Zamiokulkas – pestovanie, rozmnožovanie, starostlivosť

Georgina Babinová Téma 13. marca 2021 0

Zamiokulkas (Zamioculcas zamiifolia), známa aj ako ZZ rastlina, je stálezelená kvitnúca rastlina pôvodom z východnej Afriky. Bola síce objavená už v roku 1800, ale popularitu získala len v posledných rokoch. Pred niekoľkými desiatkami rokov holandské škôlky nachádzajúce sa v Južnej Afrike objavili potenciál rastliny a v roku 1996 ju začali distribuovať po celom svete. V súčasnosti to je jedna z najobľúbenejších izbových rastlín vôbec. Svoje meno dostala podľa podobnosti s palmou Zamia, ktorá pochádza zo Strednej Ameriky, a s ktorou ale nemá nič spoločné.

Prečo je tak obľúbený? Zamiokulkas je so svojimi širokými, tmavozelenými listami atraktívnym doplnkom moderného interiéru. Ale nielen to. Za svoju popularitu vďačí hlavne svojim vlastnostiam. Je tolerantný voči zanedbávaniu, voči suchu a akceptuje podmienky pri slabom osvetlení. Jeho voskové, hladké listy odrážajú slnečné svetlo a rozjasnia priestor. Zamiokulkas zvyčajne rastie pomaly do výšky a šírky 60 až 90 cm, čiže to nie je rastlinné monštrum, ktoré rýchlo “prerastie” svoj kvetináč. Zamiokulkas funguje tiež ako čistička vzduchu – v tejto štúdii NASA, vedci uvádzajú, že je špecifickým adeptom na odstránenie veľkého množstva toxínov, ako je xylén, toluén a benzén zo vzduchu. Ak vás fakty o tejto unikátnej rastline zaujali a chcete sa dozvedieť viac o jej pestovaní, rozmnožovaní a starostlivosti, čítajte ďalej.

Pestovanie a starostlivosť

Predtým sme sa s touto rastlinou mohli stretnúť prevažne len v kvetináčoch obchodných centier a veľkých kancelárskych budov, kde sme si ju často pomýlili s umelými rastlinami kvôli jej dokonale zdravému vzhľadu. Ale v posledných rokoch si zamiokulkas našiel cestu aj do našich domovov. Následne sa čoraz viac ľudí začína zaujímať o to, ako sa pestuje. Krátka odpoveď je, že jej pestovanie vyžaduje veľmi málo úsilia.

Zamiokulkas

Stonky rastliny rastú v pôvabnom, prútikovitom tvare. Sú hrubé pri základni a smerom ku koncu sa zužujú. Pozdĺž stonky rastú mäsité, oválne listy. Celá rastlina má voskový, lesklý povrch, ktorý vyzerá, akoby bol z plastu. Aj kvôli tomuto voskovému povlaku nie je nezvyčajné, že mnohí trvajú na tom, že to musí byť umelá rastlina. Kvety rastú na základni rastliny, ale len keď sa zamiokulkas rastie vo svojom prirodzenom prostredí alebo sa pestuje vonku. Nie sú ľahko viditeľné, pretože ich zakrývajú listy. Sú malé a môžu sa líšiť vo farbe od jasne žltej až po hnedú alebo bronzovú a zvyčajne sa nepovažujú za obzvlášť atraktívne. Môžete ich odstrániť bez rizika poškodenia rastliny.

Zamiokulkas má pomerne unikátne vyzerajúci koreňový systém. Pod rastlinou, ktorú vidíte nad zemou, sú hrubé korene, podobajúce sa zemiakom, známe ako rizómy. Tieto uchovávajú vodu, čo je dôvod, prečo sa jej darí počas období sucha a na miestach, kde zavlažovanie nie je vždy jednoduché.

