Vyberáme rohovú kuchynskú linku – chcete malú, modernú či bielu? Podľa čoho si vybrať a aké sú ceny?

Petra Lyžičiarová Téma 14. októbra 2021 0

Rohová kuchynská linka je pri zariaďovaní kuchyne častou voľbou, a to hneď z viacerých dôvodov. Jednak je rohová kuchynská linka priestorovo praktickejšia, a jednak poskytuje viac úložného priestoru ako rovná linka. Rohová linka je perfektným riešením do miestností, ktoré nevynikajú úplne veľkým priestorom, no je v nich kút, ktorý môžete využiť na zastavanie kuchynským nábytkom. Vhodná je aj do veľkých miestností, kde môžete použiť aj oba kúty a vytvoriť si tak štedrú kuchyňu v tvare U.

Ak sa chcete dozvedieť, podľa čoho si vybrať rohovú kuchynskú linky a zistiť, aké sú ceny, všetko dôležité sa dozviete v našom článku. Pripravili sme si pre vás aj niekoľko inšpirácií a prehľad rôznych štýlov, v akých si môžete vašu rohovú kuchyňu zariadiť.

Rohová kuchynská linka a jej výhody

Rohová kuchynská linka je vhodná prakticky do každého interiéru a môžete ju využiť aj na optické predelenie priestoru. Rohová linka vám umožňuje množstvo spôsobov usporiadania a tiež dostatok úložného priestoru. Môžete ju usporiadať rôznymi spôsobmi – či už využijete okolité steny alebo voľný priestor a linku doplníte o ostrovček, rohovú kuchynskú linku vo vašej kuchyni určite oceníte.

💡 Rohové kuchynské linky:

Pozrieť ďalšie

Rohová kuchynská linka je veľmi flexibilná – môžete urobiť obe ramená rovnako dlhé alebo s odlišnou dĺžkou, samozrejme, podľa priestorových možností. Výborne sa hodí aj do malých priestorov, ale aj do priestorov, ktoré si vyžadujú otvorený koncept miestnosti.

Samozrejme, pri rohovej linke si nemusíte nutne predstavovať linku umiestnenú v rohu miestnosti. V skutočnosti ide o dve ramená kuchynskej linky, ktoré sa spolu stretávajú a vytvárajú pravý uhol. Môžu byť v rohu miestnosti, s čím sa stretnete častejšie, avšak môžu byť aj v priestore. V oboch prípadoch platí, že ide o priestranné usporiadanie, ktoré je príjemné a pohodlné na prípravu jedla, pretože v ňom môžete mať oddelené zóny na varenie, umývanie a prípravu jedla. No a v prípade, že linka nie je pri stene, jej výhodou je, že k nej môžete pristupovať z viacerých strán. Pozitívom rohovej kuchynskej linky je tiež to, že rohové skrinky mnohokrát pomôžu vyťažiť z veľkosti miestnosti maximum, pretože využijú miesto, ktoré by inak využité nebolo.

Tak si teda výhody rohovej kuchynskej linky poďme zhrnúť:

  • je flexibilná
  • umožňuje jednoduchšie rozdelenie kuchyne na jednotlivé zóny
  • efektívne využíva priestor
  • vhodná do malých aj veľkých priestorov
  • rohové skrinky vyťažia z priestoru maximum
Vidiecka rohová kuchynská linka

Rohová kuchynská linka poslúži k maximálnemu využitiu priestoru v kuchyni

 

Ako vybrať rohovú kuchynskú linku

Pri výbere rohovej kuchynskej linky je potrebné uvedomiť si, aké sú vaše reálne priestorové možnosti. Rohové kuchynské linky môžete vyskladať v troch základných tvaroch – L, U a G, pričom v prípade, že máte skutočne priestrannú kuchyňu, môžete zvoliť variant kuchynskej linky s ostrovčekom. Platí, že všetky typy rohových liniek maximálne využívajú potenciál podlahovej plochy a v porovnaní s bežnou lineárnou kuchynskou linkou poskytujú oveľa viac úložného priestoru.

Základom pri výbere akejkoľvek kuchyne, či už bude rohová alebo nie, je správne vymeranie. Ak chcete rohovú kuchynskú linku na mieru, môžete si ju vymerať sami alebo využiť vymeranie odborníkom.

V prípade sektorovej rohovej kuchynskej linky, ktorá je v porovnaní s tou na mieru lacnejšou záležitosťou, si kuchyňu rozmerajte sami a vyberte si typ sektorovej kuchyne, ktorá sa vám páči. Dobrou správou je, že dnes je už ponuka sektorových kuchynských liniek celkom široká a vy si tak viete zariadiť peknú kuchyňu za dobrú cenu. Stačí si kuchyňu rozmerať a môžete sa pustiť do skladania. A aj zo sektorových skriniek si môžete vytvoriť rohovú kuchyňu v tvare L či U alebo G. Navyše, viacerí výrobcovia dnes už myslia na možnosť vstavania spotrebičov, a tak v ponuke nájdete skrinku na vstavanú rúru či dvierka na umývačku riadu.

