Ako udržiavať optimálnu vlhkosť v dome či byte + ROZHOVOR s odborníkom na ošetrovanie stavieb

Petra Lyžičiarová Téma 14. októbra 2021 0

Vlhkosť v dome či v byte by sme mali udržiavať v určitej zdravej hladine, čo však môže byť v niektorých domácnostiach tak trochu problém. Často sa stáva, že je vlhkosť v dome alebo v byte príliš vysoká, či naopak, príliš nízka. V prípade, že doma nemáte ideálnu vlhkosť vzduchu, môže sa objaviť niekoľko nepríjemných ťažkostí. Nie práve optimálna vlhkosť v dome sa totiž prejaví na dome samotnom, ale i na vašom zdraví.

Ak sa chcete dozvedieť, aká má byť vlhkosť v byte alebo rodinnom dome, ako udržiavať ideálnu vlhkosť a aké sú najčastejšie príčiny toho, že vlhkosť vo vašom byte či dome nie je optimálna, ste na správnom mieste.

Aká má byť vlhkosť v dome či v byte?

Správna vlhkosť v byte či v dome je na prvý pohľad niečo, čomu nevenujeme prílišnú pozornosť. Platí to však len do chvíle, kým na vlastnej koži nezačme pociťovať problémy spojené s nie práve optimálnou vlhkosťou u nás doma. Aká teda má byť ideálna vlhkosť v byte či v rodinnom dome? Uvádza sa, že optimálna vlhkosť je na úrovni 40 až 60 %, niekde sa dokonca uvádzajú trochu rozdielne hodnoty pre zimu a leto. V zime by vlhkosť nemala klesnúť pod 45 %, v lete by mala byť od 40 do 55 %. Realita je však často taká, že počas vykurovacieho obdobia vlhkosť vzduchu v mnohých bytoch dosahuje len 20 %. No a takáto nízka úroveň vlhkosti už môže spôsobovať rôzne zdravotné ťažkosti.

Dobrou správou je, že riešenie suchého vzduchu je jednoduchšie ako riešenie vysokej vlhkosti. Pri suchom vzduchu by vám vo väčšine prípadov malo postačiť pravidelné a dostatočné vetranie, prípadne zvlhčovač vzduchu. Riešenie problémov s vysokou vlhkosťou vzduch je však o čosi náročnejšie.

Na vlhkosť v domácnosti vplýva viacero faktorov, ktorým sa ešte budeme v článku venovať podrobnejšie. Často si však ani neuvedomujeme, že aj bežné domáce činnosti ako je varenie, sprchovanie či sušenie bielizne majú na faktor vlhkosti vzduchu svoj vplyv. Okrem toho môže vlhkosť v byte či v rodinnom dome ovplyvňovať celkový technický stav stavby, jej vek, aktuálne ročné obdobie či množstvo zrážok.

 

💡 TIP: Viac tipov, ako sa zbaviť nadmernej vlhkosti a plesne nájdete v našom článku, v ktorom nájdete 7 rád, ako sa zbaviť vlhkosti.

 

Ako zistiť, aká je vlhkosť vzduchu v dome?

Keď už viete, aká by mala byť ideálna vlhkosť vzduchu, možno vás bude zaujímať, ako úroveň vlhkosti vzduchu u vás doma zistíte. Postačí vám na to vlhkomer, ktorý si zadovážite za cenu do 20 eur. Toto šikovné a jednoduché zariadenie ocení každá domácnosť, pretože vám umožňuje sledovať teplotu, vlhkosť a pri prepracovanejších modeloch aj kvalitu vzduchu. Na základe nameraných hodnôt potom viete podniknúť potrebné kroky na zlepšenie prostredia, v ktorom žijete.

