Hyacint – ako ho pestovať a rozmnožovať

Georgina Babinová Téma 13. marca 2021 0

Hyacint (latinsky Hyacinthus) je cibuľovitá rastlina známa svojimi žiarivými farbami a voňavými kvetmi. Jedna z najkrajších vôní jari pochádza práve zo záhonov hyacintov v kvete. Dokonca aj na diaľku vnímate intenzívnu vôňu a hroty jasných farieb. Hyacint patrí do rodiny ľalií a ak sa pozriete pozorne na jednotlivé kvety, uvidíte známy rúrkovitý tvar. Rastlina sa rozmnožuje pomocou jednoduchých metód a nástrojov a záhradníci odporúčajú jej pestovanie aj pre hobby záhradkárov.

Holandskí pestovatelia pestujú hyacinty už od 17. storočia, preto sa možno často mylne uvádza, že sú pôvodom z Holandska. Do Európy sa však dostali v 16. storočí z Turecka a dokonalý domov našli práve v pôde a podnebí Holandska. Keďže je hyacint cibuľovitá rastlina, môže sa rozmnožovať buď použitím semien, ktoré majú vo všeobecnosti vynikajúcu životaschopnosť, alebo vypestovaním z cibúľ, ktoré sa tvoria v blízkosti bazálnej platne každej rastliny. Chcete sa dozvedieť viac o rozmnožovaní a pestovaní hyacintu? Čítajte ďalej!

Ako pestovať hyacint?

Výsadba hyacintov vo vašej záhrade je spôsob, ako zabezpečiť, aby opojná vôňa kvetov naplnila vašu jarnú záhradu. A správna starostlivosť ich udrží krásne kvitnúce po niekoľko rokov. Pre zážitok z čo najintenzívnejšej vôňe pestujte hyacint vo veľkých záhonoch. Hyacint sa dá dobre kombinovať s niektorou z jarných kvetín, pretože prichádza v mnohých farbách a veľkostiach. Jeho špicaté kvetinové stonky vytvárajú pekný kontrapunkt k pohárikovitým tulipánom a rozcuchaným narcisom. Menšie kultivary ako je rímsky hyacint a hyacinty skupiny Mutiflora sú ideálne na vysadenie pozdĺž chodníkov.

Hyacint

 

Pestovanie hyacintu v záhrade

Hyacinty by mali byť zasadené začiatkom jesene. Takto majú dostatok času na vytvorenie bohatej skupiny koreňov pred zimou. Mali by ste si vybrať miesto, ktoré dostáva plné slnko na severe a mierny tieň na juhu. Mali by ste ich sadiť do bohatej, vlhkej, dobre odvodnenej pôdy. Pripravte si pôdu s veľkým množstvom organického materiálu a primiešajte do nej aj hnojivo.

Väčšina odrôd cibúľ hyacintov je pomerne veľká. Cibuľu zasaďte do jamy, ktorá je asi trikrát tak hlboká, ako je šírka cibule. Pre väčšinu odrôd to bude 15 až 20 cm hlboko, aj keď v teplejších oblastiach to môže byť aj menej. Ponechajte rastline priestor na rast – umiestnite ich asi 10 – 15 cm od seba. Po vysadení a zakrytí pôdou dôkladne polejte. Ak presádzate, polievajte šetrne a potom už nepolievajte, kým sa neobjavia puky v nasledujúcom roku.

💡 Upozornenie:  Cibuľky hyacintu (aj narcisu) obsahujú látku nazývanú kyselina šťaveľová, ktorá môže dráždiť holú pokožku. Pri dlhšej manipulácii s týmito cibuľami používajte rukavice.

 

Žiaľ, na cibuľkách hyacintu si radi pochutnajú hlodavce. Môžete ich pred nimi chrániť tak, že do výsadbovej jamy hodíte za hrsť štrku, alebo vyskúšajte komerčné zastrašovacie prostriedky. Najjednoduchšia metóda je vysadiť hyacinty spolu s narcismi, ktorým sa hlodavce vyhýbajú.

