Ako si vybrať kuchynské rádio – populárne sú tie pod linku

Georgina Babinová Téma 6. júna 2020 1

Kuchyňa je srdcom domova. V domácnostiach, ktoré využívajú túto miestnosť na prípravu obedov, pri ktorých sa stretne celá rodina, vypracovanie rozpočtu domácnosti, písanie domácich úloh, alebo posedenie s priateľmi pri skvelej večeri, sa v kuchyni nasčíta mnoho „najazdených“ kilometrov. Kuchynské rádio v oblasti s takouto „vysokou premávkou“ je spôsob ako nastaviť náladu.

Novinkou, ktorá naberá na popularite sú rádioprijímače, ktoré sa montujú pod linku. Sú ideálne do kuchyne predovšetkým tam, kde je kľúčom úspora miesta. Tieto jednotky sa bez problémov zmestia pod väčšinu kuchynských aj policových skriniek. Či už ste fanúšikom FM, DAB alebo internetového rádia, chcete streamovať zo svojho mobilného telefónu s pripojením Bluetooth, tieto rádiá vám to umožnia. Niektoré jednotky dokonca dokážu bezpečne udržať vaše mobilné zariadenie alebo tablet s flipdown konzolami – skvelé sledovať streamovaný obsah alebo čítať recepty!

Vyberáme kuchynské rádio

Začnime s tým, že prečo…

 • počúvate svoju obľúbenú hudbu pri nie vždy obľúbených kuchynských činnostiach
 • pri raňajkách odchytíte najnovšie správy
 • na večeru naaranžujete scénu s romantickou hudbou
 • zapôsobíte na priateľov, ktorých pozvete na obed
Rádio pod linkou

zdroj: electronic-star.sk

➡️ Aké typy kuchynských rádií existujú?

Výber je pomerne veľký: od jednoduchých modelov základnej úrovne po kuchynské rádiá s CD prehrávačmi a internetové kuchynské rádiá. Ako už bolo spomenuté, väčšina rádií určených do kuchyne sa dá inštalovať tak, aby sa šetril priestor. Stručne sa pozrime na rôzne typy kuchynských rádií:

 • rádiá inštalované pod linku – sú najnovším a čoraz obľúbenejším typom kuchynského rádia a sú základom internetového rádia a spol. Rádia sú navrhnuté tak, aby ste ich pomocou skrutiek alebo príchytky mohli pripevniť pod kuchynskú linku.
 • internetové kuchynské rádiá  – po pripojení kuchynského rádia k sieti WLAN máte možnosť prijímať rozhlasové stanice z celého sveta. Niektoré zariadenia sú ponúkané ako čisté internetové rádiá, iné umožňujú aj príjem klasických rozhlasových staníc prostredníctvom frekvencie FM.
 • kuchynské rádiá DAB  – v porovnaní s kuchynskými rádiami s príjmom FM môžu tieto rádiá prijímať viac staníc – ale nie toľko ako internetové rozhlasové stanice. Kuchynské rádiá DAB + fungujú bez prístupu na internet. Tento variant je navrhnutý tak, aby fungoval podobne ako prijímač DVB-T televízora. Skratka DAB znamená „Digital Audio Broadcasting“ digitálne zvukové vysielanie a predstavuje budúcnosť rádiového príjmu. Digitálne zvukové signály sa prenášajú prostredníctvom antény. Rádia vybavené DAB môžu prijímať rozhlasové stanice mimo dosahu FM. S kuchynským rádiom s DAB + prijímate nielen internetové rozhlasové stanice, ale tiež  ďalšie informácie o hudobnom titule, interpretovi alebo krátkych správach na displeji vášho zariadenia. Príjem DAB + však ešte nie je všade možný a počet vysielačov je obmedzený.
 • kuchynské rádiá s CD prehrávačom – rádio s integrovaným CD prehrávačom je už zriedkavé. Dôvodom je aj skutočnosť, že vládu preberajú rádiá s podporou WLAN ; pokiaľ ide o výber hudby, sú oveľa flexibilnejšie. Kuchynské rádio s funkciou WLAN znamená, že je pripojené na internet, a preto ho možno ovládať pomocou iných zariadení a mať prístup na internet. Môžete prehrávať online zoznamy skladieb a najnovšie modely majú dokonca hlasové ovládanie, ako sú Siri a Alexa. Prístupom na internet je možné prijímať aj stanice z celého sveta a kuchynské rádio potom funguje aj ako internetové rádio.
 • voľne stojace kuchynské rádiá napájané elektrinou – ako už názov napovedá, tieto rádiá vyžadujú na prevádzku elektrinu. Rádio zvyčajne pripájate do zásuvky v kuchyni pomocou napájacieho kábla. Prevádzka na batérie sa v takýchto zariadeniach zriedka vyskytuje ako ďalšia možnosť.
 • voľne stojace kuchynské rádiá napájané z batérie – zatiaľ čo pri rádiách na elektrinu musíte brať do úvahy, či je v blízkosti elektrická zásuvka, s týmto typom ste flexibilnejší