 

To, či je vzduch u vás doma príliš suchý alebo príliš vlhký vám však nemusia povedať údaje na vlhkomere, ale aj mnohé iné ukazovatele. Zatiaľ čo vlhký vzduch sa prejaví napríklad zrážaním pary na oknách alebo vznikom plesne v podobe čiernych škvŕn na stenách, suchý vzduch budete cítiť na vlastnej koži. Príliš nízka vlhkosť vzduchu v byte alebo v dome môže spôsobiť rôzne zdravotné problémy týkajúce sa predovšetkým dýchania. Ľudí žijúcich v priestoroch so suchým vzduchom môžu trápiť časté zápaly nosohltanu či ochorenia horných i dolných dýchacích ciest. Znakom suchého vzduchu môže byť tiež pálenie v očiach a pocit suchej pleti, či dokonca trvalý pocit únavy.

Meranie vlhkosti steny vlhkomerom

Meranie vlhkosti steny vlhkomerom

 

Teplota a vlhkosť idú ruka v ruke

Optimálna teplota vzduchu s ideálnou vlhkosťou vzduchu priamo súvisí. Teplota vzduchu v zime by nemala byť príliš vysoká, ani príliš nízka. Ak bude teplota privysoká, spôsobí to suchý vzduch, naopak, nízka teplota zvýši vlhkosť vzduchu, čo môže byť v stavbách náchylných na vlhkosť problematické.

Ak sa teda pýtate, ako dosiahnuť ideálnu vlhkosť v byte alebo v dome, prvé, čo by ste mali urobiť, je dôkladne vetrať. V zime sa odporúča nárazové intenzívne vetranie, v lete je však vhodnejšie vetrať pokojne aj 24 hodín denne. Samozrejme, ak to počasie dovoľuje.

Aká by teda mala byť teplota v byte či v dome, ak chcete docieliť ideálnu vlhkosť vzduchu?

 • obývačka – predpokladáme, že ide o miestnosť, v ktorej trávite najviac času, preto by sa v nej teplota mala pohybovať okolo 20 až 21°C.
 • kuchyňa/jedáleň – tu platí v podstate to isté, ako v obývačke, čiže ideálna teplota by mala byť najviac 22°C
 • spálňa – spálňa by mala byť najchladnejším miestom u vás doma, odporúča sa, aby ste spali pri teplote od 18 do maximálne 20°C
 • kúpeľňa – táto miestnosť je tou najteplejšou, teplota by však mala byť najviac 24°C. Ak máte malé deti, môže byť teplota aj vyššia, ale zvýšte ju len dočasne.

 

Vlhkosť v skrini

Pri vysokej vlhkosti vzduchu v byte či v dome sa môžete stretnúť aj s vlhkosťou v skrini. Tento jav spozorujete typickým zatuchnutým vlhkým zápachom, ktorý je spôsobený plesňou. Tá sa môže v niektorých prípadoch rozšíriť aj na vaše oblečenie. Častou príčinou vysokej vlhkosti v skrini môže byť aj to, že v nej máte uloženého príliš veľa oblečenia, a tak v skrini neprúdi vzduch. V takomto prípade vám odvlhčovače či osviežovače vzduchu nebudú nápomocné, je nutné odstrániť príčinu.

Ako prvý krok by ste mali urobiť preriedenie šatníka a zbaviť sa oblečenia, ktoré nebudete nosiť a zaberá vám miesto. Vhodnou prevenciou proti vzniku nadmernej vlhkosti v skrini je okrem preriedenia šatníka aj pravidelné vetranie skrine. Okrem toho treba skriňu pravidelne čistiť. Pri tom vám poslúži napríklad octová voda, ktorou môžete vnútornú časť skrine poumývať. Skriňu potom nechajte aspoň hodinu vetrať a až keď bude úplne suchá, môžete do nej naukladať oblečenie.

V prípade, že vaše oblečenie napadla pleseň, nemusíte ho vyhadzovať. Na noc ho namočte do octu, ráno prepláchnite a opäť namočte do octu a nechajte odmočiť až do večera. Následne oblečenie vyperte na dlhom programe pri najvyššej teplote, akú vám oblečenie umožňuje.

