V čom je Apple TV+ lepšia v porovnaní s ponukou iných konkurenčných streamovacích služieb?

Redakcia DoDomácnosti.sk Téma 31. marca 2020 0

Slabú ponuku televíznych kanálov nahrádzajú čoraz populárnejšie streamovacie služby. Získavajú si slušnú divácku základňu a divákov neodrádza ani nutnosť ich predplatného. V konkurenčnom boji sa tak ocitlo viacero obľúbených stálic s bohatou ponukou, ktoré by príchod nováčika nemal nijako ohroziť.

Streamovacia služba Apple TV+ však vsadila na unikátnosť a posunula očakávané štandardy ešte o level vyššie. Podarilo sa jej teda to, o čo sa mnohým vo svojich začiatkoch len sníva. Aj napriek menej početnej prvotnej ponuke titulov dokázala so svojimi vlajkovými loďami do istej miery zatieniť ostatné streamovacie služby a ich kvalitou si vybojovať divácke sympatie. Apple TV+ sa tak podarilo získať početné ohlasy fanúšikov a zabezpečiť si tým popredné umiestnenie. O slušné zastúpenie priaznivcov tak nie je núdza, spoločnosť Apple ale nijako nepoľavuje a čoskoro možno očakávať príchod ďalších noviniek.

O spoločnosti Apple počul už každý z nás. Mac, iPhone či iPad sú aj naďalej absolútnym trhákom tejto značky a jej orientácia na menšie obrazovky je naozaj značná. Pár rokov dozadu však prišla aj s multimediálnym zariadením Apple TV, ktoré podporovalo 4K rozlíšenie, vysoké dynamické rozlíšenie HDR aj Dolby Vision a v podstate konkurovala súčasným smart televízorom svojou ponukou aplikácií a umožnila ich kompatibilitu s produktmi Apple. Orientácia spoločnosti sa presunula aj na novšie formáty obrazoviek a nijako v konkurencii nepoľavila.

Svoje novinky ale opäť rozšírila a so značným predstihom počas uplynulého roka oznámila, že v prvý novembrový deň predstaví svoju vlastnú platformu. Prekvapivý nebol určite pre mnohých ani názov, spoločnosť siahla na takú verziu, ktorá divákovi hneď ozrejmí, kto za touto streamovacou platenou službou vlastne stojí. Nie je tomu teda tak dávno, čo pribudla do konkurenčného boja platforma Apple TV+. Poďme si teda povedať, čím dokáže osloviť diváka a získať si tak jeho priazeň.

 

Stávka na originalitu obsahu

Tituly, ktoré predstavila streamovacia služba Apple TV+ na iných streamovacích službách asi ťažko budete hľadať. Spoločnosť Apple predstavila totiž ponuku s originálnymi titulmi. Pri iných platformách natrafíte tiež na vlastnú produkciu, konkurenčné služby ale na rozdiel od značky Apple umožnili vďaka právam sledovanie aj tvorby iných štúdií.

Na platforme Apple TV+ teda produkciu titulov od ďalších štúdií nenájdete. Spoločnosť stavila na originálnu produkciu s pôvodným obsahom Apple Originals. Ak vás odrádza to, že ide o novinku s malou ponukou filmov a seriálov, táto knižnica titulov sa rozširuje a pravidelne by mali pribúdať nové tituly.

 

Kvalita obrazu vás pohltí

Vlastníci televízorov s rozlíšením 4K Ultra HD (3840 x 2160 pixelov) si pri pozeraní filmových titulov tejto platformy prídu na svoje. Všetka originálna tvorba je ponúkaná v obraze s kvalitou 4K HDR (High Dynamic Range – vysoké dynamické rozlíšenie), mnohých poteší aj podpora Dolby Vision. Oproti Full HD vám rozlíšenie 4K umožní pomocou 8 294 400 pixelov až štvornásobne viac detailov. Obraz tak bude kvalitnejší s prepracovanými detailmi a vernejším zobrazením farebného spektra. Pri pohľade z blízkosti teda uvidíte čistý obraz bez toho, aby ste zaregistrovali jednotlivé pixely. Hladký a zreteľný obraz vás doslova pohltí.

žena, muž pred televízorom

Kvalitné spracovanie obrazu vás skutočne vtiahne do deja

 

Zvukové spracovanie

Ak vám pri sledovaní seriálov chýba okrem kvalitného riešenia obrazu aj zaujímavé zvukové spracovanie, niektoré tituly tejto platformy ponúkajú zvuk Dolby Atmos. Takéto priestorové prevedenie zvuku diváka vtiahne do deja. Kvalita zvuku tak ešte umocní celkové poňatie daného filmového titulu či seriálu a povýši ho ešte o niekoľko levelov vyššie.

