Zaváranie broskýň – všetko čo potrebujete vedieť

Georgina Babinová Téma 5. augusta 2020 0

Magická, plná života a krásna. Zahŕňa všetky chute, farby a energie leta a je dostupná pre každého – broskyňa. Je hviezdou sezóny a oplatí sa ju konzumovať v maximálnej možnej miere. Za zváženie rozhodne stojí aj jej konzervovanie. Broskyňová sezóna je krátka (a sladká), ale zaváranie broskýň a zachovanie tohto šťavnatého letného ovocia na zimu je veľmi jednoduché. Je to všestranné ovocie, ktoré sa dá konzervovať rôznymi metódami. Dnešný článok vám prezradí ako na to a ešte oveľa viac.

Predtým ako sa pustíte do zavárania…

Výber dokonalých broskýň začína farbou. Potrebujete broskyne, ktoré sú zrelé. To znamená, absolútne žiadne zelené! Hoci broskyne dozrievajú aj naďalej po zbere, pokiaľ sú zelené, nikdy nedozrejú správne. Teraz, trochu prekvapivo … ignorujte červenú časť broskyne. Červenanie je tam, kde bola broskyňa na strome vystavená slnku; je to „úpal“. Nehovorí vám nič o ovocí. Záleží na farbe zvyšku. Žlté broskyne by mali byť zlatožltej farby. Biele broskyne by mali mať krémovú belosť. Najlepšie miesto na vyhodnotenie farby je blízko miesta, kde bola stonka. Do tejto oblasti sa dostane menej slnka.

Padajúce broskyne

 

Jedným z najlepších indikátorov dokonalej broskyne je vôňa: mala by voňať tak, ako chcete aby chutila. Ďalej skontrolujte, či plody nie sú pomliaždené, poškriabané alebo poškodené. Šupka by mala byť hladká. Žiadne vrásky! Broskyňa by mala byť na svoju veľkosť ťažká. Vložte ju do dlane a jemne stlačte. Nikdy do nej nepichajte prstom. Len chcete zistiť, či je zrelá.

Ak je na pocit:

  • tvrdá ako kameň – zabudnite na ňu, pravdepodobne sa obrala pred dozretím
  • ako tenisová loptička – takmer dokonalá, dozrie do týždňa
  • tak akurát  – pripravená na spracovanie teraz alebo v priebehu niekoľkých dní.
  • mäkká – musíte ju spracovať alebo zjesť hneď teraz
  • super mäkká – je prezretá, ideálna na džem, lekvár, sorbet, alebo smoothies

 

4 jednoduché metódy zavárania broskýň

Broskyne sú lahodné kôstkové ovocie. Keď stromy rodia, majú tendenciu byť absolútne štedré a vy možno ani nebudete vedieť, čo s toľkou úrodou… Aj keď ich môžete zmraziť, je to nudné mať len mrazené broskyne. Prečo nespraviť kompót, džem, chutney alebo broskyňový sirup?

Fľaše broskyňového kompótu

 

➡️ Broskyňový kompót

Budete potrebovať broskyne, ktoré sú sladké a zrelé. Nemali by byť kašovité, ani tvrdé ako skala. Presne tak zrelé, ako by ste ich skonzumovali čerstvé. Vyberte odrody broskýň, ktoré vám uľahčia prácu. Napríklad odrody, z ktorých kôstka ľahko vyjde jama. Na kompót sú ideálne broskyne elberta, pretože sú pekné a veľké. V závislosti od veľkosti broskýň môžete dostať približne 4 broskyne do pohára. Jednoduchý recept na sirup, ktorý uvádzame nižšie by mal stačiť na 3-4 poháre.

 

➡️ Krok 1. – Pripravte si poháre

Dajte poháre a vička do umývačky riadu a nastavte cyklus s najvyššou teplotou. Ak nemáte umývačku riadu, umiestnite poháre do hrnca s vodou, otvorom hore a vodu priveďte do varu na 10 minút. K pohárom môžete priložiť aj viečka, alebo ich sterilizovať v ďalšom hrnci.

 

💡 Ak poháre na zaváranie z vybavenia vašej kuchyne ešte chýbajú, máme pre vás zopár tipov: ⤵️

Pozrieť ďalšie

 

➡️ Krok 2. – Broskyne zbavte šupky

Opláchnite broskyne, potom ich vložte do hrnca s vriacou vodou a blanšírujte 30 až 60 sekúnd. Po blanšírovaní ich vložte do kúpeľa s ľadovou vodou, aby ste predišli ich uvareniu. Koža by mala okamžite skĺznuť. Krása tohto je, že nepotrebujete ani nôž! Ak sa tak nestane, skúste ich na niekoľko sekúnd vložiť späť do vriacej vody. Ak ani napriek tomu sa šupka neoddelí, vaše broskyne nemusia byť zrelé.

