Postrek či pasca na komáre – ako sa zbaviť komárov na záhrade aj v byte?

Georgina Babinová Téma 13. mája 2021 0

Pohodlne sa uložíte v posteli, pripravení zaspať, keď zrazu začujete, ako vám pri uchu letí bzučiaci malý upír. Komáre sú kliatbou našej existencie a nie vždy je ľahké sa ich zbaviť. Ak ste v posledných rokoch venovali pozornosť správam, pravdepodobne ste počuli o rastúcom počte prípadov vírusovej choroby Zika. Prvýkrát objavený v roku 1947 sa vírus šíri predovšetkým uhryznutím infikovaného komára druhu Aedes. Zvyčajne sa vyskytuje v oblastiach tropickej Afriky, juhovýchodnej Ázie a tichomorských ostrovov. 1. februára 2016 však Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila „vírus Zika za ohrozenie verejného zdravia medzinárodného významu“.

Okrem nebezpečných chorôb, ktoré šíria (Zika nie je jediná), sú komáre a priori veľmi nepríjemné, pretože ich štípance môžu svrbieť aj dlho po uhryznutí a hluk, ktorý produkujú, nám bráni zaspať. Existuje mnoho spôsobov, ako sa ich zbaviť, ale nie všetky sú rovnako účinné. Zhromaždili sme pre vás najlepšie tipy a to všetko na jednom mieste. Čítajte ďalej.

💡 TIP na produkt - Strend Pro Vermin INKER-05 2170882
Strend Pro Vermin INKER-05 2170882

Pasca na lietajúci hmyz, ktorej UV svetlo komáre aj iný hmyz neodolateľne priťahuje. Mriežka pasce je pod elektrickým napätím a pri kontakte spôsobí úhyn neželaných okrídlených návštevníkov.

💡 TIP č.1: porovnanie cien vo všetkých dostupných eshopoch💡 TIP č.2: možnosť bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkom"

 

Komáre nás nájdu (a rozhodnú sa pohrýzť), pretože cítia náš dych

Predtým, ako sa pustíme do metód eliminácie komárov, poďme si povedať niekoľko základných informácií o komároch. Existuje viac ako 3 000 druhov komárov a technicky to ani nie sú paraziti.
Samičky sajú krv iba ako výživu pre svoje telo, aby mohli znášať a vyliahnuť zdravé vajcia. Komáre dokážu naklásť naraz 100 vajíčok, takže populácie tohto škodcu sa môžu rýchlo vymknúť spod kontroly. Pri eliminácii komárov je kľúčové použiť viac metód, pretože nie všetky prístupy eliminujú komáre v každej etape ich životného cyklu.

Je tiež dôležité poznamenať, že odpudzovanie a zabíjanie komárov nie je to isté. Odpudzovanie komárov vás robí pre nich menej atraktívnymi. Zabíjanie komárov sa môže javiť ako lákavá možnosť, ale nie vždy je to v našom najlepšom záujme – alebo v najlepšom záujme životného prostredia. Usmrcovanie komárov môže byť toxické pre životné prostredie v závislosti od pesticídov a môže narušiť prirodzený ekosystém, pretože komármi sa živia napríklad vtáky a netopiere.

Nový výskum odhaľuje, že komáre nachádzajú svoje ľudské ciele najskôr tak, že cítia vôňu oxidu uhličitého, ktorý vydychujeme a až potom nás vidia, keď sa dostanú bližšie. Prečo sa komáre rozhodnú napadnúť vaše nohy a ruky v porovnaní s podobne exponovaným človekom sediacim vedľa vás, je otázkou, na ktorú musí veda definitívne odpovedať. Ale vďaka novým údajom sme k odpovediam zase o krok bližšie.

 

💡 Čo odhalil spomínaný výskum?

