Sprievodca výberom kuchynskej pracovnej dosky – aké parametre a materiály zvážiť?

Laura Haršániová Téma 31. mája 2021 0

Ak sa chystáte zariaďovať alebo renovovať vašu kuchyňu, výberu kuchynskej pracovnej dosky sa oplatí venovať dostatok času a pozornosti. Pracovná plocha na povrchu kuchynskej linky je zväčša intenzívne používaná a zaťažovaná. Musí odolávať vplyvom, ako sú teplo, vlhkosť či mechanické poškodenie. Rôzne materiály kuchynskej pracovnej dosky majú rôznu odolnosť, vzhľad aj štruktúru.

V našom článku sa dozviete, podľa akých kritérií vybrať materiál na výrobu kuchynskej pracovnej dosky a predstavíme vám jednotlivé materiály, ktoré v súčasnosti nájdete na trhu. Ku každému materiálu vám poskytneme potrebné informácie, oboznámime vás s jeho výhodami a nevýhodami pri použití v kuchyni.

💡 Hľadáte pracovnú dosku do vašej kuchyne? Nechajte sa inšpirovať:

Pozrieť ďalšie

 

Podľa akých parametrov vyberať kuchynskú dosku?

Ak vás čaká výber pracovnej dosky do kuchyne, je dôležité si ozrejmiť niektoré dôležité parametre, ktoré pri rozhodovaní určite zavážia. Pri kuchynskej pracovnej doske sa totiž nejedná len o dizajn, ale ide tiež o funkčnosť, trvácnosť a odolnosť voči rôznym vplyvom.

filet lososa na kuchynskej pracovnej doske

➡️ Odolnosť voči poškriabaniu a mechanickému poškodeniu

Vo väčšine domácností je kuchynská pracovná doska skutočne zaťažovanou plochou, na ktorú predmety ukladáte, šúchate ich po nej, sem-tam vám na dosku niečo spadne, nezriedka sa jedná o ťažký alebo ostrý predmet. Z tohto dôvodu je veľkým plusom, ak je materiál pracovnej dosky čo najodolnejší voči mechanickému poškodeniu. Pracovné dosky odolné voči poškriabaniu ostrými predmetmi umožňujú krájať priamo na ploche pracovnej dosky bez toho, aby ste ju doškriabali, teda znehodnotili jej vzhľad.

Mechanicky odolné sú hlavne umelý kameň, technický kameň a keramická pracovná doska. Čo sa týka odolnosti voči poškriabaniu ostrými predmetmi, umelý kameň, väčšina prírodných kameňov a keramika sú voči poškriabaniu vysoko odolné, pri keramických doskách si však dávajte pozor na poškriabanie keramickými nožmi.

 

➡️ Odolnosť voči vlhkosti a vodežena utierajúca vodu okolo kuchynského drezu

Je dôležité mať na zreteli, že kuchynská pracovná doska je často vystavovaná vlhkosti a dochádza do priameho styku s vodou či inými tekutinami. Nenasiakavé povrchy majú teda jednoznačne navrch oproti povrchom náchylným na vlhkosť. Ak totiž povrch nie je vodeodolný, postupom času sa môže dostať vlhkosť do jadra kuchynskej pracovnej dosky a začať ju znehodnocovať. Náchylné na vlhkosť sú hlavne spoje jednotlivých dosiek pracovnej plochy alebo spoje okolo drezu.

Najvýraznejšie vodeodolné vlastnosti má umelý kameň, keramická pracovná doska a samozrejme aj v domácnostiach menej používané nerezové pracovné plochy.

 

para stúpajúca z nerezového hrnca

➡️ Odolnosť voči vysokým teplotám

Rôzne materiály použité na výrobu kuchynských pracovných dosiek majú odlišné teplovzdorné vlastnosti. Keďže je veľmi pohodlné v kuchyni horúci hrniec či plech vytiahnutý z rúry okamžite položiť kdekoľvek na pracovnú plochu bez toho, aby ste museli hľadať nejakú podložku, dosky odolné vysokým teplotám sú veľkým plusom. Odolnejšie materiály sa pod vplyvom vysokých teplôt nepoškodia a ani sa neznehodnotí ich vzhľad (napr. zmenou farby).

Najmenej odolným z bežných povrchov je laminát, znáša teploty asi do 180 °C, najodolnejšie sú zase keramické pracovné dosky, na ktorých povrchu môžete pokojne aj flambovať bez strachu, že ich poškodíte.

