Vyberáme kvalitnú GPS navigáciu do auta – test, recenzie 2021

Redakcia DoDomácnosti.sk Test 0

Celkoví víťazi testu

Mio Spirit 7700 Full Europe Lifetime Navitel MS400 Lifetime Mio Spirit 8670 Full Europe Lifetime Garmin Drive 61S Lifetime Europe20
Víťaz testu Ľudová voľba Pre náročných Zlatá stredná cesta
Mio Spirit 7700 Full Europe Lifetime
Navitel MS400 Lifetime
Mio Spirit 8670 Full Europe Lifetime
Garmin Drive 61S Lifetime Europe20
 1. doživotná aktualizácia máp
 2. prístup do požičovne máp
 3. vyhľadávanie parkovacieho miesta
 4. intuitívne ovládanie
 1. doživotná aktualizácia máp
 2. databáza radarov
 3. nízka cena
 1. doživotná bezplatná aktualizácia máp
 2. asistent parkovania
 3. asistent radenia do jazdných pruhov
 4. veľký displej
 1. veľký displej
 2. asistent jazdných pruhov
 3. množstvo užitočných funkcií
 1. nič sme nenašli
 1. málo podrobný manuál
 1. niektorí užívatelia nie sú spokojní s ovládaním navigácie
 1. nemá wifi
Kvalitná GPS navigácia do auta, ktorá má displej postačujúcich rozmerov a pomôže vám vyhľadať parkovacie miesto. Ak hľadáte cenovo dostupnú a jednoduchú navigáciu so základnými funkciami, tento model je vhodnou voľbou. Kvalitná GPS navigácia v strednej cenovej hladine s množstvom praktických funkcií a prehľadným displejom. Ak si potrpíte na zaujímavé a užitočné funkcie, táto GPS navigácia nimi doslova prekypuje. Jazda s ňou je bezpečná a pohodlná.
139,90 € 47,99 € 266,00 € 159,97 €
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
GPS navigácie do auta sú užitočným doplnkom, ktorý na svojich cestách určite oceníte. Papierové mapy sa už nenosia, a tak sa pri cestovaní spoliehame práve na navigáciu. Pomocou GPS sa dostanete bez stresu všade tam, kam potrebujete, a trasu si viete naplánovať v priebehu pár minút presne podľa vašich preferencií. V našom teste GPS navigácií sme pre vás vybrali 8 zákaznícky obľúbených modelov za rok 2021, pričom najlepšie sa v ňom umiestnili značky MiO a Garmin. Súčasťou testu je aj krátky popis každého zariadenia spolu s jeho výhodami a nevýhodami.

Ak si chcete toto zariadenie zadovážiť, no neviete, kde začať, v našom článku vám poradíme, ako na to. Dozviete sa, aké parametre sú pri výbere GPS navigácie do auta dôležité a tiež sa oboznámime s tým, aké typy navigácií môžete nájsť a v čom spočívajú ich výhody a nevýhody. Zistíte tiež, akými funkciami tieto zariadenia disponujú, a tak bude pre vás výber toho vhodného GPS pre vás jednoduchší.

Ako si vybrať GPS navigáciu?

Navigácia GPS je dnes už súčasťou výbavy mnohých modelov áut, no a trh ponúka skutočne širokú ponuku týchto zariadení. Pozrime sa v skratke na to, čo by ste si pri výbere GPS do auta mali všímať:

 • mapy – pred kúpou sa zamyslite nad tým, kam budete cestovať najčastejšie. Ideálne je zadovážiť si navigáciu s balíkom máp pre celú Európu s prístupom k ich aktualizáciám.
 • displej – zaujímať by vás mala veľkosť displeja, menšie modely majú displej s uhlopriečkou 3,5 palca, tie väčšie sú však praktickejšie a počas cesty máte o trase lepší prehľad
 • prepojenie s počítačom – ak chcete svoje GPS zariadenie prepájať s počítačom, vyberajte si taký model, ktorý je prehľadný a dobre sa s ním pracuje.
 • navigačný softvér – jeden zo základných parametrov, ktorý v sebe ukrýva spôsob zobrazovania máp, typ nastavovania, ale aj prístup k navigácii. Kvalitný navigačný systém sa postará o vašu bezpečnosť počas jazdy. Praktickou voľbou je možnosť hlasovej navigácie.
 • doplnkové funkcie – hlasová navigácia, body záujmu, reálne fotografie, asistent zaraďovania sa do jazdných pruhov, databáza radarov a iné užitočné funkcie sa vám počas vašich ciest rozhodne môžu zísť
 • držiak – pre užívateľský komfort je držiak na pripevnenie GPS navigácie v aute dosť podstatný, praktickou možnosťou sú držiaky so zabudovaným systémovým konektorom, ktoré vás odbremenia od káblov

