Lacné kuchynské linky – ako zariadiť kuchyňu lacno, štýlovo a funkčne?

Petra Lyžičiarová Téma 12. októbra 2021 0

Lacné kuchynské linky si možno spájate s niečím obyčajným, no dnes to už tak nemusí byť. Ak si dáte tú námahu, objavíte lacné kuchynské linky, ktoré budú štýlové a funkčné zároveň. V prípade, že je pre vás cieľom zariadiť si kuchyňu lacno, no zároveň pekne a funkčne, ste na správnom mieste.

V našom článku vám prinášame niekoľko tipov, pomocou ktorých pri zariaďovaní kuchyne ušetríte a vytvoríte si kuchyňu so zaujímavými riešeniami.

Ako začať?

Ak chcete zariadiť vašu kuchyňu lacno a funkčne, nemali by ste podceniť plánovanie. Vhodné je všetko si vopred premyslieť a urobiť si aj prieskum trhu, aby ste zistili, aká je ponuka v jednotlivých predajniach. Okrem toho sa vám môže oplatiť sledovať rôzne akcie. Ak vás netlačí čas, môžete si kuchyňu zariaďovať priebežne. V jednom obchode si vyskladáte lacnú sektorovú kuchynskú linku, inde kúpite stôl a inde zase stoličky.

💡 Lacné rohové kuchynské linky:

Pozrieť ďalšie

 

Čo sa týka spotrebičov, aj tu je spôsob, ako môžete ušetriť. Podobne, ako pri linke a nábytku do kuchyne môžete sledovať akcie a nakúpiť si spotrebiče postupne. Jednoduchším a veľmi výhodným riešením je aj možnosť tzv. akčných setov. Tie má vo svojej ponuke už viacero predajcov elektroniky, pričom vybrať si môžete z kombinácie viacerých výrobkov. Takýmto nákupom môžete získať výraznú zľavu a všetko vybavíte na jednom mieste. V prípade výberu vstavaných spotrebičov sa najčastejšie môžete stretnúť so základným setom v podobe varnej dosky, rúry a umývačky riadu. Rozšírené sety obsahujú aj digestor, chladničku, či dokonca aj mikrovlnku, prípadne práčku. Zvyčajne platí, že čím viac spotrebičov jednej  značky zakúpite, tým zaujímavejšiu zľavu dostanete.

Zhrňme si teda tipy, ako ušetriť pri zariaďovaní kuchyne:

 • vypracujte si projekt
 • stanovte si rozpočet
 • sledujte akcie a zľavy
 • rozhodnite sa, čo je nevyhnutnosť a čoho ste ochotný sa vzdať
 • niektoré staršie kusy nábytku môžete zrenovovať a vdýchnuť im novú dušu
 • spotrebiče nakúpte u jedného predajcu ako set
 • skrinky so zásuvkami sú vždy drahšie, lacnejšie vás budú stáť zatváracie skrinky s policami vo vnútri
 • rozmery voľte štandardné, ak chcete ušetriť, zabudnite na atypické riešenia
 • ušetriť môžete aj na kuchynskom dreze – ten nemusí byť nevyhnutne keramický, aj drez z nehrdzavejúcej ocele bude plniť svoju funkciu a bude elegantným doplnkom vašej linky
 • namiesto obkladu steny za linkou vymaľujte farbou na to určenou. Dnes sú dostupné odolné a vodotesné farby, ktoré môžete čistiť a umývať bez obáv z poškodenia.
 • lacnou voľbou sú aj tapety alebo nálepky na stenu, ktoré môžu byť dokonalou imitáciou dlaždíc, kameňa či mramoru
 • dekorácie a doplnky môžete lacno kúpiť z druhej ruky v bazároch či secondhandoch, kde môžete natrafiť na originálne kúsky za zlomok ceny
 • ušetriť môžete aj na podlahe – namiesto drevenej podlahy siahnite po lacnejšej dlažbe alebo plávajúcej podlahe

 

Na tomto sa šetriť neoplatí:

 • pri zariaďovaní kuchyne sa určite oplatí investovať do kvalitnej pracovnej dosky, ktorá by mala byť dostatočne odolná
 • neoplatí sa šetriť na kovaniach na dvierkach
 • investovať by ste mali aj do kvalitného osvetlenia, keďže kuchyňa je veľmi frekventovaným miestom vo vašej domácnosti
 • vodovodné batérie tiež nie sú prvkom, na ktorom by ste mali šetriť, keďže ich používate niekoľkokrát denne. Siahnite preto po kvalitných kúskoch z odolných materiálov.
Montáž kuchynskej linky

Ušetriť môžete aj tým, že si linky zložíte svojpomocne

 

Lacné kuchynské linky – výber krok za krokom

Kuchynskú linku si nemusíte kúpiť v kuchynskom štúdiu, široký výber kvalitných, lacných a funkčných zostav dnes ponúkajú aj e-shopy s nábytkom. V prípade, že ste pevne rozhodnutý ušetriť, poradíme vám, na čo všetko by ste si pri nákupe mali dávať pozor a na čo všetko by ste mali myslieť.

💡 Najlacnejšie z lesklých bielych kuchynských liniek:

Pozrieť ďalšie

 

1. Zaujímajte sa o to, čo zahŕňa cena kuchynskej linky

Pokiaľ ste pri výbere lacnej kuchynskej linky porovnávali len ceny, zbystrite pozornosť. V niektorých prípadoch sa totiž za vyššou cenou ukrýva aj dodanie pracovnej dosky, prípadne pomoc pri montáži. Inde je zase často nízka cena spôsobená absenciou množstva prvkov. Kúpite si teda lacné skrinky s dvierkami a policami, ale pracovnú dosku si musíte kúpiť zvlášť. V prípade, že ste zručný a montáž kuchynskej linky pre vás nebude problém, ušetríte za túto službu, ktorá nie je vždy v cene samotnej linky.

 

2. Na cenu má vplyv aj usporiadanie kuchyne

Lacné kuchynské linky sú buď klasické lineárne alebo rohové. K najdrahším patria linky usporiadané do písmena U a priplatíte si aj za linku s ostrovčekom alebo barovým pultom.

 

3. Lacný materiál

Platí, že materiál je jednou zo zásadných položiek, ktoré ovplyvňujú výslednú cenu nábytku. Ak chcete čo najviac ušetriť, siahnite po kuchynskej linke z laminátu. Nemusíte mať strach, že lacné kuchynské linky z laminátu musia byť automaticky aj najmenej kvalitné. Väčšina výrobcov dnes používa kvalitný päťvrstvový laminát, ktorý je odolný a nenáročný na údržbu. Okrem toho, ponuka dekorov špeciálneho laminovacieho papiera umiestneného na drevotrieskovej doske, je skutočne široká. Pokojne si teda viete vybrať lacnú laminátovú linku v matnom i lesklom prevedení, alebo v drevenom dekore, ktorý by ste od masívu nerozoznali.

 

4. Na pracovnej doske a kovaní nešetrite

Ak chcete šetriť, môžete kúpiť lacné vnútorné police z obyčajného bieleho laminátu, či plastové úchytky namiesto kovových. Neodporúčame vám však šetriť na pracovnej doske. Tá je totiž najviac zaťažovanou časťou celej kuchynskej linky, a tak by mala niečo vydržať. Cenovo výhodné sú určite drevovláknité pracovné dosky s lamináciou, no tie najkvalitnejšie a zároveň najdrahšie sú granitové pracovné dosky.

Rovnako by ste sa nemali snažiť ušetriť na kovaní, keďže kuchynské skrinky otvárate pomerne často. Preto by malo byť kovanie dostatočne odolné voči záťaži. Okrem toho je dôležité aj to, aby po čase nezačalo vŕzgať alebo aby nedošlo k situácií, kedy nebudete vedieť dvierka poriadne otvoriť.

 

5. Pri doplnkoch si všetko poriadne premyslite

Niekedy sa stane, že hoci si kúpite lacný korpus kuchynskej linky, kúpite drahé doplnky. Cena kuchyne sa môže výrazne zvýšiť napríklad kúpou tichých dojazdov na zásuvkách, bezpečnostnom skle na vitrínach, bezpečnostných poistkách na zásuvkách či na bezúchytovom otváraní. Rovnako rátajte s vyššou cenou pri kúpe vstavaných spotrebičov namiesto tých samostatne stojacich.

