Biela kuchynská linka – lesklá, rustikálna či vysoký lesk? Aké dizajny na trhu nájdete a podľa čoho si vybrať?

Petra Lyžičiarová Téma 30. septembra 2021 0

Biela kuchynská linka je minimalistická, elegantná, čistá a nadčasová. Či už siahnete po modernom štýle alebo zvolíte rustikálnu bielu kuchynskú linku, biela rozhodne nebude krokom vedľa. Výhodou bielej farby je optické zväčšenie, takže biela linka je výbornou voľbou aj do tej najmenšej kuchyne.

V prípade, že túžite po modernej bielej kuchynskej linke, stavte na lesklé prevedenie, ktoré dokážete krásne skombinovať s jednoduchými závesnými svietidlami v čiernej, medenej či zlatej farbe. Ak by ste chceli bielu kuchynskú linku ozvláštniť, môžete tak urobiť výraznejším kovaním alebo zástenou. Biela je veľmi vďačná farba čo sa týka kombinovania s inými farbami a rôznymi materiálmi, takže fantázii sa skutočne medze nekladú. Ak sa chcete dozvedieť viac o rôznych dizajnoch bielych liniek, ktoré môžete na trhu nájsť, ste na správnom mieste. V našom článku vám okrem toho prinesieme aj inšpirácie, ktoré vám uľahčia navrhovanie a zariaďovanie novej kuchyne.

Biela kuchynská linka – jej výhody a nevýhody

Biela kuchynská linka je často spájaná s rôznymi predsudkami, pričom medzi najčastejšie obavy patrí to, že bude náročné udržiavať ju čistú. Áno, je pravda, že na bielej kuchynskej linke bude škvrny vidno hneď, no ak fľak hneď utriete, máte po probléme. Druhým častým predsudkom je obava z toho, že je biela kuchynská linka nudná a po čase vás prestane baviť. Pravda je však taká, že biela kuchynská linka sa teší veľkej obľube už pomerne dlhý čas, a to má aj svoje dôvody. Pozrime sa teda na výhody a nevýhody bielej kuchynskej linky.

💡 Biele kuchynské linky lesklé:

Kuchynská zostava MAXIMA, 240 cm, biela lesk/grafit matný
939,00 €
Kuchynská linka Bella 260 biela lesklá / beton
539,10 €
Kuchynská zostava FACHMAN B11, 274 cm, antracitová vysoký lesk/biela vysoký lesk
1 799,00 €
Rohová kuchynská zostava FACHMAN B6, 202×217 cm, biela vysoký lesk
1 499,00 €
Kuchynská zostava FACHMAN B9, 214 cm, biela vysoký lesk
1 399,00 €
Kuchynská zostava FACHMAN B1, 304 cm, biela vysoký lesk/dub alicante
1 799,00 €
Kuchynská linka Next 260 douglaska bielené antracit lesk BB
539,10 €
Kuchynská linka Monaco 260 biela lesklá
494,10 €

Pozrieť ďalšie

 

Výhody

Jednou z najväčších výhod bielej kuchynskej linke je to, že je nadčasová a viete ju skombinovať s rôznymi doplnkami. Biela farba sa hodí do každého štýlu a doladíte ju s doplnkami rôznych farieb. Preto môžete pri zariaďovaní kuchyne popustiť uzdu fantázie a zadovážiť si závesy, záclony, prestieranie a koreničky či iné veci v rôznych farebných prevedeniach. No a ak zvolíte teplý odtieň zásteny za linkou, kuchyňa rozhodne nebude pôsobiť sterilne a neútulne.

Ak by vás biela linka omrzela, stačí vymeniť dekorácie a príslušenstvo a vy tak dodáte vašej linke nový vzhľad rýchlo a lacno. Bielu môžete spojiť s rôznymi materiálmi, dobre vyzerá v kombinácii s plastom i s prírodnými materiálmi.

Biele skrinky kuchynskej linky môžete ľahko kombinovať s inými farbami a štýlmi, preto je biela veľmi vhodnou možnosťou do kuchyne, ktorá je spojená s obývačkou. Biela navyše priestor opticky zväčší a presvetlí ho, takže poteší majiteľov malých kuchýň.

Biela kuchynská linka

Biela kuchynská linka priestor opticky zväčší

 

Nevýhody

Tak ako asi všetko, aj biele kuchynské linky majú svoje nevýhody. V prípade, že to s minimalizmom vašej biele kuchyne preženiete, môže sa stať, že bude pôsobiť sterilne a chladno. Pravdou tiež je, že všetky fŕkance, šmuhy a fľaky budú na bielej linke viditeľné, a tak musíte rátať s pravidelným čistením.