 

➡️ Krok 3. – Rozpoľte broskyne a odstráňte kôstky

Záleží na vašich preferenciách. Broskyne môžete nakrájať na polovice, na štvrťky a mnohí ich dokonca krájajú na plátky. Je úplne na vás ako ich chcete servírovať. Vyrežte všetky hnedé škvrny a kašovité oblasti.

 

💡 Dôležité! Broskyne zhnednú, keď sú vystavené vzduchu, dokonca aj vzduchu v uzavretej sterilnej nádobe. Aby ovocie nezhnedlo, pridajte k nemu1/4 šálky citrónovej šťavy alebo kyselinu L-askorbovú, označenú ako E300, ktorej sa však nemusíte obávať. Má skóre škodlivosti 0. Potom broskyne premiešajte, aby ste sa uistili, že všetky povrchy sú potiahnuté.

 

➡️ Krok 4. – Vložte broskyne do fliaš

Vložte nakrájané broskyne lícom nadol (dolu kôstkou) do horúcich a sterilizovaných fliaš. Naplňte fľaše broskyňami až k línii hrdla fľaše (kde končí krivka). Je dobré ukladať ich pomerne tesne, bez toho, aby ste ich pomliaždili. Takto nie je pravdepodobné, že sa budú vznášať a zhnednú.

Príprava sirupu

 

➡️ Krok 5. – Pripravte sirup

Sirup je iba zmesou cukru a vody, môžete tiež použiť ovocnú šťavu. Odporúčame ľahší sirup, vaše deti dostávajú „poctivý“ podiel cukru bez toho, aby ste ho pridávali ešte aj sem.Tu je tabuľka, koľko cukru treba pridať pre rôzne druhy sirupu:

SirupCukorVodaVýdatnosť
Ľahký2 šálky6 šálok7 šálok
Stredne sladký3 šálky6 šálok6, 5 šálky
Intenzívne sladký4 šálky6 šálok7 šálok

Stačí pridať do hrnca požadované množstvo a priviesť k varu. Opatrne nalejte horúci sirup do fliaš, kým ním broskyne nie sú úplne zakryté. V hornej časti fľaše nechajte cca 1 cm miesta. Použite nôž na maslo a opatrne ho posuňte nadol po každej strane fľaše, aby ste odstránili vzduchové bubliny. Môžete tiež použiť polovicu vody / polovicu ovocnej šťavy (jablková alebo biela hroznová). Sirup môžete osladiť aj prirodzene, čistým organickým javorovým sirupom alebo medom. Okraje fliaš utrite od sirupu čistou navlhčenou utierkou. Potom nasaďte viečka.

 

💡 Niekoľko viečok na zaváranie za dobré ceny ⤵️

Pozrieť ďalšie

 

➡️ Krok 6. – Poháre umiestnite do zaváracieho hrnca alebo horúceho vodného kúpeľa

Poháre opatrne vložte do zaváracieho hrnca, alebo do kúpeľa s horúcou vodou. Poháre sterilizujte po dobu 20 minút, resp. podľa návodu priloženého k zaváraciemu hrncu. Poháre vyzdvihnite z horúceho vodného kúpeľa pomocou klieští na poháre, premiestnite ich na miesto bez prievanu a nechajte vychladnúť (zvyčajne cez noc) bez toho, aby sa dotýkali. Po ochladení skontrolujte a overte, či je veko zapečatené. Jemne zatlačte prstom do stredu. Ak vydáva pukajúci zvuk, nie je zapečatené.

A je to! Ak sú broskyne konzervované správne, mali by vydržať 1 – 2 roky … hoci, ak ich aj vaša rodina miluje rovnako ako takmer každá, nevydržia tak dlho!

 

💡 Ak ešte nemáte skúsenosti so zaváracím hrncom, možno vás oslovia víťazi porovnávacieho testu zaváracích hrncov ⤵️

💡💡 u nás nájdete celý test zaváracích hrncov

 

➡️ Broskyňový džem

Džem je jedným z obľúbených spôsobov, ako konzervovať broskyne. Môžete ho použiť na toľko vecí a chutí úžasne. Jeho príprava je tiež pomerne jednoduchá. Všetko, čo potrebujete sú skvelé broskyne a potom na každý 1 kg ovocia vážený so šupkou cca 18-20 dkg cukru, 1 alebo 2 vrecká vanilkového cukru, citrónová šťava zo štvrť až pol citróna (alebo podľa chuti), 1/2 sáčku džemfixu..

