Porovnali sme 8 hvezdárskych ďalekohľadov – ktorý si vybrať?

Redakcia DoDomácnosti.sk Test 0

Celkoví víťazi testu

Celestron PowerSeeker 114 EQ Levenhuk Skyline 50x600 AZ Skywatcher Newton 254/1200 10” DOBSON GoTo Bresser PLUTO 114/500/EQ-SKY
Víťaz testu Ľudová voľba Pre náročných Zlatá stredná cesta
Celestron PowerSeeker 114 EQ
Levenhuk Skyline 50×600 AZ
Skywatcher Newton 254/1200 10” DOBSON GoTo
Bresser PLUTO 114/500/EQ-SKY
 1. výborný pre začiatočníkov
 2. jednoduché používanie aj inštalácia
 3. vhodný na pozemné pozorovanie
 1. kompaktnosť
 2. nízka cena
 1. veľký objektív
 2. navádzaná montáž
 3. vhodný na pozorovanie objektov hlbokého vesmíru
 1. pevný statív
 2. možnosť dokúpiť rôzne príslušenstvo
 3. ľahké a rýchle vyhľadávanie objektov
 1. nič sme nenašli
 1. menší priemer objektívu
 2. labilnosť montáže
 1. cenovo náročnejší
 1. náročnejšia montáž
Hvezdársky ďalekohľad ideálny pre začiatočníkov, ktorý je vhodný aj na pozemné pozorovania. Pre začiatočníkov a občasných pozorovateľov je tento ďalekohľad dobrou voľbou. Nevýhodou je však jeho labilnosť, a tak sa vyzbrojte trpezlivosťou pri zameriavaní objektov. Astronomickí nadšenci, ktorí sa rozhodnú investovať do tohto hvezdárskeho ďalekohľadu, s ním budú určite spokojní. Vyššia cena zodpovedá kvalite. Zrkadlový ďalekohľad pre skúsenejších pozorovateľov oblohy s možnosťou dokúpenia zaujímavého príslušenstva.
199,00 € 60,04 € 1 450,00 € 272,31 €
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Hvezdárske ďalekohľady sú dnes veľmi obľúbeným spôsobom, ktorý nám umožňuje odpútať sa od pozemských problémov a zahĺbiť sa do tajov vesmíru a jeho krás. Už pomocou malého hvezdárskeho ďalekohľadu môžeme obdivovať napríklad krátery na mesiaci či prstence planéty Saturn, prípadne aj štyri najväčšie mesiace Jupitera. Ak si chcete aj vy zadovážiť hvezdársky ďalekohľad, v našej recenzii vám predstavíme 8 tých najlepších za rok 2021.

Okrem výberu najlepších a medzi zákazníkmi najobľúbenejších hvezdárskych ďalekohľadov máme pre vás aj užitočné rady a tipy, ako si vybrať hvezdársky ďalekohľad a aké parametre pri jeho výbere sledovať. Pozrieme sa aj na to, s akými typmi hvezdárskych ďalekohľadov sa môžete stretnúť a ako by ste sa o tento prístroj mali starať.

Ako vybrať hvezdársky ďalekohľad

Pri výbere hvezdárskeho ďalekohľadu sa treba zamerať na niekoľko základných parametrov. Tu sú tie najpodstatnejšie z nich:

 • typ ďalekohľadu – šošovkový, zrkadlovkový alebo katadioptrický
 • druh jeho montáže – paralaktická (podobne ako pri fotografickom statíve) alebo alt-azimutálna (tento spôsob je tradičnejší)
 • typ zväčšenia – menšie alebo väčšie zväčšenie
 • v neposlednom rade cena ďalekohľadu

Najlepšie Hvezdárske ďalekohľady na základe porovnávacieho testu 2021

1. miesto 2. miesto 3. miesto 4. miesto 5. miesto 6. miesto 7. miesto 8. miesto
Víťaz testu 2021 Pre náročných Zlatá stredná cesta Ľudová voľba
Celestron PowerSeeker 114 EQ Skywatcher Newton 254/1200 10” DOBSON GoTo Celestron Nexstar 130 SLT Celestron Powerseeker 60AZ Bresser PLUTO 114/500/EQ-SKY Levenhuk Skyline 50x600 AZ Bresser Arcturus 60/700 Bresser Venus 76/700
Celestron PowerSeeker 114 EQ Skywatcher Newton 254/1200 10” DOBSON GoTo Celestron Nexstar 130 SLT Celestron Powerseeker 60AZ Bresser PLUTO 114/500/EQ-SKY Levenhuk Skyline 50×600 AZ Bresser Arcturus 60/700 Bresser Venus 76/700
199,00 € 1 450,00 € 669,00 € 89,90 € 272,31 € 60,04 € 123,59 € 112,17 €
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk

