Vývoj pokročilých technológií posúva televízne hranice

Redakcia DoDomácnosti.sk Téma 24. marca 2020 0

Sú neodmysliteľnou súčasťou každej domácnosti a v niektorých nájdeme týchto zariadení dokonca hneď niekoľko. Reč je o televízoroch, ktoré za dnešnou technologickou dobou nijako nezaostávajú a v konkurencii pokrokov a technológií prekračujú limity v boji o divácke sympatie.

Kedysi bolo vlastnenie televízora privilégiom bohatšej menšiny, dnes si ich môže dovoliť už každý. S pokrokom doby boli čiernobiele filmy nahradené farebnými obrazovkami, kým v druhom miléniu je snahou výrobcov dopriať divákom prvotriedny zážitok a vyťažiť z televízií absolútne maximum.

Malým uhlopriečkam televízorov už odzvonilo, moderné technológie sa zameriavajú len na veľké rozmery a predbiehajú sa v tom, čo ich odlíši. Zabudnite na mohutné zariadenia, ktoré prijímajú signál a ten premietajú v podobe relácie. Televízory nadobudli úplne vyšší štandard a posunuli sa tak na inú úroveň ako po stránke parametrov, tak aj z hľadiska pokrokových vychytávok.

 

Bežné pozeranie vs. nadštandard

V prípade používania televízora výhradne na pozeranie televízneho vysielania prostredníctvom slovenských a českých staníc nemá až taký význam púšťať sa do voľby technologických progresov a skvalitnení obrazu. Pri takomto televíznom zobrazení by technológia nemohla využiť naplno svoj potenciál, nakoľko väčšina súčasných kanálov nedisponuje rozlíšením ani v HD, nie to ešte v pokrokovejšom 4K UHD rozlíšení. Pri častom pozeraní televízie by ste sa však mali upriamiť na kvalitu obrazu a zvuku. Pokiaľ by totiž neboli kvalitné, vystavili by ste sa ohrozeniu. Zlá hladina zvuku by mala na svedomí poškodenie sluchu, kým nekvalitnosť obrazu by výrazne ohrozila zase zrak.

Ak však plánujete využívať televíziu aj na hranie hier, premietanie fotografií, počúvanie hudby či sledovanie filmov vo vysokej kvalite, za takýchto predpokladov má zmysel uvažovať o vyšších triedach televízií a púšťať sa do vyhľadávania technológií, ktoré budú vyhovovať vašim preferenciám.

 

💡 Neprehliadnite! Aj tento rok sme pre vás pripravili test televízorov, v ktorom nájdete veľké množstvo aktuálnych modelov.

 

Typizácia televízorov

Strácate prehľad v skratkách televízorov? Zabudnite na staršie plazmy, v súčasnosti si divák vyberá spomedzi označení LCD, LED, OLED, QLED a najnovšie aj OLED+. Odlišujú sa vlastnosťamikvalitou obrazuponukou funkcií a niektoré značky prichádzajú v boji s konkurenciou s rôznymi pokročilými technológiami. Nielenže by ste si mali vopred prehodnotiť, o aký typ televízie máte skutočne záujem, ale aj ktorý z nich bude vyhovovať práve vašim kritériám.

Častým atribútom, rozhodujúcim v prospech jednotlivých televízorov, je práve technologické riešenie displeja. LED televízory patria pod tie LCD, vyznačujú sa však podsvietením s LED diódami. O tomto najrozšírenejšom type televízorov však musí mať dostatočný prehľad takmer každý, poďme sa preto pozrieť na najnovšie technológie a priblížiť si, v čom sa odlišujú.

Kým technológia OLED stojí na pixeloch, QLED je pokročilou verziou LED televízorov a jediné, čo ich spája, je akurát tak podobnosť názvu. Samostatným typom sú však televízory OLED+ a ich snahou je povýšiť divácky zážitok ešte na vyššiu úroveň. Okrem kvalitného zobrazenia farebného spektra ich výrobcovia stavili aj na prvotriednu kvalitu zvuku.

muž sleduje telku

Pokročilé technológie ponúkajú maximálny zážitok z pozerania televízie

 

Dokonalá čierna vďaka zhasnutým pixelom

Jednou z najnovších moderných technológií sú OLED (Organic Light Emitting Diode)  televízory. Využitie organických svetelných diód hovorí v prospech kvalitnejšieho obrazu a práve ten je predurčením maximálneho zážitku aj pri filmoch veľkých formátov a vysokej kvality. Vyššia obstarávacia cena zodpovedá kvalite, ktorú u bežných televízií divák rozhodne nenájde. Výrazným plusom tejto technológie je verné stvárnenie čiernej. Každý pixel totiž funguje ako samostatný a nezávislý zdroj svetla, čo umožňuje vyťažiť maximum zo zobrazenia čiernej. Diódy v takomto prípade úplne zhasnú a nebudú nič vyžarovať. Čierna tak zostane absolútne čiernou. Pri tejto špičkovej technológii zabudnite na jej obdobné verzie v podobe jemného odtieňa čiernej alebo v tom horšom prípade skôr šedej.

