Vyberte si s nami nočný stolík – biely, na stenu, z dubu, buku či iného dreva?

Georgina Babinová Téma 2. júla 2021 0

Výber nočného stolíka je trochu ako výber prílohy k jedlu. Mal by fungovať v harmónii s vašou posteľou, dopĺňať jej štýl a slúžiť vlastnej praktickej funkcii. Dobre zvolený nočný stolík bude spolupracovať aj s osvetlením, dekoráciou a ďalším zariadením vašej spálne. Je ideálnym miestom pre lampu na čítanie, pre rannú šálku kávy a aj budík. Áno, nočný stolík je naozaj dôležitým kusom nábytku.

💡Nechajte sa inšpirovať hneď v úvode…

Pozrieť ďalšie

 

Kľúčové kritériá pre výber nočného stolíka

Nočný stolík, ak keď je zvyčajne menší ako zvyšok nábytku v spálni, hrá jednu z hlavných úloh (nielen) v dizajne spálne. Pri výbere je preto potrebné zohľadniť niekoľko faktorov:

  • dizajn – nočný stolík sa zvyčajne vyberá tak, aby ladil so zvyškom spálne. Na druhej strane, zvážte výber výrazne odlišného modelu, vďaka čomu bude atraktívnym solitérom a akcentom vašej spálne.
  • praktickosť – je dôležité, aby nočný stolík vyhovoval vašim potrebám. Hľadáte len miesto, kam si odložiť budík, alebo máte sklon zhromažďovať okolo postele množstvo predmetov? Je len na vás, aby ste si zvážili svoje úložné potreby.
  • materiály – tento faktor bude diktovať štýl nočného stolíka, ako aj jeho požiadavky z hľadiska údržby
  • požiadavky na starostlivosť – napríklad sklo priťahuje prach, zatiaľ čo nočný stolík z masívu môže byť poznačený pohármi vody
  • priestor – množstvo priestoru, ktoré máte v spálni, ovplyvní celkovú veľkosť nočného stolíka aj dizajn, ktorý si vyberiete, od závesných stolíkov až po objemnejšie rustikálne drevené modely

 

Štýl nočného stolíka

Štýl je predovšetkým o osobných preferenciách, my vám len predstavíme možnosti.

⭐ Klasický nočný stolík

Vďaka stolovej doske a zásuvke je klasický nočný stolík diskrétny a splynie s akýmkoľvek štýlom dekoru. Sú však aj robustnešie modely, štvorcové, alebo obdĺžnikové, ktoré ponúkajú viac ako len jednu zásuvku úložného priestoru. Mali by ste však venovať pozornosť rozmerom týchto robustne vyzerajúcich stolov a uistiť sa, že sú správne proporcionálne spojené so zvyškom miestnosti, aby neovládli priestor.

Spálňa v štýle boho a drevený nočný stolík

Klasika, ktorá zapasuje takmer do každej spálne

 

⭐ Dizajnový nočný stolík

Nočné stolíky nemajú byť len funkčné: môžu to byť aj dekoračné prvky. Či už s nohami alebo bez nôh, dizajnérske stolíky sa vyrábajú z radu moderných materiálov, ako je sklo, kov alebo masívne drevo.

spálňa v béžovej farbe s nočným stolíkom v designe zlatej klietky

Nočný stolík v designe zlatej vtáčej klietky? Predstavivosti sa medze nekladú…

 

⭐ Nočné stolíky na stenu

Problémom štandardných nočných stolíkov je kúpiť taký, ktorý dokonale zodpovedá výške vašej postele. So závesnými nočnými stolíkmi to nie je žiadny problém, pretože ho môžete namontovať v akejkoľvek výške, či už vedľa postele vášho tínedžera, futonu alebo postele veľkosti XXL. Okrem toho máte pod posteľou priestor pre papuče, alebo prístup k zásuvkám. Super praktické.

Tento dizajn je minimalistický a čistý a zaručene bude bojovať proti neporiadku. Všetky sú dodávané s nástenným kovaním a jednoduché pokyny na montáž naozaj nevyžadujú odborníka.

 

💡 Nočné stolíky na stenu sú perfektné, ak je priestor obmedzený

Pozrieť ďalšie

 

⭐Upcyklované nočné stolíky

Na nočné stolíky je možné upcyklovať celý rad nábytku a iných predmetov: taburetky, stoličky, schodíky, príručné stolíky, pne, debny, kufre … existuje veľa možností!

detail spálne s bielym nočným stolíkom z drevenej debničky

Stačí trochu bielej farby a aj obyčajnú drevenú debničku môžete premeniť na štýlový nočný stolík

 

⭐ Detský nočný stolík

Detské nočné stolíky sú dodávané vo všetkých farbách dúhy a v množstve zaujímavých dizajnov, ale mali by byť vyrobené z materiálov, ktoré sú odolné a ľahko sa čistia. Budete tiež musieť zabezpečiť, aby bol stolík dokonale stabilný.