 

Táto atraktívna, nenáročná rastlinka si zaslúži aj dekoratívny kvetináč. Možno vás inšpirujú nasledujúce kúsky:

Altiplano Cubic vyvýšený záhon
71,91 €
Solidflor kvetináč
89,91 €
Winegrow kvetináč
74,91 €
Modu Grow 50 vyvýšený záhon
99,91 €
Solid Grow Rust kvetináč
69,91 €
Timberflor kvetináč
122,90 €
Nova Grow záhradný záhon
179,90 €
Airflor kvetináč
169,90 €

Pozrieť ďalšie

 

Pestovanie

ZZ rastline sa darí najlepšie v jasnom až strednom, nepriamom svetle, ale znesie aj extrémne nízke úrovne svetla. Je ideálnou rastlinou pre kanceláriu bez okien alebo kúpeľňu, kde bude prijímať iba malé množstvo fluorescenčného svetla. Ak je zamiokulkas ponechaný na priamom svetle môže sa na listoch objaviť škvrnitosť. Skrútenie listov, žlté listy a naklonenie stoniek môže byť tiež príznakom príliš veľa svetla. Keď si všimnete skrútenie, zvyčajne to znamená, že sa rastlina snaží vzdialiť od zdroja svetla. Premiestnite ju na tmavšie miesto a ďalej od zdroja svetla. Môžete tiež vyskúšať filtrovanie svetla závesmi alebo žalúziami, ak premiestnenie nie je možné. Rozhodne sa vyhnite umiestneniu zamiokulkas v blízkosti zdrojov tepla, ako sú radiátory. Vysušujú vzduch a vlhkosť je to, čo táto tropická rastlina potrebuje najviac.

Rastline bude vyhovovať vačšina dobre sa odvodňujúcich zmesí. Môžete do nich pridať viac perlitu alebo piesku. Nevyhnutné sú dobré drenážne otvory v spodnej časti kvetináča. Raz za rok, na začiatku jari, sa odporúča zamiokulkas presadiť, najmä počas prvých 3 – 5 rokov, keď ešte rastie. Zvyčajne je zamiokulkas predávaný kvetinárstvami a záhradkárstvami tesne pred potrebou presádzania. Cena sa tým síce trocha navýši, avšak ceny týchto rastliniek vo všeobecnosti nie sú vysoké.

Listy sú mäsité a lesklé, ťažko uveriť, že nie sú umelé

Listy sú mäsité a lesklé, ťažko uveriť, že nie sú umelé

Starostlivosť

Starostlivosť o zamiokulkas začína zanedbávaním. V skutočnosti, ZZ rastline spravíte najlepšie, ak ju necháte na pokoji. Rovnako ako kaktusy potrebuje skôr menej, ako viac vody. Polejte ju len len vtedy, keď pôda vyschne. Vzácny spôsob, ako môžete túto rastlinu zabiť, je príliš ju polievať. Žltnutie listov znamená, že sa jej dostáva príliš veľa vody a jej rizómy (podzemky) hnijú. Takže ak si aj nezapamätáte nič iné o starostlivosti o zamiokulkas, aspoň to si zapamätajte, že treba zabudnúť na polievanie. Rastlina môže prežiť mesiace bez vody, ale bude rásť rýchlejšie, ak je s určitou pravidelnosťou polievaná. Mäkká voda je vhodnejšia, najmä dažďová voda. Ak používate vodu z vodovodu, nechajte ju hodinu odpočívať, kým sa chlór neodparí. ZZ rastliny sú šťastné bez hnojiva, ale ak by ste chceli, môžete im poskytnúť hnojivo jeden až dvakrát do roka, ale len v letných mesiacoch.

💡 Vedeli ste že… Zamiokulkas obsahuje ostré mikroskopické kryštály oxalátu vápenatého. Tieto kryštály sú dráždivou látkou prítomnou v miazge, listoch a koreňoch. Oxalát vápenatý môže spôsobiť intenzívne vyrážky. Aj keď to môže byť nepríjemné, nie je potrebné panikáriť, ak vaše dieťa alebo domáce zviera užili malé množstvo rastliny. V malých množstvách nie je toxický, alebo život ohrozujúci. Iritácia môže spôsobiť ľahké opuchy a bolesť.