4 NAJLACNEJŠIE KVALITNÉ Hvezdárske ďalekohľady DO 199 €

Recenzie 8 najlepších hvezdárskych ďalekohľadov pre rok 2021

1. Celestron PowerSeeker 114 EQ

Typ: zrkadlový ● Spôsob montáže: paralaktická ● Priemer objektívu: 114 mm

Celestron PowerSeeker 114 EQ

Ďalekohľad Celestron PowerSeeker 114EQ má zrkadlový objektív s priemerom zrkadla 114 mm, ohnisková vzdialenosť je 900 mm. Spôsob montáže tohto ďalekohľadu je paralaktická, takže montáž vám poskytuje veľmi jemné nastavenie teleskopu v oboch osiach.

Hliníkový statív je výškovo nastaviteľný a má aj odkladaciu plochu. Oceňujeme jednoduché používanie a ľahkú inštaláciu, vďaka čomu je tento hvezdársky ďalekohľad výborný aj pre začiatočníkov, ktorí sa ešte len s pozorovaním oblohy oboznamujú. Ďalekohľad váži 8620 g.

Výhody

 • výborný pre začiatočníkov
 • jednoduché používanie aj inštalácia
 • vhodný na pozemné pozorovanie

Nevýhody

 • nič sme nenašli

Verdikt: Hvezdársky ďalekohľad ideálny pre začiatočníkov, ktorý je vhodný aj na pozemné pozorovania.

Naše hodnotenie:

Cena: 199,00 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Detail


2. Skywatcher Newton 254/1200 10” DOBSON GoTo

Typ: zrkadlový ● Spôsob montáže: altazimutálna ● Priemer objektívu: 254 mm

Skywatcher Newton 254/1200 10” DOBSON GoTo

Pre skúsenejších a náročnejších nadšencov astronómie by mohol byť zaujímavou možnosťou ďalekohľad značky Skywatcher. Model Newton 254/1200 10” DOBSON GoTo o zrkadlový hvezdársky ďalekohľad s priemerom objektívu až 254 mm a navádzanou azimutálnou montážou. Napriek vyššej hmotnosti je celkom skladný a nenáročný na prepravu.

Tento typ hvezdárskeho ďalekohľadu je výbornou voľbou pre tých, ktorí nechcú fotografovať a chcú sa venovať predovšetkým objektom hlbokého vesmíru, teda hmlovinám či hviezdoskopom. Hoci cena tohto ďalekohľadu je vyššia, určite túto investíciu nebudete ľutovať.

Výhody

 • veľký objektív
 • navádzaná montáž
 • vhodný na pozorovanie objektov hlbokého vesmíru

Nevýhody

 • cenovo náročnejší

Verdikt: Astronomickí nadšenci, ktorí sa rozhodnú investovať do tohto hvezdárskeho ďalekohľadu, s ním budú určite spokojní. Vyššia cena zodpovedá kvalite.

Naše hodnotenie:

Cena: 1 450,00 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Detail

Pre náročných


3. Celestron Nexstar 130 SLT

Typ: zrkadlový ● Spôsob montáže: altazimutálna ● Priemer objektívu: 130 mm

Celestron Nexstar 130 SLT

Hoci výrobca uvádza, že je ďalekohľad Celestron Nexstar 130 SLT vhodný aj pre začiatočníkov, keďže má optiku tvorenú zrkadlom, odporúčame ho skôr skúsenejším astronómom. Zrkadlo má priemer 130 mm a za výhodu tohto teleskopu možno považovať automatické navádzanie. Montáž je azimutálna a poháňa servomotory v oboch osiach, ktoré sú riadené ovládačom.

Zaujímavosťou je, že teleskop obsahuje databázu voliteľných objektov s viac ako 4000 záznamov. Statív je výškovo nastaviteľný, vybavený je odkladacou plochou. Nepochybne oceníte aj jednoduchú montáž. Užívatelia oceňujú jeho dobré optické vlastnosti, no vytýkajú mu málo stabilnú montáž.