 

Pleseň na plastových oknách

Pleseň na plastových oknách je problém, s ktorým sa mnohí ľudia stretávajú predovšetkým v zimnom období. K vzniku vlhkosti a následnej plesne na plastových oknách dochádza v dôsledku kondenzácie vodnej pary, ktorá vzniká napríklad pri varení, sprchovaní, či dokonca aj pri dýchaní. Keďže okná sú v miestnosti najchladnejším miestom, práve tam dochádza ku kondenzácii. A ako vieme, vo vlhkom prostredí sa dobre darí plesniam, je len otázkou času, kedy sa na oknách a v ich okolí začnú tvoriť.

Pleseň na plastových oknách

Pleseň na plastových oknách

 

Najúčinnejším prostriedkom na boj proti plesniam na plastových oknách je pravidelné a intenzívne vetranie. Dôkladne vetrať by ste mali po varení, kúpeli, umývaní podláh či ráno po zobudení. V prípade, že máte na oknách vnútorné žalúzie, odporúčame vám, aby ste ich pravidelne vyťahovali hore. Žalúzie totiž vytvárajú bariéru a zabraňujú prúdeniu vzduchu, čím ešte viac podporujú rosenie okien a rast plesní. V prípade, že sa na oknách už pleseň objavila, dobre vyvetrajte a použite vhodný prípravok proti plesniam, napríklad Savo.

 

Príčiny vysokej vlhkosti vzduchu

Vysoká vlhkosť v dome či v byte má niekoľko príčin. Niektoré z nich viete odstrániť určitými opatreniami, napríklad použitím kvalitného odvlhčovača aj sami, no iné si vyžadujú pomoc odborníka. Pozrime sa teda na to, aké sú najbežnejšie príčiny vysokej vlhkosti vzduchu.

Nedostatočné vetranie

Najjednoduchšie odstrániteľnou príčinou vysokej vlhkosti v dome či v byte je nedostatočné vetranie. To, že by sme mali pravidelne a dôkladne vetrať, a to i v zime, nie je žiaden mýtus. Dôkladné, pravidelné vetranie niekoľkokrát za deň pomôže udržať v dome a v byte optimálnu vlhkosť a udrží vaše steny v dobrej kondícií. Vetranie by malo byť krátke a intenzívne, čiže také, pri ktorom otvoríte na niekoľko minút okná dokorán. Vystavovanie sa prievanu na dlhý čas nie je pre vás ani pre vašich blízkych práve najzdravšie.

 

Kondenzácia vodnej pary

Ak sa vám na oknách objavujú kvapky vody, čo dokonca máte doma zarosené zrkadlá, ide o problém s kondenzáciou pary. Ten je typický pre zimné obdobie, počas ktorého menej vetráme. Dôvodom pre kondenzáciu pary môže byť spojenie vysokej vlhkosti vzduchu s nízkou teplotou povrchu stien či okien. Práve preto sa často vlhkosť objavuje ráno na oknách v spálni.

 

Dažďová voda

Z hľadiska odstránenia príčin vlhkosti, respektíve z hľadiska prevencie jej vzniku, je dôležité aj umiestnenie a ukončenie odkvapových rúr. Netreba zabúdať ani na vyspádovanie chodníka okolo domu a na vytvorenie zvodov dažďovej vody z okolia domu. Problém s dažďovou vodou je častý skôr u starých domoch, ktoré nemajú vhodné vonkajšie omietky a tie potom prepúšťajú dažďovú vodu. Tu môže pomôcť zateplenie celého domu.

 

Nekvalitná izolácia strechy

Sú veci, na ktorých sa neoplatí šetriť, a to platí napríklad aj o izolácií strechy. Nekvalitne urobená izolácia sa skôr či neskôr prejaví v podobe vlhkých máp na stene či dokonca prasklín. Rozhodne preto pri stavbe domu nešetrite na materiáloch a nechajte svoj dom postaviť skúseným stavbárom s dobrými referenciami.