Komáre Aedes aegypti

Aedes aegypti

Vedci sa zamerali na druh Aedes aegypti, druh, ktorý sa niekedy nazýva komár žltej zimnice a podľa Svetovej zdravotníckej organizácie môže prenášať horúčku dengue a ďalšie vírusy, aby otestovali, ako dokážu komáre sledovať stopu CO2 ku svojej potrave.

Vedci zhromaždili údaje od približne 250 samičiek komárov (samce sa neživia krvou), pričom sledovali ich správanie a zaznamenávali reakcie v reálnom čase počas série experimentov uskutočňovaných vo valcovej aréne s priemerom asi 20 cm. Vedcom sa podarilo zmerať pohyby krídel komárov (pomocou špeciálneho typu optického senzora) v reakcii na rôzne pachy a vizuálne podnety. Sekundové závany vzduchu, ktoré obsahovali 5 percent CO2 – ľudský výdych má zvyčajne 4,5 percenta CO2 – prinútili komáre rýchlejšie trepotať krídlami.

 

Ako sa zbaviť komárov na záhrade?

Komáre môžu byť masívnou mrzutosťou, najmä keď si chcete vychutnávať letné večery na svojej terase alebo v záhrade. Svrbivé uhryznutie a hrozba vírusov a chorôb nie sú veľmi relaxačné. Toto leto môžete udržať komáre mimo svojej záhrady pomocou niekoľkých tipov a trikov po celý deň. Teda ako na komáre?

 

 Trávnik pravidelne koste

Komáre veľmi radi hniezdia vo vysokej vegetácii. Snažte sa udržiavať trávu krátku a vaše kríky a rastliny upravené tak, aby mali čo najmenej miest na zdržiavanie sa. V závislosti od toho, ako rýchlo vaša tráva rastie, budete musieť kosiť asi raz týždenne. Zamerajte sa na vegetáciu v blízkosti vášho domova, pretože to komáre pritiahne bližšie ku vchodom, kde môžu vkĺznuť dovnútra.

 

✅ V exteriéri používajte žiarovky s teplým žltým svetlom

Komáre a iný hmyz láka žiarovkové osvetlenie. Ak chcete komárov, udržať mimo vašej záhrady, zmeňte vonkajšie osvetlenie na teplé žlté, aby ich to až tak nezaujímalo. Tieto svetlá nefungujú síce ako repelent, ale ani neprilákajú komárov.

 

✅ Rozvírte vzduch pomocou veľkého ventilátora

Táto ľahko inštalovateľná, low-tech možnosť je často prehliadaná – ale nemalo by to byť tak, pretože dokonale funguje. Komáre sú dosť slabé pri lietaní a nemajú v sebe toľko sily, aby šli proti vánku, ktorý produkujú ventilátory. Táto možnosť ponúka bezpečnejšiu, nechemickú metódu odpudzovania komárov. Môžete použiť akýkoľvek oscilačný ventilátor, ktorý sa vám páči ( interiérové ventilátory nezabudnite po použití odložiť dovnútra).

 

💡 Okrem špičkových kúskov existujú aj možnosti, ktoré sú priateľské k peňaženke, vhodné pre akýkoľvek rozpočet:

Pozrieť ďalšie

 

✅ Vypustite, vysušte stojatú vodu

Komáre používajú stojatú vodu ako miesto rozmnožovania na kladenie vajíčok. Poobzerajte sa po svojej záhrade a vysušte alebo vyprázdnite všetky predmety, v ktorých je voda. Váš exteriér môže na prvý pohľad vyzerať OK, ale komáre sú dômyselné! Kaluže, kanvice na polievanie a dokonca aj uzávery fliaš môžu byť dokonalým domovom pre vajíčka komárov. Ak máte na svojom pozemku veľa stojatej vody, zvážte rozhovor s odborníkom o vyrovnaní pozemku. Aj upchaté žľaby môžu obsahovať stojatú vodu.