Ak siahnete po lesklej bielej kuchynskej linke, odtlačky prstov na nej nebudú také viditeľné ako na lesklej linke tmavej farby. Nevýhodou bielej kuchynskej linky je tiež to, že po čase môže farba zožltnúť.

 

Matná alebo lesklá?

Ak uvažujete nad kúpou bielej kuchynskej linky, zrejme budete stáť pred voľbou matnej alebo lesklej povrchovej úpravy. Preto by ste mali vedieť, že charakter farby je často určovaný materiálom, na ktorom je farba “umiestnená”. Pri výbere tej vašej bielej kuchynskej linky je potrebné si uvedomiť, že u rôznych materiálov majú rôzne povrchové úpravy vplyv na spôsob, akým biela farba reaguje na materiál a aké množstvo svetla sa od nej odráža.

Zjednodušene by sme to mohli povedať tak, že lesklý povrch bielej kuchynskej linky dáva bielej farbe hĺbku. To znamená, že všetky predmety v okolí tohto lesklého povrchu sa na ňom budú zrkadliť. Naopak, matná biela kuchynská linka spôsobuje pohlcovanie svetla, takže ju môžeme použiť ako jednotný dizajn bez potreby premyslenej kombinácie s doplnkami a spotrebičmi.

💡 Biele kuchynské linky matné:

Kuchynská linka WELCOME X, 240 cm, dub sonoma/biela matná
399,00 €
Kuchynská linka Prowansja 260 borovica andersen/dub lancelot
593,10 €
Kuchynská linka Sycylia 260 borovica andersen/dub lancelot
476,10 €
Kuchynská linka MADEIRA, 220 cm, divoký dub/biela
599,00 €

Pozrieť ďalšie

 

Aké materiály kombinovať s bielou linkou?

Obrovskou výhodou bielej kuchyne, hlavne tej v matnom prevedení, je, že sa k nej skutočne hodia prakticky všetky farby a materiály. Je teda na vás a na vašom vkuse, či budete bielu linku kombinovať s kontrastnými materiálmi a výraznými farbami, alebo dáte prednosť čistej bielej kuchyni zdobenej len rôznymi textúrami a vzormi.

 

Pracovná doska a zástena k bielej linke

Výber pracovnej dosky k bielej kuchynskej linke sa odvíja od štýlu, v akom chcete mať vašu kuchyňu ladenú. Ak túžite po rustikálnej či vidiecky ladenej kuchyni, výborne sa k bielej hodí tmavšie drevo. V prípade, že by ste chceli radšej kuchyňu v škandinávskom alebo v provensálskom duchu, určite siahnite po svetlej drevenej pracovnej doske. Čierny mramor alebo žula dodajú vašej bielej kuchynskej linke dramatický kontrast, no a tiež nádych luxusu. Milovníci moderného štýlu by mali k svojej bielej kuchynskej linke zvoliť bielu alebo svetlo sivú laminátovú pracovnú dosku.

Biela kuchynská linka s mramorovou pracovnou doskou

Biela kuchynská linka s mramorovou pracovnou doskou

Čo sa týka výberu zásteny za bielu kuchynskú linku, platia v podstate rovnaké pravidlá ako pri výbere pracovnej dosky. Ak chcete zjemniť sterilnosť bielej kuchyne, voľte tmavšiu zástenu, napríklad imitáciu tehly, prípadne použite obklad v imitácii dreva a podobne. Milovníci vysokého lesku môžu svoju lesklú bielu kuchynskú linku skombinovať s lesklým bielym obkladom. Treba však rátať s tým, že takýto obklad si bude vyžadovať časté čistenie.

 

Osvetlenie, nábytok a doplnky

Ak sa neviete rozhodnúť, aký nábytok, doplnky a osvetlenie máte zvoliť k vašej bielej kuchynskej linke, poradíme vám. Pri bielej linke môžete veľmi ľahko skĺznuť do výrazu sterilnosti, ktorý nemusí byť každému po chuti. V prípade, že sa tomu chcete vyhnúť, zvoľte doplnky, ktoré kuchyni dodajú útulnosť a teplo domova. Kombinácia bielej farby s drevom je zaručeným receptom na úspech. Kuchyni ladenej do škandinávskeho štýlu bude svedčať svetlé drevo, rustikálna či vidiecky ladená kuchyňa si skôr žiada masívne tmavé drevo.

