Vyberáme detské jedálenské stoličky na kŕmenie, test a recenzie 11 modelov 2021

Redakcia DoDomácnosti.sk Test 0

Celkoví víťazi testu

Chicco Polly Magic Relax 4 Cocoa Klups AGA borovica 2017 Peg-Pérego Siesta Follow Me Ambiance Grey 2019 Chicco Polly Easy Birdland
Víťaz testu Ľudová voľba Pre náročných Zlatá stredná cesta
Chicco Polly Magic Relax 4 Cocoa
Klups AGA borovica 2017
Peg-Pérego Siesta Follow Me Ambiance Grey 2019
Chicco POLLY EASY BIRDLAND
 1. vhodná aj pre novorodencov
 2. odnímateľná hrazdička na zavesenie hračiek
 3. jednoduchá údržba
 1. možnosť použiť v dvoch variáciách
 2. má polstrovanie
 3. vybavená je bezpečnostnými pásmi
 4. umývateľný poťah
 1. ľahko sa skladá
 2. po zložení má kompaktné rozmery
 3. vhodná pre deti už od narodenia
 4. pultík je možné umývať v umývačke
 1. kompaktné rozmery
 2. priaznivá cena
 1. nenašli sme
 1. nie je nastaviteľná
 1. vyššia cena
 1. nie je vhodná pre deti už od narodenia
Multifunkčná stolička na kŕmenie, ktorú využijete už od prvých dní života dieťaťa až do približne troch rokov. Je praktická, vybavená zaujímavými prvkami a dobré sa čistí. Čo viac si priať? Lacná, no pohodlná drevená jedálenská stolička, ktorú môžete rozložiť na stoličku a stolík na kreslenie či tvorenie. V prípade, že vám neprekáža vyššia cena, tento model stoličky na kŕmenie si určite zadovážte. Má totiž naozaj všetko a využijete ho už od narodenia bábätka. Bezpečná a pohodlná detská jedálenská stolička pre deti od 6 mesiacov za priaznivú cenu.
157,18 € 36,00 € 282,20 € 97,50 €
Zobraziť ponuku
market24.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
market24.sk
Výber vysokej detskej stoličky na kŕmenie môže byť pre rodičov pomerne náročnou úlohou, keďže ponuka na trhu je veľmi široká. Nájsť môžete detské jedálenské stoličky z dreva i z plastu, ale aj polohovateľné stoličky na kŕmenie, ktoré s dieťaťom tak povediac rastú. O tom, aké typy jedálenských stoličiek pre deti, môžete nájsť, ale i tom, na čo by ste sa mali pri ich výbere zamerať, si povieme v našom článku viac.

V našom teste sme pre vás vybrali 11 najlepších a medzi zákazníkmi najobľúbenejších stoličiek na kŕmenie za rok 2021. Ku každej sme pridali aj krátky popis s dôležitými parametrami a výhodami i nevýhodami. A keďže každý rodič chce pre svoje dieťa to najlepšie, veríme, že náš test detských stoličiek na kŕmenie vám vo výbere pomôže.

Ako si vybrať detskú jedálenskú stoličku?

Máme pre vás niekoľko rýchlych tipov a rád, ktoré sa vám pri výbere detskej stoličky na kŕmenie určite zídu:

 • rozhodnite sa, či chcete drevenú jedálenskú stoličku, alebo plastovú
 • odporúčame vybrať stoličku, ktorá s dieťaťom “rastie”, môže ju teda používať už približne od šiestich mesiacov zhruba do troch rokov
 • veľmi dôležité je, aby sa vám stolička dobre umývala a čistila
 • všímajte si zabezpečenie stoličky – ak je na kolieskach, mala by mať brzdy, dôležitá je aj stabilita a popruhy na zapnutie dieťaťa
 • pozor na ostré hrany a medzery – detská jedálenská stolička by mala mať všetky hrany zaoblené a nemali by na nej byť žiadne medzery, v ktorých by si mohlo dieťa zaseknúť prsty