A keď vo vašej kuchyni nemáte takmer žiadny priestor navyše, modely, ktoré sa inštalujú pod linku zaberajú málo miesta a sú za okamih namontované. Prvé modely boli jednoduché AM / FM tunery s hodinami. Niektoré dokonca mali budík. Dnes toho vedia oveľa viac. Okrem klasického príjmu v pásme FM vám ponúkajú aj možnosť prehrávať hudbu a správy prostredníctvom siete WiFi alebo Bluetooth. Rovnako rozmanité, ako výber týchto rádií, sú aj ich vlastnosti.

 

Vlastnosti a funkcie

Variácií funkcií, dizajnu a vybavenia je obrovské množstvo. Väčšina spotrebičov je strieborná alebo biela a vďaka svojmu diskrétnemu a elegantnému dizajnu je vhodná takmer do každého interiéru kuchyne.

Väčšina kuchynských rádií ponúka rôzne funkcie časovača, napríklad kuchynské minútky, odpočítavanie času, rádiobudík atď. Tieto funkcie sú vhodné na sledovanie doby varenia a pečenia. Takže už zaručene nič nespálite. Väčšina rádií zobrazuje aj aktuálny čas a niektoré ho automaticky aktualizujú, napríklad pomocou RDS-CT. RDS je skratka pre Radio Data System a poskytuje ďalšie informácie o vysielanom programe alebo, ako je to v prípade CT (Clock Time), vždy aktuálnom čase. Tí, pre ktorých sú takého osobitné vlastnosti dôležité to určite ocenia, ale treba sa informovať – funkcia RDS-CT sa zatiaľ nestala štandardom pre kuchynské rádiá.

Najnovšia generácia kuchynských rádioprijímačov dokonca ponúka priame spojenie s poskytovateľmi online hudby, ako je Spotify, alebo ovládanie pomocou smartfónu prostredníctvom aplikácie a už tradične prostredníctvom diaľkového ovládania. Tiež nie je samozrejmosťou, ale vždy je vítaná funkcia automatického vyhľadávania staníc. Nemusíte stanice ladiť manuálne, môžete ich pohodlne dať vyhľadať rádiu a potom ich naprogramovať do jedného z dostupných miest v pamäti. Medzi ďalšie funkcie, ktoré nemusia ponúkať všetky modely, patrí napríklad magnetické diaľkové ovládanie alebo zásuvka antény pre externú anténu. Anténa je často zahrnutá, ale nemusí zabezpečiť požadovaný príjem.

