Vyberáme písací stôl do pracovne – aký materiál vybrať? zvoliť obyčajný či rohový písací stôl?

Georgina Babinová Téma 12. júna 2021 0

Či už hľadáte písací stôl, aby ste mohli pracovať z domu, alebo si chcete len vytvoriť priestor, kde by ste mohli uviaznuť so svojimi koníčkami, zohnať ten pravý pre vás a váš priestor môže byť celkom komplikované zadanie. Od mätúcich možností rozmerov, po nájdenie správneho tvaru… výber ideálneho pracovného stola však napriek tomu nemusí skončiť hlavybôľom. Aby ste mohli svoj stôl používať pohodlne a produktívne, je nevyhnutné zvoliť si taký, ktorý poskytne potrebný pracovný priestor a ktorý vyhovuje povahe vašej práce alebo vašim koníčkom. Bez ohľadu na to, s akým rozpočtom alebo životným priestorom pracujete, my vám pomôžeme nájsť perfektný pracovný stôl, ktorý vyhovie vašim potrebám a vy sa môžete sústrediť na dôležitejšie veci.

💡 Pri výbere písacieho stola do vašej pracovne,  vás môžu inšpirovať aj tieto produkty:

Pozrieť ďalšie

 

Na čo treba pamätať pri výbere pracovného stola stola pre domácu kanceláriu

Usporiadanie vášho domu, bytu, má veľký vplyv na to, ktorý stôl je tou pravou voľbou. Rohový stôl poskytuje dostatok priestoru na rozloženie, ak máte miesto. Ale pre menší byt sa možno budete musieť rozhodnúť pre prenosný stôl na kolieskach alebo stojan na notebook, ktorý si potom môže odpočinúť aj na kuchynskom stole.

Pri výbere písacieho stola je najdôležitejšie zabezpečiť, aby stôl vyhovoval vašim špecifickým potrebám, aby ste mohli svoju prácu vykonávať podľa svojich najlepších schopností. Pred preskúmaním možností si urobte kontrolný zoznam priorít – čo potrebujete pre efektívnu prácu. Mal by zahŕňať, ako pracujete a čo potrebujete pre svoju prácu. Keď si určíte tieto základné faktory, získate lepšiu predstavu o tom, čo hľadať. A potom môžete prejsť k ďalším úvahám.

⭐ Kontrolný zoznam priorít

 • Ako pracujete? Trávite veľa času papierovaním, navrhovaním alebo kreslením plánov, alebo písaním na počítači?
 • Vaše pracovné potreby: Používate tlačiareň, viac ako jeden monitor počítača, alebo potrebujete ďalšie úložisko pre súbory alebo spotrebný materiál?

 

Päť kľúčových úvah pri výbere písacieho stola

Pri hodnotení písacieho stola sa sústreďte na nižšie uvedené faktory.

Pracovný stôl so stoličkou

 

➡️ Aký veľký je stôl?

Rozhodnite sa pre najväčšiu možnosť, ktorá sa ešte pohodlne zmestí do vášho priestoru, pretože pracovnej plochy nikdy nebudete mať dosť. Štandardný dvojzásuvkový stôl bude mať šírku asi 1 m. Ak sa strčíte do rohu miestnosti alebo do priestoru pod schodmi, môže sa vám viac hodiť stôl s jednou zásuvkou. Máte skutočne málo miesta? Stojan na notebook Ikea meria okolo 50 – 70 cm na šírku.