 

➡️ Pórovitosť povrchu

Čím menej pórovitý je povrch vašej pracovnej dosky, tým je pracovná plocha vo vašej kuchyni hygienickejšou. Neporézny povrch je zárukou toho, že pracovná doska je nenasiakavá (nedostane sa do nej vlhkosť) a nedostanú sa do nej ani nijaké nečistoty. Všetko znečistenie z jej povrchu jednoducho zotriete a na jej povrchu sa nebudú množiť baktérie.

Nerezové a keramické pracovné dosky, rovnako ako tie z umelého či technického kameňa sú v tomto smere ideálnou voľbou.

 

➡️ Odolnosť voči chemickému poškodeniuprevrhnutý pohár s červeným vínom

Kuchynská pracovná doska odolná voči rôznym chemikáliám a kyselinám je veľkou výhodou, keďže na povrchu menej odolných materiálov môže zanechať viditeľné stopy aj kyselina obsiahnutá v citrónovej šťave či vo víne. Rovnako sa na povrch pracovnej plochy v kuchyni môže nedopatrením dostať napríklad chemický čistiaci prostriedok na odmasťovanie sporákov a rúr, ktorý môže spôsobiť poškodenie či zmenu vzhľadu povrchu. Určite je dôležité zaujímať sa o to, nakoľko je vami zvolená pracovná doska odolná voči chemickému poškodeniu, keďže od tohto faktu závisí aj jej každodenné čistenie. Niektoré materiály budete môcť čistiť iba handričkou navlhčenou vodou, na iné môžete bez starostí použiť akékoľvek komerčné čistiace prostriedky.

Najodolnejšou voči chemickému poškodeniu je spomedzi bežne používaných materiálov keramická pracovná doska.

 

pracovné nástroje na kuchynskej pracovnej doske

➡️ Opraviteľnosť poškodeného povrchu

Väčšinu pracovných plôch poškriabanie nožom či iným ostrým predmetom znehodnotí iba vizuálne, ale nepríde k poškodeniu, ktoré by mechanicky narušilo štruktúru. Pri poškodení pracovných dosiek (napr. pádom ťažkého predmetu či nožíka na povrch) sa môžu stať poškodené miesta náchylné na vlhkosť či teplotu, z miesta poškodenia sa môžu začať šíriť praskliny atď. Väčšinu pracovných dosiek je potrebné pri výraznejšom poškodení vymeniť. Áno, čítate správne, vymeniť celú pracovnú dosku – proces nepríjemný a hlavne nákladný.

Kuchynské pracovné dosky, ktorých povrch možno opraviť, sú drevo a umelý kameň. Na dreve bude stopa po oprave prebrúsením viditeľná, umelý kameň sa dá opraviť bez viditeľnej stopy po zásahu.

 

➡️ Starostlivosť o pracovnú doskumuž v rukaviciach čistiaci kuchynskú pracovnú dosku

Pri výbere materiálu vašej kuchynskej pracovnej dosky sa tiež zamerajte na to, aká náročná je údržba, čistenie a starostlivosť o tento materiál. Najviac pozornosti vyžadujú prírodné materiály – drevo či prírodné kamene.

Obzvlášť náročné na údržbu je drevo, ktoré napríklad vyžaduje zopárkrát ročne impregnáciu, aby bolo odolné voči vlhkosti a poškodeniu. Rovnako ho nemôžete čistiť chemickými čistiacimi prostriedkami a pozor si pri ňom musíte dávať aj na vodu, teplo alebo poškriabanie nožom.

 

ruky držiace euro bankovky

➡️ Cena

Rozhodujúcim faktorom pri výbere kuchynskej pracovnej dosky je pre mnohých cena, aj keď v tomto prípade sa vám finančne nákladná investícia oplatí. Pracovná plocha v kuchyni je neustále zaťažovaná a vystavovaná mnohým vplyvom, preto ak chcete, aby doska vydržala desaťročia bez poškodenia a kvalitne vám slúžila, oplatí sa investovať do drahších materiálov.

Bezpochyby najlacnejším materiálom je laminát a pracovná doska vyrobená z neho. Medzi najdrahšie patria pracovné dosky z prírodného kameňa či keramické pracovné dosky.

