedovatá.

 • pravidelne by sa mali orezávať dlhé a bezvetvé výhonky
 • musíte odstrániť drevo, ktoré bolo poškodené chladom, škodcami alebo chorobami. Odstráňte tiež zarastené a prepletené drevo.
 • počas jari by ste mali tiež odstrániť odnože zo spodnej časti rastliny, pretože môžu odčerpávať zdroje rastliny a znižovať jej schopnosť kvitnutia.
 • ak je to možné, vyhnite sa prerezaniu viac ako jednej tretiny rastliny. Oleandre sa dokážu zotaviť, keď sú viac orezané, ale silné prerezávanie môže niektoré oslabiť.
 • vždy strihajte nízko nad párom listov alebo púčikom
 • staršie a holé rastliny môžu byť orezané až po základ
 • vždy odrežte všetky výhonky tenšie ako prst

Pri orezávaní majte na pamäti, že ak režete do starého dreva, objavia sa dlhé výhonky. Ak striháte v oblasti kvetov, získate kratšie výhonky, ktoré rýchlo kvitnú. Musíte nájsť dobrý pomer. Oleandre obyčajne rastú rýchlo a priberú ďalšie 0,30 až 0,61 m (30 až 61 cm) ročne. Ak sú ponechané bez dozoru, môžu dosiahnuť výšky medzi 2,5 a 3,5 m a dokážu dorásť do takej šírky rásť ako sú vysoké. Je známe, že niektoré oleandrové rastliny dosahujú výšku až 6 m .

 

 

Škodcovia a choroby

Aj keď oleandre zriedka čelia problémom so škodcami a chorobami, predsa len nie sú úplne imúnne. Rastlinu však ošetrujte až po zistení problému.

 • Najbežnejšou chorobou, s ktorou sa môžete stretnúť, je botryosphaeria. Keď k nej dôjde, rastlina s najväčšou pravdepodobnosťou trpí stresom zo sucha alebo mrazu. Vetvy a výhonky odumrú a stanú sa nahnedlými. Infikované vetvy úplne odstráňte, separujte ich od zvyšku záhrady a likvidujte.
 • Húsenice oleandrové sú zas najbežnejšími škodcami. Kŕmia sa v skupinách a môžu demolovať mladé výhonky. Tieto škodce sú dlhé asi 5 cm s oranžovočervenými telom a čiernymi chumáčikmi chlpov. Akonáhle si na rastline všimnete viac húseníc, rýchlo aplikujte pesticíd. Problémy môžu spôsobiť aj vošky a červci, ale sú zriedkavé. Podľa potreby aplikujte vhodný pesticíd.

 

💡 Je húsenica oleandrová pre človeka jedovatá?

Húsenica oleandrováDotýkanie sa húsenice oleandrovej môže mať za následok svrbenie, bolestivé vyrážky na koži a kontakt s očami môže spôsobiť zápal a citlivosť.

Pri práci s napadnutou rastlinou oleandru používajte vždy rukavice. Ak sa vaša pokožka dostane do kontaktu s húsenicami, okamžite si umyte ruky.

 

Rozmnožovanie

Oleandre sa môžu rozmnožovať odrezkami, alebo zo semien:

Odrezky

Tradične sa oleandrové odrezky pripravujú v auguste. Toto je doba, kedy budete mať najvyššiu úspešnosť, pretože krík práve dokončil fázu jarnej vegetácie. Je však tiež možné začať s prípravou odrezkov v júni a dokonca až do septembra, ak to podmienky dovolia. Oleandrové odrezky sa ľahko zakorenia.