💡 TIP na produkt - Auna Connect Soundchef
Connect Soundchef kuchynské rádio
 • Kuchynský pomocník: integrované svetlo s nastaviteľným jasom v troch stupňov, možnosť pripevnenia držiaka na tablet
 • Najvýkonnejšie: internetové rádio inštalovateľné na spodnú stranu skrinky v basreflexovej konštrukcii s dvomi 3″ reproduktormi
 • Celý rádiový svet: DAB, DAB+, FM tuner s RDS a internetové WLAN rádio
 • Pripojenie k Spotify: hudba zo Spotify priamo prehrávateľná cez WLAN – prístup k viac ako 40 miliónom titulov
 • Sieťový mediálny prehrávač: podpora UPnP a DLNA na priame prehrávanie hudobných knižníc v rámci domácej siete
 • Rozhranie bluetooth: bezdrôtové prehrávanie hudby zo smartfónov, tabletov a počítačov, taktiež na použitie ako hands-free
 • Prehľad vo farbe: 6 cm (2,4″) TFT farebný displej so stlmiteľným podsvietením a zobrazovaním času
159,90 €

💡 TIP č.1: elektro, spotrebiče a fitness nemeckej kvality💡 TIP č.2: akciové produkty → nájdete tu

 

➡️ DAB + 

Ak chcete byť pripravení na koniec analógových vysielačov, alebo si chcete vyberať z veľkého množstva kanálov na internete, je najlepšie hľadať kuchynské rádio s DAB + alebo s internetom. Koniec analógového rádia a tým aj vysielačov FM sa zdá byť pomaly uzavretý. Budúcnosť: DAB + a internetové rádio. DAB + alebo digitálne zvukové vysielanie ponúka výhodu, že každú rozhlasovú stanicu je možné prijímať na rovnakej frekvencii všade. Kuchynské rádiá DAB navyše sľubujú výrazne lepšiu kvalitu zvuku. Žiaľ, na Slovensku je prechod na digitálne vysielanie brzdený neochotou niektorých súkromných prevádzkovateľov. Rozhlasoví vysielatelia nemajú veľký záujem vysielať v DAB+ a preto je u nás digitálne rozhlasové vysielanie v stave, v akom je. Aktuálne existuje sedem DAB+ vysielačov, päť prevádzkuje Towercom a dva AVIS, z ktorých jeden nevysiela (Nitra). Vysielače sú v týchto mestách: Bratislava, Banská Bystrica, Košice, Dunajská Streda, Žilina a Nitra.

Doteraz na rozbehnutý digitálny vlak naskočilo iba niekoľko výrobcov kuchynských rádií. Rozhlasové prijímače DAB + sľubujú nielen vynikajúci zvuk, ale aj nepredstaviteľné množstvo hudobných kanálov.

 

Patria k nim aj tieto modely:

Pozrieť ďalšie

 

➡️ Internetové rádiá

Na internete je dostupných viac ako 10 000 rozhlasových staníc po celom svete , nech je to USA, Južná Amerika alebo Austrália. Od tejto chvíle, keď hľadáte stanicu, už nie ste závislí len od miestnych a regionálnych ponúk, ale hudba z celého sveta je vám zrazu k dispozícii. Jedinou požiadavkou je, aby bolo zariadenie pripojené k sieti WLAN.

 

Ktoré ďalšie faktory by ste mali zvážiť pri kúpe kuchynského rádia?