Najlepšie GPS navigácie do auta na základe porovnávacieho testu 2021

1. miesto 2. miesto 3. miesto 4. miesto 5. miesto 6. miesto 7. miesto 8. miesto
Víťaz testu 2021 Zlatá stredná cesta Pre náročných Ľudová voľba
Mio Spirit 7700 Full Europe Lifetime Garmin Drive 61S Lifetime Europe20 Mio Spirit 8670 Full Europe Lifetime TomTom Start 42 Lifetime TomTom Start 52 Europe Lifetime Garmin DriveSmart 61S Lifetime Europe45 Navitel MS400 Lifetime Navitel E700 Lifetime
Mio Spirit 7700 Full Europe Lifetime Garmin Drive 61S Lifetime Europe20 Mio Spirit 8670 Full Europe Lifetime TomTom Start 42 Lifetime TomTom Start 52 Europe Lifetime Garmin DriveSmart 61S Lifetime Europe45 Navitel MS400 Lifetime Navitel E700 Lifetime
139,90 € 159,97 € 266,00 € 93,08 € 133,54 € 235,60 € 47,99 € 78,00 €
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk

4 NAJLACNEJŠIE KVALITNÉ GPS navigácie do auta DO 140 €

Recenzie 8 najlepších GPS navigácií do auta pre rok 2021

Víťaz testu

1. Mio Spirit 7700 Full Europe Lifetime

Displej: 5 palcov ● Doživotná aktualizácia máp: áno

Mio Spirit 7700 Full Europe Lifetime

Navigácia Mio Spirit 7700 je vybavená 5-palcovým displejom s prehľadným menu. Vhodná je aj pre profesionálnych vodičov či turistov. GPS vám umožní naplánovať si trasu presne podľa vašich predstáv a štýlu vašej jazdy. Veľkou výhodou je, že po tom, čo dorazíte do cieľa, vám zariadenie vyhľadá parkovacie miesto.

Okrem toho, že je zariadenie vybavené doživotnými aktualizáciami máp Európy, budete mať tiež prístup k požičovni máp. Umožní vám zapožičať si vami zvolenú mapu na kratší čas. Príjemným bonusom je trojmesačné predplatné databázy radarov.

Výhody

 • doživotná aktualizácia máp
 • prístup do požičovne máp
 • vyhľadávanie parkovacieho miesta
 • intuitívne ovládanie

Nevýhody

 • nič sme nenašli

Verdikt: Kvalitná GPS navigácia do auta, ktorá má displej postačujúcich rozmerov a pomôže vám vyhľadať parkovacie miesto.

Naše hodnotenie:

Cena: 139,90 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk


Zlatá stredná cesta

2. Garmin Drive 61S Lifetime Europe20

Displej: 6 palcov ● Doživotná aktualizácia máp: áno

Garmin Drive 61S Lifetime Europe20

Navigácia značky Garmin je vybavená 6-palcovým displejom a podrobnou mapou 20 krajín strednej Európy s bezplatnými aktualizáciami. Súčasťou širokej ponuky funkcií je napríklad asistent radenia do jazdných pruhov, upozorňovanie na povolenú rýchlosť, ostré zákruty, dopravné kamery a radary či zobrazovanie reálnych náhľadov križovatiek. K zariadeniu je možné pripojiť kameru na cúvanie a pomocou aplikácie môžete zase prijímať dopravné informácie.

Zaujímavá je aj funkcia, ktorá vás po niekoľkohodinovej jazde upozorní na možnosť prestávky a ponúkne vhodné miesta na zastavenie a oddych. Ovládanie GPS navigácie Garmin je jednoduché a prehľadné a adresy môžete hľadať aj podľa orientačných a popisných čísel.

Výhody

 • veľký displej
 • asistent jazdných pruhov
 • množstvo užitočných funkcií

Nevýhody

 • nemá wifi

Verdikt: Ak si potrpíte na zaujímavé a užitočné funkcie, táto GPS navigácia nimi doslova prekypuje. Jazda s ňou je bezpečná a pohodlná.

