Kúpeľňový nábytok – poradíme vám, ako zariadiť kúpeľňu!

Georgina Babinová Téma 30. júna 2021 0

Kúpeľňa je jedným z najdôležitejších privátnych priestorov v dome, kde zvyčajne začíname a končíme svoje dni. Je to bezpečný priestor, ktorý na konci dňa poskytuje pokojnú samotu na relaxáciu a uvoľnenie od napätia z celodenného stresu s príjemnou horúcou sprchou alebo teplým kúpeľom. Pri hľadaní zariadenia vašej kúpeľne je dôležité si uvedomiť, že kúpeľňový nábytok musí zodpovedať priestorovým požiadavkám vašej kúpeľne tvarom, štýlom a materiálom. Náš sprievodca si dnes dal za úlohu poskytnúť vám praktické rady, na čo si dať pozor pri zariaďovaní novej kúpeľne, ale aj renovácii starej.

💡 Pri výbere kúpeľňového nábytku sa môžete nechať inšpirovať týmito produktami:

Pozrieť ďalšie

 

Kúpeľňový nábytok pre koordinovaný vzhľad kúpeľne

Príliš veľa vecí a málo miesta na ich uskladnenie, čo narúša vzhľad vašej kúpeľne? Zariaďujete novú kúpeľňu a chcete mať istotu, že bude mať dostatok úložného priestoru? Kúpeľňový nábytok prešiel od jednoduchej skrinky na stenu dlhú cestu, aby teraz ponúkol rovnako efektívne úložisko ako napríklad vo vašej kuchyni – a aj rovnako dobre vyzerajúce.

Kúpeľne sú dnes často multifunkčné – pokojný priestor na relaxačné kúpanie, praktická zóna na kúpanie detí a predovšetkým miesto na uloženie všetkého potrebného, od toaletných potrieb a uterákov až po každodenné lieky prvej pomoci. Skladovanie v kúpeľni sa stalo prioritou. A preto nie je žiadnym prekvapením, že je ľahko ju preplniť. Kúpeľňa sa rýchlo premení na skládku mokrých uterákov, toaletných potrieb, kozmetických výrobkov, atď. A bude pôsobiť špinavo a nesúrodo. Od elektrických holiacich strojčekov až po prístroje na vlasy, len pár vonku ponechaných vecí zahltí povrchy a vytvorí pocit chaosu v upokojujúcom a pokojnom útočisku.

Moderná minimalistická kúpeľňa

 

Čo treba brať do úvahy pri výbere kúpeľňového nábytku?

Predtým, ako sa dostanete k nábytku samotnému, myslite na to, čo potrebujete uložiť kúpeľni. Potrebujete miesto iba pre toaletné rolky a toaletné potreby? Je potrebný priestor aj pre detské hračky do kúpeľa? Je súprava na upratovanie uložená v kúpeľni? Je skladovanie uterákov to, čo potrebujete? Pomohlo by vám uskladnenie šperkov alebo mejkapu? Popremýšľajte tiež nad tým, či v budúcnosti bude treba úložné priestory v kúpeľni rozširovať (možno kvôli dorastajúcim deťom, alebo prírastku do rodiny), aby ste sa nemuseli neskôr snažiť natlačiť sem ešte ďalší nábytok…

 

Rozmery a orientácia 

Predtým, ako sa začnete zaoberať rôznymi druhmi kúpeľňového nábytku, musíte si urobiť predstavu o priestore, s ktorým môžete pracovať. Presné merania dĺžky, šírky a výšky vašej kúpeľne budú nevyhnutné, rovnako ako umiestnenie inžinierskych sietí, ako je vodovod a napájanie. Zmapujte si rozloženie v mysli, alebo v prípade potreby nakreslite plán.

Veľké jednotky budú vyzerať štýlovo a poskytnú vám viac úložného priestoru. Musíte však zabezpečiť, aby boli prechody voľné. Nezabudnite skontrolovať orientáciu otvárania dverí, ich vyčnievanie do priestoru, aby ste sa ubezpečili, že navzájom do seba nenarážajú a že všetky úložné priestory zostávajú prístupné. Ak máte menšiu kúpeľňu, neznamená to, že sa musíte zriecť nábytku. Možnosti šetriace miesto, ako sú jednotky Slimline, závesné úložné skrinky, kúpeľňový nábytok pod umývadlo, alebo nábytok vyrobený na mieru, poskytnú potrebné úložisko aj v tých najmenších priestoroch.

 

Materiál 

Pri výbere nového kúpeľňového nábytku je možné si vybrať z rôznych druhov materiálu. Prejdime si tie, s ktorými sa s najväčšou pravdepodobnosťou stretnete.

