Ako si vybrať fotopascu? Pomôže náš test 10 najlepších modelov 2021

Redakcia DoDomácnosti.sk Test 0

Celkoví víťazi testu

Bunaty Mini Full HD Solight FP01 Bunaty FULL HD GSM Bentech 3.0C
Víťaz testu Ľudová voľba Pre náročných Zlatá stredná cesta
Bunaty Mini Full HD
Solight FP01
BUNATY FULL HD GSM
Bentech 3.0C
 1. malé rozmery
 2. jednoduché nastavenie v českom jazyku
 3. dobrá kvalita obrazu cez deň aj v noci
 4. vhodná aj na ochranu majetku
 1. cenovo dostupná
 2. kvalitné fotografie
 3. vhodná aj na ochranu majetku
 1. displej umiestnený na prednej časti
 2. možnosť časozberných záberov
 3. neviditeľný prísvit
 4. odosiela fotografie priamo na váš e-mail či mobil
 1. neviditeľný prísvit
 2. časozberné zábery
 3. USB pripojenie
 1. nemá GSM
 1. nemá GSM modul
 2. krátka výdrž batérií
 1. vyššia cena
 1. bez GSM modulu
Najmenšia fotopasca na svete sa môže pýšiť kvalitným obrazom, displejom a praktickým použitím. Vhodné je na sledovanie zveri aj na ochranu majetku pred zlodejmi. Lacná fotopasca, ktorá výborne poslúži menej náročným zákazníkom. Kvalitná fotopasca s jednoduchým nastavením, ktorá vám odošle zachytené zábery priamo na mobil. Vhodná je na sledovanie zveri aj na ochranu majetku. Ak vám postačí jednoduchšia fotopasca vhodná aj na ochranu majetku, ktorá však nemá GSM modul, tento kúsok môže byť pre vás správnou voľbou.
82,40 € 51,00 € 309,05 € 128,41 €
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Veľmi obľúbeným nástrojom na zaznamenanie obrazového materiálu na základe pohybu zvierat alebo ľudí sú fotopasce. Niektorí ľudia si ju chcú zadovážiť na zachytenie záberov zvierat, ktoré by sa im inak zachytiť nepodarilo, iní zase využívajú toto zariadenie na sledovanie pohybu okolo svojho domu či firmy. Ak ste sa rozhodli, že si fotopascu zaobstaráte, no neviete si v širokej ponuke na trhu vybrať tú najlepšiu z nich, v našom teste ju určite nájdete.

Vybrali sme v ňom pre vás 10 najlepších modelov za rok 2021, pričom sme si všímali hlavne tie zákaznícky obľúbené. Porovnali sme ich parametre a pozreli sme sa na to, v čom spočívajú ich výhody a prípadne i nevýhody. Okrem výberu najlepších fotopascí sme pre vás pripravili aj užitočné informácie o tom, ako si vybrať fotopasce a na aké parametre sa pri výbere tohto zariadenia zamerať. Pri výbere najlepších fotopascí sme zohľadňovali nielen ich parametre a cenu, ale tiež užívateľské recenzie. Zaujímavé informácie sa dozviete aj z rozhovoru s odborníkom na fotopasce.

Ako si vybrať fotopascu?

Pri výbere fotopasce by ste si mali uvedomiť hneď niekoľko vecí a pozornosť by ste mali venovať najmä nasledovným parametrom:

 • rýchlosť spúšte – ide o podstatný parameter, pričom je samozrejme najlepšie, aby bola rýchlosť spúšte čo najvyššia bez ohľadu na to, či ide o fotopasce na zlodejov alebo na zver
 • zorné pole – na výber máte fotopasce s väčším i menším zorným uhlom, pričom menší zorný uhol umožňuje snímanie na väčšiu vzdialenosť. Zorný uhol s veľkosťou 100°je vhodný na kratšie vzdialenosti.
 • osvit diód – na výber máte rôzny počet diód, pričom pri výbere je podstatné vedieť, či chcete fotopascu používať primárne vo dne alebo v noci
 • rozlíšenie – keďže fotopasca obsahuje aj fotoaparát, je potrebné sa zamerať aj na jeho parametre, konkrétne na rozlíšenie. Čím je rozlíšenie vyššie, tým je vyššia aj kvalita snímky.
 • GSM modul – ide v podstate o mobilnú bránu, ktorá vám umožňuje nechať si zasielať fotografie na e-mailovú adresu alebo vo forme MMS
 • funkcie a príslušenstvo – moderné fotopasce sú vybavené množstvom praktických doplnkov, napríklad USB portom, možnosťou pripojenia na WiFi, diaľkové ovládanie, možnosť časozberných snímkov a iné