Výhody

 • dobré optické vlastnosti
 • jednoduché nastavenie

Nevýhody

 • málo stabilná montáž

Verdikt: V tejto cenovej hladine ide o veľmi kvalitný model s dobrými optickými vlastnosťami. Zaostáva však troch v stabilite montáže.

Naše hodnotenie:

Cena: 669,00 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Detail


4. Celestron Powerseeker 60AZ

Typ: šošovkový ● Spôsob montáže: altazimutálna ● Priemer objektívu: 60 mm

Celestron Powerseeker 60AZ

Ďalekohľad Celestron PowerSeeker 60 má objektív šošovkového typu s priemerom 60 mm. Vhodný je na sledovanie dennej aj nočnej oblohy. Ocenia ho nielen začínajúci pozorovatelia nebeských úkazov a objektov, ale aj zapálení astronómovia.

Optika tohto hvezdárskeho ďalekohľadu je opatrená antireflexnými vrstvami. Súčasťou teleskopu je aj kvalitný a pevný hliníkový statív s odkladacou plochou. Páči sa nám jeho jednoduchá montáž, ktorú zvládnu aj úplní laici. Pomer kvality a ceny je pri tomto teleskope adekvátny a dá sa povedať, že pri ňom za málo peňazí dostanete celkom dosť muziky.

 

Výhody

 • jednoduchá montáž
 • ľahká manipulácia
 • nízka cena

Nevýhody

 • menší objektív
 • hviezdy, galaxie a hmloviny

Verdikt: Pri tomto ďalekohľade platí, že za málo peňazí dostanete celkom dosť muziky. Odporúčame ho skôr začínajúcim pozorovateľom oblohy.

Naše hodnotenie:

Cena: 89,90 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Detail


5. Bresser PLUTO 114/500/EQ-SKY

Typ: šošovkový ● Spôsob montáže: altazimutálna ● Priemer objektívu: 80 mm

Bresser PLUTO 114/500/EQ-SKY

Zrkadlový hvezdársky ďalekohľad s rovníkovou montážou disponuje veľkou svetelnosťou, vďaka čomu je vhodný najmä na širokouhlé pozorovanie plošných predmetov pri menšom zväčšení. Celkom dobre s ním teda môžete pozorovať hmloviny aj galaxie, no a pri použití dodanej Barlowovej šošovky môžete sledovať aj Mesiac či planéty.

Priemer objektívu je 114 mm a súčasťou ďalekohľadu sú aj tri okuláre. Ďalekohľad je vhodný aj na pozemné pozorovanie a za výhodu považujeme pevný oceľový statív. K ďalekohľadu máte možnosť dokúpiť si elektronický okulár s farebným snímačom, ktorý prenesie obraz v teleskope na obrazovku počítača.

Výhody

 • pevný statív
 • možnosť dokúpiť rôzne príslušenstvo
 • ľahké a rýchle vyhľadávanie objektov

Nevýhody

 • náročnejšia montáž

Verdikt: Zrkadlový ďalekohľad pre skúsenejších pozorovateľov oblohy s možnosťou dokúpenia zaujímavého príslušenstva.

Naše hodnotenie:

Cena: 272,31 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Detail

Zlatá stredná cesta


6. Levenhuk Skyline 50×600 AZ

Typ: šošovkový ● Spôsob montáže: altazimutálna ● Priemer objektívu: 50 mm

Levenhuk Skyline 50×600 AZ

Ďalekohľad Levenhuk Skyline 50×600 AZ je určený na astronomické aj pozemné pozorovania hlavne pre amatérskych pozorovateľov. Tubus teleskopu je umiestnený na azimutálnej montáži, ktorá vám umožní vertikálne a horizontálne natáčanie tubusu. Zložitému nastavovaniu sa vyhnete vďaka presnému továrenskému nastaveniu optiky. Súčasťou súpravy sú hneď tri okuláre a tiež Barlowova šošovka, ktorá pomôže rozšíriť rozsah zväčšenia.