Odstraňovanie vlhkosti stavebným odvlhčovačom

Nekvalitná izolácia strechy môže spôsobiť zatekanie a vlhnutie múrov

 

Vlhkosť zo zeme

Vzlínanie vlhkosti zo zeme je najčastejšou príčinou vysokej vlhkosti v dome a vlhnutia múrov. Ide o proces, pri ktorom stavebné materiály absorbujú vlhkosť zo zeme v dôsledku porušenej či chýbajúcej izolácie proti vode či zemnej vlhkosti. Riešení tohto problému je viac, pričom sú i rôzne finančne náročné. Jednou z možností je odstránenie vlhkosti drenážou, kedy sa okolo stien vykope jama až po úroveň základov. Odtiaľ sa voda odvedie do kanalizácie či do trativodu, čím sa problém čiastočne vyrieši. Nevýhodou však je, že po čase sa môže problém s vlhkosťou objaviť opätovne, keďže murivo bude i naďalej nasávať vlhkosť zo zeme.

Druhou možnosťou je použitie tzv. elektroosmotických systémov. Tie však nefungujú u všetkých stavieb a rozhodujúci je pre ne napríklad aj vek stavby či pH muriva. Stretnúť sa môžete tiež s podrezaním muriva, ktoré sa dnes považuje za nie veľmi vhodné, pretože pri ňom dochádza k narušeniu statiky. Podobne ako pri drenáži, aj pri podrezaní ide o dočasné riešenie problému.

 

Hygroskopická vlhkosť v dome

Tento typ vlhkosti vzniká v dôsledku toho, že každá omietka obsahuje určité množstvo tzv. hygroskopickej vlastnej soli, ale i cudziu soľ, napríklad zo zeme. Tieto soli sa pri pôsobení vlhkosti zo zeme vymývajú a ukladajú sa v odparovacej časti muriva, teda v omietke alebo v nátere.  Znamená to, že hoci je murivo suché, stará omietka či náter sa pri vyššej vzdušnej vlhkosti javí ako mokrá, resp. hygroskopická.

Každý múr a každá omietka obsahujú určité množstvo hygroskopickej vlastnej soli (soľ v stene) ako aj cudziu soľ (napr. soľ zo zeme). Tieto soli sa pôsobením kapilárnej vzlínajúcej vlhkosti „vymývajú“ zo zeme príp. z muriva. Ukladajú sa najčastejšie v odparovacej zóne muriva, v omietke alebo nátere. Aj keď je murivo vo vnútri suché, môže sa stará, zasolená omietka či náter pri vyššej vzdušnej vlhkosti javiť ako mokrá (hygroskopická).

 

💡 Neprehliadnite!

Rozhovor s odborníkom na odstraňovanie vlhkosti

Niekedy na odstránenie problémov s vysokou vlhkosťou vzduchu v dome či v byte, ale i so suchým vzduchom, nestačia naše opatrenia. V takých prípadoch by ste nemali ďalej čakať a obrátiť sa na skúsených odborníkov na odstraňovanie vlhkosti, respektíve na ošetrenie stavieb. Jedným z nich je aj Andrej Krajčovič zo spoločnosti AXALL, ktorá sa špecializuje na odstraňovanie vlhkosti zo stavieb. V rozhovore nám povedal viacero zaujímavých informácií, ktoré sa vám môžu hodiť.

Dodomácnosti.sk: Ako môžeme už pri stavbe domu, respektíve pri rekonštrukcii, dosiahnuť, aby sme v ňom mali ideálnu vlhkosť?

Andrej Krajčovič: „Jedným zo základných a a veľmi dôležitých prvkov pri stavbe či rekonštrukcii domu je technologicky správne realizovaná hydroizolácia, či už proti vzlínajucej vlhkosti pri stavbe nad terénom alebo proti bočnej vlhkosti pri stavbe pod terénom.“

Dodomácnosti.sk: Ako by mal človek postupovať, keď zistí, že má doma vysokú vlhkosť vzduchu?

Andrej Krajčovič: „Je potrebne zavolať technika, ktorý je v danej problematike profesionálom na určenie príčin zvýšenej vlhkosti stavby.“

Dodomácnosti.sk: Čo sa deje, keď si vás niekto zavolá s tým, že má doma problém s vysokou vlhkosťou, prípadne s vlhnutím múrov a podobne. Ako prebieha stretnutie?