Najlepšie Fotopasce na základe porovnávacieho testu 2021

1. miesto 2. miesto 3. miesto 4. miesto 5. miesto 6. miesto 7. miesto 8. miesto 9. miesto 10. miesto
Víťaz testu 2021 Pre náročných Zlatá stredná cesta Ľudová voľba
Bunaty Mini Full HD Bunaty FULL HD GSM Bentech 3.0C Bentech 2.6CM ScoutGuard SG520 ScoutGuard Predator X UOVision UM595-2G Solight FP01 UOVision UV565 ForestCam Tiny
Bunaty Mini Full HD BUNATY FULL HD GSM Bentech 3.0C Bentech 2.6CM ScoutGuard SG520 Predator X UOVision UM595-2G Solight FP01 UOvision UV565 ForestCam Tiny
82,40 € 309,05 € 128,41 € 164,64 € 99,90 € 99,90 € 190,12 € 51,00 € 198,00 € 108,90 €
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk

4 NAJLACNEJŠIE KVALITNÉ Fotopasce DO 100 €

Recenzie 10 najlepších fotopascí pre rok 2021

1. Bunaty Mini Full HD

Rozlíšenie fotografie: 16 Mpx ● Dosvit: 12 metrov ● Infra prísvit: 940 nm, neviditeľný

Bunaty Mini Full HD

Malá fotopasca, ktorej zorné pole je 55°, je vybavená veľkým displejom a zábery ukladá na SD kartu, pričom podporuje karty až do veľkosti 32 GB. Nastavenie je jednoduché a prakticky na nej môžete nastaviť časový úsek, počas ktorého má byť aktívna. Výhodou je tiež externé napájanie pomocou konektora v spodnej časti fotopasce.

Spúšť je veľmi rýchla a pri zachytení pohybu fotopasca vyhotoví tri za sebou nasledujúce fotografie. Tento model umožňuje aj zaznamenávanie videa, pričom dokáže vytvoriť až 10-minútový záznam. Pascu môžete chrániť pred neželaným manipulovaním heslom.

Výhody

 • malé rozmery
 • jednoduché nastavenie v českom jazyku
 • dobrá kvalita obrazu cez deň aj v noci
 • vhodná aj na ochranu majetku

Nevýhody

 • nemá GSM

Verdikt: Najmenšia fotopasca na svete sa môže pýšiť kvalitným obrazom, displejom a praktickým použitím. Vhodné je na sledovanie zveri aj na ochranu majetku pred zlodejmi.

Naše hodnotenie:

Cena: 82,40 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Detail


2. Bunaty FULL HD GSM

Rozlíšenie fotografie: 12 Mpx ● Dosvit: 15 metrov ● Infra prísvit: 940 nm, neviditeľný

BUNATY FULL HD GSM

Fotopasca značky Bunaty je vybavená GSM modulom a podporou GPRS, čo znamená, že odosiela zhotovené fotografie priamo na váš mobilný telefón či na e-mail. Zorné pole je 52°, rozlíšenie fotografií môže byť až 12 MPx a rozlíšenie videa je v kvalite FULL HD. 

Kvalitné fotografie zhotovuje nielen cez deň, ale i v noci. Výhodou je neviditeľný prísvit, vďaka ktorému je model vhodný aj na stráženie majetku. Páči sa nám, že má fotopasca displej umiestnený na prednej časti, a tak môžete presne nastaviť, čo má snímať. Vybavená je aj možnosťou zhotovovania časozberných záberov a jej nastavenie a ovládanie je veľmi jednoduché.

Výhody

 • displej umiestnený na prednej časti
 • možnosť časozberných záberov
 • neviditeľný prísvit
 • odosiela fotografie priamo na váš e-mail či mobil

Nevýhody

 • vyššia cena

Verdikt: Kvalitná fotopasca s jednoduchým nastavením, ktorá vám odošle zachytené zábery priamo na mobil. Vhodná je na sledovanie zveri aj na ochranu majetku.

Naše hodnotenie:

Cena: 309,05 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk

Pre náročných


3. Bentech 3.0C

Rozlíšenie fotografie: 12 Mpx ● Dosvit: 20 metrov ● Infra prísvit: 940 nm, neviditeľný

Bentech 3.0C

Fotopasca Bentech vyhotovuje fotografie s veľkosťou 12MPx v zornom poli 110° a videozáznamy vo Full HD. Konštrukcia je odolná, a tak sa nemusíte obávať použiť fotopascu aj v náročnejších podmienkach.