Chybovať kúpou stola nesprávnej veľkosti pre vás a váš priestor môže mať obrovský vplyv na to, aký bude praktický – a to znamená, že budete pravdepodobne musieť podstúpiť ťažkosti s jeho vrátením. Kúpa stola, ktorý je buď príliš veľký pre váš priestor, alebo príliš malý pre váš spôsob práce, môže mať negatívny vplyv na vašu produktivitu aj komfort. Aby ste sa tomu vyhli, je dôležité pred kúpou zvážiť umiestnenie stola. Myslite na to, aby bol umiestnený dostatočne blízko k napájacím bodom, aby mal správne osvetlenie a bol v súkromnej a tichej oblasti. Keď viete, kam chcete stôl umiestniť, môžete zmerať priestor a zistiť, aká veľkosť stola bude fungovať. Ak si urobíte čas na správne zmeranie priestoru, získate presné šírkové, hĺbkové a výškové rozmery, ktoré sa budú dokonale hodiť pre váš domov.

Okrem zaznamenania zjavných rozmerov vašej miestnosti a rozmerov stola, tiež skontrolujte, či sa pod neho zmestí kancelárska stolička, ktorú používate, alebo ktorú plánujete kúpiť.

 

➡️ Podporuje stôl zdravé držanie tela?

Práca z domu za stolom v neprirodzenej polohe celé hodiny je zlou správou pre váš chrbát. Prispôsobením pracovného stola môžete zabrániť svalovému namáhaniu a bolestiam chrbta. Pri nastavovaní správnej polohy stola domácej kancelárie zvážte toto:

 • Nastavte si stoličku tak, aby ste mali dolnú časť chrbta poriadne podopretú.
 • Kolená by mali byť o niečo nižšie ako boky – v prípade potreby použite opierku nôh
 • Zápästia a predlaktia by mali byť rovné a súbežné s podlahou.
 • Obrazovka by mala byť na dĺžku paží pred vami a horná časť obrazovky by mala byť vyrovnaná alebo mierne pod úrovňou očí.
 • Podložka pod myš s podložkou na zápästie vám môže pomôcť udržať vaše zápästie rovné.
 • Ak trávite veľa času telefonovaním, skúste použiť náhlavnú súpravu – je to lepšie pre váš krk.

 

➡️ Ponúka stôl úložný priestor?

Ak vaša kompaktná domáca kancelária nemá miesto pre ďalšie úložné priestory, zvážte stôl so vstavanými zásuvkami. Ak chcete pridať úložný priestor pracovnému stolu, ktorý už vlastníte, kúpte si stojan na monitor so vstavanými zásuvkami. Pod stojan na notebook môžete tiež zasunúť dokumenty, alebo úložné koše.

 

➡️ Z akého materiálu je stôl vyrobený?

Väčšina stolov podobných vzhľadu dreva je vyrobená z laminovanej drevotrieskovej dosky alebo MDF – alebo niekedy z dreveného rámu so zásuvkami a hornou časťou z MDF. Všímajte si popisy, ktoré spomínajú „efekt dreva“ a „upravené drevo“, ktoré vám pomôžu pochopiť, čo dostanete. Medzi výhody MDF patrí jeho odolnosť, pomer ceny a hodnoty a to, že môže byť dodávaný v mnohých povrchových úpravách. Za písací stôl s dýhovaným finišom z pravého dreva, alebo stôl z masívu zaplatíte podstatne viac. Ak ste začínajúci stolár, môžete ušetriť so stolíkom z regenerovaných drevených paliet. Kovové stoly sa často vyrábajú s oceľovým rámom s kovaniami z mosadze alebo medi. Sú tiež ohňu- a vode vzdorné, dávajte však pozor na drsné hrany, ktoré by mohli poškriabať drevené podlahy.

 

➡️ Dá sa stôl ľahko premiestňovať?

Možno budete občas chcieť nový pohľad, alebo sa rozhodnete pracovať za slnečného dňa bližšie k oknu. Ak je to tak, hľadajte písací stôl s kolieskami (a brzdou!). Kovový pracovný stôl by sa dal ľahšie demontovať a zložiť. Masívny kov, rovnako ako masívne drevo, by mohli spôsobiť, že pri pokuse o presunutie ťažkého stola do novej polohy to bude trocha „bolestivejšie“.