 

Vybrať si môžete aj z týchto hnojív:

 

Prerezávanie

Rastlina nepotrebuje pravidelné prerezávanie. Len odrežte všetky žlté listy blízko základne stonky. Ak niektorá stonka rastie výrazne rýchlejšie ako ostatné, najlepšou voľbou je úplne ju odrezať. Ak ju skrátite, môže to vyzerať neprirodzene.

 

Potencionálne problémy

Zamiokulkas má “tuhý korienok” a prežije celkom slušné množstvo zanedbávania, pričom ani choroby nie sú preň typické. Rastlina má takmer absolútnu odolnosť voči všetkým škodcom a chorobám a s najväčšou pravdepodobnosťou nebudete mať žiadne problémy. Choroby môžu infikovať vašu rastlinu iba v prípade, že vlhkosť je príliš vysoká, alebo ju príliš zalievate, takže sa uistite, že máte tieto veci pod kontrolou. Najjednoduchšou a aj najbežnejšou chybou je teda nadmerné zalievanie.

Kvet zamiokulkas nie je považovaný za atraktívny

Kvet zamiokulkas nie je považovaný za atraktívny

Vo vzácnych prípadoch môžu napadnúť zamiokulkas vošky. Je to viac pravdepodobné, ak je rastlina v teplých letných mesiacoch vonku. Vošiek sa môže byť ťažké sa zbaviť a môžu šíriť choroby. Ak si všimnete náhodné žlté škvrny na listoch, skontrolujte, či na ňom nie sú žiadne vošky. Je ťažké ich identifikovať, pretože sú malé a dobre maskované. Preto hľadajte aj lepkavú tekutinu, ktorú zanechávajú po kŕmení. Potom, čo ste identifikovali vošky, namiešajte slabý roztok tekutého mydla a vody a nastriekajte ním rastlinu. Počkajte chvíľu, potom všetko umyte čistou vodou. Odrežte všetky postihnuté listy, aby ste zabránili šíreniu napadnutia. Posledný bod sa týka parazitov –  zamiokulkas je bezbranný proti červcom (to sú tie biele chumáče), ktoré odstránite mechanicky, umytím roztokom vlažnej vody a saponátu a následne čistou vodou. Ak vašej rastline:

 • ožltnú dolné listy – je celkom normálne, ak malé množstvo dolných listov ožltne a padne. Ak ale žltne mnoho listov – rastline dávate pravdepodobne príliš veľa vody
 • hnednú špičky listov – príčinou je suchý vzduch a nízka vlhkosť. Rosenie listov zvýši vlhkosť.
 • hnednú listy – najčastejšou príčinou je nadmerné množstvo vody, najmä ak sú listy na pocit trocha vlhké, nie suché
Žlté listy sú znakom nadmerného polievania

Žlté listy sú znakom nadmerného polievania

 

Rozmnožovanie

Zamioculcas zamiifolia je neuveriteľná rastlina. Jej rozmnožovanie zahŕňa všetky možné spôsoby reprodukcie! Je dobré, že existuje toľko techník na rozmnožovanie zamiokulkas, pretože jej rast je veľmi pomalý. Vyzbrojte sa trpezlivosťou minimálne na pol roka a viac!

Spôsoby, ako rozmnožiť zamiokulkas sú nasledujúce: odrezky z listov alebo stoniek, delenie koreňovej lopty a vyčkanie, kým kvet pôjde do semena. Rozmnožovanie semenami je ale najmenej bežná metóda, pretože kvety sa objavujú náhodne a vyvíjajú sa preto, aby boli opelené hmyzom, čo je v interiéri málo pravdepodobné. Rozmnožovanie rastliny delením je možné vykonávať len raz za čas. Je to preto, že rastlina produkuje nové rizómy veľmi pomaly a ich časté odstraňovanie poškodzuje materskú rastlinu. Keďže rizómy sú pomalé, najlepšie sú odrezky listov ako zdroj materiálu na rozmnožovanie.  Rozmnožovanie odrezkami listov je odporúčanou metódou profesionálnych pestovateľov.