Samozrejmosťou je zhotovovanie záznamov v noci, pričom používa neviditeľný prísvit s viditeľnosťou až do 15 metrov. Fotopasca Bentech je vhodná tak na pozorovanie zveri ako aj na ochranu majetku. Disponuje USB a AV káblom, časozbernou funkciou a možnosťou nastavenia citlivosti pohybového senzoru.Nastavenie je jednoduché a zrozumiteľné.

Výhody

 • neviditeľný prísvit
 • časozberné zábery
 • USB pripojenie

Nevýhody

 • bez GSM modulu

Verdikt: Ak vám postačí jednoduchšia fotopasca vhodná aj na ochranu majetku, ktorá však nemá GSM modul, tento kúsok môže byť pre vás správnou voľbou.

Naše hodnotenie:

Cena: 128,41 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk

Zlatá stredná cesta


4. Bentech 2.6CM

Rozlíšenie fotografie: 12 Mpx ● Dosvit: 15 metrov ● Infra prísvit: 940 nm, neviditeľný

Bentech 2.6CM

Zariadenie Bentech predstavuje kvalitu v podobe Full HD videozáznamov a fotografií s rozlíšením 12 MPx. Ide o fotopascu vhodnú aj na ochranu majetku, pretože má neviditeľný nočný prísvit. Nespornou výhodou je aj GSM modul, ktorý vám zašle všetky zhotovené zábery na váš mobil alebo e-mail.

Skvelé tiež je, že fotopascu je možné ovládať aj na diaľku prostredníctvom príkazov cez SMS, takže ju môžete riadiť odkiaľkoľvek. Zorné pole je 90° a rýchlosť spúšte 0,9 sekundy. Fotopasca disponuje aj funkciou časozberných záberov a možnosťou nastavenia citlivosti čidla.

Výhody

 • GSM modul
 • neviditeľný nočný prísvit
 • ovládanie cez SMS
 • časozberné zábery

Nevýhody

 • nemá

Verdikt: Kvalitná fotopasca za rozumnú cenu. Vybavené je množstvom funkcií a tiež GSM modulom.

Naše hodnotenie:

Cena: 164,64 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk


5. ScoutGuard SG520

Rozlíšenie fotografie: 12 Mpx ● Dosvit: 17 metrov ● Infra prísvit: 940 nm, neviditeľný

ScoutGuard SG520

Fotopasca značky ScoutGuard má kompaktné rozmery a vďaka výbornému maskovaniu si ju naozaj nevšimnete. Vďaka integrovanej obrazovke môžete nastaviť pohybové čidlo priamo na mieste. Detekčná vzdialenosť čidla je pritom až 21 metrov. Ovládanie je jednoduché a zrozumiteľné.

Kvalita záznamov je na vysokej úrovni a osvit je neviditeľný, takže môžete zariadenie využiť aj na ochranu majetku. Fotopasca akceptuje pamäťové SD karty až do kapacity 32 GB. Dokáže tak uložiť niekoľko tisíc fotografií a nemusíte kartu každú chvíľu vymieňať, čo je veľmi praktické.

Výhody

 • jednoduché ovládanie
 • výborný pomer ceny a kvality
 • neviditeľný prísvit
 • výborné maskovanie

Nevýhody

 • nemá GSM modul

Verdikt: Ak nechcete do fotopasce veľa investovať, tento model je skvelou a kvalitnou voľbou so základným vybavením.

Naše hodnotenie:

Cena: 99,90 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk


6. ScoutGuard Predator X

Rozlíšenie fotografie: 12 Mpx ● Dosvit: 15 metrov ● Infra prísvit: 940 nm, neviditeľný

Predator X

Kompaktná fotopasca značky ScoutGuard zhotovuje fotografie s rozlíšením 12 MPx a video v HD kvalite, takže ide o kvalitné obrazové záznamy. Je veľmi odolná voči poveternostným vplyvom a zvládne teplotu od -20 do +60 stupňov. Pohodlne a jednoducho sa ovláda, rýchlosť spúšte je 1,2 sekundy.

Nočný prísvit je neviditeľný, takže je zariadenie vhodné aj ako ochrana majetku pred zlodejmi. Zorný uhol je 35°, dosah pohybového čidla je 15 metrov. Zachytené zábery ukladá na SD kartu.

 

Výhody

 • kompaktné rozmery
 • jednoduché ovládanie
 • neviditeľný prísvit

Nevýhody

 • bez GSM modulu

Verdikt: Jednoduché a kompaktné zariadenie vhodné na sledovanie zveri i ochranu majetku za rozumnú cenu.