Andrej Krajčovič: „Technik si dohodne termín obhliadky, analyzuje príčiny vlhnutia, odmeria potrebné výstupné údaje k spracovaniu návrhu riešenia a vypracuje nezáväznú cenovú kalkuláciu.“

Dodomácnosti.sk: V akom prípade by ste odporúčali použiť odvlhčovač vzduchu a kedy je už potrebné zavolať odborníka?

Andrej Krajčovič:: „Odvlhčovač je možné použiť až vtedy, keď je odborníkom zistená príčina vzniku zvýšenej vlhkosti stavby a následne je aj odstránená.“

Dodomácnosti.sk: Vlhkosť často spôsobuje pleseň na múroch či v rohoch miestností, ako bojovať s týmto problémom?

Andrej Krajčovič:: „Odstránenie príčiny vzniku, na zmiernenie príznakov je možné použiť profesionálne protiplesňové prípravky na báze bio zložiek a bez chlóru vhodné aj do detských izieb a pre alergikov.“

Dodomácnosti.sk: Niektorí ľudia sa obávajú toho, že po zateplení staršieho domu dôjde k zvýšeniu vlhkosti a v dome sa začnú tvoriť plesne. Podobné názory sa objavujú aj v súvislosti s plastovými oknami. Sú takéto obavy na mieste?

Andrej Krajčovič:: „Áno sú, nakoľko stavba prirodzene dýcha a po uzatvorení dochádza k zvýšenému prejavu vlhkosti stavby. Preto, ako som už spomenul, je najdôležitejšie odstrániť príčinu vzniku vlhkosti a nielen príznakov, dokonale izolovať stavbu a následne je možné realizovať ďalšie stavebné úpravy bez vzniku nežiaducich príznakov.“

 

Príčiny príliš suchého vzduchu

Suchý vzduch vás môže potrápiť predovšetkým v zime počas vykurovacej sezóny, avšak s týmto problémom sa môžete stretnúť aj v lete. Najčastejšou príčinou suchého vzduchu v zime je kúrenie, pričom najmenej spôsobujú vysúšanie vzduchu klasické radiátory a najviac elektrické ohrievače. Výrazné zníženie vlhkosti vzduchu môžu spôsobiť aj vykurovacie telesá na tuhé palivo.

Problémy so suchým vzduchom v byte či v dome sa nám spájajú skôr so zimným obdobím, no v lete ho môžete pociťovať rovnako. Teplý vzduch síce v sebe zadržiava vlhkosť, no ak bývate v nezateplenom či drevenom dome, ktorý sa počas horúčavy poriadne nahrieva, všetka vlhkosť sa odparí. Práve preto často trápi suchý vzduch v lete aj obyvateľov starších nezateplených panelákov.

Zvlhčovač vzuchu

Problémy so suchým vzduchom môže vyriešiť aj kvalitný zvlhčovač

Riziká vlhkého a suchého vzduchu

Vysoká vlhkosť v byte či v dome nie je len problémom týkajúcim sa zdravia stavby, ale aj nášho zdravia. To platí aj pre príliš suchý vzduch. Oba tieto javy sa môžu negatívne odraziť na našom zdraví, a to tak fyzickom ako i psychickom.

Vplyv vysokej vlhkosti na naše zdravie:

 • v dôsledku zvýšeného výskytu plesní, roztočov a baktérií zvyšuje vysoká vlhkosť riziko vzniku alergií či alergickej astmy
 • oslabenie imunity, poruchy funkcie imunitného systému
 • opakované infekcie dýchacích ciest
 • upchatý nos, zápal spojiviek
 • sťažené dýchanie, dráždivý kašeľ

Vplyv suchého vzduchu v byte na naše zdravie:

 • vysušovanie a podráždenie slizníc
 • pocit suchých oči
 • škriabanie v hrdle
 • svrbenie v nose
 • krvácanie z nosa
 • suchá pokožka, čo môže byť problém hlavne pre ľudí trpiacich ekzémami
 • viac sa víri prach, čo negatívne vplýva na alergikov a astmatikov
 • zvýšený výskyt respiračných infekcií a viróz
 • dlhodobá únava

 

💡 TIP: Zaujíma vás boj protí vírusom v domácnosti? Pozrite si aj článok čističky vzduchu, zvlhčovače, odvlhčovače v boji proti vírusom a dozviete sa viac.