 • možnosti pripojenia – sú obzvlášť dôležité, ak ho nechcete používať iba na počúvanie rádia, ale aj na pripojenie iných zariadení. Porty USB, pripojenia AUX a ďalšie možnosti vám ponúkajú alternatívy pripojenia externých zariadení, napríklad smartfónu alebo tabletu a prehrávania hudby z týchto zariadení.
 • Bluetooth – umožní bezdrôtový prístup z vášho rádia k smartfónu alebo tabletu. Spárovaním cez Bluetooth môžete prehrávať skladby zo zariadenia s podporou Bluetooth a dokonca používať niektoré kuchynské rádiá ako systém handsfree, keď vám niekto volá, alebo keď chcete niekomu zavolať. Pri pripájaní cez Bluetooth by ste pri kúpe kuchynského rádia mali venovať pozornosť rozsahu, ktorý výrobca špecifikuje vo svojom popise produktu.
 • pamäťové funkcie – uľahčujú používanie a predovšetkým výber stanice. V závislosti od zariadenia, niektoré majú desať pamäťových miest, iné rádiá dokonca umožňujú uložiť až 30 staníc.
 • displej – v mnohých prípadoch uľahčuje použitie kuchynského rádia. V závislosti od verzie dostanete prostredníctvom rádia aj informácie o hudobnom titule, interpretovi a ďalšie hlásenie. Na jednoduchom rádiu s príjmom FM sa displej používa na zobrazenie času a dátumu.
 • diaľkové ovládanie – praktické pre jednoduché a rýchlejšie ovládanie. Ponúka viac funkcií ako nastavenia na samotnom rádiu.
 • veľkú úlohu zohrávajú aj rozmery a hmotnosť kuchynského rádia. V prípade rádií, ktoré sa montujú pod linku by ste sa mali uistiť, že máte dostatok miesta. Ak máte malú kuchyňu, voľte menšie rádio. Ak máte v kuchyni dostatok miesta, môžete zvážiť aj zariadenie, ako je napríklad už vyššie predstavené auna Connect Sound Chef. Tento model umožní pripevniť držiak tabletu a tým pripojiť tablet k rádiu.
 • pre dobrý a čistý zvuk sú rozhodujúce reproduktory kuchynského rádia. Spravidla sú v samotnom zariadení nainštalované dva, ktoré znamenajú viac-menej dobrú hlasitosť a kvalitu zvuku.
 • v kuchyni môžu byť užitočné aj ďalšie funkcie, ako napríklad budík, časovač, zobrazenie dátumu a zobrazenie teploty. Pri počúvaní rádia môžete napríklad pomocou časovača na kuchynskom rádiu nastaviť čas varenia. Po uplynutí nastaveného času zaznie zodpovedajúci signál.
 • šik extra funkcia: Multiroom. Spojte rôzne rádioprijímače, ktoré sú v rôznych miestnostiach a vychutnajte si zvuk naplňujúci priestor
 • spojenie prostredníctvom aplikácie ponúka ľahkú ovládateľnosť. Aplikáciu zvyčajne dostanete zadarmo od výrobcu, aby ste mohli pripojiť svoj smartphone alebo tablet ku kuchynskému rádiu. Vďaka aplikácii si ušetríte obsluhu s diaľkovým ovládaním.
 • CD prehrávač – jednotka CD môže pôsobiť staromódne, ale vďaka nej vzniká nostalgický zvuk. Obľúbené CD je možné prehrávať veľmi jednoducho a použitie kuchynského rádia tým nie je obmedzené.

 

Nasledujúce modely vám ponúkajú mix vyššie uvedených funkcií :

Pozrieť ďalšie

 

Montáž kuchynského rádia pod linku

Inštalácia týchto rádií je relatívne jednoduchá. Výrobcovia obvykle dodávajú jednotky s vrtnou šablónou a zodpovedajúcim montážnym materiálom. Skôr než začnete vŕtať otvory do kuchynskej skrinky, prečítajte si návod na obsluhu alebo montáž.

Nájdite vhodné miesto a uistite sa, že v bezprostrednej blízkosti je zásuvka. Teraz pridržte vŕtaciu šablónu na kuchynskej skrinke, aby ste označili otvory a potom vŕtajte. Priskrutkujte kovovú mriežku, ku ktorej je prijímač pripojený, do kuchynskej skrinky a potom rádio zaveste.

 

💡 Dôležité! Rádio inštalujte na miesto, kde neprichádza do styku s parou, vznikajúcou pri varení. Výpary, resp. vlhkosť ho môžu poškodiť.

 

Rádio nainštalované pod linkou

zdroj: electronic-star.sk

 

Údržba kuchynského rádia

Dnešné kuchynské rádiá sú skutočnými multifunkčnými zariadeniami a zázrakmi technológie – dajú sa použiť na príjem všetkého, a dokonca môžete sledovať alebo počúvať aj televíziu. Správna starostlivosť je preto veľmi dôležitá – je to elektronické zariadenie a preto sa vždy môžu vyskytnúť poruchy alebo iné malé problémy. Niektorým z nich sa však dá vyhnúť.