 • dĺžka odrezku: 15 cm
 • najmenej tri páry listov – odstráňte spodný pár
 • ľahko zoškrabte kôru
 • vložte ho do vlhkého substrátu
 • substrát: živná pôda s ílom – konštantne ju udržiavajte mierne vlhkú
 • poloha: polotieň a teplo

Po približne štyroch týždňoch sa ukážu nové výhonky a je zrejmé, že na odrezku sa vytvorili korene. Teraz sa dá zasadiť do rovnakého substrátu ako pestované rastliny. Po dosiahnutí výšky cca. 20 cm je možné výhonok skrátiť na dva až tri uzly, aby sa podporilo vetvenie. Odrezky môžete nechať zakoreniť aj vo vode. Vymieňajte vodu v pohári raz alebo dvakrát týždenne, aby sa doplnil organický materiál, ktorý rastlina potrebuje.

 Semená

Oleander je možné rozmnožovať aj semienkami, ale tieto rastliny väčšinou kvitnú až po niekoľkých rokoch. Ak sa tak rozhodnete, budete musieť byť skutočne trpezliví, kým rastlina dosiahne reprezentatívnu výšku.

 • semená zbierajte na jeseň a zasejte na jar
 • substrát: živná pôda – rastové médium
 • semená nezakrývajte pôdou
 • udržujte povrch mierne vlhký
 • prikryte fóliou alebo mikroténovým vreckom
 • poloha: polotieň
 • teplota: nad 23 stupňov Celzia
 • čas klíčenia: cca. 2 týždne
 • po ďalších dvoch týždňoch ich pomaly zvykajte na vonkajšie podmienky

Oleander bez kvetov

 

Čo robiť keď oleander nekvitne?

Oleandre milujeme pre ich nádherné kvety. Ak váš oleander nekvitne, musíte sa v prvom rade pozrieť lepšie na jeho umiestnenie.

 • keď okolo oleandra rastú ďalšie rastliny, možno začali blokovať slnko. Oleandre potrebujú plné slnko, aby kvitli.
 • oleandre majú veľké koreňové štruktúry a ak sú voľne vysadené a nízke rastliny rastú okolo oleandrových kríkov príliš nahusto, môžu súťažiť o výživné látky, čo spôsobí slabé alebo žiadne kvitnutie.
 • hoci zrelé oleandrové kríky tolerujú sucho, všetky oleandre potrebujú počas kvetu dostatok vody, inak nebudú kvitnúť. Od skorého leta do jesene dobre zalejte oleander raz týždenne.
 • stresovaný oleander nebude kvitnúť
 • nekvitnúce oleandrové kríky používané ako živý plot by mohli absorbovať príliš veľa dusíka z odtekajúceho trávneho hnojiva. Hnojivá s vysokým obsahom dusíka podporujú rast a vitalitu najmä v listoch, vetvách a stonkách rastlín, nie v kvetoch alebo koreňoch.
 • oleandre môžu mať veľmi málo, alebo žiadne kvety aj ak sú orezávané príliš často.

Sneh na listoch oleandra

 

Zazimovanie

Oleandrové kríky sú populárnymi črepníkovými rastlinami už od 18. storočia. Sú síce veľké a odolné, to však neznamená, že dokážu bez pomoci prežiť chladné zimy. Oleandre sú odolné do 1,6 ° C, ale takéto teploty už môžu poškodiť púčiky v budúcej sezóne, preto je ideálne prezimovať rastlinu v interiéri.

Starostlivosť o oleander v zime je jednoduchá, ale mali by ste urobiť nejakú prípravu, aby sa rastlina cítila komfortnejšie. Začnite prerezávaním po odkvitnutí. Kvetové výhonky zrežte na polovicu a ostatné odrežte. Nie je potrebné orezávať každý rok, ale výsledkom budú lepšie výnosy kvetov a kompaktnejšia rastlina. Uľahčuje to tiež udržiavanie rastliny v kvetináči v menšej veľkosti.

Polievanie je dôležitou súčasťou starostlivosti o oleandre v zime. Udržujte svoju rastlinu skôr suchú a na chladnom (ale nie mrznúcom) mieste od novembra do februára. Po februári postupne zvyšujte dávky polievania a svetlo, ale ešte odolajte hnojeniu. Akonáhle sú vonkajšie teploty dostatočne vysoké, aplikujte hnojivo a začnite oleander postupne zvykať na vonkajšie prostredie. Postupne zvyšujte expozíciu vode, svetlu a vonkajším podmienkam, až kým nebudete môcť kvetináč nechať vonku. Zabránite tým šoku spôsobeným zmeneným prostredím.