 

Vzhľad rohovej linky

Čo sa týka dizajnovej stránky rohovej linky, možnosti sú v súčasnosti prakticky neobmedzené. Znamená to, že v ponuke nájdete širokú škálu štýlov, farebných prevedení a kombinácií. Ak chcete priestor vašej kuchyne opticky zväčšiť, výbornou voľbou bude pre vás biela alebo bledá kuchynská linka, ktorej farba výborné odráža svetlo. Priestor sa tak presvetlí a bude pôsobiť vzdušnejšie. V prípade, že máte dostatok priestoru a nepotrebujete optické zväčšenie miestnosti, siahnite po farbe, ktorá vám vyhovuje a bude vám ladiť s celkovým zariadením.

Keďže ide o otvorený koncept kuchyne, môžete sa s farbami pohrať a siahnuť napríklad aj po módnej čiernej. Tá vytvorí luxusný dojem a vašej kuchyni dodá svojský nádych. Dobre môžu vyzerať aj rôznofarebné skrinky hore a dolu. Použitím skriniek rôznych farieb dôjde k optickému oddeleniu linky, pričom zvyčajne sa používa dole tmavšia farba, aby bola kuchyňa uzemnená.

Veľkej obľube sa dnes tešia kuchynské linky s vysokým leskom, no nič nepokazíte ani matným povrchom. Vysoký lesk sa skôr hodí do moderných kuchýň, pričom však treba rátať s častejším leštením a čistením lesklej rohovej linky. Pri matnej rohovej linke sa týmto problémom nebudete musieť tak často zaoberať. Keďže štýlov rohových kuchynských liniek je hneď viacero, venovali sme im samostatnú časť nášho článku, ktorú nájdete nižšie.

💡 Rohové kuchynské linky:

Pozrieť ďalšie

 

Aký zvoliť štýl

Široká ponuka rohových kuchynských liniek so sebou prináša aj široké možnosti štýlov. To, aký si zvolíte, je len na vašom vkuse, avšak myslite na to, aby linka ladila s celkovým zariadením miestnosti.

Moderná kuchyňa

Moderná rohová kuchynská linka v sebe prepája funkčnosť a dizajnovú stránku. Charakterizujú ju čisté línie a minimalistické riešenia, pričom z materiálov sa môžete stretnúť s drevom, mramorom i kameňom. Typické sú tiež farebné kontrasty.

Moderná rohová kuchynská linka

Moderná rohová kuchynská linka

Moderné rohové kuchynské linky nájdete TU

 

Vidiecky štýl

Vidiecky štýl je akousi nadčasovou možnosťou, ktorá je aktuálna v akomkoľvek období. Vyznačuje sa používaním prírodných materiálov, akými sú drevo či tehla, ktoré do kuchyne prinášajú atmosféru tepla domova a útulnosti. Samozrejmosťou je rustikálny nábytok, zdobené detaily, dekoratívne košíky a podobne.

Vidiecka rohová kuchynská linka

Vidiecka rohová kuchynská linka

Tip na kuchynskú linku vo vidieckom štýle nájdete TU

 

Kuchyňa v štýle Provance

Elegantné a veľmi obľúbené riešenie je provensálsky štýl, ktorý sa vyznačuje pastelovými odtieňmi, predovšetkým béžovou, či bielou farbou. Podobne ako pri vidieckej kuchyni aj pri provensálskom štýle sa stretnete s rustikálnymi skrinkami a zdobenými úchytkami. No a keď pridáte dekorácie s motívom levandule, provensálska kuchyňa je na svete.

Rohová linka v provensálskom štýle

Rohová linka v provensálskom štýle

Tip na rohovú kuchynskú linku v provensálskom štýle

 

Stredomorský štýl

Veľkej obľube sa dnes tešia aj kuchyne v nádychom stredomorského štýlu, ktoré sú charakteristické obkladačkami so vzormi. Samotná linka je zvyčajne v bielej farbe, prípadne v petrolejovej. Ak ste však odvážny, môžete siahnuť aj po modrej rohovej kuchynskej linke.

Rohová kuchynská linka v stredomorskom štýle

Rohová kuchynská linka v stredomorskom štýle

 

💡 TIP: Obkladačky „azulejos“ dodajú vašej kuchyni stredomorský nádych:

Pozrieť ďalšie

 

Usporiadanie

Možno si lámete hlavu nad tým, ako usporiadať vašu rohovú kuchynskú linku tak, aby bola ergonomická a mala aj estetickú funkciu. Pohodlné a praktické sú kuchyne do U alebo do L, čiže rohové kuchyne s kolmými stranami. Takéto rozvrhnutie priestoru sa jednoduchšie delí na jednotlivé zóny – na časť určenú na spracovanie potravín, na umývanie riadu a na samotné varenie. Špecifickým typom sú rohové kuchyne s ostrovčekom, pri ktorých sa prakticky k akémukoľvek tvaru linky pridáva aj samostatne stojaca časť. Ostrovček môže byť len ďalšou pracovnou plochou s možnosťou barového posedenia alebo môže obsahovať varnú dosku, rúru na pečenie či drez.

