Kedy a ako sadiť cibuľu – užitočné rady pri pestovaní + účinky cibule na naše zdravie

Petra Lyžičiarová Téma 11. marca 2021 0

Sadenie cibule je pre skúsenejších záhradkárov úplná samozrejmosť, no záhradníci-začiatočníci určite privítajú niekoľko praktických rád o pestovaní tejto zeleniny. V našom článku vám prinášame užitočné tipy týkajúce sa pestovania cibule, pričom sme sa pozreli nielen na to, ako a kedy sadiť cibuľu, ale aj pridali sme aj rady týkajúce sa zberu a skladovania cibule.

No a keďže je cibuľa neodmysliteľnou súčasťou našej kuchyne, máme pre vás zaujímavé informácie o tom, čo všetko cibuľa obsahuje a aké sú jej účinky na naše zdravie.

Pozrieť ďalšie

 

Cibuľa a jej odrody

Cibuľa kuchynská, latinsky Allium cepa, je jednou zo základných zelenín, ktoré pri varení používame. No a hoci na prvý pohľad ide o jednoduchú rastlinu, no opak je pravdou. Existuje totiž viacero druhov cibule, ktoré sa odlišujú farbou, tvarom, textúrou a v neposlednom rade tiež chuťou. Pozrime sa teda na najobľúbenejšie odrody cibule.

 

⭐ Žltá cibuľa

Ide o jeden z najčastejšie sa pestovaných druhov cibule, a to aj preto, lebo má všestranné využitie. Môžete ju použiť v teplej i v studenej kuchyni. Žltá cibuľa sa rozdeľuje na jarné a jesenné odrody. Žltá cibuľa narastá až do veľkosti päste a má tvrdú šupku, pričom jednotlivé vrstvy sú šťavnaté. Čo sa týka chuť, čím je cibuľa mladšia, tým je jej chuť pikantnejšia.

 

Žltá cibuľa

Žltá cibuľa

 

⭐ Červená cibuľa

Táto cibuľa je typická svojou purpurovočervenou farbou a patrí tiež k veľmi obľúbeným odrodám. Zaujímavosťou tejto odrody je, že obsahuje viac priaznivých látok ako ostatné druhy cibule. Najvhodnejšie je používať ju v surovom stave, napríklad do šalátov. Pri varení stráca svoje sfarbenie.

 

Červená cibuľa

Červená cibuľa

 

⭐ Biela cibuľa

Chuť tejto cibule je v porovnaní so žltou cibuľou ostrejšia a je veľmi obľúbená hlavne v krajinách Južnej Ameriky. Vrstvy šupiek cibule sú tenšie a jemnejšie.

 

Biela cibuľa

Biela cibuľa

 

⭐ Jarná cibuľka

Mnoho ľudí si myslí, že jarná, alebo tiež lahôdková cibuľka, je samostatným druhom cibule, nie je to tak. Pravdou je, že si jarnú cibuľku môžete vypestovať z akéhokoľvek druhu cibule, pričom rozhodujúcim je čas zberu – ten je ideálny do ôsmich týždňov od výsevu. Jarná cibuľka má jemnú chuť a je vhodná na varenie, či do šalátov alebo len tak k chlebíku. Jarnú cibuľku však nie je vhodné dlho skladovať, je potrebné ju čo najskôr po zbere spracovať.

 

Jarná cibuľka

Jarná cibuľka

 

⭐ Cibuľa poschodová

Ide o cibuľu, ktorá sa označuje aj názvom živorodá. Ide o trvácu cibuľu s rúrkovitými listami, ktorá sa rozmnožuje pacibuľkami. Tie sa tvoria v niekoľkých poschodiach a v pôde sa tvoria zhluky menších cibuliek. Z týchto zhlukov potom vyrastajú pevné stonky vysoké aj 70 cm, ktoré majú 3 až 5 pacibuliek. Tie sa sa zbierajú ako lahôdková cibuľka, pričom na konzumáciu môžete použiť aj čerstvé listy.