Naše hodnotenie:

Cena: 99,90 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk


7. UOVision UM595-2G

Rozlíšenie fotografie: 12 Mpx ● Dosvit: 15 metrov ● Infra prísvit: 940 nm, neviditeľný

UOVision UM595-2G

Fotopasca UOVision UM 595-2G má možnosť nastavovania funkcií prostredníctvom Bluetooth. Podporuje tiež WiFi a zachytené zábery ukladá na SD kartu. Keďže podporuje 2G, fotky a videá vo vysokej kvalite môžete prenášať oveľa rýchlejšie ako u väčšiny fotopascí. Rozlíšenie fotografií je 12 MPx. Fotopasca má GSM modul, takže o aktivite budete okamžite informovaný.

Keďže disponuje neviditeľným nočným prísvitom, je vhodná aj na ochranu majetku. Na zabezpečenie samotnej fotopasce je možné použiť lanový zámok. Rýchlosť spúšte je 0,9 sekundy a fotopascu je možné ovládať aj cez SMS.

 

 

Výhody

 • ovládanie cez SMS
 • neviditeľný prísvit
 • rýchly prenos záznamov

Nevýhody

 • vyššia cena

Verdikt: Cenovo náročnejšia fotopasca, ktorá je vybavená GSM modulom a ovládať ju môžete aj cez SMS.

Naše hodnotenie:

Cena: 190,12 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk


8. Solight FP01

Rozlíšenie fotografie: 16 Mpx ● Dosvit: 18 metrov ● Infra prísvit: 940 nm, neviditeľný

Solight FP01

Fotopasca Solight FP01 je výborná a cenovo dostupná voľba na skryté zhotovovanie videa a fotografií. Poskytuje tiež možnosť časozberného režimu. Vhodné je na monitorovanie zveri, ale tiež pohybu ľudí a zabezpečovanie objektov. Zorný uhol je 55 stupňov a rozlíšenie videa je 1080 x 720. Fotografie zhotovuje v rozlíšení až 16 MPx. 

Záznamy ukladá fotopasca na SD kartu s veľkosťou až 32 GB. Dosah pohybového čidla je 18 metrov a rýchlosť spúšte je 0,8 sekundy. Napájaná je klasickým batériami, ktorých výdrž je pri pracovnom režime okolo 15 až 30 dní. Fotopascu je možné napájať aj priamo z elektrickej siete.

Výhody

 • cenovo dostupná
 • kvalitné fotografie
 • vhodná aj na ochranu majetku

Nevýhody

 • nemá GSM modul
 • krátka výdrž batérií

Verdikt: Lacná fotopasca, ktorá výborne poslúži menej náročným zákazníkom.

Naše hodnotenie:

Cena: 51,00 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk

Ľudová voľba


9. UOVision UV565

Rozlíšenie fotografie: 8 Mpx ● Dosvit: 15 metrov ● Infra prísvit: 940 nm, neviditeľný

UOvision UV565

Fotopasca značky UOVision je úplne neviditeľná nielen vďaka svojmu maskovaniu, ale tiež vďaka neviditeľnému prísvitu. Ten z nej robí vhodnú ochranu aj pred zlodejmi a neželanými návštevníkmi. Rozlíšenie je 8 MPx, čo je síce o čosi menšie ako u väčšiny modelov, no stále je to dobrá kvalita. Fotografie môže fotopasca robiť aj sekvenčne, a to jednu, dve alebo tri snímky. Rozlíšenie videa je 640 x 480.

Zariadenie disponuje aj možnosťou nastavenia citlivosti a rýchlosť spúšte je 1,2 sekundy. Dosvit má táto fotopasca 15 metrov. Prevedenie je robustné, takže je zariadenie odolné voči vonkajším vplyvom. Oceňujeme aj jednoduché nastavenie a ovládanie.

Výhody

 • dlhá výdrž batérií
 • neviditeľný prísvit
 • robustná konštrukcia

Nevýhody

 • nižšie rozlíšenie
 • nemá GSM modul

Verdikt: Jednoduchá fotopasca, ktorá splní svoj účel. Ak teda hľadáte niečo ľahko ovládateľné, toto zariadenie vám výborne poslúži.

Naše hodnotenie:

Cena: 198,00 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk


10. ForestCam Tiny

Rozlíšenie fotografie: 12 Mpx ● Dosvit: 22 metrov ● Infra prísvit: 940 nm, neviditeľný

ForestCam Tiny

Jedna z najmenších fotopascí na svete má dosah čidla až 22 metrov a nočný osvit 17 metrov. Neobsahuje žiadne lesklé plochy, takže je výborne maskovaná. Zhotoví fotografie v rozlíšení 12 MPx a video so zvukom vo Full HD kvalite. Jej súčasťou je aj USB port a zaujímavosťou je aj PIN ochrana.

