Jedálenské stoličky a stoličky do kuchyne – drevené, kovové či z ekokože? Poradíme vám s výberom!

Georgina Babinová Téma 11. júla 2021 0

Od lenivých raňajok, cez slávnostné večere až po partiu kariet, život v jedálni sa odohráva viacerými spôsobmi. A jedálenská stolička je pre ktorýkoľvek z týchto zážitkov rozhodujúca vizuálne, aj fyzicky. Súčasné jedálenské stoličky dokážu ľahko „vyparádiť“ akúkoľvek jedáleň, ale môže byť problém vedieť, odkiaľ začať s výberom. Zvyčajne, keď sa uvažuje o kúpe nového jedálenského, alebo kuchynského stola a stoličiek, v hlave sa objaví obraz kompletnej súpravy nábytku. Neexistuje však žiadne pravidlo pre zariaďovanie, ktoré hovorí, že musíte kúpiť sadu. Kúpa samostatných jedálenských stoličiek je oveľa zábavnejšia a otvára more možností, ktoré dodajú vášmu jedálenskému priestoru nový život.

💡 Čalúnené jedálenské stoličky sú čoraz populárnejšie

Pozrieť ďalšie

 

Ako si vybrať dokonalé jedálenské stoličky?

Je dôležité povedať, že formálna jedáleň už nie je taká častá ako kedysi. S príchodom otvoreného bývania a spôsobu, akým sa kuchyňa presunula z čisto funkčnej polohy do rodinnej, znamená, že jedáleň je viac komplexná. Už to nie je miestnosť, kde z času na čas utriete prach, kým čaká na ďalšiu veľkú rodinnú večeru. Jedáleň, alebo jedálenský kút je v súčasných domácnostiach veľmi frekventovaným a každodenne využívaným priestorom.

Preto ešte predtým, ako začnete vyberať stoličky, spravte si čas na zodpovedanie niekoľkých otázok týkajúcich sa samotného jedálenského priestoru.

  • Bude to formálna jedáleň, alebo viacúčelový priestor?
  • Koľko ľudí bude potrebovať sedenie?
  • Aká veľká je plocha a koľko miesta budete potrebovať na komfortný pohyb okolo stola?

Môžete si položiť aj viac otázok, ktoré vám pomôžu sústrediť sa na to, na čo je miestnosť určená. Ak to bude veľmi tradičné prostredie, potom zábava nemusí byť určujúcim faktorom. Môže sa tiež stať, že sa menej zaujímate o trvanlivosť a viac o honosný dojem…

Jedáleň v teplých tónoch

 

Rozmery

Správna veľkosť stoličiek je veľmi dôležitá. Často sa zabúda na faktory, ako napríklad to, koľko miesta za stoličkami zostáva, aby hostia mohli pohodlne vstať. Rozhodujúca je tiež výška sedadla v porovnaní s výškou stola. Príliš nízka stolička zanechá v hosťoch pocit, že sú dieťaťom sediacim za veľkým stolom a to nie je dobré.

  • Väčšina stolov je vysoká medzi 70 – 75 cm, takže je dôležité vyvážiť priestor pre nohy a výšku sedadla, aby ste dosiahli maximálny komfort. Jedálenské stoličky by mali mať výšku sedenia medzi 45-50 cm. Toto je výška, v ktorej je sedadlo od zeme.
  • Približne 20 cm priestoru pre nohy medzi spodnou časťou stola a výškou sedadla je ideálnych. Takže ak je výška vášho stola 70 cm, výška stoličiek by mala byť 47 – 50 cm. Rozhodujúce je vždy merať od spodnej strany, nie od hornej časti stola, k podlahe, aby ste získali správne hodnoty. Celková výška stoličky sa môže líšiť, pretože stoličky s vysokým operadlom môžu byť naozaj dosť vysoké.
  • Všeobecne sa odporúča ponechať 15 cm medzi každou stoličkou, aby stolujúci mohli pohodlne sedieť vedľa seba a mohli ľahko vstúpiť a vystúpiť. Ak chcete zistiť, koľko stoličiek sa vám zmestí okolo stola, stačí pridať 15 cm k šírke vami vybranej stoličky a vydeliť ju dĺžkou príslušnej strany stola. Najlepšie je mať medzi operadlom každej stoličky a stenou asi 60 cm, aby pohyb okolo stola, usadenie sa aj odchod od stola boli komfortné.

 

💡 Začína to ale stolom…

Detail stola

Mnoho vašich rozhodnutí v súvislosti s kúpou jedálenských stoličiek bude závisieť od spôsobu interakcie stoličiek s jedálenským stolom. A hľadanie stoličiek, ktoré sú vhodné k danému stolu je jednoduchšie, ako opačne. Ak potrebujete pomoc s výberom vášho nového jedálenského stola prečítajte si náš článok venovaný tejto téme.