Najlepšie Detské jedálenské stoličky na základe porovnávacieho testu 2021

1. miesto 2. miesto 3. miesto 4. miesto 5. miesto 6. miesto 7. miesto 8. miesto 9. miesto 10. miesto 11. miesto
Víťaz testu 2021 Pre náročných Zlatá stredná cesta Ľudová voľba Ľudová voľba
Chicco Polly Magic Relax 4 Cocoa Peg-Pérego Siesta Follow Me Ambiance Grey 2019 CAM Gusto 238 2018 Chicco Polly Easy Birdland Peg-Pérego Prima Pappa Follow Me Ice 2019 Kinderkraft YUMMY grey Caretero 2v1 Indigo sivá Klups AGA borovica 2017 Zopa MONTI Menthol Joie Mimzy Snacker, Alphabet New Baby Borovicová Stolička Zajačik
Chicco Polly Magic Relax 4 Cocoa Peg-Pérego Siesta Follow Me Ambiance Grey 2019 CAM Gusto 238 2018 Chicco POLLY EASY BIRDLAND Peg-Pérego Prima Pappa Follow Me Ice 2019 Kinderkraft YUMMY grey Caretero 2v1 Indigo sivá Klups AGA borovica 2017 Zopa MONTI Menthol mätová JOIE MIMZY SNACKER ALPHABET New Baby Borovicová Stolička Zajačik
157,18 € 282,20 € 171,90 € 97,50 € 147,60 € 69,79 € 153,00 € 36,00 € 77,00 € 97,70 € 93,78 €
Zobraziť ponuku
market24.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
market24.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
AndreaShop.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk

4 NAJLACNEJŠIE KVALITNÉ Detské jedálenské stoličky DO 98 €

Recenzie 11 najlepších detských jedálenských stoličiek na kŕmenie pre rok 2021

1. Chicco Polly Magic Relax 4 Cocoa

Materiál: plast, kovová konštrukcia ● Nosnosť: 15 kg

Chicco Polly Magic Relax 4 Cocoa

Multifunkčná detská jedálenská stolička Chicco sa mení zároveň s rastom vášho dieťaťa. Je vhodná už od narodenia ako pohodlné detské kresielko a od šiestich mesiacov poslúži ako jedálenská stolička na kŕmenie. Zhruba od jedného roka ju môže vaša ratolesť začať používať ako klasickú stoličku k jedálenskému stolu. Využijete ju približne do troch rokov. Polstrovanie je veľmi príjemné a postará sa o pohodlie dieťaťa už od prvých dní. Opierku je možné sklopiť takmer úplne do roviny, a tak bude mať novorodenec zabezpečenú optimálnu polohu. Súčasťou stoličky je aj odnímateľná hrazdička, na ktorú viete najmenším bábätkám zavesiť hračky.

Stolička má kovový rám, zvyšok je plastový. Jej nosnosť je 15 kg a vybavená je kolieskami s dvoma brzdami. Priestranný pultík je tvorený počítadlom a táckou, ktorú môžete použiť na servírovanie jedla. Opierka stoličky sa dá nastaviť do štyroch polôh a jej výška až do ôsmich polôh.

Výhody

 • vhodná aj pre novorodencov
 • odnímateľná hrazdička na zavesenie hračiek
 • jednoduchá údržba

Nevýhody

 • nenašli sme

Verdikt: Multifunkčná stolička na kŕmenie, ktorú využijete už od prvých dní života dieťaťa až do približne troch rokov. Je praktická, vybavená zaujímavými prvkami a dobré sa čistí. Čo viac si priať?

Naše hodnotenie:

Cena: 157,18 €

Zobraziť ponuku
market24.sk
Detail


2. Peg-Pérego Siesta Follow Me Ambiance Grey 2019

Materiál: plast, kovová konštrukcia ● Nosnosť: 15 kg

Peg-Pérego Siesta Follow Me Ambiance Grey 2019

Multifunkčná detská jedálenská stolička Peg-Pérego je vhodná pre deti od narodenia do troch rokov. Využiť ju teda môžete nielen ako stoličku na kŕmenie, ale aj ako ležadlo pre najmenšie bábätká. Neskôr vám poslúži ako normálna stolička pre dieťa pri jedálenskom stole. Výšku tejto stoličky viete nastaviť až do deviatich polôh, čo znamená, že sa prispôsobí výške každého stola. Stolička je vybavená 4 kolieskami a dômyselným brzdovým systémom. Praktická je nielen možnosť presunúť stoličku tam, kam potrebujete, ale tiež to, že sa ľahko rozkladá a skladá a po zložení je kompaktná.

Opierku chrbta na tejto stoličke viete nastaviť do piatich polôh a opierku na nohy až do troch polôh. Pultík je polohovateľný a odnímateľný, má priehradku na pohárik či fľašku. Je vybavený aj bezpečnostnou prepážkou proti vykĺznutiu dieťaťa zo stoličky a jeho obrovskou výhodou je možnosť umývania v umývačke riadu. Na zadnej strane stoličky je praktická pogumovaná sieťka. O bezpečnosť sa postarajú 5-bodové bezpečnostné pásy. Nosnosť stoličky je 15 kg.