Žena za písacím stolom postaveným pri okne

Za slnečných dní možno budete chcieť pracovať bližšie k oknu

 

Aký typ stola je najvhodnejší pre váš priestor?

Aby bola vaša domáca kancelária funkčná a maximálne využila dostupné miesto, je dôležité zvoliť čo najlepší tvar stola. Vytvorenie funkčného a praktického pracovného priestoru tiež zabezpečí, že budete pracovať nielen efektívnym spôsobom, ale aj organizovane.

 

⭐ Nástenný písací stôl

Nástenný stôl je zvyčajne inštalovaný pomocou konzol. Niektoré sa modely iba „vznášajú“ a nemajú nič pod sebou, zatiaľ čo iné majú nohy, ktoré ponúkajú ďalšiu podporu. Ak chcete po ukončení práce uvoľniť priestor, môžete zvoliť nástenný stôl, ktorý sa sklopí keď sa nepoužíva.

 

⭐ Písací stôl na kolieskach

Veľa online maloobchodov má na sklade prenosné písacie stoly na kolieskach, s ktorými sa môžete presúvať. V niektorých prípadoch sú dokonca dosť veľké na to, aby pojali tlačiareň.

 

⭐ Rohový písací stôl

Investícia do rohového stola by mohla byť múdrym krokom, ak máte do činenia s nešikovným tvarom miestnosti. Rohové stoly sú zvyčajne drahšie ako bežné obdĺžnikové stoly, ale na druhej strane získate priestorovo úsporný dizajn a súčasne priestor na ukladanie vašich pracovných dokumentov.

💡 TIP: Ak hľadáte vhodný rohový písací stôl do vašej pracovne, do izby študenta či kancelárie, prečítajte si náš článok o výbere rohového písacieho stola.

 

💡 Tipy na rohové písacie stoly do vašej pracovne:

Pozrieť ďalšie

 

⭐ Klasický obdĺžnikový písací stôl

Obdĺžnikové stoly sú najobľúbenejšou voľbou. Tento tvar stola je často dostupný v rôznych veľkostiach šírky a hĺbky. Sú ideálne na umiestnenie v rohu, pri stene, alebo v strede miestnosti. Je však dôležité poznamenať, stôl v tvare obdĺžnika môže byť pre tých, ktorí vyžadujú veľký pracovný priestor, obmedzujúci.

 

⭐ Polohovací písací stôl

Ak sa vám páči myšlienka raz za čas pracovať na nohách, riešením je polohovací písací stôl. Tieto stoly s posunom podporujú zdravší spôsob práce, zlepšujú cirkuláciu v nohách a znižujú bolesti v dolnej časti chrbta. Ak sa rozhodnete pre manuálny polohovací stôl, ušetríte nejaké peniaze. Spravidla sa ovládajú kľukovým systémom, vďaka ktorému sa môžete presne rozhodnúť, aký vysoký má stôl byť. Ak na to máte rozpočet, elektrický stolík tohto typu je ešte pohodlnejší a transformuje sa jediným stlačením tlačidla. Viac detailov o tomto type písacieho stola nájdete nižšie.

Polohovací pracovný stôl

Pracovať postojačky je nový trend

 

⭐ Počítačový stôl

Sú vyrobené tak, aby odolali hmotnosti notebooku alebo monitora PC. Mnoho počítačových stolov je dodávaných s výsuvnou policou pre klávesnicu počítača spolu s poličkami, ktoré sú dostatočne veľké na umiestnenie tlačiarne pre domácu kanceláriu alebo počítačovej veže.

 

Potrebujete k stolu aj úložný priestor?

Bez úložného priestoru môže byť váš písací stôl čoskoro preplnený a neorganizovaný. To môže viesť k tomu, že váš pracovný priestor bude vyzerať neupravene a nebude vás povzbudzovať k produktivite alebo kreativite.