Ak máte na záhrade veci, ktoré nepotrebujete a ktoré zadržiavajú vodu, zbavte sa ich. Staré pneumatiky sú notorickým páchateľom. Nielenže zadržiavajú vodu, ale poskytujú teplé a chránené prostredie, ktoré je ideálne pre vyliahnutie komárov. Vyhoďte ich. Ak používate pneumatiku ako hojdačku pre deti, vyvŕtajte do dna otvor, aby mohla voda voľne odtekať. Najlepší čas na prieskum je hneď po daždi keď sa voda zhromažďuje v drobných predmetoch, ktoré by vám možno ani nepripadali problematické.

Voda v starej pneumatike

Na prvý pohľad si to ani neuvedomíte, ale aj toto je perfektná liaheň pre komárov

 

✅ Vodu v napájadlách pre vtáky pravidelne meňte

V exteriéri je samozrejme aj nejaká stojatá voda, ktorú nemôžete vypustiť. Určite aspoň raz týždenne vypustite a znovu naplňte napájadlá pre vtáky, brodivé bazény pre deti a vodu v kvetináčoch. Ak spozorujete, že niektorá z týchto oblastí je živnou pôdou pre komáre, zvážte ich likvidáciu. Ak máte bazén, uistite sa, že je správne ošetrený chlórom a udržiavajte filter. Vyčistite filtre vo fontánkach a pravidelne ich spúšťajte, čo komáre odradí od kladenia vajíčok. V prípade vody, ktorá sa hromadí v rybníkoch, jarkoch alebo dažďových sudoch, použite na usmrtenie lariev komárov prírodný larvicíd Bacillus thuringiensis, ktorý zabíja iba larvy komárov – neškodí rybám vtákom, ani iným zvieratám.

 

✅ Zapáľte zopár sviečok

Hmyz nemá rád dym. Váš exteriér môžete prevoňať a súčasne odpudiť komáre zapálením niekoľkých sviečok. Existujú aj sviečky, ktoré sú inzerované ako repelent čo odpudzuje komáre, ale každá sviečka, ktorá produkuje dym, bude fungovať. Sviečky vytvárajú aj úžasnú atmosféru pre vás a vašich hostí. V tomto prípade je zisk dvojnásobný!

 

✅ Nasaďte pasce na komáre

Pasce na komáre môžu byť účinné, ale potrebujú trochu údržby. Môžete si vybrať z lepivých pascí alebo z takzvaných vábničiek, alebo lapačov ktoré majú nalákať komáre a zlikvidovať. Ak používate takéto pasce, pravidelne ich vyprázdňujte, aby sa zabránilo hromadeniu tiel komárov. Niektoré lapače používajú propánové nádrže, ktoré bude potrebné pravidelne doplňovať.

 

✅ Postriekajte váš exteriér

Môžete použiť aerosóly alebo spreje. Pomocou aerosólov zabíjate komáre vo vzduchu a pomocou sprejov útočíte na komáre tam, kde kladú vajíčka. Tieto postreky nájdete vo väčšine supermarketov, záhradných centier alebo online. Na zbavenie sa hniezdísk najlepšie fungujú spreje s obsahom pyretrínu alebo ich syntetickej verzie pyretroidu. Každý výrobok je mierne odlišný, takže pred použitím si prečítajte štítok na výrobku. Používajte ich striedmo a iba v prípade potreby, pretože aj keď sú pyretríny prírodné insekticídy pochádzajúce z chryzantém, prírodné neznamená netoxické a môžu pri priamom kontakte dráždiť pokožku.. Ak chcete znížiť škody, postrekujte tesne pred súmrakom v jasných dňoch, ktoré nie sú daždivé alebo veterné.