 

Poschodová cibuľa

Poschodová cibuľa

 

⭐ Šalotka

Šalotka je určená na priamy konzum, no môžete ju používať aj pri varení. Má vyšší obsah cukru a nemá takú intenzívnu pikantnú chuť ako iné druhy cibule. Šalotka je poddruhom cibule a najčastejšie sa v kuchyni využívajú ružové francúzske šalotky, ktoré sa považujú sa najchutnejšie. Často sa môžete stretnúť aj s holandskými šalotkami.

 

Šalotka

Šalotka

 

⭐ Perlovka

Ide o cibuľku, ktorá je akýmsi prechodom medzi cibuľou a pórom. Nie je vhodná na dlhé skladovanie, no nie je ju potrebné šúpať. Zvyčajne sa nakladá do sladkokyslého nálevu a konzumuje sa ako lahôdka.

 

Cibuľa perlovka

Cibuľa perlovka

 

Pestovanie cibule – ako na to

Cibuľa je jednou zo základných surovín, ktoré používame pri varení. Používa sa do mnohých teplých, ale i studených pokrmov, a tak nemôže chýbať v žiadnej domácnosti. Okrem toho, že dodáva jedlu chuť, je plná zdraviu prospešných látok. V prípade, že si chcete vypestovať cibuľu vo svojej záhradke, všetko podstatné o tom, ako pestovať cibuľu, sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 

Čo potrebuje cibuľa:

  • stanovisko s dostatkom slnka
  • nízke dávky dusíka pri hnojení
  • vhodné je morenie pred sadením
  • vyhnúť sa pri polievaní namočeniu listov
  • preventívnu chemickú ochranu pred rôznymi ochoreniami (napr. pred plesňou cibuľovou)
  • zbieranie počas suchého počasia
  • po zbere je potrebné cibuľu dosušiť
  • skladovanie v suchu
  • kontrolovanie plodov počas skladovania, likvidácia chorých a napadnutých cibúľ

 

Výber stanoviska

Ak chcete, aby sa cibuli u vás darilo a potešila vás bohatou úrodou, je dôležitý aj výber samotného miesta, kam cibuľu vysadíte. Platí, že cibuľa má rada slnko a pôdu, ktorá sa dobre zohrieva. V takýchto podmienkach vypestovaná cibuľa vás poteší jemnou a nasladlou chuťou. Studená pôda pre pestovanie cibule nie je veľmi vhodná, pretože tam je cibuľa náchylná na rôzne choroby. V prípade, že cibuľu zasadíte do ťažšej ílovitej či kyslej pôdy, bude horšie vyzrievať.

 

Sadenie cibule

Pri sadení cibule máte viacero možností – cibuľu môžete sadiť ako sadzačku, ale aj zo semienka. Mnohí záhradkári tiež riešia otázku, kedy sadiť cibuľu, pretože je možné vysadiť ju nielen na jar, ale i v jeseni.

Vo všeobecnosti platí, že by ste pred výsadbou mali dôkladne pripraviť pôdu. Miesto, na ktoré chcete cibuľu sadiť, je potrebné poriadne prekypriť a prekopať. Odporúča sa meniť stanovisko pre sadenie cibule. Určite nie je vhodné sadiť cibuľu každý rok na to isté miesto. Zvyčajne nájdete informácie o tom, že na to isté miesto by ste mali cibuľu zasadiť najskôr až po troch rokoch.

Úrodu cibule vypestovanej zo sadzačky môžete v prípade jarnej výsadby zbierať už po pár mesiacoch v podobe jarnej cibuľky. Po tom, čo uschne vňať, je potrebné vybrať zo zeme všetku cibuľu.