Cibuľky hyacintov sú pomerne veľké

Cibuľky hyacintov sú pomerne veľké

 

Starostlivosť o hyacinty v záhrade

Ak žijete v oblasti s krutými zimnými a jarnými mrazmi, kde mrzne pôda, ako súčasť správnej starostlivosti o hyacinty budete musieť cibuľky zakryť mulčom, aby ste ich ochránili. Keď vaše cibuľky začnú rásť, niektoré rastliny by mohli potrebovať kolíky – najmä dvojité hyacinty, ktoré môžu byť naozaj ťažké. Po odkvitnutí kvetov, odrežte ich stonky, aby ste povzbudili rastlinu k ukladaniu energie vo svojich cibuliach. Neodstraňujte listy, kým nezačnú žltnúť. Žltnutie listov môže byť nevzhľadné, ale ich príliš skoré odstránenie bráni rastline absorbovať energiu zo slnka prostredníctvom procesu fotosyntézy. Toto je najdôležitejšia vec, ktorú si treba zapamätať ak chcete, aby rastlina produkovala kvety. Cibule hyacintu môžu zostať v zemi počas celého roka vo väčšine oblastí výsadby. Jedine v tom prípade ak sa zimné teploty nedostanú pod 16 ° C (čo v našich podmienkach nehrozí) by sa cibuľky mali na jeseň vykopať a schladiť na chladnom a suchom mieste šesť až osem týždňov. Hyacinty vyžadujú obdobie chladnejšieho počasia.

Hyacint nemá rád “mokré nohy”, preto ho nepolievajte príliš často. Nadmerná vlhkosť môže spôsobiť hnilobu. V prípade suchej jesene ich príležitostne môžete poliať. Ani pri správnej starostlivosti o hyacinty, nebuďte prekvapení, ak stonky hyacintu budú vyzerať každým rokom voľnejšie a voľnejšie. Pre hyacinty kvitnúce vonku je to normálne.

💡 Vedeli ste že… HyacintPodľa legendy o pôvode hyacintu, tieto vysoko voňavé kvety v tvare zvončeka možno vysledovať až k mladému gréckemu chlapcovi menom Hyakinthos. Príbeh pokračuje tak, že dvaja bohovia – Apollón boh Slnka a Zephyr boh Západného vetra – zbožňovali Hyakinthosa a súťažili o jeho pozornosť. Jedného dňa, zatiaľ čo Apollón učil Hyakinthosa umenie hodu diskom, Zephyr v návale žiarlivosti hodil disk späť a zabil chlaoca zásahom do hlavy. Apollón pomenoval kvetinu, ktorá vyrastala z Hyakinthosovej krvi hyacintom. Pokiaľ ide o symboliku kvetu, hyacint predstavuje stálosť, modrý hyacint je symbolom úprimnosti.

 

Pestovanie hyacintu v kvetináči

Odložte si niekoľko cibuliek na rýchlenie. Týmto spôsobom si môžete vychutnať hyacinty aj v interiéri, či už v byte alebo vašej kancelárii. Rýchlenie hyacintov je jednoduché. Saďte cibuľky kedykoľvek od septembra do decembra, v závislosti od toho, kedy chcete aby rastlina kvitla. Trvá to celkovo 16 týždňov, kým rastlina rozkvitne vrátane času chladenia. S cibuľkami manipulujte opatrne. Ak ich nemôžete zasadiť hneď, uložte ich do papierového vrecka, ktoré necháte otvorené. Cibuľky skladujte medzi 4 – 10 ° C. Ak ich skladujete pri vhodných podmienkach, vydržia aj 3 týždne.

Pestovanie (nielen) hyacintu v skle, bez pôdy je trendom posledných rokov

Pestovanie (nielen) hyacintu v skle, bez pôdy je trendom posledných rokov

Naplňte zvolený kvetináč najmenej 5 centimetrami sadiva. Úplne zakryte cibuľku. Do 10 centimetrového kvetináča dajte jednu cibuľku, tri cibuľky do 15 centimetrového a ešte viac do väčších. Hyacint v interiéri môžete vypestovať aj vo vode. Vyberte si nádobu bez drenážnych otvorov, ktorá je od 8 do 12 cm hlboká. Naplňte nádobu dopoly čistými kamienkami a položte cibuľu hyacintu na tento materiál. Jemne obklopte cibuľku kamienkami, ktoré ju ukotvia a pridávajte vodu, až kým nedosiahne spodok cibuľky. Nádobu umiestnite na chladné, tmavé miesto na dva týždne a potom presuňte do teplejšej slnečnej oblasti. Podľa potreby dopĺňajte vodu.

 

Ak pestujete hyacint v kvetináči určite sa vám zídu takéto a podobné krhličky:

 

Pri rýchlení hyacintov dodžiavajte nasledujúce kroky:

  • cibuľky nechajte chladiť 8 až 10 týždňov v chladničke, ak si nekupujete už predchladené.
  • uchovávajte cibuľky na chladnom, tmavom mieste, s teplotou nie vyššou ako 7 ° C
  • keď sa objavia výhonky s púčikom v strede, presuňte cibuľku na slnečné miesto a udržiavajte žiaducu hladinu vody
Hyacint je možné rozmnožovať aj semenami

Hyacint je možné rozmnožovať aj semenami

 

Rozmnožovanie

Akonáhle raz zacítite úžasnú vôňu hyacintu, pravdepodobne sa do nej zamilujete a budete chcieť mať tieto žiarivé kvety v celej záhrade. Podobne ako väčšina cibuľovitých rastlín, je aj u hyacintu bežným spôsobom rozmnožovania, delenie a výsadba mladých cibuliek, ktoré sa vyvíjajú na materskej cibuli. Avšak, ako kvety začnú vädnúť a začnú sa tvoriť malé zelené struky semien, možno si položíte otázku: Dá sa hyacint rozmnožovať aj semenami? Áno, dá. Pokračujte v čítaní a dozviete sa viac.