 

Materiál a štýl

V dnešnej dobe sú k dispozícii doslova tisíce rôznych štýlov a typov jedálenských stoličiek. Od jednoduchých nízko nákladových možností, ktoré plnia trochu povrchnú úlohu, až po nesmierne drahé a luxusné čalúnené stoličky s vysokým operadlom, ktoré sa používajú na večierkoch vo vysokej spoločnosti…

 

Jedálenské stoličky podľa materiálu a štýlu:

⭐ Drevené jedálenské stoličky

Drevené jedálenské stoličky sú ideálne do domácnosti, ktorá má tradičný vzhľad, najmä ak sú obklopené iným dreveným nábytkom. Môžete ich dostať s drevenými operadlami aj bez, alebo čalúnenými sedadlami a operadlami, podľa toho, ako formálne chcete, aby vyzerali.

Drevené stoličky chráňte pred priamym slnečným žiarením, pretože by to mohlo poškodiť vzhľad a textúru povrchovej úpravy dreva. Na ich čistenie nepoužívajte nič drsné, pretože by to poškriabalo a poškodilo ich krásne hladký povrch.

Štvorcový jedálenský stôl s drevenými stoličkami

Drevo je dokonalý materiál a je aj najbežnejším materiálom používaným na výrobu nábytku.

 

 Vintage drevené jedálenské stoličky

Svojrázne a očarujúce je najlepší spôsob, ako opísať jedálenskú stoličku z vintage dreva. Tieto stoličky sú nadčasové a sú vyrobené na základe dizajnu, ktorý siaha desaťročia, dokonca storočia dozadu. Vyzerajú, akoby boli vyrobené ručne v staručkej dielni a nájdeme ich zvyčajne v jedálňach, ktoré uprednostňujú vidiecky alebo vintage dekor. Tieto stoličky prichádzajú v svetlom, alebo tmavom prírodnom dreve, ale môžu byť natreté v neutrálnej čiernej a bielej, alebo farebnými odtieňmi modrej, zelenej alebo žltej.

Jedáleň v eklektickom štýle

Vintage stoličky sú dokonalým doplnkom eklektického štýlu

 

💡 Klasické i atypické stoličky z dreva – nechajte sa inšpirovať:

Pozrieť ďalšie

 

⭐ Čalúnené jedálenské stoličky

Či už dávate prednosť formálnemu usporiadaniu jedálne, alebo ležérnemu prostrediu, čalúnené jedálenské stoličky poskytujú v každom prípade najvyššie pohodlie. Čalúnená stolička má sedák a operadlo potiahnuté látkou a sedadlo (často aj operadlo) disponuje výplňou pre ešte vyšší komfort sedenia. Toto je typ stoličky, ktorá vám umožní sedieť a relaxovať, pretože váš chrbát prichádza do kontaktu s mäkkým povrchom. Čalúnené stoličky sú ideálnou voľbou pre hodiny strávené zanieteným rozhovorom pri dobrej večeri.

Prípadné škvrny od nápojov, alebo pokrmov utrite akonáhle sa objavia, mierne navlhčenou handričkou. Používajte iba špeciálne prostriedky na čistenie čalúnenia, pretože pri nich si môžete byť istí, že sú bezpečné pre farebnú stálosť poťahu. Čalúnené stoličky nevystavujte neustálemu slnečnému svetlu, lebo materiál môže časom vyblednúť. Ak sa tomu chcete vyhnúť, je dobré z umiestnenie stoličiek pri stole otáčať, aby neboli vždy priamo vystavené slnku.

Elegantný interiér s jedálneksým stolom a čalúnenými stoličkami

Ak je vašou prioritou komfort, čalúnenej stoličke sa nič nevyrovná

 

⭐ Kovové jedálenské stoličky

Moderný nábytok je tom, že sa urobí niečo trochu „mimo misu“ s tradičnými materiálmi. Vezmite si napríklad kovovú jedálenskú stoličku. Keď sa povie, jedálenská stolička, kov nie je prvá vec, ktorá vám napadne. Ale, napriek tomu môžete nájsť elegantné jedálenské stoličky vyrobené z kovu, ktoré konkurujú akejkoľvek tradičnej stoličke. Ak máte radi súčasný štýl, kovové jedálenské stoličky sú skvelou voľbou pre modernizáciu vášho jedálenského kúta. Okrem toho, vám ponúkajú aj možnosť presunúť ich kedykoľvek na verandu alebo terasu. Navyše sa ľahko udržiavajú čisté, pretože stačí utrieť kovový povrch a postarať sa tak o škvrny a rozliate nápoje. Nepoužívajte abrazívne čistiace prostriedky, pretože prípadné škrabance by mohli potenciálne vystaviť materiál vzduchu a spôsobiť tak hrdzu.

loft-s-jedalenskym-kutom-s-kovovymi-stolickami

Kovové jedálenské stoličky sú typické pre interiéry zariadené v industriálnom štýle…

 

💡 Medzi kovovými stoličkami nenájdete iba tie s chrómovanými nohami:

Pozrieť ďalšie

 

⭐ Kožené jedálenské stoličky

Rozhodnite sa pre kožené jedálenské stoličky a dodajú vášmu jedálenskému stolu nádych „triedy“. Tieto stoličky, potiahnuté hladkou kožou, bývajú mäkké a luxusne pohodlné. Dodajú vašej jedálni sofistikovanú krásu a vyzerajú obzvlášť pekne s tmavými drevenými stolmi.

