V čom sa líšia smart funkcie televízorov Samsung od konkurencie?

Redakcia DoDomácnosti.sk Téma 31. marca 2020 0

Televízory už dávno nie sú len zariadenia určené na štandardné pozeranie televíznych staníc, ale ich ponuka posúva doposiaľ poznané televízne hranice a prevyšuje mnohých očakávania. Také sú televízory so smart funkciou, ktorá rúca zaužívané limity televízneho sveta a ešte umocňuje celkový zážitok z vnímania televízií. Tento vstup do digitálnej doby mnohí vítajú a záujem o inteligentnú funkciu sa čoraz častejšie presúva z malých displejov mobilných zariadení na obrazovky televízií.

Neobmedzený prístup, rozmanitý obsah a vstup do sveta multimédií a bezhraničnej zábavy. To všetko môžete od tohto zariadenia už bežne očakávať. Prispôsobivá ponuka si získa všetky vekové kategórie a umožní vám dívať sa na televíziu z úplne inej perspektívy. Novému rozmeru televízie je čoraz viac divákov naklonených, čo keby ste mu dali šancu aj vy a skúsili toto nové poňatie televízneho štandardu?

Ak by ste hľadali domácnosť, v ktorej sa vôbec nevyskytuje čo i len jedno zariadenie s inteligentnou funkciou, celkom dlho by trvalo, kým by ste takú našli. Takmer každý z nás dnes už totiž disponuje smartfónom a práve to je jedna z takých najštandardnejších možností nášho pravidelného stretu so smart technológiou. Digitálny svet sa však čoraz častejšie dostáva aj na väčšie obrazovky a ponúka možnosť posunúť televízny štandard priamo z priestorov vašej obývačky.

 

Čo je vlastne smart televízor?

Ako teda zistíte, že práve vaše zariadenie je inteligentné a možno ho označiť za smart televíziu? Asi ťažko by ste túto funkciu hľadali ešte u plazmového televízora, ktorý ste si zakúpili pred pätnástimi rokmi. Prekvapiť vás môže ale súčasná ponuka, nakoľko takmer každý novší model má v sebe už zabudovanú túto inteligentnú funkciu.

Spojenie klasického televízneho vysielania, kvalitných filmových titulovrozmanitých aplikácií a online zábavy. To všetko vám inteligentná funkcia vo vašom zariadení umožňuje. Zabudnite viac na predvídateľný obsah programov a relácií a riaďte si svoj vlastný čas pred televíznou obrazovkou.

diaľkový ovládač TV

Inteligentné televízory vám ponúkajú neobmedzený vstup do sveta zábavy. 

Všeobecne teda treba pod pojmom Smart TV chápať televíziu s pripojením na internet najčastejšie pomocou Wi-Fi. Práve tá vám umožňuje vyhľadávať preferovaný obsah a sťahovať aplikácie prostredníctvom operačného systému. Tento nový rozmer chápania televízie sa snažia zakomponovať do svojich modelov všetci výrobcovia, a tak nie je prekvapením, že si môžeme medzi jednotlivými značkami vyberať. A nakoľko ide o konkurenčný boj o to, kto si získa priazeň diváka, spoločnosti sa snažia odlíšiť a ešte prevýšiť očakávania.

 

Rôznosť operačných systémov

V boji o divácke sympatie spoločnosti pristúpili svojsky. Čo väčšinu z nich ale spájalo, bola snaha o predstavenie vlastného operačného systému. Výnimkou nie je ani spoločnosť Samsung a práve tá stavila na svojich vývojárov a v televízoroch predstavila operačný systém s názvom Tizen.

Pri televízoroch Panasonic natrafíte na jednoduchší My Home Screen, značka LG stavila zase na ľahšiu manipuláciu vo svojom webOS systéme. Poznáme však aj také spoločnosti, ktoré sa nepúšťali do vlastného vývoja a stavili na veľmi obľúbenú klasiku. Takéto rozhodnutie urobili značky Sony a Philips a stavili na operačný systém Android TV. Práve ten nepredstavuje len totožný názov z jedným z najpoužívanejších systémov v mobilných zariadeniach, ale naozaj ide o túto verziu.

V porovnaní s konkurenčnými značkami vám dokáže Tizen ponúknuť rozšírenejší prístup do platforiem, ktoré by ste u iných modelov nemuseli vôbec nájsť. Pre niekoho môže byť prekvapivý napríklad aj prístup do Amazonu. Čo je však pri operačnom systéme pomerne cenené je možnosť sledovať filmy a súčasne si prezerať aj ponuku. Nie každý výrobca to dokázal do svojho systému zakomponovať a pri niektorých iných značkách vás to môže celkom odradiť.

 

💡 Mohlo by vás zaujímať: vyberáte telku a chcete konkrétne značku Samsung? Pravidelne porovnávame najnovšie modely televízorov Samsung.