Naše hodnotenie:

Cena: 159,97 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk


Pre náročných

3. Mio Spirit 8670 Full Europe Lifetime

Mio Spirit 8670 Full Europe Lifetime

GPS navigácia značky Mio je vybavená displejom s uhlopriečkou 6,2 palca a jej súčasťou je aj doživotná bezplatná aktualizácia máp spolu s aktualizáciou informácií o rýchlostných radaroch. Z portfólia zaujímavých funkcií spomenieme napríklad funkciu LearnMe Pro, ktorá zhromažďuje informácie o vašom štýle jazdy a následne tomu prispôsobuje trasu.

Zariadenie je schopné prijímať TMC, a tak máte prístup k aktuálnym dopravným informáciám. Obrovskou výhodou je aj asistent parkovania, ktorý vám vyhľadá dostupné parkovacie miesta v okruhu jedného kilometra od cieľa vašej cesty. Navyše si potom môžete polohu auta uložiť a následne ho budete vedieť rýchlo na parkovisku nájsť. O bezpečnú jazdu sa postará asistent zaraďovania do jazdných pruhov, ktorý funguje aj s trojrozmerným náhľadom. Navigácia Mio má aj Bluetooth pripojenie, takže môžete prijímať handsfree hovory, a disponuje tiež funkciou čítania názvov ulíc.

Výhody

 • doživotná bezplatná aktualizácia máp
 • asistent parkovania
 • asistent radenia do jazdných pruhov
 • veľký displej

Nevýhody

 • niektorí užívatelia nie sú spokojní s ovládaním navigácie

Verdikt: Kvalitná GPS navigácia v strednej cenovej hladine s množstvom praktických funkcií a prehľadným displejom.

Naše hodnotenie:

Cena: 266,00 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Detail


4. TomTom Start 42 Lifetime

Displej: 4,3 palcov ● Doživotná aktualizácia máp: áno

TomTom Start 42 Lifetime

K lacnejším GPS navigáciám patrí tento model značky TomTom s kompaktnými rozmermi a displejom s uhlopriečkou 4,3 palcov. Súčasťou zariadenia je možnosť doživotného akutalizovania máp a počas prvých troch mesiacov máte zdarma prístup k databáze rýchlostných radarov. Oceňujeme aj asistenta radenia do pruhov, vďaka ktorému neminiete žiadnu odbočku a na križovatke vždy odbočíte správne.

Súčasťou tejto GPS navigácie do aute je aj TMC prijímač, a tak budete mať počas jazdy prístup k aktuálnym dopravným informáciám. Batéria má celkom dlhú výdrž, vydrží až dve hodiny. Samozrejme, súčasťou zariadenia je aj nabíjačka do auta.

Výhody

 • doživotná aktualizácia máp
 • asistent radenia do pruhov
 • cenovo dostupná
 • kompaktné rozmery

Nevýhody

 • nemá Bluetooth ani wifi

Verdikt: Jednoduchá, lacná a kompaktná navigácia GPS do auta, ktorá poteší menej náročných užívateľov.

Naše hodnotenie:

Cena: 93,08 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk


5. TomTom Start 52 Europe Lifetime

Displej: 5 palcov ● Doživotná aktualizácia máp: áno

TomTom Start 52 Europe Lifetime

Navigácia značky TomTom má 5-palcový výborne čitateľný displej a zaujme okrem iného aj kompaktnými rozmermi. Tak, ako pri takmer všetkých zariadeniach GPS do auta, aj pri tomto môžete rátať s doživotnou aktualizáciou máp. Po zakúpení získate na tri mesiace prístup k databáze rýchlostných radarov.

Čo sa funkcií týka, za spomenutie určite stojí navádzanie jazdnými pruhmi, vďaka ktorému neminiete žiadnu odbočku či výjazd. Súčasťou navigácie je aj prijímač TMC, takže budete mať prístup k aktuálnym dopravným informáciám. Súčasťou zariadenia je aj nabíjačka, výdrž batérie je jedna hodina.

 

Výhody

 • kompaktné rozmery
 • navádzanie jazdnými pruhmi
 • doživotné aktualizácie máp

Nevýhody

 • pomalšie reagovanie pri zmene trasy

Verdikt: Jednoducho ovládateľné a kompaktné zariadenie GPS do auta, ktoré je vhodnejšie skôr pre tých menej náročných.