 

Cibuľa v záhrade

Takýto pohľad na cibuľu poteší nejedného záhradkára

 

Sadenie cibule zo semena

Aj pestovanie cibule zo semena má svoje výhody. Hoci si budete musieť na zber počkať dlhšie ako v prípade cibule sadzačky, záhradkári si pestovanie zo semien pochvaľujú z viacerých dôvodov. Napríklad aj preto, že zo semien si môžete vypestovať kvalitnejšie a trvanlivejšie odrody cibule ako zo sadzačky. Okrem toho máte na výber aj viacero odrôd ako v prípade sadzačky, a tak môžete experimentovať s rôznymi tvarmi, chuťami i farbami cibule. K výhodám pestovania cibule zo semena patrí aj to, že takto dopestovanú cibuľu môžete dlhšie skladovať, pretože je veľmi trvanlivá.

Ak sa rozhodnete pre sadenie cibule zo semena, rátajte s tým, že na 10 metrov štvorcových priameho výsevu budete potrebovať približne 5 gramov osiva, pričom v jednom grame nájdete okolo 200 až 300 semienok. Pri pestovaní cibule zo semena je vhodný čas na sadenie v prvej polovici marca. Cibuľu vysievajte do riadkov vzdialených 20 až 25 centimetrov. Hĺbka riadkov by mala byť dva až tri centimetre. Po vzídení je rastlinky potrebné jednotiť, aby mali dosť priestoru pre rast. Vhodné je rastlinky jednotiť po tom, čo sa objavia 3 až 4 listy. Vzdialenosť medzi rastlinkami by mala byť asi 5 cm, pričom je vhodné pôdu pravidelne kypriť.

Cibuľky by sa mali začať tvoriť niekedy v prvej polovici júna a dozrieť by mali najskôr koncom júla a najneskôr koncom septembra. Čas dozrievania sa však odvíja od toho, kedy ste semená siali, i od konkrétnej odrody cibule, no a v neposlednom rade tiež od klimatických podmienok.

Sadenie cibule zo semena

Sadenie cibule zo semena

 

Sadenie cibule sadzačky

Pri sadení cibule sadzačky je vhodné ju predtým, ako ju dáte do voľnej pôdy, trochu otužiť. To znamená, že ju dáte napríklad na terasu alebo na balkón, kde ju prikryjete vrecovinou. Sadzačka tak bude mať dostatok času na aklimatizáciu a vloženie do chladnejšej jarnej pôdy pre ňu potom nebude takým šokom.

Cibuľu sadzačku vysádzajte do prekyprenej pôdy korienkami smerom dole. Nesaďte ich veľmi hlboko, vhodné je zvoliť takú hĺbku, aby vrcholky sadzačky po zahrabaní do zeme trošku vytŕčali. Čo sa týka vzdialenosti medzi jednotlivými cibuľkami, odporúča sa aspoň 5 cm. Jednotlivé riadky by mali byť od seba aspoň 25 cm.

 

Sadenie cibule sadzačky

Sadenie cibule sadzačky

 

💡 TIP:  Ak si chcete doma vypestovať okrem cibule aj cesnak, v  našom článku nájdete užitočné rady na pestovanie cesnaku. A pridali sme aj zaujímavé informácie o účinkoch a odrodách cesnaku.

 

Kedy sadiť cibuľu?

Cibuľa sa najčastejšie sadí na jar – platí to rovnako pre výsadbu cibule zo semien aj pre sadenie cibule sadzačky. Možná je však aj výsadba cibule v jeseni. Sadenie cibule v lete sa veľmi neodporúča, pretože by sa kvôli príliš vysokým teplotám pravdepodobne neujala. Niektorí záhradkári sa pri sadení cibule riadia lunárnym kalendárom, pričom tam sa každý rok uvádza iný vhodný termín.