Ďalekohľad je šošovkový a jeho výhodou je kompaktnosť a nízka hmotnosť. Určite pri ňom oceníte aj to, že šošovky sú pokryté špeciálnou povrchovou vrstvou, ktorá umožňuje maximálne zachytenie dopadajúceho svetla optikou. Výsledkom je čistý a ostrý obraz. Čo sa týka priemeru objektívu, tento ďalekohľad ho má menší – len 50 mm.

 

Výhody

 • kompaktnosť
 • nízka cena

Nevýhody

 • menší priemer objektívu
 • labilnosť montáže

Verdikt: Pre začiatočníkov a občasných pozorovateľov je tento ďalekohľad dobrou voľbou. Nevýhodou je však jeho labilnosť, a tak sa vyzbrojte trpezlivosťou pri zameriavaní objektov.

Naše hodnotenie:

Cena: 60,04 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Detail

Ľudová voľba


7. Bresser Arcturus 60/700

Typ: zrkadlový ● Spôsob montáže: altazimutálna ● Priemer objektívu: 60 mm

Bresser Arcturus 60/700

Zrkadlový ďalekohľad Bresser Arcturus má priemer objektívu 60 mm a ide skôr o menší teleskop vhodný pre amatérskych astronómov. Výrobca udáva, že pomocou neho môžete sledovať nielen Mesiac a jeho povrch, ale aj Jupiter a jeho mesiace, či prstence Saturnu. Výhodou teleskopu je, že sa ľahko obsluhuje a práca s ním nevyžaduje žiadne zvláštne znalosti.

Pomocou tohto teleskopu sa môžete venovať nielen pozorovaniu vesmíru, ale tiež pozemným pozorovaniam. Špeciálny objektív vytvára presný pozemný obraz, a tak ho môžete použiť ako výkonný ďalekohľad. Montáž teleskopu je azimutálna s intuitívnou obsluhou. Praktickým doplnkom je taška na prenášanie teleskopu.

Výhody

 • ľahká obsluha
 • kompaktné rozmery
 • vhodný aj pre deti

Nevýhody

 • malý objektív

Verdikt: Jednoducho ovládateľný zrkadlový teleskop vhodný aj pre úplných začiatočníkov, ktorý je kompaktný a ľahko prenosný.

Naše hodnotenie:

Cena: 123,59 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Detail


8. Bresser Venus 76/700

Typ: zrkadlový ● Spôsob montáže: altazimutálna ● Priemer objektívu: 76 mm

Bresser Venus 76/700

Zrkadlový ďalekohľad typu Newton Bresser Junior 76/700/AZ je vhodnou voľbou pre nenáročných či začínajúcich pozorovateľov javov a objektov na oblohe. Pozorovať s ním môžete hlavne planéty, Mesiac, ale aj jasnejšie objekty slnečnej sústavy. Priemer zrkadla je 76 mm a typ montáže je azimutálny. Výhodou je, že súčasťou teleskopu je aj optický hľadáčik, vďaka ktorému je vyhľadávanie objektov veľmi pohodlné a rýchle. Teleskop je vhodný aj na pozemné pozorovanie.

Statív je hliníkový, ľahko nastaviteľný a celkovo je tento teleskop jednoduchý na ovládanie a používanie. Teleskop je dobre prenosný, a tak s ním môžete aj cestovať. Statív je však trošku labilnejší, a tak si práca s týmto ďalekohľadom vyžaduje trochu trpezlivosti.

Výhody

 • jednoduché ovládanie
 • vhodný pre začiatočníkov

Nevýhody

 • labilnejší statív

Verdikt: Jednoducho nastaviteľný a ovládateľný hvezdársky ďalekohľad, ktorý je vhodnou voľbou pre začiatočníkov či občasných pozorovateľov.

Naše hodnotenie:

Cena: 112,17 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Detail


Typy hvezdárskych ďalekohľadov

Na trhu sa môžete stretnúť s viacerými typmi hvezdárskych ďalekohľadov, pričom každý z nich má svoje výhody a možno i menšie nevýhody. Pozrime sa teda na druhy hvezdárskych ďalekohľadov a na to, čím sa od seba líšia. Rozdeliť ich môžeme napríklad podľa typu objektívu, ale aj podľa spôsobu montáže.

Hvezdárske ďalekohľady podľa typu objektívu

Podľa typu objektívu poznáme nasledovné druhy teleskopov.