 

Streamovanie obrazovky

Moderné technológie v najnovších modeloch prinášajú aj jednoduchý prenos obrazu z mobilného zariadenia priamo do televízora pomocou Smart View. Nainštalovaná aplikácia SmartThings podporuje zdieľanie fotografií, ktoré si môže pozrieť celá rodina, zároveň ale umožňuje sledovať obsah televízora priamo na vašom smartfóne. Táto funkcia sa ale môže pri rôznych modeloch odlišovať, je preto vhodné informovať sa o všetkom, čo si pod smart funkciou v konkrétnom type teda predstaviť.

Zaujímavé je aj prevedenie ovládača. Diaľkové ovládanie môžete ovládať hlasom, prípadne sa môže vaše mobilné zariadenie stať takýmto ovládaním a riadiť obrazovku televízora priamo z tohto zariadenia. Pred kúpou si určite skontrolujte aj riešenie konektivity a či existuje vôbec možnosť pripojiť televízor k iným zariadeniam.

tablet a TV - smart fukncie

Pomocou smart funkcií môžete streamovať obsah tabletu priamo na obrazovku televízora.

 

Manuálne nastavenie televízora

Inteligentná funkcia so sebou prináša aj možnosť istého prispôsobenia. Zmena poradia kanálov je už pomerne bežná pri každom type, nahrávanie programov je už ale niečo iné. Pokiaľ totiž nestíhate svoj obľúbený program, vopred si naplánujete jeho nahrávanie a potom s odstupom času si ho môžete opätovne prehrať. Takéto nahrávanie môžete realizovať aj priamo na pevný disk či USB kľúč.

Ak máte obľúbené aplikácie, ktoré používate najčastejšie, vložte si ich na hlavnú lištu Smart Hub a zoraďte aj podľa vašich predstáv. Aplikácia SmartThings vám zase poskytne prepojenie celej vašej inteligentnej domácnosti. Pokiaľ máte kompatibilné zariadenia značky Samsung a tie takéto prepojenie podporujú, hravo ich dokážete ovládať aj pomocou televízora. Či už si pozriete vnútro chladničky ešte z obývačky a podľa toho sa rozhodnete pre prípravu jedla alebo si nastavíte zapínanie svetiel v presne stanovenom čase či spustite postrekovač. Pokiaľ ste nadšencom inteligentného spracovania zariadení, využijete aj túto aplikáciu.

 

Vstup do sveta aplikácií

Dennodenne v rovnakom čase tie isté programy. Ich posunutie na iný termín či prerušenie sa stáva len vo výnimočných situáciách a raz za čas sa určite stane, že nemáte čo pozerať a len tak nemo hľadíte na obrazovku. Práve od toho sú tu smart televízory, prostredníctvom ktorých si môžete vyhľadať akýkoľvek obsah. Vstúpte do obchodu Samsung Apps a nájdite niečo prispôsobené vám priamo na mieru.

Zabudnite na malý displej mobilného zariadenia, sledovať pútavé videá z YouTube či počúvať hudbu zo Spotify môžete priamo aj na svojom televízore. Obmedzujúca nie je ani možnosť vyhľadávania na internetovom prehliadači, nie každý si ale zvykne na prehliadanie vo väčšom formáte obrazovky a niekomu sa to nemusí zdať ani až také praktické. Iní však túto voľbu chvália a často ju využívajú aj na sledovanie živých športových prenosov, nakoľko tie často štandardné televízne kanály ani neponúkajú. Prvotriedny zážitok z hokejového prenosu priamo z vášho priestoru obývačky je tak viac ako vítaný.

žena s televíznym ovládačom

Inteligentné televízory ponúkajú množstvo aplikácií s rôznym zameraním.

 

Možnosti socializácie

To, že sa spoločnosť Samsung nebráni ani komunikácii na sociálnych sieťach prostredníctvom svojich televízorov, dokazuje aj možnosť zapnutia viacerých činností súbežne. Ak pozeráte nejaký kvalitný seriál, pokojne môžete o tom tweetnuť alebo len odpovedať na bežné správy na Facebooku. Okrem virtuálneho sveta je ale viditeľnou snahou Smart TV Samsung spájať aj blízkych a počas dlhých nudných večerov pred televíznou obrazovkou im umožniť hravé riešenie, ako sa zabaviť a tráviť spoločné chvíle. Napríklad taká aplikácia Slovak Quiz preverí vaše vedomosti o rodnej domovine zo zemepisu, histórie či iných oblastí, interaktívnou formou vzdelá tých najmenších a pobaví celú rodinu.