Výhody

 • ľahko sa skladá
 • po zložení má kompaktné rozmery
 • vhodná pre deti už od narodenia
 • pultík je možné umývať v umývačke

Nevýhody

 • vyššia cena

Verdikt: V prípade, že vám neprekáža vyššia cena, tento model stoličky na kŕmenie si určite zadovážte. Má totiž naozaj všetko a využijete ho už od narodenia bábätka.

Naše hodnotenie:

Cena: 282,20 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Detail

Pre náročných


3. CAM Gusto 238 2018

Materiál: plast, kovová konštrukcia ● Nosnosť: 15 kg

CAM Gusto 238 2018

Detská stolička na kŕmenie značky Cam patrí k multifunkčným stoličkám, ktoré sú polohovateľné a vhodné pre deti od narodenia až do približne troch rokov. Vo veku od 0 do 9 mesiacov výrobca odporúča používať stoličku v tzv. režime kolísky. Keď však už vaše dieťaťko vie sedieť, môžete začať stoličku používať ako klasickú detskú stoličku na kŕmenie. Stoličku je možné nastaviť do ôsmich výšok a operadlo do štyroch polôh.

Súčasťou stoličky sú aj dva podnosy, z ktorých jeden má držiaky na príbory. Tiež je vybavená dvomi poťahmi – jeden je z mäkkej usni a druhý z reverznej tkaniny, ktorá je vhodná tak na leto ako i na zimu. O bezpečnosť dieťaťa sa postarajú 5-bodové pásy. Stolička má len dve kolieska, ktoré sa nachádzajú vzadu. Čo sa týka čistenia, stačí ju pretrieť vlhkou špongiou. Výhodou je aj skladnosť.

Výhody

 • vhodná pre deti od narodenia
 • skladná
 • dva poťahy

Nevýhody

 • má len dve kolieska

Verdikt: Pohodlná detská jedálenská stolička, ktorá je skladná a spoľahlivá. Menšia nevýhoda je v tom, že má len dve kolieska.

Naše hodnotenie:

Cena: 171,90 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk


4. Chicco Polly Easy Birdland

Materiál: plast, kovová konštrukcia ● Nosnosť: 15 kg

Chicco POLLY EASY BIRDLAND

Pohodlnou a bezpečnou voľbou je táto stolička na kŕmenie značky Chicco. Vhodná je pre deti od šiestich mesiacov a poslúži vám až do troch rokov. Stoličku na kŕmenie Polly Easy môžete využiť ako samostatnú jedálenskú stoličku a neskôr aj ako stoličku k stolu. Jej výšku môžete nastaviť až do siedmich polôh a opierku chrbta do troch pozícií sklonu. Nastaviteľná je aj opierka na nohy.

Stolička je nielen pohodlná, ale aj ľahko umývateľná a bezpečná vďaka 5-bodovým bezpečnostným pásom a pevnému adaptéru proti skĺznutiu. Vďaka štyrom kolieskam stoličku podľa potreby ľahko presuniete. Je kompaktná a nosnosť má 15 kg.

Výhody

 • kompaktné rozmery
 • priaznivá cena

Nevýhody

 • nie je vhodná pre deti už od narodenia

Verdikt: Bezpečná a pohodlná detská jedálenská stolička pre deti od 6 mesiacov za priaznivú cenu.

Naše hodnotenie:

Cena: 97,50 €

Zobraziť ponuku
market24.sk
Detail

Zlatá stredná cesta


5. Peg-Pérego Prima Pappa Follow Me Ice 2019

Materiál: plast, kovová konštrukcia ● Nosnosť: 15 kg

Peg-Pérego Prima Pappa Follow Me Ice 2019

Detská stolička na kŕmenie značky Peg-Pérego je ultraľahká a multifunkčná. Patrí k rastúcim stoličkám, čo znamená, že je vhodná pre deti už od narodenia a poslúžiť im môže až do troch rokov. Samozrejme, počas prvých šiestich mesiacov, resp. do obdobia, kým dieťa nevie samo sedieť, poslúži stolčika ako pohodlné lehátko. Stolička je vybavená štyrmi kolieskami, vďaka ktorým ju ľahko a rýchlo presuniete tam, kam potrebujete.