Šošovkový ďalekohľad/refraktor

Objektívom refraktoru je šošovka alebo sústava šošoviek. Svetelnosť prístroja je daná optickou veľkosťou objektívu, pričom ohnisková vzdialenosť naopak určuje maximálne možné zväčšenie. Príkladom konštrukcie šošovkového ďalekohľadu je Keplerov ďalekohľad, ktorý je tvorený dvoma sústavami spojných šošoviek, ktoré majú spoločnú optickú os. Iný princíp je použitý pri Galileo ďalekohľade, kde obrazové ohnisko objektívu splýva s obrazovým ohniskom okuláru. Využíva sa napríklad aj ako divadelný ďalekohľad so štvornásobným zväčšením.

Prejdime však späť k hvezdárskym ďalekohľadom so šošovkami. Medzi nimi nájdeme aj menšie ďalekohľady s veľkosťou objektívu okolo osem až deväť centimetrov. Pomocou nich môžete vidieť planéty, Mesiac alebo galaxie, súhvezdia či hmloviny.

Zrkadlový ďalekohľad/reflektory

Reflektory alebo zrkadlové ďalekohľady po optickej stránke patria k tým najkvalitnejším. Objektívom reflektoru je primárne, duté a guľové, parabolické, prípadne aj hyperbolické zrkadlo, ktorého plocha udáva svetelnosť teleskopu. Obraz predmetu sa odráža ešte na sekundárnom zrkadle a až potom sa pozoruje okulárom. V prípade, že chcete sledovať aj hmloviny, galaxie a súhvezdia, s týmto typom ďalekohľadu si prídete na svoje. Niektoré typy zrkadlových hvedzárskych ďalekohľadov sú tiež vhodné na fotografovanie.

Katadioptrické ďalekohľady

Zrkadlovo-šošovkové hvezdárske ďalekohľady majú sústavu zvyčajne zloženú zo zrkadlového objektívu a korekčnej šošovkovej dosky. Ich najväčšou prednosťou je výkonná a kvalitná optika, keďže majú veľký objektív a dlhé ohnisko. Zároveň sú však kompaktné a ľahké. Ich nevýhodou je vysoká cena.

ako vybrať hvezdárskyc ďalekohľad

Pri výbere hvezdárskeho ďalekohľadu sa nebojte poradiť s odborníkmi

 

Hvezdárske ďalekohľady podľa spôsobu montáže

Z hľadiska spôsobu montáže, rozlišujeme dva typy hvezdárskych ďalekohľadov, a to altazimutálnu montáž a paralaktickú montáž, prípadne aj elektronicky navádzanú montáž.

Altazimutálna montáž

Tento spôsob montáže je veľmi podobný fotografickému statívu. Má dve osy a okolo nich sa otáča vo výške aj v horizontálnom smere okolo horizontu, alebo tzv. azimutu. Altazimutálny spôsob montáže teleskopu je vhodná na sledovanie pozemských objektov, ale tiež Mesiaca, Slnka a planét.

Paralaktická montáž (rovníková)

Ide o tradičný spôsob montáže, ktorý sa využíva pri astronomických ďalekohľadoch. Orientácia tejto montáže je v smere pozemských ôs, takže keď do zorného poľa vášho teleskopu nastavíte napríklad Mesiac, postačí vám ďalekohľad otáčať okolo jednej osi a pozorovaný objekt vždy uvidíte v zornom poli.

Elektronicky navádzaná montáž

V dnešnej modernej dobe sa môžeme stretnúť aj s takýmto spôsobom montáže, no musíme hneď dodať, že ide o najdrahší spôsob. Elektronická montáž môže byť paralaktická aj altazimutálna. Súčasťou takejto montáže je ovládací panel, ktorý vám umožňuje v databáze nájsť objekt. Potom montáž nastaví sama váš teleskop na zvolený objekt. Niektorí začiatočníci si však zvolia ďalekohľad s navádzanou montážou, pretože si myslia, že im ďalekohľad nájde objekt, hoci oni sami sa na oblohe ešte nevyznajú. V skutočnosti je však aj pri tomto type montáže potrebná aspoň základná orientácia na oblohe.

hvezdársky ďalekohľad pre deti

Ak hľadáte hvezdársky ďalekohľad pre deti, nemusíte doň veľa investovať

 

Aké parametre sledovať

Ak si kladiete otázku, ako vybrať hvezdársky ďalekohľad, zodpovedať na ňu budete vedieť asi najlepšie po tom, čo sa oboznámite s nasledujúcimi parametrami. Tie by ste pri výbere teleskopu rozhodne nemali zanedbať.