Nočný prísvit je neviditeľný, takže ide o zariadenie, ktoré môžete použiť aj pri ochrane svojho majetku. Azda jedinou nevýhodou tohto zariadenie je absencia GSM modulu, takže vás o pohybe nebude informovať na váš mobil.

Výhody

 • kompaktné rozmery
 • kvalitné video i fotografie
 • neviditeľný nočný prísvit

Nevýhody

 • nemá GSM modul

Verdikt: V prípade, že potrebujete skutočne malú a maximálne nenápadnú fotopascu schopnú vyhotoviť kvalitné snímky, práve ste ju našli.

Naše hodnotenie:

Cena: 108,90 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk


Čo je fotopasca a ako funguje

Fotopasca je v podstate veľmi špecifický digitálny fotoaparát, ktorého prednosťou je predovšetkým vysoký stupeň maskovania. Použiť sa dajú na rôzne účely a môžete ho používať nielen doma či v okolí firmy, ale i v lese a v prírode. Často sa používajú aj ako ochrana pred zlodejmi, resp. ako zariadenie, ktoré má prípadného vandala či zlodeja zachytiť, čo sa môže neskôr hodiť na právne účely. Na pochopenie toho, ako funguje fotopasca, je potrebné vedieť, z čoho sa toto zariadenie skladá a aké sú jeho parametre. Tým sa však budeme venovať podrobnejšie neskôr.

Fotopasce sú tvorené z malej vodeodolnej škatuľky so šošovkami v maskovanom prevedení a pracujú na podobnom princípe ako bežné digitálne fotoaparáty. Majú však viacero funkcií navyše – napríklad detektor pohybu, nočné videnie, nahrávanie v určenom časovom okamihu a iné.

Fotopasce sú napájané vlastnou batériou a záznam sa ukladá na vymeniteľnú pamäťovú kartu alebo do internej pamäti. Niektoré fotopasce sú vybavené aj GSM modulom, ktorý sa postará o zasielanie fotografií priamo na váš e-mail alebo prostredníctvom MMS na mobilný telefón. Fotopascu je možné umiestniť prakticky kdekoľvek, čo je nepochybne jednou z jej najväčších predností. Pokojne ju môžete umiestniť na odľahlé miesto.

Dôležité je, že fotopasca nesníma nepretržite, ale len na základe nejakého pohybu. Takže hneď, ako sa v jej zornom poli niečo pohne, objekt odfotí alebo natočí na video. To záleží na to, ako ste ju nastavili. Reakčný čas od zaznamenania pohybu po odfotenie objektu môže byť od 0,1 sekundy do 2 sekúnd.

fotopasca

Fotopasca má veľa výhod

 

Výhody fotopasce v porovnaní s kamerovým systémom

 • nevyžadujú si obsluhu operátora
 • nemusia byť zapojené v siete
 • môžu byť umiestnené prakticky kdekoľvek (na strome, na stĺpe…)
 • nevyžadujú si odbornú montáž
 • menej finančne náročné

💡 Neprehliadnite!

Rozhovor s odborníkom na fotopasce

Niekoľko otázok súvisiacich s fotopascami sme sa spýtali Lukáša Kosíka, vedúceho pobočky internetového obchodu najfotopasce.sk.

Lukáš Kosík

Lukáš Kosík

Dodomacnosti.sk: V čom spočíva rozdiel medzi fotopascou na zver a tou na ochranu majetku?

Lukáš Kosík: „Fotopasce na ochranu majetku sa vyznačujú neviditeľným prísvitom s vlnovou dĺžkou 940 nm, ktorý ľudské oko nie je schopné zachytiť a zlodej tak nemá šancu zariadenie nájsť a zničiť. Fotopascu nie je vidno ani pri priamom pohlade alebo v úplnej tme. Niektoré fotopasce disponujú tiež neviditeľným bleskom, ktorý zvyšuje kvalitu zhotovených fotografií. Samozrejmosťou je aj ich bezhlučnosť

Fotopasce na ochranu majetku si môžete zakúpiť s modulom GSM, vďaka ktorému sa vám budú fotografie automaticky okamžite posielať prostredníctvom MMS do vášho mobilného telefónu alebo na e-mail a navyše sa v zariadení ukladajú na SD kartu. Táto možnosť je síce drahšia ako fotopasce bez GSM modulu, ale z dlhodobého hľadiska sa určite oplatia, pretože máte svoj majetok neustále pod dozorom.