Naše hodnotenie:

Cena: 133,54 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk


6. Garmin DriveSmart 61S Lifetime Europe45

Displej: 6,95 palcov ● Doživotná aktualizácia máp: áno

Garmin DriveSmart 61S Lifetime Europe45

Táto navigácia značky Garmin patrí ku kvalite na poli GPS. Okrem doživotne aktualizovaných máp celej Európy máte k dispozícii širokú škálu rôznych funkcií. Nechýbajú dopravné upozornenia, asistent radenia do jazdných pruhov, náhľady križovatiek vo fotorealistickej podobe, či body záujmu. Vďaka Bluetooth je možné prepojenie so smartfónom, a tak je možné použiť ho i ako handsfree.

Displej má uhlopriečku s luxusným rozmerom 6,95 palca a vďaka wifi viete mapy aktualizovať bez nutnosti zapojenia k PC. Navigácia vás počas jazdy zvukovo upozorní na ostré zákruty, zmeny rýchlostných limitov či školské zóny, ale aj na merané úseky. Počas dlhej jazdy vám dokonca navrhne bezpečnostnú prestávku. Obrovskou výhodou je, že navigácia vás bude doslova počúvať na slovo – stačí vysloviť adresu a dostanete sa tam, kam potrebujete. Oceňujeme aj možnosť prepojenia so spätnou kamerou na cúvanie.

Výhody

 • veľký displej
 • wifi
 • ovládanie hlasom
 • množstvo funkcií pre zvýšenie bezpečnosti počas jazdy

Nevýhody

 • azda len vyššia cena

Verdikt: Hoci ide o cenovo náročnejšiu navigáciu, ak chcete množstvo funkcií, ktoré vám jazdu zjednodušia, oplatí sa do tohto modelu zainvestovať.

Naše hodnotenie:

Cena: 235,60 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk


Ľudová voľba

7. Navitel MS400 Lifetime

Displej: 5 palcov ● Doživotná aktualizácia máp: áno

Navitel MS400 Lifetime

Jednoduchšia a lacná GPS navigácia do auta, ktorá má v ponuke mapy krajín, ako sú Rakúsko, Bielorusko, Švajčiarsko, Lichtenštajnsko, Česká republika, Nemecko, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Poľsko, Slovensko a Ukrajina. Súčasťou je aj doživotná aktualizácia máp zdarma. Displej s uhlopriečkou 5 palcov má dotykové ovládanie a balenie obsahuje aj stilus.

Praktickou funkciou je databáza dôležitých bodov záujmu a tiež databáza rýchlostných radarov. Oceňujeme možnosť 3D zobrazenia križovatiek a budov. Menšou nevýhodou je málo podrobný manuál.

Výhody

 • doživotná aktualizácia máp
 • databáza radarov
 • nízka cena

Nevýhody

 • málo podrobný manuál

Verdikt: Ak hľadáte cenovo dostupnú a jednoduchú navigáciu so základnými funkciami, tento model je vhodnou voľbou.

Naše hodnotenie:

Cena: 47,99 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk


8. Navitel E700 Lifetime

Displej: 7 palcov ● Doživotná aktualizácia máp: áno

Navitel E700 Lifetime

Navitel E700 Lifetime je spoľahlivou GPS navigáciou do auta, ktorá je vybavená 7-palcovým displejom, ale i hlasovými pokynmi, vizuálnymi inštrukciami a asistentom jazdných pruhov. Počas jazdy vás upozorní aj na retardéry a radary. Na výber máte až 47 offline máp, pričom v nich nájdete všetky štáty Európy a ďalšie mapy si môžete doinštalovať.

Detailné mapy zobrazujú všetky dôležité body v okolí vašej trasy, a tak ľahko nájdete reštaurácie, hotely, banky, čerpacie stanice i historické pamiatky. Samozrejmosťou je bezplatná aktualizácia máp, ktorú môžete vykonať až štyrikrát do roka.

Výhody

 • cenovo dostupná
 • veľký displej
 • bezplatná aktualizácia máp
 • asistent radenia do pruhov

Nevýhody

 • dlhšie prepočítavanie trasy

Verdikt: Jednoduchá a cenovo dostupná navigácia GPS so širokou ponukou máp a niekoľkými praktickými funkciami.

Naše hodnotenie:

Cena: 78,00 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk


Čo je to GPS a ako funguje?

