Barové stoličky – vyberáme kovové aj drevené barové stoličky do kuchyne či jedálne

Georgina Babinová Téma 20. júla 2021 0

Keďže si barové stoličky v interiérovom svete rapídne získavajú obľubu, ich výber pre váš domov je rozhodnutím, ktoré chcete urobiť dokonale. Za každým úžasným dizajnom sa skrývajú technické detaily, ktoré by mali byť starostlivo premyslené, aby zaistili maximálny komfort pre vás a vašich hostí.

Ak budete postupovať podľa našich odporúčaní uvedených nižšie, je pravdepodobné, že pri kúpe barovej stoličky neurobíte chyby, ktoré robí väčšina ľudí. Typicky medzi ne patrí, že barová stolička, je príliš nízka na to, aby ste dosiahli pult stola, keď večeriate, alebo je príliš vysoká, čo spôsobí, že sa musíte ohýbať. Čítajte ďalej, a my vám prezradíme ako vybrať dokonalé barové stoličky práve pre vás a vami zvolenú oblasť.

💡 Pri výbere barovej stoličky sa môžete nechať inšpirovať nasledujúcimi kúskami:

Pozrieť ďalšie

 

Zmerajte výšku vášho pultu

Ak sa len nerozhodnete pre barové stoličky s nastaviteľnou výškou, musia vaše barové stoličky spolupracovať s výškou pultu. Stoličky s výškou sedadla v rozmedzí od 58 do 72 cm sú najobľúbenejšie v kuchyniach alebo raňajkových priestoroch. Tradičná barová stolička je však o niečo vyššia a výška jej sedadla sa pohybuje od 74 do 82 cm. Pre komerčné priestory, či už je to bar, bar alebo reštaurácia, sa používajú extra vysoké modely. Tie sa pohybujú medzi 84-92cm.

A teraz zmerajte výšku vášho pultu a použite tabuľku nižšie pre výber správnej stoličky k vášmu pultu. Keď budete vedieť, akú výšku má váš pult, budete vedieť, akú výšku sedadla vaša stolička potrebuje. Výška sedadla bude uvedená v technických údajoch výrobku.

 

Výška barovej stoličkyVýška pultu
58 - 72 cm89 - 94 cm
74 - 82 cm104 - 109 cm
84 - 92 cm110 - 119 cm

 

Biela kuchyňa s čiernymi barovými stoličkami

O ideálnej výške barovej stoličky v každom prípade rozhodne výška pultu

 

Priestor pre nohy

Koľkí z vás prekrížia nohy, keď sedia v bare? Štatisticky väčšina, bez toho aby o tom vedela, z dôvodu pohodlia. Nie je nič horšie, ako keď si sadnete a nemáte pod stolom miesto na prekríženie nôh alebo voľný pohyb.

Máme riešenie! Zmerajte výšku od spodnej strany pultu po podlahu, potom odpočítajte 23 – 28 cm, čo je odporúčaný priestor pre nohy a dostanete výšku stoličky, na ktorej sa pri danom pulte bude sedieť aj komfortne.

 

Šírka barovej stoličky (počet stoličiek)

Väčšinou vieme, koľko miest na sedenie potrebujeme, takže je potrebné dĺžku pultu vydeliť týmto číslom. Barové stoličky sú zvyčajne široké medzi 40-45 cm. Pre vaše pohodlie aj pohodlie hostí sa uistite, že medzi každou barovou stoličkou a na oboch stranách ponecháte priestor 15 centimetrov. K dispozícii sú tiež barové stoličky, ktoré sú o niečo širšie ako 45 cm. Ak je to váš prípad, zaistite, aby ste medzi každou barovou stoličkou (a na oboch stranách) nechali priestor 20 cm.

Poznámka: Barové stoličky s operadlami vyžadujú medzi sebou tiež 20 centimetrov priestoru.