 

✅ Vysaďte do vašej záhrady prírodné repelenty

Môžete pestovať záhradu plnú vlastnej kontroly škodcov výberom rastlín, ktoré komáre prirodzene držia na uzde. Existuje mnoho druhov krásnych bylín a kvetov, ktoré vyzerajú skvele, ale majú tiež silné repelentné vlastnosti. Dodatočné plus: väčšina z týchto rastlín tiež bojuje proti muchám, rôznym neviditeľným potvorkám a ďalšiemu otravnému hmyzu, vďaka ktorému nie je v lete zábava vonku tak zábavná. Zvážte bazalku, levanduľu, citrónovú trávu, mätu, rozmarín a kôpor. Ak sú pre vás kvety príťažlivejšie, vyskúšajte nechtíky alebo obyčajné lantany a zbavte svoj exteriér komárov.

 

💡 TIP! Kôpor

Ak sa rozhodnete pre kôpor, všetko o jeho pestovaní a spracovaní sa dozviete z nášho článku venovanému práve tejto úžasne aromatickej bylinke, ktorá vás zbaví nielen otravných komárov, ale aj vošiek na vašich rastlinách.

 

✅ Pozvite do svojej záhrady netopiere

Dieru v populácii komárov na záhrade môžete tiež spraviť prilákaním netopierov, jedného z ich najobávanejších predátorov. Niektoré laboratórne štúdie preukázali, že jediný hnedý netopier môže každú hodinu zlikvidovať až 1 000 komárov! Aby ste im večerné hodovanie uľahčili, nainštalujte si do záhrady netopieriu búdku. Sú zvyčajne vyrobené z dreva a môžu mať rôzne podoby a veľkosti. Môžu to byť malé boxy alebo voľne stojace veže na vysokých stĺpoch. Umiestnite búdku na miesto, kde bude mať najmenej šesť hodín slnečného žiarenia denne – otočenú smerom na juh, východ alebo juhovýchod – a vonkajšok natrite tmavou farbou, aby absorbovala teplo. Potom sa pohodlne usaďte a čakajte. Netopiere prídu a komáre odídu.

 

✅ Ak zlyhajú všetky možnosti, pustite im hudbu

Vždy je prekvapujúce dozvedieť sa, čo všetko vedci považujú za hodné výskumu, ale keď to prinesie užitočné odpovede, prečo nie? Vedci vedia, že komáre reagujú na nízkofrekvenčné vibrácie, preto si položili otázku, čo by sa stalo, keby prišli s niečím hlučnejším, konkrétne so „Scary Monsters and Nice Sprites“ od dubstepového umelca Skrillexa. A fungovalo to. Ich výskum publikovaný v časopise Acta Tropica odhalil, že hladné samičky komárov sa menej párili a útočili menej často po tom, čo si museli vypočuť 10 minút skladby Skrillex.

Pravdepodobne u niektorých (nie komárov) bude tých 10 minút vyžadovať pevné nervy. Veď posúďte sami:

Skrillex - Scary Monsters And Nice Sprites (Official Audio)

 

💡 TIP: V záhradách šarapatia nielen komáre, ale aj iné malé, aj väčšie stvorenia. V našich ďalších článkoch nájdete praktické tipy aj na to Ako vyhnať mačku zo záhrady, alebo Ako sa zbaviť krtka.

 

Ako sa zbaviť komárov vo vašom domove?

Mať kontrolu nad komármi v interiéri môže byť trochu zložitejšie, pretože neradi používame vo vnútornom prostredí chemikálie alebo repelenty. Zaistenie bezpečného vnútorného prostredia je rovnováhou medzi udržaním komárov mimo nášho domova, ale tiež zabezpečením toho, že veci ako pitná voda a kvalita ovzdušia budú špičkové. Za týmto účelom zameriavame mnoho našich tipov nižšie na prirodzené riešenia. Aby sme vám pomohli kontrolovať vnútorné prostredie, pripravili sme zoznam najlepších spôsobov, ako sa komárov v interiéroch zbaviť, ale najskôr sa zamerajte na to najzjavnejšie: blokujte vstupné body.