GPS je skratke pre globálny pozičný systém (anglicky global positioning system), ktorý je tvorený sústavou 31 družíc poháňaných solárnou energiu. Družice našu planétu obiehajú a nachádzajú sa vo výške 20-tisíc kilometrov. Globálny pozičný systém umožňuje rôznym zariadeniam lokalizovať svoju polohu kdekoľvek na Zemi. Zaujímavosťou je, že spočiatku bol GPS určený na vojenské účely a s jeho vývojom sa začalo už v roku 1973. Až v roku 2000 bol GPS úplne plnohodnotne sprístupnený verejnosti a v súčasnosti okolo našej planéty obieha 31 satelitov, pričom aktívnych je 30 z nich a jeden je vždy v stave údržby.

Princíp určovania polohy je trošku komplikovanejší, no môžeme ho vysvetliť i zjednodušene. Signál, pomocou ktorého určujeme našu polohu, sa vysiela z družíc. Z toho dôvodu by mala byť viditeľná obloha, odkiaľ signál prichádza. Každá z družíc vysiela vždy špeciálne kódy a informácie o svojej polohe a polohe ostatných družíc. Tento kód potom dorazí až do prijímača GPS signálu a ten vypočíta rozdiel medzi časom odoslania a prijatia správy.

Ide o veľmi zložitý proces, pretože tento čas je potrebné pomocou zložitých algoritmov upravovať a synchronizovať. Po vypočítaní tejto veličiny sa dá následne vypočítať vzdialenosť medzi družicou a prijímačom GPS. A práve na tejto informácii je založené určovanie polohy.

GPS navigácia

GPS navigácia vám môže cestovanie značne uľahčiť

 

Typy GPS navigácie do auta

Rôzni motoristi môžu mať na GPS navigáciu rôzne nároky a mať od nej iné očakávania. Navigácie sú prispôsobené viacerým typom užívateľov, a tak ich môžeme rozdeliť do niekoľkých kategórií. Hoci nás najviac zaujíma automobilová navigácia, ktorej sa v teste venujeme, nebude na škodu povedať si, aké ďalšie tipy môžete na trhu nájsť.

 

Automobilové

Tento typ navigácie je tvorený displejom s pomerne veľkou uhlopriečkou. Často býva táto GPS navigácia vybavená aj hlasovou navigáciou, no a samozrejmosťou sú dnes už aj dotykové displeje. V závislosti od konkrétneho modelu máte k dispozícii i rôzne funkcie a rozšírené doplnky.

 

Motocyklové

Sú tým automobilovým veľmi podobné, odlišujú sa však svojim dizajnom. Je to dané tým, že na motocykli je navigácia vystavená rôznym poveternostným vplyvom. Z tohto dôvodu musia byť navigácie GPS na motorku odolné voči dažďu, ale tiež prachu a mali by byť aj nárazuvzdornejšie. Displej je prispôsobený tak, aby sa s ním dalo pracovať i v prípade, že máte na rukách motorkárske rukavice. No a keďže budete musieť čítať displej aj v ostrom slnku, je jasnejší.

 

Pre nákladnú dopravu

Tento typ GPS navigácie by mal okrem klasického zobrazenia máp, aké poznáme z GPS navigácie pre osobné auto, obsahovať aj možnosť doplniť údaje o nákladnom automobile. Máme tým na mysli jeho rozmery a hmotnosť, prípadne i rozmery a hmotnosť nákladu. Vďaka tomu predídete obmedzeniam pri mostoch alebo podjazdoch, teda situáciám, kedy by ste nimi vašim nákladným autom ani nemohli prejsť.

 

Turistická navigácia

Tento špeciálny typ navigácie vám zobrazí turistické mapy s lesnými chodníkmi, no a súčasťou výbavy môže byť napríklad aj praktický kompas, či zobrazenie súradníc alebo možnosť zaznamenania trasy s prevýšením. Dôležitým parametrom pri tomto type navigácie je odolnosť voči pádu i poveternostným vplyvom.

 

Aké sledovať parametre ?

Vyznať sa v množstve údajov a parametrov pri výbere GPS zariadenia do auta nemusí byť pre laika jednoduché. Veríme, že náš prehľad a popis tých najdôležitejších vám pri výbere pomôže.

 

Mapy

Mapy sú základom každej kvalitnej GPS navigácie a mali by vás zaujímať viac ako rôzne doplnkové funkcie a vymoženosti. Základnou úlohou GPS je totiž navigovať vás tam, kam potrebujete. Vyberajte si preto navigáciu, ktorý bude obsahovať mapy pre vás vhodné a potrebné. Jednoducho také, ktoré v budúcnosti plnohodnotne využijete.

