Jedálenský stôl – okrúhly, rozkladací, moderný či z masívu? Pomôžeme vám s výberom!

Georgina Babinová Téma 21. júla 2021 0

Jedálenský stôl spája rodinu, priateľov a blízkych pri dobrom jedle, partii žolíka, alebo len zaujímavej debate a stáva sa tak srdcom domova, kde sa cíti každý dobre. Je pravdepodobne najdôležitejším kusom nábytku v domácnosti. Či už je ukotvený v strede otvorenej kuchyne, alebo uprostred formálnej jedálne, jedálenský stôl je miestom stretávania sa s blízkymi a ústredným bodom vašej domácnosti. Ale okrem toho, že je jedinečným kusom nábytku, musí byť robustný, komfortne prispôsobiteľný a v niektorých prípadoch dokonca flexibilný tvarom a veľkosťou.

Pretože tvorí naozaj dôležitú súčasť nášho každodenného života i zábavy, je dôležité, aby jedálenský stôl spĺňal všetky vaše každodenné potreby – ako aj špeciálne požiadavky na prijímanie hostí. A to je miesto, kde prichádzame my. Prečítajte si nášho sprievodcu nákupom, ktorý zúži výber a pomôže vám vybrať ten najdokonalejší jedálenský stôl pre vás. A potom vám už zostáva len naplánovať menu!

💡 Hľadáte spoľahlivý jedálenský stôl z kvalitného dreva?

Pozrieť ďalšie

 

Skôr, ako kúpite jedálenský stôl…

Kľúč k nákupu dobrého jedálenského stola spočíva v jeho tvare, veľkosti, dizajne a samozrejme použitom materiáli. Preto by výber správneho jedálenského stola nemal byť unáhleným rozhodnutím.

Posúďte svoj priestor

Pravidlom číslo jeden v hľadaní dokonalého jedálenského stola je poznať rozmery a možnosti vášho priestoru. Začnite zmeraním priestoru – všeobecným pravidlom je ponechať 100-120 cm medzi stolom a stenami, aby sa stolujúci mohli pohodlne usádzať a vstávať zo svojej stoličky. Ďalej je vhodné položiť si otázku, či sa do vašej jedálne alebo kuchyne hodí stôl so zaoblenými hranami (oválny alebo okrúhly), ktorý nechá trochu viac priestoru na pohyb po miestnosti, alebo zostanete pri klasickom obdĺžnikovom jedálenskom stole.

Zvoľte rozmery jedálenského stola

Viete, koľko osôb potrebujete usadiť okolo stola? Každá osoba potrebuje cca. 60 cm priestoru a do požadovanej šírky stolovej dosky nezabudnite započítať aj potrebný extra priestor pre príbory, riad, sviečky atď. – to vždy poskytne stolujúcim viac pohodlia. Zdieľaný priestor v strede stola (medzi dvomi oproti sebe sediacimi osobami), potrebný na servírovanie, by mal mať aspoň 20 cm.

Čo sa týka výšky, štandardne sa jedálenské stoly vyrábajú s doskou vo výške 70 až 75 cm, iné rozmery sú skôr výnimkou.

Odporúčané rozmery pre jedálenský stôl 
Šírka sedenia60 až 75 cm
Hĺbka sedenia40 až 45 cm
Minimálna šírka jedálenského stola70 až 75 cm

 

Jedálenské stoly podľa materiálu

Keď sa povie „jedálenský stôl“, väčšina z nás si okamžite vybaví pevný stôl z masívneho dreva. Trh však v súčasnosti ponúka viaceré materiály, ktoré sú špecifické svojím vzhľadom a vlastnosťami.

Jedálenský stôl z masívu

Ak chcete, aby váš jedálenský stôl odolal gurmánskym „nájazdom“ vašej rodiny po celé roky, vyberte stôl vyrobený z tvrdého dreva – napríklad z mahagónu, orecha, javora, dubu alebo teaku. Pri masíve je nutné počítať s tým, že drevo používaním získa istú patinu a jeho farba sa môže časom mierne zmeniť.

obdĺžnikový jedálenský stôl z masívu v bielom vzdušnom interiéri

Stolovaniu za jedálenským stolom z masívu sa nič nevyrovná

 

💡 Nedáte dopustiť na prírodné materiály? Vyberte si jedálenský stôl z masívneho dreva:

Pozrieť ďalšie

 

Sklenený jedálenský stôl

Klasikou medzi jedálenskými stolmi je síce drevo, no nepodceňujte ani sklo! Výhodou jedálenského stola so sklenenou doskou je, že sa skvele hodí k mnohým témam dekoru. A pretože má reflexný povrch, je vynikajúcou voľbou pre priestor, ktorý potrebuje vyzerať trochu svetlejšie a otvorenejšie. Sklenený jedálenský stôl je aj odolný. Súčasné verzie sú vyrobené z tvrdeného bezpečnostného skla, čo znamená, že sklo odoláva poškriabaniu, teplu a pri náraze sa nerozbije.

