Kuchynská pracovná doska z technického alebo umelého kameňa – aký je medzi nimi rozdiel, a ktorú zvoliť?

Laura Haršániová Téma 1. júna 2021 0

Technický či umelý kameň sa v poslednej dobe stále častejšie používajú na výrobu kuchynských pracovných dosiek. Jedná sa o dva druhy „kameňa“, ktorý sa vyrába spájaním nadrvených hornín špeciálnymi živicami. Názvy týchto materiálov sú síce podobné, ich vlastnosti sa však v určitých aspektoch líšia. Viete aký je medzi nimi rozdiel?

V našom článku nájdete všetky potrebné informácie o kuchynskej pracovnej doske z technického aj umelého kameňa. Vymenujeme si výhody a nevýhody týchto materiálov, ich vzhľad, odolnosť či údržbu. V článku tiež nájdete postrehy Ing. arch. Rudolfa Lesňáka z ateliéru Rules k jednotlivým materiálom.

💡 Hľadáte pracovnú dosku do vašej kuchyne? Nechajte sa inšpirovať:

Pozrieť ďalšie

 

Materiály používané na výrobu kuchynských pracovných dosiek

Najbežnejšie používaným materiálom na výrobu kuchynských pracovných dosiek je laminovaná drevotrieska. Láka nízkymi cenami, ktoré aj zodpovedajú nižšej odolnosti tohto materiálu. Z prírodných materiálov sa používa masívne drevo alebo rôzne prírodné kamene od žuly, cez kremeň až po mramor. Netradičnými v domácnostiach sú nerezové kuchynské dosky, ktoré však poskytujú mnoho výhod a pri správnej kombinácii môžu pôsobiť štýlovo. Na obľúbenosti v posledných rokoch naberajú keramické pracovné dosky, ktoré sú vysoko odolné a dizajnové prvky kuchýň. Obľúbenými sa tiež stali umelý kameň a technický kameň, o ktorých sa dozviete viac práve v tomto článku.

 

Pracovná doska z technického kameňa

Technický kameň je materiálom, ktorý v sebe snúbi príjemný vzhľad a vysokú odolnosť, čo z neho robí skvelé riešenie pre kuchynské pracovné dosky. Prečo je taký obľúbený?

kuchynská pracovná doska z technického kameňa

Technický kameň so vzhľadom plastu (zdroj: www.rules.sk)

 

➡️ Materiál a jeho vlastnosti

Technický kameň je materiál vyrábaný z drveného kameňa, ktorý sa spolu „zlepí“ špeciálnymi živicami. Väčšina pracovných dosiek z technického kameňa obsahuje ako základ kremeň, ktorý je extrémne tvrdý a odolný, a prípadne iné horniny ako napr. drvený granit či iné. Obsah prírodných zložiek, teda drvených hornín, sa v technickom kameni pohybuje okolo 90% v závislosti od výrobcu (na trhu nájdete aj pracovné dosky s 95%-ným obsahom kremeňa).

Materiál je vysoko odolný a nemá póry.

➡️ Vzhľad

Technický kameň má oproti prírodnému kameňu tú výhodu, že pri jeho výrobe sú otvorené dvere možnostiam širokého spektra farebnosti. V ponuke pracovných dosiek z technického kameňa teda nájdete mnoho odtieňov, ktoré vám umožnia dokonale zladiť dosku so zvyškom kuchyne. Čo sa týka úpravy povrchu technického kameňa, aj tu tento materiál ponúka široké spektrum možností – nájdete ho v leštenej povrchovej úprave, v pololesklej, matnej, polomatnej či s hrubšou/drsnejšou štruktúrou.

➡️ Plusy

Prvou výhodou tohto materiálu je, že na rozdiel od prírodného kameňa, nedisponuje vnútorným pnutím, preto v ňom nevznikajú mikro trhliny. Technický kameň je odolný voči vysokým teplotám a mechanickému poškodeniu. Takisto sa jedná o materiál, ktorý nie je pórovitý, takže jeho údržba je jednoduchá, nezachytávajú sa na ňom nečistoty a nemnožia sa na ňom baktérie. Je nenasiakavý a môžete si vybrať z veľkého množstva farieb a povrchových úprav tohto materiálu.

➡️ Mínusy

Technický kameň je náchylnejší na poškriabanie ostrými predmetmi, preto sa neodporúča krájať priamo na pracovnej doske. Materiál síce nožom nepoškodíte tak, že by to malo vplyv na jeho kvalitu a vlastnosti, no škrabance na povrchu budú viditeľné. Iné nevýhody by ste pri technickom kameni hľadali len ťažko.