 

Veľkosť objektívu

Priemer hlavného optického komponentu (zrkadla alebo šošovky) označovaný aj ako apertúra je najpodstatnejším parametrom, ktorý by vás pri kúpe hvezdárskeho ďalekohľadu mal zaujímať. Tento ukazovateľ určuje, aké bude rozlíšenie obrazu, ale tiež aká je schopnosť zachytáva svetlo, teda aká bude obraz jasný.

Platí, že čím je priemer optického komponentu väčší, tým lepšie pre vás ako pre pozorovateľa. Napríklad pomocou hvezdárskeho ďalekohľadu s priemerom optiky 152 mm uvidíte aj krátery na Mesiaci s priemerom 1,5 km. Okrem toho je pri optických komponentoch s väčším rozmerom aj jasnejší obraz.

 

Zväčšenie

Mnoho začiatočníkov podlieha dojmu, že čím väčšie zväčšenie ponúka daný teleskop, tým je lepší. Neplatí to však tak celkom. Pozrime sa teda, ako to s tým zväčšením u hvezdárskych ďalekohľadoch vlastne je. Pravda je taká, že každý teleskop je schopný ponúknuť vám nespočetné množstvo zväčšení v závislosti od toho, aká je ohnisková vzdialenosť okulára, ktorý vložíte do okulárového výťahu.

Nepodľahnite však dojmu, že veľké zväčšenie je výhodou. Možnosť dosiahnuť kvalitný obraz je totiž obmedzená dvoma faktormi, a to sú atmosférické podmienky a priemer objektívu. Hvezdársky ďalekohľad dokáže vytvoriť obraz len s obmedzeným počtom detailov, a tak je dôležité nájsť ideálne zväčšenie na to, aby bolo vidno detaily. Môže sa napríklad stať, že tmavý objekt bude veľmi tmavý práve kvôli veľkému zväčšeniu.

Ak chcete vedieť, aké je maximálne využiteľné zväčšenie u vami vyhliadnutého hvezdárskeho teleskopu, poslúži vám toto jednoduché pravidlo – zdvojnásobte priemer objektívu teleskopu a dostanete výsledné maximálne použiteľné zväčšenie. V prípade, že má teleskop priemer objektívu 100mm, nemali by ste sa snažiť prekročiť pri sledovaní objektov zväčšenie za hranicu 200-násobku.

 

Statív

Statív by mal byť pevný a stabilný, pretože v opačnom prípade by nebolo pozorovanie oblohy vôbec príjemné. Začiatočníkom rozhodne odporúčame statív s azimutálnou montážou, ktorý sa ľahšie ovláda.

Možnosť fotenia nebeských objektov

Niektorí nadšení pozorovatelia oblohy túžia svoj astro teleskop využiť aj na to, aby mohli zachytiť snímky toho, čo pozorujú. Samozrejme, že sa to dá, avšak vyžaduje si to istú dávku trpezlivosti a hlavne vedieť, ako na to. Na to, aby ste mohli odfotografovať napríklad Mesiac, vám postačí aj lacnejší teleskop. Ak by ste však fotoaparátom chceli zachytiť iné nebeské objekty, nevyhnutnosťou bude teleskop s veľmi presnou montážou a maximálnou stabilitou.

 

💡 Neprehliadnite!

Rozhovor s Vadimom Pecheritsom, zakladateľom obchodu s hvezdárskymi ďalekohľadmi a nadšeným astronómom

Vadim Pecheritsa

Vadim Pecheritsa

Na to, ako vybrať hvezdársky ďalekohľad a čo si pri jeho výbere všímať, sme sa opýtali aj odborníka Vadima Pecheritsu, zakladateľa internetového obchodu astroobchod.skAstronómia je jeho koníčkom už od detstva a ešte ako školák si zostavil svoj vlastný ďalekohľad.

