Ako SPRÁVNE používať sušičku prádla

Georgina Babinová Téma 26. augusta 2020 0

Ako správne používať sušičku prádla je otázka, na ktorú v súčasnosti už aj u nás čoraz viac domácností potrebuje odpoveď. Zatiaľ čo napríklad taká americká rodina si život bez sušičky ani nevie predstaviť, v slovenských domácnostiach sa tento praktický spotrebič ešte len začína udomácňovať. Čoraz viac z nás prichádza na to, že sušička na prádlo je ideálny prostriedok na rýchle usušenie kvanta bielizne. O nadýchaných, mäkučkých uterákoch, ani nehovoriac. A čoraz viac z nás začína oceňovať výhody tohto, vďaka vývoju technológií, energeticky stále úspornejšieho spotrebiča. Sušenie oblečenia v sušičke šetrí čas, ale nie je to len o tom, že vložíte bielizeň a zapnete stroj…

Všetci registrujeme symboly na štítkoch nášho oblečenia, ale ako často sa pozastavíme na tým, čo vlastne znamenajú? Známe ako “bežné symboly starostlivosti”, je často ľahké ich ignorovať. Hoci, (nielen) symbolu bubnového sušenia stojí za to venovať o niečo viac pozornosti. Musíte si prečítať štítky starostlivosti na vašom oblečení a vedieť, ktorá tkanina aké teplo zvládne. V opačnom prípade skončíte so “zbehnutým” oblečením alebo poškodenými vláknami. V našom článku si vysvetlíme všetko, čo o používaní sušičky potrebujete vedieť. Čítajte ďalej.

Tipy ako správne používať sušičku prádla

Vedieť kedy a ako používať sušičku, nielen urýchľuje proces prania, ale aj chráni vašu bielizeň. Koľkokrát sa vám to stalo? Kúpite si tie úžasné šaty, po ktorých ste dávno túžili. Potom ich vyperiete a usušíte, aby ste si ich okamžite mohli znova obliecť. Ale to, čo vyberiete zo sušičky vyzerá akosi ináč. Už to nie je ten dokonalý kúsok, v ktorom ste cítili ako na predvádzacom móle. Vinníkom by mohla byť technika sušenia. Správne používanie sušičky je najlepšia vec, ktorú môžete urobiť pre dlhšiu životnosť vášho oblečenia, čím ušetríte peniaze aj stres.

Symbol - vhodné do sušičky

ak je na vašom oblečení takýto symbol, môžete ho sušiť v sušičke

Čo znamenajú jednotlivé symboly

Dekódovanie bežných symbolov starostlivosti je oveľa jednoduchšie ako to znie. Indikujú, či vôbec alebo ako používať sušičku s konkrétnym oblečením. Štvorec predstavuje proces sušenia, kruh vo vnútri štvorca označuje, že daná položka je vhodná na sušenie v sušičke. Ak je cez symbol veľké X, položka nie je vhodná na sušenie v bubne. Tri bodky v kruhu symbolizujú sušenie pri vysokej teplote (80+ °C), dve bodky sušenie pri strednej teplote (max.80 °C) a jedna bodka symbolizuje sušenie v sušičke na nízkej teplote (max 60  °C).

Nastavenie sušičky podľa typu tkaniny

Nie každé oblečenie je vhodné na sušenie v sušičke. Treba byť zvlášť opatrný pri hodvábe, pleteninách, jemnej bielizni a oblečení, ktoré má odporúčané chemické čistenie, pretože môžu byť náchylné k zmršťovaniu a deformácii.

Bavlna

Sympol - sušenie pri vysokej teplote

Pre bavlnu a odevy, ktoré sa sušia dlhšie (džínsy, uteráky, mikiny atď.) môžete použiť nastavenie na vysokú teplotu. To je tiež najlepšou voľbou pre tie príležitosti, keď čas nie je na vašej strane a máte v rukách zablatený športový dres, ktorý musí byť tip top na ranný futbalový zápas. Veľa modelov sušičiek disponuje prednastaveným programom Bavlna.

💡 TIP: Vložte do sušičky suchý froté uterák, pomôže nasiaknuť nadbytočnú vlhkosť a zníži čas sušenia.

 Polyesterové zmesi

Symbol sušenia na strednej teplote

Polyesterové vlákna sa líšia od prírodných tým, že neabsorbujú vlhkosť. Všimli ste si, že vaše blúzky alebo topy z polyesterových zmesí sú už po praní takmer suché? To je dôvod. To tiež znamená, že polyester rýchlo schne. Nastavte sušičku na strednú teplotu. Polyester vytvára statickú elektrinu, pretože sa trie o ostatné oblečenie v sušičke, takže odporúčame použitie vonných obrúskov určených pre sušičky, ktoré zabránia hromadeniu statickej elektriny. Polyester nesušte pri vysokých teplotách, časom môže prísť k poškodeniu vlákien.

