Ako vyčistiť žehličku – tipy a triky ako si s tým ľahko poradíte

Vladimír Rejholec Téma 22. marca 2020 1 čistenie, žehličky

Žehlička je domáci spotrebič, ktorý už držal v ruke snáď každý člen domácnosti. Teda hlavne tí starší, deťom do ruky nepatrí. A keďže je aj jeden z najvyužívanejších, často sa stane, že sa na žehliacu plochu niečo nechtiac prilepí. Problém? Ani nie.

Chcete vedieť ako šetrne a hlavne pohodovo vyčistiť vašu žehličku? Začítajte sa do nasledujúcich riadkov a dozviete sa. Povieme si o všetkých možných i “nemožných” spôsoboch ako si poradiť s pripálenou žehličkou, hrdzou či vodným kameňom na žehliacej ploche. Tak, aby ste sa pri žehlení nemuseli vždy strachovať o svoje oblečenie.

💡 Otestovali sme žehličky – toto sú tie najkvalitnejšie

Ak vaša stará žehlička dosluhuje, jednoducho si vyberete novú. Pomôžeme s výberom.

➡️ 5 najlepších žehličiek za rok 2021 podľa recenzií a testov:

💡💡 u nás nájdete celý test žehličiek

➡️ Tu nájdete → celý test žehličiek

Ako vyčistiť žehličku

Existuje veľa spôsobov čistenia žehličiek. Na pripálenú žehličku, hlavne ide o staršie typy, ktoré nemajú úplne špičkové vlastnosti sa odporúča niekoľko domácich prostriedkov. Na vyčistenie žehličky od vodného kameňa detto. Čím začať? Tak hneď prvá vec – nazrite do návodu konkrétnej žehličky. Ak ho už nemáte k dispozícii, vyhľadajte ho podľa typu žehličky na internete.

Ako vyčistiť žehličku od pripálenia

Ak skôr dáte na bežne dostupné prostriedky, ktoré sa nájdu v každej domácnosti, tak nech sa páči. Tu sú:

1. Sóda + voda

Na vodný kameň i ľahšie nečistoty je sóda dostatočne jemná a hlavne účinná. Ak zmiešate trochu jedlej sódy s vodou, vytvoríte homogénnu pastu, ktorú môžete následne naniesť na žehliacu plochu. Na drhnutie môžete použiť mäkkú kefu aby sa špina od pripálenín lepšie rozpustila. Utriete handričkou s čistou vodou.

Otvory na paru ešte pre istou vyčistite vlhkým vatovým tampónom. Nakoniec napustite žehličku destilovanou vodou (pre extra čistenie: štvrť šálky bieleho octu + tri štvrtiny destilovanej vody) a nastavte paru. Žehlíte cez hrubú utierku, aby ste sa uistili či sú vetracie otvory naozaj úplne čisté.

2. Soľ

Soľ je tiež jednou z tých vecí, s ktorými v domácnosti dokážete robiť veľa vecí. Tiež vyčistiť žehličku. Ako na to? Na žehliacu dosku položte čistú suchú bavlnenú látku a posypte ju väčším množstvom soli. Žehličku nastavte na najvyššiu teplotu a žehlite dovtedy, pokým škvrny nezídu. Po každom raze ňou prejdite novinami, ktoré si preložíte cez hranu dosky. Dávajte pozor aby sa soľ nedostala do naparovacích otvorov.

Pozor! Kryštáliky soli môžu spôsobiť škrabance na povrchu žehliacej plochy, teda túto metódu si skôr nechávajte v zálohe, ak by už ozaj nič nepomáhalo.

3. Ocot

Na vodný kameň je ocot ako stvorený. Prečo to nevyužiť aj pri vašej žehličke. Horúci ocot nalejte na dno vhodnej nádoby a ponorte do nej žehliacu plochu (iba ju, nič viac!), prípadne si do octu môžete namočiť handričku a postihnutú plochu s ňou dôkladne pretrieť. Chvíľu nechajte pôsobiť a nakoniec ju pretrite suchou handričkou či papierovou utierkou. Jednoduchý návod ako vyčistiť žehličku od vodného kameňa, čo poviete? Mimochodom, ocot používajte biely, bez prímesí.

4. Zubná pasta

Aby ste žehličku zbavili spáleniny, môžete použiť aj zubnú pastu. Áno, čítate dobre. Bielu zubnú pastu naneste na žehliacu plochu a krúživými pohybmi hrubšej handričky čistite postihnutú plochu a potom ju utrite navlhčenou handričkou. Uľahčíte si to tak, že ešte teplý povrch žehličky zbavíte väčších zbytkov pripálenín a po vychladnutí na ňu nanesiete už spomínanú zubnú pastu.

Ako vyčistiť žehličku zubnou pastou

Ako vyčistiť žehličku? Trebárs aj zubnou pastou.