 

Kvantové body podchytia väčšinu farebného spektra

Aj keď samotný názov QLED televízorov napovedá, že pôjde o nejakú podobnú verziu OLED, v skutočnosti to vôbec neplatí. QLED (Quantum Dot Light-Emmiting Diode) televízory sú totiž len pokročilou verziou LED televízorov a dostali sa do povedomia vďaka značke Samsung. Zdroj podsvietenia podobne ako u klasických LED televízorov stojí na LED diódach, inováciou je však technológia kvantových bodov Quantum Dot, v rámci ktorých svetelné diódy vyžarujú základné svetelné lúče, pričom každá farba má svoj vlastný lúč. V porovnaní s OLED technológiou majú televízory QLED navrch tým, že dokážu podchytiť viacero farebných odtieňov a stvárniť aj tie jemnejšie.

Nový rozmer pozerania vďaka kvalite zvuku

Technológiu OLED+ preslávila značka televízorov Philips a v tomto prípade nejde len o značnú podobnosť názvu. Televízory OLED+ sú pokročilejším modelom zariadení OLED a ich prínos spočíva na kvalitnom zvukovom spracovaní. Núdza nie je ani o nadštandardnú farebnú škálu a reálne zobrazenie čiernej, tieto produkty však majú v boji o divácke sympatie navrch tým, že stavili na zlepšenie kvality zvuku. Prepracovanosť tejto technológie spočíva v tom, že sa snažia prísť so zvukom bez skreslení a s dokonalým vyplneným celej miestnosti. Kto stavia pri plnohodnotnom zážitku z pozerania predovšetkým na kvalitu zvuku, čistota dialógov a prirodzené znenie akustiky budú jednoznačne oceniteľnými prvkami.

 

Full HD zatienené rozlíšením 4K UHD

Pamätáte sa ešte na rozlíšenie HD ready, ktoré predstavovalo chabých 1280 x 720 pixelov? Dnes by ste sa takému priveľmi nezavďačili. Jeho náhrada v podobe Full HD výrazne prevýšila štandardy a po rozlíšení 1920 x 1080 pixelov siahalo viacero výrobcov. V súčasnosti však už možno hovoriť o pomerne zastaranom type, a to aj napriek tomu že všetky televízne programy s možnosťou vysielania v takomto rozlíšení aj naďalej nenájdete. Rozlíšenie 4K UHD (Ultra High Range) povýšilo divácky zážitok na úplne iný level a rozlíšenie v hodnotách 3840 x 2160 pixelov je v porovnaní so štandardom Full HD prínosom v zobrazovaní informácií. A práve tých dokáže premietnuť až štvornásobne viac. Pri tomto rozlíšení však súčasná ponuka nezostáva a najnovší vývoj ponúka ešte novšiu dimenziu s názvom 8K typickú rozlíšením 7680 x 4320 pixelov.

Rozlíšenie 4K UHD v televízii

Rozlíšenie 4K UHD predstavuje úplne iný pohľad na súčasné televízie.

 

Pokrok v inteligencii

Pri novších modeloch televízií natrafíte u väčšiny na funkciu s názvom Smart TV s možnosťou pripojenia k internetu prostredníctvom Wi-Fi. Nejde však o využívanie na účely komunikácie v rámci sociálnych sietí či prehliadania internetových stránok. To je totiž často neprehľadné, pomalé a výrobcovia sa naň prestali orientovať. V tomto prípade sa skôr stavia na interakciu, zábavu a plnohodnotné hranie hier, objavovanie aplikácií alebo počúvanie hudby. Nová dimenzia televízií sa však premieta aj do prepojenia televízie s mobilným zariadením či bezdrôtovou klávesnicou s touchpadom. Či už si chcete uľahčiť prepínanie televízie alebo premietať fotografie na väčšom formáte, táto funkcia je u multimediálnych televízorov viac ako vítaná.