Ak chcete GPS využívať i mimo Slovenska a strednej Európy, zadovážte si GPS s balíkom máp pre celú Európu. Zaujímajte sa však aj o to, ako tieto mapy vyzerajú. Môže sa totiž stať, že na nich budú zaznačené napríklad len spoplatnené diaľnice alebo cesty prvej triedy a pre vás dôležité body tam jednoducho nenájdete. Samozrejme, že do balíka máp môžete pridať aj iné kontinenty. Rátajte však s tým, že v takom prípade si budete za navigáciu musieť priplatiť.

Dôležitým parametrom pri výbere máp je, ako sme už naznačili, ich podrobnosť. Zistite, či mapy obsahujú aj detailné informácie ako sú zobrazenia ulíc v mestách aj s číslami domov alebo aj to, či na nich nájdete obľúbené miesta záujmu.

Podstatné pri mapách tiež je to, že by ste ich mali aktualizovať. Svet okolo nás sa neustále mení, vznikajú nové diaľnice, stavajú sa nové štvrte. Preto by vás mal zaujímať i spôsob aktualizácie máp. Aktualizácie môžu byť bezplatné, no často sú tiež spojené s poplatkami. Najbežnejšie sú však tzv. doživotné bezplatné aktualizácie.

 

Body záujmu

GPS navigácie slúžia nielen na to, aby vám pomohli dopraviť sa tam, kam potrebujete. Viete pomocou nich aj šikovne hľadať rôzne firmy, inštitúcie či reštaurácie alebo parkoviská. Na to vám poslúži funkcia “body záujmu” označovaná skratkou POI, čiže points of interests. Nájsť tak môžete celkom jednoducho napríklad aj čerpacie stanice, hotely, kultúrne zariadenia, múzeá, či zábavné parky alebo obchodné centrá a iné. Ide o veľmi užitočnú funkciu, ktorá sa postará o to, aby ste počas dovolenky nemuseli hľadať presnú adresu, ale jednoducho necháte GPS navigáciu prehľadať okolie. Vy si potom už len vyberiete miesto, ktoré chcete navštíviť. Určite sa preto oplatí zakúpiť si GPS do auta, ktoré majú široký katalógi POI.

 

Displej

Pre pohodlné používanie GPS navigácie do auta je displej a jeho veľkosť dôležitým parametrom. Základ kvalitnej navigácie tvorí zvonka dobre spracovaný obal, ktorý obopína displej. Najčastejšie sa stretnete s plastový vyhotovením, no výnimkou nie sú i drahšie kovové zariadenia.

Pri displeji by vás mala zaujímať jeho veľkosť, teda uhlopriečka, ktorá sa udáva v palcoch. Menšie displeje majú uhlopriečku 3,5 palca, no častejšie nájdete displeje, ktorých rozmer uhlopriečky sa pohybuje od 4,3 do 7 palcov. Prepočítané na centimetre je to od takmer 11 cm do takmer 18 cm, čo už je slušný rozmer pre maximálny užívateľský komfort. Nič však nepokazíte ani kúpou GPS navigácie s uhlopriečkou okolo 5 palcov.

 

Napájanie a umiestnenie

O pohodlné užívanie vášho GPS zariadenia sa postará nielen kvalitný a dostatočne veľký displej, ale aj umiestnenie GPS vo vašom aute. Samozrejme, základom bezpečnosti počas jazdy je, aby vám zariadenie nezasahovalo do zorného poľa. Najčastejšie sa odporúča umiestniť GPS na spodnej strane čelného skla, prípadne na palubnú dosku.

Čo sa týka napájania GPS navigácie, máte dve možnosti – buď si zvolíte navigáciu so stojanom, ktorý je pripevnený na palubnej doske a zo spodnej strany je k nemu zavedený kábel, alebo bude navigácia napájaná káblom z automobilovej zástrčky.

V prvom prípade ide o elegantné riešenie, keďže vám na palubnej doske nebudú trčať žiadne káble. Navyše, takéto aktívne držiaky sú vždy pripravené na použitie, pretože stačí, ak do nich navigáciu zasuniete, a tá sa automaticky nabíja. Tento typ držiakov je magnetický, takže navigáciu do nich nemusíte nijako zložito upevňovať. Ak zvolíte nabíjací kábel, majte na pamäti, že bude viditeľný, čo nemusí byť po chuti každému vodičovi.

Viaceré modely GPS navigácie do auta majú integrované batérie, avšak ich výdrž nie je veľmi dlhá, a tak sa na ne pri dlhších cestách určite nespoliehajte.