Čistenie a údržba kuchynských rádií sa začína montážou. Kuchynské rádio nikdy neumiestňujte na miesto, kde je pravidelne vystavené vplyvom ako je dym, para alebo vysoké teploty – to môže z dlhodobého hľadiska poškodiť elektroniku a tým zhoršiť jej funkciu. Okrem toho tým znížite úsilie potrebné na čistenie a súčasne zvyšujete životnosť zariadenia – takže správnym umiestnením zariadenia zabijete dve muchy jednou ranou. Ak sa budete riadiť týmito pokynmi, bežná údržba nebude znamenať problém. Pravidelne čistite povrch rádia a aj povrch, na ktorom je naištalované. Odstráňte mastnotu, nečistoty a postriekania. Kuchynské rádio je elektrické zariadenie, preto by ste nemali používať príliš veľa vody ani agresívne čistiace prostriedky. Pri čistení poslúži špongia, handrička a teplá voda. Rádio môžete chrániť aj fóliou. Znižuje úsilie pri čistení a súčasne predlžuje životnosť zariadenia. Venujte pozornosť tomu, aby ste neprekryli fóliou aj reproduktory.

 

Aká je cena kuchynských rádií?

V závislosti od požadovaných doplnkových funkcií k jednoduchému rádiovému príjmu, kvality a puzdra sa ceny pohybujú medzi 20 a 200+ €. Ceny špecializovaných obchodníkov sú približne na jednej úrovni, či už kupujete rádio v Nay, Datart, alebo Okay. V supermarketoch ako je Lidl alebo Kaufland určite nájdete aj lacné No Name modely v kvalite adekvátnej cene. Ucelený prehľad cien vám poskytne ako vždy Heureka.

CenaFunkcie
do 30€kuchynské rádio napájané zo siete s príjmom FM
do 60€kuchynské rádio ovládané sieťou s príjmom FM a DAB / DAB +, Bluetooth, LED osvetlenie a časovač

do 100€batériová prevádzka / sieťová prevádzka, oblasť príjmu DAB / DAB + / FM, automatické vyhľadávanie staníc / zoznamy obľúbených položiek, digitálny displej, pripojenia pre AUX a USB
nad 100€príjem prostredníctvom DAB / DAB + / FM / webového rádia, WLAN a tým ovládateľné pomocou smartfónu, Bluetooth, pripojenie USB / AUX / LAN, moderný kovový kryt, farebný displej ako informačné centrum

Medzi špičkové systémy patria kuchynské rádioprijímače so stereofónnym reproduktorovým systémom a integrovaným bass reflex boxom, príjmom DAB + a mediálnym centrom, ktoré prehráva hudbu z USB pamäte.

Rádio pod linku

zdroj: heureka.sk

 

Najčastejšie otázky pri výbere kuchynského rádia

❓ 1. Ako sa dá hodnotiť televízny príjem kuchynského rádia s integrovanou televíziou?

Televízny príjem takýchto zariadení zvyčajne funguje rovnako dobre ako v prípade bežnej televízie. Kvalita zvuku je vo väčšine prípadov veľmi dobrá. Ak je malá obrazovka, kvalita samozrejme musí trpieť, - takže aj keď sa to samozrejme nedá porovnať s normálnou televíziou, je to zaujímavá alternatíva.

❓ 2. Existujú z hľadiska príjmu obzvlášť vhodné miesta na inštaláciu a naopak, kde by sa nikdy nemalo inštalovať kuchynské rádio?

Pokiaľ ide o montáž kuchynského rádia, v skutočnosti neexistujú miesta, kde by ste ho nemali v žiadnom prípade inštalovať - vždy záleží na domácnosti. Predtým, ako ho namontujete, skontrolujte príjem a uistite sa, že na mieste, kde je kuchynské rádio, nie sú vibrácie alebo iné pôsobenie, ktoré by mohlo viesť k pádu rádia.

❓ 3. Existuje rozdiel medzi internetovým rádiom a DAB +, a ak áno, čo je to?