Strečové a športové oblečenie

Symbol sušenia pri nízkej teplote

Strečové tkaniny vyžadujú špeciálnu starostlivosť, pretože tieto vlákna sa môžu pri dlhodobom vystavení teplu poškodiť. To znamená, že je pre ne ideálne sušiť ich na vzduchu. Ak ich sušíte v sušičke, nastavte ju na nízku teplotu , resp. použite prednastavený program pre športové oblečenie. Sušením oblečenia na nízkej teplote môžete odstrániť záhyby a zabrániť tomu, aby tkaniny stratili pružnosť. Ak máte pochybnosti, najprv skontrolujte pokyny výrobcu.

Nastavenie teploty na sušičke

správne nastavenie teploty je dôležité

 

Detské oblečenie

Typickou charakteristikou baby oblečenia je, že je maličké. Okrem toho, že je tak roztomilé, že by ste mohli chcieť mať ďalšie dieťa, jeho drobná veľkosť znamená, že sa suší veľmi rýchlo. Nemiešajte ho s ťažšou bielizňou, pretože tá sa suší inou rýchlosťou. Pre takéto oblečenie zvoľte jemný cyklus.Tieto programy pracujú pri teplotách, ktoré sú vhodné pre sušenú textíliu, aby sa bielizni poskytla potrebná starostlivosť.

Džínsy

Dobré džínsy je ťažko dostať a keď raz nájdete dokonalý pár, chcete ich mať navždy. Džínsy zo 100% bavlny, môžu ísť do sušičky pri vysokej teplote, pretože sú ťažšie a sušia sa dlhšie. Napriek tomu je potrebné , aby ste ich vytiahli ešte pred úplným usušením, aby nedošlo k nadmernému vyschnutiu a “zbehnutiu”. Strečové džínsy, podliehajú rovnakým odporúčaniam ako elastické oblečenie vo všeobecnosti. Vytiahnite ich zo sušičky za vlhka a dokončite sušenie na vzduchu.

Ako postupovať pri sušení bielizne v sušičke

 • dokonale odstredené oblečenie roztrieďte, aby ste zabezpečili konzistentnú dobu schnutia. To znamená na jednu kôpku ťažké kusy, ako džínsy alebo uteráky na ďalšiu ľahké kúsky.
 • vytraste každý kus oblečenia, predtým ako ho vložíte do sušičky. Môže sa to zdať ako strata času, ale naozaj to pomáha predísť pokrčeniu a súčasne sa znižuje čas sušenia.
 • nepreťažujte sušičku v domnení, že ušetríte čas – bude to mať opačný efekt. Vaše oblečenie sa bude sušiť dlhšie a bude viac pokrčené, pretože v sušičke nebude dostatok priestoru na to, aby sa prádlo “nadýchalo”. Ak má vaša sušička auto-senzor záťaže, nechajte technológiu pracovať za vás! Syntetické programy sú schopné vysušiť približne polovicu oblečenia v porovnaní s programom bavlny, vzhľadom na povahu tkaniny.
 • keďže použitie aviváže na bielizeň sušenú v sušičke sa neodporúča, použite 1 – 2 vonné obrúsky určené do sušičky, aby ste zabránili tvoreniu statickej elektriny,  zmäkčili a prevoňali bielizeň. Upozorňujeme, že použitie obrúskov môže trocha znížiť schopnosť absorpcie uterákov, takže ak je to pre vás dôležité, zrieknite sa obrúskov.
 • vyberte správne nastavenie alebo cyklus pre svoje oblečenie. Niektoré k peňaženke priateľské sušičky vyžadujú, aby čas sušenia bol nastavený ručne a nie je kontrolovaný snímačom.
 • po ukončení cyklu vyberte oblečenie zo sušičky čo najskôr, kým je teplé, aby ste zabránili pokrčeniu. Vytraste, úhľadne zložte, alebo zaveste.
 • ak je to možné, po každom použití vyčistite zachytené vlákna z filtra. Hromadenie vlákien bráni vašej sušičke v efektívnej cirkulácii vzduchu. Vlákna môžete odstrániť z filtra rukami alebo môžete použiť vysávač, ktorým sa dostanete aj k chumáčom na ťažko dostupných miestach. Vlákna a nečistoty môžete odstrániť rukami, alebo môžete použiť vysávač, s ktorým sa dostanete aj k chumáčom, ktoré sú na ťažko dostupných miestach. Niektoré sušičky majú umývateľný filter, ktorý sa dá otvoriť pre jednoduché čistenie pod tečúcou vodou. 

💡 TIP: Ak ste o kúpe sušičky práve začali uvažovať, odporúčam pozrieť náš veľký test sušičiek prádla 2021.

 

7 vecí, ktoré by ste vašej sušičke nikdy nemali spraviť

Aby ste zabezpečili dlhú životnosť vašej sušičky, tu je zoznam 7 vecí, ktoré by ste za žiadnych okolností nemali robiť.

⭐1. Zabudnúť na vyčistenie filtra

Mnoho ľudí si myslí, že sa v určitom okamihu dostanú k vyčisteniu filtra, ale “niekedy” znamená často “nikdy”. Dokonca aj pri najlepšom úmysle, ak sa niečo nestane zvykom, je často zabudnuté. Je rozumné vyčistiť filter sušičky po každom cykle.

