Nadčasovo krásna Pivonka – jej pestovanie, starostlivosť a liečivé účinky

Georgina Babinová Téma 14. marca 2021 7

Pivonka je od jari do leta neuveriteľne krásna v kvete – s bujnou zeleňou celé leto. Je to trvalka, ktorá sa každoročne vracia, aby vám svojou krásou vyrazila dych. Tieto rastlinky prežijú aj nás – niektorým sa darí už aj viac ako 100 rokov. Ich životnosť je najdlhšia zo všetkých kvetov a to je fakt, na ktorý sa môže každý záhradník spoľahnúť. Mnoho škôlok ponúka skoré, v strede sezóny a neskoro kvitnúce odrody, ktoré vám umožnia natiahnuť sezónu pivoniek po mnoho týždňov. Vône sa líšia – niektoré rastliny, ako sú “Festiva Maxima” a “Duchesse de Nemours”, majú opojné vône podobné ružiam, zatiaľ čo iné sú citrusové alebo nemajú vôňu. Ak začínate s ich pestovaním, alebo sa len chcete dozvedieť trochu viac o tejto nadčasovej kráse, náš článok pre vás môže byť v každom prípade užitočný.

Pestovanie

U pivoniek existuje rozdelenie aj podľa rastových zvykov, spomedzi ktorých si môžete vybrať. Podľa rastových zvykov rozdeľujeme pivonky na:

 •  pivonka trávnatá (niekedy nazývané bylinná)
 •  pivonka drevitá (nazývaná aj krovitá)
 •  pivonka itoh (hybrid)

Tieto sa potom delia na nižšie klasifikácie, ktorých je približne 40. Trávnaté pivonky sú považované za najbežnejšie – kvitnú na začiatku alebo v polovici leta a sú zelené až do zimy. Do tejto skupiny patria aj v povedomí najrozšírenejšie druhy pivonka lekárska a pivonka úzkolistá. Druhá skupina, pivonky drevité, majú tendenciu zdieľať s nami svoje kvety na jar a strácať listy na jeseň. Nakoniec, pivonka itoh, ktorá je v podstate krížencom týchto dvoch, je zelená do zimy ako trávnatá pivonka a jej kvety sú veľké ako kvety pivonky drevitej.

Pivonka

Pivonka  – jej korene majú liečivé účinky

Vzhľadom k tomu, pivonka môže dorásť do pomerne veľkej výšky (niekedy dokonca až 1,5 m) sa budete musieť uistiť, že miesto, ktoré si vyberiete, je dostatočne priestranné. A pamätajte, že pivonky sú trvalky, takže budete musieť premýšľať dlhodobo. Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu pred vysadením:

 • stanovište, ktoré si vyberiete, by malo byť vystavené slnku minimálne počas polovice dňa. Čím viac slnka dostane vaša pivónia, tým viac bude kvitnúť!
 • keď vyberáte stanovište pre pivonky, uistite sa, že jamu vyhĺbite dostatočne hlboko a široko, aby ste sa prispôsobili jej plnému rastu.
 • Bonus Tip: Pretože pivonky môžu rásť do značnej výšky, môžu potrebovať väčšiu podpory ako niektoré z ostatných kvetov vo vašej záhrade. Takže si pripravte kolíky, aby ste ich vedeli prípade potreby pomôcť udržať.

Pivonka

 

Výsadba

Pivonke sa obyčajne najlepšie darí v chladnejších klimatických podmienkach a vyžaduje chladnú zimnú sezónu na podporu rastu kvetov – čiže stredná Európa je pre ňu ideálna. Všeobecným pravidlom, ktoré môžete dodržiavať, je to, že pivonky sa môžu vysadiť na jar, akonáhle sa začne rozmrazovať pôda, alebo aj na jeseň, kým zem nezmrzne – len majte na pamäti, že ak ich vysadíte na jar, môže to trvať rok, alebo dva kým skutočne začnú kvitnúť.

Pivonkám sa darí v hlbokej, úrodnej a vlhkej pôde, bohatej na humus, ktorá sa dobre odvodňuje. pH pôdy by malo byť neutrálne. Stanovište by malo byť chránené pred vetrom. Nesaďte ich v blízkosti stromov alebo kríkov, pivonka nerada súťaží o živiny a vlhkosť. V záujme dobrej cirkulácie vzduchu ich saďte vo vzdialenosti 1 – 1,2 metra od seba. Jama nech je veľkorysá, asi 60 cm hlboká a 60 cm široká v dobre odvodňovanej pôde na slnečnom mieste. Do jamy môžete pridať organický materiál. Ak je pôda ťažká alebo veľmi piesčitá, obohaťte ju o extra kompost. Umiestnite koreň tak, aby “oči ” smerovali hore a 5 cm pod povrch pôdy. Sadenie nemá byť príliš hlboké! Potom doplňte jamu substrátom a dávajte pozor, aby pôda nepochovala koreň hlbšie ako 5 cm. Zľahka namočte pôdu. Keď sadíte pivonku pestovanú v kvetináči, nesaďte ju hlbšie ako bola v pôvodnom črepníku. Dôkladne zalejte.