➡️ Údržba pracovnej dosky

Jedná sa o materiál jednoduchý na údržbu, keďže jeho povrch nie je pórovitý, čo znamená, že sa na jeho povrchu nezachytávajú nečistoty a nemnožia baktérie. Technický kameň je tiež odolný voči rôznym chemickým čistiacim prípravkom, takže na jeho čistenie nemusíte používať iba vodu, prípadne sa nemusíte báť poškodenia či fľakov na jeho povrchu, ak sa naň dostane čistiaci prostriedok pri odmasťovaní sporáku či čistení drezu.

➡️ Výhody a nevýhody technického kameňa

Výhody

 • široká škála dostupných farieb a povrchových úprav materiálu
 • vysoká odolnosť voči tlaku a mechanickému poškodeniu
 • nepórovitý materiál – nenasiakavý, nezachytávajú sa na ňom nečistoty a nemnožia baktérie
 • nevyžaduje špeciálnu údržbu a ošetrovanie
 • trvácny materiál
 • pod vplyvom chemických čistiacich prostriedkov sa nezničí ani nezmení farbu

Nevýhody

 • nože a ostré predmety môžu na povrchu zanechať škrabance
 • vyššia cena

💡 TIP!

logo architekti RulesIng. arch. Rudolf Lesňák z Architekti Rules o pracovných doskách z technického kameňa:

„Jedná sa o odolný materiál, ktorý spravidla, na rozdiel od prírodných, netrpí nasiakavosťou, a preto by na ňom nemali zostávať fľaky. Je krehký, čo sa môže prejaviť na hranách, na ktorých budú časom vyštrbenia, ktoré sú viditeľné hlavne pri tmavých materiáloch.“

 

Pracovná doska z umelého kameňa

Chceli by ste mať v kuchyni pracovnú plochu bez viditeľných spojov jednotlivých dosiek? V tom prípade je umelý kameň tým vhodným materiálom pre vašu pracovnú dosku.

kuchynská pracovná doska z umelého kameňa

Umelý kameň so vzhľadom prírodného kameňa (zdroj: www.rules.sk)

 

➡️ Materiál a jeho vlastnosti

Pri výbere materiálu dávajte pozor, aby ste si nepoplietli technický kameň s umelým kameňom. Obidva spomínané materiály sa vyrábajú z kamennej drte či piesku a z umelých živíc, ktoré plnia úlohu spojiva. Kým pri technickom kameni je až okolo 90% objemu pracovnej dosky práve prírodná hornina, umelý kameň obsahuje v porovnaní s ním niekoľkonásobne vyšší podiel živice. Materiál je tým pádom síce „menej prírodný“, no vyšší obsah živice umožňuje výrobcom vytvárať z umelého kameňa rôzne tvary či spájať dosky bez viditeľných spojov.

Tento materiál má vysokú odolnosť a nie je pórovitý.

➡️ Vzhľad

Umelý kameň, rovnako ako kameň technický, ponúka množstvo rôznych odtieňov, v ktorých sa vyrába. Okrem širokej škály farebnosti existujú ďalšie vizuálne aspekty umelého kameňa, kvôli ktorým sa oplatí tento materiál zvoliť do vašej kuchyne. Asi najväčším lákadlom tohto materiálu je možnosť docieliť vzhľad jednoliatej pracovnej plochy bez spojov.

Kuchynská pracovná doska z umelého kameňa tiež ponúka možnosť oku lahodiaceho integrovaného kuchynského drezu.

💡 Zaujímavosť:

Integrovaný kuchynský drez

integrovaný drez v svetlej kuchynskej pracovnej doske

Integrovaný drez tvorí s kuchynskou doskou jednoliaty celok

Pod týmto názvom sa ukrýva kuchynský drez integrovaný priamo v pracovnej doske. Na výrobu drezu aj kuchynskej dosky je použitý ten istý materiál a vo väčšine prípadov ľudia volia aj rovnaký vzor a farbu materiálu, drez a pracovná doska teda spolu splývajú. Na výrobu drezov integrovaných v kuchynskej pracovnej doske sa používa práve umelý kameň, keďže je ľahko tvarovateľný a umožňuje spájanie jednotlivých dosiek navzájom a dosiek spolu s drezom bez viditeľných medzier na spojoch. S použitím technického kameňa je teda možné dosiahnuť monolitný celok kuchynského drezu s pracovnou doskou.