Po tom, čo sa presťahoval do Prahy, zistil, že mu s výberom vhodného hvezdárskeho ďalekohľadu nemá kto pomôcť. Predajcovia, ktorých oslovil, totiž chceli len predať svoj tovar bez ohľadu na jeho požiadavky. To ho veľmi prekvapilo a povedal si, že takýto prístup nie je správny, a tak v roku 2013 založil svoj vlastný obchod s hvezdárskymi ďalekohľadmi, v ktorom tiež odborne radí s výberom.

Dodomacnosti.sk: Čo by ste poradili úplnému laikovi, ktorý si chce kúpiť hvezdársky ďalekohľad. Na čo by mal dbať najviac?

Vadim Pecheritsa: „Odporučil by som, aby si laik všímal optický tubus, ktorý je základom ďalekohľadu – hlavne priemer hlavnej šošovky šošovkového ďalekohľadu alebo hlavného zrkadla pri zrkladlovom, ale tiež montáž, teda statív a hlavice. Všetko ostatné príslušenstvo je možné postupne vymeniť alebo dokúpiť, ale výmena tubusu a montáže je finančne náročná. Takže určite treba klásť dôraz na základ ďalekohľadu a nenechať sa zlákať marketingovými heslami ako “bohaté príslušenstvo” alebo “štýlový dizajn”. 

Väčší priemer zrkadla alebo hlavnej šošovky znamená, že ďalekohľad zbiera viac svetla. Lepšia nosnosť montáže zase značí, že ďalekohľad bude stabilnejší a vibrácie budú pozorovanie ovplyvňovať len minimálne. Bez odborného poradenstva by som odporúčal kupovať ďalekohľady celosvetovo známych značiek ako je Sky-Watcher alebo Meade – skoro všetky modely majú normálnu kvalitu. S poradenstvom si vyberiete z ďalekohľadov značiek Celestron, Bresser či Omegon, keďže nie všetky modely z týchto značiek sú ideálne na pozorovanie.“

Dodomacnosti.sk: Aký typ montáže odporúčate ľudom, ktorí sú skôr praktickí a ďalekohľad budú využívať sporadicky?

Vadim Pecheritsa: „Pre občasné používanie a tiež pre začiatočníkov je vhodná azimutálna montáž. Nastavenie aj ovládanie je jednoduché a je fungovanie je vlastne intuitívne, teda nahoru a dolu, doprava a doľava. Ďalekohľady s touto montážou sú aj relatívne ľahké v porovnaní s rovníkovou monotážov a kompaktné.

Pri montáži je dôležité, aby bola nosnosť dostatočná pre váhu ďalekohľadu. V základných a detských modeloch ďalekohľadov je bohužiaľ montáž väčšinou slabá a silné vibrácie pozorovanie komplikujú. Po navedení musíte dlho čakať na ustálenie obrázku, ale kvôli rotácii Zeme dovtedy už objekt uteká zo zorného poľa ďalekohľadu.

Dodomacnosti.sk: Keďže pracujete v e-shope s hvezdárskymi ďalekohľadmi, aký typ ďalekohľadu ľudia kupujú najčastejšie?

Vadim Pecheritsa: „Začínajúci pozorovatelia kupujú šošovkové ďalekohľady, a to by som aj začiatočníkom odporučil. Pokročilí a skúsení astronómovia vyberajú zrkladlový ďalekohľad. Výhodou zrkadlového ďalekohľadu je, že modely s veľkým priemerom hlavného zrkadla (130 mm a viac) budú výrazne lacnejšie oproti šošovkovým s podobným priemerom.

Dodomacnosti.sk: Odporúčali by ste ľuďom, aby si zakúpili hvezdárske ďalekohľady, ktoré sa predávajú v niektorých supermarketoch?

Vadim Pecheritsa: „Skúsený pozorovateľ by si možno vedel z ponuky supermarketov vybrať vhodný ďalekohľad a vedel by ho aj správne použiť. Nemyslím si však, že by začiatočník vedel, aký ďalekohľad si má zvoliť a či bude zodpovedať jeho požiadavkám. Väčšina základných ďalekohľadov na pozorovanie oblohy zo supermarketov má dva problémy – slabá montáž a low-end okuláre. Aj keby bol celý ďalekohľad viac-menej kvalitný, no bude mať lacné okuláre, celá zostava bude zle fungovať.“

Dodomacnosti.sk: Mohli by ste našim čitateľom dať nejaké tipy na to, ako postupovať pri sledovaní oblohy?