Rozhodnutie pre pracovný stôl so zásuvkami je ideálnym spôsobom, ako usporiadať pracovný priestor a zabezpečiť, aby ste mali všetko potrebné na dosah ruky. Kombinácia stola a úložného priestoru môže tiež pomôcť ušetriť miesto vo vašej domácnosti a zabezpečiť, aby ste mohli oddeliť prácu a domáci život. Možnosť, že ste schopní zbaliť si prácu, hobby alebo hry, vám pomôže nechať pri stole akýkoľvek stres, aby ste si mohli užiť zvyšok večera.

Hľadanie kreatívnejších spôsobov, ako pridať úložné možnosti do, či už veľkého alebo malého priestoru, zabezpečí aby bol váš pracovný priestor použiteľný a praktický. Pridanie ďalších úložísk, ako sú napríklad kartotéky alebo skrinky, môže dokonca zvýšiť efektivitu vašej práce, pretože už nebudete musieť strácať čas hľadaním konkrétneho súboru alebo základného pracovného vybavenia.

 

Aká by mala byť farba písacieho stola?

Okrem toho, že potrebujete nájsť praktický písací stôl, je dôležité zvoliť si stôl, ktorý doplní dizajn vášho domova a existujúci nábytok – najmä ak ho umiestňujete do viacúčelovej miestnosti, ako je obývacia izba alebo jedáleň. Štýlový pracovný stôl vo farbe dubového dreva je ideálny do moderných, aj trochu tradičnejších domov. Ak hľadáte stôl, ktorý dodá vašej domácej kancelárii farebný akcent hľadajte žiarivé farby, ktoré rozjasnia váš priestor a zaistia, že sa stane príjemným miestom na prácu.

 

Výber vhodnej stoličky

Pohodlné sedenie za pracovným stolom je nevyhnutné pre zaistenie maximálnej produktivity práce. Zaistí tiež, že váš chrbát bude neustále podopieraný, aby ste si nespôsobili do budúcnosti žiadne zdravotné komplikácie. Mnoho ľudí robí chybu, keď pri zariaďovaná svojho pracovného priestoru prehliada výber správnej stoličky, ale stolička je rovnako dôležitá ako pracovný stôl.

Výber správnej a podpornej kancelárskej stoličky môže byť cestou k zlepšeniu vášho zdravia spolu s vašim komfortom. Je dôležité investovať do stoličky, ktorá ponúka rôzne otočné funkcie a úrovne nastavenia. Všetky tieto funkcie vám umožnia slobodne meniť svoju polohu, kedykoľvek sa rozhodnete vyhnúť sa zbytočným bolestiam alebo namáhaniu chrbta.

 

💡 TIP:

Kancelárske kresloPri hľadaní kancelárskej stoličky sa na začiatku môže zdať široká škála možností ponuky trhu ohromujúca. Existuje množstvo rôznych štýlov, komponentov, ergonomických aspektov, nastaviteľností, materiálov, stovky rôznych značiek…

 

Náš sprievodca výberom kancelárskej stoličky pre váš home office vám pomôže zúžiť možnosti a nájsť stoličku, ktorá vám vyhovuje.

 

Stavte na ergonomickú domácu pracovňu, skôr ako si zničíte zdravie

Pandémia COVID-19 zmenila veľa vecí a cez jednu z najväčších zmien prešiel spôsob našej práce. Keď úrady požiadali ľudí, aby zostali doma, mnohí z nás obetovali kútik svojho vlastného priestoru pre kanceláriu, trend, ktorý bude pravdepodobne pokračovať a stane sa svetlým bodom tejto celosvetovej zdravotnej krízy. Odvrátenou stranou je, že ak pracujete z domu, ste zodpovední za vytvorenie pracovného prostredia, ktoré vám umožní vykonávať prácu, a to bez vybavenia, ktoré zvyčajne poskytuje zamestnávateľ.