POZOR! Pri kúpe integrovaného drezu z umelého kameňa si zistite, či ste si vybrali termoplast alebo termoset. Drezy vyrábané z termoplastu sú spájané a časom sa pod vplyvom striedania teplej a studenej vody začnú v spojoch otvárať. Naopak, drezy s označením termoset sa vyrábajú odlievaním v jednom celku, takže nemajú nijaké spoje, ktoré by sa mohli od seba oddialiť a vo vytvorených medzerách by sa držala vlhkosť, nečistoty a baktérie.

➡️ Plusy

Výhodou pracovných dosiek z umelého kameňa je to, že výrobca vám na mieru dokáže vyrobiť akokoľvek komplikovaný tvar dosky tak, že vaša kuchynská pracovná plocha bude bez škár a viditeľných spojov. Umelý kameň sa tiež ľahko udržiava, jeho povrch je v podstate antibakteriálny a je odolný voči vode aj mechanickému poškodeniu. Dobre znáša teplo aj rôzne chemické látky či bežne používané kyseliny.

V porovnaní s ostatnými pracovnými doskami má obrovskú prednosť – ak sa pracovná plocha z umelého kameňa poškodí, je možné ju opraviť tak, že zásah nebude voľným okom ani pozorovateľný. Ostatné materiály, z ktorých sa vyrábajú pracovné dosky, pri poškodení vyžadujú výmenu celej dosky (alebo celej časti dosky). Výnimkou je drevo, avšak oprava povrchu drevenej pracovnej dosky bude viditeľná, kým umelý kameň o zásahu neprezradí nič.

➡️ Mínusy

Azda jedinou nevýhodou kuchynských pracovných dosiek z umelého kameňa je ich nižšia odolnosť voči teplu. Zároveň sú však tieto dosky väčšinou (v závislosti od výrobcu a konkrétneho produktu) dostatočne odolné na to, aby zniesli horúci hrniec.

➡️ Údržba pracovnej dosky

Umelý kameň prakticky nemá póry, takže na jeho povrchu sa nezachytávajú nečistoty, ktoré by boli živnou pôdou pre množenie baktérií. Zároveň je tento materiál odolný voči čistiacim prostriedkom na chemickej báze a rôznym kyselinám, takže ho môžete bez obáv čistiť bežne dostupnými prostriedkami.

Umelý kameň nevyžaduje špeciálnu údržbu.

➡️ Výhody a nevýhody umelého kameňa

Výhody

 • dokonale imituje prírodný kameň
 • veľké množstvo dostupných možností pri výbere farieb a povrchovej úpravy
 • nemá póry – nedržia sa na ňom nečistoty ani baktérie
 • jednoduchá údržba a čistenie; povrch nevyžaduje špeciálne ošetrovanie
 • odolný voči vlhkosti aj mechanickému poškodeniu
 • poškriabaný povrch sa dá opraviť bez výrazne viditeľných stôp po zásahu
 • jednotlivé dosky pracovnej plochy sa dajú spájať bez viditeľných medzier na spojoch
 • možnosť integrovaného drezu vsadeného priamo do pracovnej dosky (jednoliaty vzhľad bez viditeľných spojov)

Nevýhody

 • iba čiastočná odolnosť voči vysokým teplotám

💡 TIP!

logo architekti RulesIng. arch. Rudolf Lesňák z Architekti Rules o pracovných doskách z umelého kameňa:

„Odolný materiál, ktorý je možné ľubovoľne tvarovať, navyše má neviditeľné spoje. Na rozdiel od kameňa je mäkký, preto sa dá ľahko poškriabať, ale rovnako ľahko sa dá aj vyleštiť a opraviť. Jeho hrany nie sú krehké ako pri kameni. Často sa dodáva v spojení s drezom z rovnakého materiálu, ale tieto drezy neodporúčam používať tam, kde sa skutočne varí, lebo pri styku s vriacou vodou môžu praskať a deformovať sa.“

 

Zaujímavé a inšpiratívne články o zariaďovaní kuchyne z nášho webu

💡 TIP! Ak zariaďujete alebo renovujete kuchyňu, zísť sa vám môžu aj online plánovače kuchýň. Porovnanie týchto 3D vizualizačných nástrojov nájdete v našom článku.

 

💡 Hľadáte pracovnú dosku do vašej kuchyne? Nechajte sa inšpirovať:

Pozrieť ďalšie

 

Zdroje informácií a zaujímavé články:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Laura Haršániová

Naša domácnosť je zároveň aj naším domovom - miestom, kam sa vraciame a chceme sa tam cítiť pohodlne a bezpečne. Verím, že písaním článkov o domácnosti prispievam k tomu, aby sme si svoj domov zveľaďovali, cítili sa v ňom dobre, a zároveň si život spríjemňovali a zvyšovali jeho kvalitu.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.