 

Sadenie cibule na jar

Jar je na sadenie cibule častejšie využívaným obdobím ako jeseň, a to platí pri sadení cibule sadzačky aj tej zo semena. Semienka cibule môžete vysievať už koncom februára, najneskôr v prvej polovici apríla. Semená využijú pôdnu vlahu zo zimy a keďže začínajú klíčiť už pri dvoch, troch stupňoch, nemusíte mať obavy z chladného počasia. Jarné sadenie cibule sadzačky sa odporúča koncom marca, prípadne začiatkom apríla, kedy už nehrozia silné mrazy.

 

Sadenie cibule na jeseň

Cibuľu môžete sadiť aj na jeseň. Keďže však majú dlhé vegetačné obdobie, pri jesennej výsadbe dozrejú až počas leta. V prípade, že sa rozhodnete pre jesennú výsadbu cibule, mali by ste si miesto, kam ste ju zasadili, dobre označiť. Predídete tak poškodeniu počas jarnej výsadby vo vašej záhrade.

Na jeseň je možné sadiť aj cibuľu zo semena, avšak je potrebné vybrať na to vhodné odrody. Odporúčajú sa krátkodenné cibule ako je Augusta, Hiberna či Globo. Tie rastú na jar veľmi rýchlo a dozrievajú už v júni. Nevýhodu je, že nevydržia byť dlho uskladnené.

 

Zber cibule

Suché listy sú znakom zrelosti cibule

 

Hnojenie a zálievka

Cibuľa, podobne ako cesnak, nepotrebuje neustále vlhkú pôdu. V období sucha je však v čase tvorby cibúľ až do začiatku ich dozrievania vhodné cibuľu polievať. Vyhnite sa však zálievke tesne pred jej zberom, a to hlavne v prípade, že chcete cibuľu uskladniť.

Pri pestovaní cibule sa neodporúča hnojenie dusíkatými hnojivami, pretože príliš veľa dusíka spomaľuje dozrievanie a uskladnená cibuľa vám dlho nevydrží. Pri hnojení preto dávajte prednosť hnojivám s obsahom draslíka a fosforu.

Krhla 9l pozink Krhla 9l pozink
21,99 €
Krhla 5l pozink Krhla 5l pozink
18,49 €
Krhla 12l Krhla 12l
5,50 €

Pozrieť ďalšie

💡 TIP na produkt - Forestina Cererit s guánom na cibuľu a cesnak 2,5 kg
Forestina Cererit s guánom na cibuľu a cesnak 2,5 kg

Vhodnou voľbou na hnojenie cibule i cesnaku je toto organicko-minerálne granulované hnojivo so stopovými prvkami a guánom.

💡 TIP č.1: porovnanie cien vo všetkých dostupných eshopoch💡 TIP č.2: možnosť bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkom"

 

Kedy sa zbiera cibuľa

Keď chcete zbierať z cibuľky len jej zelenú časť na vňať alebo mladé cíbiky k chlebu, môžete tak urobiť hneď na jar. Vhodné je, aby mala časť rastliny trčiaca nad zemou hrúbku aspoň jeden centimeter.

Ak chcete cibuľu uskladniť, vyberajte ju zo zeme až po zaschnutí vrchnej časti. Zvyčajne je to v júli, no záleží to od danej odrody, času výsadby a klimatických podmienok. Ak si nie ste istý, či je už vhodný čas na zbieranie cibule, znakom zrelosti je žltnutie listov. Tie postupne klesnú až k pôde a celá vňať vyschne.

 

Skladovanie cibule

Po zbere je vhodné cibuľu pretriediť a skontrolovať, či sú jednotlivé kúsky zdravé. Na uskladnenie sú totiž vhodné len nepoškodené cibule. Tie po vybratí nechajte nejaká čas na suchom mieste a následne ich dôkladne očistite a skráťte korienky na 0,5 cm.

Cibuľu je možné skladovať v plátených vreciach alebo v kartónových škatuliach, prípadne ich zapliesť do vrkoča a zavesiť. Cibuľu skladujte na suchom mieste, na ktorom teplota neklesne pod nulu.