 

➡️ UV stabilnosťcitróny na kuchynskej doske osvetlenej slnkom

Pre mnohých je dôležitá aj stabilnosť farieb pracovnej dosky pod vplyvom UV žiarenia, keďže niektoré materiály časom zmenia svoj vzhľad a nie sú už úplne tým, čo ste si vybrali v showroome.

Vysokú UV stabilnosť má napríklad žula alebo tiež keramická pracovná doska. Naopak drevo je materiálom, pri ktorom treba počítať s tým, že časom zmení svoj vzhľad aj farbu.

 

prírodná šiška a umelá ozdobná šiška

➡️ Prírodný/umelý materiál

Tento faktor je dôležitý hlavne pre ľudí, ktorí vyhľadávajú do svojej domácnosti riešenia z prírodných materiálov. Pri kuchynskej pracovnej doske sú prírodné materiály plusom kvôli tomu, že do kontaktu s nimi dochádzajú denno-denne potraviny, ktoré konzumujete. Čisto prírodnými materiálmi používanými na výrobu kuchynských pracovných dosiek sú napríklad drevo, prírodný kameň (žula, mramor, kremeň, travertín) alebo špeciálna keramická doska.

 

➡️ Vzhľadvzorky prírodných kameňov na kuchynskú pracovnú dosku

Farba, štruktúra, vzor či povrchová úprava samozrejme tiež zavážia pri výbere kuchynskej pracovnej dosky. V tomto smere neexistuje univerzálne odporúčanie, ktorý materiál predchádza iné, keďže tu platí – koľko ľudí, toľko chutí. Čo sa dizajnu pracovnej dosky týka, dôležité je vhodne zladiť materiál, jeho farbu a povrchovú úpravu so skrinkami kuchynskej linky a ich materiálom a farbou.

 

 

Typy kuchynských pracovných dosiek

Pozrime sa na materiály kuchynských pracovných dosiek – od najlacnejšieho a najmenej odolného laminátu až po najdrahšie a trvácne materiály ako kameň či keramika:

Pracovná doska z laminovanej drevotriesky

Najbežnejšie vyrábané a používané kuchynské pracovné dosky sú práve z „laminátu“. Tento materiál je obľúbený hlavne vďaka cenovej dostupnosti a takmer neobmedzenému množstvu farieb a dizajnov, v ktorých sa vyrába. Jedná sa však o najmenej odolný z materiálov používaných na výrobu kuchynských pracovných dosiek. Je náchylnejší na mechanické poškodenie, poškodenie vlhkosťou (hlavne na spojoch v okolí drezu) a horšie znáša vysoké teploty (zväčša iba do 180 °C).

svetlá kuchyňa s laminátovou pracovnou doskou

Laminátovú pracovnú dosku nájdete vo väčšine kuchýň (foto – zdroj: www.rules.sk)

 

💡 Široký výber laminátových pracovných dosiek nájdete tu:

Pozrieť ďalšie

 

Pracovná doska z masívneho dreva

Atmosfére dreva sa nijaký iný materiál nedokáže priblížiť, ani ju nahradiť. Prírodné materiály v kuchyniach však so sebou prinášajú aj určité nevýhody – vyžadujú starostlivosť a impregnáciu. Ak drevo pravidelne neimpregnujete, môže do seba naberať vlhkosť a meniť svoj tvar či objem. Horúce hrnce či plechy položené priamo na drevenú kuchynskú pracovnú dosku môžu spôsobiť zmeny vo farebnosti dreva, vo všeobecnosti však treba počítať s tým, že drevo v kuchyni časom naberie špecifickú patinu a čiastočne zmení svoj vzhľad a farbu.

💡 Viac info o kuchynských pracovných doskách z masívu nájdete ➡️ TU.

drevená kuchynská pracovná doska

Pracovná doska z masívneho dreva pôsobí v interiéri teplo a zútulňuje ho (zdroj: www.rules.sk)

 

Pracovná doska z prírodného kameňa

Nadčasové pracovné dosky z prírodného kameňa dodajú vašej kuchyni lesk, nádych luxusu a jedinečnosti. Prírodné kamene používané na výrobu kuchynských pracovných dosiek sú zväčša žula, ale výnimkou nie sú ani dosky z kremeňa či známejšieho mramoru. Tieto materiály sú trvácne a odolné voči teplu, vlhkosti aj mechanickému poškodeniu. Treba pri nich však počítať s vyššou cenou.