Štúdium ergonómie pracovného priestoru je široká oblasť, ale oboznámenie sa s jej základmi vám pomôže vytvoriť miesto, kde môžete byť produktívni, ale aj v pohodlí. Či už pracujete z domu kvôli pandémii koronavírusu, alebo aj bežne, aspoň v skratke vám prezradíme, čo by ste mali vedieť o zriadení ergonomickej kancelárie vo vašom domove.

Žena za pracovným stolom

 

✅ Upravte výšku písacieho stola

Váš písací stôl je srdcom vášho pracoviska. Z ergonomického hľadiska je najdôležitejším aspektom vášho stola jeho výška. Príliš vysoká pracovná plocha spôsobí pri písaní namáhanie predlaktí, zatiaľ čo príliš nízka spôsobí, že sa pri práci hrbíte a namáhate chrbát a plecia.

Ako zistíte, či je váš písací stôl v správnej výške?

 • vaše nohy by mali pohodlne zapadnúť pod stôl, ak sedíte s nohami položenými na zemi: mali by ste mať dostatok miesta na prekríženie nôh
 • uhol medzi predlaktím a nadlaktím by mal byť v rozmedzí od 90 stupňov do 110 stupňov, zatiaľ čo paže sú v pokoji na stole
 • všeobecne sa odporúča výška 73 cm plus alebo mínus 2,5 cm

Rovnako dôležitá ako správna výška stola je možnosť jeho prispôsobenia počas dňa. Zmena polohy tela po celý deň nielenže bojuje proti únave, ale pomáha predchádzať zdravotným problémom. Preto sa stoly s nastaviteľnou výškou stali tak populárnymi ako súčasť ergonomickej pracovnej stanice.

 

Polohovací písací stôl – jeden zo základov ergonomického pracoviska 

Dlhé sedenie je „nové fajčenie“. V súčasnosti ešte stále prebiehajú výskumy v oblasti zdravotných výhod používania stojaceho stola, ale čoraz viac ľudí sa rozhoduje stáť alebo striedať sedenie a státie počas dňa. Robia to preto, lebo státie za pracovným stolom môže pomôcť viac sa pohybovať počas pracovného týždňa. Štúdia zistila, že tieto stoly výrazne zvýšili produktivitu – pracovníci používajúci stoly na státie boli o 45% produktívnejší ako ich sediaci kolegovia.

Práca pri klasickom vs. práca na stojacom písacom stole

 

Typy polohovacích písacích stolov

Existujú štyri hlavné typy polohovacích pracovných stolov – manuálne , elektrické, konvertory na stojace stoly a prenosné stojace stoly.

 

⭐ Manuálne polohovacie stoly

Výšku vášho stola je potrebné nastavovať ručne (zvyčajne pomocou kľuky). Neznie to časovo náročne, kým si nastavíte pracovný stôl, ale ak prechádzate zo sedenia na státie a späť na sedenie niekoľkokrát za deň, zráta sa to. Zistilo sa, že mnoho používateľov začne redukovať množstvo prepínania, ktoré vykonáva a vráti sa k svojmu starému zvyku: sedeniu. A ako sú stoly čoraz populárnejšie, ich ceny klesajú. Oveľa viac nebude stáť ani elektrický písací stôl. Navyše tie naozaj lacné modely majú aj svoje obmedzenia:

 • všeobecne obmedzený rozsah výšky a väčšina sa nezvyšuje dostatočne vysoko
 • nízka nosnosť
 • obmedzený rozsah veľkostí (kvôli hmotnosti a manuálnemu ovládaniu
 • nastavenie výšky je veľmi pomalé

 

⭐ Elektrické polohovacie písacie stoly

Toto je najbežnejší typ stojaceho stola, ale pri elektrickom písacom stole je potrebné vziať do úvahy niekoľko vecí. Ide o kompletné písacie stoly, ktoré používajú elektromotory s tlačítkovými ovládacími prvkami na zdvíhanie a spúšťanie pracovnej plochy. Je potrebné si všímať kvalitu a hladinu hluku motorov. Ak pracujete doma, v tichom prostredí, budete pravdepodobne hľadať tichší stôl. Merané v decibeloch, rozsah je zvyčajne medzi 40-70 decibelmi. Šepot v knižnici je okolo 30 decibelov, zatiaľ čo bežná konverzácia je 60 – 65 decibelov. Pokiaľ ide o rýchlosť prepínania pozícií stola, rozsah je zvyčajne 2 – 4 cm/sekunda.