 

Tipy, ako udržať optimálnu vlhkosť v dome i v byte

Problémy s príliš vlhkým vzduchom, rovnako ako aj problémy s príliš suchým vzduchom, sa vo väčšine prípadov dajú riešiť. Dôležitejšie ako riešenie týchto ťažkostí však je predchádzanie ich vzniku. Prinášame vám preto rady, ako udržať ideálnu vlhkosť v byte či v dome a ako si pomôcť, ak vlhkosť nie je optimálna.

 

Ako predchádzať a ako sa zbaviť vysokej vlhkosti?

 • pravidelne a dôkladne vetrajte tak, že okno otvoríte dokorán niekoľkokrát denne
 • pri varení používajte digestor
 • po kúpeli či sprchovaní vyvetrajte kúpeľňu alebo použite odsávač
 • bielizeň sušte vonku, na balkóne či na terase, alebo si zadovážte sušičku na bielizeň
 • pri kondenzácii vodnej pary na oknách vodu utrite a okná i tesnenia udržiavajte suché
 • nábytok nedávajte do tesnej blízkosti obvodových stien domu, ak je to nevyhnutné, nechajte medzi stenou a nábytkom dostatok priestoru na prúdenie vzduchu
 • novostavbu dôkladne vyvetrajte, podľa potreby použite stavebné odvlhčovače
 • pri stavbe domu dbajte o použitie kvalitných materiálov, použite vápenné omietky, ktoré sú schopné absorbovať vlhkosť
 • zvoľte masívne steny, ktoré napomáhajú udržať vyrovnanú teplotu vzduchu bez výrazných výkyvov. Správna teplota v dome pomáha udržiavať aj ideálnu vlhkosť.
 • v prípade starších domov odstráňte možné príčiny vlhnutia múrov izoláciou, zateplením a sanáciou, využite služby odborníkov na ošetrenie stavieb
 • odvlhčovač používajte v prípade, že má dom poškodenú hydroizoláciu. V prípade novostavby sa odporúča používať ho prvé dva roky, kedy je vlhkosť vzduchu vyššia
 • odvlhčovač použite aj vtedy, keď ste urobili všetky opatrenia, ako je vetranie, používanie digestoru, či sušenie bielizne na balkóne, no v dome či byte máte stále vysokú vlhkosť vzduchu

 

Čo s príliš suchým vzduchom?

 • nekúrte viac, ako je potrebné – čím viac v zime kúrite, tým viac sa približujete k dosiahnutiu suchého vzduchu vo vašom byte. Udržiavajte preto optimálnu teplotu, ktorá by sa mala pohybovať do 23°C, pričom v spálni by to malo byť 18 až 20°C.
 • pravidelne a dôkladne vetrajte – vetranie je liekom na vysokú vlhkosť, ale aj na suchý vzduch. Myslite na dôkladné vetranie, prípadne si zabezpečte vetranie rekuperáciou.
 • ak bývate v nezateplenom dome, zvážte jeho zateplenie, ktoré môže problém so suchým vzduchom vyriešiť
 • v prípade vonkajšej teploty pod nulou vetranie nepomôže, a tak siahnite po kvalitnom zvlhčovači vzduchu

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Petra Lyžičiarová

Redaktorka magazínu DoDomácnosti.sk. Mám rada prírodu, zvieratá a rada tvorím. Kreatívne sa realizujem nielen pri písaní, ale i v domácnosti, záhrade a v kuchyni, a tak verím, že moje články budú pre vás zaujímavé, užitočné a prínosné.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.