 

Rozšírenie hráčskych možností

Nepraktické pripojenie televízora s vaším prenosným počítačom pomocou HDMI kábla vás už unavuje? Niektoré modely smart televízií od Samsungu podporujú jednoduchšiu možnosť, ako presunúť obraz hry z počítača priamo na obrazovku zariadenia. Nemusíte mať k tomu žiaden kábel, o ktorý sa obávate, že niekto zakopne, postačí vám totiž aplikácia s názvom Steam Link. Zabudnite taktiež aj na bezprostrednú blízkosť zariadení. Všetko prebieha pomocou domácej siete a tieto dve zariadenia je možné mať aj v rozličných miestnostiach, čo oceníte najmä v prípade, ak nemáte prenosný herný notebook.

 

Prvotriedna kvalita titulov

Najviac lákavé sú však najmä streamovacie služby. Spoločnosť rozšírila tieto platformy a nevymedzila svoju ponuku iba jednou z nich. Vybrať si tak môžete medzi službami HBO GOAmazon Prime Video či Netflix, prípadne si môžete predplatiť obsah aj u všetkých súčasne. Okrem toho ale máte prístup aj do aplikácie Apple TV. Práve tá vám sprístupňuje jednu z najnovších streamovacích služieb Apple TV+ s originálnymi titulmi. Tú spustil Apple v novembri minulého roka a okrem prístupu do svojich produktov, túto možnosť rozšíril aj o smart televízory Samsung. U iných spoločností by ste zatiaľ hľadali takmer márne, táto možnosť je ale v štádiu riešenia a uvažuje sa aj o ďalšom rozšírení.

Tieto filmové tituly a nové seriály sú vo vysokom rozlíšení a kvalitnom spracovaní obrazu. Potešíte sa najmä vtedy, ak ste siahli po rozlíšení 4K Ultra HD, nakoľko teraz máte jedinečnú príležitosť vyskúšať naplno potenciál vášho zariadenia a okúsiť, do akej miery je rozdiel v prepracovaní farieb a stvárnení detailov. 4K rozlíšenie má štvornásobne viac pixelov ako Full HD, určite teda pôjde o výrazný rozdiel a postrehne to aj oko menej náročného diváka.

Bežná ponuka televíznych kanálov je vysielaná v chabom rozlíšení SD, len niektoré televízne stanice siahli po lepšom rozlíšení, no vonkoncom zatiaľ nejde o rozlíšenie 4K. Táto ďaleká hudba budúcnosti sa tak skoro v slovenských televíznych programoch ani neobjaví. Možnosť pozerať niečo v takomto rozlíšení určite teda oceníte.

televízor so streamovacou službou

Smart televízory ponúkajú aj prístup do streamovacích služieb s kvalitnými titulmi.

 

Zameranie aj na slovenského diváka

Bežnú ponuku aplikácií nájdete pri každom výrobcovi televízora, niektoré spoločnosti však vsadili aj na detailnejšie zameranie. Inteligentné zariadenia Samsung prinášajú aplikácie, ktoré oslovia aj slovenskú divácku základňu. Prístup k slovenskej produkcii pomocou VOYO, sledovanie obľúbených programov či filmov z videopožičovne vďaka aplikácii Skylink Live TV bez pripojenia k satelitnej anténe. Aplikácia Mall TV vám okrem iného umožní napríklad aj  sledovanie kamier z lode na Vltave alebo priamo na Lomnickom štíte.

Diváka však môže osloviť aj variabilita spomedzi spravodajstva. Okrem internetového prehliadača a spravodajských aplikácií môžete sledovať aj regionálne televízie, počúvať populárne rozhlasové stanice bez nutného použitia set-top boxu. Nájdete ale aj programy pre tých najmenších, ako sú napríklad aj známe znenia rozprávok. Práve tie budú určite vítanou voľbou. Vybrať si môžete ale aj interaktívnu formu zábavy či hranie hier pre viacerých členov.

Pri hľadaní smart televízie je nevyhnutné zistiť si, čo očakávať od operačného systému. Pozrieť aj na recenzie, či ide o rýchle vyhľadávanie bez obmedzení a v akej forme je riešené aj samotné rozhranie pre užívateľov. Smart TV Samsung predstavuje možnosť, ako vstúpiť do multimediálneho sveta a nájsť obsah pre akúkoľvek vekovú kategóriu. Predtým než sa ale pre ňu rozhodnete, informujte sa o možnostiach, ktoré ňou získate. Nie všetky modely sú totožné svojou inteligentnou funkciou, môžu sa totiž aj výrazne líšiť.

 

💡 Mohlo by vás zaujímať… zaujímavé informácie o výbere vhodnej TV nájdete aj v našom veľkom teste televízorov.


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Redakcia DoDomácnosti.sk

Tento článok pre vás pripravili redaktori magazínu DoDomácnosti.sk. Hľadáme to, čo vás zaujíma. Testujeme, porovnávame, recenzujeme všetko, čo patrí do domu, bytu, záhrady, či dielne. Kontakty na nás nájdete v sekcii O webe.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.