Destká posteľ s nočným stolíkom

Detské nočné stolíky sú nápadité, hravé, veselé a hlavne farebné

 

Rozmer nočného stolíka

Veľkosť nočného stolíka bude samozrejme závisieť od množstva voľného miesta v spálni – to však nie je všetko, čo musíte brať do úvahy.

 

➡️ Výška

Pri výbere správnej výšky nočného stolíka je dôležité brať do úvahy vizuálne línie vášho interiéru. A nechcete ani to, aby bol nočný stolík taký nízky, aby ste spadli z postele keď sa snažíte rozsvietiť lampu, alebo taký vysoký, aby narušil kohéziu a plynulosť interiéru vašej spálne. Najlepšia výška pre nočný stolík je tá, ktorá sedí v rovnakej výške ako vrchná časť matraca, čo znamená, že vaša lampa na nočnom stolíku je ľahko dosiahnuteľná, keď ležíte v posteli a tiež, že vizuálny estetický tok zostáva nedotknutý.

 

➡️ Šírka a hĺbka

Šírka môže byť pre mnohých hľadajúcich nočný stolík kameňom úrazu. Zdá sa, že v dnešnej dobe je stále vyššia potreba bývania. Zdá sa, že spálne sú čoraz menšie, najmä v centrách miest. Spálňa s manželskou posteľou už nie je riadnou dvojlôžkovou posteľou (z toho dôvodu sú potrebné malé dvojlôžkové postele) a môže spôsobiť skutočný nedostatok miesta pre spálňový nábytok, ako sú nočné stolíky. Položte si nasledujúce otázky:

  • Zmestí sa pohodlne na bok postele?
  • Má vaša posteľ zásuvky a budú sa tieto bez problémov otvárať popri nočnom stolíku?

Ak pre vás priestor neznamená problém a máte veľkú spálňu, potom budú vhodné široké nočné stolíky, ktoré navodia pocit, že vaša spálňa nevyzerá tak prázdne.

 

💡 Matrac má prednosť…

Matrac a topperAk ešte nemáte vo svojej novej spálni matrac, alebo starý už potrebuje výmenu, venujte sa najprv tomuto projektu, pretože ako sme spomenuli vyššie, výber dokonalého nočného stolíka sa odvíja od výšky matraca.

Zvoliť správny matrac sa zdá byť, vďaka neuveriteľne širokej ponuke trhu, čoraz zložitejšie. Náš veľký test najlepších matracov vám v tom spoľahlivo pomôže.

 

Materiál nočného stolíka

Nočné stolíky sa vyrábajú z rôznych materiálov. Váš výber sa bude riadiť vašim vkusom, existujúcim dekorom a požiadavkami na starostlivosť o materiál.

 

⭐ Sklo 

Sklo prepožičia nočným stolíkom moderný a vzdušný pocit. Je však krehké a citlivé na poškriabanie. Tento materiál tiež priťahuje prach a vidieť na ňom odtlačky prstov. Preto bude musieť byť často čistený.

 

⭐ Drevo

Či už sa rozhodnete pre masívne, alebo kompozitné drevo, získate nadčasový nočný stolík s prirodzene elegantným vzhľadom. V trende sú takmer všetky dezény, či už je to jelša, čerešňa, orech, dub sonoma, buk, borovica a aj exotické dreviny. Na dreve však ľahko vzniknú škvrny a malo by sa pravidelne čistiť vlhkou handričkou, voskom alebo špecializovaným výrobkom na drevo.

spálňa v svetlých farbách s veľkou posteľou a dreveným nočným stolíkom

Drevo dodá vašej spálni pocit tepla, hlavne ak zvolíte biele steny

 

💡 Nedáte dopustiť na prírodné materiály? Nočný stolík z masívu je tou správnou voľbou pre vás:

Pozrieť ďalšie

 

⭐ Kov

Kov je skvelou voľbou pre nočné stolíky v dizajnérskom štýle a priemyselný alebo retro dizajn. Môžete si vybrať kovový nočný stolík z ocele, nehrdzavejúcej ocele, hliníka, alebo tepaného železa. Jeho požiadavky na starostlivosť však závisia od povrchovej úpravy materiálu a môžu sa pohybovať od základných po pokročilé (porovnateľné so sklom). Ak upratovanie nie je vašom koníčkom, zvoľte finiš z kartáčovaného kovu alebo deloviny a akýkoľvek nános prachu zostane nepovšimnutý!

spálňa v bielo-sivej farbe s dreveným obložením a kovovými nočnými stolíkmi

Že si neviete kov vo vašej spálni predstaviť? Vo vhodnej kombinácii (napr. s drevom) vôbec nemusí pôsobiť chladne

 

⭐ Ratan

Ratan sa používa na výrobu nočných stolíkov s exotickým nádychom. Tento materiál, ktorý je odolný a prírodný, sa dá formovať do rôznych tvarov a vyzerá skvele s dreveným rámom postele. A navyše nemôže byť jednoduchší na starostlivosť: na bežnú starostlivosť potrebujete vlhkú špongiu alebo handričku a v menej pravidelných intervaloch nanášajte trochu zriedeného ľanového oleja.