Jednoduchá biela kuchynská linka

Jednoduchá biela kuchynská linka môže byť lacným a elegantným riešením

 

Sektorové vs. na mieru

Pri výbere lacnej kuchynskej linky budete stáť pred otázkou, či je vhodnejšia linka sektorová alebo kuchynská linka na mieru, prípadne kompromis  v podobe kuchynskej zostavy na mieru. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na všetky tri možnosti podrobnejšie.

 

Lacné kuchynské linky sú tie sektorové

Ak chcete pri prerábaní kuchyne ušetriť čo najviac, odporúčame vám pri výbere kuchynskej linky siahnuť po sektorovom riešení. Hoci sú kuchynské linky na mieru veľmi obľúbené, nemožno ich považovať za lacné. Hoci aj pri linke na mieru sa dá nájsť kompromis, nebude až taký ekonomicky výhodný ako v prípade voľby sektorovej kuchynskej linky.

💡 Kuchynské linky na vyskladanie začínajú pri skutočne nízkych cenách:

Pozrieť ďalšie

Sektorový alebo modulárny kuchynský nábytok môže byť rovnako funkčný a štýlový ako ten na mieru. Dnes je ponuka lacných sektorových kuchynských liniek na trhu skutočne široká a moduly vám prinášajú prakticky neobmedzené možnosti. Linku si zostavujete podľa svojich potrieb a o počte, type a veľkosti skriniek môžete rozhodovať podobne ako pri kuchynskej linke na mieru. Pravdou je, že to môže byť o čosi časovo náročnejšie, keďže v niektorých prípadoch treba myslieť na priestorové obmedzenia. Vyskladať si však viete lacnú rohovú kuchynskú linku, aj tú lineárnu či s ostrovčekom.

Pri skladaní sektorovej kuchynskej linky natrafíte na rôzne typy stojacich aj závesných skriniek, viaceré druhy políc, drezových skriniek či pracovných dosiek, ktoré vám vytvoria ucelenú, štýlovú a funkčnú lacnú kuchynskú linku. Dobrou správou je, že aj sektorová linka vám poskytuje možnosť vytvorenia moderného kuchynského ostrovčeka a výrobcovia rátajú aj s možnosťou vstavaných spotrebičov. Rozhodne už dnes neplatí, že sektorový nábytok je nudný, práve naopak. Viete si z neho vyskladať rovnako funkčnú a štýlovú linku, akú by vám na mieru spravil stolár. Nevýhodou však je, že na to musíte vynaložiť viac času a úsilia.

 

Lacné kuchynské linky na mieru?

Kuchynská linka na mieru vás vždy bude stáť viac ako tá sektorová, no i pri tejto možnosti existujú spôsoby, ako ušetriť. Zvoľte si čo najmenej skriniek so zásuvkami, pretože práve tie patria k najdrahším typom skriniek. Namiesto toho siahnite po skrinkách s policami a dvierkami, v hornej línií môžete použiť módne otvorené police, ktoré umožňujú vystavovať váš kuchynský riad, bylinky či koreniny.

 

Kompromis v podobe súpravy na mieru

Ak si chcete kuchyňu zariadiť naozaj lacno, môžete si  zvoliť zaujímavé riešenie v podobe súpravy na mieru. Ide o riešenie umožňujúce elegantnú a funkčnú realizáciu bez zbytočných spotrebičov a množstva zariadenia. Súpravy kuchynského nábytku ocenia majitelia malých panelákových kuchýň, pre ktoré môže byť práve toto riešenie tým pravým. Výbornou správou je, že kuchynské súpravy disponujú množstvom vzorov a farebných prevedení, ale i povrchových úprav. Čo sa týka usporiadania, najčastejšie sa môžete stretnúť s lineárnymi kuchynskými linkami.

 

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Petra Lyžičiarová

Redaktorka magazínu DoDomácnosti.sk. Mám rada prírodu, zvieratá a rada tvorím. Kreatívne sa realizujem nielen pri písaní, ale i v domácnosti, záhrade a v kuchyni, a tak verím, že moje články budú pre vás zaujímavé, užitočné a prínosné.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.