Fotopasce na zver často využívajú viditeľný prísvit s vlnovou dĺžkou 850 nm, ktorá zaručuje kvalitné snímky. Nie je nutné využívať GSM modul, všetky fotky sa ukladajú na SD kartu. Konštrukcia týchto pascí zaručuje vyššiu odolnosť a sú vhodnejšie aj do náročnejších podmienok. Dizajn je navrhnutý tak, aby zariadenie lepšie splývalo s prírodou.”

Dodomacnosti.sk: Prečo by mal podľa vás zákazník dať prednosť fotopasci na ochranu majetku pred kamerovým systémom. Aké sú výhody fotopasce?

Lukáš Kosík: „Fotopasce na ochranu majetku v porovnaní s kamerovým systémom v prvom rade nepotrebujú prívod elektriny. Vďaka malým rozmerom a maskovaniu môžete fotopascu umiestniť takmer kdekoľvek a premiestňovať podľa akutálnej potreby. Ich inštalácia je technicky nenáročná a navyše sú výrazne lacnejšie ako kamerový systém.”

Dodomacnosti.sk: Majú zákazníci záujem viac o fotopasce na zver alebo o fotopasce na ochranu majetku?

Lukáš Kosík: „Fotopasce sú veľmi žiadané v oboch prípadoch. Množstvo nových fotopascí už ponúka možnosť sledovania zvery i ochrany majetku.

Dodomacnosti.sk: Akými parametrami by mala disponovať kvalitná fotopasca vhodná aj na ochranu majetku?

Lukáš Kosík: „Kvalitná fotopasca na ochranu majetku by mala rozhodne disponovať neviditeľným prísvitom 940 nm a GSM modulom pre odesielanie fotografií priamo na mobil formou MMS alebo do e-mailu. Nevyhnutný je tmavý a nenápadný dizajn, zaručujúcí jednoduché skrytie fotopasce.”

Dodomacnosti.sk: Na čo by si mali zákazníci pri výbere tohto zariadenia dávať pozor, na čo by mali zamerať svoju pozornosť?

Lukáš Kosík: „Zákazníci by si mali pri výbere dávať pozorn na reálný dosah pohybového čidla. Pohybové čidlo vo fotopasci nereaguje na pohyb ako taký, ale na tzv. tepelný pohyb. Výrobce vždy uvádza maximální dosah, reálny je pritom nižší.

Nevyhnutné je vziať do úvahy miesto, kam chcete fotopascu umiestniť. Pokiaľ zákazník umiestni zariadenie na frekventované miesto, tak odporúčame vyberať z fotopascí s kapacitou 8 a viac baterií. Do vonkajšieho prostriedia je vhodné vyberať odolnejšie fotopasce.

Pri výbere fotopasce s GSM modulom si musí zákazník dávať pozor na typ mobilnej siete. Dnes je bežne dostať fotopasce, ktoré podporujú 3G alebo 4G sieť.”

 

Nastavenie fotopasce

Fotopascu zvládnete jednoducho nastaviť aj sami, nepotrebujete na to žiadneho odborníka. Postačí, ak sa budete riadiť pokynmi v návode na použitie fotopasce. Pri inštalácii fotopasce otvoríte zariadenie a pomocou tlačidiel vo vnútri nastavíte ovládanie. Potom už len škatuľku uzatvoríte a zariadenie umiestnite tam, kam potrebujete.

Čo sa týka konkrétnych nastavení, k základným možnostiam patrí:

 • typ nahrávania – na výber máte nahrávanie videa alebo statických snímok
 • dĺžka a kvalita nahrávania videa
 • veľkosť a kvalita fotografie
 • citlivosť – súčasťou fotopasce je zvyčajne aj senzor pohybu, ktorého citlivosť môžete nastaviť podľa potreby. Napríklad môžete fotopascu nastaviť tak, aby spustila záznam len v prípade rozmernejších objektov, a tak sa nespustí napríklad ak okolo nej preletí hmyz alebo sa pohnú konáre vo vetre

 

Typy fotopascí

Na trhu nájdete viacero typov fotopascí, pričom by sme ich mohli rozdeliť napríklad aj na základe toho, či ide o fotopascu s infra nočným prísvitom alebo prídavným bleskom, či ide o fotopascu so záznamom zvuku alebo bez neho. Najčastejšie sa však môžete stretnúť s fotpascami s vyšším rozlíšením, ktoré sú vybavené aj infra nočným prísvitom.

