Kuchynské linky na vyskladanie – obľúbené riešenie pri zariaďovaní kuchyne

Laura Haršániová Téma 24. júna 2021 0

Na kuchynské linky na vyskladanie môžete naraziť aj pod názvom „sektorový kuchynský nábytok“. Už samotný názov vám napovedá, že sa jedná o nábytok, ktorého jednotlivé úseky (sektory) si môžete vyskladať do vami požadovaného celku. Výrobca kuchynského nábytku vám dodá skrinky v prevedení a rozmeroch, ktoré si vyberiete, a namontuje ich vo vašej kuchyni rozmiestnené podľa vašich predstáv. Kuchynské linky na vyskladanie sú teda príjemným kompromisom medzi kuchynským nábytkom na mieru a hotovými kuchynskými zostavami.

V tomto článku vám predstavíme jednotlivé možnosti pri výbere nábytku do kuchyne a následne sa zameriame konkrétne na kuchynské linky na vyskladanie, teda sektorový kuchynský nábytok. Oboznámime vás s možnosťami, ktoré vám tento typ nábytku ponúka, a rovnako aj s jeho výhodami a nevýhodami. Čítajte ďalej!

💡 Rozhodujete sa pre sektorový kuchynský nábytok? Vyskladajte si kuchyňu vašich snov:

Pozrieť ďalšie

 

Aké máte možnosti pri zariaďovaní kuchyne?

Chystáte sa zariaďovať alebo renovovať vašu kuchyňu, no neviete, aké možnosti vlastne máte? Pri výbere kuchynského nábytku sa ponúkajú viaceré možnosti, ktoré sa od seba v mnohom líšia. V dnešnej dobe sú snáď najčastejšími voľbami kuchynské linky na mieru či tzv. „sektorový nábytok“, ktorému sa budeme venovať v tomto článku. Na trhu nájdete tiež menej populárne hotové kuchynské zostavy, ktoré sú cenovo dostupným riešením, no pravdepodobne si ich kúpou doma nevytvoríte svoju kuchyňu snov. Pozrime sa teda na tieto tri druhy kuchynského nábytku bližšie:

Hotové kuchynské zostavy/súpravy

Hotové kuchynské zostavy s fixným uložením skriniek majú jednu obrovskú výhodu – nízku cenu. Toto základné riešenie pri zariaďovaní kuchyne vám ponúkne za prijateľnú sumu kuchynský nábytok, na ktorý nebudete musieť dlho čakať. U hotových kuchynských zostáv nie je rozloženie jednotlivých skriniek variabilné, to znamená, že rozmiestnenie skriniek, ktoré uvidíte na obrázku na internete alebo v katalógu, je fixné.

Kuchynské nábytkové súpravy už nájdete aj v skutočne zaujímavých a dizajnových prevedeniach, vyhotovené z kvalitných materiálov. Pre tých, ktorý nemajú pri zariaďovaní kuchyne financie nazvyš, môžu byť teda ekonomickým riešením. Navyše na hotové kuchynské zostavy s najväčšou pravdepodobnosťou nebudete čakať príliš dlho. Väčšinou sa jedná o jednoduché a malé kuchynské linky, obsahujúce pár skriniek uložených v rade vedľa seba, a výrobca má tento nábytok buď skladom, alebo vie daný dizajn vyrobiť a dodať vo veľmi krátkej dobe.

Kuchyne na vyskladanie – sektorový kuchynský nábytok

Sektorový kuchynský nábytok, ktorému sa budeme venovať v tomto článku, je veľmi obľúbeným riešením pri zariaďovaní kuchyne. Keď vám predstavíme kuchyne na vyskladanie, iste sa ich obľúbenosti nebudete ani najmenej čudovať – tento typ nábytku vám za prijateľnú cenu umožní zariadiť kuchyňu podľa vašich predstáv. Zároveň pri výbere vidíte, aký nábytok, typ, farbu a materiál skriniek vyberáte, iba si ich vyskladáte podľa svojho gusta.

rôzne druhy bielych kuchynských skriniek na bielom pozadí

Kuchyne na vyskladanie vám umožnia kombinovať rôzne druhy skriniek jedného štýlu podľa vašich predstáv

 

💡 TIP: Široký výber sektorového kuchynského nábytku, teda kuchýň na vyskladanie, ponúka  za primerané ceny napríklad aj výrobca nábytku Merkury Market. Na stránkach tohto predajcu nájdete inšpirácie ako i mnohé variácie kuchynských skriniek, z ktorých si môžete kuchynskú linku vyskladať.