Lacnejšie stoly budú mať často jediný elektromotor, ktorý je dosť hlučný a s väčšou záťažou bude bojovať. Kvalitnejší výškovo nastaviteľný stôl, by mal mať v každej nohe jeden motor a plynulý a tichý chod.

 

⭐ Konvertory na stojací písací stôl

Konvertor, ktorý je navrhnutý tak, aby upravil štandardný písací stôl na stojaci, stojí na vrchu vášho existujúceho stola a potom je upravený hore a dole do požadovanej výšky. U väčšiny konvertorov používateľ zatiahne za páčku na bočnej strane jednotky a stôl sa zdvihne pomocou plynových alebo pružinových vzpier. Špičkové konvertory ako napríklad Humanscale Quickstand, nepotrebujú ani páku. Namiesto toho používajú systém protiváhy, ktorý umožňuje plynulejšie a ľahšie nastavenie výšky.

Konvertory sú ideálne do domácich kancelárii, ktoré už stôl majú a obmedzený voľný priestor, neumožňuje pridanie ďalšieho nábytku. Konvertory sú tiež dobrou voľbou, ak máte obmedzený rozpočet a chcete si ponechať svoj už existujúci stôl.

 

⭐ Prenosné polohovacie stoly

Sú ideálne pre tých, ktorí chcú, alebo musia pracovať v rôznych miestnostiach domu. V závislosti od vašich požiadaviek si môžete zaobstarať menší prenosný stôl, ktorý má dostatok miesta pre notebook a myš, alebo väčšiu jednotku, ktorá má tiež rameno monitora, ako napríklad Ergotron Neo-Flex.

 

💡 TIP na produkt - Ergotron 45-174-300
Ergotron 45-174-300

Ergotron Neo-Flex je držiak na LCD monitory s veľkosťou do 22,9″a je kompatibilný so štandardom VESA (max. 100 x 100 mm) a je aj ideálnym doplnkom prenosných písacích stolov.

92,00 €

💡 TIP č.1: porovnanie cien vo všetkých dostupných eshopoch💡 TIP č.2: možnosť bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkom"

 

Pri výbere polohovacieho písacieho stola zvážte typ práce, ktorý vykonávate

Typ práce, ktorú robíte, a nástroje, ktoré pri svojej práci používate, určia, aký typ polohovacieho stola je pre vás najlepší. Zostavili sme niekoľko scenárov a odporúčaní pre najvhodnejší písací stôl.

 

➡️ Scenár č. 1 – Iba laptop

Väčšina konvertorov nie je vhodná na použitie iba s laptopom, pokiaľ nepoužívate externú klávesnicu, pretože majú dve samostatné časti – platformu klávesnice a platformu monitora alebo pracovnej plochy. Váš laptop nemusí bezpečne zapadnúť do oblasti klávesnice, takže na jeho umiestnenie potrebujete jednu rovnú plochu. Máte najľahšie počítačové vybavenie, takže si nemusíte robiť starosti s jeho hmotnosťou.

Odporúčanie: Akýkoľvek elektrický alebo prenosný stojací stôl.

 

➡️ Scenár č. 2 – Klávesnica a jeden monitor

Táto konfigurácia vybavenia vám poskytuje najviac možností. Iba s jedným monitorom si nemusíte robiť starosti s hmotnosťou alebo priestorom, ktorý vaše zariadenie potrebuje – môžete si vybrať takmer akýkoľvek typ polohovacieho stola. Vaša výška a tvar tela budú skôr hlavným rozhodujúcim faktorom, ako nastavenie počítača.