Pivonka

 

Starostlivosť

Rovnako ako deti, aj mladé pivonky potrebujú čas na rozvoj. Zvyčajne potrebujú pár rokov na to, aby sa usadili, rozkvitli a rástli. Pivonkám sa darí aj pri benígnom zanedbávaní. Na rozdiel od väčšiny trvaliek, nemusia byť vykopávané a delené. Aby ste zaistili, že sa vašim pivonkám po výsadbe bude dariť aj po mnoho ďalších rokov, nezabudnite urobiť nasledovné:

 • vždy na jar pridajte relatívne tenkú vrstvu kompostu na pivonku spolu s vrstvou mulča (približne 2 cm). To vám pomôže udržať pod kontrolou burinu a udržať vlhkosť okolo vašich pivoniek
 • počas prvej zimy pridajte asi 10 až 15 centimetrov mulča, hneď po zamrznutí zeme, aby ste chránili korene vašich pivoniek. Na jar mulč odstráňte.
 • ak je leto suché, bez dažďa, dôkladne ich raz do týždňa polejte
 • šetrite hnojivom. Pôdu dobre pripravte ešte predtým, než začnete pestovať rastlinku, vmiešaním kompostu a trocha hnojiva, a to by malo stačiť.
 • ak je vaša pôda chudobná, čas na aplikáciu hnojív (kostnej múčky, kompostu alebo hnoja) je začiatkom leta, potom ako pivonky zakvitli stratili kvety. Nehnojte častejšie ako každých pár rokov.
 • pomôžte stonkám. Ak majú pivonky nejakú štrukturálnu slabosť, tak sú to stonky, ktoré niekedy nie sú dostatočne silné na to, aby poskytli podporu obrovským kvetom. Zvážte trojnohé kovové kruhy alebo drôtené paradajkové klietky, ktoré umožnia rastline rásť cez stred podpory.
 • na jeseň zrežte listy až k zemi, aby ste predišli chorobám
Pivonka čínska (Paeonia Lactiflora)

Pivonka čínska (Paeonia Lactiflora)

 

Krhla 9l pozink Krhla 9l pozink
21,99 €
Krhla 5l pozink Krhla 5l pozink
18,49 €
Krhla 12l Krhla 12l
5,50 €

Pozrieť ďalšie

 

Rozmnožovanie

Rozmnožovanie pivonky je jedným z najjednoduchších a zároveň najťažších úloh v záhrade. Problémom je jednoducho veľký rozmer rastliny, s ktorou máme do činenia. Pivonky majú obrovské koreňové štruktúry a vykopať ich, aby sa rozdelili, nie je záležitosťou piatich minút. Každá pivonka, ktorá bola v zemi päť rokov alebo dlhšie, bude vyžadovať, aby ste vykopali otvor s priemerom najmenej jedného metra a pravdepodobne s hĺbkou 50 cm. Dokonca aj pri takej veľkosti budete ohromení, aké hrubé sú korene, ktoré zapĺňajú tento priestor. Keď skutočne uvoľníte koreňovú hmotu z pôdy, zistíte, že jej vyzdvihnutie môže vyžadovať asistenciu. Tieto masívne korene sú pomerne ťažké. Jednoduchý aspekt rozmnožovania pivonky je v týchto krokoch: Vykopať. Rozdeliť. Presadiť. Žiadne pokročilé záhradnícke triky alebo techniky, okrem toho, že musíte zvládnuť rozmery.

 

Škodcovia a choroby

Pivonky sú vo všeobecnosti veľmi odolné, ale môžu byť náchylné na:

 • Botrytis paeoniae
 • Verticillium
 • kmeňovú hnilobu
 • škvrnitosť listov

Mnoho záhradníkov sa čuduje, prečo je na púčikoch pivoniek toľko mravcov. Nemusíte sa obávať! Kŕmia sa nektárom pivoniek a chránia rastlinu pred škodcami, ktoré napádajú púčiky. Sú priťahované k sladkým kvapôčkam na vonkajšej strane púčikov. Nikdy nestriekajte mravce; pomáhajú vám udržiavať vaše pivonky v bezpečí!