GPS navigácie do auta - čelné sklo

Navigácia do auta môže byť vybavená užitočnými funkciami

 

Ďalšie funkcie

Pri výbere tej najlepšej GPS navigácie do auta, ktorá bude dokonale vyhovovať vašim potrebám, by ste sa mali zaujímať aj o doplnkové funkcie. Mnohé z nich sú totiž veľmi praktické a cestovanie vám do značnej miery uľahčia. Pozrime sa na tie najzaujímavejšie z nich.

➡️ Hlasová navigácia

Táto funkcia je niečo ako “must have” pre dokonalý užívateľský komfort a dnes je už v podstate samozrejmosťou. Navigácia GPS vás pomocou hlasu informuje o tom, kam máte odbočiť, kde sa nachádza výjazd na diaľnicu, kde je zjazd z diaľnice a podobne. Vďaka tomu sa vy môžete sústrediť na jazdu a nemusíte stále sledovať mapu, čím je zaistená bezpečnosť vás i ostatných účastníkov cestnej premávky. Niektoré navigácie vám dokonca umožňujú vybrať si ženského alebo mužského navigátora. Samozrejme, zaujímajte sa o to, či je hlasová navigácia v slovenskom jazyku.

➡️ Reálne fotografie

Moderné GPS navigácie disponujú aj funkciou označovanou ako PhotoReal či RealityView, prípadne iným názvom, pod ktorým sa skrýva celkom užitočný pomocník. Spočíva v tom, že niekoľko sto metrov pred komplikovanou križovatkou alebo rozdeľovacími pruhmi cesty sa vám ukáže reálna fotka a detailný prehľad dopravnej situácie.

➡️ 3D zobrazenie

Kvalitná GPS navigácia do auta je často vybavená aj touto zaujímavou funkciou, ktorá vám zobrazí mapu v 3D. Vďaka tomu budete vidieť klesanie, stúpanie, kopce a vo veľkých mestách vysoké budovy a iné.

➡️ TMC vysielania (dopravné správy)

Ak je navigácia vybavená TMC prijímačom, umožní vám prijímať aktuálne dopravné správy z FM vysielania. Táto funkcia však nie je samozrejmosťou, a tak v prípade, že počas jazdy chcete mať aktuálne dopravné informácie, overte si, či vami vybraná navigácia ňou disponuje.

➡️ Asistent zaraďovania do jazdných pruhov

Pri jazde v meste vám môže táto funkcia padnúť vhod. Jednoducho vás včas upozorní, do ktorého pruhu sa máte zaradiť.

➡️ Ukazovateľ povolenej rýchlosti

Užitočné pre mnohých vodičov môže byť upozornenie na maximálnu povolenú rýchlosť na danom úseku cesty, pričom mnoho moderných GPS navigácií do auta vás môže dokonca pri prekročení povolenej rýchlosť upozorniť zvukovým signálom.

➡️ Databáza radarov

GPS navigácie, ktoré by sme mohli zaradiť k tým prepracovanejším, disponujú aj touto funkciou. Ide o databázu stacionárnych radarov, ktorú GPS navigácia do auta pravidelne aktualizuje. Ak sa rozhodnete databázu radarov využívať, počas jazdy vás navigácia upozorní, že sa blížite k radaru.

➡️ Vstavaná kamera

Mať v aute čelnú kameru sa môže skutočne vyplatiť. Ak si plánujete kúpiť čelnú kameru a chcete aj GPS do auta, možno by pre vás bolo najvhodnejšie zakúpiť si model GPS navigácie, ktorý je vstavanou kamerou vybavený. Zvyčajne ide o kameru so schopnosťou zaznamenať video a audio záznam vo Full HD. Navigácia do auta s kamerou je jednoznačne praktická voľba.

➡️ Prepojenie s cúvacími kamerami

Displej na GPS zaradení dokáže zobrazovať aj video, a tak ho môžete využiť aj na prepojenie s kamerou na cúvanie. Kameru pripevníte na cúvacie svetlá a potom sa vysielanie prenáša bezdrôtovo do prijímača navigácie GPS. Keď zaradíte spiatočku, vidíte na displeji priestor za autom, takže budete mať pri cúvaní dokonalý prehľad.

➡️ Pripojenie na internet

Celkom praktická funkcia, vďaka ktorej sa vyhnete napríklad aktualizácii máp pomocou káblu pripojeného k počítaču. Všetko zvládnete jednoduchšie vďaka Wi-Fi pripojeniu a takto dokážete komunikovať aj so svojim mobilom.