Stoličku je možné nastaviť do 7 výškových pozícií, opierku na nohy do troch polôh a chrbtovú opierku do 5 polôh. Poťah na stoličke je z PVC a ekokože, takže sa ľahko čistí. Tácka s držiakom na fľašku či pohárik je vhodná do umývačky riadu, čo hodnotíme tiež ako plus. O bezpečnosť vášho dieťaťa sa stará 5-bodový bezpečnostý pás, ale aj medzinožná ochrana. Plusom tejto stoličky sú aj jej kompaktné rozmery.

 

Výhody

 • ultraľahká
 • možnosť umývať tácku v umývačke riadu
 • kompaktné rozmery

Nevýhody

 • nemá

Verdikt: Ak hľadáte stoličku na kŕmenie, ktorá je ľahká a kompaktná, práve ste ju našli. Okrem toho je praktická, pohodlná a vášmu dieťatku poslúži poriadne dlho.

Naše hodnotenie:

Cena: 147,60 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk


6. Kinderkraft YUMMY grey

Materiál: plast, kovová konštrukcia ● Nosnosť: 15 kg

Kinderkraft YUMMY grey

Ľahká a pohodlná jedálenská stolička pre deti značky Kinderkraft poskytuje komfort deťom od 6 mesiacov až do piatich rokov. Okrem nízkej hmotnosti je jej prednosťou aj skladnosť. Operadlo je možné nastaviť do troch úrovní, súčasťou stoličky je aj nastaviteľný a odnímateľný pult. Sedadlo je pohodlné a poťah je z imitácie kože, takže čistenie je jednoduché. Stolička má dve nohy a vzadu dve kolieska. O bezpečnosť sa stará 5-bodový bezpečnostný pás.

Stoličku je možné nastaviť do siedmich výšok a pre čo najväčšie pohodlie viete nastaviť aj opierku na nohy presne podľa potreby. Stolička je pevná a stabilná, ľahko sa skladá. Zaujímavým doplnkom je praktická rukoväť na zadnej strane kresla pre ľahké nosenie.

Výhody

 • výhodná cena
 • skladná a ľahká
 • ľahko prenosná
 • vhodná pre deti do 5 rokov

Nevýhody

 • len dve kolieska
 • nevhodná pre deti do 6 mesiacov

Verdikt: Cenovo dostupná plastová detská stolička, ktorá je ľahká, skladná a dobre prenosná.

Naše hodnotenie:

Cena: 69,79 €

Zobraziť ponuku
AndreaShop.sk
Detail


7. Caretero 2v1 Indigo sivá

Materiál: plast, kovová konštrukcia ● Nosnosť: 15 kg

Caretero 2v1 Indigo sivá

Detská jedálenská stolička 2v1 značny Caretero v sebe ukrýva nielen stoličku, ale aj hojdačku. Určená je deťom, ktoré už vedia samostatne sedieť a poslúžiť im môže až do veku troch rokov. Výšku môžete nastaviť do šiestich polôh a operadlo do štyroch úrovní. Dvojdielny pultík je nastaviteľný a odnímateľný, nastaviteľná je aj opierka na nohy. O bezpečnosť sa stará 5-bodový pás spolu s medzinožným pásom. Nosnosť stoličky je tak, ako pri väčšine modelov, 15 kg.

Nožičky sú protišmykové, konštrukcia má robustný rám, ktorý je stabilý. Sedadlo má umývateľný poťah. Ako sme už spomenuli, túto stoličku viete pretransformovať aj na hojdačku so 7 rýchlosťami hojdania a madlom s hračkami. Súčasťou je aj strojček s bohatou sadou melódií a zvukov.

Výhody

 • možnosť použiť aj ako hojdačku
 • disponuje bohatou sadou melódií a zvukov

Nevýhody

 • nevhodná pre deti od narodenia
 • nemá kolieska

Verdikt: Ak hľadáte hojdačku a stoličku na kŕmenie v jednom, tento model vás určite zaujme. Menšou nevýhodou je, že nemá kolieska, a tak je premiestňovanie menej praktické.

Naše hodnotenie:

Cena: 153,00 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Detail


8. Klups AGA borovica 2017

Materiál: drevo ● Nosnosť: 15 kg

Klups AGA borovica 2017

Táto cenovo dostupná detská jedálenská stolička je kombináciou vysokej stoličky na kŕmenie a stoličky so stolíkom napríklad na kreslenie či tvorenie pre väčšie deti. Keď totiž túto drevenú stoličku rozložíte, dostanete samostatú stoličku s predným pultíkom. Pultík je možné demotovať a stoličku používať so stolíkom. Sedadlo je s polstrovaním, takže je pohodlné a mäkké. Pokryté je umývateľným poťahom.