spálňa so stenou petrolejovej farby zariadená s použitím prírodných materiálov - ratanový nočný stolík

Prírodné materiály sú v dnešnej dobe veľmi obľúbenými – ratan v spálni pôsobí exoticky

 

⭐ PVC

Nočné stolíky z PVC sa dodávajú vo všetkých farbách, vzoroch, povrchových úpravách a tvaroch – a to všetko v rozumnej cenovej relácii! Tento materiál je obzvlášť obľúbený pre detské nočné stolíky. Má pomerne základné požiadavky na starostlivosť, ale dajte si pozor na fľaky a škrabance, pretože táto citlivosť je hlavným slabým miestom materiálu.

Žltý nočný stolík s lampou

 

Nebojte sa farieb

Výber nočného stolíka rovnakej farby ako steny utlmí váš nábytok. Prečo namiesto toho nepridať farbu? Hľadajte odtiene, ktoré váš priestor skôr dopĺňajú, ako by s nimi mali splynúť. Vďaka farbe, ktorá je o pár odtieňov svetlejšia, alebo tmavšia ako maľovka vašej spálne, sa z nočného stolíka stane jemný a pútavý doplnok bez toho aby dominoval priestoru.

Zlaďte svoj nočný stolík s materiálovými akcentmi vo vašej spálni. Môžu to byť napríklad tóny dreva alebo farba vašich záclon alebo roliet. Ak máte drevený rám postele alebo iný drevený spálňový nábytok, výberom nočného stolíka z podobného materiálu môžete maximalizovať štýlový dopad.

 

⭐Čierna a biela klasika

Čím viac interiérových dizajnérov sa uberá smerom k modernému dizajnu, tým viac čierneho nábytku sa vracia – a čierny nočný stolík je toho skvelým príkladom. Elegantné, jednoduché a štýlové čierne stolíky bez akejkoľvek námahy priťahujú pozornosť a vytvárajú multi -dimenzionálny priestor v akomkoľvek interiérovom dizajne.

Pre nočný stolík, ktorý pracuje s takmer ľubovoľnou farebnou schémou, je biela zvyčajne bezpečná, ale štýlová voľba. Biely nábytok dodáva miestnosti čistý, moderný a svieži vzhľad. Biely nočný stolík vnáša túto pokojnú a čistú energiu do spálne a ladí takmer so všetkým.

detail interiéru spálne s bielym nočným stolíkom

Biela farba je nestarnúcou klasikou, ktorou nič nepokazíte

 

💡 Hľadáte nočný stolík v bielej farbe? Množstvo dostupných produktov je naozaj veľké:

Pozrieť ďalšie

 

Úložný priestor vs. funkčnosť

Jedným z praktických aspektov nočného stolíka a možno jedným z najdôležitejších, je úložný priestor. Predtým, ako sa rozptýlite dverami a zásuvkami, je dobré zvážiť povrch, resp. vrchnú dosku stolíka. To je miesto, kde pravdepodobne dáte svoje nočné potreby, takže premýšľajte, koľko miesta potrebujete. Ak máte veľkú nočnú lampu, alebo chcete k posteli vystaviť ozdobné predmety, voľte model s dostatočne veľkou vrchnou doskou.

Vhodný druh úložného priestoru pre stolík bude závisieť od vašich potrieb a zvykov. Zvážte, čo chcete do stolíka ukladať. Ak potrebujete nájsť domov pre ponožky a nočnú bielizeň, alebo akékoľvek iné menšie predmety, ako sú lieky a okuliare na čítanie, voľte nočný stolík so zásuvkami. Základné otvorené kocky sa dajú použiť na umiestnenie nočnej lampy, budíka a telefónu.

Je tiež potrebné poznamenať, že zatiaľ čo základná otvorená polica môže pomôcť vytvoriť dojem priestoru v miestnosti, príliš veľa predmetov na vrchnej doske vytvorí pocit preplnenosti a neporiadku.

 

Môžete mať iba jeden nočný stolík?

Jedna z najčastejších mylných predstáv o nočných stolíkoch, že musia prichádzať v páre! V skutočnosti je výber úplne na vás. Štýlovo zariadené spálne majú tendenciu pôsobiť elegantnejšie a vizuálne príjemnejšie, ak sú stajlované symetricky. Ak však máte menší priestor alebo vám stačí len jeden stolík, je lepšie ísť sólo. Ak vyberáte iba jeden nočný stolík, uistite sa, že je dostatočne veľký na to, aby uspokojil všetky vaše nočné potreby a navyše zvládne aj akékoľvek ďalšie efeméry, ktoré by ste možno chceli mať pri posteli.

 

💡Váš „sólo“ nočný stolík nájdete možno práve medzi týmito modelmi

Pozrieť ďalšie

 

Zdroje informácií:

 


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.