 • melamínová drevotriesková doska (MFC) – pravdepodobne je to materiál, ktorý už poznáte zo svojej kuchyne. MFC pozostáva z materiálu z melamínovej živice spojeného s drevotrieskou. Melamínová doska je vďaka svojej tvrdej vonkajšej povrchovej úprave veľmi húževnatý materiál a dá sa veľmi ľahko čistiť. Je však veľmi náchylný na poškodenie vodou a musí mať správny finiš, aby sa tomu zabránilo. Väčšina jednotiek MFC predstavuje mimoriadne dobrú hodnotu za peniaze a je ideálna na použitie v hosťovskej kúpeľni.
 • stredne hustá drevovláknitá doska (MDF) – ďalším materiálom používaným na výrobu kúpeľňového nábytku je MDF. Skladá sa z odrezkov a odpadu z iných procesov výroby dreva zmiešaných so spojivami a lepidlami a potom lisovanými dohromady. Oveľa hustejšia a pevnejšia ako MFC, je jednou z najobľúbenejších možností v kúpeľňovom priemysle. MDF sa dodáva v oslnivej palete farieb a dýh a je odolná voči zmenám teploty a vlhkosti. Je tiež odolná voči deformácii. Väčšina kvalitného kúpeľňového nábytku bude vyrobená z MDF.
 • masívne drevo – ak chcete získať špičkový finiš do kúpeľne, nehľadajte nič iné ako masívne drevo. Prírodný charakter dubu alebo orecha sa často zvyšuje pomocou moridiel a farieb, ktoré odhaľujú jeho štruktúru. Drevo jednotlivých skriniek nebude nikdy identické nielen kvôli použitým stromom, ale aj vďaka výberu rezu počas výroby. Korunový rez býva v porovnaní so štvorcovým rezom vizuálne kruhovitejší. Ťažký a pevný nábytok z masívu by mal pri správnom zaobchádzaní vydržať desaťročia. Krása pravého dreva vyžaduje osobitnú starostlivosť, aby nebolo vystavené vysokej vlhkosti alebo rýchlo sa meniacim teplotám.
Kúpeľňový nábytok z masívu

Drevo je prémiový materiál a nielen pre kúpeľňu

 

⭐ Povrchová úprava 

Keď sa rozhodnete pre materiál, musíte si zvoliť typ povrchovej úpravy, ktorý vyhovuje vašim požiadavkám.

 • fóliovaná – fóliovaná povrchová úprava je presne taká, ako to znie. Vezme sa podkladový materiál a obalí sa tenkou plastovou „fóliou“, ktorá sa potom tepelne zafixuje lepidlom. Materiál, ktorý je zabalený do fólie, poskytuje charakteristický kontúrovaný vzhľad a predstavuje skvelú hodnotu. V kúpeľni historicky trpeli fóliované materiály, pretože teplo a vlhkosť spôsobili odlupovanie a bublinkovanie fólie. Moderný fóliový materiál zvláda toto prostredie oveľa lepšie, ale stále je zraniteľný.
 • lakovaná – lakované povrchové úpravy majú oproti svojim fóliovým náprotivkom niektoré významné výhody. Lakované povrchy, ktoré sú k dispozícii v obrovskej palete farieb, vrátane farieb na objednávku, sú za určitých okolností oveľa odolnejšie voči vlhkosti a teplu. Za posledné roky sme zaznamenali rozsiahlu zmenu farebnej škály povrchových úprav. Výrobcovia sa už sa nepridržiavajú štandardnej bielej skrinky pod umývadlo alebo starých tradičných dubových, prešli na matné prevedenia sivej, modrej alebo farby vaječnej škrupiny.
 • akryl – historicky prémiová povrchová úprava je MDF jadro obvykle zo všetkých strán upravené akrylom. Finiš moderného kúpeľňového nábytku vo vysokom lesku z akrylu dodá svetlo a tvar svojou zrkadlovou povrchovou úpravou s reflexným povrchom. Táto moderná povrchová úprava je v trende. Akrylový finiš stojí za tie malé dodatočné náklady, pretože je odolnejší voči nárazom a poškriabaniu, na rozdiel od tradičného kúpeľňového nábytku čias minulých.

 

💡 TIP! Široký výber kúpeľňového nábytku za dobré ceny nájdete napríklad aj v obchode Merkury Market. Na ich stránkach sa môžete nechať inšpirovať kolekciami kúpeľňového nábytku, spomedzi ktorých si vyberiete presne tú, ktorá sa dokonale hodí do vašej kúpeľne.

MerkuryMarket.sk – inšpirácie

 

Typy kúpeľňového nábytku

Či už sa rozhodnete pre závesné alebo stojace riešenie, výber vhodného nábytku je kľúčom k tomu, aby vaša kúpeľňa vyzerala tak, ako chcete. V miestnosti, kde je priestor vzácny, je nevyhnutné zvoliť taký nábytok, ktorý uspokojí vaše skladovacie potreby a vyťažiť z každého centimetra maximum. Vysoké jednotky, skrinky s umývadlom, závesné skrinky, policové systémy, zásuvkové jednotky, je z čoho vyberať.