Komár na sieťke na okne

 

✅ Opravte sieťky a utesnite okná a dvere

Mnoho problémov s hmyzom a chrobákmi je možné vyriešiť opravou zjavných medzier vo vašich okenných clonách, oknách a dverách. Mali by ste sa všemožne snažiť zablokovať akúkoľvek možnosť vstupu komárov do vášho domu. Skontrolujte tesnenie okolo dverí a okien, aby ste sa uistili, že na nich nie sú praskliny. Uistite sa, že vaše okenné sieťky fungujú správne a nie sú poškodené. Ak sú na nich väčšie otvory, je potrebné ich vymeniť. Nezabudnite si so sebou vziať rozmer okna, aby ste presne vedeli, ktorú veľkosť si máte kúpiť. Sieťky je možné zakúpiť aj online. Ako sme už spomenuli, komáre priťahuje oxid uhličitý, takže budú schopné nájsť všetky diery a medzery v miestach, kde prechádza vzduch. Zabezpečte dobrú, utesnenú bariéru smerom von pomocou lišty dverí alebo izolácie proti poveternostným vplyvom. Dobrá základná lišta nie je drahá a zabráni výskytu hmyzu, chrobákov a aj myší.

 

✅ Ultrazvukový odpudzovač hmyzu / škodcov

Ultrazvukové odpudzovače sú tu už pre nás nejakú chvíľu, ale výrobcovia ich dnes robia menšie, atraktívnejšie a dostupnejšie. Aj keď je to ťažké dokázať, ultrazvukové prístroje údajne vysielajú rádiofrekvenciu, ktorá bude veľmi nepríjemná pre škodcov, ako sú komáre, chrobáky a myši. Frekvencia nie je zaznamenávaná ľuďmi, ani väčšinou domácich miláčikov, takže by vás nemala ovplyvňovať. Skúsenosti hovoria, že tieto odpudzovače v mnohých prípadoch fungujú dobre. Najlepšie na nich je, že sa neuvoľňuje žiadna chemikália, iba rádiové vlny.

 

💡 TIP na produkt - Chicco Zanza No Ultrazvukový Odpudzovač Komárov Prenosný
Chicco Zanza No Ultrazvukový Odpudzovač Komárov Prenosný

Absolútne ekologický odpudzovač, vhodný aj do detských izieb, likviduje komáre neškodne a bezpečne pomocou ultrazvuku

💡 TIP č.1: porovnanie cien vo všetkých dostupných eshopoch💡 TIP č.2: možnosť bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkom"

 

✅ Lampa na komáre

Tieto zariadenia vyžarujú UV svetlo, ktoré priťahuje všetky druhy lietajúceho hmyzu vrátane komárov. Existujú modely vybavené ventilátorom, ktorý nasáva komáre, ktoré sa dostanú príliš blízko do zbernej nádoby, odkiaľ niet úniku. Usmrtený hmyz, ktorý sa nachádza v lapači jednoducho vysypete do smetného koša – hygienicky, bez priameho dotyku. Ďalšie lampy sa zas spoliehajú na to, že sa komár dotkne elektrickej mriežky. Ak máte deti, alebo domáce zvieratá, potom sa uistite, či je lampa na komáre vybavená príslušnými bezpečnostnými prvkami, ktoré zabránia napríklad psovi v náhodnom dotyku s elektrickou mriežkou.

 

✅ Gáfrový olej

Zistilo sa, že gáfor má skvelé účinky ako repelent. Musíte len zapáliť aromalampu s gáfrovým olejom v miestnosti so zavretými dverami a oknami a nechať ho takto 15 až 20 minút (samozrejme pod starostlivým dohľadom). Vaše priestory budú bez komárov za okamih, aj keď si treba uvedomiť, že budú mať vôňu, ktorá nemusí byť príjemná pre každého. Gáfor má aj mnoho ďalších benefitov, napríklad ako bylinné riešenie bolesti svalov, lepšie dýchanie a sedácia.