Kuchyne na vyskladanie Merkury Market

 

Kuchynské linky na mieru

Práve kuchynské linky sú najčastejšie navrhovaným a vyrábaným nábytkom na mieru. Keďže kuchyňa je miestom, ktoré musí byť v prvom rade praktické a funkčné, kuchynská linka navrhnutá na mieru dokáže využiť priestor vašej kuchyne na maximum. Zároveň je však tento nábytok navrhnutý tak, aby spĺňal všetky vaše požiadavky a predstavy. Vyberať si je naozaj z čoho. Od výšky, v ktorej sa bude nachádzať pracovná doska, cez šírku a hĺbku skriniek či zásuviek až po spôsob otvárania skriniek. Zvoliť si samozrejme môžete aj materiál samotných skriniek či pracovnej dosky, o farbe štruktúre a povrchovej úprave jednotlivých povrchov ani nehovoriac.

Nevýhodami kuchyne navrhnutej a vyrobenej na mieru sú však vyššia cena a dlhší čas potrebný na realizáciu celého projektu.

💡 TIP! Všetky potrebné informácie a kopu užitočných tipov nájdete ➡️ v našom článku o kuchyniach na mieru.

 

Kuchynské linky na vyskladanie

Zariaďovanie kuchyne je finančne aj časovo náročnou záležitosťou, z toho dôvodu ľudia v poslednej dobe dávajú prednosť kuchynským linkám na vyskladanie. Toto riešenie ponúka relatívne veľké množstvo možností, zároveň je však cenovo dostupné pre bežného človeka. Pozrime sa teda na kuchynské linky na vyskladanie, tzv. sektorový kuchynský nábytok – čo by ste o tomto type kuchýň mali vedieť? V čom spočívajú výhody a nevýhody kuchýň na vyskladanie a prečo sú tieto kuchynské linky také obľúbené?

 

Čo sú kuchynské linky na vyskladanie?

Jednoducho a stručne povedané, kuchynské linky na vyskladanie (tzv. „sektorový kuchynský nábytok“) sú kuchynské linky, ktoré si môžete vyskladať podľa vlastných predstáv. Môžete kombinovať rôzne počty, farebné prevedenia či druhy skriniek (horné, dolné skrinky či skrinky so zásuvkami) a vytvoriť tak svoju vysnívanú kuchyňu.

Kuchynské linky na vyskladanie sa síce nikdy nevyrovnajú kuchyni vyrobenej na mieru, no v istých aspektoch k nej predsa len majú blízko. V podstate si najprv v kuchynskom štúdiu alebo online vyberiete štýl sektorovej kuchyne, ktorý sa vám páči – materiály, farby a povrchovú úpravu skriniek či spôsob ich otvárania máte teda „vybavený“. Už si len stačí navoliť počet skriniek v danom štýle, ich rozmery a typy (horné či dolné skrinky, skrinky so zásuvkami, atď.). V tomto bode sa vám určite zíde 3D vizualizácia priestoru vašej kuchyne, aby ste vedeli koľko skriniek akých rozmerov máte kúpiť, aby ste priestor maximálne využili, no zároveň sa vám nestalo, že skrinky sa vám do kuchyne nevojdú. Našťastie mnoho predajcov kuchýň na vyskladanie ponúka bezplatné služby zahŕňajúce vizualizáciu vašej kuchyne a pomoc s výberom počtu a rozmerov kuchynských skriniek.

Posledným krokom je dodanie a montáž vami vyskladanej kuchynskej linky výrobcom.

 

Prečo zvoliť sektorový kuchynský nábytok?

Plusov kuchýň na vyskladanie je neodškriepiteľne mnoho, pozrime sa na niektoré z nich:

➡️ Zvoľte kombinácie skriniek podľa svojich predstáv

Výrobcovia väčšinou ponúkajú jednotlivé modely skriniek vo viacerých rozmeroch a často aj v rozličných farebných prevedeniach, preto je veľmi pravdepodobné, že kuchyne na vyskladanie vám skutočne umožnia priblížiť sa zrealizovaniu vašej predstavy o dokonalej kuchyni, aj keď sa jedná o nábytok zo sériovej výroby.