 

Zariadenia s prístupom k platforme

Na to, aby ste mali možnosť, sledovať túto streamovaciu službu hneď po zaobstaraní si predplatného, nemusíte mať výlučne len multimediálne zariadenie Apple TV. Prístup a sledovanie titulov vám umožnia najmä známe produkty spoločnosti ako napríklad iPhone a iPod touch s najnovšou verziou iOS, Mac (s podporou najnovšieho macOS) pozerať môžete ale aj pomocou Apple TV 4K či HD, ale opäť platí, že musí ísť o podporu najnovšej verzie tvOS.

Apple TV+ má ale oveľa širšie zameranie a neorientuje sa len na vlastníkov produktov vlastnej značky. Prístup do platformy totiž získate aj pomocou smart televízorov od Samsungu s prístupom k aplikácii Apple TV  a určite sa táto možnosť v konkurenčných inteligentných televíziách čoskoro rozšíri. Apple totiž plánuje sprístupniť službu aj pre ďalšie spoločnosti zaoberajúce sa výrobou televízorov.

Jedným z vyhľadávaných spôsobov je však najmä prístup pomocou webových prehliadačovSafariChrome či Firefox túto možnosť majú, stačí len otvoriť webovú stránku, spojazdniť a po zaobstaraní predplatného vám už nič nebude brániť plnohodnotne sledovať tieto tituly.

 

💡 Mohlo by vás zaujímať… zaujímavé informácie o výbere vhodnej TV nájdete v našom veľkom teste televízorov.

 

Vlajkové lode platformy

Už počas prvotného spustenia služby ste mali na výber sledovať hneď niekoľko titulov. Najväčším lákadlom bol dramatický seriál s hviezdnym hereckým obsadením v hlavnej úlohe. Herec Jason Momoa už oslovil mnohých z filmu o superhrdinoch, priazeň divákov si ale získal aj v tomto zaujímavom seriálovom spracovaní See v drsných podmienkach.

Mladá generácia sa zase mohla potešiť zo seriálu Dickinson s obsadením známej tváre. Aj keď ide o titul s historickým zameraním, hviezda Haille Steinfeld dokáže osloviť a získať slušnú divácku základňu.

Ďalším zaujímavým spracovaním je seriál taktiež s prvotriednym hereckým obsadením. Veď koho by neoslovil titul s hviezdami ako Jennifer Aniston, Steve Carella alebo Reese Witherspoon? Ide o drámu The Morning Show a viacerí ju ocenili predovšetkým vďaka tomu, že približuje zákulisie nakrúcania jednej z obľúbených ranných amerických šou.

Medzi ďalšie tituly s pozitívnymi hodnoteniami patrí napríklad aj titul For All Mankind. Práve ten totiž osloví nadšencov alternatívnej budúcnosti. Tento seriál predstavuje totiž to, čo by sa stalo, keby vesmírne preteky medzi ZSSR a USA počas studenej vojny nikdy neskončili.

4 mladí ľudia s pukancami pred televízorom

Ponuka titulov nie je taká rozsiahla v porovnaní s konkurenciou, diváka si však získava kvalitou seriálov

 

Zameranie na všetky generácie

Vyššie spomínanými seriálmi zoznam nekončí. Hneď počas prvotného spustenia si platforma Apple TV+ dokázala získať aj tých najmenších. S prispôsobivou ponukou exkluzívneho obsahu sa spoločnosť Apple zamerala na všetky vekové kategórie, tituly For All Mankind, Ghostwriter alebo The Elephant Queen to potvrdzujú. Deti si ale taktiež prídu na svoje, napríklad taký Snoopy in Space ich určite zaujme svojím obsahom.

Takáto ponuka viacerých filmových zameraní potvrdzuje, že táto platforma má snahu o priblíženie ponuky rôznych žánrov a oslovenie širšieho fanúšikovského zázemia, čo jednoznačne potvrdzuje aj svojimi najnovšími titulmi.

 

Typy predplatného

Ak chcete otestovať alebo porovnať knižnicu titulov s konkurenčnými streamovacími službami, spoločnosť Apple aj naďalej ponúka sedemdňové bezplatné vyskúšanie. Ak budete spokojní, môžete si potom uhradiť mesačné predplatné a práve to momentálne predstavuje 4,99 €, prípadne zvoliť to ročné. Predplatné na rok predstavuje zase sumu 49,99 €. Pokiaľ sa ale rozhodnete, že na nejaký čas túto službu nebudete využívať, predplatné sa automaticky obnovuje a musíte to teda priamo vy zrušiť.