 

💡 TIP: GPS nájdete aj v inteligentných smart hodinkách, funkciu GPS majú aj niektoré pokročilé kamery do auta a fitness náramky.

 

Cena

Navigácia do auta nemusí byť pre vás veľkou investíciou. Ak si vystačíte s niečím jednoduchším, lacné GPS navigácie nájdete na trhu aj v cene okolo 40 eur. Za túto sumu však rátajte s tým, že displej bude menší, môže mať najviac 5 palcov. Čo sa týka vybavenia máp, Slovensko a Česko sú za túto cenu samozrejmosťou, lepšie modely budú mať aj mapy Európy. Funkcií majú tieto lacnejšie modely pomenej.

V cenovej relácii okolo 100 až 150 eur už nájdete GPS navigáciu do auta s väčšou uhlopriečkou i širším zastúpením krajín v mapách. Navigácie, ktoré si môžete za takúto cenu zakúpiť, zvyčajne disponujú aj užitočnými funkciami, ako sú body záujmu, náhľady križovatiek, TMC či dokonca aj vstavanú kameru. Často ide o navigáciu do auta s doživotnou aktualizáciou máp.

Ak je vašim snom tá najlepšia navigácia do auta a ste do nej ochotný investovať viac ako 150 eur, môžete sa tešiť zo širokej škály funkcií. Bonusom môže byť hlasové ovládanie, ale i wifi pripojenie a iné. Veľkosť displeja je najčastejšie 7 palcov. No a dobrou správou je, že v tejto sume už môžeme hovoriť často o navigácii do auta s kamerou v jednom.

 

Obľúbené značky

Pri výbere navigácie do auta vám odporúčame siahať po známych a overených značkách. Pri nich máte garanciu kvality a nemusíte sa obávať toho, že by vás navigácia na cestách nechala tak povediac v štichu. K rokmi overeným a medzi zákazníkmi obľúbeným modelom patria GPS navigácie značiek Garmin, Navitel, TomTom, ale aj Mio či Garmin.

 

Ako bezpečne jazdiť s GPS navigáciou?

GPS navigácia je síce pomocníkom, no na druhej strane ich môžeme považovať za potenciálne rozptýlenie, ktoré môže spôsobiť aj dopravnú nehodu. Pri používaní navigačného systému v aute by ste preto mali dodržiavať niekoľko zásad.

 • Umiestnenie navigácie – nainštalujte svoje GPS zariadenie v aute tak, aby ste ho mali na úrovní očí, takže sa naň budete vedieť pozrieť bez toho, aby ste spustili oči z cesty pred vami. Uistite sa, že je zariadenie nainštalované napevno a počas jazdy nespadne.
 • Používanie – naučte sa používať GPS navigáciu, aby ste predišli zmätkovaniu počas jazdy. Využívajte hlasové ovládanie.
 • Správna adresa – uistite sa, že ste zadali do navigácie správnu adresu vašej cieľovej destinácie.
 • Nerozptyľujte sa – počas jazdy sa nerozptyľujte tým, že budete písať adresu do GPS zariadenia. Urobte to buď pred jazdou, alebo pomocou hlasového ovládania. Používajte tiež hlasovú navigáciu, ktorá vám umožní plne sa sústrediť na cestu pred vami bez toho, aby ste sa museli pozerať do mapy.
 • Sledujte dopravné značky – vždy sa riaďte aktuálnou situáciou v cestnej premávke. Môže v nej totiž nastať k zmenám, ktoré vaše zariadenie ešte nezachytilo, a tak vás o nich nebude môcť informovať. Ak vás navigácia posiela do zákazu vjazdu, neposlúchajte a riaďte sa dopravnými predpismi.
 • Aktualizácie sú dôležité – vždy sa pred cestou uistite, že sú vaše mapy aktuálne.
 • Zmysly na prvom mieste – spoliehajte sa v prvom rade na svoje zmysly, navigácia GPS je až za nimi.

 

Zdroje informácií:

Do testu sme vybrali GPS navigácie do auta len z overených eshopov

Ohodnoťte náš test:

GPS navigácie do auta v našom katalógu

Autor článku
Redakcia DoDomácnosti.sk

Tento článok pre vás pripravili redaktori magazínu DoDomácnosti.sk. Hľadáme to, čo vás zaujíma. Testujeme, porovnávame, recenzujeme všetko, čo patrí do domu, bytu, záhrady, či dielne. Kontakty na nás nájdete v sekcii O webe.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.