 

✅ Tulsi 

Zistilo sa, že Tulsi je nápomocné pri zabíjaní lariev komárov aj odpudzovaní. Fakticky, čím viac sa skúma Tulsi, tým viac zisťuje, že je to skutočne neuveriteľne široko uplatniteľná bylina. Jednoducho si pri okne zasaďte krík, pretože má vlastnosti, ktoré bránia komárom vstúpiť do vášho domova. Tulsi je indická bylina, ktorá sa nazýva aj „bazalka posvätná“ a používa sa v mnohých indických pokrmoch. Je tiež známe, že je užitočná pri liečbe bodnutí komárom, keď sa aplikuje priamo na oblasť uhryznutia.

Tulsi (Bazalka posvätná)

Tulsi (Bazalka posvätná)

 

✅ Suchý ľad

Pretože oxid uhličitý, ktorý vydychujeme, priťahuje komáre, sme voči nim dosť zraniteľní. Suchý ľad emituje oxid uhličitý a všetko, čo musíte urobiť, je umiestniť ho do nejakej nádoby s vekom. Keď uvidíte komárov priťahovaných k nádobe, zatvorte veko. Aj keď je to časovo náročná metóda, je dosť efektívna. Zaslať suchý ľad nie je nijako zvlášť jednoduché, takže ho odporúčame vyhľadať miestne.

 

✅ Cesnak

So silným prenikavým zápachom a larvicídnymi vlastnosťami proti komárom je cesnak jedným z najúčinnejších repelentov proti komárom na tomto zozname. Musíte len rozdrviť pár strúčikov a nejaký čas ich variť vo vode. Nalejte túto vodu do fľaše s rozprašovačom a rozstrekujte po miestnosti, ako repelent na komáre. Alebo, ak radi varíte s cesnakom, zohrejte si svoje obľúbené jedlo plné cesnaku, keď zistíte, že sa komáre začínajú objavovať. Možnosťou je tiež zvážiť mletý cesnak, ktorý je možné tiež uvariť vo vode.

 

✅ Pasce na komáre

Pasce na komáre si môžete kúpiť v supermarkete, nájsť ich online, alebo si ich dokonca vyrobiť doma:

 • Aby ste si vyrobili domácu pascu na komáre, musíte rozrezať plastovú fľašu na polovicu.
 • Potom hnedý cukor rozpustite v horúcej vode a dobre premiešajte.
 • Akonáhle zmes vychladne, nalejte ju do spodnej polovice fľaše a pridajte droždie.
 • Ďalej dajte lievikovú polovicou fľaše na spodnú polovicu obrátene (s otvoreným uzáverom fľaše).
 • Pripevnite lepiacou páskou a fľašu umiestnite do oblasti zraniteľnej komármi.
 • Roztok je potrebné pravidelne meniť.

 

💡 TIP na produkt - Stylies Pictoris Pasca na komáre
Stylies Pictoris Pasca na komáre

Pasca na komáre švajčiarskej výroby ponúka ekologický spôsob likvidácie nepríjemného hmyzu prostredníctvom bezpečného a zdraviu neškodného LED UV žiarenia.

💡 TIP č.1: porovnanie cien vo všetkých dostupných eshopoch💡 TIP č.2: možnosť bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkom"

 

✅ Bazalka

Pokiaľ ide o prirodzenejšie riešenia na zabránenie prístupu komárov, bazalka sa javí ako veľmi všestranná rastlina. Vykazuje určitú účinnosť aj vtedy ak sa použije iba ako jednoduchá, črepníková rastlina vo vašom domove. Jej repelentné vlastnosti sú však najsilnejšie, keď sa použije ako topický éterický olej aplikovaný priamo na pokožku. Navyše, bazalka vonia úžasne a dokonca vás môže chrániť aj pred nachladnutím.