 

Rozmnožovanie semenami

Rozmnožovanie tejto rastliny pomocou semien je jednoduché. V skutočnosti je táto metóda nadšencami aj záhradníkmi uprednostňovaná . Všetky odrody hyacintu môžu byť rozmnožované siatím semien, len sa uistite, že používate iba dozreté semená.

  • akonáhle budete mať semená, rozprestrite ich do veľkých záhradných podnosov naplnených kompostom.
  • prikryte zasiate semená umytým záhradným štrkom.
  • polejte a umiestnite podnosy do chladného skleníka alebo na chladné miesto, kde ich necháte nerušene jeden rok.
  • po prvom roku sa mladé hyacintové sadenice dajú presadiť do kvetináčov alebo záhradných lôžok
  • teraz budete musieť čakať ďalšie dva až tri roky kým vaše hyacinty začnú kvitnúť

Rozmnožovanie hyacintu semenami, aj keď je jednoduché, sa neodporúča ak je vašim cieľom vývoj hybridných alebo lepších odrôd rastliny. Ak chcete vyvinúť lepšie kultivary bez rokov čakania, je najlepšie rozmnožovať rastliny hyacintu pomocou cibuliek.

Klíčiace cibuľky hyacintov

Klíčiace cibuľky hyacintov

 

Rozmnožovanie cibuľkami

Aj táto metóda rozmnožovania hyacintu je veľmi jednoduchá. Keď listy odumreli, všimnete si malé bočné cibuľky rastúce na spodnej časti hlavnej cibule. Kopte hlboko okolo vonkajšieho obvodu rastliny, pretože bočné cibuľky môžu byť skryté hlboko v pôde. Keď ich lokalizujete, jemne ich oddeľte od materskej rastliny. Pre prirodzený vzhľad hoďte cibuľky na zem a zasaďte ich tam, kam padnú. Rozmnožovanie hyacintov je tak jednoduché!

Ďalšou z techník, ktorú môžete použiť, zahŕňa opätovné vysadenie materskej cibule spolu s novými cibuľkami do hlbšieho kvetináča. Stačí, ak necháte nové cibuľky dozrievať niekoľko týždňov. Pri opätovnej výsadbe sa uistite, že mladšie cibuľky sú pokryté tenkou vrstvou kompostu. V priebehu niekoľkých mesiacov nové cibuľky vyklíčia a začnú rásť, zatiaľ čo materská cibuľa sa pomaly rozpadne a zanechá vám niekoľko mladých rastlín hyacintu.

💡 Vedeli ste že…  Hyacint ako súčasť prípravkov starostlivosti o pleťHyacint lieči ekzém? Extrakty z listov rastliny zmiešané s ryžovou múkou a kurkumou sú účinné na liečbu kožných problémov, akým je aj ekzém. Mnohé produkty starostlivosti o pleť obsahujú výťažky z hyacintu. Jeho antimikrobiálne, antifungálne a antibakteriálne vlastnosti z neho robia ideálnu voľbu na ošetrenie mnohých kožných porúch. A hoci hyacint nie je známy pre svoje benefity v starostlivosti o vlasy, poskytuje šampónom a kondicionérom svoju úžasnú vôňu.

Mladé cibuľky môžete použiť nielen na rozmnožovanie rastliny, ale aj pre vývoj nových kultivarov, ktoré budú produkovať svoje atraktívne kvety neskôr. Na efektívne pestovanie budete potrebovať dostatočné množstvo cibuliek. Na ich získanie môžete použiť techniku zvanú narezávanie, ktorá výrazne zvýši rast bočných cibuliek hyacintu. Ak chcete narezať cibuľku hyacintu, urobte dva až štyri rezy cez bazálnu platňu. V priebehu približne troch mesiacov sa v okolí miesta, kde sa rezy uskutočnili, vyvinú nové cibuľky, ktoré viete použiť na zamýšľaný účel, či už je to rozmnožovanie, alebo šľachtenie.

Hyacint môžete pestovať aj v takýchto kvetináčoch:

 

Použité zdroje:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.