O bezpečnosť dieťaťa sa postarajú trojbodové bezpečnostné popruhy, ktoré sú súčasťou stoličky. Tento model jedálenskej stoličky je z borovicového masívu a jeho hmotnosť je len 7 kilogramov. V prípade, že by ste chceli, aby stolička ladila napríklad so zariadením detskej izby, môžete ju natrieť farbou podľa svojich predstáv. Vhodná je pre deti, ktoré už vedia samy sedieť. 

Výhody

 • možnosť použiť v dvoch variáciách
 • má polstrovanie
 • vybavená je bezpečnostnými pásmi
 • umývateľný poťah

Nevýhody

 • nie je nastaviteľná

Verdikt: Lacná, no pohodlná drevená jedálenská stolička, ktorú môžete rozložiť na stoličku a stolík na kreslenie či tvorenie.

Naše hodnotenie:

Cena: 36,00 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk

Ľudová voľba


9. Zopa MONTI Menthol

Materiál:plast, kovová konštrukcia ● Nosnosť: 15 kg

Zopa MONTI Menthol mätová

Táto viacúčelová detská stolička na kŕmenie značky Zopa sa výborne prispôsobí deťom od 6 mesiacov do približne troch rokov. Jej nosnosť je 15 kg a samotná stolička je pevná a ľahká, takže sa s ňou dobre manipuluje a je skladná. Ponúka možnosť polohovať výšku, chrbtovú opierku, ale i opierku na nohy a pult.

Súčasťou stoličky sú dva jedálenské podnosy s držiakom na nápoje. Poťahy stoličky je možné jednoducho vyčistiť. O bezpečnosť dieťaťa sa postarajú 5-bodové bezpečnostné pásy. Manipuláciu so stoličkou uľahčujú aj dve kolieska umiestnené na zadných nohách stoličky.

Výhody

 • ľahká a skladná
 • cenovo dostupná

Nevýhody

 • len dve kolieska
 • nie je vhodná pre deti od narodenia

Verdikt: Cenovo dostupná, ľahká a skladná stolička na kŕmenie, ktorou nič nepokazíte.

Naše hodnotenie:

Cena: 77,00 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk

Ľudová voľba


10. Joie Mimzy Snacker, Alphabet

Materiál: plast, kovová konštrukcia ● Nosnosť: 15 kg

JOIE MIMZY SNACKER ALPHABET

Cenovo dostupná plastová detská stolička na kŕmenie značky Joie vás zaujme okrem iného aj svojou skladnosťou. Vďaka tomu, že sa dá jednoducho zložiť, zaberá skutočne len minimum miesta. Zloženie i rozloženie zvládnete i jednou rukou a keďže je stolička kompaktná, je vhodná aj ako cestovná stolička na kŕmenie. Nemá kolieska, a tak je jej premiestňovanie v rozloženom stave menej praktické. Keďže je ľahká, nebude to pre vás až také náročné. O bezpečnosť sa starajú 5-bodové pásy.

Stolička je polohovateľná a nastaviť viete polohu sedadla, pultu aj opierky na nohy. Vhodná je aj na kŕmenie detí, ktoré ešte nevedia samostatne sedieť. Konštrukcia je stabilná a poťah sa jednoducho čistí.

Výhody

 • ľahká a skladná
 • dobre prenosná
 • cenovo dostupná

Nevýhody

 • nevhodná pre deti od narodenia

Verdikt: Ľahká, skladná a dobre prenosná jedálenská stolička za priaznivú cenu.

Naše hodnotenie:

Cena: 97,70 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Detail


11. New Baby Borovicová Stolička Zajačik

Materiál: drevo ● Nosnosť: 15 kg

New Baby Borovicová Stolička Zajačik

Táto drevená stolička českej značky New Baby je vyrobená z kvalitného borovicového dreva a jej hmotnosť je 11 kíl. Použiť ju môžete nielen ako jedálenskú stoličku na kŕmenie, ale po rozložení je z nej samostatný stôl so stoličku, ktorý môžu deti využiť na hranie či kreslenie.

Sedacia časť stoličky je vyplnená molitanom, takže je pohodlná. Navyše je pokrytá ľahko umývateľným materiálom, a tak je jej úržba jednoduchá. Stolička je určená deťom, ktoré už vedia samostatne sedieť. O bezpečnosť sa stará medzinožný popruh a bočnice stoličky. 