💡 Viac info o pracovných doskách z prírodného kameňa nájdete ➡️ TU.

kuchynská pracovná doska z prírodného kameňa

Prírodný kameň dodá kuchyni nádych luxusu

 

Pracovná doska z technického kameňa

Technický kameň je materiálom, ktorý v sebe snúbi príjemný vzhľad a vysokú odolnosť, čo z neho robí skvelé riešenie pre kuchynské pracovné dosky. Materiál je to neporézny, nenasiakavý a odolný voči mechanickému poškodeniu. Pozor však na nože a ostré predmety, dosku z technického kameňa síce nepoškodia, no zanechajú na jej povrchu škrabance, ktoré jej na kráse jednoznačne nepridajú.

💡 Viac info o pracovných doskách z technického kameňa nájdete ➡️ TU.

kuchynská pracovná doska z technického kameňa

Technický kameň so vzhľadom plastu (zdroj: www.rules.sk)

 

Pracovná doska z umelého kameňa

Chceli by ste mať v kuchyni pracovnú plochu bez viditeľných spojov jednotlivých dosiek? Umelý kameň je potom ideálnym riešením pre vašu kuchyňu, navyše ponúka široké spektrum farieb a povrchových úprav, z ktorých si môžete vybrať. Tento materiál je neporézny, jednoducho sa udržiava, je odolný voči bežným vplyvom kuchynského prostredia a navyše ponúka možnosť tzv. „integrovaného drezu“, teda kuchynského drezu zapusteného rovno v pracovnej doske.

💡 Viac info o pracovných doskách z umelého kameňa nájdete ➡️ TU.

kuchynská pracovná doska z umelého kameňa

Umelý kameň so vzhľadom prírodného kameňa (zdroj: www.rules.sk)

 

Keramická pracovná doska

Slovo „keramická“ vo vás možno vyvoláva obavu z krehkosti tohto materiálu, no v skutočnosti sa jedná o materiál odolný a praktický. Keramické kuchynské pracovné dosky sa vyrábajú z čisto prírodných zložiek pri vysokých teplotách, lisovaním pod obrovským tlakom – tieto procesy dávajú vzniknúť materiálu vysoko odolnému voči vysokým teplotám, tlaku a mechanickému poškodeniu a vlhkosti. Ich povrch je neporézny a ich vzhľad je dizajnovou lahôdkou.

💡 Viac info o keramických pracovných doskách nájdete ➡️ TU.

keramická kuchynská pracovná doska

Keramické kuchynské pracovné dosky sú vysoko odolné a štýlové zároveň (zdroj: www.rules.sk)

 

Nerezová pracovná doska

Nerezovú pracovnú plochu si väčšina z nás dokáže predstaviť iba v kuchyniach reštaurácií či škôl. Tento materiál má však mnohé výhody a pri vhodnom doladení k zvyšku kuchynského nábytku môže vyzerať štýlovo. Nehrdzavejúca oceľ je materiálom neporéznym a rovnako ako keramické pracovné dosky je odolná voči vysokým teplotám, mechanickému poškodeniu či vlhkosti. Nevýhodou tohto materiálu však je, že na odstránenie fľakov z povrchu „nerezu“ potrebujete špeciálne leštidlo.

💡 Viac info o nerezových pracovných doskách nájdete ➡️ TU.

nerezová kuchynská pracovná doska

Nerezové pracovné plochy vidíte v domácom prostredí zriedka (zdroj: www.rules.sk)

 

Zaujímavé a inšpiratívne články o zariaďovaní kuchyne z nášho webu

💡 TIP! Ak zariaďujete alebo renovujete kuchyňu, zísť sa vám môžu aj online plánovače kuchýň. Porovnanie týchto 3D vizualizačných nástrojov nájdete v našom článku.

 

💡 Hľadáte pracovnú dosku do vašej kuchyne? Nechajte sa inšpirovať:

Pozrieť ďalšie

 

Zdroje informácií a zaujímavé články:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Laura Haršániová

Naša domácnosť je zároveň aj naším domovom - miestom, kam sa vraciame a chceme sa tam cítiť pohodlne a bezpečne. Verím, že písaním článkov o domácnosti prispievam k tomu, aby sme si svoj domov zveľaďovali, cítili sa v ňom dobre, a zároveň si život spríjemňovali a zvyšovali jeho kvalitu.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.