Začnite odstránením šupky – opísali sme vyššie. Potom broskyne nakrájajte a dajte do hrnca. Pridajte som citrónovú šťavu, najskôr o niečo menej, radšej ochutnajte, či je potrebné pridať viac. Pridajte citrónovú šťavu, najskôr o niečo menej, radšej ochutnajte, či je potrebné pridať viac. Varte na miernom ohni za stáleho miešania cca 20 minút. Cukor a vanilkový cukor pridajte až ku koncu varenia, pretože čím dlhšie varíte džem s cukrom, tým bude tmavší. Nakoniec pridajte džemfix. Pol sáčku by malo absolútne stačiť, džem nie je príliš tekutý, ani príliš hustý.

Preneste džem do sterilizovaných pohárov a sterilizujte ich vo vodnom kúpeli asi 10 minút. Vyberte a nechajte vychladnúť.

 

💡 TIP! Naplnené poháre môžete sterilizovať aj v rúre, alebo umývačke riadu. Detailný popis nájdete v našom článku, ktorý sa venuje zaváraniu marhúľ, spolu so skvelým receptom na džem bez cukru, ktorý môžete použiť aj pri zaváraní broskýň.

 

Broskyňový džem v pohári a na lyžičke

 

➡️ Broskyňový sirup

Ak chcete so svojimi broskyňami urobiť niečo trochu iné, zvážte prípravu jednoduchého sirupu. Môžete ním „poblázniť“ palacinky, alebo pridať do množstva ďalších pokrmov, aby ste do nich vniesli štipku pikantérie.

Budete potrebovať: 2 šálky cukru, 1 šálka vody, 1-2 broskyne, ½ čajovej lyžičky kyseliny citrónovej (voliteľné)

Postup: Vodu s cukrom priveďte do varu. Pridajte broskyne a všetko dobre premiešajte. Teraz, ak chcete, aby sa mohol uchovať dlhšie a aby farba zostala živšia, pridajte kyselinu citrónovú. Akonáhle sa cukor úplne rozpustí, môžete znížte teplotu a varte na miernom ohni. Prikryte a varte asi 25-30 minút, potom prepasírujte (buďte opatrní, sirup bude skutočne horúci). Potom znova priveďte na pár minút do varu. Sirup nalejte do sterilizovaných sklenených fliaš, prikryte ich a sterilizujte vo vodnom kúpeli počas 10 minút. Nechajte vychladnúť.

Zmrzlina polita broskyňovým sirupom

Lahodný broskyňový sirup pridá to určité „čosi“ akémukoľvek dezertu

 

➡️ Broskyňové chutney

Pikantné chutney z broskýň je úžasné na zapečenom sendviči s čedarom, alebo natreté na bravčovej kotletke počas niekoľkých posledných minút prípravy.

 

💡 Čo je chutney?

Broskyňové chutneyPredpokladá sa, že chutney (čatní), pôvodne známe ako chatni, vzniklo vo východnej Indii 15. a 16. storočia alebo skôr. V tomto období Juhoafričania pripravovali blatjan, obyvatelia východnej Indie atjar a v Indonézii bolo bežné sambáli. Rôzne názvy, rôzne prísady, rôzne geografické oblasti a kultúry, všetky však zdieľali podobnú prípravu a použitie. Tento jazykový zmätok nakoniec „vybledol“ a zostalo chutney.

Chutney obsahuje rôzne prísady vrátane ovocia, cukru, korenín a orechov, napríklad pekanových. Toto všestranné ochucovadlo sa môže konzumovať samotné, alebo sa môže podávať ako doprovod mäsa a syrov. Rovnako ako v prípade salsy, existuje nespočetne veľa variantov čatní. Dokonca aj v Indii, v krajine pôvodu, sa produkt veľmi líši. Čatní môže byť surové, alebo konzervované a pripravené z prekvapivých kombinácií ovocia a zeleniny s korením.