Výhody

 • možnosť použiť aj ako stoličku a stolík na kreslenie pre väčšie deti
 • pohodlné sedadlo

Nevýhody

 • nemá bezpečnostné pásy
 • nedá sa polohovať

Verdikt: Dizajnovo veľmi pekná drevená jedálenská stolička, ktorú môžete aj rozložiť. Jednoduchá a praktická.

Naše hodnotenie:

Cena: 93,78 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Detail


Typy detských jedálenských stoličiek

Pri výbere detskej jedálenskej stoličky by ste mali brať do úvahy viacero parametrov, ktorým sa ešte budeme podrobnejšie venovať. Najskôr sa však pozrime na to, aké typy jedálenských stoličiek môžete na trhu nájsť. Podľa materiálu môžeme rozdeliť vysoké stoličky na kŕmenie na drevené a plastové, resp. plastové kombinované s kovom.

 

Drevené jedálenské stoličky

Drevená jedálenská stolička

Drevená jedálenská stolička

Drevená stolička na kŕmenie predstavuje nadčasový kúsok, ktorý je ekologický, odolný a navyše bude dobre vyzerať v každom interiéri. V porovnaní s retro drevenými jedálenskými stoličkami, ktoré si možno pamätáte zo svojho detstva, sú tie moderné trochu dizajnovo odlišné. Operadlá sú zvyčajne vyššie a stoličky sú i stabilnejšie, pričom si pre pohodlie vášho dieťaťa môžete vybrať aj drevenú jedálenskú stoličku s polstrovaním. Menšou nevýhodou drevených stoličiek na kŕmenie môže byť v niektorých prípadoch náročnejšie čistenie, ale i vyššia hmotnosť v porovnaní s tými plastovými.

Tento typ stoličiek na kŕmenie môže byť rozkladací, takže je možné použiť ich ako vysokú stoličku s pultíkom, ale tiež ich viete rozložiť na stolček a malú stoličku. Túto možnosť môže dieťa využiť napríklad na kreslenie či iné tvorivé aktivity.

 

Plastové jedálenské stoličky

Plastová jedálenská stolička

Plastová jedálenská stolička

V prípade, že dáte prednosť plastovej detskej jedálenskej stoličke, oceníte jej nízku hmotnosť. Tá sa môže ukázať ako veľmi praktická hlavne vtedy, ak viete, že budete stoličku často premiestňovať. Ich výhodou je, že majú v porovnaní s drevenými stoličkami na kŕmenie aj viac doplnkov – napríklad závesný košík, do ktorého si môžete uložiť podbradníky alebo misky na jedlo. Nesporným plusom plastových stoličiek je aj ich nastaviteľnosť presne podľa akutálnych potrieb. Operadlo môžete napríklad sklopiť a vytvoríte tak vhodnú stoličku na kŕmenie aj pre dieťa, ktoré ešte nevie samo sedieť. Plastové stoličky sú spravidla tvorené kovovou (najčastejšie hliníkovou konštrukciou), ktorá je pevná a stabilná.

Výhodou plastových stoličiek na kŕmenie je ich variabilita, keďže sa dajú posúvať aj smerom nahor i nadol. K plusom by sme pridali aj ich skladnosť, nakoľko niektoré modely viete ľahko zložiť a schovať niekam do skrine. Poťahy bývajú umývateľné, takže údržba je naozaj hračka.

 

Jedálenské sedadlo

V prípade, že máte doma len obmedzený priestor, môže byť pre vás vhodnou voľbou jedálenské sedadlo. To sa pripevňuje priamo na klasickú stoličku, a tak nie je potrebné kupovať jedálenskú stoličku pre dieťa. Tieto sedadlá sú plastové, ale i látkové či nafukoviacie. Starším deťom sú určené podsedáky, vďaka ktorým budú sedieť vyššie. Samozrejme, tento typ sedadla je vhodný pre deti, ktoré už vedia samostatne sedieť. Výhodou je okrem kompaktnosti aj prenosnosť.