 

Herný režim zaznamenáva pokroky

Keďže herný svet neustále napreduje a prichádza s rôznymi inováciami a progresmi, výrobcovia televízií sa snažia podchytiť aj týchto používateľov a osloviť ich prispôsobením súčasnej ponuky. V mnohých televízoroch vyššej triedy nájdete aj prispôsobený herný režim, ktorý nielenže umožní spustiť hru v pomerne krátkom čase, ale nastaví obraz aj zvuk hier na optimálnu úroveň. Akčnejšie hry dostanú taktiež úplne nový rozmer, nakoľko hráči ocenia najmä rýchlu odozvu obrazu. S takýmto niečím bude hranie prepracovaných hier prvotriednym zážitkom na veľkej obrazovke televízora a jednotlivé funkcie a novinky budú pre hráčov garanciou kontroly počas celého priebehu hry.

dvaja hrajú Fifu xbox ovládačmi pred TV

Hráčov poteší herný režim aj rýchla odozva

 

Koniec skresleným farbám

Pamätáte si na neustály boj o dobré miesto pred televízorom? Kto získal to najhoršie, nielenže mal skreslené videnie, ale často zo samotného pozerania nemal absolútne nič. Niekedy sa zase stačilo len trochu pohnúť a farby na displeji vyzerali úplne inak. Technológie sa posunuli o krok vpred aj pri tejto problematike stavili na neobmedzenosť pozorovacieho uhla. Pri vyššom štandarde televízorov môžete stáť kdekoľvek, farby budú zakaždým identické. Niektoré produkty však prispôsobujú túto požiadavku diváka aj tým, že televízor okrem tenkého prevedenia ešte mierne zahnú.

Naraziť však môžete aj na iné techniky, prostredníctvom ktorých sa výrobcovia snažia eliminovať nedostatky a šum na obrazovkách a poskytnúť tak maximálny zážitok z pozerania.

 

Zabudnite na manuálne ovládanie

Špičkové technológie sa pohli smerom vpred aj v inovácii ovládania televízorov. Manuálne prepínanie kanálov či nastavenie hlasitosti pomocou ovládača môže byť minulosťou, postačí vám totiž priamo váš hlas. Vyhľadávanie a celkové ovládanie nebolo nikdy jednoduchšie.

 

Dizajn a bonusové prvky

Okrem technických vlastností posúva trh televízne limity aj prostredníctvom dizajnu. Výrobcovia sa v koncepcii dizajnu orientujú najmä na minimalizmus v podobe tenkých obrazoviek, často však prinášajú aj niečo navyše.

Televízie Philips už dlho v konkurencii oslovujú spotrebiteľov svojím systémom Ambilight. Práve ten totiž pozostáva na podsvietení, ktoré sa premieta na zadnú stenu televízora a jeho okolia. Tieto farby však nie sú vonkoncom náhodné, sú realistickým znázornením aktuálnej televíznej scény. Kým kedysi televízory mali podsvietenie iba po bočných stranách, ponuka sa rozšírila na systém s troma podsvieteniami vďaka tomu zvrchu. Tie najnovšie triedy disponujú už dokonca aj podsvietením zo všetkých štyroch strán.

Dnes je však aj viditeľnou snahou prepojiť televízory s umením, čo sa odzrkadľuje napríklad aj v tom, že v čase nečinnosti televízia splynie so stenou a svojím rámom nadobúda realistickú verziu obrazu, kde premieta diela v rôznych umeleckých smeroch.

moderný LCD televízor

Pre novšie modely je typický minimalizmus

 

Neustály boj o divácku priazeň pokračuje

Kým kedysi sa televíziám pridávalo na hĺbke, dnes sa z nich čo najviac ukrajuje. Úplne opačný postup sa týka plochy televízií, ktorá sa s pokrokom doby zväčšuje s cieľom podať realistickejšie televízne zobrazenie. Divák sa však v neustálych pokrokoch nemusí orientovať. Pred samotným výberom by sa tak mal oboznámiť so súčasnou ponukou a podľa toho prispôsobiť kúpu televízoru jeho potrebám.

Ak hľadáte televízor priamo na mieru vašim preferenciám, parametre ako sú spotreba, kvalita, veľkosť obrazu a konečná cena nie sú jediné, čo treba pred samotnou kúpou ustriehnuť. Lacnejšie alternatívy sú možno na prvý dojem naozaj lákavou kúpou, no neskorší rad reklamácií hovorí často v ich značný neprospech. Viaceré značky pri svojich prémiových produktoch stavili na kvalitu vizuálnej stránky, kým niektoré ponúkajú ešte vyšší štandard s cieľom ponúknuť prvotriedny zážitok a získať si tak divácku priazeň.


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Redakcia DoDomácnosti.sk

Tento článok pre vás pripravili redaktori magazínu DoDomácnosti.sk. Hľadáme to, čo vás zaujíma. Testujeme, porovnávame, recenzujeme všetko, čo patrí do domu, bytu, záhrady, či dielne. Kontakty na nás nájdete v sekcii O webe.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.