 

Skladovanie cibule vo vrkočoch

Skladovanie cibule vo vrkočoch

 

Netradičné spôsoby pestovania cibule

Cibuľu nemusíte pestovať nevyhnutne len v záhrade. Existuje viacero menej tradičných spôsobov, ak túto obľúbenú zeleninu pestovať. Zaujímavé je napríklad pestovanie cibule vo fľaši alebo v sklenenom pohári priamo na okennej parapete. Do fľaše alebo do pohára stačí naliať vodu a vložiť doň cibuľu vyháňajúcu zelené klíčky. Takto si vypestujete chutné a zdravé cíbiky, ktoré budete mať čerstvé a vždy poruke na použitie do šalátov či len tak na chlieb. Pozor však na to, aby bola vo vode ponorená len koreňová časť cibule. Vodu je potrebné pravidelne vymieňať, pričom používajte odstátu vodu izbovej teploty.

Ak si chcete vypestovať cibuľu len na cíbiky, môžete to urobiť aj tak, že cibuľu sadzačku zasadíte do kvetináča so substrátom a ten položíte na okennú parapetu. O približne dva týždne sa môžete tešiť z prvých čerstvých cíbikov. Odporúča sa zbierať cíbiky najviac tri razy, potom už bude cibuľa vysilená. Pestovanie cibule v kvetináči je teda skôr len sezónnou záležitosťou. Podobným spôsobom si môžete cibuľu pestovať aj na balkóne.

 

Pestovanie cibule v pohári

Cibuľu môžete v pohári pestovať na balkóne i na okennej parapete

 

Choroby a škodcovia

Podobne ako iným rastlinám, ani cibuli sa nevyhýbajú rôzne choroby a škodcovia. Tu máme prehľad niektorých, s ktorými sa pri pestovaní cibule môžete stretnúť najčastejšie.

 

➡️  Antraknóza cibule

Ide o hubovité ochorenie, ktoré vytvára čierne povlaky na cibuli. Veľkou nevýhodou je, že toto ochorenie zistíme až pri skladovaní cibule. Okrem cibule napáda antraknóza aj šalotku, pór či pažítku.

 

➡️ Pleseň cibule

Cibuľová pleseň (peronospóra) je ochorenie, ktoré má priamy vplyv na znižovanie úrody cibule. Napáda vňať cibule a spoznáte ju podľa toho, že sa na jar, zvyčajne koncom mája, objavujú veľké žlté alebo sivohnedé škvrny. Končeky listov cibule potom postupne žltnú až hnednú. Cibuli sa prestáva dariť, nerastie a často môže byť aj zdeformovaná. Následne je podzemná časť cibule napádaná tzv. krčkovou hnilobou.

Ochrana pred plesňou cibuľovou spočíva v prevencii pomocou rôznych chemických prípravkov. Odporúčaný je napríklad ekologický prípravok Alginure, alebo konvenčné prípravky ako Kuprikol 50, Signum, Bravo 500 či Dithane M 45. Ak sú už rastliny plesňou napadnuté, pomoc pre ne už neexistuje, a tak môžeme pleseň cibuľovú považovať za jedno z najzávažnejších ochorení cibule.

 

➡️ Prúžkovitosť cibule

Táto choroba napáda cibuľu pestovanú zo semena aj zo sadzačky. Ide o vírusové ochorenie, ktoré nie je možné liečiť, iba mu predchádzať. Jedným zo základných opatrení je čo najskôr odstrániť napadnuté rastliny. Tie spoznáte podľa žltých pásikavých listov, ktoré môžu byť sploštené či prehnuté. Keďže toto ochorenie prenášajú vošky, je vhodnou prevenciou postrek prípravkom, napríklad Pirimorom.

 

Postreky vhodné ako prevencia proti rôznych ochoreniam a škodcom cibule:

 

➡️ Fuzáriová hniloba

Toto hubovité ochorenie sa objavuje vo forme bieloružového povlaku na koreňoch a dužinatých častiach cibule. Rastline, ktoré táto choroba napadne, žltnú a odumierajú. V prípade, že si nevšimnete výskyt tohto ochorenia pri zbere, prejaví sa hnitie počas skladovania cibule.