 

Aké si všímať parametre

Okrem materiálu si pri výbere detskej jedálenskej stoličky treba všímať i viaceré parametre. Samozrejme, dizajn je zvyčajne to prvé, čo si všimne a čím sa nás výrobcovia stoličiek na kŕmenie snažia upútať. Dnes už môžete natrafiť na pestrú paletu dizajnových stoličiek s motívmi zvieratiek či rozprávkových postavičiek. Avšak podstatnejšie ako vzhľad stoličky je okrem iného i to, či je bezpečná, polohovateľná, aká je jej nosnosť a prípadne aj to, či je k stoličke možné dokúpiť nejaké príslušenstvo a aká je jej údržba. Pozrime sa teda na parametre, ktoré by ste si pri kúpe stoličky na kŕmenie mali všímať, podrobnejšie.

 

Bezpečnosť

Asi nám dá väčšina za pravdu ak povieme, že pri deťoch je bezpečnosť jednoducho alfou a omegou. A to platí aj pri jedálenských stoličkách, či už ide o drevené alebo plastové modely. Podľa normy musí byť každá stolička určená na kŕmenie dieťaťa vybavená bezpečnostným zádržným systémom. Ten má zabrámiť vypadnutiu dieťaťa zo stoličky a následným možným úrazom. Zádržné systémy môžu byť aktívne a pasívne.

Aktívny zádržný systém predstavujú popruhy, bezpečnostné pásy, ktoré zvyčajne vedú okolo ramien a pása dieťaťa a medzi jeho nohy. Najlepšie je, ak sa tieto pásy dajú nastaviť presne podľa toho, aké veľké dieťa v stoličke sedí. Samozrejme, dieťa by nemali nejako obmedzovať v pohybe a nemali by mu byť nepohodlné. Zároveň by však mali byť zapnuté a nastavené tak, aby dieťa zo stoličky nemohlo vypadnúť. S bezpečnostnými pásmi by sa vám malo dobre manipulovať a mali by mať aj poistku, ktorá zabráni tomu, aby si ich dieťa samo odoplo. Ideálne je, ak je možné pásy zapnúť jednou sponou.

Pasívny zádržný systém pozostáva z bezpečnostných prvkov, ktoré tvoria súčasť stoličky na kŕmenie. Patrí sem predný pultík, bočné opierky a priehradka medzi nohami dieťaťa. Pultík by mal byť dostatočne priestranný, no zároveň stabilný a pevný. Musí predsa udržať tanier s jedlom a prípadne i pohár s nápojom. Okrem toho by sa pultík mal aj ľahko snímať dole.

V neposlednom rade treba spomenúť i brzdy, keďže viacero modelov stoličiek na kŕmenie je vybavených kolieskami. Všímajte si teda, či má stolička i brzdy na najmenej dvoch kolieskach.

Samozrejme, mali by ste tiež dodržiavať isté bezpečnostné pravidlá. V žiadnom prípade by ste nemali nechávať dieťa v stoličke na kŕmenie bez dozoru a vždy by ste mali používať zádržný systém. Pozor by ste tiež mali dávať aj na to, aby si dieťa nezapieralo nohy o stôl a neprevrátilo sa.

dieťa v stoličke na kŕmenie

Pri výbere a používaní detskej stoličky na kŕmenie dbajte na bezpečnosť

 

Konštrukcia

Konštrukcia stoličky by mala byť pevná a stabilná, aby sa s dieťaťom v žiadnom prípade neprevrátila dopredu, doboku či dozadu. Nezabudnite sledovať hmotnosť stoličky, zabezpečenie hrán a ľahkosť koliesok.

Čo sa týka konštrukcie, zaujímať by vás malo napríklad aj to, či je možné pultík nastaviť podľa potreby, prípadne ho dať úplne dolu a stoličku tak prisunúť k stolu. Všímajte si aj opierku na nohy. Aby sa dieťa v stoličke cítilo pohodlne, bude vhodné, ak sa bude dať opierka nastaviť podľa výšky. V neposlednom rade sa zamerajte aj na polstrovanie stoličky, ktoré by malo byť pohodlné a zároveň z kvaltiného materiálu s umývateľným poťahom.

 

Rastúca alebo nie?

Takzvané rastúce jedálenské stoličky sú dnes veľmi obľúbenou voľbou. Nájsť môžete aj také, ktoré sú vhodné i pre deti už od narodenia a využijete ich až do troch rokov. Kresielko sa totiž dá polohovať a vy doň môžete dieťa bezpečne uložiť aj vtedy, ak ešte nevie samo sedieť. Sklon opierky, výška opierky na nohy, pultík i výška, v akej je celá stoličky umiestnená, sa dajú nastaviť presne podľa vašich potrieb, resp. podľa potrieb vašej ratolesti. Časom viete pultík dať úplne dolu a stoličku použiť už priamo pri stole. Rastúce stoličky nájdete plastové i drevené, záleží len na vašich preferenciách.