Malá rohová kuchynská linka

Malá rohová kuchynská linka efektívne využije priestor

 

➡️ Malá rohová kuchynská linka

Do malých priestorov a panelákových kuchýň je rohová kuchynská linka v tvare písmena L ideálnou voľbou. Priestor sa vďaka takejto linke opticky zväčší a keď zvolíte linku svetlej farby, bude efekt ešte výraznejší.

➡️ Rohová kuchynská linka s oknom

Ak je to možné, zakomponujte do kuchynskej linky okno. To poskytne dostatok prirodzeného svetla a vytvorí kontrast k vysokým skrinkám na stene, kde je sporák, skrinky či chladnička. Okno priťahuje pozornosť a bude sa vám dobre pracovať, keď budete mať výhľad, hoci len periférne. Viacero ľudí chce pod okno zakomponovať drez, no to môže byť na škodu. Nechajte miesto pod oknom na pracovný priestor a uvidíte, ako dobre sa budete pri príprave jedál vo vašej kuchyni cítiť.

➡️ Rohová linka s ostrovčekom

V prípade, že máte v kuchyni dostatok priestoru a chcete ho efektívne využiť, doplňte vašu linku o ostrovček. Kuchynský ostrovček sa môže stať ďalším priestorom na prípravu jedla, či priestorom, kde môžete usadiť priateľov pri návšteve počas toho, ako im budete pripravovať niečo pod zub.

➡️ Rohová kuchynská linka prepojená s jedálňou

Súčasťou kuchyne často býva aj jedáleň, no a v prípade rohovej kuchynskej linky je takéto usporiadanie priam žiaduce. Stačí umiestniť jedálenský stôl do priestoru, prisunúť ho do jednej zo strán kuchynskej linky alebo vymyslieť niečo zaujímavejšie. Niekedy môže rohová kuchynská linka prechádzať do stolu, prípadne môžete vytvoriť ostrovček v tvare L, ktorý doplníte o lavice s jedálenským stolom.

➡️ Kam umiestniť chladničku

Vo väčšine prípadov je chladnička neodmysliteľnou súčasťou kuchyne. Možno sa pýtate, kam v prípade rohovej kuchynskej linky chladničku umiestniť tak, aby to bolo nielen funkčné, ale aj estetické. Ideálne je umiestiť chladničku na koniec ramena linky, či už na jednej alebo na druhej strane. Kde to bude najlepšie, záleží od vašich priestorových možností a spôsobu rozmiestnenia spotrebičov. Myslite však na to, aby ste dvere otvárali vždy smerom do kuchyne.

➡️ Ako vyplniť roh

Možností na vyplnenie rohu vašej rohovej kuchynskej linky je hneď niekoľko. Niektoré rohy môžete použiť napríklad na vytvorenie otvorenej komory, čo si však vyžaduje dostatok priestoru. Možnosťou je tiež využiť roh na umiestenie sporáku prípadne rúry na pečenie, no i pri tomto riešení musíte rátať s dostatkom priestoru. Rohy môžete využiť aj ako praktický pracovný priestor s odkladacím miestom pod doskou. Vtedy však treba myslieť aj na to, aby bol tento odkladací priestor estetický, takže odporúčame zvoliť napríklad nerezový kôš.

Celkom často sa roh kuchynskej linky využíva na umiestenie drezu alebo jednoducho len ako priestor na zásuvky či na skrinku určenú na skladovanie hrncov. V takomto prípade rozhodne odporúčame použiť takzvaný kolotoč, pomocou ktorého sa vždy jednoducho a bez námahy dostanete k potrebnému riadu bez toho, aby ste museli ostatné riady vykladať.

Rohový kuchynský drez

Rohový kuchynský drez

 

Aké sú ceny?

Ceny rohových kuchynských liniek, rovnako ako aj ceny lineárnych kuchynských liniek, sa odvíjajú od viacerých faktorov. Základom je to, či ide o kuchynskú linku na mieru alebo o sektorovú kuchynskú linku, ktorú si vyskladáte sami, no musíte rátať s tým, že niektoré riešenia sa nebudú môcť zrealizovať. Lacnejšie sektorové kuchynské linky si zvládnete vyskladať aj do ceny okolo 600 až 700 eur.

Pri kuchynskej linke na mieru si môžete vybrať prakticky všetko – typy a veľkosti skriniek, typ pracovnej dosky, smer a spôsob otvárania dvierok, počet a veľkosť zásuviek, typ úchytov a podobne. Od toho, aké materiály a riešenia si pri kuchynskej linke na mieru zvolíte a tiež od veľkosti linky sa potom odvíja aj jej cena. Tá sa zvyčajne začína niekde okolo dvoch tisíc a vyšplhať sa môže až k desiatim.

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Petra Lyžičiarová

Redaktorka magazínu DoDomácnosti.sk. Mám rada prírodu, zvieratá a rada tvorím. Kreatívne sa realizujem nielen pri písaní, ale i v domácnosti, záhrade a v kuchyni, a tak verím, že moje články budú pre vás zaujímavé, užitočné a prínosné.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.