Odporúčanie: Elektrický stôl, konvertor, väčšie prenosné stoly.

 

➡️ Scenár č. 3 – Klávesnica a dva monitory

Hmotnosť a priestor potrebný na vybavenie sú v tomto scenári vaším najväčším záujmom. Potrebujete stôl, ktorý je dostatočne veľký, pevný a stabilný, aby sa naň zmestili monitory. Pred zakúpením sa uistite, že stôl unesie váhu vášho vybavenia a budete mať dostatok voľného miesta na akékoľvek papiere, písacie potreby atď.

Odporúčanie: Elektrický písací stôl, väčšie konvertory.

Žena pracujúca postojačky

 

➡️ Scenár č. 4 – Klávesnica, monitor a držiak dokumentov

Ak potrebujete písať alebo zadávať údaje pomocou papierov, najväčšou starosťou je, kde bude držiak na dokumenty. Potrebujete dostatočne veľký stôl, aby sa držiak mohol umiestniť na bok monitora. Niektoré konvertory stolov majú priestor pre držiak dokumentov iba nad klávesnicou, čo potom zakrýva výhľad na monitor.

Odporúčanie: Elektrický stôl, vybrané konvertory.

 

➡️ Scenár č. 5 – Klávesnica, monitor a knihy

Niektoré profesie sa musia pri práci odvolávať na ťažké knihy. Potrebujete veľkú rovnú pracovnú plochu, ktorá unesie veľkosť a váhu otvorenej knihy.

Odporúčanie: Elektrický stôl.

 

➡️ Scenár č. 6 – Monitory, ktoré sa musia prispôsobovať

Ak potrebujete posunúť pozíciu jedného alebo viacerých monitorov, pri výbere stola musíte brať do úvahy rameno na monitor. Niektoré stoly nie sú také vhodné ako iné na pripevnenie ramena monitora na zadnú stranu. A ani nie na všetky steny sa môže pripevniť rameno monitora.

Odporúčanie: Elektrický písací stôl s pohyblivým ramenom monitora

 

Vyberte si písací stôl , ktorý vyhovuje vašej výške a tvaru tela

Nie všetky polohovacie písacie stoly sú vhodné pre každú veľkosť a tvar tela. Väčšina výrobkov je určená pre dospelých, ktorí majú priemernú výšku a hmotnosť. Ak ste vyšší, nižší, veľký alebo malý, niektoré stoly sa k vám hodia lepšie ako iné.

Polohovacie písacie stoly sú navrhnuté tak, aby boli ergonomické, ale tiež musia byť ľahko nastaviteľné, aby nehrozilo zranenie. Pred výberom zvážte naše odporúčania.

Grafické znázornenie osoby pracujúcej v sede a v stoji

 

✅ Najlepší výškovo nastaviteľný stôl pre vysokých ľudí

Každý, kto má výšku okolo 185 cm alebo viac, musí zvážiť, pre aký typ polohovacieho stola sa rozhodne. Niektoré konvertory sa pri používaní klávesnice nezvýšia dostatočne vysoko, aby ruky boli v správnom uhle. Iné konvertory zas nie sú také stabilné a ak sa vysoký alebo ťažký človek oprie o okraj stola, existuje riziko prevrátenia. Pre vysokých je najvhodnejší elektrický stôl, pretože sa dokáže dostatočne vysoko vysunúť a ponúknuť najväčšiu stabilitu a váhovú kapacitu. Skontrolujte technické parametre a uistite sa, že stôl je možné zdvihnúť dostatočne vysoko, aby sa vám pohodlne pracovalo.