Svetlá obývačka so skleneným jedálenským stolom a transparentnými stoličkami

Sklo priestor presvetlí a dodá pocit vzdušnosti

 

Kovový jedálenský stôl

Jedálenské stoly vyrobené výlučne z kovu sú skôr výnimkou a väčšinou sa jedná o špeciálne dizajnérske kúsky. Oveľa bežnejšie sa však stretnete s obľúbenými stolmi pozostávajúcimi z kovových nôh alebo konštrukcie, na ktorých je upevnená doska z masívneho dreva. Tento typ jedálenských stolov pôsobí vďaka kovovej konštrukcii moderne, zároveň však drevená doska jedáleň zútulňuje a vytvára pocit domova.

sivá jedáleň s čiernymi policami, dreveným jedálenským stolom a čiernymi stoličkami

Kým celokovové jedálenské stoly nájdete len zriedka, stále častejšie sa stretnete so stolmi s doskou z masívu a nohami z kovu

 

Jedálenský stôl z MDF dosky

Stoly vyrobené z umelého alebo kompozitného dreva, ktoré zahŕňajú preglejky a MDF dosky, sú pomerne odolné, ale nikdy nie sú také pevné ako stoly z masívu. Ich výhodou je cenová dostupnosť, keďže jedálenské stoly z masívneho dreva sú podstatne drahšie. Nevýhodou je, že povrchová vrstva MDF dosky (napr. úprava lamináciou) sa môže časom začať pod vplyvom vlhka, tepla či mechanického poškodenia odlupovať na spojoch.

 

Jedálenské stoly podľa tvaru

Klasikou medzi tvarmi jedálenských stolov je obdĺžnik, no na obľúbenosti nestrácajú ani okrúhle či oválne jedálenské stoly. Viete aký je medzi nimi rozdiel? Do akej miestnosti sa hodí okrúhly a do akej oválny jedálenský stôl?

➡️ Okrúhly jedálenský stôl

Výber okrúhleho jedálenského stola do vášho priestoru má veľa výhod. Jednou z nich je skutočnosť, že absencia rohov znamená, že každý centimeter obvodu stola je využiteľný. Je dôležité si uvedomiť, že okrúhle jedálenské stoly sa merajú podľa priemeru – čím väčší je priemer, tým viac osôb sa za stôl usadí. Zaoblené hrany jedálenského stola sú navyše veľmi priateľské k deťom.

Okrúhle jedálenské stoly pôsobia dosť neformálne, pretože nemajú „vrch stola“. Všetci za stolom teda na seba vidia a vedia sa rovnocenne rozprávať. Kruhový stôl vyzerá obzvlášť pozoruhodne, ak je umiestnený v strede štvorcovej jedálne.

detail na okrúhly jedálenský stôl z masívu s bielym prestieraním a ratanovými stoličkami

Na neformálne posedenie s priateľmi či rodinou je skvelou voľbou okrúhly jedálenský stôl

 

💡 Pri výbere okrúhleho jedálenského stola sa môžete nechať inšpirovať nasledujúcimi kúskami:

Pozrieť ďalšie

 

➡️ Oválny jedálenský stôl

Ak uprednostňujete oblý dizajn, ale vaša jedáleň nie je štvorcová a okrúhly stôl by v nej teda pôsobil zvláštne, oválny jedálenský stôl je tou správnou voľbou.

Oválne jedálenské stoly sú podobné obdĺžnikovým, až na to, že vďaka zaobleným rohom majú malý rozdiel v rozmeroch. Ovál je veľmi zaujímavý tvar, polkruhové konce vytvárajú ilúziu, že jedálenský stôl zaberá menej miesta. Rovnako ako okrúhle jedálenské stoly, aj tento tvar prináša pri jedle viac intimity a flexibility. Na zaoblené konce sa v prípade potreby zmestia aj ďalšie stoličky.

jedáleň s presklenou stenou, oválnym jedálenským stolom a drevenými stoličkami s čalúnením

Ovál je zaujímavým tvarom, ktorý pôsobí v jedálňach mierne atypicky

 

➡️ Obdĺžnikový jedálenský stôl

Obdĺžnikové stoly sú pri dostatku priestoru obzvlášť vhodné pre formálne jedálne. Bežne sa umiestňujú do stredu miestnosti, no v miestnostiach, kde je priestor vzácny, je možné obdĺžnikový stôl jednoducho zatlačiť na stenu, aby sa ušetrila plocha bez kompromisov v oblasti miesta na sedenie. Obdĺžnikový stôl je jedným z najobľúbenejších tvarov jedálenského stola vďaka svojej schopnosti prispôsobiť sa rôznym štýlom interiéru.