 

Kúpeľňové skrinky s umývadlom

Skrinky s umývadlom sú funkčné a dodávajú skutočný nádych štýlu, od tradičného a klasického vzhľadu až po ultramoderný a minimalistický. Umývadlá môžu byť do jednotky úplne alebo čiastočne zapustené, alebo si môžete dokonca umývadlo zvlášť vybrať. Ponúkajú extra úložný priestor bez toho, aby to malo vplyv na okolie a môžu tiež šikovne zakryť potrubia pre čistejšiu a celkovo atraktívnejšiu estetiku.

Tieto skrinky sú ideálnym komponentom na pomoc pri manažovaní neporiadku v kúpeľni a poskytujú úložisko pre šampóny, sprchové gély, toaletný papier, uteráky a ďalšie toaletné potreby. Preto vytvárajú rovnako lákavý dizajn z hľadiska praktickosti aj vzhľadu. Nesmierny rozsah tohto typu skriniek na trhu dobe znamená, že skrinka s umývadlom existuje pre každú kúpeľňu.

Bežné sú dva typy skriniek s umývadlom: stojace a závesné. Zatiaľ čo sa stojace jednotky inštalujú jednoduchšie, závesné udržia váš podlahový priestor voľný. Okrem minimalistického a dizajnérskeho vzhľadu, závesná skrinka má aj tú výhodu, že zjednoduší upratovanie. Ak sa rozhodnete pre závesnú skrinku budete samozrejme musieť skontrolovať, či ju vami vybraná stena unesie.

svetlá kúpeľňa s drevenou skrinkou s dvomi kamennými umývadlami

Stále obľúbenejšími sú masívne skrinky, či skôr stoly alebo police, s kameninovými umývadlami v tvare misiek

 

Kúpeľňové skrinky s umývadlom sú nielen funkčné, ale aj atraktívne

Pozrieť ďalšie

 

Kúpeľňové police a regály

Pri zariaďovaní kúpeľne má úložný priestor zvyčajne menšiu prioritu ako estetika. Skladovanie je však mimoriadne dôležité. Ale v súčasnosti už kúpeľňa nemusí utrpieť ani vizuálne, pretože si môžete vyberať z množstva atraktívnych úložných riešení. Na čo si ale treba dať pozor pri výbere kúpeľňových políc?

 • materiál – ak chcete niečo, čo nielen dobre vyzerá, ale niečo aj vydrží, zamerajte sa predovšetkým na materiál. Ak to máte radi ekologické a napriek tomu nechcete robiť kompromisy vo veciach robustnosti, vyberte bambus. Ale ak chcete taký materiál, ktorý má extrémnu nosnosť a vizuálnu kompatibilitu s akýmkoľvek dekorom, potom nemôže byť nič také dobré ako oceľ alebo železo.
 • inštalácia – hľadajte poličky, ktoré vyžadujú minimálne množstvo času a úsilia na zostavenie alebo inštaláciu
 • nosnosť – v závislosti od typu políc sa mení aj nosnosť. A ako používateľ majte jasnú predstavu o tom, koľko kapacity vám bude stačiť. K dispozícii sú poličky s nosnosťou od 2 až do 200 kilogramov.
svetlá moderná kúpeľňa s nábytkom v drevenom dekore a s drevenou kúpeľňovou policou

Kúpeľňové police pôsobia vzdušne, a ak sú vyrobené z dreva, kúpeľňu navyše zútulnia

 

Kúpeľňové police a regály ponúkajú množstvo úložného priestoru

Pozrieť ďalšie

 

Vysoké kúpeľňové skrinky

Už vás nebaví nechávať župany a vlhké uteráky zavesené na zadnej strane dverí, vystavené očiam každého hosťa? Niektorí sa dokonca obávajú, že si hostia zamenia krásne župany s uterákmi na ruky, čo je nočná mora pre všetkých zúčastnených. Tzv. Tallboy jednotka môže poskytnúť perfektné riešenie tohto problému tým, že poskytne miesto na uskladnenie týchto predmetov a zároveň umožní nechať ich bezpečne zavesené. Ďalšou dôležitou výhodou vysokých skriniek oproti tradičným jednotkám je minimálny podlahový priestor potrebný na umiestnenie.