Pri nehodách, postihnuté miesta utrite vlhkou špongiou alebo handričkou. Po vyčistení kožu osušte. Ak chcete svojim koženým jedálenským stoličkám poskytnúť trochu láskyplnej starostlivosti, investujte do súpravy na údržbu kože. Na kožu nepoužívajte čistiace rozpúšťadlá alebo mydlá a kožené stoličky nevystavujte priamemu slnečnému žiareniu, pretože by to mohlo časom spôsobiť vyblednutie. Buďte opatrní, kožené stoličky sa môžu sfarbiť od nových džínsov, alebo silne farbeného oblečenia a to môže potenciálne poznačiť kožu.

Jedáleň s koženými stoličkami

Koža je vznešený materiál a ako taký, aj si vyžaduje patričnú starostlivosť

 

💡 Pre tých, ktorí nedajú dopustiť na pravú kožu:

Pozrieť ďalšie

 

⭐ Jedálenské stoličky zo syntetickej kože

Jedálenské stoličky z umelej kože sú dokonalou alternatívou k stoličkám vyrobeným z pravej kože. Stoličky vyrobené z umelej kože, alebo koženky sú zvyčajne kombinované s drevenými alebo kovovými prvkami. Tieto pôsobivé stoličky sú perfektné pre jedálne v modernom štýle.

Pri čistení používajte mäkkú vlhkú handričku z mikrovlákna a jemný čistiaci prostriedok, ako je prostriedok na umývanie riadu, vyvíjajte len jemný tlak krúživými pohybmi. Nepoužívajte nič drsné ani nedrhnite povrch, pretože by koža mohla popraskať. Stoličky z umelej kože nenechávajte sušiť na vzduchu. Namiesto toho použite suchú handričku na odstránenie prebytočnej vlhkosti.

Jedáleň s koženkovými stoličkami

Moderná ekokoža je vizuálne (takmer) na nerozoznanie od pravej

 

💡 Ekokoža alebo syntetická koža je menej náročná na údržbu a ocenia ju hlavne milovníci zvierat:

Pozrieť ďalšie

 

💡 TIP: Svoje vysnívané jedálenské stoličky ste si už vybrali, no stále vám chýba stolička na kŕmenie vašej ratolesti? Neprehliadnite náš test a recenzie najlepších detských jedálenských stoličiek.

 

Hra s farbami vášho interiéru a jedálenských stoličiek

Keď už ste si vybrali materiál a štýl jedálenskej stoličky, je na čase zamyslieť sa nad farbami. Ak je väčšina vášho nábytku a farba na stenách v neutrálnych farbách, možno budete chcieť do jedálne béžové, biele alebo svetlohnedé stoličky. Samozrejme to môže byť tiež vynikajúci čas na pridanie farebného akcentu do priestoru, napríklad stoličkami, ktoré sú tyrkysové, oranžové, alebo inej žiarivej farby. Zemité tóny sú tiež ideálne pre jedálenský priestor, navodzujú ovzdušie bohatstva a luxusu a pomáhajú vytvárať príjemnú atmosféru

Ak od svojich stoličiek očakávate trochu viac osobitosti, je čas zvoliť si vzor. Namiesto monochromatickej farby, môžete zvoliť napríklad potlač paisley. Môžete dokonca zájsť o niečo ďalej a predviesť svoju „uletenú“ stránku zebrovými pruhmi, alebo podobným vzorom.

Toto nás privádza k ďalšiemu bodu – nebojte sa kombinovať a dosiahnuť eklektickejší vzhľad. Stôl bude slúžiť ako kotva pre váš priestor, takže začnite odtiaľ a postupujte smerom von.

Jedným z jednoduchých spôsobov, ako to urobiť, je mať pár rovnakých stoličiek na protiľahlých koncoch, ktoré budú pôsobiť kontrastne k ďalšiemu páru protiľahlých stoličiek pre naozaj pôsobivý vzhľad. Môžete však tiež zmiešať rôzne stoličky a vytvoriť vo svojej jedálni útulný, domácky „fíling“. Kľúčové je nájsť tému, či už je to o farbe, výške stoličiek alebo o potlači.

 

💡 Vneste do svojej jedálne trocha hravosti kombináciou rôznych typov stoličiek:

Pozrieť ďalšie

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.