5. Pena na holenie

Radi experimentujete? Skúste na vyčistenie žehličky použiť penu na holenie! Na uterák naneste penu/gél na holenie a žehličku rozohriatu na maximum naň jemnejšie pritlačíte. Bude to síce dymiť, ale to je očakávaná reakcia. Uterák preložte cez hranu žehliacej dosky a žehličkou ním niekoľkokrát prejdite – špina zostane na uteráku.

6. Noviny

Je to tak, obyčajné noviny vám dokážu pomôcť so špinavou pripálenou žehličkou. Nastavte ju na najvyššiu teplotu a vypnite paru. Noviny položte na hrubý uterák cez okraj žehliacej dosky. Žehliacou plochou prejdite cez noviny a robte tak dovtedy, kým nebude čistá. Že to celkom nevyšlo? Skúste ešte posypať soľou a zopakujte to.

Noviny inak môžete tiež pokrčiť a povrch čistiť ručne. Odporúčam použiť rukavicu 🙂

7. Odstraňovač laku na nechty

Ďalšia z neortodoxných metód ako vyčistiť žehličku od pripálenia. Acetónový odstraňovač laku na nechty naneste na kúsok handričky. Zohrejte žehliacu plochu a pretrite ňou ešte horúci povrch. Musíte to robiť rýchlo, lebo acetón sa skoro odparí. A dávajte pozor aby ste sa pri tom nepopálili. Výsledkom je, že prilepený materiál a škvrny pekne zídu. Nakoniec ju pretrite handričkou s čistou vodou.

8. Komerčné prípravky

Dobre pripálená žehlička naozaj “stojí za to”. Chvíľka nepozornosti a potlač na tričku zalepí celú žehličku. A ešte sa to aj rýmuje 🙂 Nie je nad čím plakať, treba čím prv zachraňovať čo sa dá. Najhrubšie znečistenie odstránite tak, že starý uterák dáte na žehliacu dosku a vďaka hrane sa vám väčšinu aj podarí zdolať. Ten zvyšok potom odstránite s niektorým z komerčných prípravkov, ktoré sú určené priamo k čisteniu žehličiek. Podobne dostanete kúpiť aj odvápňovače.

Pri čistení takýmito prostriedkami postupujte podľa pokynov výrobcu, ktoré nájdete na obale produktu.

Ako vyčistiť žehličku od hrdze?

Tak s hrdzou môžete mať problém hlavne pri starších typoch žehličiek, ktoré nemajú antikorovú úpravu. Chcete sa jej zbaviť? Nuž, má to háčik. Nie je to totiž také jednoduché a otázka znie, či má zmysel sa s tým trápiť. To už radšej pouvažujte nad kúpou novej kvalitnej žehličky, ktorá vám pri správnej údržbe vydrží naozaj nadlho. Tých kvalitných značiek je na trhu teda viac než dosť: Philips, Tefal, Electrolux…

Starožitná žehlička hrdza

Hrdzu očakávajte skôr pri starších typoch žehličiek 🙂

Ako predchádzať znečisteniu žehličky + ako predĺžiť jej životnosť

Ak vám vaša nová žehlička pekne “sadla” do ruky, bola by večná škoda, keby ste si ju hneď zalepili či nebodaj museli po nehode kupovať novú. Stačí sa držať týchto rád:

  • keď odkladáte žehličku, nenechávajte v nej vodu
  • voda v naparovacej nádržke by mala byť najlepšie destilovaná alebo aspoň mäkká
  • odložená by mala byť na suchom mieste, v tme a bez prachu
  • ak chcete aby vám žehlička dlho vydržala, pravidelne ju kontrolujte a čistite podľa návodu
  • s tým úzko súvisí aj to, že pred prvým použitím si ho pozorne preštudujte a samozrejme sa ním aj riaďte
  • na žehlenie používajte iba žehliacu dosku (posteľ, stôl či iná zábavná plocha k žehleniu nepatrí)
  • na krátkodobé odkladanie horúcej žehličky používajte silikónovú podložku
  • najlepšie ak si zaobstaráte modernú žehličku s nepriľnavým povrchom, ktorá má tiež samočistiacu funkciu
  • ak sa pri takejto žehličke nebodaj niečo pritrafí, na čistenie použite radšej profesionálne komerčné prípravky

 

💡 Otestovali sme žehličky – toto sú tie najkvalitnejšie

Ak vaša stará žehlička dosluhuje, jednoducho si vyberete novú. Pomôžeme s výberom.

➡️ 5 najlepších žehličiek za rok 2021 podľa recenzií a testov:

💡💡 u nás nájdete celý test žehličiek

➡️ Tu nájdete → celý test žehličiek


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Keďže mám rád technické veci, kvalitnú a funkčnú spotrebnú elektroniku, vychytávky a zlepšováky v domácnosti, založil som web DoDomácnosti.sk. Tu môžem aplikovať svoje, už vyše 10-ročné skúsenosti v oblasti tvorby obsahu na internete a pritom môžem vychádzať z vlastných skúseností s domácnosťou.

Komentáre
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.