Bežné komody alebo regály často vyžadujú veľké množstvo podlahovej plochy, len pre mierny zisk úložného priestoru. To nie je veľký problém, ak máte veľkú kúpeľňu, ale pre tých, ktorí majú k dispozícii menej miesta, poskytuje vysoká skrinka využitie výšky miestnosti, čo môže vašu úložnú kapacitu zdvojnásobiť alebo strojnásobiť bez toho, aby zaberalo dvojnásobok alebo trojnásobok priestoru. Tieto jednotky môžu byť dokonca pripevnené na stenu, čo umožní pod ne ukladať napríklad kúpeľňové váhy a pritom dávajú vašej kúpeľni ilúziu voľného prúdenia a priestrannosti.

kúpeľňa s bielymi obkladačkami a závesnými skrinkami s dekorom tmavého dreva

Vysoké kúpeľňové skrinky nájdete okrem klasických stojacich skriniek aj v závesnom prevedení

 

Vysoké kúpeľňové skrinky vám umožnia vyťažiť z priestoru kúpeľne maximum

Pozrieť ďalšie

 

Závesné skrinky

Ak chcete ušetriť miesto alebo máte menšiu kúpeľňu, potom sú tieto jednotky ideálne, pretože nezaberajú žiadnu podlahovú plochu. Sú tiež perfektné, ak máte malé deti a chcete mať lieky alebo žiletky bezpečne mimo dosahu. Zároveň uvoľníte podlahovú plochu pre jednoduché upratovanie a údržbu. Závesné kúpeľňové jednotky perfektne zapadnú do vzhľadu a štýlu a akejkoľvek kúpeľne a poskytujú ľahko dostupné miesto pre uteráky, toaletné potreby a ďalšie základné potreby.

kúpeľňa so stenou mätovej farby s bielymi závesnými kúpeľňovými skrinkami

Závesné skrinky sú v súčasnosti veľmi obľúbenou voľbou vďaka svojej štýlovosti, čistým líniám a praktickosti pri umývaní podlahy kúpeľne

 

Závesné kúpeľňové skrinky sú ideálne pre malé kúpeľne, pretože šetria podlahovú plochu

Pozrieť ďalšie

 

Kúpeľňové skrinky so zrkadlom

Zrkadlová skrinka slúži na dva účely. Poskytuje úložný priestor a súčasne slúži ako kúpeľňové zrkadlo. Ideálne, keď sa potrebujete ráno oholiť alebo nalíčiť. Sú veľmi praktickým vylepšením kúpeľne; niektoré majú dokonca zabudované zásuvky na holiaci strojček, osvetlenie alebo digitálne hodiny pre extra funkčnosť! Okrem toho, že sú praktické, sú to aj dizajnové výroky – zrkadlo priťahuje pozornosť a stáva sa ústredným bodom miestnosti.

kúpeľňa so svetlohnedým obkladom a závesnou skrinkou so zrkadlom

Skrinky so zrkadlom sú skvelou voľbou hlavne pre menšie kúpeľne, kde je každý kúsok úložného priestoru vítaný

 

Kúpeľňové skrinky so zrkadlom sú obľúbenou a praktickou voľbou

Pozrieť ďalšie

 

💡 Nezabudnite na osvetlenie…

Kúpeľňové svetláVýber osvetlenia pre najrušnejší priestor v dome, je takmer rovnako dôležitý ako výber nábytku. Pri príprave na deň je nevyhnutné jasné a svietivé svetlo. Potom, keď sa večer vaša kúpeľňa stane útočiskom pre relax, je zas žiaduca komornejšia atmosféra.

Náš článok venovaný kúpeľňovým svetlám vám s týmto projektom zaručene pomôže a osožné budú aj články: Vyberáme bodové svetlá do každej miestnosti (veľký sprievodca) Ako si správne vybrať bodové svetlá do kúpeľne – sprievodca výberom

 

Záverečné odporúčania pre výber kúpeľňového nábytku

 • vzhľadom na rôzne typy možností je dôležité vziať do úvahy dostupný priestor, počet ľudí, ktorí budú zdieľať kúpeľňu a požiadavky na funkcie založené na osobných preferenciách, skôr ako sa rozhodnete pre jednotku, ktorá vyhovuje účelu a peňaženke! Najdôležitejšie je, že tento nábytok musí vydržať každodenné používanie a mal by sa dať ľahko udržiavať, aby bola investícia opodstatnená.
 • najlepšie je navštíviť obchod, čo vám pomôže jasne diferencovať a potom sa rozhodnúť medzi rôznymi alternatívami nábytku
 • porozprávajte sa s predajcami v obchode, pretože sú zvyčajne veľmi dobre informovaní a môžu vám pomôcť urobiť správne rozhodnutia na základe vašich požiadaviek na rozpočet a veľkosť kúpeľne
 • všímajte si aj možnosti setov nábytku, pretože vám môžu pomôcť vytvoriť štýlový vzhľad a zároveň zostať nákladovo efektívny

 

💡 Vo svetle predchádzajúcich informácií si možno vyberiete práve z týchto modelov:

Pozrieť ďalšie

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.