Do biela ladený interiér s čiernymi stoličkami

O maximálnej šírke stoličky rozhodne dĺžka vášho pultu a počet miest potrebných na sedenie

 

Detaily prispôsobte vášmu štýlu

Výber barového sedenia, ktoré sa hodí k vášmu domovu, zaručí, že pult so stoličkami je súdržným doplnkom a že každá miestnosť vo vašom dome plynulo prechádza do ďalšej. Variabilnosť v materiáloch umožňuje prispôsobiť výber pre akýkoľvek interiér.

Ručne vyrezávané drevené stoličky vyzerajú skvele, či už v tradičnom prostredí baru, alebo ako stredobod vašej kuchyne. Tmavé drevo môže pôsobiť ako dramatický kontrast v priestore so svetlejšími odtieňmi, napríklad v kuchyni. Ak má váš domov primárne moderné zariadenie, vyskúšajte kovové alebo plastové barové stoličky s elegantnými a čistými líniami. Ratanové stoličky s látkovými vankúšmi sedadiel dodávajú barom a jedálenským priestorom tropický nádych. Barové stoličky z kovu bez opierky môžu dobre poslúžiť pre podkrovné, alebo minimalistické byty.

Ak plánujete umiestniť stoličky na slnečné miesto, kov a dobre vysušené tvrdé drevo odolá zmenám tepla, svetla a vlhkosti. Kovové stoličky majú často uhladený profil, vďaka čomu sú ideálne do menších priestorov a k modernému dekoru a často prichádzajú v jedinečných líniách. Čalúnené stoličky dodávajú určitú formalitu a sú výrazne pohodlnejšie, ako iné. Koža má zvyčajne tradičný robustný a luxusný vzhľad. Ak sú stoličky určené do kuchyne, poobzerajte sa po látkach odolných voči škvrnám, najmä ak máte deti.

Biela kuchyňa s ostrovom a barovými stoličkami

Kov a plast sú spoľahlivým zdrojom dizajnových kúskov

 

💡 Na trhu nájdete barové stoličky z rozličných materiálov a rozličných typov:

Pozrieť ďalšie

 

💡 Máte deti?

Dieťa v barovej stoličkeBarové stoličky môžu predstavovať bezpečnostné riziko, keď máte malé deti. Problémom je ich výška. Vám, ktorí malé deti máte, by sme odporúčali mať barové stoličky odložené počas bežných denných hodín. Môžete ich nechať vystavené, keď máte zabezpečený veľmi dôkladný dohľad. Rodičia však nemôžu byť všade súčasne a dieťaťu trvá len asi minútu, kým na stoličku vylezie a spadne.

 

Typy barových stoličiek

V dnešnej dobe barové stoličky slúžia ako príležitostné, alebo funkčné sedenie v celej domácnosti – od kuchyne, cez bar, až po herňu Určenie, ktorý typ stoličiek bude u vás fungovať, často záleží na tom, ako danú miestnosť využívate. Pozrime sa na kľúčové premenné.

Kovové barové stoličky

Možno vás zaujmú takéto nezvyčajné modely

 

⭐ Barové stoličky s plným operadlom

Tento typ stoličiek je vynikajúci pre prostredie, v ktorom rodina alebo hostia chvíľu sedia a zostávajú. Ich podpora poskytuje optimálne pohodlie na dlhšie časové obdobie. Výška sa líši, ale vždy sa meria od hornej časti sedadla po hornú časť operadla. Operadlo môže byť vysoké až 43 cm, ale aj pri výške 20 – 25 cm sa začne rozširovať nad štandardnú kuchynskú dosku. Tieto tradičné stoličky však tiež zaberajú viac vizuálneho priestoru ako ich modernejšie náprotivky, takže nemusia byť správnou voľbou pre malé kuchyne, alebo jedálne.

Kuchyňa s čalúnenými barovými stoličkami

Barové stoličky s plným operadlom a navyše čalúnené ponúkajú maximálny komfort sedenia

 

⭐ Barové stoličky s nízkym operadlom

Barové stoličky s nízkym chrbtom sú skvelým kompromisom medzi tradičnými stoličkami s vysokým operadlom a stoličkami bez operadla. Poskytujú trochu podpory, pričom nezaberajú toľko vizuálneho, ani fyzického priestoru. Budia aj o čosi modernejší dojem ako tradičné barové stoličky s plným operadlom.