Podľa toho, aký štýl si zvolíte, môžete použiť ďalšie doplnky z lesklého či matného kovu, rôznych prírodných či farebných textílií či mramoru. Používanie textilných dekorácií je skvelou stratégiou, pomocou ktorej dodáte vašej kuchyni každú sezónu iný nádych. V lete môžete použiť prírodný ľan, ktorý sa výborne hodí ku kytici lúčnych kvetov v zdobenej keramickej či sklenenej váze. Na jeseň použite dekorácie z tekvice a jesenných plodov, v zime červené utierky či záclony a čečinu a na jar pastelové veľkonočné ozdoby s bielymi utierkami a bielymi závesmi.

💡 Správne zvolený kuchynský luster alebo bodové svietidlo môže oživiť kuchyňu bielej farby:

LED Stmievateľný luster na lanku LED/40W/230V 3000-6500K biela
117,74 €
Luster JOKER 3xGU10/25W/230V čierna
83,98 €
Eglo 94605 – Luster MOGANO 1xE27/60W/230V
79,40 €
Luster ICELAND 1xE27/60W/230V
71,32 €
Philips – Luster 1xE27/60W/230V
69,89 €
Luster na lanku CASCO 1xE27/60W/230V
66,68 €
Eglo 93836 – Luster CORETTO 1xE27/60W/230V
59,90 €
Luster na lanku CEED 3xE27/60W/230V
54,44 €

Pozrieť ďalšie

Čo sa týka osvetlenia, ako sme už viackrát spomenuli, biela farba výborne odráža svetlo. Z tohto dôvodu nie je potrebné silné svetlo a nie je nutné ani zvýrazňovanie určitých častí kuchyne pomocou svetla. Ak však chcete, aby boli svietidlá dominantou kuchyne, siahnite po výrazných kúskoch napríklad v medenom prevedení alebo v čiernom kovovom dizajne. V našom článku o výbere osvetlenia do kuchyne nájdete množstvo rád a informácii venovaných práve tejto téme.

Vidiecka biela kuchynská linka

Vidiecka biela kuchynská linka

 

Aby biela bola bielou

Ako sme už spomenuli, pri bielej kuchynskej linke sa môže stať, že sa časom jej farba zmení a linka bude pôsobiť zažltnuto, prípadne sa na nej objavia zažltnuté škvrny. Tento problém však má svoje riešenie a my vám poradíme, ako sa ho zbaviť a tiež, ako mu predchádzať.

K najčastejším príčinám zažltnutia kuchynskej linky patrí slnko a chémia. Biela farba pôsobením slnečných lúčov a denného svetla starne, a tak je dobré v kuchyni tieniť pomocou žalúzií. Tie viete nastaviť tak, aby bolo ostré slnko stlmené a aby ste zároveň mali v miestnosti dostatok svetla.

K zažltnutiu bielej kuchynskej linky môžu prispieť aj niektoré chemické látky obsiahnuté v čistiacich prostriedkoch. Preto si v prípade bielej linky dávajte pozor na čistiace prostriedky s obsahom čpavku, chlóru, acetónu či s obsahom alkoholu nad 25%.

V prípade, že netúžite po tom, aby ste museli riešiť zažltnutie vašej bielej linky, najdôležitejšie je investovať do kvalitného materiálu. Lacné materiály, ako je laminát, totiž s veľkou istotou časom zožltnú. Keď chcete, aby vaša biela linka bola bielou aj po rokoch, vyberajte si dvierka z materiálov odolných voči UV žiareniu. Takouto vlastnosťou sa vyznačujú napríklad dvierka z moderných akrylátových materiálov.

A ako sa bezpečne zbaviť škvŕn na bielej kuchynskej linke? Základom je konať rýchlo a podľa pokynov výrobcu, ktorý by mal uviesť, aké čistiace prostriedky a postupy sú pre daný typ znečistenia vhodné a čomu by ste sa pri čistení mali vyhnúť. Pre všetky typy liniek platí, že by ste na ich čistenie nemali používať abrazívne čistiace prostriedky ani abrazívne hubky, ktoré by mohli spôsobiť poškriabanie. No a čo sa týka škvŕn od červeného vína, kávy čo horčice a alebo čierneho čaju, prípadne červenej repy alebo čučoriedok – treba ich vyčistiť okamžite. Pomôcť vám môžu domáce triky v podobe sódy bikarbóny, octu alebo citrónovej šťavy.

 

Inšpirácie a dizajny

Na záver máme pre vás pripravených niekoľko inšpirácií na to, ako môže biela kuchynská linka vyzerať v kombinácii s rôznymi pracovnými doskami a doplnkami a tiež, ako vyzerajú biele linky v rôznych štýloch.