Lákavou ponukou je však možnosť sprístupniť pomocou predplatného pripojenie do platformy Apple TV+ až šiestim členom domácnosti vďaka rodinnému zdieľaniu. Títo používatelia pritom nemusia mať spoločné prihlasovacie údaje a heslo, každý z nich sa bude totiž prihlasovať pomocou vlastného Apple ID. Ak umožníte prístup aj dieťaťu, máte k dispozícii aj možnosť nastaviť rodičovskú ochranu a tú môžete upraviť samostatne pre filmy a seriály.

2 ľudia pred TV

Rodinné zdieľanie umožňuje pripojiť sa až šiestim zariadeniam

 

Možnosť získať predplatné zdarma

V prípade, že si plánujete kúpiť nový produkt od spoločnosti Apple a pri kúpe siahnete po novom iPhone, Macu či multimediálnom zariadení Apple TV a iných produktoch, získate službu bezplatne. Produkty značky sú vopred určené spoločnosťou a ich kúpou máte automaticky prístup do streamovacej služby na jeden rok zdarma. Platí to len pre tých, ktorí splnia podmienku s najaktuálnejším softvérom v novom zariadení. Po uplynutí doby zostáva mesačné predplatné konštantné a pôjde teda o rovnakú sumu 4,99 €. Nezabudnite si ale túto možnosť aktivovať. Od 1. novembra 2019 je sprístupnená a musíte tak urobiť do troch mesiacov po samotnej kúpe a aktivácii zariadenia. Takáto ponuka je zatiaľ v platnosti, keď budete chcieť si zakúpiť produkt, vopred skontrolujte, či nedošlo už k jej zrušeniu.

 

Výhody verzus nevýhody

Mnohých slovenských nadšencov streamovacích služieb potešil aj fakt, že táto služba už počas spustenia bola dostupná v mnohých krajinách aj vrátane Slovenska. Tieto tituly sledujete bez reklám, máte možnosť si jednotlivé epizódy seriálov ale aj filmy stiahnuť a sledovať prostredníctvom offline režimu. Oceníte najmä aj slušnú konkurenčnú cenu, tá je totiž nižšia, čo je logické v porovnaní s už zabehnutými streamovacími službami s bohatou ponukou titulov.

Pri dabingu máte na výber z viacerej ponuky jazykov, pri titulkoch nehovoriac. Slovenský divák si musí vystačiť so slovenskými titulkami a mnohých neteší, že to platí aj v prípade titulov s detským zameraním. K dispozícii ale nájdete aj titulky určené pre slabo počujúcich ale aj pre nepočujúcich.

Mnohí však už v začiatkoch spustenia zostali prekvapení z menšej ponuky knižnice, nakoľko bol výber značne obmedzený. Keďže ale išlo o novinku v konkurenčnom boji, ktorá stavia výlučne len na originalitu a oproti ostatným nezdieľa tituly iných štúdií, je to pomerne pochopiteľné. Kvantitu titulov ale nahrádza ich prvotriedna kvalita a práve vďaka tej si streamovacia služba Apple TV+ získava čoraz väčšiu fanúšikovskú základňu. V konkurenčnom boji ale platforma nijako nepoľavuje a svoju knižnicu titulov obnovuje.

 

Apple TV+ má potenciál zaujať

Je teda otázne, ako sa rozhodnú najmä tí, ktorí získali predplatné na celý rok zdarma. Aj to výrazne napovie v tom, či streamovacia služba dokáže zatieniť konkurenciu alebo po roku poľaví v sprístupňovaní nových titulov s originálnym obsahom. Mnohí túto verziu zatiaľ označujú len za skúšobnú a čakajú, čo dokáže doplniť do svojej knižnice v priebehu roka. Netflix, Amazon Prime Video či HBO GO majú slušne vybavenú knižnicu filmov a seriálov, boj o divácke sympatie bude teda rozhodne zaujímavý. Nehovoriac o tom, že len s odstupom niekoľkých dní pribudla v polovici novembra minulého roka ďalšia streamovacia služba Disney+ a tá ma rozhodne taktiež čo zaujímavé ponúknuť.

Ktorá streamovacia platforma dokáže vyťažiť maximum, je zatiaľ otázne. Uvidíme teda, ako sa dokáže popasovať Apple TV+ s konkurenčným bojom. Špičkové spracovanie filmových a seriálových titulov s rozlíšením 4K s podporou HDR a Dolby Vision ale aj s kvalitným zvukovým spracovaním vďaka Dolby Atmos môže v boji o divácku priazeň viac ako slušne obstáť.


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Redakcia DoDomácnosti.sk

Tento článok pre vás pripravili redaktori magazínu DoDomácnosti.sk. Hľadáme to, čo vás zaujíma. Testujeme, porovnávame, recenzujeme všetko, čo patrí do domu, bytu, záhrady, či dielne. Kontakty na nás nájdete v sekcii O webe.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.