 

Čistenie

Čistenie a údržba stoličky by mali byť jednoduché, to uzná každá mamička. Preto odporúčame vybrať jedálenskú stoličku s odnímateľným pultíkom, ktorý viete vyčistiť napríklad aj vo vani, prípadne ho viete dať do umývačky riadu. Samozrejme, ak sa tam zmestí. Poťah na stoličke by mal byť gumový prípadne z ekokože. Rozhodne neodporúčame látkové poťahy, ktoré už po prvom použití môžu dopadnúť tak povediac tragicky. Umývať škvrnu z mrkvovej polievky z krásneho smotanovo bieleho poťahu je asi nočnou morou nejednej gazdinej. V prípade, že sa rozhodnete pre látkový poťah, ubezpečte sa, že je odnímateľný a prateľný.

 

Doplnkové príslušenstvo

Pri niektorých typoch detských jedálenských stoličiek máte možnosť dokúpiť si rôzne doplnky. Môže to byť napríklad:

 • dojčenská vložka – umožňuje vám do stoličky dať aj malé bábätko, ktoré ešte nesedí
 • ochranná podložka na podlahu – chráni podlahu pred poškriabaním od koliesok
 • poťahy – na niektoré stoličky si môžete dokúpiť i poťahy rôznych farieb

 

Aká je cena a kde kúpiť

Detské jedálenské stoličky nájdete v internetových i kamenných obchodoch s detskými potrebami, či v obchodoch s nábytkom. Veľkej obľube sa teší minimalistická jedálenská stolička pre deti Ikea, ktorú nájdete takmer v každej reštaurácii. Na plastové i drevené stoličky na kŕmenie však môžete natrafiť aj v Lidli, no a výnimkou nie je ani kúpa jedálenských stoličiek cez bazár.

Otázka ceny je často jedným z rozhodujúcich parametrov. Pri detských jedálenských stoličkách sa ceny kvalitných a bezpečných plastových modelov pohybujú v rozpätí od približne 60 eur a vyšplhať sa môžu k sume až takmer 300 eur. Nájsť však môžete aj úplne jednoduché plastové jedálenské stoličky bez možnosti polohovania, ktoré stoja do 20 eur. Drevené jedálenské stoličky pre deti sú zvyčajne lacnejšie, suma za ne sa pohybuje okolo 30 eur, no nájdete i také, za ktoré zaplatíte aj viac ako 70 eur.

 

Obľúbené značky

Pri kúpe detskej stoličky na kŕmenie vám odporúčame siahať po overených značkách, ktoré sú známe svojou kvalitou. My sme do nášho testu vybrali detské jedálenské stoličky Chicco, Peg-Perégo, Cam, Caretero, Joie a Kinderkraft či Zopa. Pozreli sme sa bližšie na tie najznámejšie z nich.

 

Chicco

logo chicco

Talianska značky Chicco bola založená už v roku 1958 a patrí k veľmi známym značkám venujúcim sa produktom určeným pre najmenších, ale aj pre tehotné ženy či dojčiace mamičky. Detské jedálenské stoličky tejto značky patria medzi zákazníkmi k obľúbeným a tešia sa veľkej popularite nielen vďaka svojmu dizajnu, ale tiež vďaka kvalite, ktorej je táto značka synonymom.

 

 

Peg-Perégo

peg perego logo

Aj značka Peg-Perégo je talianska a jej korene siahajú až do roku 1949, kedy jej zakladateľ zhotovil svojmu synovi kočík. Neskôr teda vznikla táto spoločnosť, ktorá najskôr vyrábala kočík a neskôr hračky, na ktorých sa mohli deti voziť. Dnes v ponuke tejto značky nájdete aj detské stoličky na kŕmenie, ktoré sa vyznačujú komfortom a multifunkčnosťou.

 

Zdroje informácií:

Do testu sme vybrali Detské jedálenské stoličky len z overených eshopov

Ohodnoťte náš test:

Detské jedálenské stoličky v našom katalógu

Autor článku
Redakcia DoDomácnosti.sk

Tento článok pre vás pripravili redaktori magazínu DoDomácnosti.sk. Hľadáme to, čo vás zaujíma. Testujeme, porovnávame, recenzujeme všetko, čo patrí do domu, bytu, záhrady, či dielne. Kontakty na nás nájdete v sekcii O webe.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.