Škandinávsky štýl

Synonymom škandinávskeho štýlu je jednoduchosť, minimalizmus, hladké línie, jednoduché tvary a svetlé farby. Biela linka v spojení so svetlým drevom je preto dokonalou kombináciou pre tento štýl. Pridajte kovové detaily na úchytoch a osvetlení a nezabudnite na útulnosť. Tú kuchyni dodáte pomocou textílií, napríklad závesmi či kožušinkou na stoličkách a podobne.

Biela kuchynská linka v škandinávskom štýle

Biela kuchynská linka v škandinávskom štýle

Tip na bielu kuchynskú linku v škandinávskom štýle

 

Biela kuchyňa s nádychom glamour

Ak máte radi moderný glamour štýl, stavte na kombináciu minimalistického nábytku s luxusnými prvkami. Mramorová pracovná doska je pri glamour štýle alfou a omegou, pridajte zlaté detaily, zamatové čalúnenie na stoličkách a glamour je na svete.

Biela kuchynská linka v štýle glamour

Biela kuchynská linka v štýle glamour

Tip na bielu kuchynskú linku s nádychom glamour

 

Luxusná biela kuchyňa

Luxusná biela kuchynská linka by mala byť veľká s vysokým leskom. Bielu linku môžete doplniť mramorovou pracovnou doskou alebo použiť materiál, s ktorým dosiahnete splývavý efekt. Zaujímavý kontrast môžete vytvoriť pracovnou doskou z betónovej stierky.

Luxusná biela kuchynská linka

Luxusná biela kuchynská linka

Tip na bielu kuchynskú linku s nádychom luxusu

 

Rustikálna biela kuchynská linka

Rustikálna biela kuchynská linka má dominantné drevené prvky a zaujímavé detaily, napríklad úchytky s patinou a podobne. Pri rustikálnej linke je základ v doplnkoch, takže si dajte záležať na výbere osvetlenia, digestoru či vodovodnej batérie alebo kuchynského drezu.

Rustikálny štýl bielej linky

Pri rustikálnom štýle dbajte na detaily

Tip na kuchynskú linku v obľúbenom rustikálnom štýle

 

Čierno-biela klasika

Kombinácia bielej a čiernej je nesmrteľná klasika, ktorou nemáte čo pokaziť. Spojenie týchto dvoch farieb je sofistikovné a hodí sa tak do tradičných ako ich do moderných kuchýň. Veľmi efektne bude pôsobiť biela kuchynská linka s čiernou mramorovou doskou a doplnkami, napríklad s čiernou vodovodnou batériou alebo osvetlením.

Biela kuchynská linka v kombinácii s čiernou

Biela kuchynská linka v kombinácii s čiernou

Tip na kuchynskú linku v bielo-čiernom prevedení

 

Vidiecky štýl

Biela je jednou z najklasickejších farieb, po ktorých siahnete, ak chcete kuchyňu ladenú do vidieckeho štýlu. Ak biele skrinky doplníte drevenou pracovnou doskou a drevo zapracujete aj za linku, vidiecky štýl je na svete. Pridajte veľký keramický drez, doplnky a trochu zelene a dokonalosť je na svete.

Biela kuchynská linka vo vidieckom štýle

Biela kuchynská linka vo vidieckom štýle

Tip na kuchynskú linku vo vidieckom štýle nájdete TU

 

Biela so sivou

Spojenie bielej kuchynskej linky so sivou je nadčasová kombinácia, ktorá je jemnejšia a mäkšia ako spojenie bielej s čiernou, pričom výsledok pôsobí útulnejšie. Útulnosť sa vám podarí vytvoriť pomocou drevených doplnkov a prírodných materiálov. Na druhú stranu, ak by ste chceli skôr vytvoriť luxusný dojem, siahnite po zlatých detailoch a pracovnej doske z mramoru.

Biela kuchynská linka v kombinácii so sivou

Biela kuchynská linka v kombinácii so sivou

Tip na kuchynskú linku v bielo-sivom prevedení

 

Stredomorský štýl

Ak by ste chceli do vašej kuchyne preniesť atmosféru Stredomoria, použite obkladačky so zaujímavým vzorom. Zvoliť môžete klasickú mozaiku, rôzne motívy inšpirované Stredomorím alebo šesťuholníkové obkladačky.

Biela kuchynská linka v štýle Stredomoria

Biela kuchynská linka v štýle Stredomoria

 

💡 TIP: Obkladačky „azulejos“ dodajú vašej kuchyni stredomorský nádych:

Pozrieť ďalšie

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Petra Lyžičiarová

Redaktorka magazínu DoDomácnosti.sk. Mám rada prírodu, zvieratá a rada tvorím. Kreatívne sa realizujem nielen pri písaní, ale i v domácnosti, záhrade a v kuchyni, a tak verím, že moje články budú pre vás zaujímavé, užitočné a prínosné.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.