útulný interiér so šedými stenami, obdĺžnikovým jedálenským stolom z masívu a šedými čalúnenými stoličkami

Obdĺžnikový tvar jedálenského stolu je overenou klasikou

 

💡 Obdĺžnikové jedálenské stoly pre jedálne, kde sa priestor nerieši – ktorý si vyberiete?

Pozrieť ďalšie

 

➡️ Štvorcový jedálenský stôl

Štvorcové jedálenské stoly sú obľúbenou voľbou do stiesnených interiérov malých bytov, kde väčšinou nenájdete jedáleň, a preto je stôl potrebné vmestiť do kuchyne. Za zváženie v tomto prípade stoja rozkladacie štvorcové stoly, ktoré v prípade potreby poskytnú miesto pre viac stolujúcich.

modro-biela minimalistická kuchyňa so štvorcovým bielym jedálenským stolom

Štvorcový jedálenský stôl je skvelou voľbou do minimalistických kuchýň či stiesnených priestorov

 

 

Jedálenské stoly podľa typu

Okrem tvaru a materiálu si pri jedálenskom stole môžete vybrať aj to, či je stôl možné rozložiť a zväčšiť tak jeho plochu, alebo nie.

Rozkladací jedálenský stôl

Ak ste rodeným hostiteľom a váš dom pravidelne víta priateľov a blízkych na večeru, tou pravou voľbou môže byť pre vás výsuvný jedálenský stôl. Tento praktický dizajn sa hodí do stredne veľkých miestností, kde nechcete zmenšiť úžitkový priestor veľkým stolom. Rozkladacie stoly majú rôzne tvary a formy, ale zvyčajne sa môžu pochváliť prídavnými doskami, ktoré vytvárajú priestor na ďalšie sedenie. Ak dosky nie sú integrované, môžu sa skladovať pod posteľou alebo zasunúť za komodu či skriňu.

💡 Ak je váš domov často centrom spoločenského diania, jednoznačne by ste mali zvážiť rozkladací jedálenský stôl. Vyberte si z nasledujúcich:

Pozrieť ďalšie

 

Jedálenský stôl bez rozkladu

Jedálenské stoly, ktoré nemožno rozložiť a zväčšiť tak ich plochu, vystihuje jedno slovo – pevnosť. Máte pri nich istotu, že budú pevne stáť a nič s nimi nepohne. Sú skvelou voľbou hlavne do väčších jedální, kam si môžete dovoliť umiestniť veľký jedálenský stôl, ktorého plochu už ani v prípade návštevy či rodinného stretnutia nebude potrebné zväčšovať.

💡 Pevné jedálenské stoly pre jedálne, kde sa priestor nerieši – ktorý si vyberiete?

Pozrieť ďalšie

 

Jedálenský stôl so stoličkami

Jedálenské zostavy stola so stoličkami sú vhodným riešením pre tých, ktorí chcú „zabiť dve muchy jednou ranou“. Milovníkov dizajnového nábytku a štýlových interiérov však jedálenské zostavy takmer určite neuspokoja, keďže výber je dosť obmedzený a menej nápaditý. Výberu dokonalého jedálenského stola, ku ktorému zvolíte dizajnové stoličky, sa jednoducho nič nevyrovná.

💡 Jedálenské zostavy stola a stoličiek sú rýchlym a úsporným riešením pri zariaďovaní jedálne:

Pozrieť ďalšie

 

💡 …lebo na detailoch záleží!

Klasická jedáleňVkusné koberce dodajú jedálenskému stolu charakter. Za normálnych okolností by mal byť koberec dostatočne veľký, aby úplne pokryl všetky stoličky, aj keď sú odsunuté od stola. Dokonalý koberec pod stolom robí z jedálne teplejší a útulnejší priestor. A samozrejme nezabudnite na vhodné osvetlenie. Má takmer rovnaký vplyv na atmosféru priestoru ako stôl samotný. Výberom perfektného lustra pre vašu jedáleň vás spoľahlivo prevedie náš článok venovaný tejto téme.

 

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.