Odporúčané: Elektrický písací stôl

 

Najlepší výškovo nastaviteľný stôl pre nižších ľudí

Ak máte výšku menej ako 165 cm alebo drobnú stavbu tela, môže byť pre vás ťažké prestavovať niektoré konvertory nahor a nadol. Ak je stôl nabitý monitormi a klávesnicou, môže byť ťažké nastaviť ho, ak nemá kvalitnú hydrauliku. Keď je konvertor stola zdvihnutý na plnú výšku, môže byť vyšší ako ramená nižších osôb, takže nemajú silu a váhu tlačiť stôl dole. Rukoväť, ktorá sa používa na prestavenie stola, sa môže nachádzať ďaleko od okraja pod stolom, čo sťažuje používanie niekomu s malými rukami. Konvertory vyžadujú primerane silné a veľké ruky, aby ste mohli páčkou ľahko pohybovať stolom.

Odporúčané: Elektrický písací stôl

 

💡 TIP na produkt - Kensington SoleMate Plus K52789WW
Kensington SoleMate Plus K52789WW

Odporúčame vám neustále sa pohybovať, keď stojíte za stolom, aby ste predišli únave. Dobrým spôsobom, ako to dosiahnuť, je použitie polstrovanej protiúnavovej podložky. Rohož ako Kensington SoleMate Plus je nastaviteľná v rôznych uhloch, ktoré vám umožňujú neustále meniť pozíciu v stoji prirodzeným spôsobom.

💡 TIP č.1: veľmi rýchle doručenie, už do niekoľkých hodín od objednania💡 TIP č.2: bezkonkurenčná dostupnosť obrovského množstva produktov💡 TIP č.3: masívna predajná sieť💡 TIP č.4: nákup na splátky

 

Aká je odporúčaná pracovná rutina práce pri písacom stole?

Posledná oblasť, na ktorú je potrebné sa zamerať v súvislosti s písacími stolmi je behaviorálna. Robte časté, ale krátke prestávky. Ideálna rutina je asi každých 20 minút si urobiť krátku prestávku, kedy sa postavíte, trochu sa natiahnete, možno na minútu alebo dve. Alebo ešte lepšie, prejdite sa a urobte si šálku čaju alebo kávy. Pohyb zlepšuje obeh, komfort a výkon. Znižuje tiež riziko zranení a zdravotných problémov.

Odporúčame aj zmeny, ktoré obmedzia čas, ktorý vaše telo robí jednou opakujúcou sa akciou. Napríklad ak vaša práca vyžaduje nadmerné písanie, zvážte použitie hlasovej voice-to-text aplikácie alebo diktovacieho softvéru. Týmto spôsobom môžete znížiť celkový čas, ktorý strávia vaše prsty na klávesnici.

Pokiaľ ide o písacie stoly na státie a polohovacie stoly musíte ich používať správne. Státie viac zaťaží vaše telo ako sedenie. Sedenie pre vás nie je zlé. To, čo je pre vás zlé, je celodenné sedenie, rovnako ako to, keď celý deň stojíte bez pohybu.

Ak sa rozhodnete pre polohovací písací stôl, optimálnym cyklom je 20 minút práce v sede, po ktorých nasleduje 8 minút státia, po ktorých nasledujú 2 minúty pohybu. Státie dlhšie ako asi 8 minút vedie ľudí k tomu, aby sa začali nakláňať. Pri každej zmene výšky stola sa navyše musíte ubezpečiť, že nastavíte všetky ostatné komponenty pracovnej stanice, ako sú klávesnica a monitor, aby ste svoju pozíciu dostali opäť do neutrálnej polohy.

Zariadiť svoju domácu kanceláriu nemusí byť komplikované, ani drahé. Keďže je k dispozícii obrovský sortiment kancelárskeho nábytku, je dôležité investovať do kvalitných výrobkov, ktoré vám vydržia pri zamýšľanom každodennom použití, či už pre prácu, alebo pre vaše hobby. Dúfame, že náš článok vám pomohol získať lepšiu predstavu o tom, ktorý písací stôl je ten najvhodnejší konkrétne pre vás.

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.