 

Na broskyňové chutney budete potrebovať: 2 kg pevných, zrelých broskýň, 1 2/3 šálky hnedého cukru, 1 šálku jablčného octu, 2 lyžice mletého čerstvo olúpaného zázvoru, 1 malú červenú cibuľu, 12 kardamónových strukov, mierne popraskané 2 až 4 sušené pikantné červené čili, soľ

Postup:

Keďže aj teraz potrebujete broskyne bez šupky, priveďte do varu veľký hrniec s vodou a veľkú misku naplňte ľadovou vodou. Pomocou noža spravte naspodok každej broskyne malé X. Broskyne dajte do vriacej vody na 30 sekúnd, potom ich preneste do ľadovej vody. Broskyne ošúpte, potom ich prepoľte a vyberte kôstku. Broskyne nakrájajte na kocky s veľkosťou 1 cm.

V strednom smaltovanom liatinovom kastróle spojte hnedý cukor s octom, zázvorom, cibuľou a kardamónom; miešajte, kým sa cukor nerozpustí. Varte na miernom ohni, kým cibuľa mierne nezmäkne, asi 8 minút. Pridajte broskyne, čili a štipku soli a varte ďalej na miernom ohni za občasného miešania, kým nie sú broskyne úplne mäkké a priehľadné, asi 1 hodinu.

Chutney plňte do zaváracích pohárov. Ich ľahkým poklepaním po rovnej ploche uvoľnite akékoľvek vzduchové bubliny. Poháre uzavrite a uchovávajte v chladničke. Vydržia až 6 mesiacov.

 

Fakty, ktoré ste o broskyniach možno nevedeli…

Broskyňa pochádza z Číny a v čínskej kultúre má osobitný význam. Broskyňový strom sa považuje za strom života a broskyne sú symbolom nesmrteľnosti a jednoty. Broskyne putovali z Číny na západ po hodvábnej ceste do Perzie, vďaka čomu získali botanické meno Prunus persica (dar z Perzie). V Perzii boli broskyne objavené Alexandrom Veľkým, ktorý spomína pol tuctu odrôd a ktorý s nimi zoznámil Grékov. V rokoch 50 až 20 pred našim letopočtom Rimania už pestovali a predávali broskyne za moderný ekvivalent 4,5 dolára.

Čína je dodnes najväčším svetovým producentom broskýň, druhým je Taliansko. Taliansko je hlavným vývozcom broskýň v Európskej únii; regióny Kampánia a Emilia Romagna tvoria viac ako 50% ročnej talianskej produkcie. Kalifornia produkuje viac ako 50% broskýň v Spojených štátoch (a pestuje 175 rôznych odrôd). V Gruzínsku sa pestuje toľko broskýň, že sa stalo známym ako Broskyňový štát. Skutočné divoké broskyne sa vyskytujú iba v Číne. Na rozdiel od pestovaného ovocia je divé ovocie malé, kyslé a veľmi chlpaté.

Čínska plochá broskyňa

Čínska alebo japonská plochá broskyňa (podobná šiške) je obľúbencom posledných rokov. V Európe, vrátane nášho územia bola prítomná už v 19. storočí, ale nerozšírila sa.

 

➡️ Odrody broskýň

Odrôd broskýň je obrovské množstvo, ale v prvom rade ich môžeme rozdeliť na tie, kde kôstka priľne k dužine a tie, kde je kôstka ľahko oddeliteľná od dužiny. Prvý typ sa všeobecne používa na konzervovanie a ten druhý bežne kúpime v supermarketoch. Oba druhy sú k dispozícii v bielych aj žltých odrodách.

Ázijci vo všeobecnosti uprednostňujú sladšie a menej kyslé biele odrody broskýň. Sladkosť je spôsobená „medovým génom“, dominantným génom, ktorý sa vyskytuje vo všetkých odrodách čínskych broskýň. Európania a Američania zvyčajne pestujú odrody žltej šupky a žltej dužiny, ktoré majú vyššiu kyslosť.

Najrozšírenejšie broskyne sú okrúhle so zúženým spodkom, ale môžu byť tiež ploché, v tvare disku. Broskyňa Donut, ktorá je plochá so zaoblenými stranami, ktoré sa tiahnu do vrúbkovaného stredu, rovnako ako šiška bez diery, je potomkom čínskej plochej broskyne. Za úplne najlepšie broskyne zo všetkých sa považujú pêches de vigne, čo sú malé plody s červenou dužinou pestované na vinohradoch vo Francúzsku a zvyčajne sú dostupné iba tam. Pokryté sivastou šupku nie sú príliš atraktívne, ale ich chuť a aróma nemá konkurenciu.