Vadim Pecheritsa: „Základný postup pozorovania je taký, že ako prvé je potrebné nájsť čo najjasnejšie objekty a začať s najmenším priblížením. Postupne potom výmenou okulárov priblíženie môžete zväčšovať. Dôležité je tiež nezabudnúť, že ďalekohľad musí mať rovnakú teplotu ako jeho okolie – na vyrovnanie teploty potrebuje od 40 minút (v lete ďalekohľad s otvoreným tubusom) do dvoch hodín (v zime, zrkadlovo-šošovkový ďalekohľad). Ak nebude teplota ďalekohľadu rovnaká ako teplota okolia, obrázok sa bude mykať a nepodarí sa ho zaostriť. Každému pozorovateľovi by som odporučil, aby si podrobné tipy na pozorovanie prečítal v článku na astroobchod.sk.“

 

Cena

Cena hvezdárskeho ďalekohľadu sa pohybuje od 50 do niekoľko tisíc eur v závislosti od typu a viacerých parametrov, ktorými daný teleskop disponuje. Kúpiť si najlacnejší hvezdársky ďalekohľad sa vám však nemusí vyplatiť, pretože výsledok pozorovania pre vás bude zrejme poriadnym sklamaním. V prípade, že si však nepotrpíte až tak veľmi na kvalitu, prípadne hľadáte hvezdársky ďalekohľad pre deti, pokojne si môžete zadovážiť aj hvezdársky ďalekohľad z Lidlu. Niekedy tiež môžete natrafiť na kvalitný hvezdársky ďalekohľad za dobrú cene z druhej ruky napríklad na stránke Bazoš či na inom internetovom bazári.

Čo sa týka cien, na trhu nájdete hvezdárske ďalekohľady už za 50 eur, pričom za takúto sumu dostanete zvyčajne ďalekohľad s priemerom objektívu 50 mm. Ak by ste chceli viac a máte aj väčší rozpočet, môžete si zadovážiť ďalekohľad v sume okolo 200 eur až 500 eur, čo je taká zlatá stredná cesta. No a astronomickí fajnšmekri ocenia napríklad aj hvezdársky ďalekohľad s priemerom objektívu viac ako 250 mm. Avšak musíte rátať s tým, že si za takýto teleskop poriadne priplatíte – suma sa môže vyšplhať až na viac ako 1500 eur.

Začiatočníkom však v každom prípade odporúčame, aby si zadovážili radšej základný teleskop, ktorý sa im bude ľahko ovládať. Získate tak veľmi potrebnú prax a naučíte sa spoznávať jednotlivé súhvezdia. Odporúčame vám, aby ste si určite zadovážili aj podrobný atlas nočnej oblohy, ktorý bude pri sledovaní oblohy nevyhnutnosťou.

Ak si potrpíte na kvalitu, môže vás teleskop výjsť aj na niekoľkotisíc eur

 

Aká je údržba

Pri zaobchádzaní so svojim ďalekohľadom na pozorovanie oblohy by ste mali dodržiavať určité zásady, pričom je veľmi dôležité vedieť aj to, ako sa o hvezdársky ďalekohľad starať.

Tu je niekoľko zásad:

 • optiku ďalekohľadu chráňte pred nežiadúcim prachom krytkami
 • nedotýkajte sa optických plôch prístroja
 • optiku čistite len v nevyhnutných prípadoch a vždy len podľa odporúčaní výrobcu v návode

 

Rada na záver

V závere dodáme, že by ste mali hvezdársky ďalekohľad kupovať v špecializovanom obchode, kde vám dokážu poradiť. V hypermarketoch sa s odborníkmi na astronomickú techniku pravdepodobne nestretnete, no v špecializovaných overených obchodoch často natrafíte na odborníkov, ktorí sú tiež aktívnymi pozorovateľmi.

Zdroje informácií:

Do testu sme vybrali Hvezdárske ďalekohľady len z overených eshopov

Ohodnoťte náš test:

Hvezdárske ďalekohľady v našom katalógu

Autor článku
Redakcia DoDomácnosti.sk

Tento článok pre vás pripravili redaktori magazínu DoDomácnosti.sk. Hľadáme to, čo vás zaujíma. Testujeme, porovnávame, recenzujeme všetko, čo patrí do domu, bytu, záhrady, či dielne. Kontakty na nás nájdete v sekcii O webe.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.