DAB + je takzvané digitálne rádio, ktoré sa pýši tým, že ho možno prijímať bez rušenia a šumu. Internetové rádio pracuje cez internet, a preto si vyžaduje aktívne internetové pripojenie, zatiaľ čo DAB + funguje aj bez aktívneho internetového pripojenia. Hovorí sa tiež, že DAB + je vo všeobecnosti lepšej kvality ako bežné internetové rádio - je to stále relatívne nová technológia, a preto veľmi moderná vec. Takže DAB + rozhodne stojí za to a vo väčšine prípadov bude lepší ako bežné internetové rádio.

❓ 4. Existujú kuchynské rádiá s budíkom?

Áno, keďže väčšina kuchynských rádií v súčasnosti predstavuje multifunkčné zariadenia, je k dispozícii aj funkcia budíka. Spravidla sa veľmi ľahko nastavuje a programuje. Namiesto budenia sa táto funkcia dá použiť aj inak, napríklad na pripomenutie, aby ste niečo vybrali z rúry.

❓ 5. Majú kuchynské rádiá dlhú životnosť alebo sa musia pravidelne vymieňať?

Kuchynské rádiá sú zvyčajne zariadeniami s dlhou životnosťou, pokiaľ sa ich aktívne nepokúšate zničiť. Ale keďže ide o elektronické zariadenia, vždy sa môže stať, že sa niečo pokazí - to je však zriedka. Pri správnom používaní a pravidelnej starostlivosti by kuchynské rádio malo slúžiť veľmi dlho.

❓ 6. Ako môžem pripojiť reproduktory k rádiu pod linku?

Reproduktory môžete pripojiť k kuchynskému rádiu pomocou kábla AUX. Predpokladom je samozrejme, že rádio aj boxy sú vybavené pripojením AUX. Reproduktory by mali mať rovnakú alebo trochu lepšiu impedanciu ako vstavané reproduktory.

❓ 7. Ako posilním príjem anténou?

Hneď, ako prepnete rádio zo stereo na mono, môžete zosilniť príjem. Pretože pre monofónne signály je potrebný menší príjem údajov, príjem rozhlasových staníc sa určite zlepší. Keďže sa rádiová frekvencia rozhlasových staníc môže líšiť od určeného frekvenčného rozsahu v závislosti od miesta, je rozumné manuálne vyhľadávať stanice. Predĺženie antény môže tiež pomôcť pri lepšom príjme. To je ľahko možné použitím hliníkovej fólie. Fólia by mala byť pevná najmä na vrchu. Príjem rádia sa dá zlepšiť aj pomocou zosilňovača FM.

❓ 8. Existujú kuchynské rádiá s detektormi pohybu?

Áno, existujú kuchynské rádiá, ktoré majú detektor pohybu. Tento sa zapína a vypína automaticky. Mnohé z týchto zariadení sú odolné proti prachu a postriekaniu a dajú sa ľahko inštalovať. Môžu byť inštalované natrvalo, alebo môžu byť voľne umiestnené alebo zavesené.

❓ 9. Môže sa zabudovať autorádio do kuchyne?

V zásade to možné je, najmä zariadenia, ktoré majú vstup AUX. Návod ako to spraviť nájdete na internete.

❓ 10. Dá sa pripevniť kuchynské rádio bez vŕtania?

Väčšina kuchynských rádií dostupná na trhu je vhodná na montáž pod skrinku alebo poličku. Výhoda tohto spôsobu montáže spočíva v tom, že kuchynské rádio je chránené pred vonkajšími vplyvmi, ďaleko od pracovnej plochy. Rádio tiež nebráni pri varení, ani iných kuchynských činnostiach. Nevýhodou týchto modelov je, že vo väčšine prípadov musí byť ich upevňovacie zariadenie vyvŕtané. Situácia je iná pre kuchynské rádiá, ktoré je možné voľne postaviť. Tieto takzvané stolové rádiá sa dajú flexibilne použiť aj v iných miestnostiach. Okrem toho sa vyznačujú robustnou, často nárazuvzdornou kvalitou spracovania. V ideálnom prípade by sa kuchynské rádio malo umiestniť do chráneného rohu.

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.