 

➡️ Zdravotné prínosy broskýň

Broskyne sú výživné a ponúkajú celý rad zdravotných výhod vrátane zlepšeného trávenia, hladšej pokožky a zmiernenia alergií. Tu je 6 prekvapivých zdravotných výhod broskýň:

 

✅ Sú „nabalené“ živinami a antioxidantmi

Stredne veľká broskyňa (150 gr) obsahuje 58 kalórií , 1 gram proteínu, menej ako 1 gram tuku, 14 gramov sacharidov, 2 gramy vlákniny, vitamín C: 17% dennej hodnoty (DH), iitamín A: 10% DH, draslík: 8% DH, niacín: 6% DH, vitamín E: 5% DH, vitamín K: 5% DH,meď: 5% DH, horčík: 5% DH.

Broskyne tiež ponúkajú menšie množstvo horčíka, fosforu, železa a niektorých vitamínov B. Okrem toho sú plné antioxidantov – prospešných rastlinných zlúčenín, ktoré bojujú proti oxidačnému poškodeniu a pomáhajú chrániť vaše telo pred starnutím a chorobami. Čím je ovocie čerstvejšie a dozretejšie, tým viac antioxidantov obsahuje. Zdá sa, že čerstvé a konzervované broskyne majú podobné množstvo vitamínov a minerálov – pokiaľ konzervované nie sú zbavené šupky.

 

✅ Môžu pomôcť tráveniu

Jedno stredne veľké ovocie obsahuje asi 2 gramy vlákniny – z ktorých polovica je rozpustná, zatiaľ čo druhá polovica je nerozpustná. Nerozpustná vláknina dodáva vašej stolici objem a pomáha pri pohybe jedla cez črevo, čím sa znižuje pravdepodobnosť zápchy.
Na druhej strane rozpustná vláknina poskytuje potravu pre prospešné baktérie v črevách. Tieto baktérie zase produkujú mastné kyseliny s krátkym reťazcom – napríklad acetát, propionát a butyrát – ktoré živia bunky vášho čreva. Mastné kyseliny s krátkym reťazcom vo vašom čreve môžu pomôcť zmierniť zápal a zlepšiť príznaky tráviacich porúch, ako je Crohnova choroba, syndróm dráždivého čreva a ulceratívna kolitída.

 

✅ Sú prospešné zdraviu srdca

Broskyne môžu znižovať rizikové faktory srdcových chorôb, napríklad vysoký krvný tlak a hladinu cholesterolu. Štúdie navyše ukazujú, že broskyne sa môžu viazať na žlčové kyseliny – zlúčeniny produkované v pečeni z cholesterolu. Viazané žlčové kyseliny – spolu s cholesterolom, ktorý obsahujú – sa nakoniec vylučujú, čo môže pomôcť znížiť hladiny cholesterolu v krvi.

 

✅ Chránia vašu pokožku

Štúdie in vitro naznačujú, že zlúčeniny nachádzajúce sa v broskyniach môžu zlepšiť schopnosť vašej pokožky udržať vlhkosť, čím sa zlepší jej štruktúra. Výťažky z broskyňových kvetov alebo z dužiny aplikované priamo na pokožku môžu pomôcť zabrániť poškodeniu UV žiarením.

 

✅ Môžu pôsobiť preventívne proti určitým druhom rakoviny

Broskyňová šupka aj dužina sú bohaté na karotenoidy a kyselinu kávovú – dva typy antioxidantov, o ktorých sa zistilo, že majú protirakovinové vlastnosti. Výskum in vitro a na zvieratách tiež ukázal, že zlúčeniny v semenách broskýň môžu obmedziť rast nerakovinových kožných nádorov a zabrániť ich premene na rakovinové.Nehovoriac o tom, že broskyne sú plné polyfenolov – kategória antioxidantov, ktorá znižuje rast a obmedzuje šírenie rakovinových buniek.

 

✅ Môžu zmierniť príznaky alergie

Keď je vaše telo vystavené alergénu, uvoľňuje histamíny alebo chemikálie produkované imunitným systémom, ktoré pomáhajú zbaviť vaše telo alergénu. Histamíny sú súčasťou obranného systému vášho tela a vyvolávajú alergické príznaky, ako je kýchanie, svrbenie alebo kašeľ. Výskumy ukazujú, že broskyne môžu pomôcť zmierniť príznaky alergie zabránením uvoľňovaniu histamínov v krvi. Extrakt z broskýň môže byť rovnako účinný na zápaly, ktoré sa bežne vyskytujú pri alergických reakciách.

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.