Fotopasce môžeme rozdeliť tiež:

 • podľa typu prísvitu – tu rozdeľujeme dva typy, a to prísvit 940 nm, čo je neviditeľný infra prísvit, ktorý je najpoužívanejší a prísvit 850 nm, ktorý je viditeľný, a tak ho môže prípadný zlodej odhaliť. Najmenej používaný typ je blesk, ktorý síce poskytuje farebné nočné snímky, no vyplaší zver a prezradí svoju prítomnosť aj človeku.
 • s funkciou MMS alebo bez MMS – fotopasce s funkciou MMS vám odošlú snímky na mobil alebo e-mail, takže sú vhodné na stráženie objektov. V priebehu niekoľkých sekúnd vás informujú o pohybe na monitorovanom mieste.
 • wifi fotopasce – tento typ fotopasce vám umožňuje sťahovanie snímkov a videí napríklad do vášho mobilu aj bez manipulácie s fotopascou. Toto môže byť výhoda v prípade, že nechcete prezradiť jej polohu.
Fotopasca na strome

Pri výbere fotopasce je dobré vedieť, na čo sa treba zamerať

 

Dôležité parametre

Na to, aby ste si vybrali tú najlepšiu fotopascu pre vaše potreby, je dôležité, aby ste vedeli, akými parametrami tieto zariadenia disponujú. Oboznámiť sa s nimi môžete v nasledujúcich riadkoch.

 

PIR čidlo

Ide o súčasť fotopasce, ktorej úlohou je sledovať pohyb v zornom poli. Ak nastane v zornom poli fotopasce pohyb, PIR čidlo zapne spúšť fotoaparátu, ktorý zachytí záznam či fotografiu. Dôležitý údaj týkajúci sa PIR čidla, ktorý by vás pri výbere fotopasce mal zaujímať, je vzdialenosť, na akú dokáže zachytiť pohyb. Okrem toho je celkom podstatné aj to, aký je časový úsek medzi zachytením pohybu a stlačením spúšte na fotoaparáte. Čím je tento čas kratší, tým lepšie, pričom dĺžka tohto úseku môže byť 0,4 až 1,2 sekundy.

 

Zorné pole

Zorné pole predstavuje vopred určený uhol, v ktorom je PIR čidlo schopné zaznamenať pohyb. Zorný uhol je pri fotopascách rôzny, a tak by ste mali orientovať podľa nasledujúcich odporúčaní.

 • zorný uhol od 43 do 60 stupňov – je vhodný na snímanie vzdialenosti okolo 10 až 15 metrov od fotopasce
 • zorný uhol 100 stupňov – je určený na snímanie menej vzdialeného pohybu, okolo 5 metrov

 

Rozlíšenie

Podstatnú časť fotopasce tvorí aj fotoaparát, a tak by ste sa pri výbere tohto zariadenia mali zamerať aj na jeho parametre. Tým najdôležitejším je rozlíšenie fotografie, ktoré sa udáva v megapixeloch (MPx). Platí, že čím je rozlíšenie fotoaparátu vyššie, tým je snímok kvalitnejší a detailnejší. Najlacnejšie fotopasce disponujú zvyčajne rozlíšením najmenej 5 MPx, tie kvalitnejšie a výkonnejšie majú aj 20 MPx. Čo sa týka rozlíšenia videozáznamov, drahšie modely dokážu nahrať video so zvukom vo Full HD. Lacné fotopasce majú kvalitu videa podstatne nižšiu.

 

Nočné snímanie

Ako sme už spomenuli, fotopasce nájdu svoje využite nielen počas dňa, ale aj v noci. Môžeme povedať, že práve vtedy majú často väčší význam, a to tak pri sledovaní zveri, ako i pri ochrane majetku pred zlodejmi či vandalmi. Z hľadiska nočného snímania by vás mal zaujímať osvit diód. Tento parameter hovorí o tom, či je v noci fotopascu pri “práci” vidno alebo nie.

Stretnúť sa môžete s fotopascami, ktorých osvit diód je:

 • 850 nm – tieto fotopasce sú vhodnejšie na sledovanie zveri, pretože pri fotografovaní dochádza k začervenaniu diód. To znamená, že človek by si mohol aktivitu všimnúť, no zver by svetlo vyplašiť nemalo. Tento osvit je odporúčaný na väčšie vzdialenosti.
 • 940 nm – pri tomto osvietení si človek nič nevšimne, a tak je fotopasca s takýmto osvitom diód vhodná aj na ochranu vášho majetku pred zlodejmi. Nevýhodou však je, že je tento typ vhodný na kratšiu vzdialenosť.

 

Pamäť

Keďže fotopasca po zachytení snímok uloží do integrovanej pamäte alebo na pamäťovú kartu, mala by vás zaujímať aj kapacita úložiska. Najčastejšie sa môžete stretnúť s kapacitami 8 GB, 16 GB, 32 GB, 64 GB a 128 GB.