 

➡️ Mínerka pórová

Ide o jedného z najzávažnejších škodcov cibule, ktorý okrem cibule napáda aj pór či cesnak. Na napadnutých listoch sa najskôr objavujú bledé bodky, potom sa objavujú väčšie diery spôsobené larvami. Neskôr z lariev vznikajú kukly, ktoré nájdete pod povrchom vrchnej šupky rastliny. Napadnuté listy sú zdeformované a samotná cibuľa praská. Rastliny je pred týmto škodcom možné chrániť rôznymi prípravkami, napríklad postrekom NovaFerm Orion.

 

➡️ Kvetárka cibuľová

Tento hmyz z čeľade muchovitých spôsobuje veľké škody. Mucha kladie vajíčka bielej farby, z ktorých sa potom liahnu larvy žltkastej farby. Larvy sú červovité, beznohé a ich kukly zvyknú prezimovať v pôde. Potom v máji zo zeme vyletujú muchy a kladú vajíčka ku koreňovému krčku cibule, prípadne pod šupku cibule. Následne larvy ničia mladé rastliny, ktoré hynú.

Ochrana proti tomuto škodcovi spočíva v likvidácii napadnutých rastlín a v morení osiva roztokom Chitopron 5%. Potrebné je aj pôdu dezinfikovať, napríklad produktom NovaFerm Viva.

 

➡️ Háďatko zhubné

Háďatká sú často sa vyskytujúcim škodcom. Ide o hlístu s nitkovitým telom, ktorej larvy sú schopné v zime prezimovať v pôde. Potom na jar prenikajú do mladých rastlín, ktoré sa živia šťavami rastliny. Rastliny napadnuté háďatkami sa prejavujú skrútenými a deformovanými listami, ktoré postupne uschýnajú. Následne cibuľa hnije a odpadávajú jej korienky.

Ochrana pred háďatkami spočíva v ničení poškodených rastlín. Potrebné je tiež dodržať aspoň štvorročný rozdiel v pestovaní cibuľovín na jednom mieste. Okrem toho je pred výsadbou vhodné pôdu dezinfikovať napríklad prípravkom NovaFerm Viva.

 

➡️ Krytonos cibuľový

Ide o chrobáka, ktorý po prezimovaní požiera listy cibule a následne znáša vajcia. Z nich sa potom liahnu larvy vyžierajúce vnútro listov cibule. Najväčšie škody robia larvy v máji a v júni. Ochrana pred týmto škodcom spočíva v postreku proti dospelým chrobákom napríklad pomocou prípravku NovaFerm Orion, ktorý je možné kombinovať s prípravkom BorOil.

 

Červy v cibuli

Cibuľu môžu napadnúť rôzni škodcovia i choroby

 

Zdravotné účinky cibule

Cibuľa je známa aj ako liek na rôzne zdravotné problémy. Cibuľa obsahuje, podobne ako ostatné cibuľoviny, akými sú cesnak, pór či pažítka, množstvo vitamínov, minerálov a ďalších zdraviu prospešných látok. Zaujímavé je, že liečivé účinky cibule sa využívali už v staroveku, kedy sa táto zelenina používala napríklad na liečbu bolesti hlavy, chorôb srdca či  bolestí ústnej dutiny. Na záver sa teda pozrieme na to, čo obsahuje cibuľa a aké sú jej vplyvy na naše zdravie.

 

Čo obsahuje cibuľa?

Cibuľa je bohatá na vitamíny a minerály a zároveň, podobne ako aj iné druhy zeleniny, neobsahuje veľa kalórií. Jedna stredne veľká cibuľa obsahuje približne 44 kalórií, no prekypuje vysokými dávkami vlákniny a ukrýva v sebe viacero druhov vitamínov a minerálnych látok.