🌿 Zaujímavé fakty o pivonkách

 • pivonka predstavuje bohatstvo a česť. Tiež stelesňuje romantiku a lásku a je považované za znamenie šťastia a šťastného manželstva
 • je to kvet 12. svadobného výročia
 • pivonku si užijete dlho. Žije až 100 rokov a stále produkuje kvety
 • pivonka je pôvodom z Ázie, južnej Európy a západnej Severnej Ameriky
 • je pomenovaná podľa Paeona (tiež Paeana), študenta Asclepia, gréckeho boha medicíny a liečenia. Asclepius žiarlil na svojho žiaka; Zeus zachránil Paeona od hnevu Asclepia tým, že ho premenil na pivonku
 • biela pivónia je jednou z najstarších liečiv v tradičnej čínskej medicíne
 • čínsky názov pre pivonku je sho yao, čo znamená “najkrajšia”

 

Pivonka – jedno z najstarších bylinných liečiv známych človeku

Biela pivonka (Bai Shao Yao) je považovaná za najstaršie a najdôležitejšie rastlinné liečivo v tradičnej čínskej medicíne – ide vlastne o koreň legendárnej rastliny. Kvety tejto dlhovekej trvalky prichádzajú v mnohých farbách a po stáročia sú obdivované po celom svete kvôli ich úžasnej kráse. Múdri čínski herbalisti však vedeli, že pravá krása pivonky pochádza z jej mocného koreňa (zbaveného vonkajšej kôry a nazývaného biela pivonka). V Číne, Kórei a Japonsku sa odvar zo sušeného koreňa Paeonia lactiflora Pall. bez kôry používal na liečbu reumatoidnej artritídy, systémového lupus erythematosus, hepatitídy, dysmenorey, svalových kŕčov, kŕčov a horúčky už pred viac ako 1200 rokmi. Jeho účinky sa najlepšie prejavia, keď sa starostlivo kombinuje s inými bylinami v špecifických zloženiach. Historicky sa biela pivonka používa na liečbu:

 • nespavosti, úzkosti a depresie
 • autoimunitných ochorení
 • neplodnosti
 • bolestivej alebo nepravidelnej menštruácie
 • endometriózy
 • ochorení pečene
 • nadmerného potenia/nočného potenia
 • kŕčov
 • krvného obrazu
 • pokožky a rastu vlasov
 • vírusovej hepatitídy
 • podráždeného žalúdka

Pivonka môže zablokovať chemické látky produkované v tele, ktoré spôsobujú svalové kŕče. Môže tiež zabrániť zrážaniu krvi a pôsobí ako antioxidant. Pivonka obsahuje chemickú látku s názvom paeoniflorin. Aplikácia špecifického kozmetického prípravku obsahujúceho 0,5% paeoniflorínu redukuje vrásky na tvári. Najčastejšie sa však pivonka používa vo forme odvaru alebo tinktúry.

Svadobná kytica z pivoniek

Svadobná kytica z pivoniek patrí medzi nevestami k najobľúbenejším

 

Pivonka – najobľúbenejší svadobný kvet

Ich obľúbenosť je pochopiteľná, pretože ich jemne našuchorený vzhľad a farby dokonale zapadnú do bežných svadobných schém. Tieto kvety sú skvelou voľbou aj pretom, že ich veľký rozmer krásne vyplní svadobnú kyticu, prepožičia jej extravagantný vzhľad, často s nižšími koncovými nákladmi tým, že vyžaduje len niekoľko individuálnych stoniek. A aj ich význam, ktorý sme už spomenuli vyššie prispieva k ich všeobecnej obľúbenosti, pretože sú považované za symbol šťastia a šťastného manželstva. Niet divu, že sú obľúbenou voľbou neviest!

 

Použité zdroje:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre

Dobrý deň,
bohužiaľ nie je v silách našich redaktorov odpovedať na všetky otázky resp. odpovedať na otázky rýchlo.
Ďakujeme za pochopenie.

Dobrý deň pani Hana, po odkvitnutí odstrihnite len kvet a potom pred zimou aj stonku.S pozdravom. Georgina

Zaujal ma komentár o pivonke bielej. Trpím už roky na syst. lupus erytematosus a s tým spojené ďalšie zdrav.problémy. Znášam svoj stav výborne, nakoľko podľa môjho názoru všetko súvisí s pozitívnou dávkou myslenia žitia atď. Študujem všetko o tejto “chorobe”, ale výsledok – veľa rokov-žiadny. Ak by ste mali k dispozícii nejaké štúdie o možnosti výroby odvaru, príp. tinktúry, prosím poraďte. Zbieram rôzne bylinkové recepty, venujem sa tomu dlho a so záujmom. Príroda nám dáva veľa. Vďaka a s pozdravom

Dobrý deň pani Valéria, na prípravu tinktúry je potrebné odobrať 10 gramov podzemku rastliny a namočiť do 100 ml vodky. Po 1 mesiaci prefiltrujte a užívajte denne až do 30 kvapiek zriedených malým množstvom vody. Prajem dobré zdravie : ) Georgina

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.