➡️ Usporiadanie skriniek môžete kedykoľvek zmeniť

Ďalšou výhodou je, že sa jedná o samostatne stojace (alebo závesné) skrinky, takže ich usporiadanie nie je konečné ako pri hotových kuchynských zostavách. Ak sa tak rozhodnete, môžete ich kedykoľvek premiestniť a usporiadať inak, samozrejme ak vám to priestor kuchyne umožní.

➡️ Cenová dostupnosť

V porovnaní s kuchyňami na mieru sú kuchyne na vyskladanie lacnejšie. Za primeranú cenu vám ponúkajú slobodu voľby a prispôsobenia kuchynského nábytku vašim predstavám a rozmerom vašej kuchyne.

 

Na čo si dávať pozor?

 • Zameranie kuchyne – keďže pri kuchyniach na vyskladanie bežne ľudia nemajú k dispozícii odborníka, ktorý by im pomohol, je potrebné si dávať pri výbere nábytku obrovský pozor. Dôležité je presné zameranie kuchyne, ak totiž v tomto prvom kroku urobíte nejakú chybu, môže sa stať, že si objednáte nábytok, ktorý do vašej kuchyne presne nesedí a zistíte to až počas montáže.
 • Funkčné rozmiestnenie nábytku – kuchyňa musí byť zariadená prakticky, aby ste v nej mohli s ľahkosťou vykonávať všetky činnosti. Máte správne umiestnený drez, chladničku a sporák? Máte pri sporáku dostatočne veľkú pracovnú plochu?
 • Kvalita použitých materiálov – pri sektorovom nábytku síce výrobcovi nemôžete povedať, aby vami zvolenú kuchyňu vyrobil z iného materiálu, aký bežne používa, môžete si však podľa materiálu vybrať. Rozhodnutie vybrať si kuchynské skrinky z kvalitných materiálov určite neoľutujete.
nákres zariadenia kuchyne s vpísanými rozmermi

Dôležitým krokom je presne vymerať vašu kuchyňu a na základe jej rozmerov zvoliť vhodné rozmery a počet skriniek.

 

Výhody a nevýhody kuchynských liniek na vyskladanie

Výhody

 • možnosť kombinovať farebné prevedenia a typy skriniek podľa vlastných predstáv
 • zjednodušenie procesu vyberania kuchyne – vyberiete si výrobcom predvolený štýl kuchyne – farbu, povrchovú úpravu a spôsob otvárania skriniek vo výrobcom predvolenom štýle
 • nižšia cena ako pri kuchyniach na mieru
 • keďže sa jedná o voľne stojace alebo jednotlivo závesné kusy nábytku, usporiadanie skriniek môžete kedykoľvek zmeniť
 • množstvo štýlových dizajnov, ktoré sú v súčasnosti na trhu so sektorovým kuchynským nábytkom dostupné
 • kratšia doba dodania nábytku (v porovnaní s kuchyňami na mieru)

Nevýhody

 • nábytok sa vyrába iba v určitých rozmeroch, ktoré pre vás výrobca nevie špecificky upraviť – hlavne v menších kuchyniach tak nie je možné efektívne využiť každý centimeter
 • nábytok sa vyrába iba v určitých materiálových prevedeniach
 • pri zložitejších tvaroch kuchyne môže byť pre bežného človeka problémom vymyslieť bez pomoci odborníka, ako skrinky usporiadať, aby bolo ich rozloženie praktické a funkčné
 • pri zlom zameraní priestoru vašej kuchyne sa môže stať, že vami objednané skrinky na mieste nebudú sedieť a nápravu budete musieť riešiť sami

 

💡 TIP! Ak zariaďujete alebo renovujete kuchyňu zísť sa vám môžu aj online plánovače kuchýň. Porovnanie týchto 3D vizualizačných nástrojov nájdete ➡️ v našom článku.

 

💡 Rozhodujete sa pre sektorový kuchynský nábytok? Vyskladajte si kuchyňu vašich snov:

Pozrieť ďalšie


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Laura Haršániová

Naša domácnosť je zároveň aj naším domovom - miestom, kam sa vraciame a chceme sa tam cítiť pohodlne a bezpečne. Verím, že písaním článkov o domácnosti prispievam k tomu, aby sme si svoj domov zveľaďovali, cítili sa v ňom dobre, a zároveň si život spríjemňovali a zvyšovali jeho kvalitu.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.