 

✅ Tea Tree oil (Čajovníkový olej)

Vďaka antibakteriálnym a fungicídnym vlastnostiam je tento éterický olej jedným z najúčinnejších pri boji proti komárom. Je to vôňa, ktorá udržuje komáre na uzde. Všetko, čo musíte urobiť, je zriediť niekoľko kvapiek oleja v niekoľkých kvapkách vody a aplikovať ich na pokožku. Tento olej, tiež známy ako melaleuca, je známym bylinným antiseptikom, ktorý lieči rezné rany, boľavé vyrážky a štípance. Toto je ďalší olej, ktorý nielenže dokáže ustrážiť komáre, ale dokáže aj ošetriť uhryznutie, ak je už neskoro na to, aby ste udržali komáre mimo.

 

✅ Kávová usadenina

Kdekoľvek okolo svojho domu nájdete stojatú vodu (napríklad ak bol silný dážď a na prednom dvore nájdete kaluž), posypte ju kávovou usadeninou. Toto prinúti vajíčka komárov prítomné vo vode vyplávať na povrch, čo znamená, že budú zničené pred vyliahnutím. Takto zabránite narodeniu nových komárov.

Liahnu sa mladé komáre

Kávová usadenina nasypaná do vody liahnutiu komárov zabráni

 

Všetky tieto triky preukázateľne bránia komárom vstúpiť do vašich domovov a pri správnom použití sú naozaj úspešné. Je zrejmé, že tieto riešenia sú najefektívnejšie v spojení s niektorými základnými krokmi vylepšenia domácnosti, ako je napríklad zabezpečenie neporušenosti a dobrého stavu vašich okenných sieťok a vstupných otvorov, či už sú to dvere alebo okná.

 

Ako uľaviť od nepríjemných príznakov uhryznutia komárom?

Pre okamžitú úľavu vyskúšajte antihistaminický krém alebo tyčinku, ktoré pomôžu svrbeniu a opuchu. Nemáte žiadne z nich doma? Choďte do kuchyne a na uhryznutí podržte chladené navlhčené vrecko so zeleným čajom. Chlad pomáha upokojiť svrbenie a zlúčeniny v čaji pomáhajú pri zápaloch. Ďalšia možnosť: Namočte sa do upokojujúceho kúpeľa z ovsených vločiek. A vieme vám odporučiť aj kreatívnejšie spôsoby, ako sa vyrovnať s bodnutím komára:

 • dotyk medu – použite med, pretože obsahuje antiseptickú zložku, ktorá zabráni infikovaniu uhryznutia
 • lepkavé riešenie – prelepenie uhryznutia lepiacou páskou, alebo leukoplastom vám pomôže pripomenúť, aby ste sa neškriabali a nezaniesli infekciu do miesta uhryznutia
 • stále populárne Aloe Vera – Aloe vera má protizápalové vlastnosti, takže pomôže uľaviť od svrbenia. Pre ešte väčšiu úľavu uložte svoj gél z Aloe Vera do chladničky, pretože chlad pomáha aj pri svrbení.
 • alkohol a dezinfekčný prostriedok na ruky – alkohol má antiseptické vlastnosti, takže môže pomôcť zabrániť infikovaniu uhryznutia. A pocit štípania pomáha odvrátiť pozornosť od svrbenia. Rovnakým spôsobom budú pôsobiť aj dezinfekčné prostriedky na ruky s alkoholom.
 • bazalka – bolo preukázané, že bazalka odpudzuje komáre. Má protizápalové vlastnosti, ktoré by mohli pomôcť pri opuchoch
 • acylpyrínová pasta – rozdrvený aspirín zmiešaný s troškou vody naneste priamo na miesto bodnutia. Acylpyrín obsahuje kyselinu acetylsalicylovú, ktorá je protizápalová.
 • kvapka Listerinu – obsahuje mentol, ktorý ochladzuje pokožku a zmierňuje svrbenie
 

 

💡 Komerčných odpudzovačov a lapačov nielen komárov je na trhu naozaj dostatok:

 

Zdroje informácií:

 


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.