 

Funkcie a príslušenstvo

Tie najlepšie moderné fotopasce sú dnes vybavené aj množstvom zaujímavých a praktických funkcií. Tu je niekoľko z nich:

 • Bluetooth – umožňuje vám nastaviť fotopascu napríklad aj cez váš smartfón
 • USB pripojenie – k zachyteným záznamom sa môžete dostať cez USB port
 • externé napájanie – ide o vymoženosť drahších modelov, vďaka ktorej môžete predĺžiť prevádzkovú dobu
 • časozberné snímky 
 • zámok – umožňuje vám prichytiť fotopascu napríklad k stĺpu či stromu a vy sa nemusíte obávať toho, že by ju niekto ukradol
 • WiFi – zachytené snímky vám fotopasca odošle aj bezdrôtovo cez wifi
 • diaľkové ovládanie – umožňuje vám ovládanie fotopasce na diaľku

 

Batérie

Keďže sú fotopasce určené na použitie a umiestnenie v exteriéri a často aj na odľahlých miestach v prírode, je pochopiteľné, že musia byť napájané pomocou batérie. Zvyčajne ide o lítiové batérie, ktorých výdrž môže byť v niektorých prípadoch aj rok. Ak však chcete fotopascu na sledovanie zveri a odosielanie MMS, počítajte s tým, že batérie vydržia kratší čas. Čo sa týka počtu batérií, pohybuje sa medzi 6 až 12 kusmi v závislosti od konkrétneho modelu.

nastavenie fotopasce

Nastavenie fotopasce zvládnete aj sami

 

Aká je cena a kde kúpiť?

Fotopasce môžete kúpiť pohodlne cez internet, pričom rôzne internetové obchody špecializujúce sa na predaj fotopascí vám poskytujú aj odborné poradenstvo. Vďaka tomu sa môžete stať majiteľom tej najlepšej fotopasce, ktorá bude dokonale vyhovovať tomu, čo potrebujete. Samozrejme, výnimkou nie je ani možnosť kúpy fotopasce cez bazár. Takto sa vám môže podariť kúpiť fotopascu lacno, avšak vždy je to tak trochu risk.

Čo sa týka toho, aká je cena fotopasce, rozpätie je celkom široké a cena sa odvíja od toho, aký výkonný model požadujete. Odporúčame vám však, aby ste pri nákupe vyberali overené značky, ku ktorým patria napríklad Bunaty, ScoutGuard, UOvision, Evolveo, ale i Bushnell či Braun a iné. 

Pozrime sa, aké sú ceny fotopascí:

 • do 100 eur – lacné fotopasce si môžete zadovážiť aj za 50 eur, pričom ide o zariadenia s rozlíšením fotografie okolo 10 MPx. Dosvit je kratší, zvyčajne len okolo 10 metrov, no výnimkou nie je ani dlhší dosvit. Výbava je základná a maskovanie jednoduchšie.
 • od 100 do 200 eur – v tejto cenovej relácii nájdete modely s rozlíšením aj viac ako 12 MPx. Samozrejmosťou je tiež možnosť nahrávania videa v rozlíšení Full HD aj so zvukom. Dosvit fotopasce v tejto cene môže byť aj 15 metrov, no a maskovanie je zvyčajne prepracovanejšie, výbava bohatšia.
 • 200 eur a viac – sem zaraďujeme už tie najlepšie fotopasce, ktorých cena sa môže vyšplhať pokojne aj na viac ako 400 eur. Tu sa už však bavíme o fotopascách na zlodejov, ktoré poslúžia ako ochrana vášho majetku. Vybavené sú GSM modulom, takže majú možnosť poslať vám napríklad MMS či e-mail, dosvit môže byť až 20 metrov a rozlíšenie aj viac ako 20 MPX.

Zdroje informácií:

Do testu sme vybrali Fotopasce len z overených eshopov

Ohodnoťte náš test:

Fotopasce v našom katalógu

Bunaty FULL HD GSM BUNATY FULL HD GSM
309,05 €
Bentech 3.0C Bentech 3.0C
128,41 €
Bentech 2.6CM Bentech 2.6CM
164,64 €
ScoutGuard SG520 ScoutGuard SG520
99,90 €
UOVision UM595-2G UOVision UM595-2G
190,12 €
Solight FP01 Solight FP01
51,00 €
UOVision UV565 UOvision UV565
198,00 €
ForestCam Tiny ForestCam Tiny
108,90 €
Autor článku
Redakcia DoDomácnosti.sk

Tento článok pre vás pripravili redaktori magazínu DoDomácnosti.sk. Hľadáme to, čo vás zaujíma. Testujeme, porovnávame, recenzujeme všetko, čo patrí do domu, bytu, záhrady, či dielne. Kontakty na nás nájdete v sekcii O webe.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.