Barové stoličky s nízkym operadlom

Barové stoličky s nízkym operadlom pôsobia viac súčasným dojmom ako tie s vysokým

 

⭐ Barové stoličky bez operadla

Sú ideálne pre modernú kuchyňu alebo malý raňajkový kútik. Môžu byť zastrčené pod pultom, aby vytvorili viac miesta na malom priestore a dobre poslúžili pre rýchle raňajky, alebo občerstvenie.

Barové stoličky bez operadla

Barové stoličky bez operadla šetria priestor bez toho aby to išlo na úkor ich atraktivity

 

⭐ Barové stoličky s lakťovými opierkami

Barové stoličky s opierkami sú pohodlnou voľbou do každého priestoru. Poskytnú extra podporu a sú dokonalou voľbou sedenia pri sledovaní športových hier, alebo dlhšom čase strávenom pri vašom jedálenskom pulte. Ich jedinou potencionálnou nevýhodou je, že opierky zväčšujú šírku stoličiek, preto sa uistite, že je váš pult dostatočne dlhý pre tento typ stoličky.

Barové stoličky s opierkami

Vďaka opierkam na ruky získate extra dávku komfortu

 

⭐ Barové stoličky bez opierok

Barové stoličky bez opierok nezaberajú veľa miesta, takže ich môžete mať pri pulte viac. Dokonale fungujú aj na menej zdĺhavé stolovania alebo posedenia.

Moderná kuchyňa s pultom a dvomi barovými stoličkami

Kľúčová výhoda stoličiek bez opierok rúk: Nie sú také široké, čo znamená, že aj malé kuchyne môžu ťažiť z ich akcentovej povahy

 

⭐ Otočné barové stoličky

Otočné barové stoličky sú ďalšou skvelou voľbou pre váš bar, kuchyňu, alebo jedáleň. Čo je na tomto type stoličky skvelé, je skutočnosť, že z nej nemusíte vysadať pri pulte. Môžete sa jednoducho otočiť a vykročiť do priestoru. Je to obzvlášť vítané v malých priestoroch ktoré neumožňujú dodržať 15 cm medzi každou barovou stoličkou.

čierne otočné stoličky v modernej kuchyni

S otočnými stoličkami je nielen zábava, ale výrazne zjednodušia aj zosadanie

 

Hľadajte funkcie, ktoré zvyšujú komfort

Jednoduché funkcie majú obrovský vplyv na pohodlie hostí. Nehovoriac o ich kľúčovej úlohe pri vytváraní úžasného prvého dojmu. V súčasnosti sa nastaviteľné stoličky už neobmedzujú iba na kaderníctva. Začlenenie polohovateľných barových stoličiek do vášho interiéru zaručí, že všetci hostia sú pohodlne sadení bez ohľadu na ich výšku. Ako by sa vám páčili opierky nôh? Tieto a ďalšie otázky by vás mali viesť pri pohľade na doplnkové príslušenstvo, ktoré sa dodáva s barovými stoličkami.

Vždy skontrolujte maximálny hmotnostný limit pre každú barovú stoličku, ktorú chcete kúpiť. Musíte si byť istí, že hostí, ktorí vážia viac ako priemer, dokážete pohodlne a bezpečne usadiť. Hmotnostný limit sa mení v závislosti od výrobcu a štýlu.

Dovážané drevené barové stoličky z Ázie majú zvyčajne nosnosť 100 kg alebo menej, zatiaľ čo drevené barové stoličky vyrobené v Európe majú nosnosť 125 kg. Dovážané kovové barové stoličky z Ázie majú kapacitu 100 kg, kovové stoličky z Európy majú nosnosť 150 kg. Tieto údaje sú iba orientačné. Pred zakúpením si vždy skontrolujte hmotnostnú kapacitu v popise produktu.

 

💡 Ste pripravení updatovať vaše kuchynské sedenie niektorým z týchto modelov?

Pozrieť ďalšie

 

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.