⭐2. Neskontrolovať odvzdušňovaciu hadicu

Okrem bežného čistenia filtra je tiež dôležité, aby ste sa uistili, že odvzdušňovacia hadica nie je zanesená. Tento úkon by sa mal robiť niekoľkokrát za rok. Tieto hadice umožňujú teplu unikať. Zatiaľ čo teplo je to, čo potrebujete na sušenie svojho oblečenia, nadmerné množstvo môže znamenať riziko požiaru. Môže sa to zdať ako extrémna okolnosť, ale ak zanedbáte vyčistenie odvzdušňovacej hadice chumáč vlákien alebo zatúlaná ponožka môže zablokovať únik tepla a sušička sa môže prehriať. 

⭐3. Postaviť ju na nerovný podklad

Aby sušička fungovala správne, musí byť na rovnej ploche. Ak máte akékoľvek pochybnosti o tom, že je podlaha v kúpeľni alebo v práčovni  pod vaším spotrebičom rovná, použite vodováhu, aby ste si to vedeli overiť a v prípade potreby nastaviť nožičky do stabilnej polohy.

⭐4. Zabudnúť koľko vonných obrúskov ste použili

Vonné obrúsky do sušičiek si získali zlú reputáciu. Komplikácie so sušičkou sú však zvyčajne spôsobené chybami používateľov. Tieto produkty sú navrhnuté tak, aby obmedzili statickú elektrinu a ak sú používané opatrne, mali by byť dostatočne bezpečné. Po prvé, spotrebitelia musia používať len odporúčaný počet obrúskov. Ak sa ich naraz použije príliš veľa, chemikálie v nich, ktoré sú určené na zmäkčenie textílie, môžu zanechať zvyšky, ktoré môžu viesť k upchávaniu. Pravidelné vyutieranie sušičky a vnútorných mechanizmov môže zmierniť nahromadenie zvyškov. Obrúsok sa niekedy stratí, zasekne do mechanizmu. Po každom cykle by ste použité avivážne obrúsky mali lokalizovať a zlikvidovať. 

Aviváž by sa na pranie bielizne sušenej v sušičke nemala používať

aviváž by sa na pranie bielizne sušenej v sušičke nemala používať

 

⭐5. Postaviť ju do obmedzeného priestoru

Natlačenie sušičky do tesne vymedzeného priestoru môže byť chybou. Sušičky potrebujú aby okolo nich cirkuloval vzduch. Ak sa pokúšate vtesnať vaše zariadenie do malinkej kúpeľne a neumožníte voľný pohyb vzduchu môže to skončiť požiarom alebo poruchou spotrebiča.

⭐6. Preťažiť ju

Nielen že vyberáte bielizeň dokrčenú, vlhkú alebo dokonca ešte mokrú, ale môžete preťažiť bubon, ložiská, vykurovacie telesá a spôsobiť poruchu jednotky. Pokiaľ ide o maximálnu nosnosť, je rozumné dodržiavať pokyny výrobcu.

⭐7. Dávať do nej nesprávne veci

Niektorí spotrebitelia si myslia, že môžu do svojej sušičky hodiť čokoľvek. Sušičky sú však navrhnuté špeciálne na sušenie tkanín, nie hračiek, kabeliek alebo parochní. A aj pokiaľ ide o tkaniny, sú výnimky, ktoré do sušičky nepatria:

 • kašmír –  pretože teplo zmrští alebo poškodí folikuly
 • flitrové oblečenie– môže sa príliš prehriať alebo sa flitre môžu odtrhnúť poškodiť sušičku
 • čipka – veľmi jemný materiál, ktorý môže sušička poškodiť alebo znehodnotiť
 • rayon  – často sa používa ako napodobnenina hodvábu, vlny, bavlny a ľanu prostredníctvom rozšíreného výrobného procesu. Existuje niekoľko typov rayonu, preto je najlepšie skontrolovať štítok predtým, než ho začnete prať alebo sušiť. Vo všeobecnosti platí, že rayon nie je vhodný do sušičky, pretože vlákna sa pri zahrievaní môžu zmrštiť a roztrhnúť.
 • hodváb – hodváb je prirodzené bielkovinové vlákno, prevažne extrahované z húseníc priadky morušovej. Konečným produktom je luxusné oblečenie, ktoré zhodnotí váš šatník. Kvôli svojej jemnej povahe však hodváb nie je odolný sušičke, čo znamená, že je najlepšie sušiť ho na vzduchu, alebo využiť služby čistiarne, aby ste zabezpečili, že vaše hodvábne kúsky zostanú neporušené. Niektoré zmesi hodvábu môžu prežiť cyklus sušenia na nízkej teplote – skontrolujte štítok.
 • vlna – vlákno pochádzajúce z oviec, alebo kôz je pre mnohých populárnou možnosťou pre zimnú sezónu vďaka svojim hrubým folikulám. Väčšina vlneného oblečenia by mala byť sušená na vzduchu. Niektoré vlnené zmesi sa môžu sušiť v sušičke pri nízkej teplote, podobne ako hodváb, ale vždy skontrolujte štítok. 

Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Georgina Babinová

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.