Rozmnožovanie odrezkami listov

Stačí odrezať list z kmeňa, nechať ho sušiť niekoľko hodín a potom vložiť do vody alebo vlhkej pôdy. Nedávajte ho príliš hlboko, približne na 1 cm, pretože by mohol zhniť. Uchovávajte ho na teplom mieste a občas polejte. Potom, čo to urobíte, budete potrebovať už len trpezlivosť, pretože korene zvyčajne potrebujú niekoľko mesiacov na rozvoj a v niektorých prípadoch sa prvé korene objavia až po roku. Ak list zomrie, skontrolujte, či sú na dne hľuzy. Ak áno, vráťte ich do pôdy, pretože spustia nový rast. Na druhej strane, ak hľuzy nie sú, budete musieť proces zopakovať s novým listom. Niekedy sa to deje a nemalo by vás to odradiť od ďalšieho pokusu.

Zamiokulkas je možné rozmnožovať všetkými spôsobmi - aj odrezkami stoniek

Zamiokulkas je možné rozmnožovať všetkými spôsobmi – aj odrezkami stoniek

 

Rozmnožovanie delením

Tieto rastliny majú hľuzy, v ktorých sa ukladajú voda a živiny. Po niekoľkých rokoch pestovania by malo byť vytvorených viacero hľúz, ich rozdelenie sa nazýva delenie koruny alebo delenie koreňového zhluku.

 • vyhnite sa zalievaniu najmenej 2 týždne
 • jemne odstráňte rastlinu z kvetináča
 • oddeľte hľuzu, z ktorej rastú korene aj stonky, a oddeľte aj korene bez toho aby ste ich poškodili
 • môže to vyžadovať rezanie čistou čepeľou. Ak hľuzu poškodíte, je potrebné ju “vyliečiť” – nechajte ju jeden deň sušiť na čerstvom vzduchu v tieni
 • každú oddelenú rastlinu zasaďte do čistej nádoby s vrstvou drenáže na dne, do ľahkej, dobre odvodnenej pôdy

Toto je najrýchlejšia metóda rozmnožovania. Jej výhodou je, že okamžite získate niekoľko nových listnatých rastlín.

💡 Vedeli ste že… V posledných rokoch sa na trhu objavila nová odroda Zamioculcas Zamiifolia ‘Raven’. Táto má tmavo hnedé listy, ktoré v určitom osvetlení vyzerajú takmer čierne. Keďže ide o novinku, je pomerne ťažké ju nájsť a následne, aj jej predajná cena je signifikantne vyššia.

Rozmnožovanie odrezkami stoniek

Táto metóda je ideálna na recykláciu odrezkov zamiokulkas, keď prerezávate svoju rastlinu po tom, čo sa príliš rozrástla.

 • narežte stonky do dĺžky najmenej 15 cm. Stonku môžete však ponechať aj celú.
 • vložte stonky do vysokej vázy alebo pohára s vodou
 • vodu vymieňajte každé tri až sedem dní
 • korene sa začnú vyvíjať na ponorenom hrote
 • keď sú korene dlhšie ako 2 cm, opatrne presaďte stonky do kvetináča s dobre odvodnenou pôdou a drenážnym otvorom

Výhodou tejto metódy je, že každý rozmnožený zamiokulkas už hneď na začiatku má jednu stonku plnú listov, čo je skvelé na rozdávanie priateľom.

Zamiokulkas potrebuje málo zalievania, dokáže prežiť v rôznych svetelných podmienkach, je imúnny takmer voči všetkým škodcom a chorobám a ľahko sa rozmnožuje. Vyzerá veľmi atraktívne a zhodnotí dekor akéhokoľvek priestoru. Kombinácia týchto vlastností ho robí dokonalou rastlinou, obzvlášť pre tých milovníkov rastlín, ktorí nemajú čas sa im venovať.

💡 TIP: Ďalšou nenáročnou izbovou rastlinou, ideálnou pre zaneprázdnených pestovateľov je Lopatkovec. Prečítajte si náš článok venovaný jeho pestovaniu a rozmnožovaniu.

Použité zdroje:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Georgina Babinová

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.