Táto zelenina je bohatá na obsah vitamínu C, ktorý je dôležitý pre našu imunitu, absorbovanie železa, tvorbu kolagénu a regeneráciu tkanív. Okrem toho v našom tele pôsobí ako antioxidant, takže má výrazný vplyv proti voľným radikálom.

Okrem toho cibuľa obsahuje aj vitamíny skupiny B – B6 a B9. Tie sú dôležité pre náš metabolizmus a tiež pre tvorbu červených krviniek a správne fungovanie nervovej sústavy.

Navyše je cibuľa dobrým zdrojom draslíka, čo je minerál, ktorého majú mnohí ľudia nedostatok. Tento minerál je dôležitý pre správnu funkciu obličiek, svalov a tiež pre prenos nervových vzruchov.

 

Cibuľa ako liek

Vďaka obsahu vitamínov a minerálov sa cibuľa používa ako domáci liek na rôzne zdravotné ťažkosti. Mnoho ľudí nedá dopustiť na cibuľový sirup proti kašľu či na cibuľový čaj vhodný pri prechladnutí, alebo na cibuľu ako obklad na boľavé a zapálené hrdlo.

 

Cibuľový sirup

Cibuľový sirup je obľúbený domáci liek proti kašľu a bolesti hrdla

 

Tu je ešte niekoľko vedecky dokázaných účinkov cibule na naše zdravie:

 

➡️ Antibakteriálne účinky

Cibuľa je schopná bojovať proti potenciálne nebezpečným baktériám, ako sú napríklad E. coli, či Staphylococcus aureus alebo Bacillus cereus. Niektoré štúdie dokonca preukázali, že pôsobí aj proti Helicobacterovi pylori.

 

➡️ Zlepšuje zdravie srdca

Keďže je cibuľa bohatá na antioxidanty, pomáha bojovať so zápalom a tiež znižuje cholesterol v krvi. No a takýmto spôsobom znižuje aj riziko vzniku ochorení srdca a ciev. Jej protizápalové účinky tiež vplývajú na znižovanie vysokého krvného tlaku.

 

➡️ Reguluje hladinu cukru v krvi

Konzumácia cibule pomáha udržiavať rovnovážny stav cukru v krvi, čo je dôležité hlavne pre ľudí trpiacich cukrovkou.

 

➡️ Môže zlepšiť hustotu kostí

Udržať silné kosti môžete nielen pomocou konzumácie mlieka a mliečnych produktov, ale aj pomocou cibule. Tomuto vplyvu cibule na naše zdravie sa venovalo viacero štúdií, pričom mnohé z nich sa zameriavali na ženy po menopauze, ktoré sú rednutím kostí najviac ohrozené. Výsledky jednej z nich ukázali, že tie ženy, ktoré prijímali cibuľu napríklad vo forme 100 ml cibuľovej šťavy, mali lepšiu minerálnu hustotu kostí už po dvoch mesiacoch ako ženy, ktoré šťavu nepili.

 

➡️ Zlepšuje trávenie

Cibuľa je bohatá na vlákninu a prebiotiká, ktoré sú nevyhnutné pre optimálne fungovanie našich čriev. Prebiotiká sú nestráviteľné zložky vytvárajúce živnú pôdu pre črevné baktérie, no a tie sa priamo podieľajú na zdravom pracovaní čriev. Cibuľa obsahuje z prebiotík hlavne inulín a tiež fructooligosacharidy, ktoré zvyšujú množstvo prospešných baktérií v našich črevách a zlepšujú tak aj našu imunitu.

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Petra Lyžičiarová

Redaktorka magazínu DoDomácnosti.sk. Mám rada prírodu, zvieratá a rada tvorím. Kreatívne sa realizujem nielen pri písaní, ale i v domácnosti, záhrade a v kuchyni, a tak verím, že moje články budú pre vás zaujímavé, užitočné a prínosné.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.