 

➡️ Obdobie spánku

Rovnako ako mnoho rastlín, aj oleandre zažívajú v zime obdobie spánku. Chladné jesenné teploty ich povzbudzujú k púšťaniu lístia a spomaleniu rastu. Slnečné svetlo a teplo spúšťajú prerušenie obdobia pokoja. Rastlinu môžete povzbudiť k rastu tým, že na jar zvýšite polievanie a aplikujete tekuté rastlinné hnojivo 30-10-10. Akonáhle je dostatočne teplo na to, aby sa kvetináč mohol premiestniť von, použite na podporu rastu vyvážené rastlinné hnojivo 20-20-20. Ak nevidíte púčiky, skúste použiť kvetový booster (povzbudzovač), aby sa podporila tvorba kvetov. Vyvarujte sa presádzaniu kým kvitne. Presádzanie by sa malo vykonávať ako súčasť pravidelnej zimnej starostlivosti koncom zimy, resp. skoro na jar. Keď korene prerastú cez drenážne otvory v kvetináči, je potrebné oleander presadiť. Ide o rastlinu, ktorá nemá rada preplnené priestory, preto ju presuňte do kvetináča s veľkosťou o 2,5 až 5 cm väčšou.

Žltý oleander

 

Fakty, ktoré by ste o toxicite oleandra mali poznať

Žiaľ, oleander sa považuje za vysoko toxický, či už je rastlina čerstvá alebo sušená. Dobrou správou je, že je len veľmi málo hlásení o úmrtí ľudí v dôsledku toxicity oleandrov, pravdepodobne kvôli desivej chuti rastliny. Zlou správou však je, že veľa zvierat vrátane psov, mačiek, kráv, koní a dokonca aj vtákov podľahlo otrave oleandrami. Požitie aj malého množstva môže spôsobiť vážne ochorenie alebo smrť.

 

➡️ Ktoré časti oleandra sú jedovaté?

Toxická je celá rastlina. Je tak jedovatá, že aj voda z vázy s kvetom môže spôsobiť vážne reakcie. Miazga môže spôsobiť podráždenie pri kontakte s pokožkou a dokonca aj dym z horiacej rastliny môže spôsobiť vážne nežiaduce účinky.

Medzi príznaky otravy oleandrom patrí:

 • rozmazané videnie
 • bolesť žalúdka, nevoľnosť, zvracanie, hnačka
 • nízky krvný tlak
 • nepravidelný tlkot srdca
 • slabosť a letargia
 • depresia
 • bolesť hlavy
 • tremor
 • závraty a dezorientácia
 • ospalosť
 • mdloby
 • zmätené správanie

Okamžitá lekárska pomoc zvyšuje šancu na úplné uzdravenie. Nikdy nevyvolávajte zvracanie, pokiaľ to neodporučí lekár. Ak máte podozrenie, že osoba požila oleander vyhľadajte zdravotnícku pomoc. Ak máte obavy o domáce zviera, okamžite kontaktujte svojho veterinárneho lekára.

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Georgina Babinová

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre

Chcela by som vedieť, či sa holé výhonky po odkvitnutych kvetov majú hneď ostrihať, alebo nechať ako budúci konár.

Dobry den prajem, mam na plane zenu prekvapit a chcel by som jej vypestovat oleander ale nie ker ale stromcek. Viete mi poradit ako mam postupovat alebo je to specialna odroda?

Dobrý deň, prosím vás, môže ísť rastlina do kompostu?
Mojou chybou vyhynul 🙁 … Môžem ho dať do kompostu komplet celý, teda aj hlina, korene, zbytky listov?
Ďakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.